Drie Veenendaalse dames kregen onderscheiding HISTOR HISTOR ELST Bondsbestuurders spraken over rechtspositie van „beambten" in textielindustrie AMERONGEN Nog te weinig schakers in Veenendaal ARAM De Heer der slang en SCHERPENZEEL De maan-reis 7empo EDERVEEN Per 1 september nieuwe wijkzuster P. VAN DIJK ONTWAPENING DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 18 MEI 1962 Nr 40 Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste gebruik speciaal voor U gemaaktl Fa. v. d. Pol MORGEN PRESTATIEMARS IN ELST Korfbalnieuws DE LEZER Voor de langdurig zieken Opgerichte korfbalclub te Rhenen Verkeersongeval (OF GELDVERSPILLING) Ir. J.van Ettinger prijs" H. v. HUNNIK Textielhuis JOHAN DITEWIG GROENE KRUIS EDERVEEN VERGADERDE MOEIZAME ONDERHANDELINGEN IN GENEVE OVERZICHT Moeilijk In het kader van de landelijke aktie „Door vrouwen aan vrouwen één op vijf', uitgaande van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening en be staande uit het geven van voorlichting op het gebied van Individuele Zelfbe scherming, hebben drie Veenendaalse dames, t.w. mevr. Van Schuppen, mevr. Koomen en mevr. Stoffels, geheel vrijwillig een kleine honderd huisvrouwen voorlichting gegeven met het oog op een eventuele toekomstige atoomoorlog. Vanwege dit feit kregen zij dinsdagmiddag in de trouwzaal van het gemeentehuis een fraai certificaat uitgereikt door burgemeester Hazenberg in tegenwoordigheid van het hoofd Zelfbescherming, de heer W. C. H. Dekker. In zijn toespraak tot de drie dames beklemtoonde de burgemeester het feit dat zij zich ingezet hebben om ook de dames in Veenendaal er van te door dringen dat we bij een eventuele atoom oorlog slechts twee standpunten kun nen innemen. „We kunnen zeggen: laat maar komen, maar we kunnen ook in zien dat we dan een taak hebben", al dus de burgemeester. Des te meer prees hij het baanbre kend werk van de voorlichting-gevende dames, omdat het geheel op basis van vrijwilligheid gebeurt. Nadat zij zelf eerst een cursus hebben gevolgd, zijn zij onder leiding van mevr. Hazenberg, die in deze een organiseren de en coördinerende taak op zich ge nomen heeft, begonnen systematisch op huisbijeenkomsten de huisvrouwen te vertellen wat zij al of niet moeten doen bij een atoomoorlog. Dat dit niet altijd even gemakkelijk was, bleek wel uit de geanimeerde ge sprekken na de uitreiking van het cer tificaat .Desondanks gaat deze nuttige VIERDE PRIJS VOOR RITMEESTER De wandelvereniging „Ritmeester" heeft zaterdag deelgenomen aan een wandeltocht in Leerdam. De Veenendalers wisten daar beslag te leggen op de vier de prijs, hetgeen een zeer mooi resultaat is. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma van de Ne derlandse Unie voor Stenografie en Ma- chineschrijven, slaagden dezer dagen te Veenendaal, na in het openbaar gehouden examen de volgende kandidaten: Van het Chr. Lyceum te Veenendaal, rector Dr. J. Bax, voor machineschrijven de dames A. van de Bovenkamp, A. M. van den Broek, C. G. van den Dikken- berg, E. Jochemsen, A. Schimmel en J. A. Schinkel, benevens de heren D. J. Buddingh en C. G. van Ruiswijk. Voorts slaagden voor kantoortypist(e) de dames J. G. van Beek, E. v. Engelen burg, E. G. van Blitterswijk, M. L. Dub- beldeman, W. Hardeman, C. Heikamp, W. H. P. M. Sandbrink, A. M. M. Grif fioen, W. van de Haar, J. Lieftink, A. J. van der Neut, H. W. Otte, E. van Raven- swaay, G. van Roekei, M. H. B. van Schuppen, M. van Schuppen, G. H. van Manen, J. C. Schimmel, J. B. Schuur- mans en M. C. van Sloten, alsmede de heren J. B. Blankestijn, H. Diepeveen, A. van Dijk, G. H. van Hardeveld, C. L. van Laar, D. J. T. Vermeulen en R. Wallet. Voor stenografie „Groote" Nederlands slaagden de dames E. van Engelenburg, J. de Gooyer, J. E. Schuur, en J. Ver steeg. Voor Duitse stenografie „Groote" mej. C. J. Bolderman. De gediplomeerden werden opgeleid door het Handelsinsti tuut Van Rijswijk te Veennedaal. Verf - Glas - Behang Gortstr. 49, Veenendaal,tel. 31 26 Zaterdag 19 mei organiseert de wandel- sportvereniging „De Rynkanters" een 60 km-p restatlemars. Het bestuur van deze actieve vereni ging heeft ook nu weer niets nagelaten om de wandelaars een goed en mooi parcours te laten wandelen. Er is voor deze tocht een speciale medaille ontworpen. De start is 's morgens om half acht bij hotel Stuyvenberg. Inschrijven aan de start zonder verhoging is mogelijk. ZIE ONZE KOLLEKTIE VLIEGTUIG- EN SCHEEPS- MODELBOUW voorlichting, die hopelijk nooit in prak tijk gebracht behoeft te worden, door. Uitgaande van het streefgetal „één op vijf", moeten er in totaal 1600 Veenen daalse dames „bewerkt" worden. Men is pas bij de honderd, doch bin nenkort zullen er weer enkele nieuwe voorlichtsters bijkomen. Tot slot van de bijeenkomst sprak burgemeester Hazenberg de hoop uit dat alle Veenendaalse dames doordron gen zouden zijn van het nut van een dergelijke voorlichting. „Ik hoop dat u zoveel werk krijgt, dat we van „één op vijf" op „één op één" komen", aldus de burgemeester. Na de uitreiking van het certificaat luisteren de dames aandachtig naar de toespraak van burgemeester Hazenberg. V.l.n.r.: mevr. Stoffels, mevr. Koomen en mevr. Van Schuppen. Een vrij groot aantal personen, behorend tot het leidinggevend en administra tief personeel in de textielindustrie, heeft zaterdagmorgen in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" aandachtig geluisterd naar de toespraken van een tweetal bondsbestuurders van „Unitas" en „De Eendracht", die een uitvoerige uiteen zetting gaven over de gedane pogingen om tot een gunstige rechtspositie-regeling te komen voor deze categorie werknemers. Dat hierbij heel wat haken en ogen aan te pas gekomen zijn en ongetwijfeld nog komen, bleek overduidelijk. Van daar dat de meningen soms wat verschilden en niet iedereen ervan overtuigd was dat een dergelijke regeling tot de noodzakelijkheden behoort. De bondssecretaris van „Unitas", de heer G. J. Vunderink, schetste in het kort de problemen rondom deze rechtspositie regeling. Hij verhaalde van de talloze ge sprekken die er gevoerd zijn met de werk gevers, waarbij deze zaak diverse keren op sleeptouw gehouden werd. „Wij als vakbonden zijn er van over tuigd dat er ook voor deze groepen een regeling moet komen", aldus de heer Vun derink. Vandaar dat men een concept C.A.O. ontworpen heeft, waarin o.m. richtlijnen opgenomen zijn met betrekking tot de ar beidstijd, overwerk, vakantie (minimaal 21 dagen per jaar) en pensioenvoorziening. Dit concept kregen alle aanwezigen op de vergadering aangeboden. Uit zijn toespraak bleek ook dat men er van de zijde van de Federatie van Werkgevers in de Textielindustrie weinig voor voelt een dergelijke regeling te be krachtigen. Uiteindelijk heeft de Federatie besloten een enquete te houden onder de leden werkgevers en de afspraak met de vak bonden is gemaakt, dat de uitslag in juli bekend zal zijn. VRAGEN Vervolgens werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen af te vu ren op de bondssecretaris van „De Een- TWEE EERSTE PRIJZEN VOOR WOUDLOPERS Zaterdag j.l. is de wandelsportvereni ging „De Woudlopers" naar Achterveld geweest om daar mee te lopen aan de wandeltocht die daar was georganiseerd. Met twee groepen heeft men deelgeno men, en met succes, want beide groepen mochten met de le prijs huiswaarts ke ren. De senioren haalden deze le prijs op de 16 km en stonden onder leiding van de heer G. d. Vries. De junioren behaal den hun sukses op de 11 km en stonden onder leiding van de heer T. d. Vries. GEMODERNISEERDE BAKKERIJ HEROPEND Vrijdag 11 mei j.l. heeft de heer H. v. Altena zijn geheel gemoderniseerde brood- en banketbakkerij heropend. Hier zag men weer eens heel duidelijk wat een vakman van een sterk verouderde winkel maken kan. Direct valt de moder ne winkelbetimmering op en de toon bank. De artikelen komen nu veel meer tot hun recht. Ook de verlichting doet het nu veel beter, kortom het geheel ziet er nu werkelijk goed verzorgd uit en is zo doende weer een aanwinst voor de Ame- rongse middenstand. dracht", de heer J. Fahner. Deze werd direct al voor een probleem gesteld toen uit de vergadering gesugge reerd werd, dat de meeste leidinggeven- de- en administratieve personen helemaal niet op een C.A.O. gesteld waren. Dit standpunt echter werd door de heer Fahner te stelligste bestreden. „Op ver zoek van de beambten in de textielindus trie zijn wij met de onderhandelingen be gonnen", aldus zijn verweer, „en het is toch zo dat wij als moderne mensen niet van gunsten behoeven te leven, doch ook onze normale rechten hebben". Wat ook breedvoerig ter sprake kwam was het feit, dat de meesten niet georga niseerd zijn, doch wel mee willen profite ren van „voordeeltjes". Met klem wees de secretaris er op alle pogingen voort te zetten met een zo groot mogelijke con centratie. Alleen het tweede speelde zaterdag j.l., en ging met 11-1 roemvol ten on der in een wedstrijd tegen Austerlitz 2. Zaterdag a.s. weer een volledig pro gramma. Zowel het eerst als het twee de gaat naar Nijkerk voor wedstrijden tegen het eerste en tweede van Sparta. De aspiranten spelen in Zeist tegen RDZ. Volgende week dinsdagavond gaat er een twaalftal van Hemur-Enge deelnemen aan seriewedstrijden die in het kader van de sportweek in Doorn worden gehouden. De aspiranten gaan donderdagavond eveneens naar Doorn. TRAINING Maandag j.l. is de buitentraining be gonnen onder leiding van een tweetal trainers de heren Kaspers en Jaarsma uit Veenendaal. De eerste training werd goed bezocht. Voor de goede orde wordt nog medegedeeld dat de aspiranten 's maandagsavonds trainen om half ze ven, en de senioren iedere maandag avond om kwart voor zeven worden verwacht. Ieder lid zij er van door drongen dat een intensieve deelname aan de training de grondslag is voor meer succes in de volgende competitie. NUTSEXCURSIE NAAR DE STUWWERKEN De aangekondigde excursie naar de stuwwerken langs de Lekdijk tussen Amerongen en Wijk bij Duurstede is vastgesteld op woensdagmiddag 23 mei a.s. Deze excursie is uitsluitend be doeld voor leden van het Nutsdeparte- ment Amerongen. Leden die belangstel ling voor dit uitstapje hebben kunnen zich door middel van een reeds gezon den aanmeldingsformulier voor deze excursie opgeven. Men dient zoveel mo gelijk op eigen gelegenheid naar de plaats van bestemming te gaan. De ex cursie begint om half drie en wordt ge leid door ir. Slagter. Maandag 14 mei j.l. kwamen de led envan de Veenendaalse Schaakvereniging in de Ritmeesterkantine bijeen voor de jaarlijkse ledenvergadering. In zijn ope ningswoord zei voorzitter C. van Genderen dat het een belangrijk verenigingsjaar was geweest i.v.m. de fusie met de Ritmeester S.V. Gezien het aantal inwoners van Veenendaal, vond hij het ledental nog veel te klein. Naar zijn mening denken velen, dat men eei'9t lid kan worden, als men goed schaken kan. Dat dit niet het geval be hoeft te zijn, wordt bewezen door het feit, dat enkele leden, die enige jaren geleden nog weinig van schaken afwisten, nu reeds in het eerste tiental meespelen. Spreker wekte tenslotte de leden op in het komende verenigingsjaar nog eens extra naar nieuwe leden uit te zien. Na de gebruikelijke jaarverslagen stond er een bestuursverkiezing op het pro gramma. Aftredend, doch herkiesbaar waren: C. van Genderen, L. Ebskamp en G. A. Blankestijn, resp. voorzitter, pen- ingmeester en wedstrijdleider. Er waren geen tegenkandidaten ingediend, zodat dit agendapunt snél was afgehandeld. Bij de bespreking van de zomeractiviteiten kwamen verschillende voorstellen op ta fel. Na enige discussie hierover werd een commissie benoemd om de plannen nog deze week verder uit te werken. Het laatste punt van de agenda, de rondvraag, nam dit keer veel tijd in be slag. Een voorstel van J. de Vries, om de onderlinge competitie in de zomer maanden te spelen, vond bij de meeste leden geen weerklank. Wel werd besloten eerder te starten met deze competitie, b.v. half augustus. H. Heikamp wilde meer propaganda voor het schaakspel en deed het bestuur enkele ideeën aan de hand voor het or- Van 21 tot 27 mei wordt een kollekte gehouden ten bate van de Vereniging „HET ZONNEHUIS", de vereniging die christelijke verpleging beoogt van lang durige zieken in „Zonnehuizen", van alle leeftijden en ongeacht godsdienst of ge zindte. Deze „Zonnehuizen" zijn speciale zie kenhuizen voor chronische patiënten. Thans zijn er vier van deze huizen, na melijk te Beekbergen, Doorn, Roermond en Schiedam. „Het Zonnehuis" te Beek bergen is het meest bekende. Het ver richt zijn zegenrijk werk reeds meer dan 30 jaar. In de Zonnehuizen worden in to taal 250 langdurige zieken verpleegd. Bij uitvoering van de huidige plannen zullen dit er binnen tien jaar ongeveer duizend kunnen zijn. Deze plannen om vatten het bouwen van de volgende te huizen: te Zuidhorn (Groningen) met 136 bedden, dat men in het voorjaar van 1963 officieel denkt te kunnen openen (opna men van patiënten zal waarschijnlijk reeds enkele maanden eerder mogelijk zijn); te Vlaardingen met 204 bedden en te Amstelveen met 250 bedden. De Vereniging „Het Zonnehuis" is dus een grote landelijke vereniging die zich maximaal inspant om haar doel, de ver pleging van steeds meer hulpbehoevende chronische lijders, te verwezenlijken. Er is nog heel veel te doen. De behoef te aan gespecialiseerde verpleging van langdurige zieken in ons land is zeer groot. Het grootste deel dezer lijders (ongeveer 15.0001) wordt thans onvoldoen de verpleegd of verzorgd op een onver antwoorde wijze. Er zijn in Nederland nog te weinig goed ingerichte en sociaal ingestelde verpleeggelegenheden voor de ze zieken. Vandaar dat het streven der Vereniging „Het Zonnehuis" allerwegen grote waardering ontmoet en de Zonne- huis-kollekte bijzondere aanbeveling ver dient. De eerste opgaven van hen, die be langstelling in korfbal en in de nieuwe korfbalclub hebben, zijn binnen of schoon het aantal aanmeldingen niet overweldigend is, heeft de ervaring ge leerd, dat een volgende opwekking vaak voldoende is om het laatste beetje schroom weg te nemen. Wij willen daarom vanaf deze plaats nogmaals en met de meeste klem iedere belangstellende aanraden, zich spoedig even op te geven bij de heer J. van Bergen, Bantuinweg 46, of, indien men vooraf meer inlichtingen mocht wensen, zich in verbinding te stellen met de heer H. A. Kroes te Leersum, telefoon 03434-222. Nogmaals wordt er daarom met na druk op gewezen, dat zowel meisjes en jongens, als dames en heren, lid van de nieuw op te richten vereniging kunnen worden. Het is de bedoeling om over enkele dagen met hen, die zich aange meld hebben, een bijeenkomst te hou den, waarbij de verdere plannen voor oprichting van de club, vaststellen van naam en clubkleuren, regelen van de de training enz. enz. besproken zullen worden. Hiertoe zal iedere gegadigde persoonlijk aangeschreven worden, ter wijl bovendien plaats en tijd van sa menkomst, ook in dit blad gepubliceerd zullen worden. Hoe eerder nu gestart kan worden met oefenen, hoe beter voorbereid de nieuwe club straks in de zaterdag-afd. van de Goois- Utrechtse Korfbalbond voor de dag zal komen. Wie mee wil doen, dient zich dus on verwijld bij één van de bovengenoemde adressen op te geven, opdat thans snel begonnen kan worden. Het oprichtingscomité. (35) Zonder zich verder te bedenken slaat hij zijn reismantel om en loopt haastig naar de feestzaal, waar Crimo en Mario nieuwsgierig op hem toe treden. „Het spijt mij messires, maar ik zal u voor kortere of langere tijd alleen moeten laten. In de stad ligt een Oosterling, dodelijk gewond door een dolksteek. Hoogstwaarschijnlijk is het de slangen bezweerder en hij schijnt me iets belangrijks te vertellen te hebben" zegt Aram verontschuldigend. In vliegende galop rijden Aram en Agua even later naar de stad. „Het is een vreemde geschiedenis", vertelt Aram. „Gisteren heb ik die Oosterling uit genodigd in mijn kasteel te komen optreden. Hij had een meisje bij zich, die hij Suleikah noemde, maar uit haar spraak kon ik opmaken, dat ze geen Oos terse was. Van de jaarmarkt huiswaarts kerend werd ik door een der kermisklanten, een zekere Samson, met pijlen bestookt." „Samson!" roept Agua verbaasd. „Die naam noemde de gewonde, toen ik hem vroeg, wie hem had neergestoken 1" „Zozo", mompelt Aram, „dus dat heeft die krachtpatser ook al op zijn geweten. Gelukkig zit hij veilig op Barranca achter slot een grendel." Maar misschien was hij hier minder gerust op geweest, als hij had kunnen zien, hoe op de burcht hertog Crimo met getrokken zwaard de kerkertrappen afsluipt (Wordt vervolgd) ganiseren van een Jeugdcompetltie op een voor de jeugd aantrekkelijk tijdstip. Op voorstel van de voorzitter volgde de be noeming van een propaganda-commissie, bestaande uit: A. Blankespoor, E. J. Kal- ter en M. de Kleuver. Na de pauze werd de traditionele gong wedstrijd gehouden. De eerste drie prij zen werden gewonnen door G. A. Blanke stijn, J. B. Griffioen en H. Heikamp, die een gelijk aantal punten behaalden. Zonder zich er eerst van te overtuigen of hiertoe gelegenheid was stak de brom fietsbestuurder Van G. uit .Woudenberg, maandagavond plotseling de Dorpsstraat over juist op het moment dat een in de richting Rensw. rijdende auto, bestuurd door de heer J. R. uit Leusden aan kwam rijden. Beide voertuigen botsten tegen elkaar en bekwamen materiële schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VERKOOP HUIZEN De vorige week werd bij inzet verkocht de huizen aan de Lindenlaan 14 en 16 en woensdagmorgen door notaris G. J. Hols- heimer in hotel De Holevoet bij toeslag. Het perceel no. 14, bewoond door de fa milie Van Eist en ingezet op 15.000,— door R. Voorhoeve te Zeist werd niet ver hoogd. Perceel no. 16, bewoond door de familie Van Bruggen en Ingezet door J. van Eist te Scherpenzeel op 14.000, werd door Van Eist met 200,ver hoogd. KINDER WEDSTRIJDEN In het kader van de voorj aars winkel week werd woensdagmiddag door de win keliersvereniging E.M.M. voor kinderen van 10 tot en met 14 jaar een wedstrijd ringrijden per fiets georganiseerd. On danks het slechte weer meldden zich vijf endertig deelnemers aan de start. De uit slagen waren: 1 K. Overeem; 2 E. Kolf schoten; 3 L. Werner; 4 M. de Koning; 5 Th. Rijnst; 6 B. Pol; 7 G. v. d. Haar; 8 N. Evertsen; 9 L. van Bruggen en 10 D. v. d. Vliert. De prijzen bestonden uit waardebonnen. UITSTAPJE De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Scherpenzeel, houdt op dinsdag 22 mei aanstaande haar jaarlijkse uit stapje naar Coevorden, oliewinning Schoonebeek en een bezoek aan haar zusterafdeling te Valthermond. De maanreis gaat kosten zo'n dertig miljard terwijl er nog mensen verhong'ren! Miljoenen, miljoenen zijn nog ondervoed, miljoenen zijn ziek en verkomm'ren. Miljarden gaan daag'lijks de lucht in, aan tuig voor oorlog en derg'lijke doelen, maar vragen wij ons wel eens af hoe een kind met honger-oedeem zich moet voelen? Hoe kind'ren, vervuild en met zweren bedekt, vergroeid en verslapt van ellende? En moeten wij dan niet, zo veel het maar kan aan deze, Gods schepselen, zenden?. Wij zijn er nog lang niet aan toe, naar de maan en and're planeten te vorsen. Er zijn op de onze problemen genoeg, wij mogen ons geld niet vermorsen. Toch zijn wij druk bezig het leven op aard, op onze planeet te verknoeien. Er is hier voorlopig genoeg nog te doen, we kunnen ons beter bemoeien: met mensen die ziek zijn; met mensen in nood; met mensen die hong'ren, een prooi voor de dood. En laten de zon en de sterren en maan maar rustig hun kringloop beschrijven. Zo lang toch het mensdom nog is, zo als 't is, kan 't beter wat nederig blijven. Wij zijn nog niet rijp voor een hogere sfeer, er is hier nog werk te verrichten. Want, niet op de maan ligt onz' taak, maar om hier het lijden en 't leed te verlichten. A. H. met de oorkonde van de verkrijgbaar bij:. Het Veense Handelshuis Herenstraat 21 Rhenen Kousenbuis Zandstraat 84 VEENENDAAL Franseweg 3 - Eist 20 EN 30 DENIER - MET NAAD V.A. 1,75 - NAADLOOS V.A. 1.48 De afdeling Ederveen van het Groene Kruis hield woensdagavond haar jaar lijkse ledenvergadering in zaal v. d. Linden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, Dr. S. T. Hey, waarderende woorden aan het adres van mevr. Rutten- berg, die nu al gedurende l1/» jaar op uitmuntende wijze in de wijk werkzaam was. Ook voor de uitbreiding van het ledental heeft mevr. Ruttenberg bijzonder geijverd. Het bestuur kon thans mededelen dat per 1 september a.s. in de vakature van Zr. Reinders was voorzien in de persoon van Zr. Bosch, thans wijkverpleegster te Breda, die op bovengenoemde datum in Ederveen zal komen werken. De kwestie met het nieuwe wijkge- bouw is nu al acht jaren slepende. Er rezen de laatste tijd weer nieuwe moei lijkheden meest van financiële aard. De gemeente had een gewijzigde financiële basis voorgesteld, waardoor de vereni ging zwaarder belast zou worden. Een en ander was van recente datum zodat het bestuur nog geen oplossing dien aangaande had getroffen. Over de suggestie op de vergadering van vorig jaar om de leden een zgn. reglement te verschaffen, waarin rech ten en plichten voortvloeiende uit het lidmaatschap nader zijn omschreven, zei de voorzitter dat hieraan is gewerkt en dit spoedig tot stand zal komen. Tenslotte herdacht de voorzitter het onlangs overleden lid van verdienste, de heer P. Bos. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Bergwerff, bleek dat de vereni ging nog steeds groeiende is. Het leden tal klom van 615 naar 650. Na het ont slag van Zr. Reinders deed het bestuur een oproep tot sollicitatie voor de func tie van wijkzuster. Mevrouw Rutten berg, die dit werk waarnam, deed dat op voortreffelijke wijze. Vooral de af deling kinderhygiëne werd door haar intensief bewerkt. Zij was zeer enthou siast in het wijk werk en legde totaal 2316 ziekenbezoeken af. Bij het consul tatiebureau voor zuigelingen en kleu ters werden 302 kinderen ingeschreven, t.w. 139 zuigelingen en 162 kleuters. Er werden in 1961 127 stuks materiaal uit geleend. De penningmeester, de heer Van Scherrenburg, gewaagde van een klein batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren De Vries en Van Scherrenburg herkozen. CAUSERIE Na dit huishoudelijke deel van de vergadering was het woord aan dr. W. L. Nolke, die een causerie hield over het onderwerp „Gevaren in en rondom ons huis". Spreker wees erop dat het aantal ongelukken in de laatste decen- Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! Patrimonium laan 50 - Tel. eenendaal 2777 nla onrustbarend was gestegen. Ook het aantal doden en gewonden. In 1960 vonden in ons land 4209 mensen de dood door een ongeval, in 1961 waren dat er 4561. Een stijging van meer dan driehonderd. Ook het aantal gewonden dat in ziekenhuizen werd opgenomen beweegt zich in stijgende lijn. Vorig jaar was dat aantal niet minder dan 55000. Daarvan waren 15000 kinderen beneden 15 jaar. Voortgaande met de becijfering zei spreker dat de 4200 do den van 1960 gerubriceerd konden wor den als volgt: 2200 in het verkeer; 350 in de bedrijven; 400 verdrinkingsgeval- len en liefst 1250 door ongevallen in huis. Spreker verklaarde dat dit aantal re latief zo hoog is omdat er in huis geen toezicht bestaat, zoals wel in het ver keer (Veilig Verkeer), in bedrijf (Be- drijfs G.D. en Arbeidsinspectie). Van dit grote aantal ongevallen in huis moest 38 °/o worden geweten aan nonchalance en onvoorzichtigheid. De slachtoffers werden het meest gevon den onder de kinderen en bejaarden. Vooral voor de kinderen zijn de ouders verantwoordelijk en spreker toonde met tal van voorbeelden aan waar het ge vaar kon schuilen. De kruisverenigingen die eertijds de strijd aanbonden tegen besmettelijke ziekten, epidemieën en kindersterfte, toestanden die voor 100 jaar terug nog erbarmelijk waren, wil nu de strijd aanbinden tegen de ongevallen. De kin dersterfte werd dank zij kinderhygiëne teruggedrongen van 20 op de 100 tot 1.7 op de 100. Wanneer allen nu de schouders zetten onder het werk, om de risico's voor kinderen om een ongeluk te krijgen zoveel mogelijk te verminderen, zou dat onrustbarende dodencijfer kunnen worden teruggedrongen. Een filmpje getiteld „Dreigend ge vaar" wees nog eens duidelijk de zwak ke plekken en ongelukken veroorzaken de situaties aan. Al sinds jaren wordt er tussen de grote mogendheden onderhandeld om een basis te vinden voor een vergelijk tussen Oost en West over ontwa pening en over het verbod op het nemen van kernproeven. Alhoewel de kansen op het totstandkomen van een algeheel accoord zeer klein zijn wordt er van verschillende belanghebbende zijden aandrang uit geoefend het gesprek gaande te houden tot dat er iets dat op een resul taat lijkt, uit de bus komt. Men ziet in de bijeenkomsten zelfs een po ging de koude oorlog tijdelijk te bevriezen. Voor het eerst zijn bij het thans aan de gang zijnde ontwapeningsgesprek ook landen die niet bij de twee politieke blokken behoren en geen atoombommen of kernwapens bezitten. Om precies te zijn nemen zeventien landen aan de ontwapeningsbesprekingen deel en deze landen omvatten tezamen meer dan de helft van 's werelds land oppervlak en tweederde van de totale wereldbevolking. De Verenigde Staten beheren echter verreweg het grootste deel van alle raket- en atoomwapens. Bekijken we een overzicht van de ontwikkeling van kernwapens in de wereld en de pogingen die na de twee de wereldoorlog zijn gedaan om tot ontwapening te komen, dan blijkt, dat de Verenigde Staten de eerste zijn ge weest, die een atoombom hebben laten ontploffen, namelijk die van Hirosjima in augustus 1945. Enkele jaren later werd door de Verenigde Naties een commissie voor atoomenergie opge richt, welke commissie tot nu toe in werking is. Ondanks het feit, dat de Verenigde Staten de eerst in de wereld zijn ge weest, die een atoombom hebben laten ontploffen, waren zij ook de eerste die het gevaar inzagen en in juni van het jaar 1946 een plan indienden ter inter nationale controle op kernenergie. Rus land verwierp het plan echter onmid dellijk. Vier jaar na de eerste atoom bom van de Verenigde Staten kwam ook Rusland in 1949 op de proppen met een atoombom, terwijl het nog drie ja ren zou duren, voordat het derde land een atoombom met succes zou beproe ven, namelijk Engelang. In januari 1952 werd de ontwapeningcommissie van de VN officieel geïnstalleerd. Frankrijk bracht in februari 1960 de eerste atoombom tot ontploffing. Ook Amerika was weer het eerste land, dat over een waterstofbom beschikte. De eerste ontploffing geschiedde in novem ber 1952. Rusland volgde in 1933 en Engeland in 1957. De vorige besprekingen over ontwa pening en een kernproef verbod zijn steeds vastgelopen, omdat de Sovjet Unie jarenlang bleef vasthouden aan het principe van een algemene en al gehele ontwapening en een onvoor waardelijk verbod op het nemen van kernproeven. De Westerse plannen voorzagen echter in een geleidelijke ontwapening en bestempelden de Rus sische voorstellen als propaganda. De jaarlijkse militaire uitgaven over de gehele wereld worden geschat op 430 miljard gulden, hetgeen acht tot negen procent is van de wereldproduk- tie. De strijdkrachten over de gehele wereld verschaffen werk aan vijftig miljoen mensen, van wie twintig mil joen in daadwerkelijke dienst zijn. De ontwapeningsdeskundigen hebben ook aan de ontwrichting van de econo mie gedacht, die zou kunnen ontstaan, wanneer er inderdaad een algehele ont wapening zou plaatsvinden. Er dienen dan voorzorgsmaatregelen te worden getroffen wil men een algemene de pressie van de wereld-economie voor komen. Herscholing van alle mensen die nu aan het leger zijn verbonden, zou veel geld kosten, doch dit zou ruim schoots worden gecompenseerd door de economische hulpbronnen die dan vrij komen.

De Vallei | 1962 | | pagina 5