Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken KONINGINNEDAG WERD OP EEN WAARDIGE WIJZE GEVIERD MULDER Koude voorjaarswind min of meer spelbreker amerongen" mêus ommin Dit jaar rampzalige mierenhoop? 36e Jaargang WOENSDAG 2 MEI 1962 Nr 35 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Edervecn Renswoude Scherpenzeel PARADE VAN DE TOERISTEN WIJZIGING RAADSBESLUIT dorpshuis/gymnastieklokaal Wat nu weer assurantiekantoor alle verzekeringen hypotheken en FINANCIERINGEN CONTRASTEN Nieuws uit de omgeving Eerbied voor onze driekleur Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Rcdaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent DEN HAAG NNP Welke rampzalige gevolgen zal de stroom van toeristen, die deze zomer Nederland weer zal overspoelen, brengen? VVV's, horeca-instel- lingen en vervoersbedrijven zien de zomerdrukte met angst en vreze tegemoet. De gedachte aan de vijfhonderd miljoen guldens, die de buitenlandse toeristen vorig jaar in het Nederlandse kassalaatje brachten, kan hen daarbij nauwelijks opfleuren. Men is bang, dat de drukte dit jaar veel te groot zal worden en dat de bedrijven, die speciaal op het toerisme zijn ingesteld, zullen stagneren door dat zij de toevloed niet meer aankunnen. De oorzaak van dit alles is het misluk ken van de vakantiespreiding. Spreken over vakantiespreiding bete kent in Nederland onvermijdelijk het trappen op zere tenen. Teveel groeperin gen hebben de afgelopen vijftien jaren, waarin het idee van de vakantiespreiding een lange lijdensweg heeft bewandeld, tegengestelde meningen laten horen. Het idee van de vakantiespreiding viert dit jaar dus een merkwaardig jubileum: vijftien jaren van praten en plannen ma ken, van schrijven en plannen verwer pen! Met als enig resultaat, dat dit jaar ieder met de handen in het haar zit. TWEE RIJEN De toeristische centra in Nederland - ze liggen over alle provincies verspreid - Woensdag 25 apdil jJ. was de raad van Amerongen in een spoedeisende vergade ring bijeengeroepen voor de goedkeuring van een belangrijke wijziging betreffende de financiering van het dorpshuis/gym nastieklokaal. Gedeputeerde staten maak- ton n.I. bezwaar tegen het oorspronkelijke plan, waardoor een wijziging noodzake lijk werd. Bij het raadsbesluit van 12 november 1961 werd aan de stichting een eenmalige subsidie verleend tot een bedrag van 50.000,— en een renteloos voorschot van 60.000,Aan dit voorstel tot toeken ning van bovengenoemde faciliteiten lag de gedachte ten grondslag om de „Stich ting Verenigingsgebouw Amerongen" zo min mogelijk te bezwaren met grote ka- pitaalslasten en het jaarlijks exploitatie tekort zo laag mogelijk te houden. Gedeputeerde staten maken tegen deze financieringswijze ernstige bedenkingen. Dit college stelt zich op het standpunt, dat het voor het bouwen en inrichten be nodigde kapitaal, na aftrek van de reeds beschikbare middelen, rentedragend door de gemeente aan de stichting dient te worden geleend op de normale voorwaar den van jaarlijkse betaling van rente en aflossing. Het gevolg hiervan is dat alle lasten nu voor rekening van de stichting komen, maar dat ook daardoor het jaarlijks ex ploitatie tekort groter zal worden. Uit in formatie blijkt, dat deze handelwijze een uitvloeisel is van de nieuwe wet regelen de de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Gedeputeerde Staten zijn nu van me ning, dat de gemeente eerder aanspraak kan maken op het maximum bedrag aan subsidie, wanneer kan worden aangetoond dat het exploitatietekort groot is, dan wanneer dit kleiner is. Als gevolg hier van is, dat aan de stichting een geldle ning wordt verstrekt van maximum 265.000,—. Na enige discussie die hier over ontstond, werd door de raad aldus besloten. Direct na afloop van de aubade in AME RONGEN kreeg het burgemeestersecht paar van enkele kinderen een boeket prachtige bloemen aangeboden. krijgen ieder seizoen twee stromen toe risten te verwerken: de miljoenen volks verhuizers uit het buitenland en de het eigen landje minnende vaderlanders. In de vakantietijd concentreren deze twee onafzienbare rijen zich vooral op de kust streken met de badplaatsen, de Veluwe en Zuid-Limburg. Op zomerse zaterdagen komen daar nog eens de weekeindgangers bij. Het hoog tepunt wordt bereikt in de periode tus sen midden juli en midden augustus. Het zijn de hoogtijdagen, die dit jaar waar schijnlijk een chaos zullen brengen, zoals Nederland nog niet heeft gekend. Nu al hebben de twee vloedgolven haar komst aangekondigd. De grote hotels in het Westen, in Sche- veningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort, enz., zijn voor die tijd al volgeboekt. Op de Veluwe moet men de bedrijven, die (zie verder pag. 4) In Washington is verklaard dat het aantal leden van de communistische partijen in de wereld ongeveer 40 miljoen bedraagt. Wegens verduistering van gemeen tegelden is de 56-jarige ex-burge meester van Oldekerk veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Met de Paasdagen heeft Nederland een ongekend aantal buitenlandse verslaggevers van dagbladen, radio en t.v. gehad. De oudste inwoonster van Spanje, mevrouw Otega, is vorige week op 112-jarige leeftijd overleden. De Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn is uitgenodigd om in juli de NATO-taptoe in Arnhem bij te wonen. Tijdens de oranjefeesten in Amster dam zijn 1050 politiemannen op de been geweest en 300 rechercheurs. KEBKEWUK 167 - TE 1.3000 - VEE NE N OA AL Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerke wijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Koninginnedag 1962 is in onze omgeving op waar dige wijze gevierd. Voor zover bekend deden zich nergens ongeregeldheden voor (behoudens een kort maar krachtig knokpartijtje in één van de café's) en dank zij een stralende zon die zich slechts af en toe achter de wolken verborg, is het een ware feestdag geworden. Er was één kleine maar niete- min venijnige spelbreker en dat was het aanhou dende koudefront dat, geheel in overeenstemming met de voorspelling van het KNMI door middel van noord-oostelijke winden in onze richting werd gestuwd. Toch hebben de meesten zich hiervan weinig aangetrokken, alhoewel de koude voor jaarswind in enkele plaatsen de organisatoren van kinder-optochten nog wel wat hoofdbrekens heeft bezorgd. Zo waren de lage temperaturen er in ELST de oorzaak van dat een geplande optocht in het honderd liep, terwijl de ouderen 's avonds lie ver bij de warme kachel bleven dan zich in de bui tenlucht te wagen. Na achten was het dan ook voornamelijk de jeugd die de oranje-programma's tot het einde toe trouw bleef. ninginnedag in met een zanghulde van de schoolkinderen. Na een toespraak door de burgemeester brachten de kin deren een driewerf hoera uit op ons vorstenhuis. De aangekondigce optocht in de middaguren werd een mislukking. Eerst werd gezegd dat de gymnasten niet mee zouden doen vanwege het koude weer, doch later werd per ge luidswagen bekend gemaakt dat het wél door zou gaan. Het slot was dat de „optocht" bestond uit Crescendo, een gedeelte van de gymnastiekvereniging, een mooie wagen van de duivenvere- niging, nog een paar kleine wagentjes en verder kwam er niets meer Het sch(jnt helaas in Eist niet meer te lukken om een optocht te orga niseren want er is geen animo meer voor. Jammer vooral als men terugdenkt aan de vele prach tige optochten die er in de na oorlogse jaren in het tabaksdorp werden gehouden. Wat de festiviteiten in VEENENDAAL betreft, enkele programma-onderdelen vormden wonderlijke contrasten. Voor de zaterdagavond bijvoorbeeld had het oranjecomité een muzikale show in het Verenigingsgebouw aangekondigd. Eenvoudiger gezegd bleek dit een teenager-show te zijn van uitzonderlijk hoog gehalte. De dames en heren artis- ten zullen wel vreemd opgekeken heb ben toen zij een handjevol mensen in de zaal zagen zitten en het heeft er nog maar om gegaan of ze waren niet op getreden. De fout ligt vermoedelijk in de wijze van aankondiging van deze avond. Zou de jeugd zonder meer geattendeerd zijn op een te houden teenagershow, ongetwijfeld had het Verenigingsgebouw stampvol ge zeten. Zoals gezegd, het programma was zon der meer af! Na The Jumping Juwels oogstte Anneke Grönloh het grootste succes en meer dan eens werd er door de enthou siaste jongeren om toe giften gevraagd. Zaterdagmorgen en -middag kwamen de kleintjes aan hun trek toen op diverse punten in het dorp een fiets- puzzelrit van start ging en er kinderspelen wer den gehouden. Stampvol De zon stond al lang en breed aan de hemel teen op Koninginnedag om zes uur 's morgens de reveille werd gehou den. De wegen waren toen nog stil maar tegen negenen begon de druk te die zich om tien uur op de markt concen treerde. Duizenden schoolkinde ren, fleurig uitgedost met sjerpen, oranjemut sen, toeters en vlagge tjes stonden keurig op gesteld toen burgemees ter Hazenberg om kwart over tien het spreekge stoelte beklom en de ei volle markt begon toe te spreken. Na het Oranjehuis een symbool van vrijheid en eensgezindheid genoemd te hebben, bracht de burgemeester, vergezeld van zijn echtgenote, een driewerf hoera uit, dat spontaan door de enor me mensenmassa werd overgenomen. Namens de burgerij werd een gelukstelegram verzon den aan Hare Majesteit. De kinderzang, voor de eerste maal onder lei ding van Gijsbert van Zanten, verliep vlot, zo dat de muziekvereni ging „Nieuw Leven" uit Haaften, die deze dag in Veenendaal te gast was, om kwart over elf aan het concert in de mu ziektent op de markt kon beginnen. Koning voetbal Terugkomend op de contrasten: van de voet balwedstrijd aan de Bergweg hadden de bij na zesduizend aanwezi ge voetbal-enthousias ten zich zoveel voorgesteld. Hier dus publiek genoeg - maar wat de 22 voet ballers gedurende 2 x drie kwartier op de grasmat legden, kon de meesten niet erg bekoren. De strijd miste teveel spanning en er was te weinig energie. Kortom, het publiek reageerde slechts zel den en dan nog alleen maar als good-old-Abe het leer aan zijn voet had. Ook de voortreffelijke show van de D.S.-harmonie, die in de pauze vroeg tijdig het veld moest verlaten, kon hieraan weinig veranderen. Abe Len stra kreeg even vóór de wedstrijd be gon een boeket bloemen aangeboden in verband met zijn Kon. onderschei ding. (Zie voor verslag van de wed strijd elders in dit blad.) Na een grote optocht en het optreden van teenager-bands cp de markt, werd Koninginnedag voor Veenendaal met een schitterend vuurwerk besloten. De oranjebal's in de diverse openbare ge legenheden werden druk bezocht. Ballonnenrace De drie machtige klokken in de Cu- M.P. in aktie 's Middags konden de voetballief hebbers aan hun trek komen bij de vriendschappelijke wedstrijd Rhenus- RVW uit Renkum, een eerste klasser van de Arnhemse voetbalbond. De Rhe- nense kampioenen wonnen met 2-0. Van drie tot vier kon een talrijk publiek het demonstratiekorps mo torrijders van de Kon. Mar. uit Apeldoorn aan het werk zien op Candia met pracht staaltjes van motor acrobatiek. Naar schatting waren er een kleine tweeduizend mensen op de been. De militairen boekten met hun optreden veel succes. Nadat in de avonduren de muziekverenigingen feestelijke marsen door Rhenen hadden gehouden en op de Vismarkt een openluchtbioscoop voorstelling was gegeven, werd het feest tegen elf uur besloten met een gigantisch vuurwerk op de gemeente- weide. Verder was er een leuke kinder voorstelling in de Eikelkamp. 's Avonds volgde er achter de o.l. school een voorstelling met vele goede artisten, maar door de zeer koude avond was er geen grote belangstelling. Verkeersongeval Op de Hof in AMERONGEN scheen een heerlijk oranjezonnetje toen de traditionele aubade begon. Eerst wer den enkele vaderlandse liederen ge zongen, waarna de burgemeester en zijn echtgenote bloemen kregen aange boden. De burgervader sprak de verzamelde jeugd toe en zei bijzonder verrast te zijn met de bloemenhulde. Vervolgens ging het, met uitzondering van de kleuters, in optocht door het dorp. Even dreigde de feestvreugde ver stoord te worden doordat het ge rucht werd verspreid dat op de Kon. Wilhclminaweg een ernstig verkeersongeval was gebeurd. ELST: Hoewel de optocht in ELST min of meer in duigen viel, waren er nog wel enkele leuke inzendingen, zoals WIJ GAAN EMIGREREN en de RACE-AUTO. RHENEN: De ballonoptocht op het Fred. v. d. Paltshof trok, zoals ieder jaar weer grote publieke belangstelling. Zo stonden ze maandagmorgen in tal van dorpen en steden. Achterberg: De kinderen heb ben zich in de morgenuren geamuseerd. Vooral de jon gens zaten in een wip op de evenwichtbalk toen zy onze Fotograaf bezig zagen. EDE: De jachtopzieners van de Veluwe hebben met succes een jacht op vos sen ingezet, dit in verband met het gevaar voor hondsdolheid. De drie jachtopzieners vingen gezamenlijk 18 vossen. SOEST: De Staatkundig Gereformeerde Partij in Soest heeft een schrijven gericht aan alle Protestantse Kerken in Soest, met het verzoek gezamen lijk te protesteren tegen de in maart gehouden carnavalsoptochten in die plaats. neratoren luidden de feestdag in RHE NEN in. Naast een tweetal concerten voor beiaard, werd de rest van de och tend gevuld met massa-ballonoplating op het Fred. v. d. Paltshof. Daarna was er voor het stadhuis de traditionele vlaghulde en de aubade, gebracht aan het voltallige gemeente bestuur en het feestcomité. De burge meester wekte de jeugd op vooral niet te verzuimen felicitatiekaarten te zen den aan het Koninklijk Paar. Er werd uit volle borst gezongen met mede werking van de plaatselijke muziek korpsen. De scholieren van de derde tot en met de zesde klas gingen daarna met muziek voorop naar Ouwehands Die renpark waar getrakteerd werd en waar de jeugd zich naar hartelust in de speeltuin vermaakte. Veenendaal: „The Jumping Jewels" ook van radio en t.v. bekend, oogstten zater dagavond een enorm succes. Veenendaal: De aftrap van de voetbal wedstrijd Ensch. Boys- Blauw Wit werd verricht door burge meester Ha zenberg. Voor de kinderen ACHTERBERG begon de dag met, kinderfeesten. Op het schoolplein was de gehele Achterbergse schooljeugd, versierd met oranje en het rood-wit- blauw, bijeen om aan de kinderspelen mee te doen. Het was een sportieve strijd welke ook enige tijd werd bijgewoond door burgemeester en wethouders van de gemeente Rhenen. Nadat de kinderen in de school wa ren getracteerd op snoep en ijs en zij ter herinnering aan deze dag een be ker mee naar huis mochten nemen, hebben de jongens en meisjes ook nog geruime tijd kunnen genieten van een aantal vrolijke films in het Buurt schapshuis. Mislukking Het dorp ELST, ook al tot de ge meente Rhenen behorend, zette Ko- Bij nadere beschouwing bleek dit ge lukkig mee te vallen en waren er geen mensenlevens mee gemoeid. Een per sonenauto, komende uit de Koenestraat verleende geen voorrang aan een auto uit de richting Utrecht. Er werd hier bij zo sterk geremd dat één van do auto's op de zijkant in de berm te recht kwam. 's Middags werd er voor de kinderen een filmmiddag gehouden, terwijl de bejaarden 's avonds gezellig bijeen wa- Naar het bos De OVERBERGSE kinderen werden 's morgens op het schoolplein toege sproken door het hoofd der school, die in een korte toespraak de verjaardag van de Koningin memoreerde. De kinderen zongen uit volle borst verschillende liederen en in optocht ging het toen naar het bos waar di- VEENENDAAL geen plekje meer over. Vierduizend schoolkinderen en ontelbare andere toeschouwers woonden de Jaar lijkse aubade bij, die ditmaal onder lei ding stond van Gysbert van Zanten. verse spelen werden gehouden. Deze werden ook nog enige tijd bijgewoond door burgemeester Martens en twee le den van de Oranjecommissie. Het schoolbestuur was vertegenwoordigd door de 80-jarige secretaris A. Doorne bal. Om precies één uur werden de kin deren met twee grote bussen naar Amerongen gebracht waar zij met de Amerongse jeugd het feest voortzetten. Poppenkast Ook in SCHERPENZEEL is de ver jaardag van H.M. de Koningin op waardige wijze gevierd en rustig ver lopen. De vele uitgestoken vlaggen ga ven het dorp een vrolijk aanzien. De feestdag begon met klokgelui en daarna een aubade voor het gemeente huis. Nadat de voorzitter van de Oran jevereniging, de heer W. Schimmel de verzamelde kinderen en de vele verde re aanwezigen had toegesproken, zon gen de kinderen enkele liederen met begeleiding van Caecilia. Na een toespraak van de burgemees ter werden de kinderen getracteerd en konden de kleuters genieten van de poppenkast en goochelaar. Voor de gro tere kinderen werd een film vertoond. Verder op de dag waren er behen digheidswedstrijden op bromfietsen en ringsteken op de fiets, 's Avonds werd een gecostumeerde voetbalwedstrijd ge speeld tussen bewoners van de Oranje- buurt en Marktstraat. Tot slot werd in hotel Boszicht een Oranjebal gegeven. Povertjes Het feest dat dit jaar in RENSWOU DE is gehouden, is heel povertjes ge weest: alleen maar een rondgang van het muziekkorps door het dorp. Zelfs de kinderen hebben op die dag geen traktatie gehad, omdat het onderwijzend personeel niet van plan was hun vakantie een dag eerder te beëindigen Vandaar dat de schooljeugd pas giste ren een klein beetje in de oranjesfeer gebracht werd. Voor de rest van de dag was het in het kastelendorp bijzonder rustig. Rustig Koninginnedag verliep in EDERVEEN rustig. In de morgenuren waren kin derspelen georganiseerd en een ballon wedstrijd voor de kinderen van de Kon. Julianaschool. Om half tien vertrokken de kinderen naar het sportveld aan de Schras, voor afgegaan door het muziekkorps „Irene" dat voor het eerst in nieuw tenue ge stoken was. Op het sportveld werden enkele hon derden ballonnetjes door de kinderen losgelaten, die al snel het luchtruim kozen in zuidelijke richting. Daarna waren er spelen voor de kinderen o.a. zaklopen, touwtrekken enz. Een voetbalwedstrijd tussen leerlin gen van de school en de junioren van Advendo leverde een 6-0 overwinning op voor de Advcndo-jongens. Om zeven uur 's avonds maakte „Irene" nogmaals een mars door het dorp. De viering van de Koninginne dag in onze omgeving heeft het verheugende verschijnsel teweeg gebracht van méér uitgestoken vlaggen en méér oranje als vaak in vorige jaren het geval was. Desondanks kwam het ook nu weer voor (zoals in VEENENDAAL) dat de nationale driekleur ook 's nachts buiten hing. In RHENEN hebben velen zich geöergerd aan de vlag die vanaf het stadhuis wapperde. Behalve dat er twee grote gaten in zaten, was het uiteinde over bijna de vol le breedte gerafeld en leverde een vodderige aanblik op.

De Vallei | 1962 | | pagina 1