Koning Voetbal met topduel! waarom i i een I karpet? verkoopster WIM ABE Op Koninginnedag: tegen KRUISWOORDPUZZEL DE KLOMP ELST AMERONGEN Toekomstmogelijkheden via het technisch onderwijs winkelmeisje „Libelle" flink meisje winkeljuffrouw 1 kantoorbediende 1 chauffeur-besteller ARAM De Heer der slangen VIERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 13 APRIL 1962 Nr. 30 NCVB-dames bezochten Huishoudbeurs Jeugdige inbreker gepakt !l Fa. J. van de Bosch De lezer schrijft EEN LEERZAME PUBLICATIE VEENENÜRRL H00F05TR.105 -TEL.3170 Damesmode- en Stoffenhuis Cafetaria „Het Grote Dorp" Banketbakkerij Dijkstra N V. VAN GEND LOOS Veenendaal AKELlMIBSliftNTQfiff ERMFWI FN Het is nergens overdreven wanneer het bestuur van de vereniging „Oranjedag" in hun keurig pro grammaboekje de voetbalwedstrijd op Koninginnedag (30 april a.s.) tussen BLAUW WIT en ENSCHE- DESE BOYS op het terrein van de v.v. Veenendaal, aankondigt als „voor ons Veenendalers een zeer inte ressant gebeuren". Met alle respect voor alle plaatselijke verenigingen aan voetbal-in-de-beter-klasse komen we hier nog wel het een en ander tekort. Wellicht vandaar ook de idee van „Oranjedag" om op die dubbele feestdag de onderdanen van Koning Voetbal eens goed aan hun trekken te laten komen. Het gebeurt tenslotte niet iedere dag dat een Abe Lenstra naar Veenendaal komt afzakken om zijn onvol prezen capaciteiten op de groene grasmat te toveren en hetzelfde kan de laatste jaren gezegd worden van Wim Bleijenberg. VEEL MOEITE Om een dergelijke ontmoeting te re aliseren, kost enorm veel tijd, moeite en spanning. „Oranjedag" heeft dan ook alle zeilen moeten bijzetten om het zover te krijgen en de meeste, zo niet alle, sportliefhebbers zullen hen daar dankbaar voor zijn. De aanvang van de wedstrijd is be paald op drie uur precies en zeer waarschijnlijk zal de aftrap een offi cieel tintje krijgen. In totaal zijn er 350 zitplaatsen. Men heeft er van afgezien om extra zit plaatsen te maken, temeer omdat, vooral bij gunstig weer, de meesten de voorkeur zullen geven aan een staan plaats en de verhogingen rondom het terrein zich hier uitstekend voor lenen. WIM EN... De grootste interesse gaat natuurlijk uit naar de verrichtingen van beide eredivisieclubs als elftal, maar méér nog naar de individuele prestaties van Wim Bleyenberg en Abe Lenstra. EMMABLOEM-KOLLEKTE De jaarlijkse Emmabloem-kollekte in Veenendaal is 9 april j.l. begonnen. Vandaag en morgen wordt de kollekte gesloten en het comité hoopt vanzelf sprekend op een zo gunstig mogelijk resultaat. Meer dan zeventig dames van de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Veenen daal zijn woensdag een dagje uit ge weest. Met twee touringcars werd 's mor gens koers gezet naar de hoofdstad waar in het RAI-gebouw een bezoek gebracht werd aan de Huishoudbeurs. Onderweg werd een kopje koffie ge dronken, terwijl de broodmaaltijd op de beurs gebruikt werd. Om half twee waren de dames uit gekeken en nam het gezelschap in een rondvaartboot plaats. Om de gezellig heid nog groter te maken werden de dames ook nog in de gelegenheid ge steld een uurtje te gaan winkelen in het stadscentrum. Na de warme maal tijd op Schiphol werd de terugreis aan vaard. De maandelijkse ledenvergadering hoopt de N.C.V.B. te houden op dins dag 17 april a.s. in hotel De Koren beurs. Mevrouw H. v. Beest-v. Wij- land, presidente van Gewest Gelder land uit Nijkerk, zal die avond spreken over „Jeugdcriminaliteit". Eerstgenoemde immers is een oud- Veenendaal plaatsgenoot die zijn succesvolle voet balloopbaan bij de voetbalvereniging Veenendaal begon. Nadien vertrok hij naar de semi-profclub Wageningen, waar hij eveneens lauweren oogstte. Van Wageningen stapte hij over naar Rigtersbleek in Enschede waar Bley enberg in die periode viermaal in het nationale elftal werd gekozen. Later speelde Bleyenberg in het Amsterdamse Ajax, waar hij onder de Engelse trainer Vic Buckingham een geheel nieuwe speelwijze tentoon spreid. Door driemaal te doelpunten bracht hij Ajax in 1960 het landskam pioenschap. Thans speelt Bleyenberg al twee seizoenen in Blauw Wit waar mee hij vorig jaar naar de eredivisie promoveerde. Onlangs gingen er geruchten dat hij zich uit het betaalde voetbal wilde terugtrekken om over te stappen naar het amateur-voetbal. Misschien beschouwt hij deze wed strijd wel als een soort „come-back" onder de Veense kleuren, alhoewel hieromtrent nog geen enkele zeker heid bestaat. ABE Abe Lenstra behoeft, als goede wijn, geen krans. Zijn naam roept vele her inneringen wakker aan diverse Hol- land-België's waar dikwijls de yell „Abe Abe niet van de lucht was. Hij is nog altijd het voetbalidool van de meeste jongeren en hoewel niet zo snel meer, toch altijd nog een gevaar lijke tegenstander. Op dit moment waren jammer ge noeg beide opstellingen nog niet be kend, zodat er moeilijk een prognose valt te geven. Wie als overwinnaar uit de strijd zal komen is niet zó belangrijk. Veel meer aan de orde is de vraag: hoe zullen ze spelen? Wordt het een spannende par tij met goed voetbal? En insiders zeg gen nu al: ongetwijfeld! EXTRA WEDSTRIJD Vanzelfsprekend wordt een enorme belangstelling verwacht. Met het oog hierop zullen er zes kassa's worden op gesteld, terwijl met ingang van a.s. maandag de voorverkoop van toe gangsbewijzen begint. Zij die zich een programmaboekje aanschaffen kunnen ook nog meedoen aan een extra wedstrijd. Op de laatste pagina zijn namelijk de namen van de twee hoofdfiguren (Bleyenberg en Lenstra) vermeld. Op dit formuliertje NR. 83 HORIZONTAAL: 1 voorzetsel, 4 vordering, 5 pers. voornaamw., 6 puntig voorwerp, 7 oude be naming voor liter, 8 rivier in Rusland, 9 bout van een var ken, 10 muzieknoot, 11 land bouwwerktuig, 13 dat is (afk. Lat.), 15 zeepwater, 16 muziek noot, 17 lidwoord (Fr), 18 voor zetsel, 19 Europeaan, 21 vruchtje, 23 meisjesnaam, 24 afsluiting, 25 water in friesland, 26 huid, 27 knaagdier, 29 ligplaats voor schepen, 30 volgens andere (afk.) 31 bundel, 32 beet 33 stalen rasp, 34 zot, 35 behoudens vergissin gen (afk Lat.) 36 vervoeging van een hulpwerkw., 38 in het jaar onzes Heeren (afk. Lat.), 40 lied, 41 karaat (afk), 42 munt in Chi na, 43 scheik. element (afk.) 44 spijstafel, 46 vloeibaar beeste- voer, 48 tam, 49 tuin, 50 voor zetsel, 51 plaats voor duiven, 52 platvis. VERTICAAL: 1 metaalsoort, 2 rund, 3 drank, 4 telwoord, 5 plaats in Gelderland, 6 rivier in Italië, 7 dam langs een water, 8 plaats in Gelderl., 9 fraaie zangvogel, 10 los omhulsel, 12 dun weefsel, 14 plaats in Gel derl., 15 plaats in N. Brab., 20 geluid van een ezel, 21 schel, 22 maanstand, 23 boom, 24 lid woord, 26 ambacht, 27 roodach tig, 28 houten bakje, 29 woe dend, 30 plaats in Gelderl., 31 insekt, 32 uitroep, 33 verscho ten, 34 ontkenning (spreekt.), 35 plaats in Gelderl., 37 trede, 39 plaats in Gelderl., 40 gewicht, 45 pers. voornaamw., 46 muziek noot, 47 nevenschikkend voeg woord, 48 bedekt bloeiende plant 49 klein soort van paard, 51 meisjesnaam. kan men dan invuller^ wie de beste was. Men dient er dan ook naam en adres op te zetten, want onder diegenen die de beste voetballer kozen wordt een drietal prijzen verloot. De formulier tjes moeten na de wedstrijd ingeleverd worden bij de kassa. Door via de dakgoot een openstaand raam binnen te klimmen slaagde de 14 jarige jongen E. uit Veenendaal er zondag in binnen te dringen in de kruidenierswinkel van de heer W. aan de Veenendaalseweg te De Klomp. De jongen, die meende dat alle be woners naar de kerk waren doorzocht op zijn gemak de winkellade, doch liet de inhoud ongemoeid toen bleek dat deze slechts een gering bedrag aan los geld bevatte. Meteen daarna werd hij gestoord door een der bewoonsters de 72 jarige mevr. W. die alleen thuis ge bleven was. De jongen sloeg op de vlucht, maar kon later toch door de politie worden aangehouden. ZELDENRUST I BILJARTKAMPIOEN De biljartvereniging Zeldenrust I is vrijdagavond kampioen ge worden van district Veenendaal Omstreken van de K.N.B.B. De kampioensploeg moest aantreden tegen Morgenster I en aangezien Zel denrust nog slechts één punt uit drie partijen moest zien te halen, was men vrijwel zeker van het zo begeerde kampioenschap. Daar Morgenster ech ter een gevaarlijke tegenstander is moest men toch terdege op zijn tellen passen. H. E. Hensen kwam het eerst op de tafel tegen Van Willigen (230-110 car.) Hensen startte met goede series en wist al vrij spoedig zijn voorgift in te lopen. Van Willigen bewees uit het goede biljarthout gesneden te zijn ge tuige de eindstand: 7 voor Hensen en 14 voor Van Willigen. Hensen maakte er een eind aan en wist hiermede het kampioenschap veilig te stellen. Rebergen kwam uit tegen Nellestijn Jr. en won deze partij met groot ver schil, evenals Donselaar. Zeldenrust won de ontmoeting met zes tegen nul. Op de foto het kampioensteam van Zeldenrust. Kampioensploeg „Zeldenrust", v.l.n.r. de heren Rebergen, M. E. Henzen en Donselaar. JONGETJE TEGEN VRACHTAUTO De bestuurder van een zeswielige vrachtauto, die woensdagmorgen op de Groenelaan reed, kon het tweejarige jongetje van de fam. v. d. S. dat plot seling de weg overstak, niet meer ont wijken. De chauffeur remde krachtig, maar kon niet voorkomen, dat het ventje in aanraking kwam met de bumper. Na geneeskundig onderzoek bleek, dat het kind geen verwondingen had opgelopen. WIELRIJDSTER VIEL DOOR OVERSTEKEND KIND Toen mevr. M. v. d. W. woensdag j.l. omstreeks het middaguur op haar fiets in de Gortstraat reed stak het 3-jarig kind van de fam. D. plotseling de rijweg over. De wielrijdster kwam te vallen met haar hoofd tegen de trottoirrand. Per ziekenauto werd zij naar huis vervoerd, waar de dokter waarschijnlijk een hersenschudding constateerde. «i Mil g m Wel, u zult zien dat uw kamer er m veel behaaglijker en gezelliger I door wordt. Het spaart Uw vloer- bedekking. De nieuwste klassieke H en moderne dessins kunt u be- fjj| wonderen bij: Hoofdstraat 6 Veenendaal OPLOSSING PUZZEL NR. 59 Hor.: 1 Elspeet, 5 Stokkum, 10 oir, 12 opa, 13 kern, 14 Oene, 16 tol, 18 esdoorn, 21 vee, 23 Eros, 25 toren, 26 deer, 27 la ken, 29 een, 30 genre, 31 riek, 33 ever, 35 loper, 36 enter, 38 eren, 40 prei, 42 Edens, 45 Ada, 47 telle, 50 kist, 51 trans, 53 Neer, 54 vel, 55 Lienden, 57 neb, 58 aren, 60 rest, 62 een, 63 Ida, 64 Dreumel, 65 Meerwijk. Vert.: 1 Echteld, 2 poe, 3 Eire, 4 ernst, 6 toorn, 7 open, 8 kan, 9 Meteren, 11 store, 13 klok, 15 even, 17 ora, 19 doek, 20 Oene, 22 eer, 24 serpent, 26 dertien, 28 Niers, 30 genet, 32 ere, 34 ver, 37 Bekveld, 39 nare, 40 pand, 41 Eerbeek, 43 die, 44 Esla, 46 Dante, 48 Lent, 49 Lee, 51 tinne, 52 serie, 55 leem, 56 Nede, 59 reu, 61 sar. Voorlichtingsavond B.B. Op dinsdag 17 april a.s. wordt in ho tel Buitenlust een voorlichtingsavond gehouden van de B.B. Het kringhoofd, de heer J. H. Wilmink uit Veenendaal, zal een praatje houden over het onder werp „Wat doet u bij oorlogsgevaar?" Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Het ligt in de bedoeling na de pauze enkele films te vertonen. KOLLEKTE GEZAMENLIJKE MIL. (STEUN)FONDSEN Op 2 en 3 mei a.s. wordt in Rhenen, Eist en Achterberg de kollekte gehou den van bovengenoemde instelling. Evenals in de voorafgaande jaren zul len niet alleen vele burgers collecte ren, doch dank zij medewerking van de Minister van Oorlog en Marine, ne men ook militairen in uniform geheel vrijwillig aan deze actie deel. Voor eerdergenoemde plaatsen zijn dit mili tairen van de Kon. Luchtmacht, beho rend tot hej Depot Electronisch Mate rieel te Rhenen. HEKJE Het langste hek ter wereld kunt U vinden in de staat Queensland in Au stralië. Om het helemaal te zien, zoudt U een terreinwagen moeten huren, 8 uur per dag met een constante snel heid van 50 km per uur dienen te rij den, waarna U pas twee weken na de start aan het eind zou arriveren. Dit „hekje" is namelijk niet minder dan 5630 km lang en heeft geen andere taak dan de schapen (zo belangrijk voor de wereldwolproduktie) te be schermen tegen de bloeddorstige wilde honden, de dingo's, die nu aan de bui tenkant van het hek leven. Aan de bouw van dit mammoeth-hek werd 8 jaar geleden begonnen. Er wa ren 70.000 rollen draadnet voor nodig. De kosten bedroegen ongeveer 6 mil joen gulden. Het werd de moeite waard geacht, want de wereldvraag naar wol wordt met het jaar groter. Dezer dagen is verschenen een door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengesteld overzicht van het werk der Volksuniversiteiten in ons land en de daarvoor gebleken belangstelling. De gegevens hebben betrekking op het seizoen 1960-'61. Er blijkt uit, dat het gemiddelde aantal bezoekers per bij eenkomst, landelijk gezien, 220 be draagt. Te Veenendaal was dit slechts 84. Ter vergelijking dienen o.a. Arnhem 278; Utrecht 62; Zwolle 60. Er zijn ook plaatsen, b.v. Enschede, Leiden, Til burg, waar men ver boven het lande lijke gemiddelde uitkomt. Over het al gemeen vertonen de cijfers een daling ten opzichte van het seizoen '59-'60. Het valt te voorzien, dat deze tendens zich ook in '61-'62 heeft voortgezet. Te Veenendaal zal in ieder geval het gemiddelde bezoekerstal gedaald blij ken te zijn. Wat de diverse cursussen aangaat is opvallend de gestegen be langstelling voor talenstudie. Cursus sen Frans boekten b.v. een vooruit gang van 12 De onderwerpen, waarvoor van stijgende belangstelling mag worden gesproken, liggen voorna melijk op religieus-, wijsgerig- en ethnologisch terrein. Voor het bestuur van de Veenen- daalse V.U. is he tin zekere zin een troostrijke gedachte, dat gedeelde smart, halve smart is. En verder dat het zich bij de voorbereiding van het programma '62-'63 op de goede weg bevindt wat de keuze der te behande len onderwerpen aangaat. Moge dit ook blijken uit toenemende belang stelling voor dit toch zo uitermate be langrijke culturele werk. Dr. J. G. Thoomes Veenendaal. Elk jaar blijkt weer, dat de keuze tussen technisch basisonderwijs en andere vormen van voortgezet dagonderwijs moeilijkheden oplevert voor vele ouders van leerlingen die de lagere school verlaten. Naast onbekendheid met de studie mogelijkheden van de Technische School was vooral ook het ontbreken van een behoorlijke doorstroming naar het dagonderwijs op hoger niveau (U.T.S. enz.) tot nog toe een handicap. Speciaal ook met het oog op dit laat ste is het verheugend dat door de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aan de Besturen van de Technische Scholen bepaalde facilitei ten zijn verleend, teneinde aan intelli gente leerlingen onderwijs te verstrek ken dat aan hun capaciteiten is aan gepast. Het is daarbij mogelijk gebleken om door een verzwaard programma voor de exacte vakken - met inkrimping van het aantal praktijklessen - en een hoger tempo, goede leerlingen geduren de de driejarige cursus met succes voor te bereiden voor het toelatingsexamen schakelklas U.T.S. en in een vierjarige opleiding zowel voor het le leerjaar van de U.T.S., de schakelklas van de H.T.S., de machinistenopleiding als voor het examen „Bewijs van Algeme ne Ontwikkeling N.O.", dat weer toe lating geeft tot de opleiding voor le raar bij het N.O. Na het doorlopen van de vierjarige cursus ontvangen de leer lingen bovendien een eindgetuigschrift met aantekening „verzwaard program ma". Vanzelfsprekend worden ook de toe komstmogelijkheden voor de leerlingen die na het verlaten van de Technische School via avondopleidingen hun stu die vervolgen, in belangrijke mate ver groot, terwijl de duur van die studie wordt bekort. Om bovenbedoelde dagopleidingen aan de Technische School met succes te kunnen volgen, dient een leerling - naast een goed verstand - een positie ve belangstelling voor „de techniek" te hebben, ook al is een gerichte beroeps keuze nog niet noodzakelijk, aip 'uaguipaai iooa aapuozCiq jaq uj het een zware opgave vinden om ge durende enige jaren achtereen een uit sluitend theoretische studie te volgen, kan deze opleiding een passende stu diemogelijkheid bieden. Leerlingen die moeilijkheden hebben met de vreemde talen, struikelen daar door dikwijls op de U.T.S. en de H.T.S. Volgen zij echter genoemde verzwaar de opleiding aan de Technische School, waar Engels en Duits geen hoofdvak ken zijn, dan kunnen zij later in het bedrijfsleven toch voor vele functies in aanmerking komen. Bedenkt men dat door het ontstaan van de Europese Economische Ge meenschap de mogelijkheden in de Technische sector steeds groter zullen worden en de slagzin „Nederland moet industrialiseren" nog in betekenis zal toenemen, dan kan het voor vele ou ders nuttig zijn zich nader op deze ma terie te oriënteren. Zij kunnen zich hiertoe o.a. laten voorlichten door de directeuren van de Technische Scholen in hun omge ving. Brigitte 19.90 GEVRAAGD VOOR ONZE WINKEL EEN Drogisterij REIN KOK Gelderland 3-5, Veenendaal GEVRAAGD ERVAREN Hoofdstraat 67-69, Veenendaal. vraagt Werktijden in overleg. Hoofdstraat 109 - Tel. 2258 vraagt zelfstandige Liefst met vak bekend. Geboden wordt goed salaris. Werktijden in overleg. Veenendaal Hoofdstraat 21 Tel. 2136 Veenendaal vraagt: (mnl.) leeftijd 22-23 jaar en in bezit van Mulo diploma. in bezit van rijbewijs B-E-C-. Geboden worden: ■B- een prettige werkkring een goede beloning -B- goede sociale voorzieningen •B- een goede vakantieregeling ■B- 4°/o vakantietoeslag van het jaarloon -B- vrije dienstkleding ■B- gedeeltelijk vrij reizen per spoor Aanmelden bij of sollicitaties te richten aan de N.V. van Gend Loos, Stationsplein 4 te Vee nendaal. ■B- Enkele bewoonde WOONHUIZEN aan de Emmalaan te Veenendaal. ■B- 2 bewoonde WOONHUIZEN aan de Bergweg te Veenendaal. •B- Bewoond WOONHUIS aan de Middellaan te Veenendaal. ■B- Bewoond WOONHUIS aan de Buurtlaan-oost te Veenendaal. ■B- 3 nieuw te bouwen WONINGEN aan de Holle- weg te Veenendaal. •B- WOON-WINKELHUIS aan de Nieuweweg te Veenendaal. •B- WOON-WINKELHUIS aan de Pr. Bernhard- laan te Veenendaal. (25) Tijdens een rustpauze van de voorstelling wenkt Aram de kleine, kogelronde nar bij hem te komen. „Vertel eens op snaak, waarom is die slan genbezweerder, El-Kazzar, niet van de partij?" in formeert hij. De nar legt nadenkend zijn korte vingers langs de neus. „Ik heb horen verluiden, messire, dat een van zijn slangen een hikaanval heeft gekregen, en dat de heelmeester, die de keel van het beestje wilde onderzoeken, per abuis door het reptiel naar binnen is gehikt„Nee, nu geen grapjes", lacht Aram, die niet merkt, dat Crimo bij zijn vraag verbleekt is en zich nerveus op de lippen bijt. „Waar is El-Kazzar?" „Ik weet het niet, mes sire", zucht de nar. „Zijn wagen stond vanavond ge reed voor vertrek, maar El-Kazzar zelf was nergens te zien." Juist als de kamerheer het einde van de rustpauze aankondigt, komt Presto op Arams zetel toegelopen. „Die worstelaar", fluistert hij, „ik kan me vergissen, maar ik meen in hem de sluipschutter van gisteravond tt herkennen Bovendien heeft hij een schram op z'n kop, juist daar waar ik toen die schurk met een steen trof!" „Hoogedelgeboren pu bliek, verleen thans oog en oor aan diegene, die zich de sterkste man ter wereld durft noemen", roept luid de nar. „Samson, de krachtpatser!" En met veerkrachtige passen treedt de gespierde reus uit het groepje kermisklanten naar voren. „Het is hem", fluistert Presto opgewonden", het is hem vast, messire Aram!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1962 | | pagina 7