ets over behang prachtig materiaal voor vrijetijds-hleding Stand van de Arbeidsmarkt per eind april '62 DE LANGSTE DAG Tempo DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 MEI 1962 Nr. 38 twintigduizend jaar wandversiering Gcmeentepersoneel trof het bijzonder Veteranenvoetbaltournooi van start ELST EDERVEEN EEN REUZE-EI Geallieerden en Duitsers sneuvelen opnieuw voor de film SCHERPENZEEL Een voordelig altijd welkom Moederdag Geschenk "Ir.J.van Ettinger prijs" H. v. HUNNIK Textielhuis JOH AN DITEWIG door s. stokvis Tussen de wandtekeningen in de grotten van Dordogne en het streepjesbehang in de moderne woonflat liggen ongeveer 20.000 jaar. Het lijkt een hele tijd, maar op de eeuwigheid is het niet meer dan een ademzucht. Er is in al die eeuwen heus niet zoveel veranderd ook al verbeelden wij ons dat wel eens. In de middel eeuwen woonden onze voorouders in kastelen, vestingen, waar het zonlicht amper doordrong. Wie wel eens een bezoek aan Slot Loevenstein of het Muiderslot heeft gebracht, zal, bij het aanschouwen van die hoge, kille vertrekken, met hun stenen wanden wel eens gedacht hebben: „Wat moeten die edelvrouwen van 600 jaar geleden toch een duf en kleurloos bestaan hebben gehad!" Dat is tot op zekere hoogte ook wel juist. Zware ontilbare meubelen en het gemis aan het meest een voudige comfort, om over de hygiënische toestanden van toen maar liever te zwijgen, kunnen moeilijk gezelligheid gekweekt hebben. Wanneer de kruisvaar ders dan ook uit het Heilige Land wederkeerden brachten zij de glanzende oos terse wandkleden mee, die ze in de Levant en Klein Azië buitgemaakt hadden. Want die ongelovige oosterlingen leefden in dit jaren op een veel hogere levens standaard en wisten wel degelijk kleur en fleur aan hun leven te geven. Maar is het niet merkwaardig, dat in moderne bungalows door architecten soms weer een bakstenen wand wordt aangebracht, die niet met papier behangen wordt, maar waar de kleur van de handgebakken steen een integrerend onderdeel vormt van het interieur. U ziet, niets is in wezen modern, maar alle oude stijlen en kleurprincipes keren weer eens terug. Dit artikel gaat over behang, deze pa- koele, maar verfijnde vormgeving, pieren wandbekleding die bij inrichting Meesters op het gebied van het behang, van de woning zo'n enorm belangrijke rol speelt. Als jongen had ik nogal veel last van hoofdpijn. Wanneer zo'n aanval kwam opzetten gaf mijn moeder me een as pirientje en ze stopte me in haar bed in de zogeheten slaapalkoof, die in ons Amsterdams bovenhuis tussen de voor- en achterkamer was gelegen. Als de striemende scheuten, die mijn arme hoofd in vlam zetten, langzamerhand wegbleven en ik weer tot mijzelf kwam, lag ik in moeders bed heerlijk te doeze len. Niet denken, niet lezen alleen maar kijken naar de grote rode rozen op het behang. Een wand vol rozen, in horizontale en verticale rijen. Ik probeerde ze te tellen, maar meestal viel ik voor de einduitkomst in slaap. Als ik thans de vele nieuwe behangdessins bekijk en de frisse, heldere kleuren, dan denk ik nog wel eens aan de rozen in moeder's alkoof. Welk een verschil in kleurstelling en ook in dessin! Wij moderne mensen, die de intimiteit schuwen, willen licht in ons huis hebben. Onze ouders met hun kaarsen en gaslicht hielden meer van beslotenheid. Het papieren behang, zoals wij het thans gebruiken, is van oudere datum dan wij meestal denken. Eigenlijk gaat het terug tot het begin van onze jaar telling, toen de Chinezen reeds papie ren panelen beschilderden met bloem en vogelmotieven, ja zelfs hele natuur taferelen uitbeeldden. De Chinezen, de fijnproevers van het tere coloriet, hebben later, omstreeks de zestiende eeuw, als voorbeeld ge diend voor de Engelse en Franse be hangselontwerpers. De vader van ons moderne behang is de Fransman Jan Baptiste Papillon. Hij maakten gebruik van de uitvinding van de boekdrukkunst en de fabricage van lompenpapier, en sneed zijn mo tieven in houten blokken. Zo ontstond het handdruk-behang, een techniek, die ook in de textiel toegepast wordt. Dit prachtige oude handwerk wordt door sommige fabrieken nog in ere gehou den. Ook vandaag nog kunt u een met de hand gedrukt behang bestellen. De of liever de wandbekleding, zijn de Japanners. Zij brengen op het ogenblik een origineel grasweefsel op de markt, dat een bijzonder effect geeft en in verschillende tinten wordt geleverd Zeer fraai, maar kostbaar is een uit fijne houtsoorten samengestelde en aan elkaar geweven strip, die de indruk van een heel kostbaar houten lambri- zering maakt. Laten deze exquise soorten de koper met beperkter middelen echter niet af schrikken. Er zijn ook hele leuke voor delige soorten, van het eenvoudige gladde behangselpapiertje in de slaap kamer, tot soorten waar een metaal glans op aangebracht is. Er is relief- behang, erg in de mede. Door de plas tische verwerking wordt dit soort wandbekleding ook wel plastiekbehang genoemd, niet te verwarren met plastic. Behang moet zich aanpassen aan het interieur. In de directiekamer zal men een representatieve goudlederimitatie prefereren, maar moeder zoekt voor haar teenager naar een voyant behan getje, met BB-motieven, terwijl voor de kleuter een sprookjesmotief wordt uit gezocht. TOEPASSING Wanneer u een behang gaat uitzoe ken kies dan met zorg het dessin en de kleur uit. Laat u, zo mogelijk, door een vakman voorlichten. Gelukkig begint de mode, om het interieur zo bont en bizar mogelijk aan te kleden, te luwen. Er zijn nog steeds te veel goed wil lenden, die, wat kleurcombinaties be treft, wel de klok hebben horen luiden, maar odie klepel. De mede, om de ene wand rood, de andere blauw en desnoods de derde geel te maken, is al weer voorbij. Desalniettemin speelt de kleur in uw interieur een belangrijke rol, maar u dient met verstand te werk te gaan. Houdt bij de keuze van uw behang rekening met de ligging en de indeling van de kamer. Een vertrek waar maar weinig licht kan binnen komen, vraagt warme, helle tinten, een kamer met lage wanden kan door mid del van een verticaal streepje hoger gemaakt worden. De behanger-vakman weet er méér van. Wij zitten nog midden in de doe-het- zelf periode. Daar valt veel goeds over te zeggen, vooral, nu de mannen twee dagen in de week bij moeder thuis zijn. Maar overdrijf het niet. De leek mag nóg zo handvaardig zijn, hij mag toch niet uit het oog verliezen, dat behangen een vak op zichzelf is, waar vooral de routine, dus de ervaring een grote rol speelt. U moet dit natuurlijk zelf be oordelen, maar verlies niet uit het oog, dat het zonde is, een kostbaar behang onoordeelkundig op uw wanden te plakken. Waarmede wij de moeders en vaders, die het halletje, het zolderka mertje en logeerkamer zo keurig be plakt hebben, niet te kort willen doen. Het personeel van de gem. Veenen- daal trof het dinsdag wel bijzonder tij dens het jaarlijkse uitstapje. Het weer liet zich van een bijzonder goede kant zien en daardoor werd de bezichtiging van de Keukenhof een buitengewoon genoegen. De bolbloemen waren op het mooist in de stralen van de zon. In de Keukenhof werd theegedronken en tegen de avond startte men voor het vervolg van de tocht door de bollen streek. Hierbij werd Noord wijk nog even aangedaan en vanaf de boulevard werd de zee bewonderd. Via Leiden ging men naar Bodegra ven waar in hotel Van Haaften de ta fels reeds feestelijk gedekt waren. On der de tonen van muziek, voortgebracht door het trio Smits, werd hier voor treffelijk gedineerd, waarna men nog tot ruim 11 uur gezellig bijeen bleef. Toen werd de terugtocht naar Vee- nendaal ondernomen en even over twaalven was men thuis. Maandag j.l. werd een begin gemaakt met het veteranenvoetbaltoernooi. Ritmeester bleek sterker dan de Fri- landia-ploeg (een combinatie van Frisia en Hollandia Wol) en won met 4-1. NSVS (Leidse Wol) moest het onder spit delven tegen Dovo en verloor met 2-1. Op het programma staan de volgende wedstrijden: Vrijdag 11 mei a.s. (GVVV-terrein) 18.45 uur GVVV Frilandia 19.45 uur Veenendaal Kulan Maandag 14 mei a.s. (VRC-terrein) 18.45 uur Merino's (DS) Dovo 19.45 uur VRC Ritmeester Vrijdag 18 mei a.s. (NSVS-terrein) 18.45 uur NSVS Kulan 19.45 uur KVSW GVVV Men ziet dat de aanvangstijden een kwartier vroeger zijn gesteld in ver band met de vroeg invallende duister nis. OUDJES VAN ELST GAAN WEER UIT Ook deze zomer zullen de ouden van dagen van Eist weer een dagje uit gaan. De commissie Ouden van Dagen Eist is reeds bezig met de plannen. Om de be nodigde gelden bijeen te brengen zal volgende week in Eist een huis aan huis collecte worden gehouden. BEHANG MET B.B.-MOTIEVEN 60 KM MARS De wandelsportvereniging de Rijnkan- ters te Eist (Utr.) organiseert op zaterdag 19 mei een lange afstandmars over 6U km. Start 's morgens om 7.30 uur. In lichtingen voor deelname bij de heer J. Vermazen, Zwijnsbergen, Eist (Utr.). HOOTSENPLEIN EN LEESONWEG KREGEN PLANTSOENBEPLANTING Van gemeentewege is men deze week druk bezig geweest de plantsoenstroken aan de Leesonweg en Hootsenplein te be planten met heesters en rozestruiken. Wanneer nu ook het grote plein zal zijn beplant betekent een en ander een ver fraaiing voor deze nieuwbouwwijk. JONGEN VIEL VAN TRAP De 12 jarige H. v. G. wonende aan het Hootsenplein te Ederveen was zondag avond zo ongelukkig om in zijn ouder lijke woning van de trap te vallen. Het bleek dat de knaap een heupfractuur had opgelopen. Op de boerderij van de heer H. aan de Meikade te Ederveen heeft een nor male kip het gepresteerd een ei te pro duceren dat meer dan normale afmetingen heeft. Het monster-ei heeft een doorsnee van 14 cm en het bleek dat er behalve drie normale dooiers nog een geheel ei met schaal compleet in bleek te zitten. Het ei woog 2l/-> ons. Het is overigens niet de eerste maal dat er een dergelijk ei bij de heer Hendriksen werd geraapt. Of de vorige twee maal dezelfde kip de produ cent was, kon men ons niet vertellen. WOL MODERN „AFWASBAAR" BEHANG kleuren en het dessin kunt u in overleg met de fabriek bepalen. Het behang kon echter pas populair worden, toen de papierfabrikanten in staat waren, het papier te leveren in rollen van iedere gewenste lengte. U moet zich voorstellen, dat behang wordt vervaardigd door het papier te leiden langs een aantal walsen, die de ver schillende kleuren en ook het relief aanbrengen. Het zijn houten walsen, waarin door middel van koperen strips de figuren worden geslagen. Bij het moderne behang, massapro- dukt, dat in duizenden meters achter elkaar de machine werdt uitgeworpen, speelt de vormgever een belangrijke rol. Hij is de schepper van het motief. Deze vormgever heeft echter niet vrij spel. In de fabriek is namelijk de colorist een zeer machtig man. Hij bepaalt, in overleg met directie en verkoopafdeling de kleuren en kleurcombinaties. Het kan gebeuren, dat na verdere bewer king door de colorist als het ware een geheel nieuwe creatie ontstaat, waarin het oorspronkelijke dessin vagelijk te herkennen is. De keuze in kwaliteit, soort, kleur en dessin van het behang is zeer groot. Grote behangselfabrikanten maken per jaar tussen de 900 en 1200 verschillende behangen. In Nederland zijn er enkele van die grote behangsel fabrikanten, die grote stalenboeken uitgeven. Er wordt in ons land ook buitenlands behang geïmporteerd. Het Duitse be hang kent nog steeds abstracte motie ven in gewaagde tinten, het Engelse behang is conventioneler en stijver en het behang uit Scandinavië kenmerkt zich, evenals de meubelen, door de Een interview met prominente persoon lijkheden is tegenwoordig niet meer com pleet onder de vraag: „En wat zijn Uw hobbies?" Dokters zeggen - en terecht - dat „de hobby" een zeker werkend middel is te gen de managersziekte; tegen de ver moeiende eentonigheid van dagelijkse routinearbeid enerzijds en de gespannen heid van veel beroepen anderzijds. Wie er een „eenzame" hobbie op na houdt, kan zich daarin gerust laten gaan in een smerig hemd en een gestopte flod derbroek. Geen man die op zolder een kinderledikantje timmert en verft zal de noodzaak voelen er „fashionable" te moe ten uitzien! Anders is het met degenen, die er op verdacht moeten zijn op zaterdag en zon dag onverwacht bezoek te kunnen ont vangen: een stel vrienden om gezellig mee te kletsen of de onvermijdelijke familie, die - al dan niet met kinderschaar - in pontificaal pleegt binnen te zeilen. Hij moet al wat voorzichtiger zijn. Of zo'n man voor het weekend z'n „beste pak" moet aantrekken? We gelo ven niet. Dat kan hij beter door-de-week dragen. Het geeft hem als kantoorman of manager de „status", die hij voor zijn carrière maar al te goed gebruiken kan. Voor het weekend dus kleding, die èn gemakkelijk is, maar bovendien een tikje chique heeft. Dan kan tante Annie nooit zeggen „Wat zag die Jan er weer slordig uit De confectiefabrikanten kennen al die tante Annies. Ze kennen ook al die Jan nen. En ze hebben met hun mensenkennis dus heel doelbewust een vrijetijds stijl voor de man geschapen. Leisure-wear" Aan het eind van april stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenen daal 89 mannelijke en 22 vrouwelijke arbeidskrachten ingeschreven, tegen het eind van maart respectievelijk 101 en 27. Van de 89 ingeschreven mannelijke krachten behoorden ca. 75 tot de groep MUZIKALE RONDGANG In het kader van de voorjaarsactie van de Veeendaalse winkeliers, maakt de Har monie „Caecilia" a.s. zaterdagmiddag een muzikale rondgang. OPENBARE VERGADERING OVER RECHTSPOSITIE Morgenochtend wordt in hotel de Ko renbeurs een openbare vergadering be legd om voorlichting te geven omtrent de stand va zaken betreffende de rechts positieregeling van de leidinggevende en administratieve funktionarissen in de tex tielindustrie. Deze vergadering is belegd door de vakorganisaties „Unitas" en „De Eendracht". Ook niet-ledcn zijn hartelijk welkom. ROLSCIIAATSBAAN ZATERDAG OPEN De eerste rolschaatsbaan in Veenendaal, gelegen op het terrein achter de Dijkstr.- Mr. Heemskerkstr., zal zaterdagmorgen om tien uur officieel geopend worden. Muzikale medewerking hierbij verleent de Veenendaalse Harmonie „Caecilia". moeilijk plaatsbaren (deze vinden voor namelijk emplooi op de zgn. Beschut tende Werkplaats te Veenendaal). De spreiding van de arbeidsreserve (mannen) over de tot het Gewest be horende gemeenten geeft het volgende beeld: Gem. Amerongen 4 Gem. Leersum 11 Gem. Renswoude 2 Gem. Rhenen 32 Gem. Veenendaal 40 De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel bleef stabiel en steeg niet, in vergelijking met de vorige maand (nl. 460, waarvan ca. 230 jeug digen); anders is in deze periode van het jaar een lichte stijging waarneem baar. Wat betreft de vrouwelijke arbeids krachten waren de vraag- en aanbod- cijfers per eind april resp. 300 en 22. AVONTUUR De onlangs overleden Franse geleerde Mondor zei eens dat de oorzaak van de toename van het aantal geboorten van tweelingen de volgede is: „In aanmer king genomen wat de wereld aan het worden is, is het niet verwonderlijk dat men steeds minder het avontuur van het leven alleen aandurft." met een duur woord. De kranten staan er tegenwoordig vol van. HOGE KWALITEIT Vrijetijdskleding moet kwalitatief aan hoge eisen voldoen. Ze kan bijvoorbeeld nog zo vlot en gemakkelijk van model zijn, als ze niet in hoge mate kreukecht of kreukherstellend is, ziet de drager er in no-time vodderig uit. Als ze niet elastisch van stof is, ver liest zij op den duur haar vormvastheid, bijvoorbeeld wanneer paps allerlei fy sieke capriolen uithaalt om z'n spruiten in extase te brengen: Na een paar weken beginnen knieën en ellebogen van zijn kleren te builen als bloedblaren. En wanneer zijn vrijetijdskleding, waar in hij x keer per zaterdag van en naar de schuur tippelt, geen snelle tempera tuurswisseling opvangt, zal hij het be rouwen dat hij bij het kopen van z'n leisure-wear zo stom is geweest daar ook al niet aan gedacht te hebben. Kreukherstellendheid, vormvastheid en koude-werend zonder warm te zijn, zijn zo de eisen die hij stellen moet, nadat kleur, dessin en model hem bevallen zijn. Meestal is het zijn vrouw, die hem daar aan herinneren moet! VIJFTIEN EIGENSCHAPPEN Er is tegenwoordig zeldzaam mooie vrijetijdskleding aan de markt van zuiver wol, materiaal dat vrijwel alle - onge veer - 15 eigenschappen in zich verenigt, die verantwoordelijk zijn om vrijetijds kleding functioneel te doen blijven en mooi! Dat komt vooral omdat wol zo'n enorm soepel materiaal is, vooral in jerseyweefsels (waarvan we de laatste tijd prachtige voorbeelden zagen: o.a. 't merk Yak- voor vrijetijdskleding). En verder omdat wol - evenals katoen - zo prachtig aanverfbaar is. Verder is er vrijetijdskleding van tweedstoffen, harig en ruig; van loden stoffen (die we de laatste twee jaar weer herontdekt zien worden); dan zijn er de kamgarenweefsels, fijn en dicht en toch elastisch; en tenslotte natuurlijk de ge breide stoffen, waaronder we allerlei ty pen truien en vesten rekenen kunnen: shetlandwollen (een beetje uit de mode nu, maar fijn zacht en soepel) en de mo hairwollen. „SCHEERWOL" Maar wees voorzichtig als U op het wolkompas gaat varen. Veel wollen vrije tijdskleding lijkt op het eerste gezicht prachtig, maar zal bij nader inzien min derwaardig spul blijken te zijn. Ter wille van een „aantrekkelijke prijs" wordt in deze kleding nogal eens uitgesproken rommel meegeweven. Na een paar maan den gebruik, of na een enkele maal was sen, zakt zij uit. Dan heeft men U „zui ver lompenwol" verkocht (herwonnen uit lompen) of heeft men vezels bijgemengd, die voor andere doeleinden goed voldoen, maar beslist niet voor kleding die een stootje moet kunnen hebben èn mooi moet blijven! Overtuig dan, dat wat U koopt, van zuiver „scheerwol" is, dus wol, geschoren van gezonde, levende scha pen. Iedere winkelier die zich op goede vrijetijdskleding heeft gespecialiseerd, zal onmiddellijk weten wat U met „scheer wol" bedoelt. Zuiver wol duur? Soms - lang niet al tijd - lijkt dat zo. Prima vrijetijdskleding heeft een lange omzet, omdat ze zo lang door de klant gedragen wordt. Zo'n win kelier zal U pas na jaren voor vrijetijds kleding terugzien. En hij moet nu een maal óók leven. Omdat wollen kleding, „zuiver scheerwollen" kleding, zo lang meegaat - waardoor men tijd heeft er aan verknocht te geraken - is ze dus in we zen helemaal niet duur. Haar levensduur is immers twee tot drie maal zo lang als van een goedkoper stuk WOL: REEKS VAN EIGENSCHAPPEN In dit licht moet U de aanschaf van Uw leisure wear zien: er is veel goede vrije tijdskleding aan de markt van katoenen stoffen, van synthetische stoffen, van mengweefsels van deze stoffen, vaak met wol. Voor wat enkele onderhoudseigen- schappen betreft zijn deze weefsels in derdaad beter dan wol. Wol is nog steeds niet zo gemakkelijk wasbaar (al zal dit over enige jaren ook verleden tijd zijn). Maar voor het gros van positieve eigen schappen, waaraan goede vrijetijdskleding moet voldoen, staat wol wél garant. Zij neemt ten aanzien daarvan een volstrekt unieke positie tussen de andere kleding- grondstoffen in. Van links naar rechts: Een taxisgroen jack van een soepele, ruige kamgaren. (Ge kleder) jasje van een wollen tro pical weefsel (licht materiaal). Zuiver wollen jersey jasje van langvezelige merinowol. Dicht gebreid en in hoge mate elas tisch. Ontworpen voor binnen- dracht (ter vervanging van col bert); tevens voor buiten! Spor tief jack van Schotse wollen ruit, met gebreide mouwen. De geschiedenis is niet dood. De geschiedenis lééft en het kost de merkwaardige, wat kalende Amerikaan Darryl F. Zanuck vüftig miljoen guldens om deze leuze waar te maken. Zanuck behoort tot het bijzondere slag mensen, dat het brood ver dient met het speculeren op de menselijke fantasie. Hij is filmproducent. En wel een van de allergrootsten. Daarom ook waagt hij het om ditmaal een film te bren gen, waarin juist zo weinig mogelijk aan de fantasie wordt overgelaten. Het wordt een gigantisch werk. En dat kan ook niet anders, wat het wordt de verfilming van de grootste veldslag die ter wereld ooit is geleverd. De slag, die de kruistochten, de legendarische heldcnstrijd van de Grieken tegen de Perzen, de gevechten van de Hunnen tegen de volkeren van West-Europa en de verbitterde worsteling tussen Hannibal en de Romeinen verre in de schaduw stelt: De landing op en het bloedige gevecht om Normandië. De klap, die de ommekeer bracht in de tweede wereldoorlog, die tienduizenden geallieerden en tienduizenden Duitse soldaten het leven kostte, die een onnoemelijk aantal menselijke drama's bracht, maar ook in de harten van velen een vlam van vreugde ontstak. Het is niet gemakkelijk een dergelijk onderwerp in een film te verwerken. Maar de Amerikaanse super-producent Darryl F. Zanuck heeft een goede basis om op te werken. Het boek van Corne lius Ryan over de invasie, dat ook in Nederland een bestseller werd. Het boek heet „De Langste Dag"; de film zal de zelfde titel krijgen. De naam is afgeleid van een uitdrukking van de Duitse gene raal Rommel, de „Woestijnvos", die na het bevel over het Afrikakorps het com mando kreeg over de Duitse troepen langs een deel van de Atlantikwal, de lange rij van betonnen bunkers en levensgevaar lijke versperringen langs de Noordzee- en Kanaalkust. Rommel moet tijdens een inspectie langs de Westwal tegen enkele hoge officieren hebben gezegd: „De eer ste 24 uren van de invasie zullen de be slissing brengen. Voor de geallieerden en voor ons wordt het de langste dag". De film, die in het najaar ook naar de Nedelandse bioscopen zal komen, pakt in nauwelijks drie en een half uur de voor naamste gebeurtenissen van de invasie samen. De tijdsduur stempelt de rolprent tot een mammoetproductie, maar drie en een half uur is nog maar een heel kleine ruimte als men er de feiten van 24 uren in moet zetten. Zanuck moet dan ook met zijn opnamen een moeilijke keuze maken. De taak, welke hij zich heeft gesteld, is niet gemakkelijk. Hij wil niet alleen de naakte feiten laten zien, die kan men ook uit een geschiedenisboek halen, maar vooral de mensen tonen, die de geschie denis maakten. Hij wil als het ware de historie een hart geven door duidelijk te maken, dat op ieder, die iets met de in vasie te maken had, de „langste dag" haar sporen heeft nagelaten. Op drie grote groepen richt hij de ca mera's: de geallieerde militairen, de Duit sers en de Fransen, in wier harten het eerst het vrijheidsvuur oplaaide. De film zal laten zien hoe het eraan toe ging op het Duitse hoofdkwartier en hoe de re acties bij de geallieerden waren. Hoe Rommel op de befaamde 6e juni op be zoek was bij zijn vrouw in de Heimat. Hoe de Duitse legerleiding de beide code telegrammen in handen kreeg, die de in vasie aan de verzetsgroepen aankondig den, maar hoe de officieren de berichten gewoon negeerden omdat zij er niet in wilden geloven. HUIS DOOR BLIKSEM GETROFFEN Tijdens een kort onweer sloeg woens dagmiddag omstreeks 1 uur, de bliksem in de schoorsteen van de bungalow aan de Barneveldseweg 34a, bewoond door de familie M. van Ginkel. Bij een harde donderslag sloeg de pijp van de niet brandende kachel af, doch de bewoners besteedden hieraan geen verdere aan dacht. Direct daarop informeerde de plm. 200 m. verder wonende buurman of de bliksem misschien was ingeslagen aangezien hij door het zijgevelraam vlammen op zolder zag. Inderdaad bleek er wat oud papier en een vloerkleed reeds te branden. Met een emmer water wisten zij de vlammen te doven. De inmiddels ge arriveerde vrijwillige brandweer be hoefde niet op te treden. Een kwart van dc film wordt opgevuld met gevechtsscènes. Zo zal men op het doek kunnen zien hoe op de „Omaha"-, „Utah"-, en „Juno"-stranden de gealli eerden tussen de met Booby-traps dode lijk gemaakte versperringen door tracht ten te kruipen onder een hagel van Duit se machinegeweerkogels en een regen van granaten uit op het strand ingeschoten Duitse kanonnen. Zanuck past er wel voor de eerste landingsgolven te laten zien. Geen filmproducent zal dat in zijn hoofd halen. Die eerste landingen waren zo bloedig, dat niemand er naar zou durven kijken. De eerste soldaten, die aan land gingen, botsten op het vuur uit alles wat de Duitsers hadden. En dat was een hele boel, althans in die eerste ogenblikken. Zanuck laat bij het maken van zijn op namen niets aan het toeval over. De enor me voorbereidingen maken het miljoenen- werk tot een uitschieter, die de werken van Cecil B. de Mille in de schaduw stelt Voor gevechtsopnamen kreeg Zanuck zelfs de beschikking over de beroemde Amerikaanse Zesde Vloot. In werkelijk heid spelen de landingen op de film zich af op de stranden van Corsica. Zanuck kreeg niet gedaan, dat de Zesde Vloot, die in de Middellandse Zee is gestation- neerd, een ommetje maakte naar Norman dië. Maar het is een kniesoor, die daar over valt. Een complete eenheid van 1600 Amerikaanse mariniers kwam wel naar Frankrijk. Ook het Franse leger verleen de medewerking. Voor de Duitse soldaten werden figuranten gebruikt, die tenslotte zo echt speelden, dat tijdens de maaltij den de „officieren" aan de andere tafels gingen zitten dan de „soldaten". Uit België scharrelden Zanucks mede werkers nog een paar echte Spitfires op voor zijn opnamen van luchtaanvallen op Duitse Colonnes. Archiefopnamen worden in de film niet gebruikt. Die opnamen, die beschikbaar zijn, zijn onderhand al zo dikwijls getoond, dat ze overbekend nuck een paar authentieke zweefvliegtui- zijn. Voor 75.000 gulden per stuk liet Za gen namaken, alleen om deze deskundig, maar natuurgetrouw in wrakken te ver anderen teneinde de strijd om de brug over de Orne - waar luchtlandingstroepen met gliders landden en de Duitsers vol komen verrasten - na te bootsen, zoals die zich in werkelijkheid heeft afgespeeld. Een ander opzienbarend aspect van de film „De Langste Dag" is in filmisch op zicht de verzameling sterren, die Zanuck bijeen heeft gebracht. Namen, zoals John Wayne, Robert Wagner, Robert Mitchum, Henry Fonda, de zwager van president Kennedy Peter Lawford en Jefferey Hun ter, komen op de betaalrol voor. Voor de teenagers wordt de film ook aantrekke lijk door het meespelen van de suiker zoete zangers Paul Anka, Fabian en Tom my Sands, die nu keiharde rollen als Amerikaanse soldaten spelen. Geen won der, dat 20 van de filmkosten worden opgeslokt door de gages, die Zanuck aan zijn spelers moet betalen. Zanuck doet het werk overigens niet alleen. Hij heeft een vijftal regiseurs van topklasse aangetrok ken om de voornaamste scènes te maken. De film moet en zal een klassewerk wor den. Een oorlogsfilm, die haar weerga niet heeft. Een film, die op zich al geschiede nis is. met de oorkonde van de verkrijgbaar bij;.- Het Veense Handelshuis Herenstraat 21 Rhenen Kousenhuis Zandstraat 84 VEENENDAAL Franseweg 3 - Eist 20 EN 30 DENIER - MET NAAD V.A. 1,75 - NAADLOOS V.A. 1,48

De Vallei | 1962 | | pagina 5