Huur bij deze royale 125 liter kompressor koelkast FRANS DIEPEVEEN ^^yieclericincLó cuituurbezl DIEPEVEEN Gemeente-Partijeo vragen Uw aandacht (slot) RENSWOUDE KATOENMODE MAID OF COTTON 1962 'n Nieuw gezicht op straat SOLEX fa. Van Wijk TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 25 MEI 1962 Nr 42 Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal Yoor U gemaakt! p. VAN DIJK Fa. Geha v. Leeuwen DIT IS DE Toch leren in wereldruimte? Ui HOOFDSTRAAT 29 VEENENDAAL TELEFOON 2727 oio Aan alle fractievoorzitters van de gemeentelijke politieke partijen uit onze omgeving hebben wij gevraagd een be schouwing te geven over de komende raadszittingsperiode. In deze serie is dit het laatste artikel en behelst de ontvangen reacties, uit RENSWOUDE. E. ZWEEKS: Fractievoorzitter P.v.d.A. Naar aanleiding van uw schrijven deel ik u mede dat volgens mij het meest ur gent in onze gemeente is het bouwen van een kleuterschool en een gymnastieklo kaal. daar er tot heden geen gelegenheid is tot lichamelijke opvoeding, plus een algemeen sportterrein. Daarna uitbreiding van de woningbouw, vooral in de goed kope sector. Verbetering van de waterafvoer daar sommige wegen ernstig met water over last te kampen hebben. Het bevorderen van vooral klein industrie.. Het totaal verouderde gemeentehuis vraagt ook dringend om vernieuwing daar het te klein wordt en in slechte staat verkeerd. De plannen voor het stichten van een villapark wordt door mij van harte toe gejuicht daar dit het gehele dorp, vooral de neringdoenden ten goede komt. J T. WOLLESWINKEL: Fractievoorzitter C.H.U. Gaarne wil ik aan uw verzoek voldoen om iets te schrijven aangaande het werk programma van de C.H. in onze gemeen te. Het gaat dan in de eerste plaats om de christelijk-historische politiek in onze plaatselijke samenleving. „Is dat nu wel zo nodig?" heeft men mij wel eens gevraagd. Het motief is dan: „In een kleine gemeente als Renswoude kent men elkaar toch allemaal persoon lijk en is dan het bedrijven van christe lijke politiek niet overbodig?" Begrijpelijk J atrimoniumlaan 50 - Tel. 2777 eenendaal OPLOSSING PUZZEL NO. 75 (van j.l. vrydag) HORIZONTAAL: 1 poedel, 6 verbod, 12 slim, 14 baar, 16 Em, 18 st, 19 ets, 21 ar, 22 e.a., 23 rapport, 26 percent, 29 kade, 30 Mozes, 32 hede, 33 en, 34 e.k., 36 nuk, Pampelt, 45 eg, 47 slem, 49 aalt, 52 op, 37 re, 38 en, 39 stad, 41 soms, 43 na, 44 54 el, 55 bel, 57 Ni, 58 ha, 59 rode, 61 ge net, 63 neen, 65 Dreumel, 67 vertrek, 69 et, 70 we, 71 gei, 73 o.e., 74 le, 75 rede, 77 pols, 79 kaneel, 80 gemoed. VERTIKAAL: 2 os, 3 Elspeet, 4 dito, 5 Em, 7 eb, 8 raar, 9 Barchem, 10 o.r., 11 Berkel, 13 N.T., 15 patent, 17 maan, 19 Eton, 20 spek, 22 ende, 24 pd, 25 R.M., 27 es, 28 Ee, 31 Zutphen, 35 kapel, 37 ro tan, 39 sas, 40 dam, 41 sla, 42 set, 46 Vor- den, 48 Leeuwen, 50 Lintelo, 51 wankel, 53 port, 55 Belg, 56 Levi, 58 heel, 60 de, 61 ge, 62 te, 64 er, 66 mede, 68 room, 72 ei, 75 ra, 76 e.e., 77 p.e., 78 Se. is zulk een vraag wel, maar m.i. toch be slist onjuist! Wel wil ik graag toegeven, dat de mo derne mens van 1962 genoeg heeft van al die vroomklinkende en meestal niets zeggende phrasen. Ook de hedendaagse jeugd heeft afgedaan met de oude, meest al uitgeholde, leuzen. Daarom is het, naar mijn vaste overtuiging, noodzakelijk, dat wij minder praten en meer gaan doen! Het is thans meer dan ooit dringende eis, dat wij onze christelijke beginselen concreet gaan uitdragen en dan niet slechts door het woord alleen, maar ook door de daad. „Zijt daders van het Woord!" Wij ouderen moeten door ons voorbeeld en ook door onze daden tonen wat we geloven en wie we zijn. Slechts op deze wijze zullen wij de jongeren kunnen winnen voor onze chr. historische beginselen. Het wordt er in deze tijd van algemene vervlakking wer kelijk niet gemakkelijker op! Maar we zullen er niet aan kunnen ontkomen, want een dure plicht rust ons op de schouders. In dezelfde geest zullen wij ook in onze gemeente moeten streven naar bevorde ring van het christelijk onderwijs, licha melijke opvoeding, culturele vorming van de rijpere jeugd, ontspanning, als sport, spel enz. Gezien de kleine omvang van onze dorpsgemeenschap echter is het erg moeilijk, dikwijls zelfs onmogelijk, om alle gestelde idealen te verwezenlijken. Daarom ook zal de C.H.-fractie in de ge meenteraad de plannen van B. en W. tot uitbreiding van de kom van het dorp krachtig stimuleren. In dit verband moge opgemerkt wor den, dat men al spreekt i.v.m. de woning bouw over „Plan Zuid" en „Plan Noord". Het is de bedoeling dat binnen enkele ja ren grote oppervlakten bouwrijp worden gemaakt voor woningbouw. Een en ander stuit nog op het stugge raderwerk der ambtelijke molen, maar wij hopen toch, dat dit jaar grote vordering met de plan nen gemaakt zal worden. Natuurlijk moet er bij deze planologie naar gestreefd worden, dat het specifiek rustieke van ons uniek landelijk dorpje bewaard blijft. Zodoende kan ook Rens woude in de toekomst een trekpleister worden voor mensen van buiten de ge meente om zich hier metterwoon te vesti gen. Ook de wegenbouw blijft voor onze ge meente nog urgent. Het moet gezegd wor den, dat op dit gebied al veel is bereikt. Er is zelfs een gerede kans, dat na de uitvoering van de in bewerking zijnde projecten, reeds in de loop van dit jaar de openbare zandwegen in de gemeente tot het verleden zullen gaan behoren. Slechts enkele gedeelten .eigen weg" zul len voorlopig nog onverhard blijven. Hier ligt een taak voor het particulier ini tiatief. Verder blijven er voor de C.H.-fractie KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 mei 1962 bedroeg het aantal aan gegeven televisie-toestellen 1.141.400 tegen 1.122.311 op 1 april (t/m 17 mei 1.151.971). Er waren op 1 mei 1962 2.592.440 gere gistreerde radio-toestellen tegen 2.591.523 op 1 april j.l. Het aantal aansluitingen op de Draadomroep bedroeg op 1 mei 474.053 tegen 474.841 op 1 april j.l. nog wel vele wensen die in 1962 wel niet alle in vervulling zullen gaan. Maar al met al blijven wij optimistisch m.b.t. de toekomst voor Renswoude. H. VERMEULEN: Fractievobrzitter A.R.P. De komende vier jaren zullen voor Renswoude zeer belangrijke jaren zijn. 1 januari 1960 was voor onze gemeente een fatale datum. Ons inwonertal werd door grenswijziging met een derde ver minderd. Toch zal onze gemeente zich weer her stellen van die slag wanneer een krach tige, vooruitstrevende gemeente politiek wordt gevoerd. Een van de eerste eisen daarvan is de woningbouw. Dit in de vorm van woningwet en particuliere bouw. Het gemeentebestuur moet het provin ciaal bestuur weten te overtuigen van de noodzaak daarvan. Dat is de weg waar door Renswoude weer tot nieuwe bloei kan komen. Een tweede punt voor de komende vier jaren, moet zijn, riolering van de dorps straat. Het is van het allergrootste be lang dat niet alleen de nieuwe straten maar ook de oude kern van ons dorp van een riolering wordt voorzien die aan de eisen van deze tijd voldoet. Het gazon f9 slecht6 kort gemaaid mooi 1 Gereedschappen voortuin, akker en gazon de graag gekochte motor maaiers, die het ons gemakke lijker maken. Voor kleine en grote tuinen, parken en sport velden, voor hoog en jong gras. Overbelastbare, speciale motoren - geen lawaai! Sterk gebouwd, eenvoudige bedie ning. Vanaf Fl. 296,-. Gras vanger extra. Nieuw: Motodux- Kabeifix rolt de kabel tijdens het maaien automatisch, op en af. Gratis prospectus bij: Hoogstraat 7 - Tel. 2414 op unieke postzegelserie Honderd jaar Frans Hals-Museum te Haarlem en het internationaal congres van museumdeskundigen, dat van 4 tot en met 11 juli onder auspiciën van de International Council oj Museums in ons land wordt gehouden, vestigen dit jaar extra de aandacht op cultureel Nederland. Twee culturele gebeur tenissen van de eerste orde, die voor PTT aanleiding waren een speciale serie postzegels uit te geven, die het Nederlandse cultuurbezit tot onderwerp had den. De keuze viel daarbij op de traditionele serie Zomerpostzegels, die ieder jaar met een speciale toeslag worden uitgegeven. Zoals bekend komt die toeslag ten goede aan culturele instellingen en aan organisaties voor maat schappelijk werk en volksgezondheid van alle gezindten in ons land. In Amerika heeft men de vakantiegenoegens aan het water uitge breid met de uitvinding van de draag ba r e__ ka toenen kano. Men kan er in roeien, zeilen en er zelfs een lichte bui tenboordmotor aan be vestigen. Houten span ten houden de sterke, absoluut waterdichte ka toen onder spanning. Vakantiepret is trouwens toch niet denkbaar zon der katoen. Het is nodig voor het tentdoek en wie na een zonnige dag ook 's nachts voldoende warmte wenst bij het kamperen kan het niet stellen zonder slaapzak van stevige katoenen popeline met een rits sluiting over de gehele lengte. De speciaal voor slaapzakken geweven popeline is water- en vuil-afstotend en laat toch een natuurlijke uit waseming toe. •fr het Amerikaanse katoenmeisje, dat op maandag 4, dinsdag 5 en woensdag 6 juni in Nederland zal zijn. Penne (spreek uit: pennie) Persy heet deze 19-jarige, as blonde, 1.70 m lange tweede jaarsstudente van de universeteit in Texas, haar vader land. Ze woont in Waco, waar haar vader directeur is van een effectenkantoor. Op een van de laatste dagen van het vo rige jaar werd zij in Memphis, hoofdstad van de Amerikaanse katoenstreek, door zeven juryleden gekozen uit 21 finalisten als de 24 ste Maid of Cotton. Het is een in de Amerikaanse katoenstaten onder de vrouwelijke studenten fel begeerde titel omdat het, naast een reeks van vermoeien de verplichtingen en representatieve ar beid, een intercontinentale goodwill-reis, een omvangrijke garderobe en een slee van een auto oplevert. Maar de Ameri kaanse meisjes uit de katoenlanden moe ten heel wat in hun mars hebben willen zij met succes kunnen dingen naar de uit verkiezing tot Maid of Cotton. Ze moeten in elk geval uit een goed gezin komen en studeren aan een universiteit. Ze moeten ongehuwd, niet jonger dan 19 en niet ouder dan 25, tenminste 1,65 m lang en fotogeniek zijn. Uit de aanmeldingen voor de tientallen selectiewedstrijden in de 19 Amerikaanse katoen producerende landen blijkt ieder jaar weer dat er genoeg meisjes zijn, die aan deze eisen voldoen. Het is echter nog lang niet genoeg. Een Maid of Cotton dient intelligent te zijn, een brede belangstelling te hebben en een sterk karakter. Ze moet improviserend een toespraakje kunnen houden, zonder in flauwe algemeenheden te vervallen. En natuurlijk moet ze mooi, althans zeer charmant zijn, maar dat had u natuur lijk al begrepen. Miss Penne Percy heeft aller harten en de instemming van een lastige jury ge wonnen. Wie deze foto ziet, zal er niet verbaasd over zijn. Ze draagt hier een van de tientallen kledingstukken die 40 Amerikaanse ontwerpers uit pure ka toenen stoffen voor haar hebben ontworpen. Het is een ensemble van bedrukte katoenen ottoman. Het bestaat uit een getailleerd jasje met een open, kraagloze halslijn, dat gedragen wordt over een nauwsluitend twee-delig pakje. Twee Britse geleerden hebben een sterk bewijs gevonden voor de stelling dat er leven is in de wereldruimte. Zij hebben dit bewijs aangetroffen in een meteoriet die bijna honderd jaar geleden bij Or- gueil in Zuid Frankrijk op aarde is neer gestort. Zij hebben verpulverde delen van het binnenste van de meteoriet onder een sterke microscoop bekeken en sporen van hele kleine cellen ontdekt die er uit za gen alsof het eens levende cellen waren geweest. De cellen die eigenaardig van vorm waren en puntige en buisvormige uit steeksels hadden, lijken zeer veel op die van primitieve planten van het soort dat een groene laag op de oppervlakte van vijvers vormt. De geleerden zijn Dr. Max Hey, een scheikundige en Robert Ross een botanicus van het British Museum. De resultaten van hun onderzoekingen zijn deze dagen op een bijeenkomst van de Royal Society getoond. De heer Ross heeft verklaard dat de hoeveelheid ma teriaal die tot dusverre bijeen is gebracht geen afdoende bewijs levert; niettemin bevat het een aanwijzing dat het waar schijnlijk is dat er leven in de ruimte is. De zwarte meteoriet, een brokkelig zwart stuk steen, zou een stuk kunnen zijn dat van de maan is afgebroken of een stuk van een uiteengespatte planeet. In fossiele vorm zijn de cellen waar schijnlijk al miljoenen jaren dood; zij zien er uit alsof zij een vochtige atmos feer behoefden om in te leven. Dit sluit de mogelijkheid uit dat zij op aarde in de meteoriet terecht zijn gekomen. De meteoriet werd enige uren nadat hij op aarde insloeg opgeraapt en heeft sindsdien in droge musea gelegen. Tot dusverre zijn de minuscule levensvormen alleen onder een microscoop gezien. Nu willen de geleerden ze chemisch analy seren om te ontdekken waaruit ze be staan. AANTAL KIESGERECHTIGDEN EN DEELNEMING AAN DE PROV. STATEN VERKIEZINGEN VAN 1962 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de omvang vastgesteld van het kie zerskorps voor de onlangs gehouden Pro vinciale Statenverkiezingen. Kiesgerech tigd waren 6.652.883 personen, waarvan 6.221.324 d.i. 93,5 #/o hun stem hebben uit gebracht. In 1958 bedroeg het overeen komstige percentage 94,4. De geringere deelneming in 1962 t.o.v. 1958 heeft zich in alle provincies voorgedaan. Zeeland vertoond met 92,1 °/o in 1962 tegen 93,0 °/o in 1958 het laagste deelnemingspercentage, de beide zuidelijke provincies de hoogste (beide 95,1 in 1962 tegen in 1958 95,6 voor Noord-Brabant en 95,9 "It voor Lim burg). an het aantal uitgebrachte stemmen zijn in 1962 meer geldige stemmen uitgebracht dan in 1958 (97,0 tegen 96,8 Dit ver schijnsel heeft zich in alle provincies voorgedaan, uitgezonderd Noord-Brabant (1962 96.8 tegen 97,1 in 1958) en Lim burg (95,4 tegen 96,2 in 1958). De Zorherzegels gingen een museum serie vormen, uniek in uitvoering, dank zij de grote zorg, waarmee de ontwer per, de 44-jarige Amsterdamse foto graaf Cor van Weele, zijn werk heeft gedaan. Postzegels ontwerpen is geen eenvoudige taak. Ze moeten aan zoveel eisen voldoen, en mogen in geen enkel opzicht iemand onaangenaam treffen. Maar Cor van Weele, een van nature optimistisch mens, zei zonder aarzelen „ja", toen hem begin 1961 de opdracht werd gegeven. Hij wist niet waaraan hij was begonnen en wist toen evenmin dat ons land 350 musea telt, waarvan hij ereen groot deel bezocht, soms meermalen, om toch maar alle onder delen van ons museumbezit in die vijf postzegels tot uitdrukking te kunnen brengen. Frans Hals uit de lijst „De onderwerpen liggen er voor het grijpen, maar het is moeilijk om er geen „postzegel" van te maken", zegt Van Weele. Want dat was juist de taak die hij zich stelde. Drie maal bezocht hij b.v. het Haar lemse Frans Hals-Museum. Tenslotte viel zijn keus op twee koppen uit een beroemd Schutterstuk. 3.24 x 1.75 me ter zijn de afmetingen van het schil derij: Van Weele wilde een détail daar van weergeven op de postzegel van 25 x 35 millimeter, zonder dat er iets verloren ging. Dat het stuk daarvoor uit zijn lijst moest om in de tuin van het museum bij zonlicht te kunnen worden gefoto grafeerd, vond de directie van het mu seum goed. En nu prijken die twee koppen op de indigo 30-cents-zegel met tien cent toeslag. Maar het Schuttersstuk diende nog tot meer. Een foto van het hele schil derij illustreert de hoes en de verzend- envelop van een smaakvol plastic plas tic grammofoonplaatje „Portret van Nederland", dat de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels in Den Haag uitgaf ter ondersteuning van de Zo- merzegelactie. Het vertelt iets over die Zomerzegels en over het Nederlandse cultuurbezit. Draaiorgel-, carillon- en clavecimbelmuziek begeleiden de stem men van de ministers Klompé en Cals en de aantrekkelijke tekst, die door Albert Vogel wordt gezegd. In vier ta len wordt dat plaatje uitgegeven. In de hoes is een complete serie Zomer postzegels bijgesloten en op de verzend- envelop kan nog een serie worden ge plakt. Dit plaatje, bedoeld als steun aan de actie, heeft een veel wijdere het fregat van Cornelis Evertsen in het Rijksmuseum te Amsterdam. Voor de 8-cents-zegel dacht Van Weele eerst aan een object van Delfts Blauw. Tenslotte kwam hij terecht in het Rijks museum voor de geschiedenis der Na tuurwetenschappen in Leiden. Uren lang dwaalde hij er rond en liet zijn ogen spiedend rondgaan over de meest vreemd soortige voorwerpen uit vervlogen jaren. De door Christiaan Huygens uitgevonden slingerklok fascineerde Cor van Weele. Maar dan moest het ook die klok worden, en niet de kop van Huygens, „Want dat zou weer te veel postzegel zijn gewor den", zegt Van Weele. Grote dienst De man, die niets méér wist van post zegels, dan dat men er een brief mee kan frankeren, heeft zijn opdracht wel in de nieuwe mmmm ESPRESSO mamma kleuren v.a. 2.50 ïl'l'XÓwIvXvXwi voor tieners en twens 1.95 FA. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 strekking gekregen. Samen met de vijf culturele ambassadeurs in postzegel- vorm, is het een toeristische ambassa deur voor ons land geworden en boven dien voor iedere filiatelist in binnen- en buitenland een steeds waardevoller bezit. De prijs van het plaatje, com pleet met hoes, envelop en serie Zo merzegels bedraagt een rijksdaalder. Optisch grapje Van elke postzegel is eigenlijk een ver haal te vertellen. Op zoek naar een on derwerp van natuurhistorische waarde belandde Van Weele in een vlinder museum met twintigduizend vlinders. Hij fotografeerde er niet een. In het Zoölogisch Museum te Amsterdam stuitte hij toen op het schelpfossiel, vermoedelijk 175 miljoen jaren oud. Het geringde motief stelde hem voor bijzondere problemen. Het fossiel was hol, maar het was moeilijk het zo te fotograferen, dat het cok op de 6-cents- zegel (waarop het overigens op vrijwel ware grootte staat afgebeeld) hol zou zijn. Het is Van Weele gelukt, maar als u die 6-cents-zegel of de afbeelding van het fossiel omdraait, is hij ineens bol gewerden. Een optisch grapje. Van Delfts Blauw naar slingerklok Weg was Van Weele van het beeldje van een kat, vermoedelijk uit de Romaan se tijd, dat vier jaar geleden uit het Win- schoterdiep werd opgevist en nu in het Museum te Groningen staat. Het was moeilijk te zeggen, onder welke categorie het moest worden gerangschikt. Tenslotte werd het volkenkunde en diende het als beeld voor de 4-cents-zegel. Het schegbeeld op de 12-cents-postzegel heeft Van Weele weken bezig gehouden. Zijn ogen, waaraan nimmer iets ontgaat, hadden zich als het ware vastgezet op dit beeld, dat hij ontdekte op het model van bijzonder serieus uitgevoerd. Zo goed zelfs, dat zijn uiteindelijke selectie van vijf foto's onmiddellijk werd goedgekeurd. Van Weele heeft, net zoals hij het in al zijn werk doet, getracht te zien zoals an dere mensen een object zien, maar daar naast heeft hij er ook dingen uitgehaald, die men anders niet ziet. Met die museumserie heeft hij niet al leen de PTT en het Zomerzegelcomité een grote dienst bewezen, maar bovenal een belangrijke bijdrage geleverd om ons cul tuurbezit in het buitenland meer bekend heid te geven, wat het toeristische bezoek aan ons land alleen maar ten goede kan komen. De harmonieuze Zomerzegelserie blijft tot 9 juni bij de postkantoren en de over al aanwezige plaatselijke comité's ver krijgbaar. GEZIN In het gezin Gosset te Caen is een dezer dagen het 20e kind geboren. Van deze 20 zijn er nog 17 in leven. Het oudste is 23 jaar, de moeder 39 jaar. De vader verdient 280 gulden per maand. De 19 mensen leven in een wo ning van drie vertrekken. Toen het nieuws wereldkundig werd, verklaarde de moeder aan de haar be zoekende journalisten: ik koop per dag vier broden van 4 pond en 12 kilo aard appelen. Daarbij komt dan nog de no dige groente en het vlees. Dat kan om dat we boven het inkomen van mijn man nog een aanvullend inkomen aan kindertoeslag, enz. hebben van 220, De vader, metselaar, komt tweemaal per dag thuis om de maaltijden te pre sideren. Die lijken op een soort banquet met de lange rij borden aan weerszij den op de grote tafel. Na het avondeten heeft geleidelijk de aftocht naar de bedden plaats naar gelang de leeftijd. Voor het slapen is slechts één oplos sing: drie a vier kinderen in één bed. v.\v.v. LORD Ook mannen hebben hun eigenaardig heden: veldmaarschalk Lord Montgo mery, beroemt zich er op 30 costuums, 100 dassen en enige dozijnen nylon overhemden te bezitten die nog nooit door vrouwenhanden zijn aangeraakt, omdat hij ze zelf wast 's avonds voor het slapen gaan. Nü zonder weeldebelasting krasvrij bovenblad deur met ruimte voor 4 liter* flessen gesloten vriesgedeelte laag stroom verbruik (de prijs van 1 sigaret per dag) garantie: 5 jaar op koelaggregaat, 1 jaar op kast en onderdelen DIEPEVEEN's BLIJVENDE SERVICE IS UW DUBBELE GARANTIE 8&M „Goed zeg, de nieuwe Solex ïn die prachtige kleurencombinatie!" DE LUXE 399. mei volotomalisehe koppeling. Haal vandaag nog de nieuwe kleurenfolder of maak vrijblijvend een proefrit bijl Pr. Bernhardlaan 110 Veenendaal

De Vallei | 1962 | | pagina 3