Geen bezwaar tegen verhoging waterleidingstarief Vacantie ASPRO Alles ZI EN en HOREN over gezellig kolen stoken kijk en naar: „HET WONDER" in Utrechts museum Ga eens KLEINE VAKANTIEGIDS 1962 (III) Onder invloed aan de verkoop Verlichting Dorpsstraat wordt voltooid U BENT WELKOM! zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 29 JUNI 1962 Nr. 52 Heilig houten huisje en tenthuis De Nederlander is waarschijnlijk de meest sportieve Europeaan. Tenminste wanneer hij op vakantie gaat. Vraag een gemiddelde Duitser of hij er iets voor gevoelt zijn vakantie in een tent of een eenvoudige caravan zonder douche of warm en koud stroment water door te brengen en hij zal bedenkelijk met de vinger naar het voorhoofd wijzen. Vraag het een Engelsman en hij zal opmer ken, dat U een „jolly good fellow" met een eigenaardig gevoel voor humor bent. En kijk dan eens naar ons eigen landje. Eenvoudige vakantiewoningen, tenten en caravans beleven een ongekende belangstelling. Het aantal overnachtingen van Nederlanders in bungalow, tent of kampeerhuisje bedroeg in 1954 al één miljoen en was vorig jaar opgelopen tot minstens twee miljoen. De vakantiewoning is een heilig huis-kampeerder", een moeilijk te omschrij- je geworden. Een houten monument in een tijdperk van luxe en comfort voor het dagelijks leventje. Ons nationaal gevoel voor individualisme zal wel niet vreemd zijn aan de grote belangstelling voor de meer primitieve vakantie mogelijkheden. De Nederlander heeft een aangeboren verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid. Het noodzaakte ons in de zeventiende eeuw de Spanjaarden in een tachtigjarige oorlog over de grenzen te zetten, het dwingt ons nu in de vakantietijd niet de galante regels van de hotelwereld op te zoeken, maar de ongebondenheid van het houten heiligdom of de tent, waar men zijn eigen potje kan koken. Letterlijk en figuurlijk. Luxe glorie De primitiviteit van deze groep mo gelijkheden mag men echter niet over drijven. Met name niet als men over bungalows praat. In ieder Europees va kantieland, van Denemarken tot Joego slavië, zijn luxueuze bungalowparken ingericht, waarin bij wijze van spreken een koning zich arm zou gevoelen. Hier vindt men wel de douche, het koude en warme stromende water en een luxueu ze omgeving U kunt er op eigen ge legenheid naar toe gaan, na vooraf te hebben gereserveerd. U kunt ook de veilige beschutting van een reisbureau opzoeken. Het strookt wel niet hele maal met ons gewaardeerde principe van vrijheid, maar het heeft het voor deel dat het, alles bij elkaar gerekend, soms een stuk goedkoper is. Wie aan de Italiaanse meren of de zonnige stranden van Adriatische Zee of Mid dellandse Zee de voorkeur geeft boven de zandverstuivingen van Drenthe, de Veluwe of Brabant, de meren van Friesland of het winderige strand van Texel, hij zal in het zonnige Zuiden altijd wel iets van zijn gading kunnen vinden. Het is wat prijziger dan in Ne derland - de tarieven variëren van 95 tot 205 gulden per week - al naar ge lang omvang en maand. Tussen tent en bungalow in heeft zich een nieuwe verschijning gedron gen: de bungalowtent. Ze zijn groot, sterk en geven toch het idee, dat men helemaal echt aan het kamperen is. De wanden en het dak zijn van linnen, meestal kan men er met vier personen in overnachten. De Nederlandse Reis- vereniging heeft bungalowtent-kampen ingericht in Duitsland (Lorch amRhein) en in Italië, in Varigotti aan de Rivièra, Padenghe aan het Gardameer en Lig- nano Pineta aan de Adriatische kust. De huurprijs schommelt tussen 60 en 95 gulden per week. Daar krijgt u dan een echt tenthuis voor. Natuur Voor de échte kampeerder is er maar één mogelijkheid, de doodgewone pri mitieve tent. Over de technische details van het tentleven zullen we het hier maar niet hebben. Daarover kan men boeken volschrijven, wat dan ook prompt is gebeurd. Een paar algemene opmerkingen zijn echter wel onont beerlijk. De ANWB, die langzamerhand is uitgegroeid tot een organisatie, die heel wat meer is dan een vereniging van wielrijders, heeft eens een boekje gepubliceerd, waarin veel lezenswaar digs staat: „Kampeerders van nu en morgen". Daarin heeft men geprobeerd een indeling van de verschillende soor ten tentbewoners te maken. Zo vindt men onder het linnen in veel gevallen de „natuurliefhebber". Hij is, althans volgens de ANWB, te herkennen aan een florahandboek tussen de bagage. Hij heeft de tent gekozen omdat dit een middel is om hem zo dicht mogelijk bij de natuur te brengen. Veel eisen aan de uitrusting van de kampeerplaats stellen de natuurliefhebbers niet. Zij hebben er geen bezwaar tegen als er wat luxe is. Dat is niet zo bij de „kampeerders- oude-stijl", de echte tentminnaars, voortgekomen uit de rijen der padvin derij. Zij leven hun eigen leven. Stoer, robuust en onverstoorbaar. Zij voelen zich het meest in hun element als de stormwind aan de tenttouwen rukt en het bouwsel het toch blijkt te houden. „Ons werk", zeggen ze dan. Men zal hen niet tegenkomen op de grote kam peerplaatsen, compleet met kantine, die zijn voorzien van televisie, bar en biljart. Het meest opvallend is de groep „gezelligheids-kampeerders", die er eigenhandig wel voor zullen zorgen, dat ze te allen tijde ook het meest op vallend blijven. Dat zijn ze aan hun naam verplicht, menen ze. Ze vormen de grootste vijanden van de kampeer- ders-oude-stijl. Het is het type tent bewoner, dat zich 's avonds overgeeft aan de vaderlandse liederen en iedere verschijning in de buurt er min of meer toe dwingt mee te dreunen. Overigens zijn ze bijzonder behulpzaam in de trant van „we zitten tenslotte allemaal in hetzelfde schuitje en zijn op de wereld om elkaar te helpen, nietwaar?" en hebben niet veel nodig om gelukkig te zijn. Wie wel eisen stelt, is de „vakantie ven type, dat zich van de gezelligheids- kampeerder onderscheidt door zijn meer zelfstandige houding. Hij kam peert in een luxueus bouwsel, dat nog maar weinig lijkt op wat wij omschrij ven met de term tent. In de kantine zoekt hij de gemakkelijkste leunstoel op en is de eerste die het t.v.-toestel aanzet. Veelal is hij vergezeld van zijn complete familie. Waarschijnlijk heeft hij de tent gekozen omdat hij ex hotel te duur en te lastig vindt. Meestal eet hij in een restaurant en plant zorgvul dig „excursies". Als het regent, is hij uit zijn humeur. U mag zelf bepalen tot welk type u behoort. Aan de hand daarvan moet u dan maar de keuze van uw kampeer plaats bepalen. Informeer van te voren zorgvuldig. De meest aangewezen in stantie is de ANWB. U moet daar toch zijn om uw (voorgeschreven) kamp- kaart te halen - ieder lid van het kam perend gezin moet er een hebben. De ANWB heeft ook door deskundgien ge schreven boekjes, waarin alles over tenten en kamperen staat. Er staan heel handige tips in, waarop u misschien nooit zoudt zijn gekomen. Breng een bezoek aan de Voorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen. Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. RHENEN Bos mag geen crossterrein worden Het raadslid I). Dirkse (P.v.d.A.) heeft het college van burgemeester en wet houders vragen gesteld over het gebruik van de bossen als crossterrein voor mo torrijders en bromfietsers. „Het zal Uw college bekend zijn, dat de bossen in de omgeving van Rhenen in steeds sterkere mate gebruikt worden voor dagtoerisme, vooral tijdens de weekeinden. Dit brengt met zich mee een steeds verder doordringen in de bossen met mo torvoertuigen en bromfietsen, wat weer een voortschrijdende vervuiling ten ge volge heeft. Speciaal in de bossen ten noorden van de Grebbeweg ondervinden wandelaars grote hinder van jeugdige bromfietsers, die onbekommerd, ook de smalste paden inrazen. Tevens schijnen daar sommige plaatsen misbruikt te worden als „oefenterrein" voor brom- en motorcrossers. Zou Uw college in het belang van een rustige recretatie en van het behoud van het natuurschoon maatregelen willen tref fen, eventueel in samenwerking met an dere instanties, om aan deze overlast en dit misbruik een .einde te maken?" MAXIMUM SNELHEID OVERTREDEN De rijkspolitie Rhenen heeft zowel in Rhenen als in Eist controle gehouden op de maximum snelheid. Er werden onge veer 25 bekeuringen uitgedeeld wegens te hard rijden. Uit de raad van Amerongen: Het meest belangrijke agendapunt dat de Amerongse raad maandagavond kreeg te behandelen, was ongetwijfeld de voorgestelde verhoging van het waterleidingstarief van 16,op 22,Vreemd genoeg kwamen er uit de raad weinig reacties: alleen dhr. Blankestijn was hierover niet erg te spreken, omdat hij in deze verhoging ern stige bezwaren zag voor bejaarden. De voorzitter dacht daar heel anders over. Hij stelde nog eens uitdrukkelijk dat het hier geen belasting betreft, doch een geldsbe drag waarvoor men iets ontvangt en alles dient dus zuiver zakelijk gezien te wor den. „Bovendien als er mensen zijn die het niet kunnen betalen, beweeg hen dan te komen en niet door valse schaamte weg te blijven. De naam bedeling bestaat niet meer en wanneer deze mensen bij de gemeente komen, dan wordt er geholpen en desnoods kwijtgescholden", aldus burgemeester Martens. Een iets ander geluid liet dhr. Brink man horen. Naar zijn zeggen zijn er verschillende aangeslotenen in Ame rongen (bijv. aan de Kon. Wilhelmina- weg die voor het grootste gedeelte van de dag weinig of helemaal geen water krijgen. Burgemeester Martens schreef deze situatie toe aan een tekort aan water, dat alleen maar opgelost kan worden met de inbedrijfstelling van het nieu we pompstation Amerongen/Leersum. „Wij wachten daar met smart op doch het zal nog wel even aanlopen". Ten slotte werd de verhoging van het ta rief zonder stemming aanvaard. Het verkeer Naast het water, werd ook uitvoerig stilgestaan bij verschillende verkeers situaties in het dorp. B. en W. hadden voorgesteld om en kele kruispunten op de Koenestraat met de daarop uitlopende zijwegen en straten als voorrangskruising aan te wijzen. In grote lijnen was de raad het hiermee wel eens, doch dhr. Dagnelie zag deze voorzieningen gaarne uitge breid met stopstrepen op het wegdek. Dhr. Blankestein vroeg met klem ook het zeer gevaarlijke punt Mo- lenstr.-Burg. v. d. Boschstr.-Over- straat beter te beveiligen. De voorzitter beloofde dit voorstel in een volgende vergadering aan de orde te stellen. Het voorgestelde wachtverbod aan de oostzijde van een gedeelte van de Imminkstraat, was niet geheel naar de zin van dhr. Dagnelie. Hij zag veel liever dit wachtverbod gelden tot voor bij de kerk van de Prot. Bond. Over het voor en tegen hiervan ontstond Zaterdagavond heeft de politie de Veenendaalse visverkoper J. de II., die onder invloed zijnde bezig was met vis te verkopen, van de Markt gestuurd. Mede doordat hij te diep in het glaasje Auto over de kop Op Rijksweg 12 is vrijdagavond om streeks vijf uur een grote Mercedes van de weg afgeraakt en in de zijberm te recht gekomen. Hierbij werd een dame ernstig gewond en is naar het zieken huis overgebracht. De auto werd bestuurd door de voor malige hoofdcommissaris P. en reed 100 km. per uur. Plotseling ging de Mercedes naar links de inhaalbaan over, kwam in de middenberm terecht, sloeg driemaal over de kop en bleef toen aan de andere kant in de zijberm liggen. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam er wonderwel zonder ernstig letsel af, doch zijn echtgenote liep diverse ver wondingen op. gekeken had, verliep deze openbare ver koop met zoveel kabaal dat zich in kor te tijd een grote groep mensen om de H. heen had geschaard. Voor de marktbe- zoekers was de doorgang ter plaatse na genoeg afgesloten, zodat de politie in greep. Omdat dit al meerdere malen is voorgekomen, zal hem zeer waarschijn lijk geen standplaats meer worden toe gewezen. VOETGANGERS AANGEREDEN Twee echtparen, B. en v. E. uit Vee- nendaal, die zondagavond laat op de Pa rallelweg liepen, zijn van achteren aan gereden door een bromfietser A. G. uit Veenendaal. De bromfietser kwam te vallen en bleef op de weg liggen. Dokter Verbeek, die eerste hulp verleende, acht te overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. GESLAAGD De heer H. A. Bosch, hoofd van de Chr. Nat. School II aan het SI. de Bruine- plein heeft met goed gevolg het onlangs te Utrecht gehouden examen voor Chr. Onderwijs (de zgn. Na-acte) afgelegd. enige discussie, maar tenslotte werd toch besloten het voorstel van dhr. Dagnelie te aanvaarden. Klachten Over het punt verlenging overeen komst vuilnisophaaldienst in de ge meente kwamen nog enkele klachten naar voren. De heer Tenge o.a. kon met dit voorstel niet accoord gaan en verzocht de tekst van de overeenkomst te wijzigen. De verkoop van industriegrond aan een fabrikant van wasmachines ge beurde met dhr. Dagnelie tegen. Tegen de verkoop van industrieterrein aan de heer P. v. d. Heyden voor uitbreiding van zijn meubelfabriek werd van geen enkele zijde bezwaar gemaakt. Van de rondvraag werd als vanouds druk gebruik gemaakt. Dhr. Hasselaar opende de rij met de vraag om enkele wegwijzers naar O verberg te plaatsen omdat het naar zijn mening voor vreemdelingen moeilijk zoeken is. Verder informeerde hij naar verho ging van verschillende wegbermen in Overberg, temeer daar hij nu een gun stig aanbod had gekregen. Dhr. Dagnelie informeerde of er een mogelijkheid tot optreden bestaat tegen het armoedig gezicht van oude auto's om de schuur van het vroegere carros- seriebedrijf aan de Koenestraat van de heer Ploeg. H. BLANKESTEIN denk aan bejaarden Dhr. Blanke:teijn zou graag zien dat overleg gepleegd werd met de gemeen te Leersum over het opknappen van GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer Bob van Stempvoort, organist der Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat), behaalde deze week het diploma „Kerkelijk Orgelspel", bij de in Utrecht gehouden orgelexamens. De heer van Stempvoort, die reeds op jeugdige leeftijd het orgel bespeelde en muzieklessen ontving aan de Veenen daalse Muziekschool „Ars Musica", ver volgde zijn Kerkorgelstudie na het ver trek van dhr. van Eek, te Utrecht bij de organist v. d. Buurkerk, dhr. Mees van Huis. De laatste jaren echter voltooide dhr. van Stempvoort zijn orgelstudie bij onze plaatsgenoot dhr. Kor Dijkstra, organist der Geref. Kerk, alhier, die hem onder meer opleidde voor bovengenoemd exa men. Hetzelfde diploma behaalde de orga nist va nde Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) de heer Sander de Kleuver. Hij kreeg zijn eerste orgellessen van het Muziekinstituut Van Zanten en zette later zijn studie voort bij Johan van Dommelen, organist van de Euse- biuskerk in Arnhem. De heer de Kleuver is reeds bijna tien jaar kerkorganist. SCHUTTING OMVER GEREDEN Dinsdagmorgen kwam men bij een groot kledingmagazijn tot de ontdekking dat een betonnen schutting aan de Flui terstraat omver gereden was. Uit het onderzoek van de politie bleek dat een zekere K. uit Veenendaal die avond daarvoor tijdens een zware regenbui was geslipt en de schutting omver had ge reden. Hij had echter verzuimd dit aan de bevoegde instanties mee te delen. een gedeelte Zuilesteynseweg die on begaanbaar is. J. TENGE waar. is saneringsplan Dhr. Tenge inform plan sanering van de dorpskom, zodat de gemeente niet te laat komt met eigen plannen. Volgens burgemeester Mar tens heeft juist enkele maanden ge leden een bespreking plaats gehad met de stedebouwkundige. Zeer waarschijn lijk zal binnenkort een bespreking plaats hebben met de raad. „Ons Genoegen*' naar concours De muziekvereniging „Ons Genoe gen" zal op zaierdag 22 september deel nemen aan het federatief muziekcon cours te Leerdam en uitkomen in de afdeling uitmuntendheid (Fanfare). Boven deze afdeling zijn nog de ere- afdeling en de vaandelafdeling. Om te promoveren van de afdeling uitmun tendheid naar de ereafdeling moet Ons Genoegen zowel dit jaar als volgend jaar een le prijs behalen. Het ver plichte werk is Princeville van de Ne derlandse componist Gerard Boedijn en het keuzewerk is In Somerset van Jack Harvey. Gezien de moeilijkheids graad van deze nummers is dit een wel zeer zware opgaaf. Dirigent en leden werken dan ook hard om straks in Leerdam een zo goed mogelijk figuur te slaan. ALS DANK Een zestal jongelui uit de stad, die een dagje uit waren in Amerongen meenden hun vrije dag niet beter te kunnen besteden dan met het vertrap pen en vernielen van een stuk tuin langs de Veenseweg. Na politioneel onderzoek moesten de ouders voor de kosten opdraaien. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD DVSA - WIJK BIJ DUURSTEDE Zondagmiddag half drie zal D.V.S.A. le elftal een vriendschappelijke wed strijd spelen tegen het le van Wijk bij Duurstede. Deze wedstrijd zal plaats vinden in Wijk bij Duurstede. HEMUR-ENGE KORFBALNIEUWS Voor a.s. zaterdagmiddag gaat het le senioren twaalftal en het le adspiranten twaalftal deelnemen aan de seriewed strijden te Utrecht, welke georganiseerd worden door S.K.V. uit Utrecht. Verder ligt het in het voornemen om a.s. don derdagavond een algemene ledenverga dering te houden. GEKNEUSD HOOI Ook op het landbouwbedrijf komen de laatste jaren steeds meer nieuwe ontwikkelingen in het teken van de belangstelling. Zo bestaat er thans een machine die het hooigras dat voor hooi bestemd is gaat kneuzen. De stengel van het gras ^ordt hierbij flink ge kneusd, zodat het droogproces aanzien lijk wordt verkort. Het weerrisico wordt hierdoor belangrijk verminderd, omdat het hooi korter op het veld blijft liggen. Door gebruik te maken van een hooi- ventilator, waarbij koude lucht door de hooiberg of tas wordt geblazen, kan ook de periode van nadrogen op het land nog weer 1 2 dagen worden ver kort. De verliezen aan fijn materiaal zijn bij kneuzen echter veel groter. Al met al kan dé boer door gebruik te maken van deze nieuwe methoden het weerrisico bij het hooien belangrijk verminderen. NIEUWS VAN DE SPORTVERENIGING AMERONGEN J.l. maandag heeft de „sportvereniging Amerongen" deelgenomen aan de jeugd bondswedstrijden georganiseerd door de gymnastiekvereniging „Volt" uit Tilburg. De onder de leiding van de heer Leppers behaalde resultaten waren als volgt: Meisjes, trampoline-paardspringen 2e pr.; Tweekamp le prijs; Hoepeloefening 3e pr; Jongens, trampoline-paardspringen 2e pr; Tweekamp 2e prijs. Op de terugweg kregen de jongelui de gelegenheid in de speeltuin van de Pyra- mide van Austerlitz wat op verhaal te komen. HOND BRENGT BROMFIETSER TEN VAL Een bromfietser de heer P. met zijn echtgenote als duopassagier, kwam ten val toen een hond het rijwielpad aan de Kon. Wilhelminaweg overstak. De heer P. klaagde over zijn schouder en zijn knie, terwijl de duopassagiere haar hand had verwond. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen aan de R.H.B.S. Schoonoord te Zeist, slaagde mejuffrouw N. Jonker. Voor hetzelfde examen te Wageningen slaagden de he ren Marco van Bergen en Albert Jan de Boer, allen uit Amerongen. UIT DE RAAD VAN RENSWOUDE Nieuwe uitbreidingsplan nóg aantrekkelijker I)e gemeenteraad van Renswoude, maandagavond in vergadering bijeen, heeft bijna vijfentwintighonderd gulden uitgetrokken voor de voltooiing van de straatverlichting in de Dorpsstraat. De gehele raad was het met de voorzitter, burgemeester Hosang eens dat het gelukkig eindelijk zover is en dat door verwijdering van het laagspan ningsnet het dorpsaanzien ten zeerste zal worden verfraaid. Dit was ook wel het meest belangrijke voorstel dat de raadsleden ter beoorde ling kregen voorgelegd. Alle andere agen da-punten varieerden van gebruikelijke administratieve wijzigingen tot het ver lenen van subsidies. Wat dit laatste betreft: de raad ging onmiddellijk accoord met de toekenning van een subsidie aan het Groene Kruis, groot 1552,50. Voorts werd de jaarwed de van de gemeente-geneesheer verhoogd van 401,tot 470,per jaar. De vergadering werd korte tijd ge schorst toen het onderzoek van de ge loofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden aan de orde kwam. Voor dit onderzoek werden door burgemeester Ho sang aangewezen de heren Vermeulen, Zweers en Vlastuin. Namens de drie liet de heer Vermeulen korte tijd later we- De wonderen des Heren - miracula Christi - hebben vanaf de eerste eeuwen van het Christendom tot in onze tijd de kunstenaars geïnspi reerd tot het scheppen van meesterwerken. Liefhebbers van deze kunst - en tot hen willen wij ons ditmaal in het bijzonder richten - zullen ongetwijfeld een dag of een middag vrij maken om de tentoonstelling HET WONDER te bezoeken die vanaf 29 juni a.s. in het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht gehouden wordt. In Utrecht worden dagelijks uit alle delen van West-Europa de trans porten ontvangen die de kunstschatten samenbrengen voor deze expo sitie. Zwaar verzegeld en verzekerd maken de schilderijen, prenten, teke ningen, sculpturen, zilveren voorwerpen en oude ivoren de reis naar Nederland. Het Kunsthistorisch museum in Wenen stond een van de mooiste Veroneses af (verzekerd voor 800.000,terwijl alleen al de ivoren en tekeningen uit de Berlijnse Ehemals Staatliche Museen een waarde van 1.000.000 D.M. vertegenwoordigen. Ook uit musea en particuliere ver zamelingen in Zwitserland, België en Nederland zijn belangrijke inzen dingen gearriveerd of onderweg. Van het museum te Lille is de toezegging verkregen dat de zozeer be geerde „Opwekking van Lazarus" van de Utrechtse schilder Uitterwael (1566-1638) die nog nooit werd uitgeleend, thans de tentoonstelling zal mogen opluisteren. Dit 1.59 x 2,10 m grote doek zal nu dus voor het eerst weer terugkeren in de Domstad, waar het bijna vier eeuwen ge leden werd vervaardigd. Deze kunstig gesneden „Genezing van de blinde" is afkomstig uit het bezit van het Antwerpse Museum Mayer van den Bergh. ENKELE GEGEVENS: Plaats: Het adres van het Aartsbisschoppelijk Museum is Ag- nietenstraat 1 te Utrecht. Openingstijden: Werkdagen 10 - 17 uur en zondagen van 13 - 17 uur, iedere dinsdagavond van 20 - 22 uur met rondleiding. Duur: De expositie wordt gehouden van 29 juni tot 27 augus tus a.s. Entree: De toegangsprijs bedraagt 1,p.p. Groepen reductie. ten dat deze in orde waren bevonden en tot benoeming kon worden overgegaan. RONDVRAAG Van de rondvraag werd ook nu weer druk gebruik gemaakt. De branden op de vuilnisbelt te Emmikhuizen, daarover wilde de heer Oosterink wel eens iets meer weten. Burgemeester Hosang ant woordde, dat de politie gevraagd is extra toe te zien of er moedwil in het spel is. Mochten de branden echter toch aan houden, dan zal men zich in verbin ding stellen met het gemeentebestuur van Veenendaal. D. J. Vlastuin (SGP) vond het vreemd dat de Veenweg nog steeds niet afge werkt kon worden. Uit het antwoord bleek dat gewacht moet worden op de af graving van de dijlj. NIEUW PLAN E. Zweers afgekeurd? E. Zweers (PvdA) vroeg of burgemees ter en wethouders een nieuw plan inge diend hebben, omdat het uitbreidingsplan volgens de pers afgekeurd was. Dit is echter nog niet het geval. Wel is er een gesprek gevoerd met de ontwerper i.v.m. de planologische dienst. Men wil dit plan aanpassen aan de fraaie omgeving. Zodoende werd het vorige plan afgekeurd door haar te strakke vorm. Het nieuwe plan, al dus de voorzitter, wordt hierdoor nog aantrekkelijker. Van het uitbreidingsplan kwam het op de septi-tanks in de T. v. Amerongenweg, want volgens dhr. Zweers zijn hier her haaldelijk klachten over verstoppingen. Het antwoord was duidelijk: als het bouwfouten zijn zal de gemeente de kos ten voor haar rekening nemen, maar blijkt de schuld bij de bewoners te lig gen, dan zullen zij ook voor de onkosten aansprakelijk gesteld worden. II. Vermeulen (AR) was van mening dat er wat de wegen-verbetering betreft, onpraktisch gewerkt wordt. De wegen zijn volgens hem te lang afgesloten. II. Vermeulen onpractisch Burgemeester Hosang zei dat hierover al gesproken was, maar men heeft ook hier met personeelstekort te kampen, wat niet wegneemt, dat het voor de gebrui kers van de wegen veel narigheid betekent. BOMEN OPBLAZEN IN PLAATS VAN OMHAKKEN Het arbeidsvraagstuk begint in Oos tenrijk ook steeds nijpender te worden op het platteland. Vooral het omhak ken van zware bomen kost veel tijd en mankracht. Men tracht dit pro bleem op te lossen door gebruik te maken van springstof bij het rooien van bomen. Allerwege worden nu cur sussen aan bosarbeiders gegeven voor moderne wijze van rooien. Dat dit snel en voordelig gaat blijkt uit het volgen de voorbeeld. Het rooien van een kolossale 200- jarige beuk met een stamdoorsnede van drie meter kostte één uur en voor ongeveer vijftig gulden aan springstof. Vroeger zouden vier geoefende hout hakkers in totaal 3 dagen nodig gehad hebben om de reus te vellen. Nu werd de boom in 1 uur met wortel en al ge rooid.

De Vallei | 1962 | | pagina 3