Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken STREEKWERKP LAATS BREIDT UIT Voor de KANTONRECHTER EUROVISIE Apart paviljoen voor meisjes en vrouwen MULDER mum optiek Stijlvolle herdenking van gevallenen Wat nu weer OVERBERG AMERONGEN Nieuws uit de omgeving 36e Jaargang WOENSDAG 9 MEI 1962 Nr. 37 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel ONTWIKKELING Waardering Ook jongens De toekomst De uitbreiding In stilte assurantiekantoor alle verzekeringen HYPOTHEKEN EN financieringen Nieuwe bemiddelaar bij Arbeidsbureau BEGIN ONTSTAAN EN TOEKOMST DER Toekomst Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De Streekwerkplaats „Zuid-Oost-Utrecht" aan de Zuivelstraat te Veenendaal die geexploiteerd wordt door de ge meenten RHENEN, AMERONGEN, LEERSUM, RENSWOUDE en VEENENDAAL, gaat een belangrijke uitbreiding tege moet. De benodigde grond voor deze uitbreiding is reeds aangekocht, terwijl de tekeningen momenteel in Den Haag zjjn voor goedkeuring van het object. De uitbreiding omvat ten eerste een zeer ruim paviljoen met werkruimten voor de biele meisjes en jongens en voor gehandicapte vrouwen. Dit paviljoen ligt geheel afzonderlijk van de bestaande werk plaats voor gehandicapte mannen en krijgt aan de Pelikaanstraat een eigen ingang, een eigen kantine en een eigen werk- leiding. Als tweede komt op het terrein van de mannen een werkplaats voor tabakverwerking en ten derde zullen de kantine en de kantoorruimte bij de gewijzigde omstandigheden worden aangepast. Men hoopt nog dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. Wanneer alle bestaande plannen gerealiseerd zijn, behoort de streekwerkplaats tot de grootsten van ons land. Bij deze belangrijke stap is het wellicht goed eens even de aandacht te bepalen bij het ontstaan van deze werkplaats, die de zo toepasselijke naam „Zuid-Oost- Utrecht" heeft gekregen. De totstandkoming van deze instelling is mede een gevolg van de sterke ont wikkeling op het gebied van de sociale arbeid, welke zich vooral na de oorlog deed gelden. Immers zij die vroeger om welke reden dan ook niet aan het nor male arbeidsproces konden deelnemen, werden min of meer „uitgestotenen" met alle physieke gevolgen van dien. Gelukkig heeft men ingezien dat hier aan iets gedaan moest worden. De „on- volwaardigen" van vroeger werden later de minder-validen en behoren thans tot de lichamelijk- of geestelijk gehandicap ten. Op alle mogelijke manieren is en wordt getracht voor deze mensen een bestaan te scheppen en - wat veel belangrijker is - het leven weer een doel te geven. In de praktijk is gebleken dat de streek- werkplaatsen, waarvan er in Nederland momenteel bijna tweehonderd zijn, dé aangewezen weg is om volle aandacht aan deze vorm van sociale arbeid te ge ven. Het pleit voor onze omgeving dat men ook hier niet verzuimd heeft een derge lijke werkplaats in het leven te roepen. Hoewel de plannen reeds geruime tijd bestonden, werd het februari '60 dat de werkplaats officieus begon te draaien. In zekere zin was het een gok, omdat een werkplaats alleen maar goed kan functioneren als er voldoende werk-op- drachten zijn. Het is dan ook zeer zeker op zijn plaats om het bedrijfsleven, dat zorgt voor werkopdrachten (zelfs in dien mate dat de werkplaats kan bogen op een goed bezette order portefeuille) en op deze wijze on misbare steun verleent, een woord van waardering toe te voegen. Zoals gezegd - vanaf het begin had de werkplaats volop werk. Men startte met 34 mannen die tewerk werden ge steld in de tabaksafdeling en de afdelin gen houtbewerking en metaal. De actieve direkteur, de heer Evers, met zijn staf zorgde er wel voor dat de af gewerkte produkten niets te wensen over lieten, zodat de leiding er zelfs in slaagde werk aan te trekken uit plaatsen als Arn hem en Stroe. Dit laatste uiteraard om het assortiment te vergroten en natuur lijk om de orderportefeuille te vergroten. Aanvankelijk was er dus alleen maar plaatsingsmogelijkheid voor gehandicapte mannen, doch toen werd het bestuur on der de stimulerende leiding van wethou der C. N. v. Kuyk uit Veenendaal, voor het vraagstuk geplaatst: wat moet er ge beuren met de minder-begaafde jongens die van de B.L.O.-school komen? Hoewel de werkplaats reeds uit haar jasje dreigde te barsten, werd tóch de knoop doorgehakt en besloten dat de streekwerkplaats ook onderdak moest gaan bieden aan oud-leerlingen van de B.L.O.-scholen uit de deelnemende ge meenten. Hierdoor groeide in twee jaar tijds het begin-aantal van 34 uit tot meer dan 100 personen, terwijl de werkplaats theo retisch berekend is op een aantal van on geveer 60 personen. Het bestuur had een open oog voor de toekomst. Om alle gehandicapten de plaats te geven waarop zij recht hebben, kon het niet anders of er moest drastisch uitgebreid worden. Hierbij speelde nóg een belangrijk pro bleem een grote rol en wel de plaatsing van minder-begaafde meisjes en vrou wen. Bij de bekendmaking van het heug lijke feit dat de werkplaats ook open stond voor jongens, werd direkt de vraag gesteld of er ook meisjes en vrouwen onderdak zouden kunnen vinden. Het bestuur moest toendertijd nog het antwoord schuldig blijven, maar binnen kamers stond al wel vast dat deze leemte bij de toekomstige uitbreiding opgevuld diende te worden. Zulks is nu gebeurd. De huidige uit breidingsplannen spreken van een ruim paviljoen, speciaal voor minder-begaafde meisjes (die thans in Ede werken) als mede voor gehandicapte vrouwen. Ook zij zullen dus over korte tijd in hun eigen omgeving kunnen werken. Dat de tabakverwerking - tot nog toe de grootste werkopdracht - een aparte werkruimte krijgt, moet toegeschreven worden aan technische omstandigheden. Er moet namelijk een vochtbestendig dak komen. Gezien qua oppervlakte beslaat de uit breiding een stuk grond van 2763 m'-. De oorspronkelijke gebouwen nemen 1743 m2 in beslag. De Streekwerkplaats aan de vrij rustige Zuivelstraat „reilt en zeilt" in alle stilte. Behoudens de officiële opening en de thans voor de deur staande uitbreiding, komt de werkplaats zelden of nooit in het nieuws. Tóch is het een compleet bedrijf, waar van de outsider zich geen voorstelling kan maken wat er al zo binnen die muren van het gebouwencomplex voltrekt. Er worden rolschaatsen gemaakt, rij- wielpompen, raam- en deurkozijnen, win kelbetimmering, toonbanken, kortom te veel om op te noemen. Men kent er nor male werktijden, er is muziek bij het werk, men heeft snipperkaarten, er wordt loon uitbetaald, precies zoals bij elk ander bedrijf. Om een eind te maken aan het regel matig drinken van haar man, heeft een Beierse huisvrouw een bierbrouwerij in brand gestoken. Voor 300.000 gulden heeft een Zwitser in de Canarische archipel een eilandje gekocht. De Russen gaan binnenkort beginnen op een diepte van 100 meter olie uit de Kaspische Zeebodem te halen. Om het dagboek van haar man te kun nen lezen, is een 77-jarige Italiaanse zakenvrouw stenografie gaan leren. Een 38-jarige arbeidersvrouw in Vero na heeft het leven geschonken aan een vierling. Bij Lloyds in Londen kan men zich thans verzekeren tegen de eventuele gevolgen van het beoefenen van de twist. a- De toekomstige uitbreiding van de Streekwerkplaats in tekening gebracht. A de nieuwe werkplaats voor tabakbewerking. B werkruimte voor minder-begaafde jongens, geheel afgescheiden van de werkruimte voor minder-begaafde meisjes en gehandicapte vrouwen. Voor de laatsgenoemde categorie zal ook een eigen werk- leiding worden aangetrokken. De tekeningen zyn voor het verkrijgen van een bouw vergunning verzonden aan het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. KEOKEWliK 167 - TEL.5000 - VEENENDAAL Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerke wijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Veenendaal is per 1 april van dit jaar een zogenaamde Bijzondere Bemiddelaar benoemd. Het is de heer A. de Vries, af komstig uit Zaandam. De heer de Vries zal zich uitsluitend bezig houden met het plaatsen van li chamelijk of geestelijk gehandicapten, zo wel mannen als vrouwen. Bovendien - en dit is voor het Veenendaalse arbeids bureau een geheel nieuw onderdeel - zal de heer de Vries de bemiddeling op zich nemen van artisten en musici. In Zaan dam is hij als zodanig al jarenlang werk zaam geweest. UITSLAG VERLOTING Op Koninginnedag is ten bate van de terreinverlichting van de voetbalvereni ging Veenendaal een loterij gehouden. De hoofdprijzen, twee fietsen, zijn gevallen op de nummers 1096 en 9105. BEJAARDEN GAAN DAGJE UIT Ook dit jaar weer zullen de Amerong- se en Overbergse bejaarden gezamenlijk een dagje uit gaan. Het organiserende comité hoopt dat velen zich zullen op geven. Omdat een en ander veel tijd vergt, kunnen de bejaarden uit Overberg zich opgeven bij de heer E. J. v. Enge lenhoven t.e.m. zaterdag 12 mei a.s. De Amerongse bejaarden moeten zich opgeven op zaterdagmiddag 12 mei in zaal Lievendael. Opgave na die tijd is niet meer mogelijk. Aan de tocht kan deelgenomen worden, óók als één van de echtgenoten de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. MOND- EN KLAUWZEER Wederom is in Overberg mond- en klauwzeer onder de varkens geconsta teerd, ditmaal in de Groep, bij de vee houder v. d. B. Een groot aantal varkens werden van het bedrijf afgevoerd. Alleen de mensen zijn anders. Zij heb ben, buiten hun wil om, het etiket „ge handicapten" gekregen. En juist daarom is het zo belangrijk dat zij hier een taak gekregen hebben. Een taak die primair beoogt, dat de gehandicapte geschikt gemaakt wordt voor het vrije bedrijf. Dat lukt vaak. In de twee jaar dat de streekwerkplaats draait zijn er door be middeling van het Gewestelijk Arbeids bureau in Veenendaal vijftien personen in het normale arbeidsproces opgenomen. De enige zwakke plek is, dat de streek werkplaats bijzonder conjuctuurgevoelig is. Doch daaromtrent maakt men zich geen zorgen. Trouwens welk bedrijf, dat prima produkten aflevert zou dat wel doen? DE HEER E. A. LOHMAN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Burgemeester W. Martens reikte vrij dag 27 april een koninklijke onderschei ding uit aan de heer E. A. Lohman. Deze is n.l. met ingang van bovenstaande da tum benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Lohman is werk zaam als hoofdwerktuigkundige bij Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart maatschappij N.V. te Rotterdam. WIJZIGING UITLEENTIJDEN DER NUTSBIBLIOTHEEK Met ingang van 1 mei worden de uitle ningsuren van de Nutsbibliotheek als volgt gewijzigd. De maandagavond-uitle ning komt geheel te vervallen. De biblio theek zal dan uitsluitend geopend zijn 's vrijdags avonds. Het programma dat werd uitgezonden was niet in Frankrijk zelf te zien. Dit kwam omdat de Franse televisie toen nog slechts over één zendercentrum - namelijk dat te Parijs - beschikte en het ontbrak de BBC en RTF aan de middelen Vrijdag 4 mei heeft Nederland zyn ge vallenen herdacht.. Ook in onze omge ving vonden diverse plechtigheden plaats, welke zich kenmerk ten door een stylvol- le inhoud en een gro te belangstelling van de zjjde van de jeugd. Opvallend was tevens dat de twee minuten stilte veel meer in acht geno men werd dan vaak in vorige jaren het geval was. Herdenking op Grebbeberg Om elf uur 's och tends vond op de Grebbeberg de cen trale herdenkings plechtigheid plaats voor de gevallenen van de Kon. Land macht, waaraan o.m. deelgenomen wén:: door een ere-com- pagnie ter sterkte van 50 man van het regiment Van Heutsz, van welk onderdeel vier man de vlag- gewacht had betrokken. De grote bronzen klok op het natio naal legermonument Grebbeberg, die als randschrift draagt: „Ik spreek voor hem die viel", liet gedurende vijf mi nuten haar sonoor geluid over de dichte pas ontloken bossen van de berg weer klinken. Onderwijl arriveerden vele militaire autoriteiten. Onder de burgerlijke auto riteiten bevonden zich de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, de chef van diens kabinet mr. H. G. Engelberts en de burgemees ter van Rhenen Jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. Nadat de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. de majoor R. van Ieperen twee coupletten van „Wilt heden nu treden" ten gehore had gebracht, hield de hoofdlegeraalmoezenier Mgr. H. J. J. M. van Straelen een korte herdenkings toespraak. Hij herinnerde er aan, dat er voor de ouderen onder ons persoon lijke banden zijn die ons aan deze jaar lijkse herdenking binden. Voor de jeugd is het een traditie geworden, waar zij uit zal moeten leren dat voor een ideaal offers moeten worden gebracht. De hoofdlegerpredikant ds. A. T. W. de Kluis ging voor in gebed, waar tus sendoor de Kon. Mil. Kapel de koraal „Blijf bij mij Heer" liet klinken. Daarna werden kransen gelegd aan de voet van het grote kruis aan de hoofdingang van de begraafplaats na mens de chefs van staven door de lui tenant-generaal Van de Wall Bake, alsmede door veel deputaties, waar onder vertegenwoordigers van het v.m. KNIL, de v.m. Kon. Brigade Prinses Irene, de voormalige binnenlandse strijdkrachten en de vereniging 8 R.I., het regiment dat in de meidagen van 1940 hier zo dapper weerstand bood. Met het in acht nemen van twee minuten stilte, het hijsen van de vlag en het spelen van het „Wilhelmus" werd de plechtigheid besloten. Gevallen inwoners In Rhenen legde de burgemeester omstreeks vijf uur 's nam. bloemen op de graven van de in de laatste oorlog gevallen Rhenenaren, zijnde oud-mili tairen en oud-illegale werkers. Ook bij het herdenkingsteken nabij „La Montagne", waar een aantal Ne derlanders werd gefusilleerd,, bracht de burgemeester een bloemenhulde. Stille omgang Rhenen 's Avonds om zeven uur begon de stille tocht vanuit het stadscentrum naar de militaire begraafplaats. Aan het hoofd van de lange stoet liep het voltallige gemeentebestuur, met oud- illegale werkers, een deputatie van de Kon. Luchtmacht op „Remmerden", de muziekkorpsen „O.B.K." en „Ons Ge noegen", alsmede talrijke deputaties uit het verenigingsleven en van de Rhe- nense scholen. Opvallend was het dit maal dat de deelnemers aan de stille omgang hoofdzakelijk bestonden uit jeugdige Rhenenaren. De ouderen wa ren in niet zo grote mate opgekomen als andere jaren. Overal langs de route hingen de vlag gen halfstok. Tegen acht uur luidde de Paulusklok op de Cuneratcren en toen de stoet het kerkhof op de Grebbeberg naderde werd de klok op het monu ment geluid. Toen allen zich rondom het monument hadden opgesteld volgde een trompetsignaal, waarop twee minu ten van stilte in acht werd genomen. Deze stilte werd verbroken door de muzikanten van „O.B.K." die het Wil helmus ten gehore brachten. Daarna legde eerst de burgemeester een krans namens de burgerij, waarna schoolkin deren dit voorbeeld volgden. „O.B.K." speelde daarop twee coupletten van de koraal „Blijf bij mij Heer", waarna een rondgang langs de vele graven volgde. Het was al donker geworden toen de lange stoet weer in het Grebbestadje arriveerde. Oud-illegalen herdacht In de prille ochtend van de 5e mei hebben de oud-illegalen in Rhenen hun gevallen kameraden herdacht met kranslegging. Dit geschiedde in tegen woordigheid van de burgemeester. Stille omgang Veenendaal In Veenendaal verzamelde zich om streeks half acht een aantal personen vóór garage De Haas, welke deelnamen aan de plechtigheid bij het monument aan het station. Onder hen bevond zich het gemeen tebestuur, gemeentesecretaris D. Blan- kespoor, nabestaanden van de gevalle nen, illegaliteit, Rode Kruis, Leger des Heils, predikanten alsmede deputaties uit de leerlingen van de scholen. De plechtigheid bij het monument werd geopend met het zingen van drie coupletten van „Blijf bij mij Heer", door het mannenkoor „De Veenzan- gers". Langs een afzetting van padvinders werd vervolgens overgegaan tot het leggen van kransen en bloemen. Als S., fabricagechef te Veenendaal, moest vrijdag voor het Wagenings kantonge recht verschijnen omdat hij op 9 dec. 's middags kwart over vier met zijn personenauto voetgangers gehinderd zou hebben, die via een zebrapad de Kerkewijk te Veenendaal over wilden steken. Een auto, die voor mij reed, zwenkte juist voor de oversteekplaats naar de uiterst rechterzijde van de weg en ik dacht, dat de bestuurder ging parkeren. Ik reed hem dus voorbij, maar stopte even later toen hij weer optrok en mij een claxonsignaal gaf. Hij vertelde mij dat hij gestopt was om mensen op de zebra voorrang te ver lenen en dat ik hetzelfde had behoren te doen. Ik heb echter geen voetgan- gers gezien, die ik gehinderd zou kun nen hebben ,zei S. Zodra iemand zich op de over steekplaats begeeft, moet u stoppen, ongeacht het feit of u er misschien nog juist voorbij zou kunnen schieten. Overigens is het inhalen bij een zebra pad op zich al een hachelijke onder neming, omdat men dan niet kan zien wat zich voor de auto, die men passeert bevindt. Doet u het toch dan kan u het in gevaar brengen van de veiligheid en vrijheid van het verkeer ten laste worden gelegd. U hebt dus nog geluk gehad, dat dat hier niet gebeurd is, zo betoogde rechter Tiddens. De zaak werd daarop aangehouden tot 8 juni. De andere automobilist, die bij de politie aangifte deed van het niet stoppen van S., wordt dan als ge tuige gehoord. Aan Van W., hulpconcierge te Ach terberg, werd vrijdag voor het Wage nings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een per sonenauto niet voldoende rechts ge houden zou hebben toen hij van de Grindweg te Wageningen linksaf sloeg om de Vergersweg in te rijden. Boven dien zou hij volgens het proces-verbaal de doorgang niet vrij gelaten hebben voor een hem tegemoetkomende wiel rijder, terwijl ook verzuimd zou zijn (zie verder pag. 2) Via de televisie geniet een groot publiek avond aan avond van beel den uit schier alle delen der wereld. Dankzij de Eurovisie, de be naming voor de samenwerking tussen de verschillende televisie stations in diverse landen, kan men in ons land genieten van vele evenementen in Europa via rechtstreekse uitzendingen. De Eurovisie is in de loop der jaren aanvaard als iets gewoons. Echter het geldt nog altijd als een knappe prestatie van de technici om beelden uit andere landen uit te zenden. Het ontstaan van de Eurovisie-samen werking is te danken aan een initiatief van de BBC. Op 27 augustus 1950 zaten ongeveer een half miljoen televisiekijkers in Engeland te kijken naar een gebeurtenis die niet in hun eigen land plaatsvond. Dit was voor de eerste maal. De gebeurtenis waarvan beelden werden uitge zonden vond plaats in het Franse Calais en het was in feite de eerste Eurovisie uitzending, welke een belangrijke nieuwe fase inluidde in de ontwikkeling van de televisie. om naast de verbinding Calais-Londen er ook nog een naar de Franse hoofdstad te realiseren. Dat eerste eurovisie-pro gramma droeg de titel „Calais en fête" en bevatte vraaggesprekken met gemeen telijke autoriteiten van de Franse kust plaats en een amusementsshow. Deze uitzending vormde het zaadje, waaruit later de eurovisiebloem zou op bloeien. In 1952 werd een Frans-Engelse televisieweek georganiseerd en in het ka der hiervan werden in één week achttien gezamenlijke programma's tot stand ge bracht. Een jaar later, in 1953, werd de televisiereportage van de kroning van Koningin Elisabeth II uitgezonden naar Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg. Dit was het grootse begin van een eurovisie-periode, die de weg baande naar een vrijwel volledige programma uitwisseling tussen bijna alle landen van Europa. Nu de verbinding tussen de landen in Europa bijna allemaal tot stand zijn ge komen, wordt er had gewerkt aan aan sluitingen bij andere televisienetten, die buiten Europa liggen. Onlangs konden de kijkers in Nederland genieten van de wereldkampioenschappen schaatsenrijden te Moskou via beelden die vanuit Moskou in Finland werden opgevangen en daar op het eurovisienet werden gezet. Men gaat tegenwoordig ook steeds meer ge bruik maken van het televisienet in Eu ropa voor de uitwisseling van filmbeel den voor het journaal. Zo kan het ge beuren, dat men 's avonds in het NTS- journaal al opnamen ziet van een ge beurtenis, die dezelfde dag bijvoorbeeld in Londen heeft plaatsgevonden. De film opnamen worden in Londen voor de aan vang van het journaal via het eurovisie- net uitgezonden. In Hilversum filmt men deze beelden dan weer en vertoont men deze 's avonds vanuit Bussum reeds in het journaal. Thans worden ook actieve pogingen in het werk gesteld om beelden uit andere werelddelen in Europa op te vangen. Op 22 mei a.s. zal een Amerikaanse sateliet worden gelanceerd en deze zal de ver binding moeten gaan vormen tussen Ame rika en het vaste land van Europa. In Amerika worden de beelden tegen de 48000 kilometer hoge sateliet weerkaatst en deze weerkaatsing moet in Europa worden opgevangen. Indien deze proef slaagt, zal men een maand later een pu blieke demonstratie geven. In het najaar zal men overgaan tot het lanceren van een tweede sateliet voor dit doel. Deze vorm van overbrenging van televisiebeel den is ook belangrijk voor de komende Olympische spelen in Tokio, welke dank zij een sateliet mogelijk op de Nederland se beeldbuis zullen verschijnen. WEKEROM: Het stropersgilde is nog al tijd actief. Vorige week werden er weer twee inwoners van Den Haag aange houden die zich met een buks in het jachtveld bevonden. Een geschoten haas en een fazant hadden zij al in hun bezit. SOEST: Een commissie van de Kamer van Koophandel heeft de vraag bestu deerd of het wenselijk is in Soest een markt in te stellen. Na besprekingen met tal van plaatselijke instanties is geconcludeerd dat de instelling van een markt voor Soest wenselijk maakt. BENNEKOM: Er blijven steeds minder bakkers in Bennekom. De bedrijfsuit- komsten zijn zo schrikbarend laag dat de bakkers hun bakkerij aan de kant doen en een ander beroep kiezen. Zo is het aantal bakkers in deze plaats in korte tijd gehalveerd! Er wordt een be roep op de bevolking gedaan begrip te hebben voor de moeilijkheden waarvoor de bakkers zich geplaatst zien. EDE: Ook de politie in Ede is op Konin ginnedag in een nieuw uniform gesto ken. Dit ging met een officieel tintje gepaard, want 's morgens stond het he le korps keurig netjes aangetreden en werd geïnspecteerd door de burgemees ter van Ede. Een overzicht van de plechtigheid op de Grebbeberg. Op de voorgrond de ere-compagnie Van Heutsz. eerste begaf burgemeester Hazenberg zich naar het monument om namens de gemeente een krans te leggen. Door middel van de sirene werd om acht uur de twee minuten stilte aan gegeven. De plechtigheid werd besloten met het spelen door de harmonie „Cae- cilia" van een couplet van het Wilhel mus. De politie had het verkeer ten tijde van de plechtigheid omgelegd, zodat een en ander in alle rust verliep. Stille omgang in Amerongen Ook Amerongen heeft zijn doden ge- eerd. Vanaf het Hofplein vertrok een lange stoet naar de Alg. Begraafplaats onder het luiden der klokken van de St. Andriestoren. Voor en na de twee minuten stilte maakten allen van de gelegenheid ge bruik tot het leggen van bloemen en kransen bij het monument. Ook op de graven der geallieerden en verdere oor logsslachtoffers werden bloemen ge deponeerd. Onder de deelnemers aan de stille tocht bevond zich ook veel jeugd. Na deze zeer plechtige en indrukwekkende ogenblikken, ging de stoet wederom onder doodse stilte huiswaarts. Herdenking Renswoude De herdenking van de gevallenen in Renswoude vond plaats bij het monu ment aan de Barneveldsestraat. Hier vond een bijeenkomst plaats, waarvoor grote belangstelling bestond. Na het in acht nemen van de twee minuten stilte werden kransen gelegd door de echtgenote van de burgemees ter, mevrouw Hosang en loco-burge meester J. C. Wolleswinkel. Bij het monument aan het station te Veenendaal werden ook bloemen gelegd door deputaties van leerlingen der plaatselijke scholen.

De Vallei | 1962 | | pagina 1