Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Eerste lustrum van Kindervakantiewerk tennis oimm Voor de KANTONRECHTER MULDER Drie weken zinvolle ontspanning voor de schooljeugd Steeds meer WAARSCHUWING „De 18" krijgen steun van jongeren Grote teenagershow in V er. Gebouw Bekendmaking DE KWESTIE LAOS Gesloten 36e jaargang WOENSDAG 23 MEI 1962 Nr 41 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Probleem Nieuws uit de omgeving De Plannen Voor ieder kind Sluitstuk De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Veenen daal deelt ons het volgende mede: HERV./GER. CONGRES VAN KERKEN TOT KERK Hollandia had de beker deze keer niet DRIEMAAL ONDER INVLOED VEENENDAAL DEED WAT TERUG ARRESTATIE IN VERMISSINGS-GEVAL Tien gulden regels voor bromfietsers DE BROMFIETSER DINSDAG 29 MEI DONDERDAG 31 MEI Quarles van Uffortprijs 1962 voor schilderkunst WEER IN HET MIDDELPUNT DER BELANGSTELLING: Interne moeilijkheden Merkwaardig OVERBERG EDERVEEN 'T GEBEURDE ONDER MELKENSTIJD ELST Wat nu weer assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent VAKANTIE - op zichzelf een heerlijk woord. Weg uit alle dagelijkse beslommeringen, weg uit de tredmolen van slapen, eten, werken. Alleen maar luieren, genieten en doen waar je zelf zin in hebt. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor de ouderen, want ook de jeugd is blij wanneer in de zomer maanden de schooldeuren achter hen gesloten worden, en de kinderen alle onderwijs voor een poosje aan hun laars lappen. Die schoolvakanties zyn vrij lang en het verschijn sel dat de kinderen op een gegeven moment rondlopen met de vraag: ,wat zal ik nou 'es gaan doen?", zal de meeste ouders wel bekend zijn. Vooral bij minder goed weer worden ze vaak vervelend en lastig met alle minder prettige gevol gen van dien. Lange tijd is hieraan alleen in interne kring aandacht besteed totdat nu vijf jaar geleden het Jeugdwerk ,I)e Instuif" in Veenendaal op het limuneuze idee kwam de kinderen tijdens hun vakantie - als ze dat tenminste willen - op verantwoorde manier bezig te houden. Over dat idee is eerst heel wat af gepraat. Over de taak was men het eens: de schooljeugd in de vakantie prettig en zinvol bezig te houden. Maar hoe? Jeugdwerkleider A. H. van Pijpen wist ook daarop het juiste antwoord. Zijn plannen zette hij eerst op papier uiteen en pas daarna ging hij tot de „aanval" over. De begroting wees ongeveer zes honderd gulden aan, hetgeen in hield dat het Jeugdwerk zonder steun van derden niet verder zou kunnen. De plaatselijke middenstand en vele grossiers zagen dat gelukkig ook in en mede dank zij hun steun, kan het Kin dervakantiewerk nu spreken van het eerste lustrum. De start was in 1958. Wie nu denkt dat alle 2500 Veenendaalse schoolkin deren als één man naar de kinderspelen trokken, die heeft het mis. Het moest blijkbaar eerst wat wen nen, want toen na het eerste kinder vakantiewerk de balans opgemaakt werd, spraken de cijfers van rond 800 deelnemende kinderen, een aantal dat nu uitgegroeid is tot rond 1000 kinde ren per week. Zo het kindervakantiewerk coit te maken gehad heeft met problemen, dan was het zeker wel de zeer ongunstige vakantie-regeling van de plaatselijke scholen. Er zat bepaald geen, of althans wei nig, lijn in, zodat de organisatoren soms voor grote moeilijkheden kwamen te staan. Het is zelfs zover gekomen dat men er op een bepaald moment van af wilde zien om het kindervakantie werk onder die omstandigheden te or ganiseren. De situatie is nu gelukkig verbe terd, alhoewel er nog niet gespro ken kan worden van een ideale re geling. SOESTERBERG: Vorige week is een gro te personenauto in volle vaart tegen een boom gereden en kwam daarna in het bos terecht. De chauffeur - een in Soesterberg werkzame Amerikaanse mi litair - stapte doodbedaard uit het wrak, greep onmiddellijk zijn filmcamera en vereeuwigde de schamele resten van wat eens een mooie auto was DOORN: Talrijke inwoners kregen bezoek van een „dame" die zich uitgaf als col- lectrice voor het Kon. Wilhelminafonds. Voor de ontvangen gulden gaf zij een blanko ontvangstbewijs af, wat uitein delijk iemand verdacht voorkwam. Toen de politie arriveerde was de vogel ge vlogen. HARSKAMP: Een felle brand heeft in een minimum van tijd een grote boer derij alsmede aan aangebouwde woon- schuur vrijwel geheel in de as gelegd. De schade bedraagt ca 40.000 gulden en wordt door verzekering gedekt. De brand was ontstaan door een 4-jarig zoontje die in een onbewaakt ogenblik oud papier aanstak. WOUDENBERG: Een konijnendief heeft het gepresteerd om 7 raskonijnen te ont vreemden. Eén van de konijnen had pas gejongd, zodat de diertjes ten dode op geschreven waren. Dit jaar gaan de meeste scholen op 13 juli met vakantie. Een uitzondering op deze regel vormen de openbare la gere scholen, die op 23 juli hun deuren sluiten en de Kon. Julianaschool welke op 20 juli de lessen stillegt. De lustrum-plannen voor het komen de kindervakantiewerk zijn reeds maanden geleden voorbereid. Zo zijn er per dag zo'n twintig medewerkers in de weer, gerecruteerd uit jeugd van 13 tot 16 jaar, terwijl enkele ouderen de algemene leiding hebben. Er is een uitgebreid programma met badminton wedstrij den, z wem wedstrij - den, tafeltenniswedstrijden, speurtoch ten, fietspuzzeltochten, vertel- en te kenmiddagen voor de kleinere kinde ren, kortom voor elk wat wils. Zeer gelukkig zijn de organisatoren vanzelfsprekend met de pas in ge bruik gestelde rolschaatsbaan in Veenendaal-zuid. Deze nieuwe baan maakt het namelijk mogelijk rol- schaatswedstrijden in te lassen, die ongetwijfeld sterk in de belangstel ling van de kinderen zullen staan. Wanneer de weersomstandigheden de buitenspelen niet mogelijk maken, vindt men een toevluchtsoord in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan. Wellicht ten overvloede wordt er nog eens op gewezen dat het Kindervakan tiewerk algemeen is. M.a.w. elk kind, ook van buiten Veenendaal, vanaf de leeftijd van zes jaar kan voor vijftien cent per dag aan de diverse spelen meedoen. Vooral voor de ouders moet dit toch een verlichting van hun taak betekenen de kinderen in de vakantie niet aan verveling bloot te stellen. Met opzet is het programma zodanig ingedeeld, dat in de eerste week van de fabrieksvakantie niet aan kinder vakantiewerk wordt gedaan. Er wordt geacht, dat de kinderen dan met hun ouders meegaan. Het sluitstuk van dit vijfde kinder vakantiewerk zal bestaan uit een groot se ballonoptocht en -wedstrijd op za terdag 18 augustus. In het verleden is dat nog eens gebeurd en zo'n groot succes geworden - er namen ruim 2000 kinderen aan deel! - dat de organisa toren dit evenement het meest passende sluitstuk hebben gevonden. Wederom wil men dan een beroep doen op de medewerking van de zakenwereld voor het beschikbaar stellen van leuke prijzen. Ongetwijfeld zal het kindervakantie werk ook deze steun niet ontzegd wor den. Het is het eerste lustrum dit jaar, doch hopelijk volgen er nog vele. Want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Het blijkt voor te komen, dat Neder landers in dienst treden bij de in West- Duisland gelegerde Britse militaire een heden, zonder op de hoogte te zijn van de gevolgen, welke aan een dergelijk dienstverband met betrekking tot hun na tionaliteit zijn verbonden. Krachtens artikel 7, sub. 4, van de wet van 12 december 1892 op het Nederlander schap en het ingezetenschap wordt name lijk het Nederlanderschap verloren door het zich zonder Koninklijk verlof begeven in vreemde krijgs- of staatsdienst. Deze bepaling is niet van toepassing op per sonen beneden de leeftijd van 21 jaar. Ook al werd tot dusver op de achteraf ingediende verzoeken om het vereiste ver lof te verkrijgen gunstig beschikt, stellig zouden vele extra administratieve werk zaamheden alsmede ergernis en finan ciële nadelen voor de betrokkenen zelf - in verband met loonderving en extra kan selarijrechten - kunnen zijn vermeden, wanneer genoemde personen tijdig om trent het gestelde in voornoemde wet zouden zijn ingelicht. Zoals reeds hierboven is gesteld, dienen belanghebbenden, indien zij in vreemde krijgs- of staatsdienst wensen te treden, bij verzoekschrift aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden hiertoe vooraf verlof te vragen. Deze procedure neemt als regel twee maanden in beslag. 18 jongeren hebben besloten de bekende actie van de 18 gereformeerde en her vormde predikanten te ondersteunen en hebben daartoe een willekeurige groep van 9 hervormde en 9 gereformeerde jon geren gevormd. Dezen willen dezelfde weg al de .oudere" 18 bewandelen om tot mogelijke eenwording der beide kerken te komen. Op 26 mei a.s. zal in de Beatrix- en Irenehal te Utrecht een congres worden gehouden over dit onderwerp. Er is nu reeds veel belangstelling voor dit congres. De voorbereidingscommissie heeft handen vol werk met het verzen den van drukwerken en dagelijks komen honderden aanvragen om toegangsbewij zen binnen. Nu nog kunnen aanvragen om toegangsbewijzen worden behandeld, maar het aantal deelnemers loopt naar de 5000 en dan is het congres ,vol". SLACHTING ONDER KIPPEN Bij de heer H. aan de Middellaan zijn 33 kippen doodgebeten. De dared is ver moedelijk een rondzwervende vos. SUIKERBERG Een foto gemaakt, in een opslagplaats in Keulen. De suikerberg is byna 26 me ter hoog. In totaal ligt hier 38.000.000 kg opgeslagen, ter waarde van 30.000.000 Mark. By een gebruik van 30 kg per persoon zou een stad van 1.200.000 inwoners een jaar zoet zijn. De wandelmeisjes van de Hollandia Tri cot hebben deze keer naast de beker van de Prinses Beatrixmars te Haarlem ge grepen. Deze mars werd zaterdag voor de derde maal in Haarlem gehouden. De Hollandia meisjes wonnen de beker twee keer achtereen. Deze keer moesten zij genoegen nemen met een tweede en een vierde prijs. De enorme slechte weersom standigheden en de felle wind hebben de meisjes bepaald niet meegezeten. In het afgelopen weekeinde heeft de politie driemaal over moeten ingrijpen by personen die zich schuldig maakten aan openbare dronkenschap. Vrijdagavond laat werd de Veenen- daler L.H. mee naar het bureau geno men en terontnuchtering opgesloten. Zaterdagavond om kwart voor twaalf trof de politie op de Parallelweg de 17-jarige v.d.N. aan, die onder invloed op de fiets reed. Gezien zijn leeftijd werd hij aan zijn ouders overgegeven. Nummero drie die teveel aan Bachus geofferd had, was de Elstenaar A. C. v. d. B. Hij bestuurde zelfs nog een auto, die direct in beslag genomen werd. De kerstpottenactie en de gehou den buscollecte ten bate van de actie „Doe wat terug" heeft in Veenendaal opgebracht 1327,35. Als plaatselijk promotor wil ik gaarne allen, die op enigerlei wijze aan deze actie hebben medege werkt, langs deze weg dankzeggen, in het bijzonder de redactie van dit blad, voor de aandacht, die zy aan de actie heeft willen besteden. C. N. van Kuyk, wethouder. In het vermissings-geval van het 11-ja- rige dochtertje van de fam. V. aan de Dr. de Visserstraat heeft de politie een arrestatie verricht. Het is de 73-jarige landbouwer J. aan de Dr. Colynstraat die overgebracht is naar de Officier van Jus titie te Arnhem. Het meisje kwam woensdagavond niet thuis, waarna de ouders de hulp van de politie inriepen. Omwonenden en politie mannen met een speurhond doorkruisten de omgeving van de ouderlijke woning, doch in de nanacht was het meisje nog niet gevonden. Toen men vroeg in de morgen op het punt stond haar signalement over de lan delijke politie-telex te melden, werd be kend dat zij de nacht had doorgebracht op de boerderij van de heer J. Na een ingesteld onderzoek is J. later in arrest gesteld. Na hun show te Renswoude geeft het bandje „The Rainbow Rockets" uit Rens woude op 26 mei a.s. een show in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan te Veenendaal. Zy hopen de teeners van Veenendaal en omtrek te vergasten op een gevarieerd programma. Buiten dit bandje zullen nog verder medewerken de bandjes: „The Country Cats" uit Bennekom en „The Bleu Sharks" uit Ederveen. Verder staan er nog enkele bijzondei verrassingen op het programma. Deze worden echter strikt geheim gehouden. ,The Bleu Sharks" is een jong bandje wat goed in opkomst is. Over hen hebben reeds goede recenties gestaan in de streekbladen. Het bandje „The Country Cats uit Ben nekom heeft reeds bekendheid verworven door hun optreden bij grote bijzondere gelegenheden b.v. in de jaarbeursgebou wen te Utrecht en te Soesterberg enz., In het kader van zyn kernthema „de bromfietser" heeft het Verbond voor Veilig Verkeer tien gulden regels voor de bromfietsers opgesteld: 1 Brom niet onnodig op de rijweg en maak in ieder geval gebruik van het verplichte rijwielpad. 2 Rijd als er geen verplicht fietspad is zoveel mogelijk rechts. 3 Brom als regel achter elkaar, en al leen dan met z'n tweeën naast el kaar als de omstandigheden dat toe laten. 4 Als u wilt afslaan, kijk dan eerst even achterom en steek dan tijdig uw arm uit. 5 Maak de bocht naar rechts klein en naar links groot, en matig tijdig uw snelheid. 6 Laat bij het wachten veer een ver keersagent of verkeerslicht de ze bra voor de voetgangers vrij en stel u op in het goede voorsorteervak. 7 Zorg altijd voor een helder wit ach terspatbord en helder rood achter licht. 8 Geef op gewone kruispunten voor rang aan al het snelverkeer en aan langzaam verkeer van rechts; ont houd ook dat rechtdoorgaand ver keer op dezelfde weg voorrang moet worden gegeven, als u links of rechts afslaat. 9 Houdt u aan de maximum snel heid: 30 km/uur in, en 40 km/uur buiten de bebouwde kom. 10 Duopassagiers van bromfietsers moeten net als de bestuurder zelf altijd schrijlings zitten en de voe ten op voetsteunen laten rusten. meerdere malen in samenwerking met de „Hat Caps". Hun jongste medewerker, Freddy Theuvenet valt bijzonder op als solo-gitarist en door zijn speltechniek. Hij heeft dan ook reeds de nodige le prijzen in de wacht weten te slepen. De initiatiefnemers van de show „The Rainbow Rockets" uit Renswoude zijn sinds kort verrijkt met een nieuwe aan winst n.l. P. Boshoven uit Veenendaal. Hij zal optreden als solo-gitarist voor dit bandje. Wij maken hierbij onze lezers en adverteerders erop attent dat wij volgende week niet zoals nor maal op woensdag en vrijdag verschijnen maar op Gaarne zien wij dat de H.H. ad verteerders met het inzenden van de kopie hiermede rekening wil len houden. De kopie voor de krant van dinsdag dienen wij 's maandags 12 uur in ons bezit te hebben en voor de krant van donderdag 's woensdag 's mor gen voor 9 uur. Uitgevers Nieuwsblad DE VALLEI. Gedeputeerde staten van Gelderland hebben besloten de Quarles van Uf- fordprijs 1962 voor schilderkunst toe te kennen aan de heer Theo van der Horst te Arnhem (geboren aldaar in 1921). De prijs ad 4000,— welke wordt bekostigd uit het in 1956 ingestelde Quarles van Ufford-fonds voor cultu rele en maatschappelijke activiteiten in Gelderland, was uitgeloofd voor een Gelder kunstenaar voor zijn gehele oeuvre. De toekenning van deze prijs is ge schied overeenkomstig het advies van een daartoe ingestelde commissie, be staande uit de heren W. Jos. de Gruy- ter, Groningen, voorzitter, Pierre L. A. Janssen, Schiedam en H. M. van der Spoel, Amsterdam, leden. De uitreiking van de prijs zal ge schieden door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, Mr. H. W. Bloemers, op donderdag 7 juni a.s. te 17 uur in het Gemeentemuseum te Arnhem. Tevens zal dan een expo sitie worden geopend van werken van de bekroonde schilder. Door het zo plotseling verslechteren van de toestand is de kwestie Laos weer opnieuw in het middelpunt van de internationale belangstelling ge komen. De kwestie van de moeilijkheden daar is de dreigende houding van de Communistische Volksrepubliek China om Laos bij haar in te lijven, evenals dat indertijd met Tibet is gebeurd. Van Chinese zijde wordt beweerd, dat men niets met de schermutselingen aan de grens met Laos te maken heeft, maar het staat wel vast, dat de rebellen, die regel matig in grote groeperingen de grens over komen, door de machthebbers in Peking worden gestuurd. Laos is bijna zes maal zo groot als Neder land en telt bijna 3 miljoen inwoners. De verbindingen zijn uiterst pri mitief en een deel van het noorden is thans in handen van de commu nisten. Toen in 1959 de situatie aan de grens steeds kritieker werd, zond de regering van Laos de 27-jarige officier en comman dant van het 2e Parachutisten Bataljon, kapitein Kung Lee, met zijn manschap pen naar het grensgebied met China om het te zuiveren van infiltranten. Na deze opdracht te hebben uitgevoerd, moest hij naar de residentie Louang Pra- bang gaan om daar de koning te bewaken. Hij voerde deze opdracht echter niet uit en trok met zijn trouwe manschappen naar de hoofdstad Vientiana, waar hij zonder moeite strategische punten bezette. Wat had hem zo plotseling tot deze daad gebracht? De regering had al enkele jaren met interne moeilijkheden te kampen en werd bovendien door het merendeel van het volk niet erkend. Een minderheid in die regering ging er steeds meer voor voelen betrekkingen met het communistische China aan te knopen en om dit te voor komen greep de royaal westers georiën teerde Kung Lee in. Generaal-majoor Younthone Pattama- vong, de opperbevelhebber van het La- otische leger, liet hij arresteren en dood schieten, waardoor een gedeelte van het leger overliep. Het andere deel bleef trouw aan de regering. De totale sterkte van het leger bedroeg voor de splitsing ongeveer 25.000 man en de situatie schijnt thans zo te zijn, dat 15.000 soldaten de regering aanhangen en 10.000 Kung Lee. Vooral om de hoofdstad Vientiana wordt zwaar gevochten en deze is dan weer in regeringshanden en dan weer in het bezit van de opstandelingen. In 1954 werd in Genève afgesproken, dat het land (met Cambodja) een positie van neutraliteit zou innemen. De Ameri kanen waren formeel niet bij die af spraak betrokken, doch toen de Fransen zich uit Laos terugtrokken, gingen zij meer en meer de opengevallen plaatsen van buitenlandse beschermers innemen en de regering kreeg Amerikaanse hulp en flinke subsidies, die per jaar ruim 30 miljoen dollar bedroegen. Vier-vijfde van die hulp kwam aan le- LELIJKE VAL De Veenendaler v. S. (59) is donder dagmorgen op weg naar zijn werk met zijn schoen in een rijwieltegel blijven steken op het trottoir in de Zandstraat. Hij kwam te vallen en liep diverse verwondingen op. Na eerst naar het ziekenhuis te zijn overgebracht, kon hij later op de dag weer naar zijn woning aan het Panhuis teruggebracht worden. WIJZIGING HUISNUMMERS RUISSEVEEN EN HASPEL In verband met de nieuw aangelegde weg door het Ruisseveen zijn de huis nummers van het Ruisseveen en de Has pel gewijzigdé Een lijst van deze ver nummering ligt vanaf heden voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92, afdeling bevolking. TIJDREDE Woensdag a.s. zal in de kerk van de Oud Geref. Gemeente een openbare tijd- rede worden gehouden, welke om 7.30 u. begint. Voorganger: ds. C. Smits van Slie- drecht. WEGENS VAKANTIE OOGARTS ZIJN OOK WIJ VAN 28 MEI T/M 6 JUNI Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Door een vergissing in het proces verbaal werd vrijdag voor het Wage- nings kantongerecht de zaak tegen de 17-jarige scholier T. en de 15-jarige scholier E., beiden uit Veenendaal, in plaats van met gesloten deuren in het openbaar behandeld. Normaal moet daarvoor minstens een van de verdach ten achttien jaar zijn, doch in dit ge val stond in het verbaal en de tenlaste legging vermeld, dat T. in januari 1944 geboren was. Zijn werkelijke geboorte jaar was echter 1945, zodat de jongen nog niet de justitiële meerderjarigheid bereikt had. De jongens stonden dan terecht om dat T. op de bromfiets van E. gereden had, terwijl daar nogal het een en an der aan mankeerde. T. had er niet mee op de openbare weg mogen komen en E. had hem er niet mee mogen laten rijden. Ik had die bromfiets gekocht en samen hadden we hem opgeknapt, ver telde E. Dat opknappen is dan toch kenne lijk niet voldoende geweest, merkte rechter v. d. Brand op. Hij was ook nog niet helemaal klaar, haastte E. zich te antwoorden, maar de motor liep weer en daarom zou T. even proberen hoe hij reed. Hoeveel had je ervoor betaald? vroeg de officier, mr. Somerwil. Vijftien gulden, onthulde E. Dan zal het ook wel niet veel zaaks geweest zijn, dacht mr. v. d. Brand. De moeder van E., die min of meer als pleitbezorgster voor de beide jon gens optrad, kwam nu naar voren en zij vertelde hoe haar zoon en zijn vriend T. het knutselen met motoren als vrijetijdsbesteding hadden gekozen en nu uit twee bromfietswrakken een goede brommer hadden willen fabri ceren. Dat was al gedeeltelijk gelukt en de jongens hadden het zelfvervaardigde produkt willen testen op een zandpad langs het voetbalveld, vlak bij hun huis dat ze wel vaker daarvoor gebruikten. In hun enthousiasme waren ze er dit maal echter wat te vroeg mee begonnen en was T. er op straat al op gaan zitten. Het was een voertuig, dat nauwe lijks de naam bromfiets mocht dragen, zo zeide de officier in zijn requisitoir. Ik wil het nu nog zien als een vrije tijdsbezigheid en wanneer met een der gelijk vehikel maar niet op de openbare weg gereden wordt, steekt daar ook niet veel kwaad in. Mocht het echter nog eens gebeuren, zodat we aan moe ten nemen, dat er werkelijk met opzet en voor plezier op straat gereden wordt, dan zal ik niet aarzelen een maand tuchtschool te vragen, dreigde mr. So merwil. Voor T. zal ik het nu nog laten bij 40,of 8 dagen en voor E. een voor waardelijke tuchtschoolstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar en een inbeslagname van de bromfiets. Toen bleek, dat T. geen 18 was, zoals de officier meende, maar 17 jaar, was (zie verder pag. 2) ger en politie ten goede, want het regime was corrupt en de verkiezingen waren een farce. Overigens is de bedreiging van de La- otische grens een merkwaardige zaak, omdat de machthebbers in Peking het land zo binnen kunnen wandelen, daar Laos zelf toch niet in staat is een troepen macht buiten haar grenzen te houden. Toch gebeurt dit niet, omdat het evenals India, Nepal en de Nationalistisch Chine se kusteilanden een zieke plek aan de grens van communistisch China is en daardoor een bron van internationale spanningen. Juist het veroorzaken van moeilijkhe den tussen ,oost" en „west" schijnt het doel van deze voor ons onbegrijpelijke politiek van de Chinese communisten te zijn. De Ederveense veehouder D. v. d. M. ging zondagavond per bromfiets naar het weiland om de koeien te melken. Gewoontegetrouw plaatste hij zijn brommer tegen het hek en liep toen het weiland in. Bij terugkomst kwam hij tot de min der prettige ontdekking dat zijn voer tuig verdwenen was. Onmiddellijk deed hij aangifte en in samenwerking met enkele getuigen, slaagde de politie er spoedig in de verdachte aan te houden. Het was de 16-jarige S. die met va kantie in Overberg vertoefde. Hij is overgegeven aan de politie in Ede. NA AANRIJDING DOORGEREDEN Maandagavond werd v. d. D. uit Eder veen op de Markt van achteren aange reden door een andere bromfietser. Laatstgenoemde gaf echter vol gas en ging er snel tussenuit. Tot nog toe is hij niet gevonden. SPREEKBEURT Woensdag a.s. om 7.30 uur hoop voor de Geref. Gemeente te Ederveen voor te gaan ds. Aangeenbrug. E.H.B.O.-NIEUWS De aangekondigde E.H.B.O.-avond op a.s. donderdag 24 mei kan geen doorgang vinden. De volgende avond wordt nog nader medegedeeld. „ZELDENRUST" VIERDE KAMPIOENSFEEST De Elsterse biljartvereniging „Zelden- rst" heeft vrijdagavond feest gevierd we gens het behaalde plaatselijke en districts kampioenschap. In hun clublokaal was het die avond zeer gezellig en de leden met hun dames amuseerden zich dan ook best. Door verschillende afgevaardigden uit het district Veenendaal en Omstreken werden bloemen aangeboden wegens de behaalde kampioenschappen. Het zeer ge zellige feest werd een groot succes voor „Zeldenrust". Amerongen TEENAGER-NIEUWS Op 21 en 28 juli a.s. worden in het sportpark ,De Burgwal" te Amerongen weer de jaarlijkse musicale amateur-teen agerswedstrijden gehouden. Vanwege de vele belangstelling die hiervoor in het ge hele land bestaat worden diegenen die aan deze wedstrijden willen deelnemen, verzocht zich zo spoedig mogelijk om in lichtingen tot het organisatiecomité te wenden. Een Engelsman die de Ralley van Mon te Carlo zonder een krasje was doorge komen, heeft thuis bij een botsing de auto volkomen in elkaar gereden. Een 27-jarige Parijzenaar is zo verzot op twisten, dat hij het 96 uur achtereen volgehouden heeft. In Italië is het vanaf heden ten streng ste verboden reklame te maken voor tabak. Bij het uitdelen van handtekeningen, heeft men de Italiaanse bokser Ma- lagoli stiekem een cheque voorgehou den, die hij zonder meer tekende. Een lieftallige 24-jarige Engelse schone is op haar eentje op weg naar Mar seille in een rubberkano. De West-Duitsers zijn er in geslaagd een sleutel te maken uit kunststof. Een 42-jarige boerin uit Zuid-Slavië heeft het leven geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meis jes. De wedstrijd voor dikke mensen in Turijn is gewonnen door een 32-jarige vrouw. Zij woog 208 kilo en deed later mee aan een feest waar 700 liter wijn werd gedronken. KEBKEWUK !fc7 -TC1.3000 VEENENOAAI

De Vallei | 1962 | | pagina 1