Meer macht voor de provincie en gemeente X FLORYN Wcduwenhuisjes worden gerestaureerd voor nageslacht De „decentralisatie van van het bestuur I Huidgenezing RU ROL HISTOR Jannie Brouwers viel op bij Boemerang - VC Veenendaal (3-0) AMERONGEN Strijd tegen de olieverontreiniging van het zeewater KOFFIEMELK EXTRA Voorjaarsvoordeel, DUBBEL ZEGELS! I TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 13 APRIL 1962 Nr. 30 HEREN.... WAT ZAL 'T ZIJN? NATUURLIJK IETS VAN Uit de Raad van Amerongen Fa. v. d. Pol elk 2e pak SPARKOFFIË groot blik Fruitcocktail w*m CAPUCIJNERS 68 21 3 14 ct PAASBONBONS 98 40 20 a ZOUTJES sr-iK. pakj* 60 2- 1 12 ct BEAUJOLAIS Fr™3 335 134 67 ct SNIJWORST 45 li 9ct Paasschuim Mayonaise Ontbijtspek Zalm KOPEN BIJ DE SPAR IS SPAREN BIJ DE KOOP ff Den Haag (NNP) „De wenselijkheid van een zo groot mogelijke decentrali satie behoeft nauwelijks te worden verdedigd. De bestuursvorm van de Neder landse staat pleegt te worden aangeduid als die van een gedecentraliseerde een heidsstaat. Naast de eenheid als tegenstelling tot de federale vorm van de oude republiek valt de nadruk in deze definitie op de decentralisatie in het bestuur. By deze decentralisatie word allereerst gedacht aan territoriale decen tralisatie door middel van provincies en gemeenten." Met deze soms wat plechtstatige woorden omschreef de „Commissie Territoriale Decentralisatie" het probleem waarop zy nu acht jaren heeft gestudeerd. De com missie werd in 1954 ingesteld. De leden werden voornameiyk gekozen uit kringen van de provinciale en gemeentebesturen, terwyl ook enkele hoofdambtenaren van de verschillende ministeries tot lid werden benoemd. Eind maart heeft de studiegroep, die aanvankelijk werkte onder leiding van dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, maar later onder de commissaris van de ko ningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, het resultaat van de studies een rap port van 125 pagina's - aan minister Toxo- peus (binnenlandse zaken) overhandigd. „Algemeen aanvaard" Voor een ieder gemeentelijk en provin ciaal bestuur in Nederland is decentralisa tie een zaak van leven of dood. Het zal de groei van plattelandskernen sterk sti muleren en de ontwikkeling van de gehe le provincie ten goede komen als niet „Den Haag", maar het plaatselijke be stuur het in meer opzichten voor het zeg gen krijgt. Het begrip decentralisatie be- Meer macht voor provincie en gemeente Op het Ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag ligt nu een lijvig rapport over een zaak, die voor iedere provincie en iedere gemeente van groot belang is. Het is de studie van de „Commissie Territoriale Decentralisatie", ach ter welke naam zich een groep vooraanstaande Nederlanders ver schuilt, die een lange tijd (acht ja ren) hebben gestudeerd op de gro tere zelfstandigheid van gemeente lijke en provinciale overheden ten opzichte van het rijk. Het uitvoe rige rapport geeft enkele algemene beschouwingen over decentralisatie, maar ook praktische wenken toe minister Toxopeus (binnenlandse zaken) de provincies en gemeen ten ook inderdaad meer zelfstan digheid kan geven. Zelfstandigheid van de plaatselijke bestuursorga nen betekent meer vitaliteit voor het platteland. De plaatselijke acti viteiten zouden er sterk door wor den gestimuleerd. In een tweetal artikelen zullen wij een beschou wing geven over de decentralisatie naar aanleiding van het rapport. tekent, dat zoveel mogelijk taken moeten worden overgelaten aan de „lagere or ganen" provincie en gemeente in plaats van aan het rijk. Dat tegen door voering van dit beginsel, dat de macht van de gemeenten aanzienlijk zou vergro ten, wel het nodige verzet is aangete kend, spreekt vanzelf. Toch is het alle maal volgens het rapport van de commis sie hard meegevallen. „Decentralisatie van het bestuur is in Nederland een algemeen aanvaard, beginsel, dat buiten de strijd van de poltieke meningen staat." Vol gens de studiegroep „alleen de mate, waar in zij moet worden verwezenlijkt tot ver schil van mening aanleiding kan geven. En dat nog voor het grootste deel op overwegingen van praktische aard", aldus het rapport. Voordelen Dat binnen afzienbare tijd een gro tere vrijheid voor plaatselijke besturen inderdaad werkelijkheid wordt, staat wel vast. De nieuwe Provinciewet was een eerste teken aan de wand. Het is ten slotte wel raadzaam ook, zeg de Com- missie-Bloemers, want er is een lange reeks van voordelen op te noemen, die stuk voor stuk voor decentralisaties plei ten. „Spreiding van de bestuursbevoegd heden doet meer recht wedervaren aan het uiteenlopende karakter van onder scheidene gebiedsdelen en hun bewoners: het lokale bestuur is beter dan het cen trale bestuur bekend met plaatselijke toe standen. De burgerij wordt in haar ver schillende geledingen meer in het bestuur betrokken en kan zo de handelingen van de bestuurders gemakkelijker controle ren. Decentralisatie vormt verder een te genwicht tegen overbelasting van de cen trale organen en is een krachtig wapen tegen bureaucratie." De organen van de lagere lichamen, zo schrijft het rapport in zijn wat ambtelijke bewoordingen ver der, zijn in het algemeen sneller dan de rijkswetgever in staat een nieuwe - door de omstandigheden geboden regeling tot stand te brengen of een geldende re geling aan de veranderende situatie aan te passen. Financiële afhankelijkheid Dat provincie en gemeentelijke organen financieel afhankelijk zijn van het rijk behoeft, aldus de commissie, helemaal nog Het duel in Amsterdam tussen het in zware degradatie-zorgen verkerende VC Veenendaal en Ned. kampioensploeg Boemerang, heeft uiteraard een ruime 3-0 zege opgeleverd voor de Amsterdamsen. Doch ook na deze wedstrijd moet wor den gezegd, dat de VCV-sters toonden beslist in de Hoofdklasse thuis te horen. Hun spel was in deze wedstrijd - vooral verdedigend - uitstekend. Een opmer kelijk feit was het spel van Jannie Brouwers, die als invalster voor Annie van Peursum het team completeerde. VCV nam op de harde molenwiek van Jannie Brouwers zowaar in de le set een 1-4 voorsprong, doch uiteindelijk bleek de smashkracht van een vrijwel volledig Boemerang de VCV-sters te machtig: 15-7. In de 2e set liep het Amsterdamse team Sportver. Panter en Posthoorn speelden dubbelblank Het veld van Panter aan de Berg was zaterdag ondanks de slechte weersomstandigheden bespeelbaar en daar scheidsrechter Pluk uit Harder wijk deze mening deelde konden de ploegen van Panter en Posthoorn el kaar bestrijden. Daar deze wedstrijd geen enkel belang inhield voor boven ste of onderste plaatsen werd er vrij van zenuwen gespeeld. Het einde kwam met een 0-0 gelijk spel, waar mee Posthoorn het meest tevreden was. Immers, Panter was veelvuldig in de aanval, maar kon het doel maar niet vinden. Daar zorgde ook de Amersfoortse spil voor, die een waar struikelblok bleek te zijn. Hierop liep de Panter-aanval steeds vergeefs storm. Ook de Posthoorn-keeper bleek uit het goede hout gesneden. Panter startte met de felle wind in de rug en ontketende een offensief. Linksbinnen v. d. Poel kopte uit een hoekschop fel in, maar de bal raakte de paal. Nog enkele kansjes o.a. van Bolderman leverde niets op voor Pan ter. De dubbelblanke ruststand leverde de Panter-aanhang zorg op want nu kreeg men de wind tegen. Het pakte echter goed uit, want ondanks de han dicap van de Westenwind in het ge zicht was Panter ook nu weer ster ker. Aan de andere kant werden de Post- hoornaanvallen, veel minder in getal, knap onderbroken door spil van Koo- ten en in laatste instantie doelman van Kooten. Deze defensie van Panter is voor iedere club een moeilijk te ne men vesting. Naarmate de strijd vor derde werd duidelijk dat beide ploe gen de hechte defensie niet kon pas seren omdat vooral beide stoppers geen doorbraken toelieten. Het bleef dus met 0-0 een onbeslist duel, waar zoals reeds gezegd, Posthoorn niet on tevreden over was. De stand in de tweede klas A afd. Utrecht werd nu: N.S.C15 26 Veslaco 16 26 S.D.V.B15 19 Posthoorn 16 18 Musketiers 15 15 S.O.V.A15 14 Hoogerheide 15 14 Sp. Panter 16 13 Scherpenzeel 15 6 D.V.S.A16 3 snel uit tot 9-1, doch fel en enthousiast kwamen de VCV-sters terug tot 6-9. De Amsterdamsen kwamen nog op 11-6 doch wederom liepen Wil Versteeg s.c. in na een time-out: 8-11. Toen brak echter de keiharde smash van Nederlands beste speelster Riet van de Heuvel, de VCV-de- fensie definitief open en ging ook deze set naar Boemerang: 15-8. Opvallend was dat de VCV-sters in deze hoge zaal, waar ze iedere service onder hands op konden vangen, op dit punt be slist goed voor de dag kwamen. Ook in de laatste set moest Boemerang al haar punten rechtstreeks uit de aanval scoren. Een fraaie prestatie' leverden de VCV- meisjes door na met 7-2 achter te heb ben gestaan Boemerang in de verdediging te drukken en een 8-8 stand te bereiken. Veel verder kwamen zij echter niet meer en met 15-9 was ook de 3e set voor de Amsterdamsen. rHwldiMtvarhvld Huidgezondheid door Purolpoedar SCHAAKNIEUWS Maandag 9 april j.l. werd de 28e ronde voor de onderlinge competitie van de Veenendaalse Schaakvereniging gespeeld. De uitslagen waren: W. C. H. v. Dam-J. W. Boelens 01 J. N. Elenbaas-M. v. d. Bovenkamp 01 G. R. Kets-G. A. Blankestijn 10 H. Heikamp-Chr. Baars 10 F. Luchsinger-E. van Ravenswaaij 10 L. Ebskamp-J. B. Griffioen 10 C. ter Hogt-G. Achterberg 0—1 M. de Kleuver-C. Beijer10 G. O. Reininga-E. J. Kalter 01 In de OSBO-competitie zijn nu ook de beslissingen gevallen. Het le tiental is in de promotieklasse gebleven, doordat Doetinchem in de laat ste ronde van Ermelo verloor. UVS werd ongeslagen kampioen, terw-1 Doetinchem en SMB 3 moeten degraderen. In klasse 2 D werd het 2e tiental on geslagen kampioen. Het 3e tiental, dat Jm dezelfde klasse speelde, degradeert samen met Koningsloper II. niet te betekenen, dat decentralisatie nauwelijks meer zou zijn dan een wat smakeloze 1 april grap. „Een geheel zelf standig financieel beheer voor de lagere besturen is tot een onmogelijkheid ge worden. Zij moeten er in berusten, dat om redenen van algemeen financieel en fiscaal beleid de bronnen, waaruit de middelen voor de overheidswerkzaamheid worden geput, vrijwel geheel onder het beheer van de centrale overheid worden gesteld. De eigen belastingheffing is in omvang zeer beperkt geworden". De commissie schrijft in haar rapport aan de minister, dat zij uitbreiding van een zekere financiële ruimte zou toe juichen. Maar ook dan zullen de lagere bestuursorganen toch in hoofdzaak blij ven aangewezen op de middelen, welke uit door de rijksoverheid geheven belas tingen voor hen beschikbaar worden ge steld. Volgens de studiegroep is het zwaartepunt bij het oplossen van het fi nanciële probleem hierdoor noodgedwon gen komen te liggen bij het streven naar een financiële verhouding met het rijk, die de lagere overheden voldoende inkom sten geeft en hen toch niet „door zilve ren koorden bindt waar de algemene wet geving hen vrijlaat". Een verruiming van de financiële toelagen aan provincies en gemeenten, zal volgens de commissie in ieder geval niet achterwege mogen blij ven. (Nadruk verboden) JONGE EN OUDE GENEVER voor tieners en twens 1.95 FA. L. HE* Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 OPBRENGST KOLLEKTE SIMAVI De kollekte welke is gehouden in de week van 2 t.e.m. 1 april ten bate van de stichting Simavi, heeft dit jaar weer een pracht resultaat opgeleverd n.l. 312,43. Vorig jaar was deze opbrengst 280,81 en in 1960 270,62. Een flinke vooruitgang dus. Het bestuur is dan ook kollektanten, gevers en geefsters zeer erkentelijk. D.V.S.A.-NIEUWS Zondag-voetbal: Door afkeuring van de terreinen gin gen de wedstrijden van jl. zondag niet door. A.s. zondag speelt D.V.S.A. de laatste thuiswedstrijd in de huidige competitie. Om half drie wordt op De Burgwal gespeeld tegen Renswoude I. Vooraf speelt D.V.S.A. II om 12 uur tegen C.D.N. III uit Driebergen. Zaterdag- voetbal Ondanks het slechte weer werd jl. zaterdag in Harderwijk de wedstrijd Veslaco - D.V.S.A. gespeeld. Na een 8-0 achterstand bij de rust verloor D.V.S.A. met de korfbalcijfers 11-3. De wedstrijd van D.V.S.A. II ging wegens terreinafkeuring niet door. Zaterdag a.s. speelt D.V.S.A-. I om 4 uur op De Burgwal tegen Hoogerheide I uit Hilversum. Zal D.V.S.A. ditmaal tot een verrassing weten te komen? D.V.S.A. 22 speelt in Ederveen tegen Advendo II. Voor D.V.S.A. II, dat prachtige kansen heeft op het kam pioenschap, een moeilijke opgave. Aan vang 4 uur. Jeugdvoetbal: Ook voor de jeugd gingen jl. zater dag door de slechte weersomstandig heden de wedstrijden niet door. A.s. zaterdag spelen de aspiranten-a om 2.45 uur op De Burgwal tegen Unitas-a uit Veenendaal. Het b-elftal is vrij. De pupillen spelen om 1.45 uur in Veenen daal tegen V.R.C. Volgens het spreekwoord moet men olie op de golven storten om de door storm opgezweepte wateren te bedaren, maar er bestaat oon olieprobleem dat de landen, gelegen aan de wereldzeeën, grote zorgen baart. Vaak doen badgasten de onaangename ervaring op dat de zeekust bevuild is met grote plakkaten kleverige olie, voor de vogels zijn de voedsel-vindplaatsen bedekt met olie en ze sterven aan longontsteking doordat hun veren aan het lichaam gaan kleven; vissen worden in grote getale vergiftigd. Deze olie wordt door koopvaardijschepen over boord gezet en het aldus veroor zaakte onheil is de prijs die betaald wordt voor de vooruitgang de vervanging van windkracht en kolen door stookolie voor aandrijving van de scheepsmachines. Door het Bureau Scheepvaart van het Amerikaanse Ministerie van Handel wor den evenwel maatregelen getroffen om een eind aan dit veel voorkomend euvel te maken: het heeft namelijk een groot scheepse campagne op touw gezet om een doelmatige waterafscheider te ontwerpen en te ontwikkelen. De oorzaak van de wa tervervuiling is bekend: de schepen pom pen hun ballasttanks leeg voordat ze de haven binnenlopen. De moderne koop vaardijschepen worden over het algemeen aangedreven door stoomturbines, waar voor de stoom wordt geleverd door ke tels die met olie worden gestookt. Deze olie is residu-olie van de olieraffinade rijen, zogenaamde „Bunker C", die een zodanig soortelijk gewicht heeft dat ver menging met zeewater mogelijk is. De olie wordt gepompt in tanks, die de dubbele bodem van het schip vormen en wanneer de brandstof in een van die tanks is opgebruikt wordt er zeewater in gepompt om de stabiliteit en daarmee de veiligheid van het schip te verzeke ren. Ongeveer 50 mijl uit de, kust pom pen de schepen voor het binnenlopen in een haven dit ballastwater weer in zee. Maar intussen heeft zich het olieresidu met het zeewater vermengd en komt met dat water in zee terecht. Ofschoon de hoeveelheid olie, die door een schip overboord wordt gezet, door gaans niet groter is dan enkele honderden liters, zijn er duizenden schepen, die op deze wijze „schoon schip" maken. De schade die door de grote massa olie voortdurend wordt toegebracht is zeer groot. Zelfs wanneer het ballastwater bui ten de 50 mijlsgrens geloost wordt, drijft een groot deel er van naar de kust. Zeestromingen brengen de olie ook naar gebieden, die buiten de grote vaarroutes liggen en veroorzaken de dood van dui zenden zeevogels en andere zeedieren. Zoals reeds in 1954 in Londen werd in gezien bij de opstelling van de Internatio nale Conventie ter verhindering van ver vuiling der zeeën met olie is het een wereldomvattend probleem. In deze Con ventie wordt het aan schepen verboden achtergebleven olie of olieresidu binnen bepaalde zeegebieden in zee te lossen of water uit te pompen, dat meer dan 100 delen olie op een miljoen water bevat. Weliswaar zijn enkele schepen uitgerust met centrifuges om olie en water te schei den, maar deze werktuigen zijn nutte- Het grootste deel van de maandagavond gehouden raadsvergadering was gewyd aan de verkoop van de Weduwenhuisjes in de Gasthuisstraat, aan de heer W. A. van Byiert te Delft en punt 8 van de agenda n.l. vaststelling begroting met be- dryfsbegroting voor 1962. De lange debatten waren er het gevolg van, dat de openbare vergadering, welke plaats vond in de raadzaal van het gemeentehuis te Amerongen, deze avond langer duurde dan gewooniyk. De heer Dagnelie (Gem. Bel.) begon nadat de vergadering door de voor zitter, burgemeester W. Martens, was geopend en de notulen waren goed gekeurd, met een informatie over het rooien der bomen in de Utrechtse straatweg, nabij de melkfabriek de Galak. De voorzitter antwoordde hierop, dat de bomen eigendom waren van de fam. Aldenburg-Bentink en in over leg met de gemeente zijn deze bomen gerooid. Over het plan van Waterstaat met dit punt waren praktisch geen in lichtingen te krijgen. Ingekomen stukken De punten a. t/m e. bevattende o.a. bedankbrief van: de Nederlandse Ast ma Stichting, voor toegekende subsi die; Verslag Technische Dienst over 1961; Goedkeuring raadsbesluit van 26 jan. 1962 betreffende onderhandse ver huring van woningwetwoningen; Kas- rapporten le kwartaal 1962; Begroting Kringraad B.B. voor 1962, werden al len voor kennisgeving aangenomen. Wat punt f. betreft, ontstond nog enige discussie en stonden alle raads leden niet direct achter b. en w. Vooral de heren v. Maurik (P.v.d.A.) en Dagnelie (Gem. Bel.) waren er erg voor, om aan deze woningen het no dige te repareren. Het betrof hier een verzoek van me vrouw v. Soest-van Verseveld tot het repareren van enkele woningen. De heer v. Maurik had zich zelf van een en ander op de hoogte gesteld, en ge constateerd, dat een en ander hard nodig was. Voorzitter wilde echter niet verder gaan dan het totaal bedrag, zoals aan de naburige woningen was besteed. Tenslotte werd aldus besloten. Leggen van P.U.E.M. kabels Door de P.U.E.M. was het verzoek gedaan, tot het leggen van een hoog spanningskabel langs de zuidelijke verbindingsweg tussen Koenestraat en Holleweg aan de noordzijde. Vergoe ding hiervoor 23,—. De heer Dagnelie vond dit bedrag bijzonder laag. Voorzitter merkte ech ter op, dat het hier een zakelijk recht betrof, en dit hiervoor is vastgesteld. Als zodanig werd ook dit punt der agenda zonder meer aangenomen. Ook de punten 4, 5 en 6 van de agenda, bevattende: 4. een riolerings kwestie in Eist; 5. aankoop gronden voor verbreding Holleweg (zuid); 6. een aansluiting riolering Vissersweg op gemeenteriolering Rhenen, werden zonder stemming aangenomen. Verkoop van Weduwenhuisjes Deze 3 huisjes, die een monumentale waarde voor geheel Amerongen ver tegenwoordigen, gaf bij de behande ling in de raadsvergadering nog heel wat voor- en tegen stemmen. De heer v. Maurik (P.v.d.A.) vond de eigenlijke vergoeding, zijnde de koopsom 6500,min de gemeente lijke subsidie voer de restauratie, zijn de 3 x 1500,dus eigenlijk maar 2000,veel te laag. Hij stelde geen prijs op deze woningen, daar hierin veel armoe is geleden. Bovendien, re kende de heer v. Maurik, kwam dit neer op een vergoeding voor de grond van 3,per ml, kon en zou hij zijn stem hier dan ook niet aan geven. De heer Dagnelie (Gem. Bel.) kon het standpunt van v. Maurik wel be grijpen, maar was het echter toch niet met hem eens. Een dergelijk monument moet voor Amerongen behouden blij ven en het zou spreker dan ook ge weldig spijten, als zij zouden moeten verdwijnen, en hij zou zijn stem dan ook zeker geven. De heer Blankestein (P.v.d.A.) kon ook zijn stem aan dit voorstel niet geven. De heer van Barneveld (A.R.) echter stond weer volkomen achter het voor stel, volgens spreker werd altijd maar het verwijt gehoord, jullie vernielen het aanzicht van de oude kom maar. Nu echter kan de raad beslissen. Daar om nu bewaren voor het nageslacht. Volgens de heer Brinkman moest al les gesloopt worden, ook de oude kleu terschool die er naast staat, en dan kunnen zeker 5 nieuwe woningen worden gebouwd. Voelde niets voor restauratie. Wist dan ook nog niet of hij voor of tegen zou stemmen. Wil ook gaarne uitstel. De heer Taselaar (A.R.) staat volko men achter de heer Brinkman, is bo vendien bang voor veel tegen stem men. De heer Hasselaar (C.H.U.) wil in be lang van geheel Amerongen de huisjes bewaren, zal dan ook voorstemmen. De heer v. d. Dikkenberg zou graag enkel de huisjes verkopen en niet de grond. Voorzitter merkte op dat dit niet kon. De heer de Bonte (C.H.U.) wil dit niet zien als een koopmanszaak. Ons dorp, aldus spreker, is in een streek gelegen voor vakantiegangers. De ver eniging V.V.V. doet haar best om het dorp aantrekkelijk te maken. Nu moe ten wij daar ook iets aan doen. Later zullen de kosten er zeker dubbel en dwars uitkomen. Tenslotte wordt dit voor Amerongen zo belangrijke punt, het behoud van monumenten, in stemming gebracht en aangenomen met 7 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stemden Blankestein en v. Maurik. Begroting Uit het rapport dat de rapporteur van de raadscommissie uitbracht, bleek dat verschillende wijzigingen konden worden aangebracht en waar b. en w. mee konden instemmen. O.a. werden de subsidifc's der kruis verenigingen verhoogd met 1904,80. Onderhoud straten en pleinen werd verhoogd met 2000,—. Onderhoud wegen kon echter worden verhoogd met 2000,Onderhoud wandelplaat sen en plantsoenen werd verhoogd met 400,—. Ook werd de aandacht gevestigd op de wachthuisjes, welke inmiddels wor den opgeknapt. Hopenlijk zal de jeugd hier niet zo veel meer vernielen. Te vens zal deze post worden verhoogd met 190,Ook voor de post Onder steuning Behoeftigen werd verhoogd en zal geen aftrek plaats vinden wat betreft de vergoedingen en toeslagen. De post verpleging in Bejaardentehui zen werd belangrijk verhoogd. De post ziekenverpleging werd echter met 4000,verminderd. Nadat de voorzitter, rapporteur en commissie dank had gebracht voor de verrichte werkzaamheden kwam de raad aan het woord. De heer v. d. Dikkenberg (S.G.P.) was het met de meeste punten eens. Wat betreft de woningbouw was het volgen spreker praktisch onmogelijk dat jonge mensen konden bouwen. Hij wilde graag zien dat zoveel mogelijk vrijheid werd verleend buiten het uit breidingsplan. Wat de andere zijde der begroting betreft, was spreker zeer teleurgesteld. De overheid regeerde, al dus spreker, bij de Gratie Gods en dit was volgens spreker niet door de ge meente overheid nagekomen en zeker niet door de andere rechtse partijen. Dit noemde spreker een fout in onze gemeente. In het kort voerde spreker als bewijs aan: sportterrein op zondag open; subsidie muziekvereniging werd misbruikt, door medewerking te ver lenen aan toneel. Behalve deze punten, kon hij ook zijn stem niet geven aan de zweminrichting en aan de post verzekeringen. Verder zou hij voor de begroting stemmen. Nadat de vergadering voor een korte pauze gesloten was, was inmiddels ook de heer Tenge gearriveerd. Na de her opening, deelde de voorzitter mede, niet nader op de voorstellen van de heer v. d. Dikkenberg in te zullen gaan maar hij zou een aantekening hiervan maken. De punten betreffende bouwen zweminrichting, vergroting sportterein De Burgwal en speelgelegenheid voor korfbal en verdere sporten, hoopte voorzitter, deze binnen niet al te lange tijd te kunnen verwezenlijken. Ook het punt Utrechtsestraatweg en kappen bomen op deze straat werd nog veel over gesproken. De heer Hasse laar wees ook nog op de slechte toe stand van de wegen in O verberg. Ver schillende andere posten werden nog nader onder de loupe genomen. De heer Blankestein bracht als lid van de commissie Bejaardencentrum nog in het kort een verslag uit. De ver dere andere punten o.a. aankoop grond v. d. heer C. Brinkman en vaststelling voosbereidingsbesluit uitbreidingsplan gaven hier en daar nog wat moeilijk heden. Allen werden echter aangeno men. Rondvraag v. Maurik informeert naar school kwestie. Hasselaar informeert naar aanleiding van vragen of de blokinde ling der B.B. veranderd is na de ver plichting. Voorzitter zegt toe een vol gende vergadering hier nader op in te zullen gaan. Blankestein vraagt naar gevaarlijk punt bij Dooiweg. Voorzit ter as# hier verbetering toe. loos, wanneer beiden vrijwel het zelfde soortelijk gewicht hebben, zoals het ge val is bij Bunker C olie en zeewater. Daarom heeft het Bureau Scheepvaart een prijsvraag uitgeschreven voor de ont wikkeling van een olie-afscheider, waar mee in continu-bedrijf Bunker C olie van zeewater kan worden gescheiden. De machine moeten eenvoudig van uit voe ring zijn en geheel automatisch kunnen werken; een vereiste is verder dat ze een minimaal onderhoud en toezicht vergt. Een volledige scheiding moet mogelijk zijn van elke mogelijke olieconcentratie in zoet of zout water, waarbij de tempe ratuur kan variëren van 5 tot 27 graden Celsius. De capaciteit van de olieafschei- der mag niet minder zijn dan 2000 liter mengsel per minuut; het aflopende water mag maximaal 20 delen olie op een mil joen delen water bevatten. Deze en nog andere bijzonderheden staan vermeld in de door het Bureau uitgegeven Circular of Requirements. Een separator die aan deze eisen be antwoordt zal er veel toen kunnen bijdra gen eindelijk een bevredigende oplossing te vinden voor het euvel dat door de In ternationale Conventie zo duidelijk is om schreven. ZIE ONZE KOLLEKTIE VLIEGTUIG- EN SCHEEPS- MODELBOUW MINDER BOERDERIJEN IN VERENIGDE STATEN DE Het aantal boerderijen heeft ook in de Verenigde Staten van Amerika een neiging tot dalen. Bij de laatste volks telling bleken er nog 3.700.000 boerde rijen in de V.S. te zijn wat een ver mindering van 23 inhoudt sinds de vorige telling. Deze grond is voor een belangrijk deel gebruikt voor bedrijfs- vergroting want het aantal boerderijen met meer dan 200 ha grond is de laat ste 35 jaren met 62 °/o gestegen. Ook in Amerika is dus een tendenz naar bedrijfsvergroting aanwezig. kleurlak maakt 't mooier Schilder zelf met Historï' Ver! - Glas - Behang Gortstr. 49, Veenendaal,tel. 31 26 Kolendampvergiftiging De inademing van koolmonoxyde, de zogenaamde kolendamp, heeft een fatale inwerking op de hartspier, zoals uit een elektrocardiagram blijkt. De grafiek doet enigszins denken aan die van trombose van de kransslagader bij lijders aan angi na pectoris, maar het gebrek aan zuur stof in koolmonoxyde werkt niet plaatse lijk, maar tast het gehele hart aan. Het koolmonoxyde, dat in de longen door het bloed wordt opgenomen, gaat een verbinding aan met de haemoglobine van het bloed, die de zuurstof-versprei- ding door het lichaam tot taak heeft. Aan gezien de affiniteit van haemoglobine voor koolmonoxyde veel groter is dan die voor zuurstof, heeft de toediening van zuurstof aan de slachtoffers van koolmo- noxydevergiftiging weinig effect. Bij trombose van een 6lagader (verstopping door een bloedprop) wordt de zuurstof toevoer locaal beinvloed, het aangetaste weefsel sterft af. Bij personen, die een koolmonoxyde-vergiftiging in lichte graad hebben opgelopen, kunnen daarentegen in enkele weken alle schadelijke gevolgen verdwijnen, waarna het elektrocardiagram weer normaal wordt. Volgens Dr. Richard S. Cosby die het onderzoek aan de Universiteit van Zuid- Californië heeft verricht, is twee delen koolmonoxyde op duizend delen lucht reeds gevaarlijk en het is dus niet te ver wonderen, dat dit peil reeds in vijf mi nuten wordt bereikt, wanneer men de motor van een auto in een gesloten ga rage laat lopen. Een concentratie van 20 procent bezorgt iemand hoofdpijn, 30 pro cent veroorzaakt misselijkheid. Bij 40 pprocent gaat het hart sneller kloppen en ontstaat ademnood en bij nog hoger gehalte volgt coma met spiertrekkingen en de dood. Leeuwen in de woestijn Het leeuwenterras in Ouwehands Dierenpark is een meter opgehoogd. Daar kwamen niet minder dan 30 zwa re vrachten zand aan te pas. De leeu wen moesten zelf zorgen voor egalisa tie van hun nieuwe domein. Toen ze er op los gelaten werden dachten ze in de woestijn te zijn terecht gekomen. D edieren waren compleet in hun ele ment. „Polygoon" maakte er een film pje van voor het bioscoopjournaal. roddmerk van 148 voor bfj Sparkoffti uatottrtifk: van 140 voor DUBBEL ZEGELS EET FEESTELIJK, SPAAR 10*! 100 gram 25 •10% tube 59-10% zonder zwoerd m >- 100 gram 49-10% fancy pink blik. prachtige lylE roie moten l*fO -10% geldig van 12 t/m 18 april

De Vallei | 1962 | | pagina 3