Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wegenbouwers hebben handen vol werk Julianastraat wordt gerecons trueerd REUSACHTIG GEBOUW te RHENEN De Wereld van WEEK-tot-WEEK VAKANTIE-UITKERING INEENS NIET TOEGESTAAN f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? DE EIFFELTOREN Agenda GELIJKE SCHOOLVAKANTIES UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL ELST AMERONGEN EDERVEEN mmsmmsm. Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vakraad afwijzend beschikt op verzoek van Fabrikantenkring om dispensatie fcctzouuialeDAMES Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER I 36e Jaargang VRIJDAG 29 JUNI 1962 Nr. 52 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W< F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprüs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprös 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Hoewel het weer er geen aanleiding toe gaf had de Veenendaalse gemeenteraad woensdagavond toch kennelijk de zomer in het hoofd. De hele agenda was in nog geen drie kwartier bekeken, een pauze van ongeveer een kwartier voor het onderzoeken van de geloofsbrieven van de nieuw- gekozen raadsleden inbegrepen. De twintig pun ten gaven ook geen stof tot spreken, er waren geen discussiabele zaken bij en het merendeel daarvan liep af met een hamertik van burgemees ter mr. dr. J. Hazenberg. Alle nieuwgekozen negentien leden van de ge meenteraad, die in september a.s. zitting zullen nemen werden, nadat hun geloofsbrieven door een commissie bestaande uit mevr. II. Buddingh- de Vries Lentsch, de heren W. A. Pas en G. J. van Deelen waren onderzocht, toegelaten als raadslid. Niet onder invloed Naar aanleiding van het bericht „Met bier minder mans" in onze woensdag editie, delen wij mee, dat de betrok kene tijdens het incident in een West duits hcreca-bedrijf niet onder invloed was en dat hij geheel onverwacht en zonder geldige reden een kaakslag heeft gekregen. Voorts zou de zinspe ling Bier-Melk kunnen suggereren, dat er overvloedig bier gebruikt zou zijn; ter plaatse was echter geen bier ver krijgbaar, zodat een andere drank is gebruikt. Dit, om alle eventuele misverstanden te voorkomen. GESLAAGD Aan de R.K. Opleidingsschool voor Kleuterleidsters te Amersfoort slaagde j.l. woensdag onze plaatsgenote J. M. M. W. de Wit voor de acte B (Hoofdleid ster), als beste van de cursus. Aan het begin der vergadering las burgemeester Hazenberg een brief voor van het PvdA-raadslid, de heer H. L. Spies, waarin deze meedeelde wegens drukke werkzaamheden de eerstvolgen de vergaderingen niet aanwezig te kun nen zijn. Het zag er volgens de heer Spies naar uit, dat hij niet meer als raadslid zal terugkeren en hij maakte van deze gelegenheid dan ook gebruik om de burgemeester, wethouders, ge meentesecretaris en mede-raadsleden te danken voor de prettige wijze van samenwerking. De heer Spies is in de nieuwe raad niet herkozen. TROTTOIRS OP DE LEINWEBER IN DE PEN Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) had een enkele opmerking over het voorstel tot het verlenen van een krediet voor de reconstructie van de Julianastraat en de D. S. van Schup- pen, alsmede tot onderhandse aanbe steding van dit werk. (Een aangelegen heid, waarover wij geen nadere mede- De Vakraad voor de Textielindustrie heeft woensdag afwijzend be schikt op het verzoek van de Fabrikantenkring Veenendaal om in de textielindustrie de 4 °/o vakantietoeslag inééns te mogen uitbetalen, inplaats van een gedeelte met de komende vakantie en het restant met de Kerstdagen. De pogingen zowel van werknemers als werkgevers om op deze wijze een soort voorschot te krijgen op een eventuele winstuitkering, zijn hiermee dus op niets uitgelopen. De enige hoop op succes die men nu nog koestert, is dat het College van Rijksbe middelaars deze week toestemming zal verlenen om in de textiel industrie tot een winst-uitkering over te gaan. Zoals wij reeds eerder schreven heerst er in de textielindustrie, zowel landelijk als plaatselijk, een min of meer onte vreden stemming over het feit dat het College van Rijksbemiddelaars blijft wei geren een uitkering uit de winst aan de werknemers toe te staan. Dit resulteerde reeds in enkele korte stakingen op een groot textielbedrijf ter plaatse. VERZOEK Mede naar aanleiding hiervan werd een vergadering belegd van de Fabrikanten kring Veenendaal, waar de ontstane si tuatie uitvoerig werd besproken. Om aan de wensen van de werknemers tegemoet te komen, besloot de Fabrikan tenkring Veenendaal bij de Vakraad voor de Textielindustrie dispensatie te vra gen van de CAO-clausule dat de vakan tie-toeslag in gedeelten uitbetaald moet worden. AFGEWEZEN Deze Vakraad, bestaande uit drie ver tegenwoordigers van de werkgeversor ganisaties en drie van de werknemers organisaties, is gisteren in vergadering bijeen geweest. Aangezien de werknemersvertegenwoor diger van St. Lambertus (de R.K. orga nisatie) zich tegen dit verzoek uitsprak, werd de uitslag van de stemming vier tegen en twee (Unitas en de Eendracht) vóór. Men hoopt nu dat het College v. Rijks bemiddelaars de winst-uitkering toestaat. PRINSES BEATRIX OPENT SOCIËTEITSGEBOUW IN WAGENINGEN Donderdagochtend heeft H.K.H. Prinses Beatrix in Wageningen de opening ver richt van het Sociëteitsgebouw van de International Club. De foto toont de Prinses na het hijsen van de clubvlag voor het gebouw in gezelschap van de president van de club, Ir. S. Ch. Bhar- gava. delingen kunnen doen omdat wij niet over het betreffende stuk beschikten, red.) Mevr. Buddingh vroeg zich af of het wel juist was om nu onderhands aan te besteden. Het feit, dat twee aan nemers, van wie uit het voorstel kon worden afgeleid dat zij de kandidaten voor het werk waren, altijd de laag- sten bij openbare aanbestedingen wa ren geweest, hield volgens spreekster niet in dat andere aannemers ook niet met een zelfde prijs uit de bus zouden komen. Dan had zij nog enkele andere be zwaren. De ene kandidaat schoot niet hard op met de Kanaalweg. F.r is maar een kleine ploeg, die weliswaar hard werkt, regelmatig aan de gang. Mevr. Buddingh was bang dat het werk niet voor de winter klaar zou zijn. En dan de andere kandidaat. Waarom, vroeg mevr. Buddingh, heeft deze nog geen slijtlaag op de Zandstraat aan gebracht? De putten steken er gevaar lijk bovenuit. En waarom is deze aan nemer nog niet begonnen met de re constructie van het laatste gedeelte van de Kerkowijk, ter -hoogte van de Markt? Kortom, mevr. Buddingh had de in druk, dat deze beide aannemers bijzon der druk waren. En mogelijk waren anderen minder bezet. AFWERKEN De heer G. J. van Deelen (SGP) waar- KETTIN GBOTSIN G Op de oprit van Rijksweg 12 heeft zich gisteravond een kettingbotsing voorgedaan, waarbij een aantal auto's betrokken waren, behorende tot een tocht van ouden van dagen. De voorste auto moest stoppen voor het verkeer op de autobaan, hetgeen tal van andere in de stoet rijdende automobilisten blijkbaar te laat opmerkten. De verkeers-opstopping die hierdoor ontstond werd snel door de politie op gelost. Eén auto was zodanig bescha digd dat hiermee de reis niet vervolgd kon worden. schuwde voor te kleine aannemers. Rondom ons heen, aldus spreker, kun- Van Deelen waarschuwing nen we zien hoe lang het dan duurt. Hij drong aan op zo vlug en zo goed mogelijk werk. Hij geloofde dat het afwerken van de Zandstraat een kwestie van een paar dagen zou betekenen. (2 ie verder pag. 2.) Premie wordt uitgekeerd De laatste tijd is het de gewoonte om de premie van de Valleiriks, wanneer deze geruime tyd ach tereen niet ontdekt wordt, uit te keren aan een liefdadige instelling of vereniging. Aangezien de waar de thans tot dertig gulden opgelo pen is, hebben wij besloten de premie ad 27,50 over te maken aan Philadelphia, een Veenendaal se afdeling van de vereniging van ouders en vrienden van het af wijkende kind (waartoe ook de B.L.O.-school te Veenendaal be hoort, bestemd voor kinderen uit de gehele omgeving) die binnen kort een speelgoedactie begint. De nieuw uit te geven riks heeft dus een waarde van VIJF GULDEN en het nummer is 2 RK 057775 Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. ■m Z.K.H. PRINS BERNHARD VIERT VANDAAG TIGSTE VERJAARDAG. ZIJN EENENVIJF- (Foto Max Koot) Tijdens een tweede bijeenkomst tussen de hoofden der scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en b.l.o. onder voorzitterschap van de wethouder van Onderwijs, de heer C. N. van Kuijk, is besloten volgend jaar al le lagere scholen per 15 juli met zomervakantie te laten gaan. Daar ook in 1963 het tijdvak tussen Kerst en Pasen wat lang valt, zal begin maart een zgn. lang week einde worden ingevoegd. De laatstgehouden bespreking om tot een meer uniforme regeling der vakan ties te komen vond plaats nadat vooraf een commissie van vijf de problemen, die zich hier voordoen, nader had be studeerd. Niettegenstaande het feit dat in het verleden alle pogingen om tot een uni forme regeling te komen schipbreuk leden, omdat van enige samenwerking geen sprake was, zegt de commissie in haar rapport, dat de bewering, het vorig jaar geuit in een der plaatselijke bladen, als zou er op dit gebied een chaotische toestand heersen, schrome lijk overdreven moet worden genoemd. Na bespreking in de vergadering van j.l. maandag kwamen de heren hoofden in overleg met een deputatie van de Veenendaalse Fabrikantenvereniging tot de volgende afspraak: Alle scholen op de vergadering ver tegenwoordigd zullen, behoudens goedkeuring van het gemeentebe stuur, resp. de schoolbesturen, in 1963 de zomervakantie doen aan vangen op maandag 15 juli. (Dit jaar is er, wat betreft de aan vangsdatum van de zomervakantie nog een verschil van een week tussen de diverse scholen). Ook over de duur der verschillende vakanties werd breedvoerig gesproken, doch duidelijk bleek, dat in dit opzicht onmogelijk tot een uniforme regeling was te geraken. Men achtte dit trou wens ook niet nodig! Tenslotte werd, in verband met de niet bevredigende regeling van het schoolzwemmen, de wens geuit, dat Veenendaal binnen afzienbare tijd de beschikking zou hebben over een deug delijk instructiebad. GESLAAGD KINDERREISJE VAN DE EENDRACHT Voor de tweede maal werd door de A.B.T.K&. „De Eendracht" te Veenen daal een kinderreisje georganiseerd. Ditmaal ging het met een viertal bussen naar Den Haag, waar o.a. Madurodam werd bezocht en de inwendige mensjes werden versterkt. De volgende pleisterplaats was Am sterdam. Hier werd een rondvaart door de grachtenden de havens gemaakt. Na in Amersfoort nog even te hebben ge pauzeerd voor een frisse dronk was men om half acht weer in de thuis haven Een tweetal bedrijven, t.w. de Vemiez en het depot Veenendaal van de Coca Colafabrieken stelde een gratis con sumptie beschikbaar. Morgenavond gymnastiekuitvoering De Elsterse gymnastiekvereniging „Oranje Wit" geeft morgenavond (za terdag) een grote turndemonstratie op het terrein achter de lagere school. Behalve de leden van de plaatselijke vereniging zullen ook diverse groepen uit Utrecht en Amersfoort van de partij zijn. Gezien het interessante program ma wordt belangstellenden aangeraden tijdig aanwezig te zijn. EEN GOUDMIJN Het is vermoedelijk een hinkend beeld een toren een goudmijn te willen noe men, maar de aandeelhouders van dit hoogste bouwsel van Europa (300 meter) zijn overtuigd van de juistheid. De toren werd in twee jaar tijds, van 1887 tot 1889, gebouwd ter ere van de toenmalige wereldtentoonstelling te Parijs. De 7300 ton staal van de toren, die door 21/-> miljoen klinknagels worden bijeengehouden, werden door 300 mechaniciëns in elkander gezet. De bouwer Alexander Gustave Eiffel kon aanvankelijk voor zijn torenidee geen voldoende sympathie vinden, maar zette door en richtte een maatschappij op, die de benodigde 5,5 miljoen gulden in aandelen bijeenbracht. Ze verwierf de consessie de toren te exploiteren en ze doet dit tot op heden. Er zijn momenteel 15300 aandelen in omloop, die ongeveer 550,per stuk doen en op de Parijse beurs uiterst moeilijk zijn te krijgen. De aandelen van Alexandre Gustave Eiffel zijn nu in handen van zijn klein zoon René Le Grain Eiffel. Toen in 1909 de concessie afliep scheelde het weinig of de toren was tegen de grond gegaan, maar de ene techniek redde de andere. De draadloze telegrafie en de radio konden zulk een hoge antenne best gebruiken. De Franse radio en televisie hebben er momenteel hun hoofdstation. Ze maken de toren nog 25 meter hoger, maar de Newyorkse wolkenkrabbers steken met 380 meter toch hier nog boven uit. Toen de 2e wereldoorlog uitbrak dreigde opnieuw de toren eraan te gaan; men vond die 7300 ton staal goede kost voor het oorlogsmonster. Het ver zet van de Parijzenaars voorkwam ech ter het verdwijnen van het zo karak teristieke monument. En toen in 1942 de Duitsers van hun kant naar die nut tige massa staal keken, was het verzet nog sterker. De Duitsers vonden het tenslotte wijzer er maar niet aan te be ginnen en zo bleef de toren opnieuw voor nuttiger gebruik bewaard. Er zijn weinig wonderen van de techniek, die zo tot de volksverbeelding spreken als dit ijzeren gevaarte. Esthetische zielen kunnen er meewarig op smalen, maar het blijft een markant specifiek Parijs' monument, dat niemand meer graag zou willen missen en allerminst de toe rist, en degene die van het toerisme leeft. De dezer dagen gehouden jaarver gadering van de consessionarissen con stateerde met genoegen, dat de toren verleden jaar door 1,8 miljoen toeris ten werd bezocht, een getal, dat alleen door de tombe van Lenin te Moskou, die 2,3 miljoen bezoekers trok werd overtroffen. Het derde in de rij is het monument voor Washington in de Ver enigde Staten, het vierde het Empire State Building te New York, respec tievelijk met 1,6 en 1,5 miljoen be zoekers. De bruto inkomsten van de toren waren in 1961 4,5 miljoen gulden (af komstig van de bezoekers, van het res taurant op de eerste etage en van het radio- en televisiestation erboven). Morgen zevende Stichtse Heuvelrugtocht Zaterdagmiddag wordt in Amerongen de 7e Utrechtse Heuvelrugtocht gelopen met een schitterend parcours door de bossen en uiterwaarden. Een speciale at tractie is dat één van de tien groepen geheel gratis mag deelnemen. De Heuvelrugtocht die zich ieder jaar mag verheugen in een grote belangstel ling, wordt georganiseerd door „De Woudlopers" uit Amerongen. De start is bij het Clubhuis aan de Kon. Wilhelmina- weg, terwijl de afstanden 5, 10, 18 en 25 km bedragen. Naast de draagmedaille voor iedere deelnemer, zijn er tevens extra prijzen voor groepen beschikbaar. Bij loting zal bepaald worden welke groepen geen inschrijfgeld behoeven te betalen. De organisatoren verzoeken met klem het roken in de bossen na te laten. Er zal gestart worden vanaf twee uur 's middags. Roode Kruis oefening Dinsdagavond werd te Ederveen een grote Roode Kruisoefening gehouden als sluitstuk van de E.H.B.O. cursus van het winterseizoen. Voor het houden van deze oefening was door de afdeling Ede van het Roode Kruis groot materiaal ter be schikking gesteld o.a. de rampenwagen. Gesteld werd dat by de Herv. Kerk een V.W. busje met 6 inzittenden was ver ongelukt. Vanaf de school aan de Schras werd met de rampenwagen uitgerukt naar de plaats van het ongeval, waar de zes pa- tienten waren neergelegd. De verwon dingen van deze patiënten was zo na tuurgetrouw mogelijk nagebootst en aan de hand hiervan moest iedere ploeg - die per ploeg 1 patient had - vaststellen wat de aard van de verwonding was en aan de hand hiervan eerste hulp verlenen. Hierna moesten de patiënten worden vervoerd naar de verzamelplaats van de gewonden, die was ingericht in een pak huis van de heer v. d. Berg aan de Hoofdweg. Nadat de gewonden door Dr. S. Hey waren onderzocht op de wijze waarop de E.H.B.O. was verleend werden de gewonden met de rampenwagen naar het oefenlokaal van de school aan de Schras vervoerd. Ook de zes ploegen ie der yit drie man bestaande kwamen hier bijeen en werd de uitgevoerde hulp besproken en op de foutjes gewezen. VEENENDAAL Zaterdag: Kersenrit MAC-Veenen- daal. Start 14.30 uur. La Mon- tagne. AMERONGEN Vrydag: Voetbalwedstrijd DVSA- Weyman op Burgwal 7 uur. Zaterdag: Zomeruitvoering Sport- ver. Amerongen in plantsoen Lievendaal 20.00 uur. Stichtse Heuvelrugtocht. Start 14.00 uur Clubhuis. ACHTERBERG Zaterdag: Zomeruitv. Excelsior achter o.l. school 19.00 uur. Op het in een punt uitlopende terrein tussen Rozenlaan en Anjerlaan zal in Rhe nen een torenflat worden gebouwd ter hoogte van 14 verdiepingen. De foto geeft een beeld van het reusachtige gebouw, waarvan ten stadhuize een maquette aan wezig is. In deze verzorgingsflat voor bejaarden komen niet minder dan 72 zelf standige woningen, elk bestaande uit een hal, een w.c., een badkamer, een grote slaapkamer, een keuken, een woonkamer van 5.60 x 4.80 m en een balcon. De be woners kunnen gebruik maken van een lift. Er zal ook nog een goederenlift in ko men en een trap voor noodgevallen. Op de eerste etage bevindt zich de keuken met ~~N de overige dienstvertrekken. Het is namelijk de bedoeling dat de flats worden ver kocht en dat de kopers gezamenlijk een coöperatieve vereniging gaan stichten, die voor het beheer van het gebouw en voor de verzorging van de bewoners zorg draagt. Er komt dus een kok en nog ander personeel. Onder de verzorging wordt namelijk verstaan de verstrekking van warme maaltijden, de centrale verwarming, de huis houdelijke hulp enz. De toren zal in het stadsbeeld niet storen omdat het bouwwerk min of meer in de diepte komt te staan van de noordelijke helling van het stadje. Vanaf de richting Veenendaal en Wageningen zal men, vooral 's avonds, in deze wolkenkrabber een herkenningsbaken van Rhenen kunnen zien. De flat wordt ge bouwd door de N.V. Maatschappij Uitvoering Bouwwerken v/h Gebr. Godijn te Zeist. TANDEN. Op een goede dag ontdekten ouders dat zij niet meer behoeven te contro leren of hun dochter haar tanden wel poetst. Bij jongens breekt dat moment een paar jaar later aan. Met de puber teit verschijnt het wit ge schuurde gebit als pronkstuk in het verkeer der sexen. Zo is het niet overal. Er zijn vol ken die de meerderjarigheid vieren met het afvijlen van de tanden. Er zijn streken waar de tanden niet zwart genoeg kunnen zijn van het pruimen In Tokio kan men zijn tan den nu laten kleuren. Na ze ven jaren van experimenteren met paardetanden heeft de heer Soekeji lino, die dr. voor zijn naam zet, een chemisch mengsel gevonden dat het een week op een gebit uithoudt. De behandeling kost ander- half uur en 35 gulden. Het tandsteen wordt verwijderd, het tandvlees schoon gemaakt en dan wordt de kleiirstof op gebracht. Dr. lino wil het liever niet al te bont maken. Hij biedt paarlemoer, crème, roze en blauw aan. Waarom men hem nodig heeft voor crème tanden is niet duidelijk. Roze advi seert hij alleen voor de hoek tanden, om de glimlach te ac centueren, blauw alleen voor het gebit van dames die in nachtclubs werken. Maar wie met alle tanden een roze glim lach wil vertonen wil hij gaar ne ter wille zijn. Trouwens met elke andere kleur als men er op staat. HAREN. In het Russische dorp Modnovorsk (in het zui den van de Oeral) heeft het gem.-bestuur de strijd aan gebonden tegen onzedelijke haardracht. Als zodanig wor den beschouwd de brosse (overal even kort), daar Cana dese polka geheten, en lokken vóór de oren. De onder-burge meester riep de kappers naar het gemeentehuis en vertelde hen dat zij de keus hadden uit twee haardrachten die zij mochten knippen: met de ton deuse kaal, op een kleine lok boven het voorhoofd na, of met de schaar de lokken ach ter het oor die traditioneel zijn voor het Russische plat teland. De jongens van Modnovorsk weigerden naar de kapper te gaan en lieten thuis hun haar knippen, zo goed en zo kwaad het ging, maar wel zoals zij het wensten. Het gemeentebe stuur liet het er niet bij zitten en gaf de hulppolitie opdracht jongens met onfatsoenlijke haren naar de kapper te bren gen. De ijverige hulpagenten haalden zelfs tondeuzes bij de kapper en gingen weerbarsti ge jongens op straat te lijf om ze kaal te knippen. De slachtoffers wendden zich tot de justitie en kregen nul op hun request. De pro cureur zei: „De hulppolitie voert de wil van het volk uit en overigens, waar maak je je dik om, het haar groeit wel weer aan." 3UN6HANS PRISMA PONTIAC 0MG6A voor betere uurwerken Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste, goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1962 | | pagina 1