REKLAME-TELEVISIE moet er zo spoedig als maar mogelijk is komen BANGE )AREN IN DEN VREEMDE FLORYN hengelo' s bier EEN VORSTENPAAR IN HET ZILVER (U) Onderzoek naar de reactiesnelheid van bestuurders van motorvoertuigen Utrechtse Kamer van Koophandel richt adres aan Tweede Kamer: RHENEN DE AARDAPPELPRIJZEN ook hier! TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 20 APRIL 1962 Nr. 32 RENSWOUDSE STOELENDANS Rhenus heeft clubmars daterend van vóór 1940 CLUBLIED NATUURLIJK IETS VAN Stijging veroorzaakt door internationale schaarste en grote exportvraag Het succes van de eerstgeborene JONGE EN OUDE GENEVER Mej. v. V. in Renswoude zat met een probleem. Als resultaat van de schoonmaak had zij twee ouderwetse clubs over en ze zat ér, figuurlijk gesproken dan, mee in haar maag. In het nachtelijk duister van de zater dag kreeg zij echter hét idee. Ze kon die antieke dingen het beste stie- kum bij een ander brengen - die moest dan maar zien en zij was van de rommel af. Zo gezegd, zo gedaan en om die reden stonden de hele zondag achter de woning van J. twee clubs te pronken. Vooral de kerk gangers vonden het maar een vreemde situatie. De heer J., ook niet van gisteren, zon echter op wraak en die heeft hij gekregen. Want die nacht daarop zette hij de twee stoelen kort aan de weg, doch recht voor de winkel van de fam. v. V. Wie schetste zijn ver bazing toen de volgende morgen bleek dat de clubjes radicaal waren verdwenen! Niemand wist of begreep hoe dat zo ineens kon. Een telefoontje uit Voorthuizen in de loop van de morgen bracht op heldering. Het bleek dat er een koper voor was geweest door het bord „Te Koop" dat de heer J. er op geplaatst had. In de nacht was hij voor bijgekomen, maar hij was er niet in geslaagd de fam. v. V. wakker te krijgen. Hij hakte de knoop door, nam de stoelen mee en vroeg de vol gende ochtend door de telefoon heel beleefd of het goed was dat hij er f 5,per stuk voor betaalde. Mej. v. V. was dus op een voordelige wijze haar oude bakbeesten kwijt. Alleen de heer J. moet zijn „wraak" wel een beetje zoet-zuur gesmaakt hebben naar het Centrale bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen en daar zul len ze worden getoetst aan de gegevens waarover het bureau met betrekking tot de aanvrager beschikt. Dan zal mogelijk blijken welk verband er bestaat tussen de fysieke gesteldheid van de autobe stuurder, speciaal ten aanzien van zijn gezichtsvermogen, en zijn prestaties ach ter het stuurwiel. De voetbalvereniging Rhenus heeft al vele jaren een eigen clubmars. De heer P. Hoolhorst, directeur van Ons Genoegen componeerde de mars en de heer H. de Roder, eigenaar van hotel De Koning van Denemarken, destijds ook al bij het oude Rhenus betrokken, maakte de tekst. Deze laten we hieronder volgen. Ge lukkig kon de heer Hovestad, secretaris van de vereniging, ons nog aan dit clublied helpen. Wij jongens der heuvelen Wij jongens der dalen van 't kleine stadje aan de Rijn Wij willen onze spieren stalen al zijn wij groot, al zijn wij klein De voetbalsport bracht ons te samen Wij oefenen trouw en zijn spontaan R.V.V. Rhenus zijn onze namen Die wij eens brengen bovenaan Groen-wit zijn de kleuren fier ziet men ze wapperen Wij groeten haar met trots in 't oog De kleuren van de Rhenus dapperen Wij groeten haar, heffen haar omhoog en mocht er een de vlag blameren de eer van 't sportveld niet verstaan die moeten aan de kant nog leren Hoe Rhenus steeds blijft bovenaan Op mannen van Rhenus Eens zal het gebeuren Wij nemen onbedreigd de kop en hijsen de gr oen-witte kleuren als kampioensvlag in de top ,t Publiek juicht gaarne met ons mede die altijd trouw aan 't lijntje staan Met willen is kunnen gestreden en Rhenus één staat bovenaan TELEVISIERECLAME IS EEN KRACHTIG VERKOOPSTIMULEREND MEDIUM EN DAAROM VAN GROTE INVLOED IN DE INTERNATIONALE CONCURRENTIE STRIJD OM DE MARKTEN, VOORAL NU DEZE zeker in het kader van de Europese Economische Gemeenschap SNEL EEN MEER EN MEER OPEN KARAKTER VER TONEN. Los Angeles Het Bureau voor de Uitreiking van Rijbewijzen gaat in sa menwerking met de Universiteit van Ca- lifornië een betere methode opstellen voor de keuring van degenen die een rijbewijs aanvragen. Het zal daarbij de medewer king inroepen van 25.000 aanvragers en daarbij zal vooral aandacht worden be steed aan de waarneming van bewegende voorwerpen door hen die achter het stuur zitten. In augustus zal een team onderzoekers zich met een verplaatsbaar laboratorium voor onderzoek begeven naar de verschil lende centra waar de rijbewijzen worden afgegeven. Aan de kandidaten zal een vragenlijst worden voorgelegd, waarop zij enkele gegevens moeten invullen, zoals ervaring op de weg, leeftijd, geslacht, be roep, genoten onderwijs en hoeveel uur geleden de persoon in kwestie is opge staan. Hierop zal hij aan een viertal proeven worden onderworpen, teneinde een oor deel te kunnen vormen over zijn opmer kingsgave bij stilstaande en bewegende voorwerpen, zijn reactiesnelheid, gezichts veld en de tijd die verloopt tussen ver blinding en herstel van gezichtsvermogen. De resultaten zullen worden gezonden ANWB-VOORLICHTING OP RIJKSWEG 12 In afwachting van de bouw van een 14 meter lange, hypermoderne ANWB- grenskantoor op het nieuwe grens- emplacement te Zevenaar, neemt de ANWB t.b.v. zijn voorlichting aan le den en leden van buitenlandse zuster- clubs die hier de grens passeren, een semi-mobiel kantoor in gebruik. Twee informatrices van de Bond zullen op dit semi-permanente kantoor, dat ook tijdens de weekeinden open zal zijn, een service verlenen die aangepast is aan de speciale behoeften van het grensverkeer. De te bouwen grenskiosk, welke een telexverbinding zal onderhouden met de Alarmcentrale van de ANWB in Den Haag, zal het uiterlijk vertonen van een bungalow en zal met haar lengte van 14 meter onmiddellijk op vallen op het 500 m lange grens-em- placement. Ploegen van de ANWB- Bewegwijzering hebben ook het laatste traject van rijksweg 12 - van Arnhem tot aan de grens - voorzien van 42 gro te richtingsborden. De 240 grote, hel reflecterende richtingsborden die van kust tot grens op rijksweg 12 staan, beslaan in totaal een oppervlakte van ongeveer 1500 m2, hetgeen zo groot is als de oppervlakte van het nieuwe ANWB-hoofdkantoor in Den Haag. Aan boord van de „Sumatra" op weg naar Canada. enerzijds een onjuist gebruik van de te levisie voorkomen en anderzijds verzeke ren, dat de reclametelevisie ten volle aan haar doel kan beantwoorden. Aldus het adres. TWEEDE NET Heel nuchtertjes concludeert het adres dan ook: Een tweede televisienet zal ver eist zijn! en de programma's zullen aan hoge eisen moeten voldoen! De K.v.K. zegt voorts uitdrukkelijk dat de reclametelevisie in principe voor alle ondernemingen die daarvan gebruik wil len maken, open moet staan. Dit wordt slechts in zo ruim moge lijke mate bereikt, indien verzekerd is, dat de tarieven binnen redelijke grenzen zullen blijven en voldoende gevarieerd zullen zijn. Het adres besluit met de stelling: Het is dus noodzakelijk dat hier te lande spoe dig de mogelijkheid wordt geopend tele visiereclame uit te zenden. De Kamers verzoeken dan ook het Hoge College hier aan wel aandacht te besteden. jongste van het door oorlogsdwang he laas zoveel jaren gescheiden levende prin selijk gezin. Zijn plichten hielden de prins voor een belangrijkste deel van deze tijd in Groot-Brittannië. In september 1944 reisde prinses Juliana naar Londen om zich bij haar moeder te voegen, toen immers de bevrijding van het vaderland voor de deur leek te staan. Helaas, in januari ging zij terug naar haar kinderen, om pas in april opnieuw de reis naar huis te aanvaarden. Ze was tijdig om op eigen bodem de ware bevrijding mee te maken. Prins Bernhard, als opperbevelhebber van de Binnenlandse Strijdkrachten reeds sinds de septemberdagen in het zuiden van ons land, vertegenwoordigde ons land op zaterdag de vijfde mei, toen in het Wa- geningse hotel „De Wereld" de Duitse generaal Blaskovitz capituleerde met zijn in West-nederland liggende troepenmacht. De avond te voren waren koningin en prinses Juliana per vliegtuig in Gilze- Rijen aangekomen om in Breda hart stochtelijk toegejuicht te worden. Enkele dagen later vertrok onze prinses naar Canada om haar drie kinderen op te ha len. De terugkeer in Nederland van het herenigde gezin op 3 augustus 1945 sluit een periode af. Een trieste, donkere pe riode in het thans zilveren huwelijk van prins en prinses. Op 15 augustus vierde heel Nederland met de prinsesjes en hun ouders de verjaardag van Irene. Terug op Soestdijk werd het een uitbundig feest, dat de geestdrift van gans het Ne derlandse volk ontlokte. Dat ons alleen deed beseffen, dat de bevrijding nu echt was en geen droom. Oranje was weer te midden van het volk, dat het dient en waartoe het onafscheidelijk behoort. wikkeling, die inhaerent is aan een vrije markt en waarbij - in tegenstel ling tot het voorjaar van 1961 - dit maal de prijs naar boven is uitgesla gen. De bijzondere omstandigheden, die inmiddels tot contigentering van de export van aardappelen hebben ge leid, zijn gelegen in de kans, dat door de abnormaal sterke exportvraag de binnenlandse voorziening in gevaar wordt gebracht en bovendien verdere prijsstijging zou moeten worden ver wacht. De export had op 5 april j.l. een om vang van 235.000 ton bereikt tegen 205.000 ton per 1 maart j.l. (totaal, zand en klei). Volgens de Rotterdamse no teringen waren voor de belangrijkste exportrassen Bintje en Furore de prij zen voor aankoop door de landhandel aan exporteurs respectievelijk opge lopen van 17,50 tot 31,en van 13,75 tot 28,Volgens een steek- proefinventarisatie per 15 maart j.l. Waren de voorraden 150.000 ton klei- aardappelen en 40.000 ton zandaardap- pelen, in totaal 190.000 ton. TUINBOUW IN BULGARIJE Bijna onopgemerkt is Bulgarije bezig een moderne tuinbouw op te bouwen waar van de invloed spoedig op de Europese markt merkbaar zal zijn. Met een klimaat dat nog beter geschikt is dan dat van Italië voor de teelt van tomaten en be paalde fruitsoorten, is de potentiële pro- duktie enorm. Op het ogenblik is de tuin bouw een merkwaardig mengsel van primitief en modern bedrijf. Zo worden de tomaten per ouderwetse ezelwagen naar het ultra moderne pak- station vervoerd waar ze via een Itali aanse sorteermachine in kisten van Ne derlands model terecht komen en dan met koelwagens naar Zweden, West- Duitsland, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slo- wakije en andere landen worden ver voerd. De oogst van de volle-grond toma ten valt in midden juni. Het knapste en doorgaans succes volste kind uit ieder gezin is meestal de oudste, aldus luidt de conclusie van een rapport dat is opgesteld door een aantal studenten van de Universiteit van Londen, dat dezer dagen is ver schenen. Zolang hij of zij enig kind is profi teert de eerstgeborene van de gecon centreerde aandacht van de ouders, al dus het rapport. Later, wanneer er an dere kinderen bijkomen, zal de eerst geborene wellicht worden gestimuleerd om zijn superioriteit te behouden. Bui ten het ouderlijk huis zal hij zich wel licht beijveren om zo gauw mogelijk succes te behalen. Het rapport, dat getiteld is „The success of the first-born child", dat door de Workers' Educational Asso ciation is gepubliceerd, is een studie van de invloed van de rangorde van de geboorte op de opvoeding en de vrijetijdsbesteding van 7.000 kinderen in een gemeente. De onderzoekers kwamen tot de slot som dat meer oudste kinderen na 15 jaar scholen bleven bezoeken dan de jongeren. Een jongen met een jon gere broer of zuster blijkt zijn moge lijkheden op het gymnasium beter te benutten dan een jongen die enig kind is. Het rapport, waarin wordt gewezen op het gevaar van talentverspilling, wijst er op dat jongere kinderen niet minder intelligent zijn, maar vaak minder zelfvertrouwen hebben en min der worden gestimuleerd om hun be kwaamheden ten volle te benutten. Wijzen van vrijetijdsbesteding waar voor behendigheid, geduld en een on afhankelijke geest nodig zijn worden, naar het rapport meedeelt, veeleer on dernomen door oudste kinderen dan door hun jongere broers en zusters die, bijvoorbeeld, vaker naar de bioscpop gaan. Dit aan duidelijkheid niets te wensen overlatende standpunt, wordt ingenomen door de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Utrecht alsmede Amersfoort Omstreken. Overigens heeft men deze veelomstreden „televisie-mening niet al leen binnenshuis laten circuleren. Integendeel want beide Kamers hebben het doorgegeven in de vorm van een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Zij geven hierin uitdrukking aan hun overtuiging dat op economi sche gronden dit reclame-medium niet langer aan het Nederlandse bedrijfsleven mag worden onthouden, vooral niet „nu elders en met name in landen waarmee Nederland belangrijke handelsrelaties onderhoudt, reclametelevisie bestaat". Het wil met die commerciële t.v. in ons land nog niet erg vlotten. Het pro weegt tot nog toe altijd even zwaar als het contra. Uit een onder de kijkers ge houden enquete is gebleken dat het de meeste mensen niet veel interesseert of er nu wel of geen reclame op het scherm verschijnt. Natuurlijk mag het niet te lang duren, maar met een stukje toe passelijke muziek en tekenfiguurtjes (let op Duitsland!) wordt het vaak nog ge waardeerd ook. Zoals gezegd in ons land is men nog niet zover. Begin vorig jaar heeft de regering een Nota aangeboden gekregen van de Staatssecretarissen van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen alsmede van Economische Zaken en hieruit werd de conclusie getrokken dat de Neder landse t.v. nog niet rijp was voor recla me. RAPPORTEN Sedert die tijd zijn er tal van rappor ten, protesten, verzoekschriften inge diend en andere pogingen ondernomen om het zover te krijgen dat ook op de Nederlandse kijkkastjes parelwitte tan den verschenen of een of andere char mante juffrouw vertelde dat die en die zeep nog witter waste dan wit Het meest steekhoudende argument van de voorstanders Is, dat er op die manier ook veel meer financiële mid delen vrijkomen, met als gevolg be tere (lees: duurdere) programma's. DOOF Tot op heden heeft de regering echter geen uitsluitsel gegeven. Men spreekt min of meer tot dovemansoren, hetgeen de meeste voorstanders echter niet verhinderd de zaak warm te houden. Zo heeft ook de Utrechtse Kamer van Koophandel waarbij vrijwel alle zaken uit de provincie Utrecht zijn aangesloten, bij de regering aan de bel getrokken. De K.v.K. vindt, dat het bedrijfsleven in landen, waar reclametelevisie toepas sing vindt, in staat is de afzet van zijn produkten in versterkte mate te stimu leren en deze ongevoeliger te maken voor buitenlandse concurrentie. Over export gesproken: door middel van reclameboodschappen op het scherm wordt deze ook rechtstreeks bevorderd. Zo wordt een groot deel van de Nederlandse markt regelmatig ten gunste van Duitse produkten beïn vloed. De Duitse t.v. bereikt n.l. reeds ongeveer 30°/o van de Neder landse televisiekijkers, constateert de K.v.K. DUBBEL OP Dat is gevaarlijk, zegt de K.v.K. In de concurrentiestrijd om de markten moet het Nederlandse bedrijfsleven zich even eens kunnen bedienen van reclamemoge lijkheden op de televisie. Als we dat gaan doen, zo vervolgt het adres, dan komt er ook eens een keer een einde aan de bestaande ongelijkheid van concurrentiemogelijkheden tussen Ne derlandse ondernemingen. De grootste Nederlandse bedrijven maken n.l. gebruik van de Duitse televisiezenders en berei ken met hun voor de Duitse markt be stemde reclameboodschappen tevens de oostelijke en zuidelijke delen van ons land. Ongetwijfeld zal de mogelijkheid, om via de Nederlandse televisiezenders re clameboodschappen uit te zenden, met waarborgen moeten worden omkleed, die OVER VIJF JAAR GENEESMIDDEL VOOR ASTHMA? Een Britse biochemicus beweert de oor zaak van asthma te hebben ontdekt een kwaal die alleen al in Groot-Brittan- nieë verantwoordelijk is voor 3000 sterf gevallen per jaar. Na maanden van ex perimenteren waarin hij soms 15 uur per dag met een ploeg van negen we tenschappelijke assistenten werkte, heeft Dr. Walter G. Smith, directeur speurwerk in de bio-chemische pharmacologic aan het Technical College van Sunderland, verklaard dat hij „een grote dooi-braak" tot stand had gebracht die het lijden van asthma patiënten in de hele wereld zou kunnen verlichten. Hij zei dat het zijn taak was om de substantie die asth ma veroorzaakt te isoleren: het was ech ter aan de medische wetenschap een ge neeswijze te vinden. Dr. Smith is echter van mening dat het nu de oorzaak is op gespoord mogelijk moet zijn om binnen vijf jaar een geneesmethode te vinden (L.P.S.) VREDE had ons prinselijk paar z'n tweede kind genoemd. Het was een kind geboren aan de vooravond van een ramp zalige tijd. Had Nederland zich in augus tus nog vereend geschaard rond Oranje, weinige weken later wierp de mobilisatie zijn schaduw over land en volk. Er was geen reden meer tot feestvieren nu. Da gelijks werden de wolken, die voor de zon schoven, dikker en zwarter. Totdat op die 10e mei 1940 de vijand toesloeg. Verra derlijk als een dief in de nacht. Parachu tisten landden ook in Den Haag, waar het koninklijk gezin in die dagen leefde in en bij een kleine schuilkelder bij het paleis Noordeinde. Prinses Wilhelmina vertelt ervan in haar boek, „Eenzaam maar niet alleen": Na veel bezwaren te hebben overwonnen slaagde mijn schoonzoon er in, een uitvoerbaar plan te maken om vrouw en kinderen naar veiliger oorden te brengen. Er waren toen voldoende para chutisten opgeruimd om vervoer over enkele wegen mogelijk te maken en in IJmuiden lagen Engelse jagers, die bereid waren Juliana en de kinderen naar Enge land te brengen. Zondag kwam het af scheid - met moeite had ik Bernhard overreed, zelf mee te gaan; hij wilde natuurlijk blijven om mee te strijden. Ik achtte zijn voortvarendheid en zijn vin dingrijkheid in moeilijke situaties onont beerlijk op deze tocht!" De tocht slaagde, zij het dat bij het vertrek uit IJmuiden een vliegtuigbom vlak bij het schip ont plofte. Het verblijf van prinses Juliana en de beide kinderen in Engeland was niet van lange duur. De vijand was dichtbij, de bommen vielen met angstige regelmaat. Hr. Ms. „Sumatra" bracht het jonge ge zin over de Atlantische Oceaan naar Ca nada, waar de prinses met haar beide kinderen een woonplaats vonden in Otta wa. Dat gebeurde evenwel niet, voordat prinses Irene in Buckingham Palace was gedoopt. Dat had in mei in Amsterdam zullen gebeuren. Prins Bernhard bracht zijn vrouw en kinderen naar de „Suma- Mede namens de minister van eco nomische zaken, heeft de minister van landbouw en visserij geantwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Reehorst, over het verloop van de aardappelprijzen sinds - maart 1962. Minister Marijnen komt daarbij tot de conclusie, dat al leen bijzondere omstandigheden tot in grijpen kunnen noodzaken in een ont- tra". Hij bleef achter in Engeland om zijn plicht te doen in oorlogstijd. Slechts spo radisch deed zich de gelegenheid voor persoonlijk contact te hebben. Prinses Juliana heeft in die maanden, de jaren, die zij in ballingschap verbleef, haar land grote diensten kunnen verlenen. Zij bracht vele bezoeken, ook aan New York en Washington, zij vestigde alom de aan dacht op de problemen van haar achte- gebleven landgenoten, zij ontving Neder landers of bezocht hen waar dat mogelijk was. Haar vriendelijke contact met de Canadezen heeft er ongetwijfeld in niet geringe mate toe bijgedragen, dat de man nen van de Mapple Leaf onze hartstoch- telijkste bevrijwers zouden worden. Zij vochten in die maanden van 1945 niet al leen in> maar ook voor Holland, dat zij hadden leren kennen en liefhebben in zijn charmante prinses. Van uitermate grote betekenis voor ons land was ook het voortdurende contact, dat prinses Juliana onderhield met het echtpaar Roosevelt. Zij was, zo schreef haar moeder later: Mei 1940 op Eatons Square te Londen, temidden van het publiek. laars zuchtende vaderland. De naam van deze prinses werd Margriet, naar de margriet, het symbool van het verzet. „Pietie" was het koosnaampje voor de „over de Oceaan een middelpunt voor strijdend Nederland, een middelpunt, waar kracht van uitging". Inmiddels wijdde de prinses zich ook aan de opvoeding van haar kinderen, juist in den vreemde zo belangrijk. Drie kinderen zouden het spoedig zijn, want op de 20ste januari 1943 at Oranje op nieuw beschuit met muisjes. Prins Bern hard had de reis over de oceaan gemaakt om bij de geboorte van zijn derde dochter aanwezig te kunnen zijn. Ter gelegenheid van deze geboorte werd een kamer in het ziekenhuis te Ottawa tot Nederlands gebied verklaard. Koningin Wilhelmina liet via Radio Oranje weten, dat de trotse koopvaardij als peet op zou treden van het derde prinsekind. Het was een vreugdevolle dag voor alle Neder landers, op zee of in het onder de Duitse Verenigd op Nederlandse bodem: 3 au gustus 1945

De Vallei | 1962 | | pagina 3