Ds. lac. Vermaas nam afscheid van zijn gemeente ROUTE T.B.C.-MARS Altijd liever IVOR OL CM EVBOLOT Toch deelname aan TBC-Mars TEENERS GENOTEN VAN SHOW IN VER. GEBOUW Mevr. Stoffels-van Haaften sprak voor de V.V.D. RHENEN Volgend jaar vergunning voor nieuw dorpshuis in Amerongen? ARAM V.A.B. KIRPESTEIN Dan zeker van frisse mond en witte tanden ELST „Dan w-Trappen" op Hemelvaartsdag DE LEZER SCHERPENZEEL De Heer der slangen ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Voor de kantonrechter „Laat Christus zijn in ALLES!" De Ned. Herv. predikant, ds. Jac. Vermaas, heeft na een periode van ruim zes jaar, afscheid genomen van de gemeente Veenendaal in verband met zijn ver trek naar Huizen (N.H.> Dit geschiedde zondagavond tydcns een byzondere af- niet, want in ons hart wonen de joden waarvan geschreven staat: de predi king was hun een ergenis. en de Grie ken die het gewoon dwaasheid noem den." Dé grote nood is volgens de predi- schcidsdienst in de Julianakerk, die o.m. werd bijgewoond door collega's predi- kant, dat Jezus een vreemdeling in zijn kanten, ds. Schipper uit Ede en ds. F. Mallan van de Ger. Gem. te Veenendaal, alsmede het voltallig gemeentebestuur en gemeente-secretaris D. Blankespoor. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet toen de scheidende predikant de dienst begon. Als afscheidsprediking had ds. Ver maas 1 Cor. 2 2 gekozen, waar staat „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten cnder u dan Jezus Christus en Dien gekruisigd". Vooraf verklaarde de predikant dat hij hier met veler lief en leed had mogen meeleven. „Zo'n ure als nu is ontzaglijk belangrijk omdat wij, zo wel als de gemeente, moeten verschij nen voor het gericht met de vraag: wat hebben wij met die prediking gedaan en wat doen we er nog mee? Eigenlijk VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE Vierde Chr. Kleuterschool Naast de kleuterscholen aan de Hoofd straat, Coniferenlaan en „De Blokken doos" zal het bestuur van de Stichting tot Oprichting en Instandhouding van Chr. Kleuterscholen te Veenendaal op 1 september a.s. een vierde kleuterschool openen. Deze wordt gevestigd in een aantal lo kalen van de Kon. Julianaschool; twee lokalen worden ingericht als kleuter klassen en een derde lokaal zal dienen als speellokaal. Deze nieuwe kleuterklas sen worden met het allernieuwste mate riaal ingericht. zou je nog eens alles willen zeggen, nog eens vermanen of dreigen, alles onderstrepen in al die jaren hetgeen gezegd is", aldus ds. Vermaas. Drie stukken Zijn prediking verdeelde ds. Vermaas in drie stukken: ten eerste sprak hij over alleen Christus, ten tweede alles in Christus en ten laatste Christus in alles. Genoemde tekst was volgens de pre dikant het kernpunt van Paulus' predi king. Corinthe was een goddeloze stad en Paulus moest daar gaan prediken. „Hij kwam echter niet met de wijsheid des mensen", aldus ds. Vermaas, „Hij wilde niet anders spreken dan over Jezus Christus en Dien gekruisigd". „Ook wij hebben dat getracht", zei de predikant „en ik weet het. we hebben het gedaan in alle gebreken en met angst en beven. Niet met pralerij van woorden of menselijk philosoferen of wereldse methoden, om zó de mensen tot een soort binding met Gods woord te brengen. God en de gemeente is onze getuigen - we hebben getracht altijd alleen Christus te prediken." Verzet „Wij hebben Christus mogen predi ken gemeente", zo vervolgde ds. Ver maas, „maar dan ook alles in Hem. Doch dan begint het verzet in onze eigengereide harten. Dacht u dat wij mensen waren die zeggen: gelukkig dat die Christus er I is?", zo stelde hij de vraag. Het ant- woord gaf de predikant zelf: „Helaas eigen huis is. „En ook in deze gemeen te, want wij willen van de wereld ha len, wat we kunnen halen. Er zijn in onze tijd allerlei stromingen en gods dienstige bewegingen, maar je kunt daarbij op je eigen troon blijven zitten. Dat is de eigen vroomheid." Waar dan wél de juiste Godskennis werd geleerd? „Op de knieën gemeente - in het stof", zo beklemtoonde de pre dikant. ..Het is Christus in alles van ons hele i leven. Op fabriek, in kantoor, in huis j en ook in de politiek. Wij zijn in het heden der genade en laat ons beden- i ken", zo besloot ds. Vermaas zijn pre diking. Dankwoord In zijn dankwoord betrok ds. Ver maas alle personen en instellingen waarmee hij in zijn Veenendaalse pe riode te maken heeft gehad. In het bijzonder bracht hij dank aan het gemeentebestuur en de gemeente secretaris. „Wij hebben altijd een open oor voor onze zaken bij u gevonden." Voorts sprak hij woorden van dank aan het adres van zijn collega's, de kerkvoogden en notabelen, kosters, or ganisten en vele anderen. Tot de gemeente zei hij: „Ik ga weg omdat God ons riep. Gaat altijd trouw op onder het Woord des Heren en wijs de kinderen er op." Namens de Classis werd het woord gevoerd door ds. A. Vroegindewey en namens de kerkeraad door ds. Wisger- hof. Beiden getuigden van het feit dat ds. Vermaas zeer belangrijk en op bouwend werk heeft verricht en zij wensten de predikant in zijn nieuwe gemeente Gods zegen toe. De gemeente zong de scheidende pre dikant tenslotte staande Psalm 121 vers 4 toe. WATERPOLO: Morgenavond misschien eerste wedstrijden van V.Z.C. Het staat nog niet vast, dat de Veenen daalse zwemclub morgenavond het wa- terpoloseizoen in „Bergbad" zal openen. Op dit moment is het water nog geen vyftien graden en om de wedstrijden te kunnen spelen moet de temperatuur min stens 16 graden zijn. Bereikt de temperatuur nog het mini- mumpeil dan komt V.Z.C. I heren om kwart over acht in het water tegen D.K.R. I uit Utrecht. Er zal worden gespeeld volgens de nieuwe spelregels en dit kan de wed strijden voor de toeschouwers aantrekke lijker maken. Men speelt n.l. vier maal tien minuten zuivere speeltijd, met twee minuten rust tussen elke spelperiode. Dit betekent, dat elke periode ongeveer een kwartier zal duren en een waterpolówed- strijd nu dus een tijdsduur krijgt van on geveer een uur. De tijd dat het spel na een fluitsignaal „dood" is wordt name lijk niet meegerekend bij de zuivere speeltijd. Met de invoering van deze nieuwe be palingen hangt een uitbreiding van de ploeg samen. Deze bestaat nu uit elf spelers, terwijl uiteraard slechts zeven spelers daadwerkelijk aan het spel deel nemen. Men mag dus tussen de verschil lende spelperioden van spelers verwisse len. Voor morgenavond zijn opgesteld: Jan Bakker, Koomen, Evert en Henk van de Loosdrecht, Cel en Ad Slotboom, Wim van der Meer, Kees Hardeman, Hein van Schuppen, Sipkema en Schoeman. De dames moeten om kwart voor acht in „Bergbad" spelen tegen D.W.K. II. 20 km: Tuinstraat, Helling, l.a. Achter straat, Nieuweweg, Vendelseweg, Mun- nikenweg, r.a. Kooiweg, Parallelweg, l.a. Heuvelsesteeg, Haarweg, r.a. Eindseweg, r.a. Dwarsweg, rust: Kamp Overberg. Na rust pijlen volgen tot Dijkstraat, r.a. Wes tersingel, Rembrandtpark, l.a. Geerseweg, Korte Molenstraat, r.a. Zandstraat, r.a. Kostverloren, l.a. Achterkerkstraat, l.a. Beatrixstraat, r.a. Zandstraat, r.a. Flui tersstraat, l.a. Markt, r.a Kerkewijk. l.a. Sandbrinkstraat, finish. 0 15 km: Tuinstraat. Helling, l.a. Achter straat, Nieuweweg, Vendelseweg, Munni- kenweg, l.a. Slaperdijk, r.a. Haarweg, Spoorweg over, Eindseweg, r.a. Dwars weg, rust: Kamp Overberg. Na rust zelfde route als 20 km. 10 km: Tuinstraat, Helling, l.a. Achter straat, Nieuweweg, Vendelseweg, Munni- kenweg, l.a. Slaperdijk, r.a. Haarweg, Spoorweg over, Eindseweg, r.a. Dwars weg, rust: Kamp Overberg. Na rust r.a. Dwarsweg volgen tot Slaperdijk, r.a. Sla perdijk, l.a. Dijkstraat, l.a. Westersingel, Rembrandpark, l.a. Geerseweg, Korte Mo lenstraat, r.a. Zandstraat, r.a. Kostver loren, l.a. Achterkerkstraat, l.a. Beatrix straat, r.a. Z indstraat, r.a. Fluitersstraat, AANBESTEDING VERENIGINGSGEB. Blijkens een advertentie elders in dit nummer volgt binnenkort de openbare aanbesteding van een nieuw verenigings gebouw van de Stichting Eigen Gebouw. Het nieuwe verenigingsgebouw zal aan de Verlengde Tuinstraat verrijzen. Architect is H. Nieuwenhuis. RECEPTIE KAMPIOEN UNITAS Zoals bekend heeft de voetbalvereniging R.K.S.V. „Unitas '48" het kampioenschap behaald in de 3e klasse A afd. Utrecht. Ter gelegenheid hiervan wordt op zater dag 2 juni a.s. in hotel de Korenbeurs een receptie gehouden van half vier tot vijf uur. LAATSTE NIEUWS Bij het ter perse gaan van dit blad werd bekend dat ook de Hol- landia-Trico met drie groepen zal deelnemen aan de a.s. zaterdag- l.a. Markt, r.a. Kerkewijk, l.a. Sandbrink straat, finish. 5 km: Tuinstraat, Helling, l.a. Achter straat, Nieuweweg, Vendelseweg, Munni- kenweg, l.a. Hoorntje, l.a. Rozenstraat, r.a. Gortstraat, l.a. Zandstraat, r.a. Kost verloren, l.a. Achterkerkstraat, l.a. Bea trixstraat, r.a. Zandstraat, r.a. Fluiters straat, l.a. Markt, r.a. Kerkewijk, l.a. Sandbrinkstraat, finish. - BUITGEMAAKT BIJ KAIMANA Nederlandse militairen tonen een deel van de bij Kaimana buitgemaakte wapens en munitie. Onder het buitgemaakte materiaal bevonden zich wapens en patro nen van Russische makeiy en originele N.A.V.O.-munitie. Een paar honderd teeners uit Veenendaal en direkte omgeving hebben zater dagavond vol aandacht en soms met veel overgave geluisterd en gekeken naar een show in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, die georganiseerd was door de Renswoudse band „The Rainbow Rockets". Hoewel het er af en toe warm naar toe ging - er werd gespeeld en gezongen dat het een lieve lust was - verliep alles in ordelijke banen en kan er, voorzover men liefhebber is van dit soort muziek, gesproken worden van een bijzonder geslaagde avond. Het gevarieerde programma werd ge- j opend door „The Rainbow Rockets" met als solo-gitarist P. Boshoven uit Veenendaal. „The Country Cats" uit Bennekom, die er een enorm tempo in hielden, werden keer op keer luide toegejuicht, in het bijzonder de jongste solo-gitarist, een 10-jarige knaap, die bijzonder goed thuis is op zijn instrument. Geen won der dat deze Freddy al heel wat eerste prijzen in de wacht gesleept heeft. „The Blue Sharks" uit Ederveen - een jong bandje dat in opkomst is - deed voor de anderen in het geheel niet on der. Ook zij knalden met daverend ge luid hun muzikale neten de zaal in, overigens tot groet genoegen van het merendeel jeugdige publiek. De grote verrassing van de avond In de bovenzaal van hotel De Korenbeurs hebben mssthdagavond tegen de honderd personen aandachtig geluisterd naar een glashelder betoog van Mevr. Mr. J. M. Stoffels-van Haaften, lid van de Tweede Kamer Voor de VVD. Na een korte inleiding over het verloop van de verkiezingen in de laatste jaren, waar bij spreekster het niet onder stoelen of banken slak dat ze het verlies bij de laatste verkiezingen betreurde, volgde een duidelyke uiteenzetting van de actu ele politieke problemen. Hierbij kwam als eerste aan de orde de kwestie ambtenarensalarissen. Het beleid van miniser Toxopeus lokte in deze een volkomen ongerechtvaardigde kritiek uit. Daar de VVD geen eigen grote krant of ander medium ter be schikking staat om zich te verdedigen, werd hierdoor beslist de laatste stem bus uitslag voor de VVD ongunstig be- invloed. De winst voor de PSP achtte spreek ster een veeg teken. Dat een zo groot deel van ons volk gevoelig blijkt te zijn voor het argument van eenzijdige ontwapening, vond zij gevaarlijk. v. d. PUTTEN middag te houden TBC-Mars. OfVervolgens sprak mevr. Stoffels over ook de wandelsportvereniging de kwestie „Van Riel, Visser, Oud'. cc,c i 4 j jT Deze zaak is door de pers uitgebuit, al- SSS present zal zijn, stond op dit dus spreekster. De heer Van Riel had moment nog niet vast. Meer volkomen het recht, op grond van het nieuws over de TBC-Mars op openbare vonnis in de zaak Van der Putten, zijn kritiek te geven op het pag. 1). VERKIEZINGSPROPAGANDA Leden van „De Doortrekkers" - een plaatselijke R.K. Jeugdvereniging - heb ben zaterdagmiddag op overduidelijke wijze reclame gemaakt voor de K.V.P.- kandidaat van de Veenendaalse gemeen teraad, de heer Haggenburg. Uitgedost met de meest opvallende leuzen trokken de jongelui door het centrum, zodat ieder een kon zien wie hun favoriet was. De laatste dagen begint de verkiezings-propa- ganda iets meer op gang te komen. Er worden huis-aan-huis pamfletten, „visi- te"-kaartjes enz. verspreid om iedereen op hqt belang van zijn stem te attenderen. personeelsbeleid van minister Visser. Minister Visser had op de vragen van de heer Van Riel makkelijk in kunnen gaan, maar deed dit niet. Dat Prof. Oud niet dezelfde conse quentie trok als de heer Van Riel, is gelegen in de andere en grotere verantwóórdelijkheid, die de Twee de Kamer als Volksvertegenwoor diging heeft. Spreekster zag in deze ontwikkeling dan ook niets vreemds of tegenstrijdigs. Ook de kwestie Nieuw-Guinea heeft ons stemmen gekost, aldus mevr. Stof- was de Rhenense zanger Oene Moed, die op voortreffelijke wijze enkele nummers van Elvis Presley bracht. Vooral de vrouwelijke teeners waren „weg" van hem en staken dat niet on der stoelen en banken. Ter afwisseling traden „The Ccrito's" uit Utrecht op. Dit is een acrobaten- groep die binnenkort voor de t.v. zal verschijnen en die ook in het Vereni gingsgebouw bijzonder werden gewaar deerd. fels. Ons meer dan de andere partijen, omdat wij in ons standpunt altijd on verdeeld achter de regering hebben gestaan. Spreekster week echter nu in zoverre van het regeringsstandpunt af, dat zij er geen heil in ziet het plan Bunker als basis van onderhandeling te hanteren. In de eerste plaats omdat de Papoea's niet roede aan de tafel zit ten, in de tweede plaats omdat Indo nesië rustig doorgaat met infiltraties. Breng de zaak zo. gauw mogelijk voor de Veiligheidsraad, was haar advies. Mocht er een veto volgen van Rusland, dan kan er een buitengewone zitting van de Verenigde Naties volgen. Wat op dit moment nodig is, is dat de we reld zich in deze uitspreekt. Aan deze uitspraak zullen we ons moeten hou den. Spreekster besloot haar betoog, met een korte belichting van de beginselen die de VVD-leden samenbinden. De drang naar vrijheid en waarheid. De mens, die waarlijk vrij is voelt al tijd zijn gebondenheid, hetzij aan een religieus beginsel, hetzij aan een hoog werd dit werk, opgebouwd na veie jaren moreel besef. Dit leidt tot verantwoor- van moeizame arbeid, vernietigd door de Uitbreiding en modernisering van werkplaats De onder rykstoezicht gediplomeerde schoenhersteller H. Klysen in de Gort- straat heeft eind vorige week een grote en moderne werkplaats waar het schoen- reparatiewerk vakkundig kan worden her steld, in gebruik genomen. Door de groei van het bedrijf kwam men op zeker moment voor het feit te staan naar een veel grotere werkplaats om te zien. Er is zorgvuldig naar een op lossing gezocht voor dit „ruimte-pro bleem" en het moet gezegd: de heer Klijsen is hierin uitstekend geslaagd. Uit de verbouwing kwam een grote en uiterst moderne werkplaats te voorschijn, gecombineerd met een modernisering en uitbreiding van machines. Het geheel maakt een uiterst verzorgde indruk, waar door ongetwijfeld ook de service aan de clientèle uitgebreid kan worden. Op de dag van de heropening kwamen vele zakenrelaties, vrienden en bekenden de heer Klijsen met deze aanwinst geluk wensen. Ook voor de winkelstand in dat deel van Veenendaal betekent deze mo derne schoenenzaak een niet geringe aan winst. In memoriam J. A. Schut Zaterdag 26 mei overleed te Rhenen na een langdurig ziekbed de heer J. A. Schut op 73 jarige leeftijd. De heer Schut heeft tijdens zijn leven bekendheid gekregen door zijn langduri ge activiteiten de gemeente Rhenen aan een carillon te helpen. Op 15 juni 1925 werd daartoe een stich ting in het leven geroepen, in het be stuur waarvan de ontslapene toen al zit ting had. Later zou hij geroepen worden om het voorzitterschap te vervullen. In 1939. was op bescheiden wijze een begin gemaakt (27 klokken), doch helaas BOUWKASWONING IN RHENEN GEGUND De woning voor de heer J. G. W. Swaen, aan de Jan van Arkelweg te Rhenen, is gegund aan aannemer fa. Wed. C. M. van Breenen te Cothen. Het ontwerp is van architect F. Klein te Groningen, terwijl het toezicht door de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten zal worden ver zorgd. De opbouwdatum van deze sys teemwoning is vastgesteld op 8 juni a.s. De Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid- Oost-Utrecht" gaat een oude tra ditie in ere herstellen, n.l. „dauw- trappen". Mede in verband met het 10-jarig bestaan wordt het een soort puzzel-wandel-excursie. De deelnemers krijgen bij de aanvang - en dat is 's morgens om half zes al bij de bushalte bij de kerk - een kaart uitge reikt waarop een aantal tijdens de tocht door een speciale commissie samengestel de vragen dienen te worden beantwoord. Als prijzen zijn enkele mooie boeken be schikbaar. Hoewel de deelnemers vroeg uit de veren zullen moeten, loont dit zeer de moeite, temeer daar er een mooie wan deling is uitgezet. GESLAAGD Op het te Den Haag gehouden examen slaagde onze plaatsgenoot P. G. Langeveld voor 3e stuurman grote handelsvloot. VRAGEN IN RHENENS RAAD Onder deze titel tref ik regelmatig in dit blad de vragen aan die naar aanlei ding van diverse zaken aan B. en W. van Rhenen worden gesteld door raadsleden, in het bijzonder door de fractie voorzitter van de z.g. „Vrije Partij", die van het vragenuurtje druk gebruik maakt. Nu de verkiezingstrijd is aangebroken maakt dit raadslid door middel van open luchtbijeenkomsten de nodige propaganda voor zijn standpunten, waarbij zijn mede raadsleden nogal eens op de korrel wor den genomen omdat zij zijn meningen over verschillende kwesties niet delen of, omdat zij naar het inzicht van de heer E. P. van Dijk niet genoeg hun zaken beheersen. Tot mijn grote verbazing echter vraagt dit raadslid thans, zoals uw blad van vrijdag 18 mei 1962 vermeldde, of burge meester en wethouders op de hoogte zijn van de toestand waarin een woning aan de Franseweg te Eist verkeert. Deze vraag doet bij mij een andere vraag rijzen, nl. of de heer E. P. v. Dijk nog in de raad thuishoort. Wat is nl. het geval? Dit raadslid is sinds enkele jaren lid van de commissie van bijstand voor het Woningbedrijf van Rhenen en als zo danig gerechtigd en verplicht toezicht te houden op het onderhoud van gemeente woningen. Het doet op zijn zachts gezegd wel vreemd aan dat een commissielid via vra gen een zaak. waarvoor hij in de eerste plaats zelf mede de verantwoordelijkheid draagt, tracht af te wentelen op burge meester en wethouders, en ik vraag me dan ook af of de belangen van de be woners door dergelijke vragenstellers wel op de juiste wijze behartigd worden, on danks alle fraaie verkiezings-redevoerin- gen. U dankend voor de plaatsruimte, H. B.. Rhenen Maandagavond was de „Stichting Verenigingsgebouw" in haar jaarvergadering in hotel het Rode Hert byeen. Momenteel zijn 22 plaatselijke verenigingen bij deze stichting aangesloten. Tevens werd nog medegedeeld dat het niet het doel was te concurreren met de particulieren op dit gebied. De aftredende bestuursleden werden in de voorvergadering bij acclamatie allen herkozen. delijkheidsbesef, aldus spreekster, dat zich steeds meer uitbreidt. Zij noemde in dit verband de ouden van dagen, de geestelijk of lichamelijk gehandicapten, de jongeren, die niet die plaats bereiken, die ze qua aanleg zou den verdienen. We mogen geen intellect verloren laten*gaap. De drie beginselen waarop het hedendaagse liberalisme stoelt zijn: vrijheid, verantwoordelijk heid en sociale gerechtigheid. Daarmee komt men zowel nationaal als inter nationaal het verst. Het zal er soms toe leiden, dat men in eigen vlees moet snijden, maar zelfs deze consequentie dient men te aanvèarden. Na de pauze werden er vele monde linge en schriftelijke vragen uitstekend beantwoord. Om precies elf uur sloot de voorzitter de vergadering. (38) Verrast is de nar opgesprongen. „Wel, wel", mompelt hij, de geheimzinnige gestalte nakijkend, „als mijn ogen me niet bedriegen is dat onze vriend Samson, die er tussenuit knijpt. Wat nu te doen? Als ik alarm sla, is hij in een ommezien tussen de rotsen verdwenen. Ik ga hem na!" En de daad bij het woord voegend glipt hij haastig de trap af en de poort uit. Samson heeft het op een lopen gezet, maar zodra het kasteel achter de massieve rots partijen van de kuststrook verdwenen is, mindert hij zijn vaart. Met driftige passen loopt de worste laar langs het stille nachtelijke strand en hij be merkt niet, hoe tussen de rotsen een kleine kogel ronde figuur verschijnt, die hem op veilige af stand behoedzaam blijft volgen. In een der huizen van de slapende stad buigt een geneesheer zich aandachtig over de bewusteloze fakir El-Kazzar. „U zult geduld moeten hebben, messire", zegt hij tot Aram, die zojuist met Agua het ziekenvertrek is binnengetreden. „Het kan nog uren duren, eer hij weer bij kennis komt." „Dan staat ons maar een ding te doen, Agua", zegt Aram vastbesloten. „We moeten trachten het meisje Suleikah te vin den. Zij is de enige, die misschien licht in deze duistere zaak kan brengen." (Wordt vervolgd) bezetters, die het klokkenspel in de smelt kroes stopten. De heer Schut liet de moed echter niet zakken. Na de oorlog nam hij als enigst overgebleven bestuurslid van de stichting de draad weer op, verzamelde een nieuw bestuur om zich heen, werd zelf tot voor zitter gekozen, begon van de grond af aan de zaak weer op te bouwen en zag kans in betrekkelijk korte tijd een nieuwe bei aard bijeen te brengen, ditmaal van 47 klokken en een automatisch spel. Op grond van deze nimmer aflatende burgerzin behaagde het Hare Majesteit de Koningin de heer Schut op 6 novem ber 1959 de ere-medaille in goud toe te kennen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De ontslapene had voorts een actief aandeel in het bestuur van de afdeling Rhenen van de Ned. Protestanten Bond als penningmeester. Zijn naam is vereeuwigd op één van de grootste klokken van het Cunera- carillon. OPNIEUW GEPARKEERDE AUTO BESCHADIGD IN RHENEN In de nacht van donderdag op vrijdag werd een langs de Grebbeweg gepar keerd staande personenwagen, eigen dom van de heer C., wonende aldaar, door tot nu toe onbekenden zwaar be schadigd. Toen de eigenaar 's ochtends naar zijn auto stapte trof hij een complete ravage aan, doordat de voorruit totaal was verbrijzeld. Alsof dat niet vol doende was hebben de daders ook nog twee gaten in het versplinterde veilig heidsglas gebroken. De heer C. vond op de voorbank een grote steen, waarna hij onmiddellijk de politie waarschuwde, in de hoop dat er vingerafdrukken op zouden wor den gevonden. De politie nam geen halve maatregel, kwam onmiddellijk met een speurhond, doch tot nu toe is men de daders niet op het spoor. Het onderzoek wordt voortgezet. In de voorvergadering werd met alge mene stemmen besloten dat de aftredende bestuursleden, de heren E. v. Geytenbeek, M. G. Harinck en F. C. Magedans aan zouden blijven. Om kwart over acht opende de voor zitter der stichting, de heer G. A. Dagne- lie de vergadering. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit dat zovele waren opge komen. Uit de notulen en het jaarverslag over het jaar 19611962 bleek o.a. dat veel voorbereidend werk was verricht door het bestuur. De verheugende mededeling kon wor den gedaan, dat de bouwvergunning was toegezegd voor het voorjaar 1963, zodat hoogstwaarschijnlijk volgend jaar met de bouw van het dorpshuis kan worden begonnen. Na uitvoerig verslag van de secretaris bracht de voorzitter dank aan de secre taris voor zijn vele werk, en was het de beurt aan de penningmeester, die in zijn verslag een batig saldo kon melden. Uit de bal ans bleek dat de stichting momen teel een vermogen bezit van 18.317, Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de gemeente, waar uit bleek dat de oorspronkelijke subsidie regeling door Gedeputeerde Staten was afgewezen. De nieuwe regeling ging nu over op een geldlening welke wordt ver strekt tegen een jaarlijkse rente en af lossing. Deze geldlening bedraagt 265.000,welke afgelost moet worden in 40 jaar. Daar het exploitatietekort hierdoor belangrijk vergroot zal worden, zal de subsidie van de gemeente gelijk ge steld worden aan het exploitatietekort, hetwelk geraamd is op rond de 8.000, per jaar. Op een vraag uit de vergadering, dat bij een nieuwe gemeenteraad de gemeen te dan niet zou kunnen terug trekken, antwoorde de voorzitter dat een en ander notarieëel zal worden vastgelegd bij de de overdracht enz. Verder deelde de voorzitter nog eens nadrukkelijk mee, dat het niet in de be doeling van het bestuur ligt om particu lieren in welke vorm dan ook te gaan beconcurreren. Men wil niet hoger in prijs, maar ook niet lager. Het exploita tie tekort mag niet groter worden ten koste der verenigingen. Nadat de tekeningen nogmaals door de leden waren bestudeerd, en er nog enke le vragen waren beantwoord hierom trent, sloot de voorzitter deze geanimeer de vergadering, met de wens dat bij de volgende vergadering de plannen voor een groot gedeelte te zien waren in de funderingen. KERKEWIJK 17 VEENENDAAL TEL.3313 Ook Oocft 2iekenfcmds6zde/i ff HET STRIKKEN VAN WORMEN Een van de dodelijkste vallen in de natuur, zo lezen wij, wordt opgezet door een zwamachtige plant die strikken spant voor het vangen van wormen. De zwam schiet uit vochtige bodem op als een in het zonlicht blinkende naald. Dan komt er een groen sprietje uit groeien, dat omlaag buigt en zich aan zijn eigen voet vasthecht, aldus een kleine lus vormend. Dikwijls staan er vele strikken in een groepje bijeen, zo dat vroeg of laat een over de grond kruipende worm met zijn kop in zo'n strik raakt. Onmiddellijk wordt de strik dichtgetrokken. De worm tracht zich eruit te wringen, maar de lus wordt al nauwer en nauwer aangehaald, tot de worm dood is. Dan zendt de lus kleine uitlopers uit die de worm inkapselen - en verteren. OP HET NIPPERTJE In de vliegtuigen vol Britse jong gehuwden die hun wittebroodsweken op het eiland Jersey in het Kanaal gaan doorbrengen, doen zich soms vreemde incidenten voor. Net toen een speciaal bruidsparen- vliegtuig op het punt stond op te stijgen uit Cardiff, kwam er nog een paartje aangerend, dat instapte terwijl de mo toren al begonnen te draaien. Toen het vliegtuig boven het Kanaal was, riep de jongeman de stewardess. „Ik moet de gezagvoerder spreken", zei hij haar. „Dit is een zaak van leven en dood!" De stewardess haalde de gezagvoer der. „Hebt u in dit vliegtuig de leiding, net als een kapitein op een schip" vroeg de jongen. De gezagvoerder knik te verbaasd. „Trouw ons dan, alstu blieft!" zei de jongen. „We stonden te wachten bij de kerk, maar de dominee werd opgehouden door de verkeers drukte voor een voetbalwedstrijd, zodat we er hals over kop vandoor moesten." „Hadden jullie dan niet kunnen wachten?" vroeg de gezagvoerder. „Wat?" riep het meisje. „En onze huwelijksreis missen?" De 19-jarige H. uit Wageningen had verzuimd op de stopkruising van de Harnjesweg en de Grindweg in zijn woonplaats van zijn fiets te stappen en het stopgebod na te leven. Vrijdag verscheen hij voor het Wagenings kan tongerecht om zich hiervoor te ver antwoorden. Het was avond, verdedigde H. zich, en er reed niemand op de weg. Dat doet er niet het minste toe, antwoordde rechter v. d. Brand. Er stond een stopbord en daaraan had u moeten gehoorzamen. De eis luidde 12,of 2 dagen. Er is vrijwel niemand, die zich iets van stopkruisingen aantrekt en dat moet maar eens veranderen, vond rech ter v. d. Brand. Vonnis 20,of 4 dagen. J., een 24-jarige student uit Wage ningen, verscheen vrijdag voor het kantongerecht in zijn woonplaats, om dat hij in het donker gereden had met een bromfiets, waarvan het achterlicht niet brandde. Het niet zorgen voor een goede verlichting op fietsen en bromfietsen schijnt mode te zijn onder de studen ten in Wageningen. merkte rechter v. d. Brand op. Van de tien mensen, die daarvoor terecht staan hier, zijn er negen student. In dergelijke gevallen is het maar beter deemoedig toe te geven, dat je het verkeerd gedaan hebt, vond de of ficier, mr, Pfeil. Laten we toch zorgen ook steeds deze kleine dingen in orde te hebben. Eis en vonnis 10,of 2 dagen. Van S., een 19-jarige student uit Wa geningen, was in Doorwerth aangehou den omdat hij reed met een motor, die niet voorzien was van een kenteken verlichting en een achterlicht. Hoewel er dus twee overtredingen waren, was er slechts één oorzaak, want het ene lampje, dat nu ontbrak, behoorde voor beide verlichtingen te zorgen. Nadat het achterlicht op de een of andere duistere manier was ver dwenen, gebruikte ik er een zaklamp voor, die met een rood kapje was be dekt, zo onthulde Van S. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Ik bezat op dat ogenblik namelijk geen geld om een nieuw te kopen. Helaas is echter, zonder dat ik het gemerkt heb, de bat terij leeggelopen, zodat alleen nog maar een heel flauw pitje bleef schijnen. Allemaal lapmiddelen, vond de officier. Terwijl het u nu nog duur der gaat kosten, vulde de rechter aan. Eis en vonnis luidden vervolgens 5,of 1 dag voor het ontbreken van de kentekenverlichting en 15,of 3 dagen voor het achterlicht.

De Vallei | 1962 | | pagina 2