Van Prinses TOT KONINGIN RIJLES? ORANJEFEESTEN IN ONZE OMGEVING MARINO! Setter Set EEN VORSTENPAAR IN HET ZIL VER m VC Veenendaal behoudt kans op hoofd- klassersehap na zege op Concordia: 3-1 AMERONGEN SCHERPENZEEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 27 APRIL 1962 Nr 33 A PAASCONCERT IN DE CHR. GEREF. KERK VEENENDAAL RHENEN AM ERONGEN OVERBERG ELST ACHTERBERG De heer Visser 25 jaar secretaris van V.V.V. nylons Een zilveren bruiloft is een mijlpaal in ieder mensenleven. Een mijlpaal en meestal ook een rustpunt. Een punt van ommekeer. De kinderen zijn groot, het leven krijgt een andere zin. Zou het voor een prinselijk paar niet net zo zijn? Zou een koninklijk huwelijk andere proble men kennen dan dat van de man en de vrouw, die niet van koninklijke bloede zijn? Prinses Juliana en prins Bernhard hebben alle ups en downs van het hu welijksleven ervaren. En nu, bij hun zil veren bruiloft, staan ze op het punt, waarop men zich bezint op de toekomst van de kinderen. De naoorlogse jaren hebben in hun le ven vele hoogtepunten gekend. Ogenblik ken van oprecht geluk, zoals de geboorte van het vierde dochtertje. Marijke op 18 februari 1947. Noodlottige omstandigheden deden aanvankelijk het ergste vrezen om trent het gezichtsvermogen van de kleine prinses, maar in de loop der jaren heeft men zich ervan kunnen overtuigen, dat de medische wetenschap ook hier een geluk kige oplossing heeft gebracht. Trouwens, is zo'n benjamin de ouders niet juist lie ver, als ze een beetje een zorgenkindje is. Het jaar van de geboorte van Marijke confronteerde ons prinselijk paar ook met de gevolgen van de ouderdom. De uitput tende oorlogsjaren de schier ondraaglijke last van het koningschap in de roerige naoorlogse jaren, waren Koningin Wilhel- mina te veel geworden. Zij had dringend behoefte aan rust. In oktober 1947 legde prinses Juliana de eed af als prinses-re gentes. In mei 1948 zou zij datzelfde nog eens doen. Op uitdrukkelijk verzoek van haar dochter stelde koningin Wilhelmina haar abdicatie uit tot september van dat jaar, teneinde het volk niet de teleur stelling te bereiden van het niet door gaan van het gouden regeringsjubileum man, die nog altijd graag de stuurknup- pel hanteert vliegt hij niet als het even kan zelf het koninklijke toestel, doorbrak hij niet de geluidsbarrire en vloog hij niet het grootste aller straalvliegtuigen; de man ook, die nog altijd de sport een warm hart toedraagt. Zijn kinderen druk ken, wat dat betreft, zijn voetsporen. Er zijn ook stormen geweest, die het koninklijk huwelijk bedreigden. Geruchten, kwaadsprekerij, sensatiebladen schreven. Het is lang geleden alweer. Gelukkig, met één enkel woord deed de vorstin de kwade tongen zwijgen. Toen zij in haar Kerstboodschap van 1956 sprak over „Het Licht" en toen zij vroeg: „heb ik soms niet het recht, te trachten mezelf te zijn?" Vijf en twintig jaren. In januari heeft het koninklijk gezin in alle rust intiem het feest gevierd. Het was tijdens een wintersportvakantie. Net als een kwart eeuw geleden. Het was tekenend voor de houding van onze vorstin gedurende haar hele leven, dat zij de gelukkige dagen met haar gezin onderbrak, toen een verschrik kelijke treinramp ons land trof. Ook toen was zij temidden van hen, die door het van de geliefde vorstin. Maar op 6 sep tember 1948 dan toch wordt prinses Ju liana: koningin Juliana. Wie herinnert zich niet meer die ontroerende plechtig heid van de inhuldiging van deze stra lende vorstin, die zoals haar koninklij ke moeder het zo treffend zei: „naast eigen inzichten ook haar leeftijd voor heeft en over jonge, Frisse kracht be schikt". Het werd een nationaal moment, daar op het balkon van het koninklijk paleis op de Dam, toen de moeder hand in hand met haar dochter voor een duizend koppige menigte trad en als eerste een Op het balkon van het paleis op de Dam. „Leve de Koningin" driewerf hoera uitbracht op de nieuwe koningin der Nederlanden. Fiere woorden sprak de jonge vorstin, woorden, waarin zij zowel de zwaarte als het geluk van taak schetste. Maar waarin zij bovenal stelde dat „voor een koningin haar taak als moeder even belangrijk is als voor ieder andere Nederlandse vrouw". Het S By het vertrek van prins Bernhard naar Zuid-Amerika. Op maandagavond j.l. heeft de in op komst zynde organist Jan Bonefaas een Paasconcert gegeven in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat. Al zag het er aanvankelijk naar uit dat er niet veel belangstelling zou zijn, waar schijnlijk door het prachtige weer, woon den toch ruim tweehonderd personen het concert bij. Een aantal dat in andere plaatsen als „goed" wordt aangemerkt, doch, wat be langrijker is, geen der aanwezigen zal spijt gehad hebben onder het gehoor van deze organist geweest te zijn. De heer Bonefaas heeft volkomen aan de verwachtingen voldaan. Zijn registratie was soms wel eens te dik, maar de goede indruk neemt dit niet weg. Hij opende het concert met de bewer king van J. Zwart over „Christus is op gestaan" en diens kleine fanatasie over „Daar juicht een toon". Van het laatste werd het koraal meegezongen. Van G. F. Handel stond het concerto no. XI op het programma. Een mooi en afwisselend werk wat zeer beheerst werd gebracht. Ook de naam van Bonefaas' leermeester Feike Asma, ontbrak niet. Van hem speel de hij de bewerkingen over „Christus heeft overwonnen" en „Ik zeg het allen dat Hij leeft". De „fanfare" van Lemmers leek de organist wel het beste te liggen. Een brillant orgelwerk waarin hij zich volkomen heeft gegeven. Als slot van deze avond volgde een improvisatie over ps. 72. De heer Bonefaas die al enkele jaren in samenwerking met de „Stichting Or gelcentrum" improvisatie-cursussen orga niseert gaf hierin een staaltje van zijn kunnen. Met recht een vakman. Het ko raal werd staande meegezongen. Hopen- lijk is het volgende concert van Jan Bonefaas niet meer op een feestdag (vorig jaar Koninginnedag, nu 2e paasdag' zo dat hij de belangstelling krijgt die hij ver dient. Het volgende concert is op maandag 30 april, Koninginnedag, a.s., door Peter Post orgel en Harry Sevenstern trompet. waren niet alleen maar woorden. Ze werden onderstreept door daden. Koningin en prins gaven hun kinderen een moderne opvoeding, die hen deed toe ven temidden van de Nederlandse jeugd. Die hen rijp maakte voor hun latere plichten, zoals de prinsessen die alle maal zo charmant weten uit te oefenen. De tewaterlatingen, de huldigingen, de koninklijke bezoeken. We herinneren ze ons allemaal, van foto, van film, van te levisie. Die stralende ogenblikken, toen Irene in Londen de eerste steen metselde voor de Nederlandse Kerk, die momen ten waarop onze kroonprinses zich zo vorstelijk, zo heerlijk jong en spontaan in Amerika presenteerde. Er zijn vele hoogtepunten geweest in die naoorlogse periode. Er kwam veel be zoek, van koningen en keizers; er wer den bezoeken gebracht. In 1952 bijvoor beeld gingen koningin en prins naar de Verenigde Staten. Binnen enkele dagen bezocht de vorstin elf steden, stak zij tien redevoeringen af en hield 55 kleinere toe spraken, gaf zij zes persconferenties, schudde 12.000 handen en reisde 16.000 ki lometers. Neen, het koningsschap is geen sinecure. Er waren politieke problemen te over, kabinetscrises, maar ook de sou- vereiniteitsoverdracht en strubbelingen rond Nieuw Guinea. Er waren dagen van rampspoed, zoals in februari 1953. Juist op zulke ogenblikken stond koningin Ju liana temidden van haar volk. Als een rustpunt, een rots van vertrouwen in de woelige branding. Zo bracht zij hulp en troost, sprak moed in en schonk liefde aan hen die in nood verkeerden. Prins Bernhard heeft zich na de oorlog zijn voor de wereldbrand opgenomen taak voortgezet. Hij bracht goodwill reizen aan vele delen van de wereld: hij ont sloot markten en nam actief deel aan be sprekingen op internationaal niveau. Hij werd een Nederlander, voor wie de gan se wereld met diep respect spreek. Hij, de leed getroffen waren. Voor die koninklij ke houding van mededogen en meeleven, sinds zij nog voor haar huwelijk op trad als voorzitter van het op haar ini tiatief gestichte Crisis comité, zijn wij. Nederlanders haar grote dank verschul digd. Daarom scharen we ons allen op haar verjaardag, de laatste dag van deze maand, opnieuw en eensgezind rond Oran je, het symbool van onze eenheid. Voor de afgelopen 25 jaren en de vol gende. Donderdagavond hebben de VCV-dames de laatste kans op behoud van het hoofdklassersschap gegrepen door met 3-1 verdiend van het Rotterdamse Con cordia te verslaan. De Rotterdammers zullen door deze nederlaag degraderen, doch over de vraag wie als tweede dit slechte voorbeeld moet volgen heerst nog onzekerheid: zowel het Hoomse T.O.G. als VC Veenendaal komen hiervoor in aanmerking. Vrijwel zeker zal de competitie voor deze teams een verlengstuk krijgen in de vorm van beslissingswedstrijden. In de le set van deze van beide zijden nerveus gespeelde wedstrijd, kwam een vooral traag verdedigend VCV na weinig verheffend spel met 7-11 achter te staan. Een VCV-time- out bracht echter Jannie Brouwers in het serveervak en de briljant spelende Wil Versteeg aan het net. Dit gevoegd bij keurige blocks van Hans van Schuppen gaf de VCV-sters kansen op winst: 14-11. Ineens was het echter ge daan met de Veenendaalse aanvalslust en hierdoor kon Concordia met 14-16 een 0-1 score bereiken. In de 2e set maakten de VCV-sters aanvankelijk niet de fout van de le: zij bleven aanvallen. De resultaten bleven niet uit: een 12-1 voorsprong! Toch kwam deze weer in gevaar en pas bij een 12-8 stand begon het VCV-team te beseffen, dat aanvallen de beste ver dediging is tegen een technisch zwakke ploeg. Fraaie set-ups van de ook in deze wedstrijd uitstekend spelende To Wouda vonden hun bekroning in kei- harde smashes van vooral Wil Ver steeg: 15-9. In de derde set werd Concordia naar een kansloze 15-1 setnederlaag ge speeld. Veel technische fouten en ook fraaie aanvallen van VCV brachten deze ruime winst. De 4e en naar het later bleek be slissende set, gaf een spannend begin, waarin VCV het eerst van haar tegen standers wegliep: 6-2. Concordia pro fiteerde echter van het feit, dat VCV verzuimde aan te vallen. Mincke Dijk stra en Hans van Schuppen redden veel in het achterveld, doch voedden de aanval niet. Hierdoor kon Concor dia tot 7-7 komen. Wil Vink - links aan het net - joeg keiharde smashes in de Rotterdamse defensie, die bij 9-7 de Concordia- coach tot ingrijpen dwongen. De~ Rot- terdamsen putten moed uit een dertig- sekonden-toespraakje en kwamen op 9-11. De VCV-sters voelden het gevaar en smashes van Wil versteeg, prachtige reddingen van Hans van Schuppen brachten VC Veenendaal op match point: 14-11. Nog was Concordia niet verslagen: met een riskante smash nam Toos Bücher de aanval over. Door een prachtige plaatsbal van Hans van Hans van Schuppen kwam de service direct weer terug en uit een goede set-up van Annie van Peursum dreun de Wil Versteeg VC Veenendaal naar de volle winst. Uitslag VC Veenendaal - Concor dia: 3-1 (14-16, 15-9, 15-1, 15-11). RUITEN STUKGEGOOID De 9-jarige H. U. uit Veenendaal heeft bij een schuur van de heer v. B. aan de Stationsstraat een groot aantal ruiten ingegooid. De schade zal door de ouders vergoed moeten worden. ONWEL GEWORDEN Toen mej. v. d. K. dezer dagen op de Kerke wijk uit de bus stapte, werd zij plotseling onwel. Met de politiewagen is zij naar haar woning overgebracht. ZATERDAG 9.00 uurFietspuzzelrit. Startplaatsen zijn: Panhuis, Postkantoor en Westersingel. Finish 12 u. 2.30 uur Kinderspelen op Zwaaiplein, A Eierhal, Dr. SI. de Bruine- plein en Coniferenplein 8.00 uurMuzikale show in Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. MAANDAG 6.00 uurReveille. 10.00 uurKinderzang op de Markt. 11.15 uur: Concert op de Markt. 15.00 uurVoetbalwedstrijd aan de Bergweg. 15.30 uurGrote optocht door centrum. 19.30 uurOptreden teenager-bands in muziektent op de Markt. 23.00 uur: Vuurwerk achter Kon. Julianaschool. 8.00 uur 8.15 uur 9.00 uur 9.15 uur 9.30 uur 9.45 uur 13.30 uur MAANDAG Feestklokken. Carillonconcert. Ballonwedstrijd op Fred. v. d. Paltshof. Aubade voor gemeentehuis. Kinderoptocht naar Ouwehands Dieren park. Begin bioscoopvoorstelling voor kinderen in Eigen Gebouw. Voetbal wedstrijd op Candia Rhenus- R.V.W. 'Is,*..*.#1 '15.00 uurOptreden demonstratiekorps motorrijders Kon. Marechaussee uit Apeldoorn op Candia. 19.30 uurOpenluchtbioscoop op de oude Markt. 22.45 uurVuurwerk bij de Veerweg. MAANDAG 10.00 uurAubade voor gemeentehuis. 10.30 uurKinderoptocht door het dorp. 13.30 uurAanvang kindervoorstelling in het Club huis. 20.00 uurOntspanningsavond voor Amerongse en Overbergse bejaarden in Clubhuis. MAANDAG 9.00 uur Bosspelen voor de kinderen. Kamp Overberg 8.00 uurVlaggen- parade met muzikale rondgang. 3.00 uurVoetbal wedstrijd en volksspelen. 8.00 uurFeestavond in kantine. MAANDAG 9.45 uurAubade schoolkinderen aan de Beatrix- straat. 10.00 uurKinderspelen aan de Beatrixstraat. 13.00 uurOptocht van plaatselijke verenigingen. 15.00 uur Kindervoorstelling in de Eikelkamp. 19.00 uurConcert bij de O.L. School. 20.00 uur Cabaret bij de O.L. School. MAANDAG 9.30 uurKinderspelen op sportterrein Schras. 17.00 uur Muzikale mars door het dorp. MAANDAG 8.30 uurAanvang kinderspelen op het schoolplein, gevolgd door films in Buurtschapshuis. Op Gocree en Overflakkee tijdens de ramp in 1953. VEILIG VERKEER REIKTE DIPLOMA'S UIT Woensdagavond vond in het Clubhuis de uitreiking plaats van de veilig-ver- keersdiploma's, aan de kinderen van de beide lagere scholen te Amerongen en van de school in Overberg. Van de 90 kinderen die aan het examen hadden deelgenomen slaagden er 31 met lof. Namens het ge meentebestuur sprak wethouder K. d. Bonte. Vele ouders van de kinderen waren eveneens naar het clubhuis getogen, om bij de uitreiking der verkeersdiploma's van hun kinderen aanwezig te zijn. Het was dan ook een schitterend resultaat, dat er niet één teleurgesteld hoefde te worden. Er waren er zelfs 31 die met lof slaag den. Wethouder K. d. Bonte reikte na mens de examencommissie de diploma's uit, en besprak verschillende fouten die nog gemaakt werden. Hij constateerde ten slotte dat veiligheid nog steeds voor alles gaat, en als het belangrijkste punt moet worden aangemerkt. De avond werd ver der gevuld met het vertonen van lach films waarvan enkele met Bud Abbot en Lou Costello. Woensdag j.l. werd in een voorvergade ring van de Vereniging Voor Vreemde lingenverkeer te Amerongen de zilveren secretaris gehuldigd. Velen feliciteerden de heer Visser met dit heugiyke feit en van veel kanten werden dan ook cadeau's aangeboden. Ook burgemeester W. Mar tens en de beide wethouders gaven van hun belangstelling biyk. Het zaaltje van hotel „De Kroon" was geheel gevuld toen de voorzitster namens het bestuur de heer Visser een prachtige verrekijker met tas overhandigde, terwijl mevr. Visser bloemen kreeg aangeboden. Burgemeester W. Martens had ook vele woorden van waardering voor de jubila ris en overhandigde namens het gemeen tebestuur een enveloppe met inhoud. Na mens het A.N.V.V. sprak de heer Wilbren- nink. Hij memoreerde dat Amerongen zeer gunstig gelegen lag, voor de touristen en mede door de vrije zaterdag en de meer dere verdiensten der werkende bevolking het tourisme in Amerongen zeer zeker nog zou toenemen. Hij wenste de secretaris nog vele vruchtbare jaren toe en kon hem een penning van het A.N.V.V. toezeggen, alsmede een penning van de provinciale bond overhandigen. De heer Dagnelie sprak vervolgens als oud voorzitter van de V.V.V.19 nov. 1936 trad de heer Vis ser voor het eerst in het dagelijks be stuur. De heer Dagnelie noemde de heer Visser 'een zogenaamde stille in de lande, die weinig sprak, maar veel deed. Ook de heer Magendans had in zijn toespraak veel waardering voor de heer Visser, en verklaarde dat de heer Visser zijn werk en het secretariaat met de meeste objectiviteit altijd heeft verricht. Na de pauze bracht de heer Visser dank uit voor de vele hartelijke woorden en de cadeaux die hem deze avond waren over handigd. voor tieners en twens 1.95 FA. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 GESLAAGDE JONGERENDAG Enkele honderden jongeren uit de provincie Utrecht en het Gooi waren op maandag tweede paasdag - voor het merendeel op de fiets, in verband met het mooie weer - naar Scherpenzeel gekomen voor het houden van een jongerendag. In de feestelijk versierde gemeente lijke eierhal sprak de voorzitter van de regelingscommissie, de heer D. Co- zij nsen, een welkomstwoord, evenals burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg en de voorzitter van de P.C. Utrecht-'t Gooi, de heer A. Men- ke. Door de honderden jongeren werd de dag verder gevuld met volksspelen, volksdansen en levend ganzenbordspel. Tot slot van deze provinciale jonge rendag werd onder leiding van de heer G. A. de Ridder een slotrally ge houden waaraan iedereen kon deelne men. Door het C.J.V. tamboer- en pij perkorps uit Zeist werd een mars door het dorp gemaakt.

De Vallei | 1962 | | pagina 3