ueenendaai en scherpenzeel DE VALLEI marco polo y adverteren doet verkopen Gemeente-Partijen vragen aandacht(II) Voor de Jeugd f» Aan alle fractievoorzitters van de gemeentelijke politieke partijen uit onze omgeving hebben wij gevraagd een beschouwing te geven over de komende raadszittingsperiode. Hier volgen de binnengekomen reacties uit de gemeenten VEENENDAAL en SCHERPENZEEL. M. BASTMEYER: Fractievoorzitter van de C.H.U. Veenendaal Voor grote gezinnen en bejaarden is het woningvraagstuk het meest urgent. Dit mag niet zo blijven voortbestaan. De C.H.U. wil trachten meer woningen te verkrijgen, doch bovenal in de particu liere sector. Er moet goedkope grond te koop zijnt zodat de mensen zelf kunnen bouwen. Bovendien wil de C.H.U. de nadruk leg gen op de vrijetijdsbesteding t.o.v. de vrije zaterdag. Aan de Sporthal zal de C.H.U. dan ook al het mogelijke doen. Voorts staat de C.H.U. een zo groot mo gelijke bevordering van de plaatselijke industrie voor. Aan het bestaande streek plan wil men alle medewerking verlenen. De industrie dient niet alleen gebaseerd te zijn op textiel en tabak, doch moet in de toekomst zo breed mogelijk opgezet worden. De C.H.U. wil de grondaankoop bijzon der stimuleren. Het moet zo zijn dat een object gereed (wegen e.d.) is, alvorens men met de woningbouw begint. Omdat de grote kapitaalsuitgaven (zoals gemeentehuis en riool-zuiveringsinstalla tie) niet uit eigen middelen betaald kun nen worden, is de C.H.U. voorstander van de uitbreiding van het gemeentelijk be lastinggebied. Het tasten in de portemon- naie van de inwoner is natuurlijk een pijnlijke zaak, maar wij kunnen daar on mogelijk aan ontkomen. Nood breekt wet. De C.H.U. is tevens van mening dat Veenendaal erg slecht met plantsoenen bedeeld is. Met alle mogelijke middelen zullen wij trachten meer plantsoenen en parken te creëren. Tenslotte zal de C.H.U. op een voor haar verantwoorde wijze een stimuleren de werking willen uitoefenen op cultu reel gebied. G. J. v. DEELEN: Fractievoorzitter van de S.G.P. Veenendaal In de komende tijd wordt u weer ge roepen uw stem uit te brengen voor de verkiezing van leden voor de plaatselijke gemeenteraad. Dit is ongetwijfeld een gewichtige zaak, omdat hierdoor voor een periode van jaar over het te voeren gemeentelijk be leid zal worden beslist. De belangen der gemeente, dus ook uw belangen zijn bij deze verkiezing ten nauwste betrokken, waarbij wij het oog hebben zowel op de geestelijke-, zedeljjke- alsmede ook op de stoffelijke belangen. Ja, ook de stoffelijke belangen! De S.G.P. staat toch geenszins op het stand punt, dat deze belangen er minder op aankomen. Integendeel, zij acht de stoffe lijke belangen van zeer grote waarde, en verwaarlozing er van is sterk te veroor delen. Het is echter maar de grote vraag, hoe die belangen het beste zullen wor den behartigd. Op deze vraag ziet de S.G.P. één af doend antwoord n.l. wanneer ieder per soonlijk doch ook de gemeenteraad zich laat leiden door de beginselen vervat in Gods Woord. Alle besluiten en verorde ningen dienen hieruit haar oorsprong te hebben. Het voeren dus van een politiek op basis van de Bijbel. Veel problemen zullen de raad in de komende zittingsperiode worden voorge legd. Niet alleen echter vraagstukken van materiële aard die om een afdoende op lossing vragen. Doch ook een verstandig en zuinig beleid onzer belasting gelden b.v. uitbreidingsplannen (Schrijverswijk, de Engelenburg, Hoorntje) woningbouw en verbeteringen van wegen enz. Aangaande de subsidie heeft de S.G.P. steeds het standpunt ingenomen, dat in stellingen van algemeen-, sociaal- of me dische aard door de gemeente dienen te worden gesteund. Wij kunnen niet goed keuren, dat er financiën uit de algemene kas beschikbaar worden gesteld voor sport en instellingen van culturele aard. Het is onbillijk, dat degene die uit prin cipiële overwegingen niet aan dergelijke ontspanning deelnemen, toch via de be lastingen hiervoor moeten betalen. Ons streven is er op gericht om samen te strijden, de Calvinistische beginselen steeds meer ingang te doen vinden in onze plaatselijke samenleving, terwijl ook het maatschappelijk welzijn der gehele burgerij van Veenendaal ons ter harte gaat. Mevr. BUDDINGH-DE VRIES LENTSCH: Fractievoorzitster van de V.V.D. Veenendaal Bij de V.V.D. bestaat een gemeente programma bestemd voor het werk in de gemeenteraden. Hierin wordt weergege ven, wat een V.V.D.-raadslid bij het werk in een gemeenteraad zo ongeveer voor ogen moet staan. Dit is echter heel in 't algemeen en over de gemeente Veenen daal staat er uiteraard niets in. Buitendien wordt een V.V.D.-raadslid gekenmerkt door een grote onafhankelijk heid t.o.v. zijn partijbestuur. In een be trekkelijk kleine gemeente als Veenen daal is het derhalve geen gewoonte, dat het afdelingsbestuur een verkiezingspro gramma opstelt, met de bedoeling dit zo veel mogelijk door de raadsfractie te la ten bevorderen. Wat hier dus volgt zijn enkele punten, die ik persoonlijk belang rijk acht. Naar ik hoop zullen de wensen betref fende grotere bouwcontingenten in ver vulling gaan en van evenveel belang is het, dat de uitbreidingsplannen in vlot tempo ter tafel zullen worden gebracht. In dit verband wil ik niet nalaten te wij zen op het te kort aan bouwrijpe grond in het algemeen en op die voor de betere bebouwing in het bijzonder. Dit laatste brengt namelijk de consequentie met zich mee, dat een bepaald gedeelte van de be volking zich veelal noodgedwongen el ders vestigt. Dit heeft onmiskenbaar zijn weerslag op de gehele gemeentelijke sa menleving. Mijn tweede wens is, dat er meer gym nastiekzalen gebouwd zullen worden. Voor het lichamelijk welzijn van de jeugd is dit van het grootste belang. Verder be staat er grote behoefte aan uitbreiding van het oefenbassin van het Bergbad. Ik hoop, dat hierin op één of andere wijze zal worden voorzien. Mocht de gemeente in deze moeten bijspringen, dan zou ik dat persoonlijk niet bezwaarlijk achten, gezien het enorme belang van het zwem- onderricht. Dat er schreeuwend behoefte bestaat aan een nieuw raadhuis, hoef ik niet met veel woorden toe te lichten. Ook zal er binnen afzienbare tijd een nieuw politie bureau gerealiseerd moeten worden. Met deze punten zou ik willen volstaan. G. v. KAMPEN: Fractievoorzitter van de A.R.P. Scherpenzeel Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om iets te vertellen over het doel welke de A.R.-fractie in de gemeenteraad van Scherpenzeel nastreeft. Duidelijk willen wij vooropstellen, dat wij geen belangen- maar een beginsel partij zijn. Wij proberen dan ook, in sa menwerking met de andere Prot. Chr. partijen een gemeentebeleid te voeren, dat gericht is op het grote gebod God's, God lief te bebben boven alles en onze naaste als onszelf, in de vaste overtuiging dat dit ook het waarachtige belang van onze gemeente en al haar inwoners is. Wij zien onze taak dan ook niet als een heersende, maar als een dienende, waar nodig een regelende en een activerende. Ons streven is er op gericht om het in wonertal van onze gemeente binnen de kortst mogelijke tijd op te voeren tot een 8 a 10.000. Wij menen dat dit zeer wel mogelijk is en wel om de volgende rede nen. Scherpenzeel is een geliefde plaats om te wonen, het is centraal gelegen, heeft goede verbindingen, heeft veel na tuurschoon en een gastvrije arbeidzame bevolking. Waarom dit streven vraagt ge mis schien? Omdat dit o.i. vele voordelen in houdt, om er enkele te noemen: De plaat selijke Kerken kunnen haar taak beter volbrengen; de maatschappelijke en cul turele verenigingen en organen krijgen meer mogelijkheden en kunnen zich be ter ontplooien; de middenstand krijgt meer armslag en kan nog beter dan voor heen de bevolking van het nodige voor zien en last but not least, de gemeente lijke diensten kunnen hierdoor ook eco nomischer en doelmatiger werken. Ook achten wij het van groot belang dat er enkele kleinere industrieën bijko men, passend in ons klimaat, zodat er voldoende werkgelegenheid is en blijft. Verder hoopt de A.R.-fractie de aan dacht te richten op de woningbouw, wo ningverbetering en krotopruiming. Aan wegenaanleg, wegverbetering en riolering. Met het oog op het toenemende verkeer wegverbreding, straatverlichting en par keerruimte. Bevordering van het voor onze gemeente van groot belang zijnde marktwezen. Aan de verschillende scha keringen van het onderwijs. Aan het be vorderen van gepaste ontspanning en vrije tijdsbesteding. H. J. BLANKEN Fractievoorzitter van de V.V.D. Scherpenzeel De liberale beginselen, die aan onze partij ten grondslag liggen, leefden reeds sedert eeuwen in verschillende groepen van de maatschappij. Van grote politieke invloed zijn zij geweest gedurende en na de Franse Revolutie. De ontwikkeling in deze eeuw, vooral na de tweede wereldoorlog heeft gemaakt, dat het steeds meer nodig is de bereikte levenswaarden krachtig te verdedigen. De V.V.D. wordt enerzijds verweten, dat zij niet zetelt op Gods Woord en Gebod, anderzijds, dat zij het individu en zijn be lang stelt boven dat van de gemeenschap. Geen van beide is waar. Ten aanzien van de in het Evangelie gegeven grote geboden, t.w.: „Gij zult den Heere Uw God liefhebben met geheel Uw hart. geheel Uw verstand en geheel Uw ziel" en „Gij zult Uw naaste liefhebben als Uzelf" neemt de V.V.D. het stand punt in, dat het eerstgenoemde gebod zo zeer betrekking heeft op de meest in tieme relatie tussen het individu en zijn Schepper, dat zij zich moet onthouden van elke beïnvloeding. Ten aanzien van het tweede gebod meent onze partij, dat dit het fundament moet zijn van elke sa menleving. In de praktische politiek streeft de V.V.D. als uitvloeisel van haar ideolo gische instelling naar een zo groot moge lijke ontplooiing van het menselijk wezen, voorzover daarmede het grotere belang van de naaste niet in het gedrang komt. In de beide jaren, waarin de V.V.D. een plaats in de gemeenteraad van Scherpen zeel heef ingenomen, werd zij geconfron teerd met vele actuele problemen, die in de gemeente om oplossing vroegen. Enkele punten, waarvoor wij onze me dewerking niet gaven of waarbij wij het met het gevoerde beleid niet eens waren en wat wij in de toekomst voor de ge meente Scherpenzeel nog gaarne bereikt zouden zien, zijn de volgende: Een juiste verdeling van de wethouders zetels, waarin alle grotere partijen verte genwoordigd moeten zijn. Verder staat de V.V.D. voor, dat het gemeentebeleid in zijn geheel meer via deskundige com missies wordt geleid en dat deze com missies dan ook tenvolle tot z'n recht komen. Er zijn 2 commissies, n.l. de marktcommissie en de woningcommissie. Doch wij denken verder nog aan een commissie uit de Raad en de bevolking voor koningen en wegen, onderwijs en sport. Het college van B. en W. wordt ont last, zodat B. en W. dan ook een taak verdeling kunnen toepassen zoals spreek uur voor de Wethouders, waardoor een actief bestuur zeer zeker wordt bevor derd. Noodzakelijk zal ook zijn bij de secretarie een vaste ambtenaar aan ^e wijzen, die alle woningproblemen notu leert. Alle hiermede samenhangende be langen van particulieren, werkgevers en werknemers zullen dan tenvolle tot z'n rceht komen en het college van B. en W. en de woningcommissie zullen hierdoor volkomen op de hoogte zijn van de situ atie om dan de juiste beslissingen te kun nen nemen. Subsidiëring moet men in gepaste vorm hanteren, doch, indien deze verstrekt wordt, ook alle groeperingen der bevol king gelijkwaardig behandelen. Huurders van woningwetwoningen die nen voorgelicht te worden over de wijze waarep zij de door hen bewoonde huizen in eigendom kunnen verkrijgen. De ge meente dient voor deze wijze van „be zitsvorming" alle mogelijke medewerking te verlenen. Van de hierdoor vrijgekomen gelden kunnen weer nieuwe woningen worden gebouwd. Politie en hulppolitie. Voorzover hier invloed op uitgeoefend kan worden ver dient het aanbeveling zoveel mogelijk te motoriseren ter verlichting en verbetering van de dienst met het oog op de perso- neelsschaarste. Bij toename van indus triële vestigingen spreiding in verschil lende sectoren betrachten. Aandacht aan de agrarische sector en een gemengde be volking met bedrijven in de hand wer ken en zorgen, dat de culturele ontwikke ling en recreatiegelegenheden gelijke tred houden met de aanwas en uitbreiding van de gemeente. Het is vooral voor onze jongeren van belang, dat zij opgroeien in een leefbare, moderne maatschappij, ook in een dorp. De nieuwe raad dient zeker nog eens te informeren of aansluiting bij de pro vincie Utrecht aanbeveling verdient. Een opinie-onderzoek kan hierbij op zijn plaats geacht worden. Een betere samenwerking met naburige gemeenten zou mogelijk zijn. We denken hierbij aan gecombineerde diensten zoals vuilophaaldienst, B.B.-apparatuur, brand weer enz., waardoor efficiënter gewerkt zal kunnen worden. Wat het onderwijs betreft heeft de V.V.D. het eerst de kwestie van het op richten van een U.L.O.-school in de raad aangesneden. Weliswaar kwam een bij zondere school tot stand inplaats van een Openbare, zoals wij liever hadden gezien, maar in ieder geval verheugen wij ons er aan te hebben medegewerkt om ook in dit opzicht onze gemeente vooruit te hel pen. De V.V.D. zal het toejuichen indien nog meerdere onderwijsmogelijkheden zullen worden geschapen. Hierbij valt te denken is geen plaatselijk chauvinisme, want aan een Lagere Technische School. Dit waar sprake zou zijn van een doublure zoals b.v. bijn een Landbouwhuishoud- school het geval zou zijn, immers het na burige Woudenberg voorziet hierin reeds, zal de V.V.D. zich tegen verspilling ver zetten. Tegen de wegbelasting. die pas is in gevoerd hebben wij ons verzet, omdat wij van mening zijn, dat het niet aangaat enkele toevallige grondbezitters de ge hele kosten van een weg te laten dragen, terwijl deze weg de gehele gemeenschap ten goede komt. Beter is het dan die lasten door meerderen te laten dragen. De V.V.D. is voorstander van het ver leggen van de armenzorg naar Sociale Zaken en het niet overlaten van deze zoals b.v. bij een Landbouwhuishoud- sten zullen zich dan beter kunnen toeleg gen op het geven van aanvullende steun, terwijl voorkomen wordt, dat niet kerke lijke groepen in een slechtere positie zou den kunen komen. 7erschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal DIT ZIJN ONZE JARIGEN VAN DEZE WEEK 16 mei Ria Roest Arnold Brinkman Rita van Schuppen Bert Smaling 17 mei Bep Jagtenberg 18 mei Amy v. d. Klift 20 mei Gerard v. d. Haar 19 mei Marja Ebbers 21 mei Hans Karden Nellie Hasselaar Ellen Stuivenberg Jopie van Schuppen 22 mei Annelies Winkelmeyer Lenie Drost Henkie Gaasbeek Allemaal heel hartelijk gefeliciteerd, en een heel gezellige verjaardag toege wenst door Tante Jos. ZILVERPAPIER De ene week krijg je zakken vol met capcules en zilverpapier, en de ande re week krijg je niets, 't was de laatste weken ook weer mis. Alleen van de Blokkendoos en van Helmie, Marinel en Jantje v. d. Kraats is een zak vol geko men. Dank je wel hoor. Tante Jos. Figuur a. Een verstandige Baviaan Mevrouw Aston heeft een grote gei tenfarm in Zuid-West Afrika. Tot een paar jaar geleden verloor zij elke dag één, twee of drie geiten, doordat deze van de grote kudde afdwaalden en daarna nooit meer werden gezien. Maar nu zorgt de baviaan Ahla voor de gei ten en raken zij niet meer van de kud de af. Enkele jaren geleden kreeg mevrouw Aston een jonge baviaan van een in heemse werkman. De ouders van het aapje waren vermoord. Het kreeg de naam Ahla en omdat mevrouw Aston het geen prettig idee vond hem in huis te hebben werd hij ondergebracht in de schaapskooi bij de pasgeboren dieren. Na een poosje mocht hij de kooi uit, maar hij had geen belangstelling voor iets anders dan geiten. Langzaam groei de hij op tot herder. Elke ochtend als de geiten hun hokken verlieten klom Ahla op de rug van de grootste bok en zorgde hij ervoor dat alles ging zoals het moest gaan. Gedurende de dag waakte hij over de kudde en was het niet één. geit toegestaan om af te dwa len. Het merkwaardige is, dat hij blijkbaar elke geit in de kudde kent. Soms, als een geit drie jongen krijgt, neemt me vrouw Aston één daarvan weg om het aan een geitemoeder met maar één kind te geven. Maar Ahla houdt niet van dat soort dingen. Hij haalt het kind onmiddellijk weg en brengt het terug naar zijn eigen moeder. Een Duitse professor schrijft in één van zijn boeken over Ahla. Hij zegt. dat het verbazingwekkendst is. dat Ahla deze dingen nooit heeft geleerd, maar- alles juist zo doet alsof dat voor hem de natuurlijkste zaak van de wereld is. Figuur b. Een naaidoos voor op reis Van een lege lippenstifthuls kun je een aardig naaidoosje maken voor op reis. Maak de huls goed schoon, knip een stukje schuimrubber (bijvoorbeeld van een spons), rol dat op en rol er een laagje stevig papier om heen. Dat rolletje moet nog even lang zijn als de huls. wanneer daarvan de dop af is. Het moet ook niet te dik zijn, want als het in de huls gaat, moet er nog vol doende ruimte zijn om er naaizijde om heen te rollen. Als je het rolletje klaar hebt en er zijde om heen hebt gerold duw je het geheel in de huls en steekt je naalden in het schuimrubber. Als je dan de dop over de huls doet, is je naai-etuitje klaar om mee te nemen. Figuur c. Waarom is de kleine Eskimo zo bang? Als je dat wilt weten trek dan een lijn van punt 1 naar punt 2 en zo ver volgens tot je aan nummer 47 komt, vanwaar je de lijn weer door trekt naar nummer 1. Figuur d. Ik hoop maar, dat ik niet ziek ben. Het is 12 uur en ik heb nog niets gedaan dat mij verboden is. 1. Marco Polo was één van de grootste ontdekkingsreizi gers, die ooit geleefd heeft Hij werd ruim 700 jaren gele den in Venetië geboren. In het jaar 1260 reisden Marco Polo's vader en oom vanuit Venetië naar het oosten. Zij waren beiden handelaar en hadden het plan de vorsten te bezoeken van de landen, vanwaar zij hun waardevolste artikelen kregen, namelijk specerijen, zijde, goud en edel stenen. De broers reisden helemaal naar Peking, waar zij vriendelijk werden ontvangen door het staatshoofd. Kublai Khan, die hun vroeg hem later nog eens een bezoek te brengen. Op hun volgende reis naar het oosten namen zij de jonge Marco Polo met zich mee. Hij was gedurende 17 jaren in dienst van Kublai Khan en reisde tot in de uit hoeken van alle landen, waarover Khan heerste. Op die reizen maakte hij de wonderlijkste avonturen mee. 2. Toen hij tenslotte naar huis terugkeerde, brak er juist een oorlog uit tussen Venetië en Genua en bij die gele- geenheid werd Marco gevangen genomen. In de gevange nis vertelde hij aan een mede-gevangene over zijn reizen en die man overtuigde hem ervan, dat het goed zou zijn een boek te schrijven over hetgeen hij had beleefd. In zijn boek schreef hij over „zwarte steen", welke op een vuur kon branden. Dat was steenkool, waarover de men sen in Europa toen voor het eerst hoorden. Hij schreef over het porcelein, dat alleen de Chinezen konden maken, en hij schreef over geld, gemaakt van papier in plaats van goud en zilver. Er waren maar weinig mensen, die Marco Polo's verhalen geloofden. Men noemde hem spot tend „Mijnheer Millioen", omdat hij had geschreven over de ongelooflijk rijke vorsten. Eerst vele jaren later ont dekte men, dat er heel wat waar was van zijn „ongeloof waardige verhalen. (Nadruk verboden)

De Vallei | 1962 | | pagina 4