Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veertien buitenlanders aan de start op de Wielingsheuvel CIRCUIT IS LANGER EN VEEL ZWAARDER GEWORDEN •H ■H mum omim MULDER Bescheiden begin KLINKENDE NAMEN INTERESSANTE KAPPERSSHOW VAN TECHNISCHE CLUB DE MATTHAEUS PASSION Toch Oranjefeest in Renswoude? In drietal plaatsen werd Palmpaasoptocht gehouden Nieuws uit de omgeving ELST ACHTERBERG EDERVEEN AMERONGEN RENSWOUDE Wat nu weer 36e jaargang WOENSDAG 18 APflIL 1988 Nr. 31 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel 30.000 gulden Springschans VRIJDAG GEEN KOOP AVOND Accent op praktische haardracht Paasmorgenzang op het Slot. de Bruïneplein NCVB vierde 10-jarig bestaan assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN financieringen Brand in Kleuterschool Voortzetting van oude kerkelijke gewoonte ZIEKENBEZOEK Weinig belangstelling Schamele start Redabtie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redabtie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLE ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Wanneer 2e paasdag om precies half twee in de beruchte zandkuil op De Dikkenberg het start- licht op groen springt, zal dit het begin zijn van een grote krachtmeting. Een krachtmeting van mens en machine met het rulle en verraderlijke zand in de kuil en het ruim duizend meter lange traject van slingerende bospaden. Als alles goed gaat zullen de brullende en stam pende motoren volledig gehoorzamen aan de wil van de berijder. Het publiek zal zijn favoriet toe juichen of de onfortuinlijke nakomer aanmoedigen. Over het gehele terrein zullen de microfoons schallen en hun climax bereiken bij de finish van ieder onderdeel van de wedstrijd. De renners zul len na afloop waarschijnlijk uitgeput van hun machine stappen, wellicht voldaan over hun eigen prestaties of misschien ontevreden. Doch dat is het belangrijkste niet - véél belangrijker is dat het publiek waar voor zijn geld heeft gehad. Bij een motorcross moet SPANNING en SENSATIE zijn, daarvoor is het een cross en daarvoor heeft de MAC „Veenendaal" ook gezorgd. Diezelfde M.A.C. „Veenendaal" met haar ruim honderd leden waarvan slechts een heel klein groepje het zwaarste werk op hun schouders ge schoven krijgt, en het thans aandurft een Internationale cross te presenteren - diezelfde M.A.C. begon vijftien jaar geleden met een heel bescheiden cross- je op de Heuveltjes. Het was de glorie tijd van een Chris v. d. Pol die met zijn gedurfd rijden het publiek in ver voering bracht. Er werd doorgecrosst tot 1952 en toen werden voor de eerste keer de motoren losgelaten in de grote zandafgraving „Wielingsheuvel". Het jaar daarop nóg een keer, doch het was een laatste stuiptrekking. Niet omdat het publiek geen in teresse toonde. O nee, doch enkel en alleen omdat de M.A.C. van de Bond geen „hoogtijdag" los kon krijgen. Met uitzondering van de dag-in-dag- uit gravende draglines was het stil in het zandgat. Totdat in I960 een groep nieuwelingen van de M.A.C. in record tijd wederom een cross uit de grond stampte. Wat verwacht werd gebeurde: het publiek bleek nog altijd grote belang stelling te hebben voor deze typische evenement wat men qua organisatie sport waar kracht, bravour en kunde elkaar steeds afwisselen. In 1961 werd de cross nog grootser opgezet en het geen thans voor de deur staat - een internationale cross met toprenners uit zes landen - is op één na het hoogste kan bereiken. Denk niet dat zo'n evenement in een handomdraai in elkaar gezet is. Daar zijn maanden van voorbereiding aan de landencombinatie uit te sluiten en iedere rijder zal voor een behoorlijke klassering moeten rijden voor wat hij waard is. Omdat naast snelheid ook de rij- techniek een belangrijk woordje mee spreekt, is een voorspelling ten aan zien van de einduitslag onmogelijk. Wel wordt verwacht dat in de inter nationale klasse een Nederlandse over winning uit de bus zal komen. Om het publiek die middag nog meer aan zijn trekken te laten komen is er in het cir cuit een spectaculaire spring schans opgenomen en heeft men het bostreject eveneens omgeploegd. Zij die verstand hebben van motoren weten Wel dat speciaal de Hollandse renners over prachtig materiaal be schikken, ondanks het feit dat zij wed strijden rijden zonder enige steun en puur uit liefhebberij. Een groot verschil bijvoorbeeld met de regeling achter het ijzeren gordijn. Enkele van de in Veenendaal rijdende deelnemers hebben namelijk aan een wedstrijd in Rusland deelgenomen en zij hebben verhaald hoe het er daar naar toe gaat. Door de Motorfabrieken Op de maandagavond gehouden persconferentie zijn de namen bekend gemaakt van de buitenlandse renners die deelnemen aan de Internatio nale Motorcross op tweede paasdag op Wielingsheuvel. Het zijn: NOORWEGEN: Tore Lundby (kampioen 1961) - Carl Reider Andersen. DUITSLAND: Karl Heinz Matthess - Otto Walz - P. Zitzen - W. Kiel - K. Zellman. DENEMARKEN: Sfren Döns (kampioen 1961). ENGELAND: Johnny Draper - K. G. Sedgley - M. Housonloge. BELGIE: Neri - Marechal - A. Houssonloge. Maandagavond om half negen kwam pas de telegrafische bevestiging uit Noorwegen binnen, reden waarom de persconferentie een half uur later begon als aanvankelijk in de bedoeling lag. Al deze renners komen uit in de 250 cc klasse Internationaal en er wordt gereden in 3 manches van 8 ronden. Een greep uit de Nederlandse inschrijvingen: Rudi Boom kampioen 1961 - Simon Schram - Frits Selling - R. Selling - Colijn. Er wordt o.m. gereden op B.S.A., GREEVES, HUSQVARNA, ESO, MAI- CO en CZ. voorafgegaan, ontelbare telefoontjes, evenzoveel gesprekken en bezoeken voor afgelegd. Tijdens een maandagavond gehouden persconferentie in hotel La Montagne hebben de heren organisatoren daar iets over verteld. Zo werd ook even terloops opge merkt dat de totale begroting van deze cross op meer dan f 30.000, wordt gesteld. Voorwaar geen peuleschilletje voor een vereniging met 110 leden. Dit be drag is anderzijds ook weer niet zo verwonderlijk als men de deelnemers lijst bekijkt. Aan de start van de 250 cc Internationaal verschijnen bijvoor beeld de kampioen 1961 van Noorwe gen, Tore Lundby, de kampioen van Denemarken Sfren Döns, de Engelse crosser Johnny Draper en last but not laest onze eigen kampioen Rudi Boom. Door uit alle landen meerdere rij ders te contracteren (in de 250 cc ko men 14 buitenlanders uit tegen 10 Ne derlanders) heeft de M.A.C. terecht ge tracht ieder voordeel voor een bepaal- WAGENINGEN: Benfica, de Europa beker-finalist, dat op 2 mei in Am sterdam tegen Real Madrid zal uit komen, arriveert op 25 april in ons land. De befaamde coach Guttmann en zijn spelers logeren in het hotel „De Wageningse Berg", terwijl op het veld van v.v. Wageningen ge traind zal worden. DE BILT: Een 22-jarige oud-militair, zoon van de Fortwachter aldaar, heeft geprobeerd een granaat te de monteren. Door de hevige explosie werd zijn hand verbrijzeld en moet hij bovendien een oog missen. Het oorlogstuig had hij onrechtmatig in zijn bezit. BARNEVELD: B. en w. van Barneveld geven de plaatselijke Oranjecommis sie geen toestemming om op 30 april een Oranjebal te höuden in de Eier- hal. Als reden werd opgegeven: „de minder prettige ervaringen met der gelijke evenementen in het verle den". Uit protest zal het bestuur het middagfeest afgelasten en zal het direct na de 30e en bloc aftreden. EDE: Bij een Edese dame, die op dat moment alleen thuis was, belden op een avond enkele heren aan met de vraag of ze even mochten opbellen. De dame vertrouwde het geval niet en wierp de voordeur dicht. De man buiten (later bleek het een Edenaar te zijn) werd hierop zo kwaad dat hij de deur bijna intrapte. Ijf is een opname van één van de starts van vorig jaar. Ook nu weer zal aan de zuidzijde van de kuii gestart worden. worden daar een bepaald aantal mo toren gereed gemaakt voor een wed strijd en een aantal rijders uitgezocht die deze tot in de perfectie uitgeruste motoren mogen berijden Tenslotte is men zeer benieuwd hoe de rondetijden zullen zijn, temeer daar aan het circuit verschillende verbete ringen zijn aangebracht. Zoals het zich laat aanzien, zullen de rondetijden van de 250 cc misschien nog sneller zijn als die van de 500 cc. (Vorig jaar wer den er gemiddelden genoteerd van 60 km!). In verband met Goede Vrijdag is er a.s. vrijdag in VEENENDAAL geen koop avond. De winkels zullen dus normaal om zes uur gesloten zijn. Zeer waarschijnlijk als gevolg van de enorme belangstelling welke er in voor gaande jaren bestond voor de demonstraties schoonheidsverzorging, hebben de leden van de Technische Club „Wageningen Omstreken", waartoe ook Rhenen en Veenendaal behoren, besloten op 2 mei a.s. in de grote zaal van hotel „De Korenbeurs" een showavond te geven. De kappers willen op die avond, zowel de dames als de heren, eens laten zien waartoe zij in staat zijn. Overigens is het voor de eerste maal in deze omgeving dat het publiek door middel van een dergelijke show in ken nis gesteld wordt van de moderne coif fures. De kappers brengen een programma in samenwerking met het bekende schoonheidsinstituut Yardley en - wat nóg belangrijker is - men wil het ac cent leggen op de practische kapsels. Aan de show werken meer dan twin tig modellen mee die diverse kapsels, zoals teenager-, middag-, dag-, cock tail- en fantasiekapsels, zullen tonen. Ook de heren komen deze avond aan hun trek want meest moderne heren kapsels ontbreken evenmin op het ap pél.. Om eens duidelijk te laten zien wat de tegenwoordige vrouw met heur Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Op eerste paasdag, 's morgens van acht uur tot half negen, wordt op het SI. de Bruïneplein in Veenendaal-zuid een in terkerkelijke paasmorgenzang gehouden. De hoofdschotel van deze bijeenkomst vormt de samenzang van bekende Paas- liederen, met begeleiding van een trom- petters-ensemble. Voorts staat een 5-mi- nuten toespraak op het programma. Dege nen, die deze paasmorgenzang bijwonen zullen een liederenblad gratis uitgereikt krijgen. Men rekent op een massale deel name van wel- en niet kerkelijken, kort om jong en oud uit geheel Veenendaal. haar wel allemaal kan bereiken, zul len de demonstateurs een „piekhaar model" omwerken tot een aantrekke lijk kapsel, vanzelfsprekend gecombi neerd met een passende make-up. De aanwezigen zullen ook vragen mo gen stellen en volledig hun licht opste ken op het gebied van coiffure en ma ke-up. Voor deze omgeving een werke lijk unieke show, welke ongetwijfeld grote belangstelling zal trekken. BEDRIJFSJUBILEUM BIJ RITMEESTER Dinsdag 1 mei a.s zal het precies veer tig jaar geleden zijn, dat de heer B. Ver steeg chef afdeling Verkoop, in dienst trad van de Ritmeester Sigarenfabrieken N.V. te Veenendaal. Hij begon zijn car rière als facturist maar met de komst van de bolknak en de hiermee gepaard gaande uitbreiding van het verkoopapparaat, volgde zijn benoeming tot chef van de afdeling Verkoop. De jubilaris die bekend staat om het feit dat hij altijd zijn kalmte weet te bewaren zal op dinsdag 1 mei gehuldigd worden. VERGADERING V.V.Z. Op dinsdag 24 april a.s. houdt de Ver eniging voor Ziekenhuisverpleging VVZ „Veenendaal Omstreken" haar algeme ne ledenvergadering in het OCB-gebouw. Naast de gebruikelijke verslagen, ver meldt de agenda ook bestuurs- en con trolecommissieverkiezing. PREDIKBEURT Voor de Oud. Ger. Gem. te Eist houdt de heer Kamp morgenavond (donderdag) een spreekbeurt. De dienst vangt aan om precies zeven uur. Donderdagavond j.L vierde de afd. Ach terberg van de Ned. Christen Vrouwen bond, In een feestelijke vergadering haar tienjarig bestaan. Voor een geheel bezet Bethel sprak mevr. Prak, presidente der vereniging haar welkomstwoord in het bijzonder tot de genodigden waaronder de zusterverenigingen uit Rhenen, Eist en afgevaardigden van plaatselijke vereni gingen alsmede Ds. v. Breugem en echt genote. Na gebed en schriftlezing volgde de jaarverslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse waaruit bleek dat de vereniging op een gezonde basis staat. Hierna werden de afgevaardigden in de gelegenheid gesteld hun felicitaties aan te bieden, hiervan werd met toepasselijke woorden een dankbaar gebruik gemaakt. Er werden twee verlotingen gehouden waarvan de opbrengst bestemd was voor het Pastoriefonds en het Magdalenafonds. Tijdens de pauze boden de dames der vereniging alle aanwezigen koffie met gebak aan. De vereniging kan terugzien op een goede en zeer geslaagde avond, die door ds. van Breugem met dankgebed werd be ëindigd. KEBKEWliK M7 •TE1.3000 VEÊNENOAAL Vrijdagmiddag brak brand uit in de pas vorig jaar geopende kleuterschool aan de Hoofdweg te Ederveen. (Zie foto). De oorzaak was een ontploffing in een oliekachel in de bestuurskamer van die school. De gealarmeerde brandweer van Ederveen behoefde geen dienst te doen omdat omwonenden de vlammen reeds hadden gedoofd. De kinderen konden rus tig naar huis gaan en overigens bleef de brand beperkt tot de bestuurskamer, die echter grote schade opliep door de bran dende olie die zich over de vloer had verspreid. Vloer en muren van de be stuurskamer waren zwart geblakerd. Dezer dagen klinkt weer op vele plaatsen de Mattheus Passion en door de mo derne techniek is het mogelijk, dat een groot publiek van dit meesterwerk van Bach geniet. De Mattheus Passion is de voortzetting van een zeer oude, mis schien reeds uit de vierde eeuw stammende kerkelijke gewoonte, dat op Goede Vrijdag de lijdensgeschiedenis (Passio) in de dienst door een priester werd ge zongen. Dit geschiedde dan op een plechtige toon en de woorden van Christus kregen iets meer relief, doordat zij op de evangelie-toon werden gezongen. In de negende eeuw is de wijze van uitvoering echter verrijkt en dramatischer ge worden. De Passietekst werd nu op drie verschillende tonen gezongen, één voor de evangelist, één voor Christus en één voor de woorden die het volk riep. Behoudens kleine wijzigingen in de rol- en stemverdeling heeft het Passie spel zich tot Bach zo kunnen handha- De kleuterschool in Ederveen NUT NIEUWS 't Nutsdepartement Amerongen houdt woensdagavond 25 april weer een inte ressante avond. Dan komt n.l. Dr. G. H. Klamer, Adjunct-Directeur van de afd. weerdienst en luchtvaartmeterologie van het K.N.M.I. te De Bilt spreken over het onderwerp „Hoe het weerbericht tot stand komt". Tevens wordt nu al vast medege deeld, dat er plannen bestaan om in mei een excursie te gaan maken naar het K.N.M.I. te De Bilt. V.V.Ü.-KANDIDATENLIJST In de j.l. gehouden vergadering van de V.V.D. afd. Amerongen werd de lijst sa mengesteld voor de gemeenteraadsverkie zingen, welke als volgt luidt: 1. Ir. Joh. Tenge; 2. G. A. Dagnelie; 3. G. J. G. v. Schaik; 4. Mej. R. Kist; 5. H. A. T. M. Sol; 6. Mej. L J. Brauns; 7. J. de Vries. Maakten wij j.l. vrijdag bekend dat er dit jaar in Renswoude geen Oranje feesten georganiseerd zouden worden, thans werd meegedeeld dat ter elfder uure nog enkele personen het initiatief hebben genomen alsnog te trachten een oranjefeest voor de jeugd te organiseren. Zij die hiervoor financiële steun wil len verlenen, worden verzocht hun gift te bezorgen bij Dorpsstraat 74. De kinderen die eind vorige week in ELST, AMERONGEN en VEENENDAAL hebben deelgenomen aan de palmpaasoptochten, hebben echt niet geboft. De snijdende wind weerhield zelfs de meeste groteren om op de straat te komen, maar desondanks hebben honderden kinderen de koude getrotseerd om achter de muziek aan met hun versierde haantje-piks te paraderen. De primeur van de palmpaasoptocht had de kleuterschool „De Koolmees" in Eist. Daar maakten de kleuters onder leiding van de dames Matser en Vink vrijdagmiddag al een rondgang door het dorp. Bij de Driftweg aangekomen werd een bezoek gebracht aan een zieke kleuter van de fam. Hais die door een ongeluk nog steeds niet naar school kan. Door de kinderen werd aan Ada ook een haantje-pik aangeboden. Na dit bezoek aan de zieke wandelden de kleuters, die veel bekijks trokken, naar de school terug. Of het nu door de weersomstandig heden kwam of door het feit dat de wandelsport die middag teveel liefheb bers heeft getrokken - hoe het zij, de deelname aan de tocht zaterdagmiddag in Amerongen was slechts de helft van het aantal kinderen van vorig jaar. Ongeveer vijftig kinderen vormden een vrolijke stoet, die voorafgegaan door de plaatselijke muziekvereniging „Ons Genoegen" bijgestaan door het tambourkorps, door het dorp trokken. In de groep van 4-7 jaar kreeg Jopie v. Barneveld de eerste prijs. 2e werd Ivonne Harthoom, 3e Heleentje Altena en 4e Neeltje v. Boort. Bij de 8-12 ja rigen vielen de volgende prijzen: 1 Jo ke Blitterswijk, 2 G. P. Kroeze, 3 Ina Ravenhorst, 4 Jannie v. d. Broek. De traditionele Palmpaasoptocht in Veenendaal trok vooral in het cen trum veel bekijks. Opvallend was dat de kinderen veel werk van hun haan tje-pik hadden gemaakt. De start tegen drie uur in Veenen- daal-Zuid was in één woord slecht ge organiseerd. De ouderen met hun kin deren wisten niet waar zij zich op moesten stellen en doordat er geen enkel toezicht was ontstonden bijna enkele verkeersongevallen. Geheel on verwacht kwam Caecilia (zonder uni form) de straat op en men vond het blijkbaar niet nodig de stoet even te formeren. Zodoende kon het voorkomen dat de kinderen in een soort wilde run achter de muziek aanholden, waar bij talrijke mooie haantje-piks sneuvelden! De organisatie vanaf de Eierhal liep in betere banen. Na terugkeer via het centrum kregen alle deelnemende kin deren een versnapering uitgereikt. ven. In de vijftiende eeuw kwarn naast de chorale Passie de zogenaamde Mo tet Passie, waarin het dramatische enigszins op de achtergrond werd ge drongen, omdat alles vierstemmig werd gezongen. De Lutherse hervorming nam het ge bruik over en daarmee ook de Passie. Reeds in 1526 heeft een zekere Bugen hagen een evangelieharmonie van het lijdensverhaal gemaakt en Joh. Wal- ther, de muzikale raadgever van Lu ther, gaf deze een nieuwe muzikale vorm. NIEUWE VORM Omstreeks 1700 maakte de dramati sche Passie plaats voor een nieuwere vorm, die aan de expressie nog meer ruimte gaf dan deze kon doen. Omdat de vorm sterk onder de invloed stond van de Italiaanse opera en oratorium werd deze vorm dramatisch-oratorische Passie genoemd. Het bijbelwoord werd hierbij ver vangen door poëtische taal en de ly rische meditatie nam een grote plaats in. De Passie werd hierdoor een ora torium, dat in de regel in twee delen, een voor en een na de preek werd ge zongen. Bij deze nieuwe verm is de sober heid van het evangelie nagenoeg ge heel verdwenen. Tranen en zucnten be geleiden elke stap naar het kruis; felle beelden en retorische omschrijvingen verhogen de kracht der expressie. BACH In 1685 werd uit een familie te Eise nach Joh. Sebastiaan Bach geboren. Het was een muzikale familie en de jonge Bach zou deze traditie voortzet ten. Vroeg wees, moest hij zijn toe vlucht zoeken bij zijn oudere broer te Ordruff. In. 1703 wist hij zich als vio list aan de hofkapel te Weimar te ves tigen. Korte tijd hierna werd hij be noemd tot organist te Arnstadt. Hierna vervulde hij nog vele andere muzikale functies en hij wist zich op te werken tot een groot musicus. Na verschillende keren verhuisd te zijn, vestigde hij zich in 1723 te Leipzig, waar hij blijven zou. Als opvolger van Kuhnau kreeg hij daar als Cantor aan de Thomasschool de taak, het onder richt in muziek te geven. Bovendien had hij de leiding in de dienst in de Thomas- en Nicolaïkerken. Sedert 1721 werd er in Leipzig een Passie gezongen, die was gemaakt door •zijn voorganger Kuhnau. Bach wilde echter zelf een Passie maken. Zijn liturgisch besef stond hem ech ter niet toe zich los te maken van de bijbelteksten. Het bijbelwoord van Matthaeus moest onverkort en onge wijzigd weerklinken. Daar tussen moest de schepping van de individuele beleving, de aanbidding en het geloof van de gemeente eveneens vaste vor men krijgen. Het moest een vrome me ditatie worden; de reflex van het lij den van Christus in de ziel van de gelovige. De tekst voor Bach's mees- terwerk werd gemaakt door de dichter Picander en toen het geheel in 1729 klaar was, bleek, dat de dramatiek in Bach's werk was behouden, terwijl het lyrische eveneens ten volle tot zijn recht kwam. Eind december vorig jaar was de Bijbel in 1181 talen vertaald. Een Engels weekblad heeft besloten geen advertenties meer op te nemen voor tabak en sigaretten. Volgens radio-Moskou heeft een ge pensioneerde man in de Oeral met zijn blote handen twee wolven ge dood. Koning Saoed van Arabië heeft het Algerijnse volk een bedrag van tien miljoen gulden geschonken. Het Amstel Hotel te Amsterdam is geneei gereserveerd voor gasten die het zilveren huwelijksfeest bijwo nen van het Koninklijk Paar. Een groep Zweedse deskundigen zullen trachten te voorkomen dat de Scheve Toren van Pisa in de toekomst omvalt. In Japan is een methode ontwikkeld om vissen voor het transport naar de handel met alcohol te bedwelmen en ze later weer bij te brengen. Zweden heeft thans meer dan 2.893.000 telefoonaansluitingen, ofte wel één per drie inwoners. -ö- De Elsterse kleuters met hun palmpaas voor de woning van hun zieke vriendin netje.

De Vallei | 1962 | | pagina 1