Gemeente-Partijen vragen Uw aandacht (lil) AMERONGEN Waar plezier en tranen gescheiden zijn door nmuur CHRISTENDOM EN TONEEL KRUISWOORDPUZZEL BERLIJN 1962 Ook VodtZiek&ifotvdsCed&i!! RHENEN r Officiële bekendmaking ELST SCHERPENZEEL RUIM 1300 GULDEN VOOR LEGER DES HEILS ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Inzamelingsaktie Roode Kruis Waterpolocompetitie begint voor VZC ITALIAAN IN RHENEN BESTOLEN A.R. Rhenen Lijst 5 H. Griffioen 2,95 V'.«ND«U GORTSTR.39 tui# w» VOORJAARSAKTIE IS VOORBIJ HA! GRIFFIOEN LIJST 5! Scholen krijgen namen A.R. Rhenen Lijst 5 H. Griffioen MARKTBERICHTEN Winkelweek ten einde Voor de kantonrechter V.A.B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE CKEY UOIUÏ Toen ik in Utrecht de Nord-West Expresse, die me naar West-Berlijn zou brengen, instapte, heb ik bij mezelf gedacht: „Waar ga ik eigen lijk naar toe, hoe zal Berlijn er wel uitzien?" Twaalf uur later stapte ik in het hartje van West-Berlijn uit. Het was zeven uur 's morgens. Hoewel de stad toen nog sliep, er was nog bij na geen verkeer op de straten, zag ik het meteen toen ik op het sta tion Zoologischer Garten uitkwam: West-Berlijn is een indrukwekken de, moderne wereldstad. Grote ge bouwen die je aan New York doen denken, rijzen voor je op. taxi's rij den af en aan en op elke straat- DOOR JAN BEIJER ten zijn. Vaak liggen ze nog voor de helft in puin. Nee, met het herstel len van de oorlogsschade maakt men geen haast. Ook niet met het mo derniseren van de spoorwegen. De treinen in Oost-Duitsland worden nog voortgetrokken door ouderwet se stoomlocomotieven. Als je eenmaal in West-Berlijn bent, wil je zo snel mogelijk naar Oost-Berlijn. Het is voor een bui tenlander niet moeilijk daar te ko men. De ondergrondse „U-Bahn" brengt je naar het station Frie- drichstrasse, waar Oostduitsers in groene uniformen voor iedere be zoeker een formulier invullen. Ze schrijven op. hoeveel geld je bij je Dit artikel over Berlijn is ge schreven door de Veenendaal- se lyceist Jan Beijer. Hij maakte onlangs een reis naar Berlijn, op uitnodiging van de Duitse vereniging van jonge journalisten „Junge Presse". Vier dagen zwierf Jan Beijer in Oost-Berlijn rond, tenein de van deze bijzondere stad enige indrukken te verzame-, len. Zijn belevenissen heeft hij in een serie van drie artike len voor ons opgetekend. hoek doet een krantenverkoper zijn best om het laatste nieuws aan de man te brengen. Voordat je het weet, zit je midden in de drukte. De terrasjes op de Kurfürstendamm stromen vol en de stadsbussen geven je haast geen kans om over te steken. Ja, West- Berlijn is een en al bedrijvigheid. De volgende dag zou ik ook Oost-Ber—r lijn leren kennen De reis naar West-Berlijn levert nauwelijks moeilijkheden op. Bij Helmstedt, de laatste plaats waar de trein stopt voor het IJzeren Gordijn, kontroleren de Westduitsers voor de laatste maal je paspoort. Na onge veer een half uur oponthoud ver trekt de trein weer om met een kalm gangetje Oost-Duitsland bin nen te rijden. Daar stappen in Ma- riënborn Oostduitse douanebeamb ten de trein binnen en vertellen je dat je paspoort niet goed is. Je moet namelijk ook nog een „visum" voor Oost-Duitsland hebben. Tegen beta ling van tien Westmark ontvang je dan een stukje papier, dat je zelf in moet vullen. Het valt je op dat de stations in Oost-Duitsland bijna geheel verla- Ocst Berlynes wuivend naar familie leden, die uit West Berlyn by hen op bezoek zyn geweest. hebt, waar je in Holland en in West- Berlijn woont en wat het merk van je fototoestel is. Op het station in Utrecht had ik een krant gekocht, die nu nog in mijn binnenzak zat. Verwonderd vroeg het ongeveer zeventienjarig meisje, dat mijn pas kontroleerde, hoe ik het in mijn hoofd haalde om deze krant mee te nemen naar Oost- Berlijn. Ze riep de hulp in van een Vopo, die de krant met een spot- tende glimlach aan honderd stuk ken scheurde. Dat was mijn eerste kennismaking met de Vopo's. Later zou ik ze nog beter leren kennen. Het eerste, dat je opvalt als je Oost-Berlijn binnenkomt, zijn de le ge straten. Er is geen intensief ver keer, terrasjes ontbreken en op de trottoirs (die vind je lang niet in elke straat!) lopen maar enkele men sen. Bij het drukke West-Berlijn vergeleken, kan men Oost-Berlijn wel uitgestorven noemen. De tal rijke neon-reklames, die je in het westen ziet, hebben hier plaats ge maakt voor grote rode borden met slagzinnen als „Vaterland, Frieden, Socialismus - Wir siegen", ..Weg mit der NATO" en „Wer die DDR ein- greift, wird vernichtet!" Voor een groot deel ligt de stad nog in puin. Omdat niet zo in het oog te laten lopen, heeft men hier en daar langs de straten grote schot ten geplaatst, die de verwoeste hui zen moeten verbergen. Aardappels zijn in Oost-Berlijn niet te koop. Zelfs in de beste restaurants zal men u, inplaats van aardappelen macaroni voorschotelen. Men heeft eenvoudig geen aardappels. Ook fruit is er weinig, bovendien is het bijzonder duur. Het verwon derde mij daarom dat een flesje ap pelsap maar 20 pfenning kostte. Je hoeft slechts één slok te nemen om te ontdekken, dat het geen appel sap maar gekleurd water is, dat naar appel smaakt. Het kleine jongetje aan wie ik de nog bijna volle fles gaf, lustte het echter wel. Hij dronk het flesje in een teug leeg en bedankte vriende lijk. Verschillende malen hebben jongens mij naar sigaretten ge vraagd. Ik had een pakje shag bij me en liet hen dan een sigaret „draaien". Ze deden dat heel voor zichtig, vaak gingen ze ergens in een hoekje staan. De Vopo's moch ten niet zien dat ze sigaretten aan pakten van iemand uit het westen. Oost-Berlijn is een vuile stad. De lucht is er niet zuiver. Wie uit Hol land komt, merkt dat direkt. Veel mensen zijn er ziek. Ze lopen op straat met de hals, het hoofd of de armen in het verband. Iedereen, die de stad bezoekt, moet als hij weer gaat zijn handen wassen. Zieke mensen in een lege vuile stad, gevangen achter een muur en achter prikkeldraad. In West-Ber lijn klinken de vrolijke klanken van de kermis en lachen de mensen om de clowns in de twee grote circus sen. Toen ik uit Utrecht vertrok, vroeg ik me af: „Hoe zal Berlijn er wel uitzien?" Nu weet ik het. Volgende week: Wat voor men sen leven er in Berlijn? Het antwoord op de vraag „Deed u wat terug?" met betrekking tot het jubileum van het Leger des Heils in Nederland, aan de Veenendaalse bevolking, bestaat uit de inzameling van ruim dertienhon derd gulden. In één dag tyds is dit be drag bijeengebracht! Bijna zeshonderd gulden heeft de kerst- pottenaktie opgebracht! Twee maal twaalf uur hebben de potten op belangrijke plaatsen in het centrum opgesteld ge staan. ieder uur .bemand" door vooraan staande ingezetenen Onder hen bevond zich ook burgemeester J. Hazenberg. Dr. J. Bax. rektor van het Chr. Lyceum die als een van de eersten zijn post had ingenomen, werd tot zijn grote verbazing gesteund door zijn leerlingen. Toen de lyceisten hun rector daar in de pauze zagen staan, aarzelden zij namelijk geen moment om een deel van hun zakgeld in de pot te deponeren. Vanzelfsprekend stelde dr. Bax dit gebaar zeer op prijs. Om de „Doe wat terug"-aktie nog meer in de belangstelling te plaatsen, werden diezelfde morgen nog twee leerlingen van het Lyceum tot „sandwichman" gebom bardeerd. Met een groot bord, waarop „Geef wat je missen kunt aan het Leger des Heils" te lezen stond, gingen zij alle klassen door. De „Bliksem-aktie", uitgevoerd door een groot aantal scholieren, bracht ruim zevenhonderd gulden op. Ook zij hebben hun uiterste best gedaan en een woord van dank aan alle medewerkers en ge vers is hier zeer zeker op zijn plaats. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Het Nederlandse Roode Kruis afd. Veenendaal houdt van 28 mei tot en met 9 juni a.s. de jaarlijkse algemene inzamelingsaktie. Een grote groep kollektanten zal in die periode ieder huis bezoeken met een lijst, door middel waarvan de be volking haar steun aan het Roode Kruis kan geven. Het slot van de ak- tie bestaat zoals gebruikelijk uit een straatkollekte, ditmaal op zaterdag 9 juni. Ongetwijfeld zal het Roode Kruis kunnen rekenen op grote financiële steun van de gehele bevolking. Voor de dames en heren kollektanten zij nog vermeld, dat vanavond een bijeen komst gehouden wordt in het Roode Kruisgebouw aan de Verl. Helling (ach ter het Postkantoor). De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft j.l. donderdag het seizoen gesloten met een lezing door de heer M. Paats uit Alphen aan de Rijn over Christendom en toneel. Spreker had kennelijk veel studie gemaakt van dit onderwerp, hetgeen bleek uit zijn gedegen uiteenzetting. Allereerst sprak hij over cultuur in het algemeen, waarbij hij o.m. opmerkte dat één van de vele betekenissen van het woord „cultuur" teas „leven in ge meenschap met elkaar". Sprekend over het onderwerp van de avond ging de heer Paats eerst de hele geschiedenis van het toneel na. Eigen lijk is het toneel van religieuze oor sprong en het stamt uit de oudheid. Vaak was in de Middeleeuwen het to neelspel een middel om de mensen naar de kerk te trekken. Na de reformatie zakte het peil van de stukken over het algemeen en toen verboden de Calvinistische predikanten het toneelspel geheel, hoewel Calvijn persoonlijk niet tegen toneel was. Daarna is het toneel een hele tijd in diskrediet gebleven - o.a. in de tijd toen moest worden gestreden tot erkenning van het Chr. onderwijs. Pas na de oor log heeft het toneel weer meer aan dacht gekregen en zich weer een plaats in de prot. chr. samenleving heroverd. Martinus Nijhof schreef spelen voor Kerstmis. Pasen en Pinksteren, terwijl verder bekend zijn religieuze toneel stukken van de dichter-dominees Bar nard, Jan de Wit en Van der Graft. Deze stukken worden niet in de kerk De Veenendaalse zwemclub zal dit zo merseizoen met vier zeventallen aan de waterpolocompetitie deelnemen, n.l. twee herenzeventallen, één dames- en één ad- spirantenploeg. V.Z.C. I heren speelt in de derde klasse K.N.Z.B. met D.K.R. I (Utrecht), D.W.K. I (Barneveld), Esca I (Arnhem) en N.Z.C. '21 I (Nijmegen. V.Z.C. II heren zal de strijd moeten aanbinden in de reserve derde klasse met: A.Z.P.G. III (Amers- foor), Brandenburg III (Bilthoven), Polar Bears III (Ede) en Sedna II (Amersfoort). Dames en adspiranten spelen in de Kring Midden van Nederland K.N.Z.B. De indeling van deze zeventallen is nog niet door de competitieleiding bekend ge maakt. V.Z.C. II heren zal de spits af bijten dit jaar. A.s. vrijdagavond moeten de reserve-heren naar Ede voor een ont moeting met Polar Bears III. Het staat echter op dit moment nog te bezien of deze wedstrijd wel zal doorgaan. Tot heden zijn alle waterpolowedstrijden in open baden in verband met de lage temperaturen van het water afgelast en er moet veel zon komen, wil het water a.s. vrijdag de minimum temperatuur van 15 graden hebben. V.Z.C. I heren zal volgende week woensdagavond de kop van de competi tie afhappen in een thuiswedstrijd, die om kwart over acht in „Bergbad" begint. V.Z.C. I speelt dan tegen het Utrechtse D.K.R. I. opgevoerd, maar wel gebruikt voor evangelisatiewerk. De heer Paats besloot met het voor lezen van enkele fragmenten uit een kerst- en een paasspel van M. Nijhof en een stukje uit „Niemandsland" van ds. Jan de Wit. Jammer genoeg liet de tijd het niet toe om de causerie uitvoerig te be spreken. Al met al was het een leer zame avond. Een 18-jarige leerling-kellner uit Woerden verliet vorige week vrydag de ouderlijke woning met de bromfiets van z'n broer. Hij zag ook nog kans om vijf en vijftig gulden van diens spaar bankboekje te halen. Hü bleef twee da gen in Veenendaal en daarna in het pension „Soedi Mampir" te Rhenen. Daar zag hij kans ook nog een klei' ne vijfhonderd gulden en een polshor loge van één van de daar logerende Italianen bij zijn vertrek mee te ne men. Met dit geld maakte hij goede sier in Amsterdam waar hij en passant zijn verjaardag vierde. De politie greep hem daar in zijn kraag en spoedig zat het heerschap in Rhenen achter de tra lies. Hij werd inmiddels voorgeleid voor de Officier van Justitie te Arnhem. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES Prachtige dames ONDERJURKEN iets vuil geworden. Alle maten van 5.90 nu voor MANUFACTUREN BEDDENalEDIKANTEN De voorjaarsaktie van de Veenendaalse Winkeliersvereniging, is voorbü. J.l. maandag vond de tweede en tevens laat ste trekking van de paardenrace plaats en het bleek dat NICO als overwinnaar uit de stryd kwam. Alle prijswinnaars hebben inmiddels bericht thuis gekregen. In het kader van deze aktie werd za terdagmiddag achter het postkantoor een ruiterdemonstratie gegeven. Door het slechte weer was er jammer genoeg wei nig publieke belangstelling. Het gebodene was van hoog gehalte. De extra busdiensten uit de Betuwe, speciaal ten behoeve van het winkelend publiek, mochten zich in een grote be langstelling verheugen. De aktie heeft ongetwijfeld veel aan belangrijkheid in geboet door de minder kunstige weers omstandigheden. E.V.P.V. DE LUCHTREIZIGER Wedvlucht vanaf Tergnier op zondag 20-5-'62. In concours 140 duiven, welke om 7.25 uur werden gelost met Z.W.- wind. De eerste duif werd door de comb. Bovenkamp-Roseboom om 10.47 uur geklokt. De laatste prijs-vliegende duif om 11.20 uur. De uitslag werd: Comb. Bovenkamp-Roseboom 1-3-5-8- 16-22-26; H. Beijk 2; J. W. Kerseboom 4; G. Fasse 6-10-18; W. J. v. Dam 7-28; W. Brouwers 9-11-25; R. J. van Kooten 12-23; H. v. Kooten 13; G. v. Rotterdam 14-24; A. Slotboom 15; H. de Vos 17-20- 21-27 J. H. Heikamp 19. WIJZIGING VUILNISAFHAALDIENST In verband met Hemelvaartsdag zal het huisvuil op donderdag 31 mei a.s. NIET worden afgehaald. De overige diensten blijven ongewij zigd. BETROUWBAARHEIDSRIT Voor de bewoners van de Julianastraat in Rhenen werd een betrouwbaarheidsrit uitgeschreven als sluitstuk van de bevrij dingsfeesten. vorige week zaterdag ge vierd. De rit moest toen uitgesteld wor den vanwege het slechte weer. De uit slag was als volgt: 1 Roelof van Laar (de bekende Macro-crosser), 10,50 strafpunten (wisselbeker); 2 Kees van Laar, 12,55 straf punten; 3 Herman de Jong met 16,30 strafpunten; 4 Gert Looijn met 17,40 straf punten; 5 Bert Kootstra, met 24.55 straf punten. Ook de oudere deelnemers ont vingen een prijs. De rit was goed uitge stippeld en bracht menig deelnemer voor puzzels. Er werd onder moeilijke om standigheden (veel wind) gereden. ERGERLIJKE VERNIELZUCHT Tot tweemaal toe is er nu al schade toegebracht aan de volière die door de vereniging ,De Kleurvogel" is geplaatst in het park op de vroegere begraafplaats aan de Herenstraat. De laatste keer heb ben de vandalen zelfs twee kanaries mee genomen, terwijl een nestje met vijf ei tjes eveneens is verdwenen. Het bestuur van ,De Kleurvogel" heeft de politie thans gewaarschuwd. „HEIKNEUTERS" IN „IRENE" In gebouw Irene traden de Heikneuters op, een cabaretgezelschap dat ertoe moest bijdragen dat de gelden voor het opknap pen van het verenigingsgebouw nog wat werden gespekt. De koster van de Cune- rakerk, de heer W Lokhorst, die tevens concierge is van het gebouw, sprak het openingswoord. Hij heette in het bijzon der welkom ds. J. Dijkstra. Er werden dooi4 de Heikneuters leuke schetsjes' gebracht, het was een aardig programma met een geslaagde verloting als toegift. De heéf L. P. van Voorthuisen sprak het slotwoord. Van de zijde van de kerkelijke autoriteiten was er maar matig belangstelling. Aan alle fractievoorzitters van de gemeentelijke politieke partijen uit onze omgeving hebben wij gevraagd een be schouwing te geven over de komende raadszittingsperiode. Hier volgen de reacties uit de gemeente AMERONGEN. E. H. G. WILDEMAN Fractievoorzitter Gem. Bel. „In het belang van de gemeente Ame- rongen achten wij in de toekomst ur gent: 1. versnelde aanbouw van woningwet woningen; 2. herziening steunnormen voor nood lijdenden; 3. verdere sanering van omgeving „Kasteel Amerongen" in overleg met eigenaren, rijk, prov. en gemeen te - gracht in verband met werk zaamheden aan de „stuw"; 4. zwem- en badgelegenheid, hetzij na tuurbad of overdekt in dit verband punt 3 te bezien; 5. sanering kruispunten - hoek Drift en graanhandel Van Ree; 6. sanering plantsoen - muziekschulp; 7. met het oog op een en ander (inves teringen) een vijfjaren plan; 8. het slaan en behouden van pompen op de drukst bewoonde gedeelten der gemeente. Ziehier o.i. enige der meest noodza kelijke voorzieningen en zo kort en zakelijk mogelijk." G. J. VAN BARNEVELD Fractievoorzitter A.R.P. Wanneer mij gevraagd wordt om een voorbeschouwing te geven over het verkiezingsprogramma van onze partij t.o.v. de komende gemeenteraadsver kiezingen, wil ik gaarne het volgende opmerken. „Het is natuurlijk erg gemakkelijk om in een verkiezingsprogram alle mo gelijke wensen naar voren te brengen, van wij willen dit en wij willen dat. Gezien echter de financiële verhouding tussen rijk en gemeente, weet ieder raadslid dat al die wensen niet ver wezenlijkt kunnen worden. Dit neemt niet weg dat ook de AR in Amerongen zal blijven strijden voor objecten die ten goede komen aan het algemeen be lang. Enkele der belangrijkste wil ik noemen, n.l. scholenbouw, als wij zien dat een gedeelte van de Chr. school al jaren gescheiden van de hoofdschool, in een oude sigarenfabriek is gehuis vest, wordt het toch tijd dat hier ver andering in komt, een middelb. school zou voor onze gemeente geen overbo dige luxe zijn. Verder natuurlijk een zwembad, met de steeds toenemende vervuiling van het Rijnwater is dit een eerste vereiste, dit kan Amerongen als recreatiedorp niet missen. Hoewel Ame rongen geen industrieplaats is, al zijn er wel verschillende klein-industrieën gevestigd, zou het toch geen kwaad kunnen als er een fabriek zou gevestigd worden waar een honderd mensen werk zouden vinden. Maar dit zal wel een vrome wens blijven aangezien hogere instanties er anders over den ken. Verder heeft natuurlijk de uit- S.D.V. IN DE PRIJZEN In Heelsum nam de Rhenense wandel sportvereniging S.D.V. deel aan een tocht over 10 en 20 km. De senioren gingen met een eerste prijs naar huis, de adspiranten legden beslag op de vijfde plaats. Op 2 juni gaat deze Rhenense vereniging deel nemen aan een tocht in Scheveningen. Er zal dan tegelijkertijd een bezoek wor den gebracht aan Madurodam. De ouders van de leden zullen zich aan het Scheve- ningse strand kunnen vermaken. WEDVLUCHT ST. GHISLAIN HORNU De postduivenvereniging Rhenen had in de wedvlucht St. Ghislain Hornu der tig duiven. In totaal waren er 147 in con cours. De uitslag voor Rhenen was als volgt: C. Spies 1, 2, 19, 24; G. Hovestad 3, 5, 18; K. v. d. Vooren 4, 21, 27, 28; J. Bleijenberg 6. 17, 23; Gel^rs. Hovestad 7, 8, 20 en 30; E. Boelhouwer 9, 29; W. v. Om meren 10, 22; Dorl. Brouwers 11; O. v. Schoneveld 12; D. ter Haar 13; A. Quint 14, 25; J. Toonen 15; A. v. Veenendaal 16; G. v. d. Hatert 26. De heer J. J. Altena, hoofd van de openbare ulo-school te Rhenen, deelt ons mede dat zijn school thans een naam heeft. In overleg met het ge meentebestuur werd besloten er „Wil- helmina-school" van te maken. Deze naamgeving laat zich duidelijk verkla ren, de school ligt namelijk aan de Wil- helminastraat. Na informatie bij de afdeling onder wijs ter gemeentesecretarie bleek ons, dat het in de bedoeling ligt nu einde lijk alle scholen een naam te geven, ter vergemakkelijking van de aandui ding. De christelijke ulo heet al sinds de oprichting „Bergschool" Intussen werd de openbare lagere school te Ach terberg „Valleischool" genoemd en kreeg de openbare lagere school aan de Acacialaan de naam van „Halschool" Voor de overige scholen wordt nog aan een naam „gedokterd". RHENENAAR VOOR RADIO LUXEMBURG De heer Van Wely, deel uitmakende van de groep Rhenen van de rijkspo litie, heeft de B.P.-dagprijs gewonnen van Herman Emmink, toen hij bij de pomp van garage H. Puijk aan de Utr. straatweg tankte en daar een vraag moest beantwoorden over de prijsstop voor aardappelen, hem door de heer Emmink gesteld. Mevrouw Van Wely kreeg een prach tige elektrische mixer, de heer Van Wely een reis wekkertje. Bloemen com pleteerden de geschenken. De heer Van Wely werd inmiddels voor Radio Luxemburg geïnterviewd. Hij bracht het er prima af en maakte nog een pracht stukje reclame voor Rhenen. Gemeente Rhenen WIJZIGING REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat in verband met Hemelvaartsdag op donderdag 31 mei 1962 de gemeentelij ke reinigingsdienst niet zal rijden. In de wijken van donderdag zal in verband hiermede nu vrijdag 1 juni 1962 worden dienst gedaan. Rhenen, 22 mei 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, Th. v. d. Willik. Gemeente Rhenen WAARSCHUWING Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter kennis van de in gezetenen, dat in verband met het nog veelvuldig ongeoorloofd storten van vuilnis langs openbare wegen, zonder pardon proces-verbaal zal worden op gemaakt tegen hen die zich hieraan schuldig mochten maken. Rhenen, 16 mei 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, Th. v. d. Willik. Gemeente Rhenen ONTGRONDINGEN Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat gedeputeerde staten van Utrecht bij hun besluit van 7 mei 1962, afd. 2 A nr. 69/525 hebben geweigerd aan G. van Rooijen te Wageningen de gevraagde ontheffing te verlenen van de verbods bepalingen, genoemd in artikel 2 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht, ten behoeve van afgraving van het perceel kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie E nr. 1231. Zij vestigen er de aandacht op, dat ingevolge artikel 6 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht van deze beslissing voor alle belanghebbenden binnen 30 dagen na dagtekening dezes beroep open staat op Hare Majesteit de Koningin, overeenkomstig artikel 19 on der B der waterstaatswet 1900. Het bovenaangehaalde besluit ligt vanaf heden gedurende 30 dagen voor belanghebbenden ter gemeentesecreta rie, afdeling algemene zaken ter inzage. Rhenen, 16 mei 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, Th. v. d. Willik. GEVONDEN Bij de Rijkspolitie te Eist zijn als ge vonden aangegeven een paar zwarte da meshandschoenen, een rol plakplastic. een rol plastic gaas en een regenbroek. VEENENDAAL .Eiermarkt: aanvoer 122.000 stuks. Prij zen van 10,tot 10,30 voor de gro te eieren en van 8,tot 10,voor de kleine exemplaren. Handel traag. Voor de oriëntatierit, georganiseerd door de winkeliersvereniging E.M.M., in het kader van de voorjaarswinkel week, in samenwerking met de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, meldden zich 24 fietsers en 9 bromfiets bestuurders aan de start bij hotel De Prins op vrijdagavond. De rit bestond uit een van te voren uitgezet parcours en bij de finish - die bij café Marktzicht was - beantwoorden van een vijftal vragen op het gebied van verkeer. De uitslagen waren: Fietsen: 1 H. Boom 8 fouten; 2. B. Ritmeester 12; 3. L. Bois- moreau 13; 4. H. Hoefakker 32; 5. M. Werner 43 en 6. H. Overeem met 43 fouten. I Bromfietsen: 1. A. Veenendaal met 8 fouten; 2. G. v. d. Lagemaat 10 en 3. M. Veenendaal met 11 fouten. Als sluitstuk van de winkelweek werd door de muziekvereniging Cae- cilia zaterdagmiddag een rondgang door het dorp gemaakt. WINNAAR WINKELWEEK Tijdens de voorjaarswinkelweek lagen donderdagmiddag gedurende vier uur bij de deelnemende winkeliers door zichtige zakjes in de etalages waarin enkele munstukjes. De bedoeling hier van was om het juiste totaalbedrag te raden. Ieder boven de leeftijd van 14 I jaar mocht hieraan zonder enige Ver plichting deelnemen. Tweeënvijftig in- j zendingen waren ingeleverd, doch nie mand had het juiste totaalbedrag ge raden. In totaal was uitgelegd 75,91 en H. Methorst wonende Dorpsstr. 287, 1 had als eindbedrag ingezonden 75,85. Weliswaar had hij het juiste totaal bedrag niet geraden, doch het bestuur was unaniem van mening dat het uit gelegde bedrag aan hem in waarde bonnen zou worden uitbetaald. (vervolg van pag. 1) rechter v. d. Brand bereid te verlagen tot 30,of 1 week tuchtschool. E. kwam eraf met een berisping en een verbeurdverklaring van de bromfiets. ■ö- Om zich te verdedigen tegen de ten lastelegging, dat hij op de Edeseweg te Bennekom met zijn auto de maxi mum snelheid van 50 km met ruim 20 km per uur had overschreden, maakte de 47-jarige Zeeuw E. vrijdag de lange reis van Terneuzen naar Wageningen. Ik was ter plaatse niet bekend, vertelde E. nu voor het kantongerecht en het bord, dat het begin van de be bouwde kom aangaf, stond geheel rechts van het fietspad. Ik herinner me, dat er, toen ik dat punt passeerde, veel wielrijders waren en waarschijn lijk heb ik daardoor het bord over het hoofd gezien. De weg draagt er ook nog niet het karakter van een straat binnen de bebouwde kom. Eis 30,of 6 dagen 't Verweer is aannemelijk, maar toch kan ik niet beneden het schikkingsbedrag van 40,- of 8 dagen gaan, zei mr. v. d. Brand .Volgens het hier gebruikelijke tarief zou u zeker 60,of 65,ge kregen hebben. VEENENDAAL breiding en sanering van ons dorp onze volle belangstelling. En laat ik toch vooral de gracht om het kasteel niet vergeten. Wat zou dit belangrijk voor ons dorp zijn als deze weer in de oor spronkelijke staat gebracht kon wor den, ik weet wel de gracht is particulier bezit, maar we kunnen van de eige naars niet verlangen dat zij deze grote uitgaaf alleen zouden moeten doen. En waarom zou dit object uitgevoerd moe ten worden, welnu: ten eerste om het aanzien van het kasteel te verhogen en één van de mooiste wandelplaatsen nog aantrekkelijker te maken, ten tweede wat kon dit een unieke plaats zijn voor de hengelsport, een ideale plaats voor een vereniging die door uitpoten van vis wedstrijden kan organiseren. 's Winters een ijsbaan die in 't ver leden zijn weerga niet vond. De eige naars hebben steeds getoond volledig mee te leven met de belangen van ons dorp, ik ben er dan ook van overtuigd dat zij hierin hun volle medewerking zouden verlenen. En verder, ja er blijven altijd wen sen over het verenigingsgebouw, gym nastieklokaal, de aula op de begraaf plaats, beide objecten reeds door de raad aangenomen en ook onze wens op spoedige verwezenlijking. Onze sportverenigingen die een te kort hebben aan velden, ook zij ver dienen onze medewerking en wij zul len ook niet nalaten te trachten om tot uitbreiding te komen. Tenslotte, onze partij in Amerongen wil trachten datgene te zijn voor onze inwoners wat wij vooral na de oorlog steeds geweest zijn en wat in een klei nere plaats nog altijd belangrijk is, n.l. voor iedereen die op enige wijze hulp of advies nodig heeft, altijd klaar te staan. Dan mogen wij als raadsleden niet zien naar kleur of partij maar moeten wij trachten waarlijk gemeen tebestuurders te zijn en te dienen het belang van de gemeente in zijn geheel maar ook voor de gemeentenaren in dividueel. Daarmee dienen wij de ware belangen der gemeenschap. Zo deed de AR het voorheen en zo hopen wij het met Gods hulp ook weer in de toekomst te mogen doen." K. DE BONTE Fractievoorzitter C.H.U. In antwoord op uw verzoek om iets te willen vertellen over het verkie zingsprogramma van de Chr. Hist. Unie voor de gemeente Amerongen, van wel ker raad ik deel uitmaak en waarin ik de eer heb voorzitter der Chr. Hist, fractie te zijn, deel ik u het volgende mede. Voorop wil ik stellen, dat ik waar dering heb voor uw initiatief en uw activiteit op het terrein van de gemeen telijke politiek, ook dus van die in onze gemeente Amerongen. De Chr. Hist, fractie wil in onze raad werkzaam zijn in de geest van het ge meenteprogram der Chr. Hist. Unie, vastgesteld door de Algemene Vergade ring van 1958. Dat programma is onze basis. Het lijkt mij echter niet wel doenlijk aan de hand van dit programma in bijzon derheden op te sommen, wat in de ge meente Amerongen in de zittingspe riode 1962 tot 1966 zal moeten gebeuren. Zelfs vraag ik mij af, of het wel juist is, reeds thans kenbaar te maken wat naar mijn mening voor het belang on zer gemeente in de toekomst urgent is. De Chr. Hist Kiesvereniging te Ame rongen heeft zich bij de nadering van een gemeenteraadsverkiezing nimmer vastgelegd op een „verkiezingspro gramma". Liever dan de goêgemeente daarmee te paaien en gedachtig aan het bekende woord „Veel beloven enz. enz." willen mijn geestverwanten en ik ons houden aan dit woord: „Doen wat nodig is en wat onze hand vindt om te doen". Alles op grond van onze basis: gemeente program der Chr. Hist. Unie. HORIZONTAAL: 1 ketting, 5 eiland tussen Sicilië en Tunis, 8 dunne hout- reep, 12 geurigheid, 13 schoeisel, 14 pookijzer, 16 wezenlijk, 19 aardappel, 21 lust hof, 22 plaats in Gelderl., 24 kraam, 25 deel van het oor, 26 zwak, 27 god der liefde, 29 stok, 30 snavel van een vogel, 31 laagvlakte, 33 vreemde munt, 35 bereide dierenhuid, 37 getal waardoor men deelt, 39 omgeslagen voorbovenrand van een jas of vest, mantel enz., 42 leger (Fr.), 44 mondeling, 46 palmmeel, 47 plaats in Gelderl., 48 soort gebakje, 49 bevel, 51 gem. in België, 53 muzikaal toneelspel, 55 oude vr. datief van een. 58 dorp (Ind., 60 zoon van Jacob, 62 Bretonse en daarna oud-franse zang, 63 zuster. 64 gebod. 66 half (Lat.), 68 vlinderbloemige plant, 70 voorzetsel, 72 redelijk schepsel, 74 plaats in Gelderl. (bestaat uit 2 woorden, 76 bootje, 77 hoekbalkon. 79 nevens. 80 vreemde munt, 81 keur, kern, 82 bijwoord, 83 net om patrijzen te vangen, 84 zwarte, 85 tap met een sleutel. VERTIKAAL: 1 jongensnaam, 2 hijswerktuig, 3 iemand de achting geven welke hem toekomt, 4 zandheuvel, 5 meisjesnaam, 6 bereide dierenhuid, 7 zij tak Weser, 8 levensvocht in organische lichamen, 9 trots, 10 bloem, 11 keurige 15 meisjesnaam, 17 plaats in N.-Brab., 18 nobele, 20 positieve elektrode, 22 afslui ting, 23 jongensnaam, 26 artikel van een wet, 28 teken dat in de psalmen voor komt, 30 ellendig, 32 gehucht onder Wychen, 34 dorp in Gelderl. onder Epe, 35 werpstrik, 36 korte degen, 37 rangtelwoord, 38 gem. in Drente. 40 eensklaps, 41 hoofdstad van Tibet, 43 ik (Lat.), 45 koning (Fr.), 50 iemand die knechts onder zich heeft, 52 bijnaam van Ezau, 54 geestelijke. 56 de opvolger van Elias, 57 amerikaanse sierheester, 59 stad in Italië, 61 land in Europa (afk.), 63 zelfkant, 64 zandaal, 65 wijnmaat, 67 vermoeden, 69 redenaar, 70 het voedsel der Israëlie ten in de woestijn, 71 hoog bouwwerk, 73 als 28 vert., 75 rivier in Spanje en Portugal, 76 spleet, 78 rij, 80 scheepsvloer.

De Vallei | 1962 | | pagina 2