TELEVISIE ONTVANGER Verkoudheid 'ASPRO r Setter Set Voor onze OUDERE lezers Jonkers HISTOR Moeder «ajqj ZOMERFESTIJN van extra Sparzegels! VEENENDAAL Eerste TBC-mars trok bijna 1200 deelnemers TBABYDERMK""" ARAM De Heer der slangen RHENEN AMERONGEN OVERBERG SPAR -margarine 49 H. Jonker Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! nylons espresso! m wmmm r~ V.. j Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: en 10°/o korting! ZO-KLAAR PUDDING ...als een j vorst in zijn I TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 8 JUNI 1962 Nr. 46 Waarop gelet moet worden bij de aanschaffing van een ALGEMEEN Een televisieontvanger is een elek trisch toestel met een aansluitwaarde van ca. 170 watt. Indien zulk een ontvanger dus gedu rende zes uur in bedrijf is geweest, is het verbruik aan elektrische energie rond lkWh. Aangezien bij het kijken naar tele- /isie de kunstverlichting gewoonlijk gedeeltelijk wordt uitgeschakeld, be hoort een televisieontvanger tot die elektrische toestellen, welke het totale energieverbruik per woning meestal niet doen stijgen. Er zijn nu verschillende bijzonderhe den, waarvan het nuttig is deze te kennen of deze te hebben overwogen alvorens tot de aanschaffing van een televisieontvanger over te gaan. INDELING DER ONTVANGERS Afhankelijk van het antwoord op de vraag wat men kan en wil zien, zal men aan een zgn. super-ontvanger of aan een universele ontvanger kunnen denken. Met een super-ontvanger is men na melijk verzekerd van de ontvangst in Nederland van ten minste een der Ne derlandse zenders: Lopik (Kanaal 4), Smilde (Kanaal 6), Markelo (Kanaal 7), Goes Kanaal 7, Roermond (Kanaal 5) of Den Helder (Kanaal 10). Een en an der is gebonden aan de plaats waar men woont. Omdat de hoofdzender Lopik het ge hele land niet kan bestrijken, zijn een aantal steunzenders gebouwd. Al deze zenders, alsmede de Duitse stations Langenberg (Kanaal 9) en Oldenburg (Kanaal 2) liggen in de frequentieban den I en III en zijn door middel van een kanalenkiezer in te stellen. Degenen, die in het Zuid-Ooosten en Midden-Oosten van ons land wonen, kunnen met een super-ontvanger te vens naar Langenberg kijken en in Noord-Oost Nederland komt ook Ol denburg door. Een zogenaamde universele ontvanger is alleen belangrijk voor de inwoners van bepaalde delen in Zuid-Nederland. Naast het Nederlandse programma en Langenberg voor het Zuid-Oosten, ko men voor het Zuiden eveneens een of meer van de volgende stations in aan merking: België met Ruiselede Vlaams (Kanaal 2), Luik Waals (Kanaal 3) en Waver Overijse Vlaams en Waals (Ka naal 8 en 10). Voorts bij gunstige con dities Frankrijk Lille (Kanaal F 8-11)! Deze zenders in België en Frankrijk werken volgens een ander systeem, waarop is gerekend bij de universele ontvangers. KLAAR VOOR DE TOEKOMST De huidige televisie golfbereiken (banden I en III) hebben geen ruimte meer om nieuwe toekomstige zenders op te nemen. Het maximum aantal kanalen in deze banden is opgedeeld. Deze nieuwe zenders zullen nu onder gebracht worden in de banden IV en V, de zogenaamde UHF (in Duitsland is er reeds een begin mee gemaakt). Het is belangrijk te weten, dat de televisieontvangers om deze nieuwe zenders te zijner tijd te kunnen ont vangen, voorzien moeten zijn van een tweede kanalenkiezer (UHF-kanalen- kiezer). Er zijn reeds ontvangtoestellen in de handel, waar deze tweede kanalenkie zer is ingebouwd. Bij de andere ont vangers zullen later desgewenst enige voorzieningen dienen te worden ge troffen. BEELDGROOTTE Indien men de soort ontvanger heeft vastgesteld, vraagt vervolgens de groot te van het beeld de aandacht. De gebruikelijke maten zijn momen teel: 43, 48, 53 en 59 cm. Deze maten stellen de diagonaal van de beeldbuis voor, hetgeen een internationaal be grip is. Bij de beeldbuizen 48 en 59 cm zijn de hoeken minder afgerond en krijgt men de indruk van een meer recht hoekig beeld. Overigens is de hoogte-breedtever- p. VAN'DIJK J atrimoniumlaan 50 - Tel. eencndaal 2777 houding van het televisiebeeld dezelfde als voor film nl. 3 4. In het algemeen is de gunstige af stand voor de kijker naar een beeld buis van 43 en 48 cm ca. 3 meter en naar een beeldbuis van 53 en 59 cm ca. 4 meter. U kunt hieruit dus zelf afleiden wel ke grootte van beeldbuis u in de be treffende kamer mag kiezen om een goed resultaat te mogen verwachten. Indien men een te grote beeldbuis heeft voor een kamer, zijn ook de beeldlijnen gemakkelijker te onder scheiden. hetgeen men beter kan voor komen. Denkt u maar aan de film. waar men 1 ook een zekere minimum afstand moet nemen voor prettig waarnemen. Een praktische proef ter plaatse verdient aanbeveling. BEELDKWALITEIT De industrie heeft alles in het werk gesteld de verwende kijkers naar de huidige film. ook op het televisie scherm een brillont en contrastrijk beeld te geven. Tussen diepzwart en helder wit moeten alle nuances zuiver worden weergegeven, terwijl het beeld uiteraard haarscherp dient te zijn. De kleinste details moeten goed zichtbaar zijn. Het door de Nederlandse Televisie en na iedere uitzending geeft u een goede gelegenheid de verschillende eigenschappen te controleren en te ver gelijken. Toch speelt hierbij persoon lijke smaak ook een rol. GELUIDSKWALITEIT Bij het beeld van een televisieont vanger behoort vanzelfsprekend ook het geluid. Nu heeft men op het ge bied van de geluidsweergave reeds zo vele jaren ervaring, dat deze bij de goede ontvangers dan ook uitstekend is. Men kan hier zonder meer hoge eisen stellen. Bij de asymetrische T.V.-toestellen is één van de luidsprekers naast de beeldbuis gemonteerd; men meent wel eens, dat deze bouw een betere „ver binding" geeft tussen beeld en geluid, maar ook hier hangt weer veel van het persoonlijk inzicht af. DE BEDIENING Hoe gemakkelijker de bediening, hoe prettiger voor u en hoe geringer ook de kans, dat een televisieontvanger verkeerd is ingesteld met alle minder aangename gevolgen van dien. Men kieze dan ook bij voorkeur een ontvanger met zo min mogelijk en overzichtelijk geplaatste bedieningsor ganen. Hoewel een televisieontvanger een zeer gecompliceerd toestel is, hebben de ontwerpers toch kans gezien een groot aantal functies te automatiseren, zoals de horizontale en verticale syn chronisatie, de fijnafstemming per ka naal, de contrast- en helderheidsrege ling, beeldbreedte- en beeldhoogte-in stelling en overschakeling van de Bel gische TV-systemen. Een simpele druk op dc aan/uit knop is veelal voldoende om deze automa tiek in bedrijf te stellen. Er bestaan zelfs TV-toestellen met een mogelijk heid tot afstandbediening. VORMGEVING EN AFWERKING Uw televisietoestel moet het ook als meubel goed doen in uw kamer. Het dient een verantwoorde aanpassing te geven aan de reeds aanwezige meube len. Dit is dan ook de reden, dat de fa brikanten de grootste zorg dienen ie besteden aan de vormgeving en afwer king, alsmede aan de keuze der hout soorten, zodat er voldoende combina tiemogelijkheden ontstaan. Men kan tegenwoordig inderdaad alle kanten uit. SERVICE Wij merkten onder reeds op, dat een televisieontvanger een uiterst gecom pliceerd toestel is. Bij het aanschaffen is het dus van belang te overwegen, of aan de service, eventuele reparaties e.d. vlug en goed kan worden voldaan, zonder dat al te grote afstanden met zulk een ontvanger moeten worden af gelegd. Goede fabrikanten kunnen vele onderdelen nog gedurende zeer lange tijd naleveren. DE ANTENNE-INSTALLATIE De antenne en de wijze van instal leren is geen bijzaak doch een onmis bare bijdrage om een goede en zo wei nig mogelijk gestoorde televisie-ont vangst te waarborgen. Sta er dus op, dat uw handelaar alle aandacht aan deze aanleg schenkt en vakkundig per soneel de antenne-installatie verzorgt. Bij ieder kanaal, dat men wenst te ontvangen, behoort een antenne met vaste afmetingen. Voor meer kanalen heeft men dus ook even zovele anten nes. Televisie-antennes zijn afgestem de antennes, die, gelet op de korte golflengte (hoge frequenties) waar het om gaat, kleine afmetingen hebben. De antenne is meestal een zgn. ge vouwen dipool met één of twee reflec toren er achter en een director er voor. Aan de kust kan men voor Lopik het best een drie- of vierelements an tenne kiezen. Hoe dichter bij de zen der, hoe eenvoudiger de antenne kan worden. De antenne dient van goede constructie te zijn en ook bestand tegen slechte weersinvloeden. De verbinding tussen de antenne en de televisieont vanger wordt gewoonlijk d.m.v. lint kabel tot stand gebracht. In geval men aan een weg woont met druk autoverkeer, aan de kust met zo nu en dan hevige zoutneer- slag. sta men er op, dat beslist geen lintkabel wordt toegepast, maar goede afgeschermde kabel met twee aders. Deze kabel is wel duurder, doch er wordt veel teleurstelling door voor komen. De meeste TV-antennes bezitten een impedantie van 300 ohm, evenals de ingang van de TV-ontvangers. Indien bij de aanleg afgeschermde kabel wordt gebruikt, vrage men, of ook maatrege len zijn genomen voor een goede aan passing van deze afgeschermde kabel, die gewoonlijk een lagere impedantie dan 300 ohm heeft. Na overdenken van de besproken punten zal u de aanschaffing van zulk een waardevol toestel als een televisie ontvanger ongetwijfeld gemakkelijker vallen. in de •8833 nieuwe kleuren B83^Ö385::;::S3SSó6:j' v.a. 2.50 voor tieners en twens 1.95 FA. L. HET Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26. Telefoon 3041 DUIDELIJK In het Engels heet dat kort en zakelijk „Just married", maar in het Duits gaat het wal romantischer en grondiger al betekent het hetzelfde: „Laat ons maar rustig gaan, pas ge- (Uit: „Stroom") trouwd..." NEW FOREST PONYDAGEN IN HUIS TER HEIDE Er komen dit jaar twee belangrijke New Forest Ponydagen te Huis ter Heide en wel de eerste dag op 7 juli a.s., de zgn. fokdag, die door de inmid dels opgerichte afdeling Midden-West- Nederland van het Ned. New Forest Pony Stamboek zal worden georgani seerd, terwijl de tweede dag - op 28 juli - door het stamboek zelf zal wor den verzorgd. Deze dag betreft dan de centrale keuringen en wedstrijden, die telkenjare op de terreinen van de po nyclub „Schaerweyde" worden gehou den. Door de enorme groei van het stam- boak heeft het bestuur zich genood zaakt gezien zijn werkgebied in afde lingen te splitsen en het zijn deze dis tricten, die met do uitvoering van de regionale keuringen werden belast. De fokdagen zullen dienen om een selec tie toe te passen voor de centrale lus trum-keuringen op 28 juli. Het is lang zamerhand ondoenlijk geworden om al de pony's op één dag te keuren, want in het stamboek staan reeds meer dan 500 pony's geregistreerd. Op de vier geplande fokdagen zul len alle 1ste prijswinnaars in de gele genheid worden gesteld om aan de centrale keuringen deel te nemen. On nodig te zeggen dat men hier dus de crème de la crème van de New Forest Ponyfokkerij te zien krijgt. Bovendien mogen aan de centrale wedstrijden de vijf hoogstgeplaatste combinaties van de regionale wedstrijden deelnemen. Voor de fokdag op 7 juli bestaat van de zijde der fokkers en ruiters grote belangstelling. De eerste TBC-mars. georganiseerd door de wandelsportvereniging D.V.O., heeft welgeteld 1175 deelnemers getrokken. Het waren in totaal 45 groepen en 250 in- dividuelen die zaterdagmiddag onder bijzonder gunstig wandelweer by het OCB-gebouw van start gingen en zich via Veenendaal-West in de richting van de Groep en Overberg begaven. De intocht later op de middag werd muzikale luister bijgezet door de muziekvereniging „Crescendo" uit Eist, terwyl de prijs uitreiking door de beschermheer van de organiserende vereniging, wethouder C. N. van Kuyk, het sluitstuk vormde van deze primeur. „De Rijnkanters" uit Eist kwamen helaas laat aan de start omdat zij op weg naar Veenendaal betrokken wer den bij een verkeersongeval. Eén deel neemster moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Aan de start verscheen ook nog ge heel onverwacht de directeur van het santaorium „Sonnevanck" te Harder wijk, voor welke instelling zoals be- CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD In samenwerking met de rijkspolitie te Drogeham hebben opsporingsambte naren van PTT woensdag 30 mei 1962 de clandestiene zender „De Oude Vod- deman" ingerekend. Daarbij werd proces-verbaal opge maakt tegen de 34-jarige landarbeider W .v. d. B. te Harkema-Opeinde (gem. Achtkarspelen). Ook zijn moeder, de 53-jarige H. v. d. B.-A. werd geverba liseerd. ZEEP a i 250.000 „TAFELTJE-DEK-JE"- MAALTIJDEN VAN DE U.V.V. 1954 Rotterdam: eerste begin, drie maal per week betrekken 15 bejaarden hun warme maaltijd uit de keuken van een U.V.V.-ster. De maaltijden werden afgehaald of per brommer rondgebracht. 1954 Bergen: het klooster in Bergen kookt driemaal per week extra 7 maal tijden voor bejaarden. De maaltijden worden nu al acht jaren lang op de fiets door U.V.V.-sters rondgebracht. 1956 Amsterdam, Dordrecht, Goes, Haarlem. 1956 's-Gravenhage: begon nen met 28 maaltijden per week. Nu 585 wekelijks. 1956 Arnhem: eettafel voor bejaarden in de U.V.V.-sociëteit. En dan volgen in de jaren 1957-1962 Baarn, Zutphen, Krommenie, Oegst- geest, Santpoort, Deventer, Hengelo, Middelburg, Voorschoten, Leeuwarden, Purmerend. U weet toch wat de letters U.V.V. betekenen? U.V.V. is de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers in ons land, die hulp trachten te bieden waar er maar nood is. En nood is er bij vele oudere mensen, voor wie het koken (en alles wat eraan vooraf gaat en er op volgt) te vermoeiend is. Een Rotterdamse U.V.V.-ster begon in 1954, zoals uit het hierboven staande lijstje blijkt, in haar eigen keuken warme maaltijden voor oudere mensen klaar te maken. Denk u eens even in wat dat betekent, om daarvoor je eigen keuken beschikbaar te stellen. Toen de aantallen steeds groter werden, moest natuurlijk naar een andere oplossing worden uitgezien. Er werd, ook elders in ons land, hulp ROBOT PAKEERPLAATS VOOR BRITS STATION De Britse Spoorwegen hebben nu hun eerste mechanische parkeerwacht, een robot met twee armen die de au to's binnen laat, ze er weer uit laat en het geld in ontvangst neemt. De par- keerrobot is dezer dagen op het sta tion van Harlow Town geïnstalleerd. Wanneer een auto het parkeergebied binnenrijdt, lopen de voorwielen over een drempel die de apparatuur in wer king stelt; een houten arm, die de toe gang verspert, gaat omhoog en stelt de automobilist in staat te parkeren. Wan neer de wagen een tweede drempel over rijdt valt de slagboom neer. Wanneer de automobilist zijn auto gaat ophalen wordt de uitgang geblok keerd door een tweede slagboom, die slechts omhoog gaat wanneer het par- keerbedrag wordt betaald. Voor hou ders van abonnementen is er een spe ciale gecodeerde sleutel die de „betaal- slagboom" vrij maakt. van ziekenhuizen gevraagd, van bejaar dentehuizen, van huishoudscholen ook, maar in dat laatste geval loopt men altijd vast in de vakanties. IN DEVENTER Einde 1959 waren er over het ge hele land al 100.000 maaltijden rond gebracht en einde 1961 waren het er 230.004. Toen ging het snel naar de 250.000 toe. Op 12 april jl. was dat aan tal bereikt en de afdeling Deventer genoot de eer dit feit te mogen vieren. Vele genodigden kwamen bijeen in het ziekenhuis, waar de maaltijden wor den bereid. „Denk u eens even in wat dat betekent om 250.000 rekjes met pannetjes naar gebruikers te brengen, nadat ze eerst nog vcArV-iï gevuld", zei de presidente van de U.V.V., mevr. J. B. Ch. 's Jacob, „maar het is gebeurd, 250.000 maal, vaak in weer en wind en altijd was het eten op tijd bij de genen, die het nodig hadden." En wij zeggen erbij: dat gebeurde allemaal vrijwillig. De presidente van de afdeling De venter, mevr. M. Vroom-Baarsma, ver telde, dat het altijd weer interessant is om te zien hoe de maaltijden in ont vangst worden genomen. De een doet het met een gezicht, waarop duidelijk staat te lezen: „Ik heb erveur be- taold", de ander geeft een dankbaar knikje, maar bij allen is er wel nieuws gierigheid naar wat er onder de dek seltjes zit. Het schaaltje rode vla zag er op die feestelijke dag in Deventer wel bijzon der smakelijk uit: met slagroom was er „250.000" opgespoten. In het gehele land werd er die dag iets extra's ge geven en de heer Breedenbeek in De venter, die de 250.000ste maaltijd in ontvangst nam, kreeg, evenals alle klanten in Deventer, een schaaltje met fruit en een paar eieren. Telkens weer moest hij het in ontvangst nemen om de fotografen in de gelegenheid te stellen te kunnen knippen. Maar hij was er gaarne toe bereid en dat bleek ook wel uit zijn gezegde: „Ik ben ei genlijk humorist van mijn beroep". Hij is vrijgezel, ziet helaas al jaren slecht en is dus heel erg met de war me maaltijden van de U.V.V. gehol pen. Hij bedankte de dames van de U.V.V. voor alle hulp die zij hem had den gebracht. „Dit is de 250.000ste maaltijd", zei hij, „maar wat ik in mijn leven heb gegeten, loopt in de wagons". Humorist of niet? De maaltijden worden driemaal per week rondgebracht, maar zij zijn zo groot, dat men er de andere dag, met bv. een flesje yoghurt erbij, ook nog mee kan doen. De prijzen lopen in de diverse plaatsen uiteen: van 70 cent tot 1,20. In Utrecht 1,20) wordt de prijs berekend naar draagkracht. In sommige plaatsen rekent men voor echtparen minder dan voor twee per sonen. Na de uitreiking was er een ont vangst van de genodigden in het mooie, oude Deventerse stadhuis, waar de burgemeester o.a. deze treffende woorden sprak: „De mens is eerder geneigd zichzelf te verwaarlozen dan een ander. Dit gebeurt bv. op het ge bied van de voeding". Hij bracht daar om hulde en dank aan de vele Neder landse vrouwen, die de oudere men- (40) „Allereerst zullen we eens een kijkje nemen op de jaarmarkt", zegt Aram, als hij met Agua door de slapende stad rijdt. „Ik zal dat meisje vin den, al zou ik alle krotten van Barranca moeten doorzoeken!!" Korte tijd rijden zij zwijgend verder. Dof klinken de paardenhoeven op de ruwe keien der straten ergens blaft een hond, als om de nachtelijke stilte nog meer voelbaar te maken Maar plotseling klinkt vanuit een zijstraat een lui de stem: „Heer Aramü Heer Aramü" Opgewonden zwaaiend met zijn korte armpjes komt Buffo, de nar aangehold. „Samson hijgt hij buiten adem, „hij is ontsnapt, die kaalkop!! Ik pff ik heb hem gevolgd pfff vanaf het kasteel tot een oud huis, hier vlakbij pfff Kom snel mee, Heer, voordat die spitsboef er weer tussenuit knijpt!!" En niet voor niets dringt de nar op spoed aan, want op datzelfde ogenblik treedt Samson binnen in de kelder, waar Suleikah ge vangen zit. In zijn vuist klemt hij het grote mes van Metellus (wordt vervolgd) sen de behulpzame hand bieden door hun de warme maaltijden te verschaf fen, die zij nodig hebben. VOOR HET ZIEKE KLEINKIND Welke grootmoeder maakt niet graag iets voor haar zieke kleinkind? Bij het Landelijk Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders kan een folder worden aangevraagd, waarin een pa troon voorkomt voor een bed-speel- schort. Daarnaast staan er ook aller lei praktische wenken in voor het be zig laten zijn van een ziek kind. Als u op bezoek gaat, kunt u ook op dat gebied nieuwe ideeën meebrengen. De prijs bedraagt 15 cent, waarboven de verzendkosten (4 cent) moeten worden betaald. Giro: 125635. Adres: 's-Gra- vendijkwal 60, Rotterdam. E. Rubbens-Franken LICHAAMSOEFENINGEN Onafhankelijk Het is niet te zeggen of uit te meten hoeveel plezier men zichzelf en ande ren kan doen door in staat te zijn en te blijven om meester te zijn over ei gen doen en laten. Afhankelijk zijn is niet zo best en zeker niet als het niet strikt noodzakelijk is. In heel veel ge vallen is het niet noodzakelijk en zelfs kan men dikwijls zeggen: het behoeft zo mal niet. Het gaat hier om dagelijks voorko mende bewegingen, zoals schoenen aantrekken en dichtmaken, wassen en drogen, aankleden, mantel of jas aan- en uittrekken. Dit zijn allemaal din gen, die een bepaalde beweegbaarheid van lichaam en ledematen vergen. Een beweegbaarheid, die er volgens bouw en aanleg is, maar die verloren ge raakt als men spieren en gewrichten geen kans geeft om te bewegen. Zelfs als men tenslotte moet worden geholpen bij het baden en bij het aan kleden dan nóg is het voor de help ster een groot verschil of men mee- of tegenwerkt, m.a.w. of er nog spier- gevoel is of niet. Laten we alles doen om zo lang mo gelijk onafhankelijk te blijven en laten we proberen dit te bereiken door er iedere dag 5 minuten aan te werken. Oefening 1. Staande: draai de rech terarm rond in het schoudergewricht, maak een zo groot mogelijke baan. Daarna met de linkerarm. Misschien beide tegelijk, dat kan ik zo niet zien. Oefening 2. Zittend of staande: buig iets voorover en weer terug. Buig iets opzij en weer terug, eerst naar links, dan naar rechts. Albertine Vellenga VIJF DAGEN ZONDER DRINKEN: UITERSTE MENSELIJKE GRENS Iets meer dan tweederde van het gehele menselijk lichaam bestaat uit vocht. Dat is ook de reden dat de mens twaalf keer zolang zonder eten als zonder drinken in leven kan blijven. Transpiratie en voort durende vochtafscheiding (o.a. om de huid koel te houden) zijn enige van de oorzaken, welke het vochtpeil vrij snel doen dalen. Wanneer het lichaam geen vocht krijgt toegediend zullen diverse funkties aan intensiteit inboeten en uiteindelijk in het geheel niet meer werken. Allereerst droogt het lymph- en celvocht op, waar door de weefsels sterk lijden. Daarop vermindert het vocht in het bloed sterk, waardoor er grote concentratie van gif tige stoffen in dat bloed onstaat, immers deze afvalstoffen kunnen niet meer uit gescheiden worden tengevolge van het verminderen van het vochtgehalte. Deze intoxicatie of vergiftiging prikkelt de stantie een grote onrust ontstaat. Deze hersenen sterker, waardoor in eerste in- volgd door visioenen, waarna bewuste- wordt bij voortdurende vergiftiging ge- loosheid optreedt Darna sterft de mens vrij snel Men heeft het belang van drinken on derkend en zowel thuis als in de bedrij ven wordt hieraan veel zorg besteed In transpiratie extra veel vocht verbruikt waarme omgevingen zal door intensieve worden en in veel bedrijven zijn de koe lers met „Coca-Cola" een vertrouwd beeld geworden De arbeidsprestatie wordt door het op peil houden van het vochtbestand- deel trouwens verbeterd Meer nog dan om vast voedsel vraagt het menselijk lichaam om vloeistof De mens kan dan ook maar 5 dagen zonder drinken, doch wel 60 dagen zonder vast voedsel Gevaarlijke vernielzucht Er wordt in Rhenen - en dat is ook in tal van andere plaatsen het geval - veel vernield. De jongste melding die wij op dit gebied binnen kregen was dat onverlaten zelfs kans hebben ge zien de staalkabels, waaraan het aan legsteiger van Ouwehands Dierenpark onderlangs de Grebbeberg is bevestigd, te stelen. Daar men het .vroegtijdig heeft ontdekt, kon worden voorkomen dat de aan het steiger bevestigde drij vende ponton door de stroom werd meegevoerd, met alle gevaren voor de scheepvaart daaraan verbonden. Dodenherdenking Op de Grebbeberg wordt 2e Pink sterdag om 12 uur wederom de jaar lijkse dodenherdenking gehouden door de vereniging 8 R.I.-1940, het stam- regiment uit de meidagen van 1940, waarvan zovele soldaten sneuvelden in de ongelijke strijd tegen de invallende Duitse troepen uit de Hitlerperiode. De plechtigheid zal het volgende ver loop hebben: 1. Begroeting en inleiding door de voorzitter van de ver., de heer mr. B. Coops; 2. gewijde muziek; 3. Toespraak door de eerwaarde heer A. V. J. Schellekens, aalmoezenier; 4. Ge wijde muziek; 5. Toespraak door de oud-veldprediker ds. Joh. Gerritsen Jr.; 6. Twee minuten stilte; 7 The Last Post; 8. Kranslegging bij het monument 8 R.J.; 9. Wilhelmus; 10.Rondgang langs de vele graven. Rhenenaar promoveerde Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde op maandag 4 juni 1962 te 16.00 uur de heer L. F. Ernst, ge boren te Heerlen, wonende te Rhenen, tot doctor in de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „Grondwaterstro mingen in de verzadigde zone en hun berekening bij aanwezigheid van hori zontale evenwijdige open leidingen". Na een inleiding, waarin eigen schappen van grondwater en grond in wisselwerking met elkaar beschreven worden, behandelt de heer Ernst eerst de stationaire grondwaterstromen en de weerstanden die onder verschillen de omstandigheden optreden, in het bijzonder in de buurt van open water of drainbuizen, waarbij aan de stro ming in de nabijheid van bijzondere punten zoals taluds van open water en stootvoegen tussen drainbuizen speci ale aandacht wordt gegeven. Vervol gens worden niet-stationaire grond waterstromingen onderzocht op de in vloed van waterberging in de onver zadigde grondlaag boven het grond waterpeil mede in verband met de hy steresis verschijnselen die bij deze zich voordoen. Tenslotte worden modelproeven be schreven voor die gevallen waarbij langs wiskundige weg geen bevredigen de oplossing gevonden werd. De heer Ernst is verbonden aan het Instituut voor Cultuurtechniek en Wa terhuishouding te Wageningen. Promo tor was: Prof. Dr. E. F. M. van der Held. kend, de baten van deze tocht bestemd, zijn. De directeur onderhield zich ge ruime tijd met de leden van D.V.O. en sprak zijn dank uit voor het ge nomen initiatief. Verkeerd gelopen Bijzonder teleurstellend aan deze tocht was het feit, dat vele groepen in de omgeving van de Amerongse Berg vele kilometers gelopen hebben die helemaal niet tot het parcours behoorden. Er bleek namelijk een richtingspijl afgebroken te zijn, zodat de meeste groepen misleid werden. Van de laffe dader ontbreekt natuurlijk elk spoor. Behoudens dit negatieve onderdeel, kan de eerste TBC-mars als volledig geslaagd genoemd worden. Hetzelfde constateerde de heer C. N. van Kuyk tijdens zijn toespraak die aan de prijs uitreiking vooraf ging. Hij bracht dank aan de organiserende vereniging en sprak de hoop uit dat volgend jaar wederom een TBC-mars zal worden gehouden. Uitslagen De uitslagen waren: 15-20 km.: „De Trouwe Zwervers" uit Opheusden 652 pnt. (wisselbeker) 10 km.: w.s.v. ..Woudenberg" met 678 pnt. (wis selbeker); 5 km.: „Benschap Bloesem"; 10 km. Schoolprijs: Rehobothschool. Vee nendaal. De uitslagen per afstand: 20 km.: 1 w.s.v. „Ingen" 714; 2 Blauw Wit Ede 702; 3 De Vrolijke Zwervers, Op heusden 699. 15 km.: 1 Trouwe Zwervers Opheusden 652; 2 Trekvogels Overberg .647; 3 SSS Veenendaal 639. 10 km.: 1 w.s.v. Woudenberg 678; 2 Blauw Wit Ede 669; 3 VDZ Veenendaal 649. 10 km. Schoolgroepen: 1 Rehobothschool 610 en 2 Patr. school 596. 5km.: 1 Benschap Bloesem 210 en 2 Trou we Zwervers 207. Alle deelnemers ontvingen tevens een fraaie herinneringsmedaille. De netto opbrengst van de tocht zal binnenkort overhandigd worden aan de directie van het sanatorium Sonnevanck te Harderwijk. In Kamp Overberg konden de tippelaars even heerlijk uitrusten. GEEN VOORRANG VERLEEND Een personenauto uit de richting Leer- sum en rijdende op de Kon. Wilhelmina- weg wilde Hemelvaartsdag linkaf de Koe nestraat inrijden en verleende bij deze manoeuvre geen voorrang aan een brom fietser op het rijwielpad langs deze weg. Het gevolg van deze aanrijding die hier door ontstond was nog al wat materiële schade. WEER DRIEMAAL KERKDIENST In verband met de vele vakantiegan gers in Overberg er er vanaf zondag weer driemaal dienst. De eerste dienst begint om 9 uur 's morgens de tweede dienst om 10.30 uur de avonddienst blijft onge wijzigd en dus om 6.30 uur. elk Se pakje voor de halve prijs wees verstandig, koop Sparmargarine, dat schaalt zovaal per week I LUNCHWORST 150 gram -10% de beroemde instantpudding zegel diverse smeken, pakje 38 en 8 ct voorde*! (A:iA9sA:eA9 SPAR voordooi CORSO QAseAPCASfiAs l PERZIKEN 454 grams blik 112 -10% l PIC-NIC-AANBIEDING WAFELMELANGE ,.g.i gesort. wafels 1 UU en Zü ct voordeel GEVULDE ANANAS x.g.i zakje, 200 gram 00 en 14 ct voordeel LEVERPASTEI blik, 200 gram 54 en 11 ct voordaal SNIJWORST/CERVELAAT ,.g.i varse 100 gram 4L en O ct voordeel Kopen biDs Spar scheelt 10 %1 Slasaus fles, 50% olie 100 -10% Slasaus des. 25% olie 97-10% Tomatensoep blik 92-10% Smul met noten 25 .10% Smak fijne crèmevulling 25-10% KOEKJE WET 10% PALMIERS 200 gram 66 -10% ISPAR geldig van 6 t/m 12 Juni TEXTIELHUIS Adr. van Ostadelaan 31 Veenendaal Tel. 2676 Elektro-Technlsch Installatie- en wikkelbedrflf T. Hasselaar voor al uw aanleg van STERKSTROOM KRACHTSTROOM en LICHTINSTALLATIES Wikkelwerk van Wisselstroom- Geiykstroom- Draaistroommotoren P. H. van Rijnstraat 6 Tel. 08385-3216

De Vallei | 1962 | | pagina 3