PAUK PASFOTO'S Jeugd, $>AAr£v0H CKÉY UQLÜÏ Spannend weekend voor V.R.C. en R.K. Unitas G.V.V.V.-D.0.S.K. SFEERVOLLE AMATEUR-SHOW VAN FA. DIEPEVEEN PIET VAN LONDEN Burgerlijke stand KERKDIENSTEN 1.19 1.59 2.98 V.A.B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Officiële bekendmaking Geef ook voor de raad UW vertrouwen aan de C. H.U. LIJST 1 MARKTBERICHTEN Sportprogramma: Gevonden en verloren ZONDAGDIENST «puistjes Ingekomen en vertrokken Stemt woensdag 30 mei C. H. U. Ant. de Ruiter Lijst 1 Hervormde Kiezers UW lijst is 1 C. H. U. GOED(KOOP) VLEES OP TAFEL De tij je verandere, heb ik hier al heel duk gezeid. Vrogger was kooleboer nog wel een antrekkelik bestaan, mar van daag den dag schijnt dur niet zoveul heerlikheid meer an te zijn. Wat zei U? Ze hebbe niks te klage van de win ter. Nee, dat geloof ik nou ok niet. Wat de verkoop angaat zijn de zwartjanne wel an de winst gekomme, mar daar gaat et niet over. Et doet er de koole- boere van teugeswoord ig ok niet toe of ze zwart van dur wark wurde. Ja, dat zou ommers ok et geval kenne zijn. Steeds meer minse komme dur teveur- schijn mit een boordjie om en waarom de kooleboer dan ok niet? Mar, dat neeme ze op de koop toe. De gruisboere, want dat is et echte Veense woord, minse, vinde et Veen teveul in de hogte gaan. En dat zou ze ok nog een merakel zijn, as ze mar niet mit de zakke al die trappe op moste klautere. Daar ken ik inkomme. Zoas jelui zelle weete, zit Klezien van ons ok op een fletjie te troone. En van zelf komme wij daar nog wel es over de vloer. Mar o, wat zie ik elkes keer weer teuge dat geklim op. En Driek ok. We kenne omtrent een half uur gien woord uitbrenge as we daar dat kasteel inge- klomme zijn. En nou de gruisboer. Die neemt bij iedere opstijging nog effies een half mud koole op z*n nek. Minse, ik zou dur niet gek van op- kijke, as morge al die manne dur mooi de brui an gave en naar een ander warkie uitkeeke. Et is heelemaal niet noodig, volges mijn, om daar een onderzoek naar in te stellen of et ingewikkeld te make mit rappurte of zooiets: een klein kind ken begrijpe, dat zooiets niet vol te hauwe is. Daarom kos ik eerlik gezeid et kom- metaar van de bouwvereeneging en die zoogeneumde vrouwe-advieskemissie, niet goed begrijpe. Ze hadde nooit en te nimmer een klacht gehoord. Eerliks- heidshalve mot ik dur bij zegge: dat in die kommetare ok gezeid wier, dat ze dur nooit bij nagedocht hadde. Dat vin ik wel ruiterlik. Toch had men naar mijn smaak wel zonder officiële klachte kenne begrijpe, dat gien peerd zooiets verwerke ken. Dus minse, die dur iets mee te make hebbe of dur iets an kenne doen, ga mar gerust an et wark om daar een oplossing veur te vinde. In De Vallei wier geschreeve, dat de oplossing in feite maar heel simpel is: alle minse late de boel beneeje in et soesterrein op slaan. Dat hebbe de kooleboere trouwes al es meer ge vraagd. Et lekt mijn niet teveul gevraagd. Wout Blauwkous. VEEN END AAL Gemeente Veenendaal BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat zij, ter uit voering van de door de gemeenteraad vastgestelde verplichte vakantieregelin gen voor levensmiddelen- en kappers winkels, bij hun besluit van 9 april 1962, nr. 3160 en 2 mei 1962, nr. 3161, nadere regelingen hebben vastgesteld voor wat betreft de bepaling der tijdvakken van sluiting en de groepenindeling der diver se winkels. In dit verband wijzen zij belanghebben den met nadruk op het feit, dat in de desbetreffende vakantiesluitingsverorde- ningen een bepaling is opgenomen, krach tens welke men verplicht is het voor zijn (haar) winkel vastgestelde sluitings tijdvak gedurende dit tijdvak en gedu rende de daaraan voorafgaande week met gebruikmaking van een raambiljet op voor het publiek van de openbare weg waarneembare wijze aan de straatzijde van de winkel bekend te maken. Veenendaal, 16 mei 1962 Burgemeester en wethouders van Veenendaal: de burgemeester, J. Hazenberg; de secretaris, D. Blankespoor. SCIIERPENZEEL Aanvoer eieren: 900.000 stuks. Prijzen 11,— tot 11,75 per 100 stuks. Handel redelijk. Het komende sportweekend bergt twee belangrijke voetbalwedstrijden ln zich Zo zal V.R.C. zaterdag de wedstrijd tegen D.O.S. (Vriezenveen) overspelen en die is beslissend voor degradatie. Daarentegen staat er voor R.K. Unitas een kam pioensduel te wachten. Wint Unitas zondagmiddag in Hilversum van S.I.O.S. dan is het kampioenschap een voldongen feit. Veenendaal krijgt zondag aan de Bergweg bezoek van Vriendenschaar. De Culemborgers zijn de laatste tijd geheel van slag en nog niet geheel vrij van gevaar. De wedstrijd destijds in Culemborg was vrij heftig en Veenen daal moest in de laatste minuten een gelijk spel toestaan. De geel-blauwen zullen dus nu op eigen grond de volle winst willen grijpen en de kansen daar voor zijn aanwezig. Daar ook de gasten zich wel fel zullen verweren in ver band met hun onveilige positie staat een pittige wedstrijd te wachten. V.R.C. zal dan zaterdag aan de Brin- kersteeg zich van alle zorgen kunnen ontdoen. Het is dan nodig dat men van D.O.S. '37 weet te winnen in de wed strijd die nu wordt overgespeeld om dat er destijds geen scheidsrechter aan wezig was. De situatie is nu aldus: Wint V.R.C. dan is de Veenendaalse club in veilige haven, maar moet DOS een beslissings wedstrijd spelen tegen het Zwolse CSV. Wordt het een gelijk spel, dan is DOS veilig en moet VRC die beslissingswed strijd spelen. Verliest VRC, ja dan is het pleit voor de dappere VRC ploeg beslecht. Maar laten we daar liever niet aan denken. De kansen zijn er, dus zal VRC ze proberen te grijpen. Men heeft het voordeel van eigen terrein en hopelijk zullen vele supporters VRC in dit moeilijke duel willen aanmoedigen. Een spannend sportweekend ook voor R.K. Unitas. Door onverwachte ne derlagen van concurrenten staat Unitas vlak voor het kampioenschap. Dan moet men zondag in Hilversum van SIOS A.s. zaterdag 4.15 uur BEKERWEDSTRIJD (Kampen) Terrein Buurtlaan winnen en die kans is er volop, indien de Unitasspelers althans niet te ze nuwachtig worden. Zou Unitas onver hoopt verliezen dan kan men in de laatste thuiswedstrijd de titel nog bin nenslepen. Maar men zal het zekere voor het onzekere willen nemen en reeds zondag kampioen willen worden. Hopenlijk komt de Unitasploeg zondag avond als kampioensploeg naar Vee nendaal terug. ■fr GVW gaat voort met haar beker wedstrijden en speelt zaterdagmiddag thuis tegen DOS uit Kampen. Voor GWV een onbekende maar een aloude tegenstander van plaatsgenoot DOVO en altijd een sterke rivaal. Zo bezien zou GVW het moeilijk kunnen krijgen maar op de Buurtlaan heeft DOS nog lang niet gewonnen. We voorzien suc ces v oor de blauwwitten van de Buurt laan. De afdelingsclubs zijn praktisch al len uitgespeeld. Voor Advendo in Ederveen sluit het seizoen met een thuiswedstrijd tegen Sportclub Rhenen. De wisselvallig spelende Ederveense ploeg zal misschien het seizoen met een kleine overwinning kunnen afsluiten. DINSDAGKOOPJES JUBILEUM-KOOPJES Toiletgarnituur een stevige nylon haarborstel met haarkam en extra puntkam een verrassing speciaal voor de teenagers Jut», koopje Douche vlonder gelakt beukenhouten rek ideaal voor Uw douche of badkamervloer Jub. koopje nu slechts Trekbiljart het spel voor jong en oud. Van deze jubileum aan bieding kunt U slechts eenmaal profiteren. Reuze maat, afm. 75x30 cm van 5,98 NU Alleen dinsdag 22 mei Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 Ina v. d. Klift sleepte eerste prijs in de wacht De firma C. Diepeveen heeft met het doen houden van de tweede amateur modeshow opnieuw een groot aantal dames een gezellige en leerrijke avond bezorgd. Gezellig omdat zowel de show als de gehele entourage tot in de puntjes was verzorgd en leerrijk, omdat iedereen weer eens kon zien wat een „amateur" die een beetje handig is met naald en schaar zélf op het gebied van kleding kan bereiken. Niet minder dan vierenvijftig dames van uiteenlopende leeftijden passeerden het kritisch oog van de jury en vanzelfsprekend ook dat van hun aanwezige soortgenoten. Het herhaaldelijk opklinkend applaus bewees wel dat er alleen maar waardering bestond voor alle getoonde modellen. VEENENDAAL Gevonden: 3 zakken veevoeder; 1 ro zenkrans; plastic zakje, inh. breiwerkje; 1 paar dames glacé's; handwerkje in plas tic zak met breipen; 1 paar beige dames glacé's; 1 portemonnaie met inh.; 1 dou blé herenarmbandhorloge met dito arm band; 1 paar groene dameshandschoenen; 1 gummy popje; 1 contactsleuteltje van V.W.; 1 kist spinazie; 1 jongensrijwiel; 1 sleutelring met sleutels; 1 étui met 2 sleutels; 1 geruit overhemd; 1 garbardine jongensregenjas; 1 étui met 4 ballpoints; 1 bruin autodekzell; 1 lichtblauwe auto ped; 1 zwarte vulpen; 1 witte kip. Verloren: 1 geel wollen kindermutsje; 1 ring met 5 sleutels; 1 grijze regenbroek en een grijze plastic regenjas; 1 gevoerde dameshandschoen, bovenzijde gehaakt; 1 bruine herenportemonnaie met inhoud; 1 zwarte damesportemonnaie met inh. 1 oud zilveren zakhorloge met schakelket ting. AMERONGEN Gevonden: 1 rood kinderparapluutje. Verloren: 1 lipssleutel met Essopopje. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr Pilon, tel. 2481. Apo theker vanaf zaterdagmiddag 6 uur: Zuider-Apotheek, Dr. Slot. de Bruïne- plein 1, tel. 3714. RHENEN. Dr. Wijchers, telefoon 328. EDERVEEN. DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. Heij, De Klomp, tel. 08387-200. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, Kars, v. Ommeren: Dr. Kars te Amerongen, tel. 03434-273. Prak tijken Rijnten, Buining, Endert: Dr. En- 1 dert te Doorn, tel. 03434-2397. SCHERPENZEEL: Dr. Renken, telefoon 03497-250. De nervositeit, een houding van „ik- I weet-niet-hoe-ik-moet-lopen" en alle verdere natuurlijke reakties, maken juist de charme uit van een dergelijke show. Het is puur amateurisme, maar j gezien de prestaties konden tal van zelfgemaakte kledingstukken konkur- reren met debeste in het beroepsgenre! Om ons even tot het showen te be- palen: dat er bijna drie kwartier telaat begonnen werd kan men de organisa toren vergeven. Twee juryleden kwa men namelijk niet opdagen, zodat in allerijl kundige plaatsvervangsters ge zocht moesten worden. Men vond deze in de dames Keman en mevr. de Jong die de voorzitster van de jury mevr. Ida de Leeuw-van Rees, op zeer goede wijze assisteerden. Als speakster fungeerde mevr. Een hoorn uit Amsterdam, die er af en toe teveel vaart achter wilde zetten. De presentatie van de modellen ver liep vrij vlot. Er waren er zelfs enkelen bij - zoals nummero één - die als een volleerd mannequin showden. Om alles op te noemen wat getoond werd, zou hier te ver voeren. Het varieerde van mantels, deux-pièces tot japonnetjes en jasjes, kortom teveel om op te noemen. Een bijzonder leuk intermezzo was de opkomst van Ina(4) en Linette (9) v. Asselt. Beide kinderen liepen zo onbevangen en parmantig over de Bühne, dat er een langdurig applaus het gevolg van was. De jury was van oordeel dat Ina v. d. Klift uit Veenendaal de eerste prijs verdiende. Dolgelukkig nam zij de prijs - een naaimachine - in ont vangst en hoorde teen ook nog tot haar verrassing dat zij in juni deel mag ne men aan een show in Wiesbaden op internationaal niveau. Mevr. Willemsen (Veenendaal) en mevr. Thum (Veenendaal) kregen de tweede en derde prijs, resp. bestaande uit een breimachine en frituurpannen. Mevr. Willemsen kreeg ook nog een extra-prijs van 100.- In de pauze showden enkele beroeps mannequins draion-kleding. Voor een passende muzikale omlijsting zorgde pianist Jan Bel. in 10 sekonden klaar Hoofdstraat 84 Veenendaal PUROL-POEDER RHENEN Ingekomen: R. Esmeijer, gez., van Drie bergen; P. Spithof, van Termunten; E. Wouters, gez., van Nijkerk; M. van de Scheur, gez., van Kesteren; H. Posthumus, van Westst.werf; G. G. Vink, van Eist (Gld.); K. Koster, gez., van Hoogeveen. Vertrokken: E. van Dolderen, naar Ren- kum; H. van Popta, naar Bloemendaal; A. Stuijvenberg, gez,, naar Winschoten; P. Buitenhoff ten Cate, gez., naar Ede; T. A. Righolt, naar Ede; H. Pomp, gez., naar Wageningen; J. W. van Dam, gez., naar Lienden; H. J. van de Scheur, naar Hoog land; A. P. Jonkers, gez., naar Nijkerk; T. van Deelen, naar Winschoten; W. van de Scheur, naar Driebergen. AMERONGEN Ingekomen: A. van Zwetselaar-Kers- bergen, van Alblasserdam. Vertrokken: H. P. Driessen, naar Hete- ren; A. J. de Muijnck, naar Leersum. woord ió aan: een goeie kerel IN HET GERENOMMEERDE hotel „De Grebbe" op de steile helling van de Grebbeberg „regeert" Piet van Londen. Op 18 mei is het juist vijf jaar geleden dat hij daar de voetzolen van zijn vader ging drukken. En nu al zegt hij veelbe tekenend: „Ik zou hier nooit meer weg willen!" We kunnen het ons voorstellen. De omgeving is hier wel zo fantastisch mooi (Bert Garthoff sprak er afge lopen zondag nog over in zijn pro gramma „Weer of geen weer") dat je je iedere dag opnieuw met vakan tie voelt Vakantie voor Piet van Londen „Geen dag en geen uur vrij, meneer. Ik heb net tegen m'n vrouw gezegd ga maar een uurtje om rijden, want je zou soms gek worden." Ja, vooral nu het drukke seizoen voor de deur staat, betekent dat voor een hotelier bijna dag en nacht in touw zijn. Maar Piet van Londen staat zijn mannetje. Hij is nog geen vijf en dertig jaar, maar bezield met zo veel pit dat menige jonge knaap van die leeftijd jaloers zou worden. Onze aandacht werd op hem ge vestigd door een bericht dat hij al bijna dertig maal bloed gaf aan een gewonde of zieke medemens, Waarom hij regelmatig bloed geeft? „Door al de ellende die ik in de oorlog heb meegemaakt. Ik was des tijds parachutist in Indië tijdens de politionele akties. Déar heb ik zo veel gezien, dat wanneer je van daag aan de dag langs een zieken huis loopt je eigenlijk niet weet hoe rijk je bent. En wat is het dan een kleinigheid om zo af en toe eens een half litertje van je bloed te geven". Op de gekste tijden wordt de heer Van Londen gealarmeerd. Toen hij nog in Arnhem woonde werd hij wel eens in een snelle politiejeep van huis gehaald en naar het Elisabeth Ziekenhuis overgebracht. De „buurt" zei dan: „Van Londen is weer gear resteerd!" Maar het was dan ook wel een arrestatie in de meest gun stige zin van het woord. Nu Piet in Rhenen woont zijn het voorname lijk de ziekenhuizen in Wageningen en Bennekom die een beroep op hem doen. Als je hem zo aanziet lijdt hij er niets onder! Deze jonge Rhenense hotelhouder is Utrechtenaar van geboorte. In de Domstad bezocht hij de handelsdag school, waarna hij al vrij vlug in het hotel vak trok. Zijn eerste job was in „Pays-Bas". Na het „Amstel-ho- tel" in Amsterdam ging hij varen bij de maatschappij „Nederland" als steward. Maar dat springen aan een para chute is een hoofdstuk apart. „Ik was na de oorlog drie jaar in Indië als dienstplichtig militair. Op Ambon volgde ik een parachutisten opleiding, die ik voltooide in Ban doeng. Daar leerde ik nog een Rhe- nenaar kennen, namelijk een «ekere Van de Oosterkamp, die daar in- strukteur was". Er volgt een lang verhaal' over alles wat Piet in Indië heeft beleefd. „Zeventien keer ben ik naar be neden gesprongen, tweemaal in het holst van de nacht. Ik ben er altijd goed afgekomen". Van Londen, wiens voorvaderen van origine afkomstig zijn uit Enge land, vandaar dat onder Napoleon deze familie de naam „Van Londen" aannam, ging in 1950 terug naar Den Haag. Maar het was voor korte duur want al gauw nam hij een baan aan in Zuid-Frankrijk, daar opnieuw het hotelbedrijf trok. Hij werkte er ongeveer een half jaar. De Franse tijd werd gevolgd door de Roermondse. Ook het bekende hotel „Royal" in Arnhem leerde Piet van binnen en van buiten kennen, evenals „De Harmonie", ook al in de Gelderse hoofdstad. „En toen ik aan de beste jaren van mijn leven bezig was", zegt Piet, „belde mijn vader me op met de vraag of ik hem maar wilde op volgen in hotel „De Grebbe" onder aan de Grebbeberg". Er bleef voor Piet weinig keus. Een eigen zaak lokte hem wél na zoveel omzwervingen. Tussen twee haakjes hij had in Roermond inmiddels zijn vrouw le ren kennen en een gezin gesticht. Dus Piet betrok hotel „De Greb be", maar met zeer veel noten op zijn zang. Want er moest nogal wat worden verbouwd. En dat gebeurde ook. Er is nu een hyper moderne keuken gekomen met een aanrecht van maar liefst 9i/t m lengte. Dat was niet alles. Er werden nog tal rijke andere vernieuwingen doorge voerd, waarvan de meest recente wel is de gloednieuwe, stijlvolle bar. die al grote bekendheid geniet tot ver in de omtrek. Het aantal bed den heeft hij kunnen opvoeren tot vijf en twintig. „Ik zou niet anders meer willen", zegt Piet. „Nu weet ik tenminste waarvoor ik werk". Voor Prins Bernhard is hij geen vreemde. Toen hij uit Indië terug kwam - en hij wijst op de vele onderscheidingen boven de schouw in de huiskamer - schreef ik de Prins om een huis in Arnhem. Een dag later was het voor elkaar. Hij staat nu vaak zelf in de keu ken. Dat is zijn grootste hobby. Aan gasten ontbreekt het hem niet. Laatst had hij nog een aantal Rus sische professoren, die voor een werkbezoek aan de Landbouwhoge school in Wageningen waren. Ook Spanjaarden, Portugezen, Mexica nen, Zweden, Noren. Denen en Lap pen hebben in het uitgebreide gas tenboek hun waardering geschreven over de gastvrije ontvangst en de prima behandeling in „De Grebbe". Het gebeurt nog dagelijks dat er 'n vreemdeling van over de grenzen binnenstapt die op recommodatie van een landgenoot bij Piet van Londen komt logeren. Hij spreekt vijf talen, allemaal even vlot en met evenveel zwier. De heer Van Lenden geeft veel bloed, maar ziet ook veel bloed. En nog wel vlak voor zijn deur! Het hotel ligt precies in de gevaarlijke bocht vlak voor de Grebbesluis. Op die plek gebeuren talrijke verkeers ongelukken. Meestal zijn de slacht offers niet met de situatie ter plaat se op de hoogte. En wie is er dan altijd het eerst bij en wie verleent de eerste hulp? Hotelhouder Piet van Londen. „Soms zit ik midden in een party en dan moet ik alles in de steek la ten omdat er buiten om hulp wordt gekrijst. Mijn gasten zullen me dat beslist niet kwalijk nemen, maar leuk is het niet. Dat is nu eenmaal het gevolg van de ligging van mijn hotel. De zaak ligt op een schitte rend punt, maar óók op een gevaar lijk punt. De slachtoffers die ik heb gehol pen zijn zo talrijk dat ik het aantal niet eens meer zou kunnen opnoe men". Toch zou het aantal verkeerson gelukken drastisch kunnen worden beperkt wanneer de minister voor deze rijksweg met de enorm stijle helling en de gevaarlijke haarspeld bocht de maximum snelheid aan merkelijk zou verminderen. Al in de middeleeuwen werd deze weg gebruikt door de postkoetsen van Utrecht op Arnhem. Er zijn veel prenten in omloop waarop het oude hotel staat afgebeeld met aan weers kanten van de weg de stallen voor de paarden. Het was een vaste pleis terplaats, waar op de heen- en de terugweg steeds verse paarden wer den aangespannen. riet heelt nog oude verhalen over die tijo. Het was aaar in de buurt van ae bosrijke Grebbe een pracht- sireex voor struikrovers. Menige posiKoets werd dan ook overvallen en in de annalen van hotel „De Grebbe" vindt men menigmaal een relaas terug over zo'n overval. Een maal zelts kwam de postkoets aan met gloednieuwe Koetsiers op de ook. De toenmalige hotelhouder ken de hen niet, maar toen ze vertelden dat ze nieuwelingen waren, nam hij dat voetstoots aan. Utrecht en Arn hem lagen voor de begrippen van die tijd vér van Rhenen verwijderd en telefoon had men niet. Maar toen de nieuwelingen van paarden hadden gewisseld en vers bloed voor hun koets hadden staan, vertrokken ze in ijltempo in de rich ting Arnhem om nooit meer iets van zich te laten horen. Het bleken ach teraf rovers te zijn geweest, die met koets en al er vandoor gingen, na bovenop de berg de échte koetsiers van de bok te hebben gesleept en aan een boom te hebben vastgebon den. Hotel „De Grebbe" is nauw ver want aan het Jachtslot bovenop Ko ningstafel. De toeristen kunnen hier prachtig wandelen en via een diepe sleuf in de berg het hotel van Piet van Londen bereiken. Er zou door de VW-instellingen méér aandacht op moeten worden gevestigd. Hier ligt nog veel maagdelijk terrein voor de vakantieganger. „Maar dat ligt niet op mijn weg", zet Piet, „daarvoor hebben we ma nagers van de toeristeninstellingen zoals de streek VVV-Zuid-Veluwe- zoom die pas enkele jaren geleden werd gesticht. Ik hoop nu alleen maar dat er ook wat \*an uit zal gaan en dat onze streek niet achter die Veluwezoom zal aankomen." Zelf gaat Piet door met zijn ho tel zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. En tussen al die drukte door rinkelt de telefoon om zijn bloed...! Een goed gastheer, die Van Lon den, maar ook een goed mens. VEENENDAAL Geboren: Cornells Gerald, z.v. A. van de Weerdhof en T. Keuning; Aartje Eli zabeth. d.v. M. Dekker en A. v. Viegen; Willemijntje, d.v. A. van de Haar en W. H. Stomphorst; Jeannette, d.v. C. van Dijk en M. A. Blankestijn; Cornelis Ja cobus Hendrikus, z.v. C. Pol en J. H. Versteeg; Jannigje Willemina, d.v. P. M. Valkenburg en C. W. van der Burg; Mar cel, z.v. C. van Manen en J. Hilgeman; Petronella Gardina, d.v. E. W. Brouwer en E. van Doorn, Cornelia Gijsberta, d.v. G. E. van den Brink en D. A. Boogert; Anette Carolina, d.v. W. F. de Vries en C. C. P. Ferwerda; Pamela, d.v. P. van Laar en J. van Stempvoort; Anna Elisa beth, d.v. A. J. Verbeek en W. F. Zeg waard (geb. in Rhenen). Ondertrouwd: W. C. Koster en H. A. Heikamp; L. J. van Nieuwkoop en W. C. van den Brink; A. C. van den Berg en A. G. Sulzmann; C. C. F. Born en D. de Geit; B. Rebel en C. van der Poel; F. P. Meijnhardt en J. van de Haar; W. S. van Beek en M. S. Bastmeijer. Gehuwd: J. van de Weerd en J. Dave- laar; G. A. van Leur en A. M. Hannisse; J. Snijders en K. G. J. Epskamp; W. H. van Erven en G. van de Weerthof; J. van Driel en B. A. Bogerd; C. Sweeris en A. Sennef; P. Bochane en E. C. Gaasbeek. Overleden: B. A. Takken, oud 2 jaar; G. van Zetten, oud 69 jaar, e,v, J. van Ingen; W. van de Craats, oud 58 jaar, e.v. N. van de Haar (overl. te Rhenen); E. A. van Burken, oud 15 jaar, (overl. te Ede); C. S. T. Reevers, oud 45 jaar, e.v. G. C. van Stuijvenberg (overl. te Ede); J. J. H. van Schaik, oud 73 jaar, wed.naar van W. J. van Amerongen (overl. te Ermelo); A. van Rabenswaay, oud 26 jaar, e.v. D. Schreuder (overl. te Rhenen); W. de Gooijer, oud 34 jaar, (overl. te Apeldoorn). RHENEN Geboren: Jan Philip, z.v. J. P. Smit en M. Dunning; Helena, d.v. J. M. Boot en A. van der Palm; Jeanne Frederika, d.v. H. A. de Jong en G. Scheffer; Johanna Christina Wilhelmina, d.v. H. A. Arends en W. M. Bouwman; Ruth Gerardus, z.v. M. Gaasbeek en G. van Eek; Roelof, z.v. D. van den Brink en H. S. Henken; Her- manus, z.v. E. Ursinus en G. J. Lammers. Elders geboren: Irma, d.v. C. Mossel man en R. H. Wessels. Ondertrouwd: P. D. de Voogd en J. W. G. Bor; R. M. Heimei en M. van den Brink; M. van Gesink en J. W. de Rid der. Gehuwd: H. J. van de Scheur en T. W. van Ginkel; W. Huisman en W. van de Scheur; P. Mol en E. Bijl. Overleden: A. van Rabenswaaij, oud 26 jaar, e.v. D. Schreuder; A. Zopfi, oud 63 jaar, geh. gew. met A. v. Barneveld. AMERONGEN Geboren: Milèna, d.v. H. C. Gelok en O. N. van den Muijzenberg; Harry, z.v. J. Vermeer en E. van Engelenburg; Jan Willem, z.v. J. van Viegen en J. Gaas beek; Trijntje Jacoba, d.v. J. D. van Bennekom en J. Naves. Ondertrouwd: J. H. Blote en C. J. Bur gers. Gehuwd: K. van den Brink en M. Blaauwendraat. EDERVEEN Geboren: Cornelis M. H., z.v. A. J. van Roijen en E. Leeuw. Overleden: E. A. van Burken, oud 15 jaar; C. S. T. Reevers, oud 45 jaar, e.v. G. C. van Stuijvenberg. WAGEN Waar zingen toe leidt: Charles Azna- vour en Johnny Halliday hebben elk een Jaguar gekocht. Prijs van deze wa gen: 30.000, FILM Jean-Paul Sartre heeft kort en goed verklaard tegen de producer van de Amerikaanse film over Sigmund Freud, dat hij zijn naam er niet op vermeld wil zien. Motief: men heeft van zijn draaiboek van 800 bladzijden er 600 ge schrapt. Had men dit niet gedaan dan zou de film acht uur in plaats van twee uur duren. En wie wil er zolang in de bio scoop zitten? Bij de huidig eduur vin den vele mensen het blijkbaar al te lang: irf Frankrijk is het bezoek aan bioscopen in vijf jaar met 20 procent teruggelopen. MINIATUUR RADIO NEEMT DE TAAK VAN DE VERPLEEGSTER OVER Door Radio Corporation of America is een miniatuur radio ontwikkeld, dat een belangrijke rol belooft te zullen spelen in de ziekenhuizen. Deze radio is niet groter dan een suikerklontje en kan on afgebroken naar een centrale de polsslag, ademhaling en temperatuur doorgeven van patiënten, die uit de operatiekamer komen. Het apparaatje kan op de arm of elders op het lichaam worden beves tigd en werkt als zendertje dat de phy- siologische gegevens doorgeeft aan een antenne. Deze opvangantenne is per draad met de centrale verbonden, waar de ge gevens van alle patiënten met inkt op een draaiende trommel worden vastge legd. De patiënten hebben niet de ge ringste hinder van het apparaatje. ZAK Alom heeft men de laatste dagen af beeldingen gezien van de damesmode voor de aanstaande zomer. Maar de mannen blijven niet achter: te Londen schrijft men voor hen dit voorjaar strop dassen van bont voor en in Parijs voor de zomer overhemden van jute, zodat men dan pas met recht kan zeggen: wat een dikzak SCHERF Sommigen onder ons krijgen bij het zien van de twist dansende mensen het gevoel of ze naar de scherven van de beschaving staan te kijken. Twistdan- sers in New York symboliseren nu dat gevoel door bij het twisten flessen stuk te gooien en met blote voeten op de scherven te dansen. Terug naar het fakir tijdperk? DESERTIE In het Belgische dorp Furnes bij Ype- ren zijn gemeenteambtenaren die het toezicht hadden in de stemlokalen op zondagmorgen gedeserteerd om een voetbalwedstrijd te gaan zien te Brugge. Hoewel Brugge 40 km van Furnes ligt, zijn de deserteurs door de politie nog vóór de rust achterhaald en naar de stemlokalen teruggebracht. VEENENDAAL Eltheto 9 en 10.30 uur ds. D. v. d. Berg, 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Julianakerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof, 5 uur ds. P. de Jong. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. A. Vroeg indeweij, 5 uur ds. D. v. d. Berg. Sicnskerk 9.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. A. Wisgerhof. Veeneind 3 uur ds. A. Stekelenburg van Eist. Dijkstraat 2.45 uur ds. A. Vroeginde weij. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Over- duin, 5 uur Prof. Ridderbos van Kam pen, 7.30 uur zaterdagavondstilte. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur Prof. Ridderbos van Kampen, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Wielenga. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Sionskerk 3 uur ds. Langbroek. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Boele van Utrecht. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst. 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk, Patrimonium laan, 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk Nieuweweg. 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, 7 uur ds. Bos, Open Deur- dienst. RHENEN Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 23 mei 7.30 uur ds. Van Geelst uit Lisse. Ned. Herv. (Ger. Evang. 10 uur ds. Roe- lofsen van Zeist, 5 uur ds. Vos van Bennekom. ACHTERBERG Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur lees dienst, maandag 21 mei 7 uur ds. Miras. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. De Jager, 10.30 uur jeugdkapeldienst. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Linscho- ten van Laag-Keppel. R.K. Kerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur lees dienst, donderdag 24 mei 7 uur ds. Van Dijk. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Ver. Vrijz. Herv. geen dienst. Vrije Evang. Gem. maandag 8 uur ds. Hamers. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. RENSWOUDE Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Boerkool van Ede. Men heeft met de bak- en braadde- monstraties, uitgaande van de vak school in Utrecht, veel succes in ons land. De huisvrouwen komen graag eens kijken welke resultaten er ook met het bereiden en klaarmaken van goedkoop vlees te behalen zijn. In verschillende Westeuropese lan den houdt men zich trouwens in krin gen van huishoudorganisaties en an dere instanties, belast met de consu mentenbelangen, bezig met de vraag waarom de huisvrouw eigenlijk zo weinig goedkoop vlees op tafel brengt. In Zwitserland gelooft men de reden gevonden te hebben: men zegt daar, dat de huisvrouwen door de distributie van gas en vlees in de oorlogsjaren er aan gewend raakten het snel klaar te maken. Deze gewoonte zouden wij ook nè de oorlog niet hebl?en laten varen. Bovendien zou de Zwitserse huisvrouw de mening toegedaan zijn, dat een biefstukeen van de vleesproduc ten, die betrekkelijk snel op tafel ge bracht kunnen worden - een hogere voedingswaarde heeft dan 't z.g. goed kopere vlees. Maar het succes van de bak- en braaddemonstraties in landen als Nederland en Engeland spreekt wel geheel andere taal. Deskundigen me nen, dat de huisvrouwen wel degelijk een ander juister en goedkoper inzicht kan worden bijgebracht. De huisvrouwen dienen evenwel de tijd te nemen om het vlees te bakken en te braden en ook de keuze bij de sla ger is niet zo eenvoudig als het wel lijkt. Een andere vraag is voorts of de huis vrouwen wel weten, hoe zij vlees het beste kunnen behandelen? Goede kwa liteit en de juiste wijze van bewaren zijn daarbij belangrijk, maar met het vervul len van deze voorwaarden is men er nog lang niet! Het fijnste stuk vlees wordt ongeniet baar als de huisvrouw het bij het braden, stqven of koken foutief behandelt. In de allereerste plaats dient men erop te let ten dat niets van het kostelijke vleesnat verloren gaat. Alleen hierom, moet men vlees niet op een houten plank klaar maken, want het vleesnat trekt in het hout. De huisvrouw kan het beste het vlees op een stenen of marmeren plaat leggen of op het plat gestreken vetvrije papier, waarin het verpakt is geweest. WIE ZEI DAT? „Het verstand is de mens alleen ge geven opdat hij van dag tot dag beter aan de weet komt dat hij steeds minder begrijpt." (Marcel Jouhandeau)

De Vallei | 1962 | | pagina 2