die nu van schOOl komen die meisjes gaan nu naar „Wat doen we met MOEDER Gemeente-Partijen vragen aandacht (I) ,o Caluna*s ARAM Assistent Bescherming Bevolking DRUKWERK Voorbeschouwingen ótötis Tomatenpuree f%/ct Tafelkoeken pak| EUROPA ZAKATLAS een pak koffie of een pak thee of een grote fles limonade of 4 pak margarine Win óók zo'n prachtige portable t>oc mcc met de VéGé PiPi Vermicellisoep zakje geldzegels (3 Kippesoep zakje mt' 22 geldzegels Groentesoep zakje 22 geldzegels Tomatensoep zakje me' 26 geldzegels Koffiemelk m 72 Appelsap 2 flesjes 90 JAFFA vruchtenlimonade 24 geldzegels Fritessaus «95* Caspo wasknijpers pak van 36 siuks 59 De Heer der slangen Gevulde WIENERS TRANSISTOR RADIO'S^1 O&uutUz GROOT en KLEIN Drukkerij De Gelderse Vallei MEUBELFABRIEK „DE SPECHT" mannelijk personeel meubelmakers machinale houtbewerkers en -stoffeerders en leerlingen en een goed vak willen Ieren waar ze „later" ook nog veel aan hebben... en daarbij ook (op de Huishoudschool) les willen hebben in koken, kinderverzorging, enz. en toch direkt al een flink weekloon willen verdienen... en na een jaar hun officiële diploma willen halen... EN PRIJS STELLEN OP SCHOON WERK, GEZELLIGHEID EN EEN LEUKE SFEER...*) Want bij Hollandia tricot begint binnenkort de nieuwe cursus „vakopleiding tricotnaaister". Aanmelding en inlichtingen dagelijks aan het kantoor, Kerkewijk 57 te Veenendaal. Wie kent onze Hollandia wandelclub niet RHENEN Aan alle fractievoorzitters van de gemeentelijke politieke par tijen uit onze omgeving hebben wij gevraagd een beschouwing te geven over de komende raadszittingsperiode. Hier volgen de drie binnengekomen reacties uit de gemeente RHENEN. D. DE JONG: Fractievoorzitter van de P.v.d.A. „De financiële verhouding van de ge meenten tot de centrale overheid is be kend en geeft voor onze gemeente meer armslag. Het zal in de komende raads zittingsperiode mogelijk zijn meer op bouwend werk tot stand te brengen. Een tweede aspect is het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug dat bepaalde richt lijnen geeft voor de toekomstige ontwik keling van onze gemeente. Onze raadsfractie zal voorstaan, dat het gemeentebestuur van Rhenen in het kader van de hiervoor aangeduide mogelijkhe den, voor de komende jaren volgens een duidelijk gemeentelijk ontwikkelingsplan verschillende in de gemeente bestaande behoeften bevredigt en tegemoet komt aan de bij de burgerij bestaande verlangens. Voor het slagen van een zodanige opzet acht ik het nodig dat in veel ruimere mate dan thans het geval is, een beroep wordt gedaan op de medewerking en de adviezen van de ingezetenen. Nu is het maar al te vaak. dat het ge meentebestuur groepen ingezetenen van zich vervreemdt en bij het treffen van bepaalde maatregelen en besluiten door te bazige wijze van optreden, weerstan den wekt. Laat ik een greep doen uit de vele on derwerpen waarover de gemeenteraad zich in de komende zittingsperiode zal hebben te beraden. Woningbouw en huisvesting. Bijzonder teleurstellend is de starre houding van de regering bij de toekenning van bouwvo lume voor woningen speciaal in de la gere huurklassen. De woningnood in de gemeente is nog ontstellend groot. In het kader van de mogelijkheden zullen wij alles doen ter oplossing van dit pro bleem. Stadsontwikkeling. Er wordt in toene mende mate geklaagd over baldadigheid. Meer aandacht moet geschonken worden aan het beschikbaar hebben van speel ruimte voor de jeugd. Vooral in de nieu we wijken zullen maatregelen genomen moeten worden tot het scheppen van par keergelegenheid. Op het gebied van de verlichting zijn nog veel wensen. Ver schillende wegen zowel te Rhenen als te Eist behoren duchtig te worden verbeterd. In de volgende vier jaren hopen wij er in te slagen in dit opzicht veel tot st^~d te brengen. Maatschappelijk werk en bejaardenzorg. Een groeiend aantal ingezetenen werkt buiten onze gemeente. Dit kan voor de betrokken gezinnen moeilijkheden mede brengen. Veel bejaarden wonen op zich Met het oog op de komen de raadsverkiezingen hebben wij onlangs alle fractievoor zitters uit de gemeenten RHENEN, AMERONGEN, SCHERPENZEEL, RENS- WOUDE en VEENENDAAL, verzocht om een beknopt overzicht van de doelstellin gen van hun politieke partij t.a.v. de te voeren gemeen te-politiek. Om ons onbekende rede nen hebben niet alle fractie leiders aan dit verzoek vol daan, zodat wij moeten vol staan met de binnengekomen reacties die in deze en eerst volgende edities geplaatst zullen worden. Aangezien de termijn van inzending verstreken is, kun nen vanaf dit moment geen reacties meer ingezonden worden. Redaktie. zelf, zonder hulp te hebben. Het oprich ten van een maatschappelijke dienst, eventueel met inschakeling van leerlin gen van het voortgezet onderwijs, zal door de fractie van de P.v.d.A. worden bevor derd. Een veel brandender probleem waar voor mijn fractie zich onvermoeid zal blijven inzetten - niettegenstaande de weerstanden in de gemeente en van de provincie - is het tot stand brengen van een behoorlijk bejaardentehuis en als het kan van een verpleeghuis. Onderwijs, jeugdwerk, sport. De z.g. Mammoetwet zal vermoedelijk tot stand komen. Dit opent voor onze gemeente mogelijkheden zowel voor openbaar als bijzonder onderwijs voor middelbare scho len. Mijn fractie zal zorgen dat geen mo gelijkheden onbenut blijven. Wij zijn voorstander van het in ruime mate, waar dit nodig is, verstrekken van uitkeringen uit het gemeentelijk studie fonds. Het gemeentebestuur heeft het door mij gedane voorstel tot oprichting van een sporthal in beginsel overgenomen. Onze fractie zal hebben te zorgen dat deze hal, dringend nodig én voor het onderwijs én voor de sportverenigingen, er nu ook wer kelijk spoedig komt. Op het gebied van jeugdwerk wordt ge lukkig al het één en ander gedaan; er is de instuif en de schoolsportdag. Wij zijn voornemens te bevorderen dit werk uit te breiden. De benodigde middelen zou den kunnen verkregen worden uit de in komsten van de Stichting Gast en Wees huis. Met de sportaccomodatie is het in de gemeente Rhenen nog bijzonder onbevre digend. Wij verwachten dat in de komen de zittingsperiode ons herhaaldelijk aan dringen op uitbreiding van het sportter rein Candia en totstandbrenging van een sportterrein te Eist, spoedig volledig suc ces zal hebben. Vreemdelingenverkeer. De komende pe riode zal leren, in hoeverre de samenwer king in streekverband met de gemeenten Wageningen en Renkum, praktische re sultaten oplevert en of een verdergaande samenwerking al dan niet met anderen wenselijk is. De spoedige zomer kanalisatie van de Rijn opent vele perspectieven voor aller lei watersport. Onze fractie heeft open oog voor de hier liggende kansen. Een nadeel van deze kanalisatie wordt dat aan een kostbare zuivering van riool- en afvalwater niet te ontkomen valt. Bedrijfsleven, middenstand en industrie. Het streekplan maakt, dat onze gemeen te zich zal hebben te beperken in indus trie-vestiging. Wij zullen echter bevorde ren, dat speciaal de bestaande industrie zich naar behoren kan uitbreiden en ont wikkelen; zulks ter bevordering van de plaatselijke werkgelegenheid. Voor de vestiging van middenstandsbe- drijven in de nieuwe wijken zullen des noods faciliteiten dienen te worden ver leend. Plaatselijke belastingen. Het nu be staande stelsel van vele zeer hoge baat belastingen wordt terecht bekritiseerd. Het gemeentebestuur heeft in beginsel het door mij gedane initiatief voorstel tot herziening van deze belastingen aanvaard. Aan de nieuwe raad is de taak het voor stel uit te werken. Een andere in het oog vallende onbillijkheid is dat de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting voor het dierenpark per jaar tengevolge van een verouderde verordening, aanmerkelijk lager is dan de opbrengst van de enkele motorwedstrijden, die binnen de gemeen te jaarlijks plaats vinden. Anderzijds staan er bij ons zo veel voor zieningen en verbeteringen op het pro gram, dat een onvermijdelijke verhoging van de belastingopbrengst noodzakelijk is. Zoals ik schreef is dit slechts een greep uit de verschillende onderwerpen. Ieder van de vijf leden van de fractie van de P.v.d.A. heeft zich op enkele onderwer pen gespecialiseerd. Het woord is aan de kiezers deze des kundige specialisatie verder uit te brei den." O-O-O H. J. v. DONGEN: Fractievoorzitter van de V.V.D. „Het ontbreekt de gemeente Rhenen al lereerst aan de nodige burger- en ge meenschapszin. In mijn algemene be schouwingen van de begroting 1962 heb ik reeds enkele suggesties ter verbetering geopperd, maar ter beter begrip zou ik graag hieraan nog wat willen toevoegen. De V.V.D. streeft naar een betere ver standhouding tussen burgerij en bestuur- deren en analoog hieraan tussen de bur gerij onderling. Er kan in Rhenen veel meer bereikt worden met een soepel te gemoet treden van de inwoners der ge meente. Ik neem als voorbeeld de mid denstand. Deze middenstand zit te schreeuwen om medewerking en coördi natie; het „zetje" wat ze nodig hebben krijgen ze niet. In dit soort medewerking schiet de gemeente onnoemelijk te kort. Nog een voorbeeld is de medewerking aan de sport in zijn algemeenheid. B. en W. spreken van een sporthal. Voor zover mijn inlichtingen juist zijn is dit ook weer veel te bekrompen en klein van op zet. Wil men het groots doen, en die mo gelijkheid zit er dik in, denkt u maar eens aan de Ned. Sport Fed., dan be hoeft het college de steun van de burge rij en industrie o.a. Dan zal ze dus haar houding moeten wijzigen, anders blijft het sukkelen. Hoe het bestuur de IJsclub in de kou heeft laten staan is meer dan erg. De P.v.d.A. heeft hier ook wel een zeer sche ve schaats gereden, maar B. en W. heb ben nog steeds geen oplossing willen be spreken met het IJsclubbestuur. Ook de moeilijkheden van de zwem- club „De Forellen" wat de subsidie be treft. Het is treurig zo willekeurig er ook in dit opzicht met het geld van de ge meenschap wordt omgesprongen. Nood zakelijk is een gericht subsidiebeleid met richtlijnen, waaraan de verenigingen hou vast hebben. De V.V.D. wil tevens sterk aandringen op een soepeler beleid voor verkoop van gemeentewoningen en bouw voor de wo ningen in de vrije sector. De laatste mo gelijkheid is, niettegenstaande de afrem ming van de minister nog zo groot, dat men er wel gebruik van moet maken. Maar geen bouwer trapt hierin, wanneer de gemeente niet eens wat plezieriger en tegemoetkomend optreedt. Hier kan nooit wat en men is ontstellend benauwd om eens een beslissing te nemen, die mede werking in zich heeft en verantwoorde lijkheid eist. Dit laatste is voor een be stuur met een heterogene raad als in Rhenen niet eenvoudig, maar die durf zal het gemeentebestuur maar eens moe ten gaan opbrengen. Langzamerhand wordt Rhenen, wanneer niet eens een volkomen frisse wind gaat waaien, een stad die inslaapt en waar de mensen met durf en geest uit wegtrekken. Nog een belangrijk punt: het onderwijs. De V.V.D. wenst ook hier een betere ver standhouding en samenwerking tussen de leerkrachten, zowel van de bijzondere als openbare scholen. Vooral hier in Rhenen is op dit gebied nog zeer veel te bereiken, want m.i. is ook hier de „doorbraak" een mislukking geweest. De belastingen hier in de gemeente. Het zal de inwoners, die regelmatig de raads- verslagen in de krant lezen, moeten op gevallen zijn, dat de V.V.D. wars is van allerlei belastingverhogingen. De V.V.D. is er zich van bewust, dat er belasting betaald moet worden, maar de bestedin gen en de heffingen dienen redelijk ver deeld te worden. Er is nu een raadscom missie in het leven geroepen, die de be lasting op de korrel gaat nemen. Niette genstaande de V.V.D. enige tijd geleden in een commissie was vertegenwoordigd, die de vermakelijkheidsbelasting onder de loupe moest nemen, en ik daarin niet voor verhoging heb geadviseerd, mocht blijkbaar in de laatst benoemde commis sie de V.V.D. niet vertegenwoordigd zijn. Het college is, geloof ik, bang, dat de V.V.D. wéér niet voor een belastingher ziening Tftl stemmen. Een herziening, waar ongetwijfeld weer een verhoging in opgesloten zit. Dan is er nog een punt wat mij per soonlijk sterk aanspreekt: het museum. Wist u, dat dit museum een sterk toene mend bezoek krijgt, zonder entree, en dat eveneens door de inwerking van vocht, door slechte verwarming en vitrines, die gemeentelijke eigendommen met grote snelheid aan het in verval raken zijn? Ook hier speelt een te grote kortzichtig heid een rol; wij moeten dit museum be waren en daarmee zal in 1962 een begin moeten worden gemaakt. Ik hoop ook hier weer dat de stem van de V.V.D. geen roepende in de woestijn zal zijn! Hoewel er nog zoveel kleinigheden zijn. waar de V.V.D. resultaten ten goede van zou willen zien, wil ik als laatste punt nog even de politie-verordeningen aan halen. De laatste jaren zijn er weer een tiental verordeningen bijgekomen. Prin cipieel is de V.V.D. tegen een te grote overheidsbemoeiing. Ik heb dan ook meer dere malen aanmerking en tegenwerpin gen om de verordeningen gemaakt. Wanneer het gemeentebestuur teveel van dit soort verordeningen gaat maken is dit voor mij een teken van zwakte. Wat met een betere verstandhouding en on derling overleg niet geregeld kan worden moet dan maar van hoger hand opgelegd worden. Want daar gaat het de V.V.D. in Rhe nen om; wat in onderling overleg en goe de verstandhouding bereikt kan worden heeft veel grotere waarde dan een ver ordening, die opgelegd wordt en waar niemand gelukkig mee is. In deze waar den ligt opgesloten de vrijheid en verant woordelijkheid, die de V.V.D. voorstaat." O-O-O II. GRIFFIOEN: Fractievoorzitter van de A.R.P. Zeer geachte redactie, „Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om in uw blad een stukje te schrijven naar aanleiding van de a.s. raadsverkiezing. Als anti-revolutionair zie ik heel het le- j ven onderworpen aan Gods Woord. Ook I in het staatkundig leven hebben wij I slechts datgene te doen, dat daarmede in overeenstemming is. „Anti-revolutionair" dat is: „Tegen de revolutie het Evangelie", dus tegen de ontbinding van de geestelijke en morele waarden de binding van Gods Woord. In het bewaren of conserveren van het enige goede ligt de kracht om vooruit te gaan. Daarom kan een partij die zo con servatief is ook een krachtig en vooruit strevend beleid voeren. Wanneer ik in de komende zittingsperiode ook weer deel uit mag maken van de raad der gemeente Rhenen zal ik in hoofdzaak het volgende nastreven. In de eerste plaats is daar de oplossing van de woningnood, welke wij als sociaal probleem nr. 1 moeten zien. Jammer ge noeg is het aantal woningzoekenden de laatste jaren nog toegenomen en dit is een reden te meer om dit probleem met alle beschikbare krachten aan te pakken. De gevaren van deze nood mag ik alles zins bekend achten, zodat ik deze niet nader behoef toe te lichten. Als vanzelf sprekend denken wij hierbij ook aan een goede huisvesting voor onze bejaarden, welke in onze gemeente zeer zeker ver beterd en uitgebreid dient te worden. Het onderwijs zal ook bij voortduur on ze belangstelling moeten hebben en ver betering van de bestaande en zo moge lijk uitbreiding van de opleidingsmoge lijkheden dienen als urgent te worden be schouwd. De mogelijkheden tot het beoefenen van sport dienen te worden uitgebreid en het bouwen van een sporthal ernstig te worden overwogen. Een goed sportveld in Eist dient zeer spoedig werkelijkheid te worden. Het dient zo te zijn, dat iedere vereniging voldoende gelegenheid heeft om te oefenen en wedstrijden te spelen, zonder daarvoor de zondag te gebruiken. Verder dienen de recreatiemogelijkhe den beter te worden benut. Hierin liggen voor onze gemeente nog grote kansen, die o.a. voor de middenstand van belang zijn. De in het bezit der gemeente zijnde landbouwgronden dienen steeds meer te worden aangewend ter vergroting van het kleine landbouwbedrijf. Vergroting van deze bedrijven zal in de toekomst van belang blijken te zijn, gezien de ontwik keling van de laatste tijd. Goed contact met het bedrijfsleven is gewehst. Aan de industriële ontwikkeling moet de nodige aandacht worden besteed. Onze sociale voorzieningen zullen ver dere uitgaven vragen. De voorzorg in het maatschappelijk werk verdient steeds meer de aandacht. Goede beroepskeuzevoorlichting dient bevorderd te worden. Genoemde werkzaamheden kunnen slechts gerealiseerd worden als een goed financieel en vooruitstrevend beleid ge voerd wordt. Daartoe is onder Gods Zegen aller sa menwerking dringend gewenst. Mijn dank voor de verleende plaats ruimte. H. Griffioen ITALIAANSE 2 blikjes met 28 geldzegels met 24 geldzegels gratis bij één van deze VéGé-merkartikelen: PRIJSVRAAG met 28 geldzegels met 36 geldzegels met 38 geldz grole poi .mei 90 geldz mei 24 geldz (34) Op de landweg naar het kasteel Barranca rijdt een eenzame ruiter. Regenvlagen slaan hem in het gezicht en huiverend trekt de man zijn zijde mantel dichter om zich heen. Boven de wild-kol- kende zee siddert met korte tussenpozen een blik semschicht onmiddellijk gevolgd door het doffe gerommel van de donder. Bij een bocht van de weg rijzen plotseling, als een donker silhouet afgetekend tegen het felle licht van de bliksem, de trotse muren van de burcht hoog voor hem op. „Arammom pelt de ruiter peinzend, „Eens, jaren geleden, heb ik een man gekend van die naam de enige vriend die ik ooit gehad heb Even later komt de poort wachter in de feestzaal de komst aankondigen van een vreemdeling, die de burchtheer dringend wenst te spreken. Verwonderd begeeft Aram zich naar de binnenplaats, maar bij het zien van zijn onverwach te bezoeker maakt zijn verwondering plaats voor stomme verbazing. Dat hagedisachtige gezicht, de grote kikkerogen, dat kan haast niemand anders zijn dan... „Agua...!" roept Aram stomverbaasd, „dat is niet mogelijk! Liet ik je niet als slachtoffer van de Gouden Horde, levenloos achter in de moe rassen van Barbarije?" „Aram!" stottert de ander ontroerd, terwijl hij de ridder bij de schouders grijpt. „Oude strijdmakker! Neen, ik ben destijds voor dood blijven liggen, over de kling gejaagd door de mongolen van Chamag-Chan, maar een oude Mameluk heeft me weer opgelapt. Maar dat is een lang verhaal. Nu is er iets anders aan de orde. In de stad ligt een Oosterling, dodelijk gewond door een dolksteek. Hij moet u dringend spreken, voor dat zijn kaarsje voor goed uitgaat!" „Een Oostter - ling?" roept Aram verrast, „dat moet El-Kazzar zijn!" (Wordt vervolgd) 250 9ram met 14 geldzegels 200 gram met 11 geldzegels 10 KORTING J' 200 gratis geldzegels f contante gulden! 4 weken een gratis prijsvraag voor iedereen (van 14 Mei tot 14 Juni) met totaal 675 voor de beste inzenders. Hebt u het prijsvraagormulier al ingezonden?i véGélvüi De A-Kring U-c roept sollicitanten op voor de functie van „ASSISTENT" in het District Veenendaal. Sollicitanten moeten beschikken over een goede alge mene ontwikkeling. Salaris, inclusief 5.6% A.O.W. volgens rijksschaal No. 43: 290,40 tot 530,11 per maand. Solliciaties met opgave van leeftijd, genoten opleiding, evt. rijbewijzen, te richten aan het Districtshoofd Be scherming Bevolking, Industrielaan 18 Veenendaal. firma Gebr. Verwoert, Boslandweg 22 te Rhenen Fabrikanten van kerkmeubelen en laboratorium betimmeringen kan in diverse afdelingen plaatsen in alle genoemde vakken, ook ongeschoold. JONGENS vanaf 14 jaar, die binnenkort van school komen kunnen een plaats in onze fabriek vinden. Prettige werkkring en hoog loon. Aanmelden iedere dag aan de fabriek. meisjes de fabriek, waar het ondergoed van de bovenste plank" gemaakt wordt. door MAARTJE ZELDENRI.TK. (19) „Ja maar. Ar ie, ik kan moeder toch niet in de steek laten?" „Nou, dan nemen we haar mee naar Woerden. We kunnen wel iemand ne men om haar te verzorgen. Een ver pleegster bijvoorbeeld." „O, moeder wil vast niet uit de Beemster weg. Ze is er geboren. Die krijg je met geen stok uit het Zuider pad." „Och. daar praten we later nog wel eens over. En probeer nu maar eens, of je iemand kunt krijgen voor het weekeinde. Want moeder is erg nieuws gierig om kennis met je te maken. Om tien uur liepen ze nog even de stad in voor een hartig hapje. Ze be keken de etalages en voor een dames modezaak bleef ze staan. „Kijk eens, wat een beeldig mantelpakje", wees ze. „Ik wed, dat het me best zou staan." „Kom morgenochtend maar om een uur of tien, dan gaan we het kopen", zei hij. „Ga weg, mallerd. Heb je de prijs ge zien? Of mankeert er wat aan je ogen? Of het maar niks is: honderdvijfenzes- tig gulden." „Dan krijg je dat van mij cadeau", bood hij aan. Ze schoot in een lach. „Je zou gek genoeg zijn om het te doen. Nee, Arie Schilders, dat gaat niet door. Overigens als ik het wil kopen, beschik ik mo menteel zelf wel over het geld. Dank zij jouw gulle vader." Hij drukte even haar arm. „Maar waarom wil je dat niet van mij aan nemen? Later is toch alles, wat ik heb, ook van jou?" „Kolder, Arie Schilders, nu is nog geen later. Geef me maar een croquetje dat heb ik op het ogenblik veel liever." XXX Een paar weken gingen voorbij. Aal tje had nog eens naar het mantelpakje in de etalage gekeken en op een keer was het plotseling verdwenen. Zie je nu, sufferd, zei ze tot zichzelf, dat komt van je besluiteloosheid. Weg is het. Een ander is ermee gaan strij ken. Ze keek nog eens de etalage rond, maar wat er in stond, leek haar niet. Toen, in een impuls, stapte ze de win kel binnen. Ze vertelde van het pakje, dat ze gezien had. „O, dat is er nog, juffrouw." Aaltje knikte. „Kom ik morgen wel even langs. Ik heb nu niet zoveel geld bij me natuurlijk." De juffrouw monsterde haar even en blijkbaar kreeg ze een gunstige in druk. „Als u uw naam en adres op geeft en wat voorschot betaald, moogt u het wel meenemen." „Aaltje lachte. „Nee, we houden het op morgen of overmorgen." 's Middags thuis, zei ze tegen haar moeder: „Geeft u me even tweehonderd gulden van dat geld, dat ik toen kreeg als beloning. Ik heb een pracht van een mantelpakje gezien. Het zal me als ge goten zitten. Ik wil het kopen." De oude vrouw verschoot van kleur. „Tweehonderd gulden... kind, ben je niet wijs? Dat is toch niks voor ons soor tmensen „Het kost hondervijfenzestig, maar ik wil er een bijpassend tasje voor kopen. Daarom wil ik tweehonderd gulden hebben." „Nou, ik zou het maar niet doen, me kind. Dat is toch veel te duur. Zonde van je kostelijke centen." „Ja, maar moeder, het is toch m'n eigen geld?" „Jawel, maar dat is toch echt zonde. Dat draag je er nooit af. Nee, me kind, dat zou ik maar niet doen." Aaltje stond met de handen in de zij voor haar moeder. „Wel héb ik van m'n leven. Ik heb altijd de afdankertjes van m'n zussen en schoonzussen moe ten dragen en dank je wel moeten zeg gen voor elk stukje kleer, dat ik kreeg omdat ik nooit centen had om zelf iets moois te kopen. Nu heb ik wat geld en heb ik wat aardigs gezien en nu zegt u, dat het niet mag. Maar het is mijn eigen geld en ik wil het besteden, zoals ik dat zelf wil. Als u dat maar weet. Mag ik alstublief het geld hebben?" De oude vrouw zuchtte en hief haar handen omheog. „Het is er niet meer. Ik heb het geleend aan Dirk, Voor de zaak." Aaltje wankelde even en zakte neer op een stoel. Alle kleur verdween uit haar gezicht en ze moest haar plotse ling droog geworden lippen bevoch tigen. „Nee prevelde ze ontzetdat kan niet waar zijn dat is dat is „Dirk had geld nodig om inkopen te doen. Het gaat niet zo best. En hij heeft last van rimmetiek, van al dat fietsen in weer en wind. En nu heeft hij een bromfiets en een leren jas. Kan hij er beter tegen. En voor de rest heeft hij inkopen gedaan. Dat was hard nodig. Hij moet toch al zo hard werken om de zaak aan de gang te houden. En jij ge bruikt het geld toch niet. Jij had toch niets nodig? Je hebt het zelf gezegd." „Ja, maar moeder, het was toch mijn geld? Ik heb het toch gekregen? Ik heb toch die portefeuille gevonden? Het is toch niet van u? Hoe kon u nu m'n geld weggeven aan Dirk? U weet net zo goed als ik, dat het daar een bodemloze put is." „Kind, wind je niet zo op. Ik heb het maar geleend „Ach, u met uw geleendu weet net zo goed als ik, dat daar nooit een cent van terugkomtWat vind ik dat gemeen En ik was zo blij met dat geld En ik heb het al zo half en half gekochtin die winkelik zei, dat ik morgen of overmorgen het wel kwam halen, dat mantelpakjeen nu heb ik niets meergeen centnu ben ik nog veel armerZe zakte voorover op de tafel en snikte het uit. De vrouw boog zich naar haar toe en wilde haar over het hoofd strijken. Maar Aaltje trok zich met een ruk terug en keek haar moeder als een furie aan. „Blijf van me af! U met uw Dirk! Het is bij u altijd Dirk geweest. Dirk voor en Dirk na. Die lammeling Dat was vroeger al zo, toen we klein waren, Dirk kon alles krijgen, want Dirk was uw lieveling, die geen kwaad kon doen en is nog steeds uw lieveling. En hij maar klikken van ons, als we wat uit gehaald hadden, om maar een nog wit ter voetje bij moeder te krijgen. Dacht u, dat we dat als kind al niet door hadden? En hij nu zeker mooi weer spelen van mijn geld? Kun je net den ken.. Eerst heeft hij al het geld van Catrien er doorgedraaid, hij met zijn eigenzinnige koppigheid van ik-wil- zelfstandig-blijven, en nu denkt meneer zeker te profiteren van mijn centen? De pot op, dat kan-ie. Ik ga meteen naar het toe „Aal, wacht nou even luister nu naar je moederAal." Maar het meisje was al naar buiten op haar fietsgestapt en enkele secon den later reed ze het bruggetje over, de weg op. Dirk zat in zijn hemdsmouwen in de kamer en las de krant. Hij keek even op, toen zijn zusje binnenkwam en las toen weer verder. „Ha, die Aal." Het meisje liep rustig op hem toe, greep de krant uit zijn hand en smeet die op de grond, stak toen haar hand uit en zei: „M'n centen." Hij keek haar verontwaardigd aan, terwijl hij zich bukte om de krant weer op te rapen en zei: „Zeg, ben je hele maal gek geworden?" „Stapelgek, maar niet op jou. Ik moet m'n geld terug hebben: zestienhonderd gulden. En een beetje gauw." Hij vouwde de krant weer open en schudde zijn hoofd. „Commandeer je hondjes en blaf zelf. Waar zie je me eigenlijk voor aan?" Voor de tweede maal rukte ze de krant uit zijn vingers en scheurde hem ditmaal aan snippers, die ze een eind heen smeet. „Vcor een grote schooier, versta je? Jij wist drommels goed, dat het mijn geld was, dat ik gekregen heb als beloning en je wist ook, dat moeder niet het minste recht heeft om het aan jou te geven. Want ze kan niet iets weggeven, wat niet van haar is. Kom op, en een beetje vlug. „Aal, doe niet zo mal. Ik heb het al leen maar geleend en ik zal het met een tientje in de week terugbetalen, als je wilt." Ze keek hem spottend aan. „Dat is toch aardig van je, verbazend aardig. Maar ik heb je tientje terugbetaling niet nodig, omdt ik die zestienhonderd gulden meteen wil hebben en als ik ze niet krijg, sla ik de heleboel hier kort en klein, begrepen?" Hij kwam overeind en alle kleur trok uit zijn gezicht weg. „Ik geloof, dat jij rijp bent voor het gekkenhuis, niet? Heeft die vent je soms opgestookt?" „Ik weet niet over wie je het hebt, en als je Arie Schilders betreft, dan zou ik maar over hem zwijgen, meneer- weet-alles. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1962 | | pagina 4