Voor onze oudere lezers Neveda oiniiEK. GOEDE EN GEDEGEN WERKNEMERS HISTOR p. VAN DIJK KAMPERFOELIE KRUISWOORDPUZZEL Nieuwe JAC. v. GINKEL Kampeertenten telegrafist(e)/telexist(e) VOOR VAKANTIE - WEEKENDS Service station „RENSW0UDE" Maak 't mooi schilder zelf kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! 1922 1962 «MMAUI-Wlgm™ Electro en Radio - T.V. Bureau N. V. LEIDSCHE WOLSPINNER IJ VEENENDAAL t.w. mannen van 14 jaar en ouder vrouwen van 15 jaar en ouder Charlotte C. de Lange SINGER NAAIMACHINES W. J. Veldhuizen Telegraafkantoor 's-Gravenhage SPARTA de meest VERTROUWDE en de SIERLIJKSTE bromfiets de sleutel tot een rijker leven! Volkswagens de Luxe Volkswagens Samba busjes Taunus 17 M DE KRACHT VAN DE GEEST Bij een bezoek aan een bejaardenclub ia Engeland werd mijn aandacht ge vestigd op een vrouw van 87 jaar, die een paar dagen tevoren nog met veel animo in een toneelstukje had meege speeld. Ze zag er jong uit voor haar leeftijd, ik had haar stellig niet meer dan 70 gegeven. „Vertelt u me eens", vroeg ik haar, „wat is het geheim ervan dat u er nog zo jong uitziet?" Geen ogenblik aarzelde ze met haar ant woord. Dat antwoord telde slechts zes woorden: „I always tried to be happy." „Ik heb altijd geprobeerd om gelukkig te zijn." Nooit zal ik die woorden ver geten. Wat een opgave aan jezelf om te trachten onder alle omstandigheden tóch gelukkig te zijn! Wat een zelf discipline schuilt hier achter, wat een wijsheid ook. En wat een vertrouwen, dat alles, zoals het tot ons komt, het beste voor ons is! En misschien onbe wust het inzicht, dat als er disharmonie in ons leven is, deze disharmonie zich vaak voortzet in ons lichaam, waardoor er allerlei kwalen en kwaaltjes kunnen ontstaan. Want, dit moeten we nooit vergeten: de geest is oppermachtig. Als ons den ken fout is, gaat het fout in ons lichaam. Als we tobben en ons zorgen maken, als we altijd klagen en van allerlei vrezen, laat dit zijn sporen na in ons lichaam. De rimpels zijn nog wel het allerminste, maar wat er verder in ons lichaam gebeuren kan... Daarom: laten we altijd proberen om ons toch nog een beetje gelukkig te voelen, on der alle omstandigheden. Het is moei lijk, maar het is veelal te bereiken door van alles de goede kanten te zoeken en te trachten, in welke situatie we ook geraakt zijn, er voor ons zelf, naar eer en geweten, het beste van te maken. Daarbij ook beseffend dat we, zoals prof. Huizinga het eens uitdrukte, niet meer zijn dan een blad op de stroom. Zo'n simpel blad kan niet tegen de stroom ingaan. En dat kunnen ook wij niet, tegen de levensstroom, die we ons lot kunnen noemen. GENIET ZOVEEL MOGELIJK Daarom: laten we onze gedachten boven alle narigheid verheffen en ge nieten van het mooie, dat ons leven altijd nog te bieden heeft. Heel een voudige dingen soms: een bloem, een vogel, een kind en het voorjaar. Alles wat ons wèl doet, doet ook goed aan ons lichaam. Willen we ons lichaam in een zo goed mogelijke conditie houden, dan doen we er goed aan zoveel moge lijk dat te doen, wat we prettig vinden, dat, waardoor we ons behaaglijk gevoe len. En „de oude dag" biedt daar vol doende gelegenheid voor. Geen plich ten meer, we behoeven niet meer op tijd ergens te zijn, we kunnen onze dag indelen, zoals we dat zelf willen, we kunnen doen, waar we ons het liefst mee bezig houden. Is dat geen groot voorrecht? Stellig iets om gelukkig mee te zijn. Er wordt de laatste tijd veel gedacht en geschreven over het te weinig bezig zijn van oudere mensen. Maar een dok- Ier zei eens: „Ik vind het helemaal niet erg, als iemand eens een tijd niets doet. jMaar als er dan ook maar van wordt genoten." Daar hebt u het weer. Het moet geen kniezen zijn, maar men moet ervan genieten, dan ook heeft het lichaam er voordeel van. EN KLAAG NIET Vele mensen kunnen echter niet te gen niets doen. Zij vervallen dan in al lerlei klachten, die het vaak voor an deren moeilijk maken met hen om te Patrimoniumlaan 50 - Tel. 2777 ggjT eenendaal gaan. Een beroemd geworden gebed van een Moeder-Overste, geeft wel een duidelijk beeld van hoe men worden kan zonder zelf-dlscipline, zonder con trole over de gedachten, zonder ook maar enig besef ervan, hoe men juist bij het ouder worden dient te streven naar een, we zouden haast zeggen hoog heid van gedachten, ook ter vervolma king van zichzelf. Want dit dienden we toch als doel van het leven te zien. Het gebed luidt als volgt: „Heer, Gij weet beter dan ikzelf, dat ik ouder wordt en eens oud zal zijn. Maak dat ik niet praatziek word en niet in de fatale gewoonte verval te denken, dat ik bij iedere gelegenheid en over elk onderwerp iets moet zeg gen. Bevrijd mij van het verlangen ieders moeilijkheden te willen oplossen. Houd mijn geest vrij van de verleiding om eindeloze details te vertellen, geef mij vleugels om snel tot de kern van de zaak te komen. Verleen mij voldoende wellevend heid om te kunnen luisteren naar de verhalen over andermans kwalen. Help mij ze met geduld te dragen. Maar ver zegel mijn lippen over mijn eigen kwa len en pijnen. Ze worden steeds erger en het genoegen, dat het mij schenkt ze op te sommen, neemt toe met de jaren. Leer mij de glorieuze les, dat het een enkele maal mogelijk zou zijn, dat ik mij vergis. Maak dat ik in redelijke mate vrien delijk blijf. Ik wil geen heilige zijn - sommigen van hen zijn zo moeilijk om mee te leven - maar een verzuurde oude vrouw is één van de "meester stukjes van de duivel. Laat mij na denkend zijn, maar niet humeurig, be hulpzaam maar niet bazig Als ik denk aan de wijsheid, die ik vergaard heb, lijkt het jammer om het niet allemaal te pas te brengen. Maar gij weet, dat ik tegen het einde van de weg nog een paar vrienden nodig zal hebben." De diepere betekenis van dit gebed: geef mijn geest de kracht om geestelijk en lichamelijk waardig oud te worden, want het is altijd de geest, die „het doet". E. Rubbens-Franken. LICHAAMSOEFENINGEN Beheerste bewegingen Het is ellendig zoveel als men strui kelt op oudere leeftijd. Tendele hebben de gladde vloeren in de bejaarden tehuizen hieraan schuld, doordat een glad vloeroppervlak te grote eisen stelt aan ongeoefenden en aan deze leeftijd, maar voor het overige komt het door dat de voeten niet behoorlijk worden opgetild (slof, slof) en doordat de on beheerste bewegingen geen controle geven over wat men doet en wat men niet doet. Elastisch spierweefsel Nu is struikelen en vallen op oudere leeftijd iets wat eigenlijk verboden moest worden, omdat het desastreuze gevolgen heeft, veel meer dan in de jeugd. De elasticiteit van spier- en bindweefsel is niet meer zo groot en het herstel is veel pijnlijker en duurt veel langer. Wel vraag ik me af of dit alles niet weer strikt persoonlijk is. Waarom kan iemand van 84 jaar onge straft de vierdaagse meewandelen en waarom kan iemand van 74 jaar niet over een drempel heen komen? Is het misschien zo, dat de leeftijd niet zo'n grote rol speelt, maar wel de mindere of meerdere beheersing van het hele bewegingsapparaat? U begrijpt mis schien wel weer waar het nu naar toe gaat. Naar: Beheerste bewegingen 1. Zittend, armen zijwaarts geheven, voeten gesloten. Nu de handen slui ten en de voeten spreiden, daarna weer andersom. Dit lijkt wel her sengymnastiek en eerst gaat het helemaal niet, maar het is een on gevaarlijke oefening en na een paar keren gaat het wel. 2. Staande, met linkerhand stoelleu ning of muur vasthouden. De rech tervoet voor plaatsen, zijwaarts en achter, daarna weer voor, enz. Gaat dit goed, dan kan het been bij deze oefening flink geheven worden, maar begin zonder beenheffen. Albertine Vellenga. 40 JAAR IN GOUD, ZILVER EN UURWERKEN Naast enkele attractieve jubile um-aanbiedingen ontvangt iedere koper, die minstens voor 10 gul den besteedt, een originele en blijvende attentie. Goud - Zilver - Uurwerken Mijn heggerank was jong en had geen steun van paal of boom gevat. Zijn lange, dunne twijgen, bewogen heftig in de wind, als één die nergens rustpunt vindt als ramp en stormen dreigen. Hij was geworteld in de grond, waar hij wel vocht en voedsel vond. slechts om te blijven leven Er was geen vreugde en geen fleur, geen bloemenknop of bloesemgeur, geen vruchten kon hij geven. Toen ben ik met voorzicht'ge hand, de jonge struik gaan leiden. De ranken wond ik om de paal, zij hechtten zich als een spiraal, en in de loop der tijden zocht hij het warme zonlicht op, en klom tot aan de hoogste top. Wie nergens steun of rustpunt vindt, staat als een stengel in de wind, van links naar rechts bewogen. Maar wie zijn ranken heeft gehecht, zijn ziel ten anker heeft gelegd, groeit, sterk en recht naar Boven. A. H. Op een kinderpartijtje van het Ne derlands Katoeninstituut ten bate bate van de verpleging van spas tische kinderen was deze vier-ja- rige Laura in een door Iedorette van der Burgt (Arnhem) ontwor pen katoenen zomerjurk. Het is een bont (rood, geel, groen en blauw) ge weven model met een streepjesdes- rin, waarvan het lange lijfje iets bloezend over de aangehechte plooi rok loopt. Een wit kraagje en een rode stropdas geven een vrolijk ef fect en nog eens extra doet dat ook de uit dezelfde stof gemaakte baret met rode pompoen. Heleentje (vier jaar) was ook aanwezig op een door het Ne derlands Katoeninstituut ten bate van de verpleging van spastische kinderen gehou den kinderpartijtje. Ze heeft een smockjurkje aan, ge- maakt uit een donker rose bontgeweven katoenen ruitje. Het smockwerk beslaat drie brede banen en komt nog eéns terug in de afzetting van het pofmouwtje. De brede zoom houdt reke- ning met een snelle groei. (Model Tesselschade, Arbeid Adelt, Amsterdam). De 2I/ï-jarige Sacha wilde op het kinderpartijtje van het Nederlands Katoeninstituut ten bate van de verpleging van spastische kinderen alleen maar bij de fotograaf komen toen ze een zuurtje had gekregen. Nu staat ze diep in gedachten knab belend te wachten in een katoenen zomerjurk, die druk bezet is met autootjes en boompjes. Iedorette van de Burgt (Arnhem) gebruikte deze stof voor een model met een lang lijfje en een korte plooirok. Het geplooide zonnehoed je is van dezelfde stof. in de i nieuwe ESPRESSO: wmamii kleuren v.a. 2.50 voor tieners en twens 1.95 FA. L. HEV Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 304 1 OPLOSSING PUZZEL NR. 85 Horizontaal: 1 pols, 4 lol, 6 does, 9 Rome, 11 aren, 13 Ob, 15 Lienden, 17 ha, 18 lev, 20 snede, 21 ram, 22 tas, 24 sté, 25 Dan, 26 halte, 28 lende, 30 Bar- neveld, 31 stunt, 33 gewis, 35 erg, 36 Ada, 38 rijs, 39 neg, 40 slede, 42 kap, 44 on, 45 Glinden, 47 re, 48 raad, 49 Enos, 51 tras, 52 aar, 53 geel. Verticaal: 1 Pool, 2 Lr,. 3 sol, 4 Leens, 5 ladde, 6 den, 7 on, 8 stam, 10 mis, 12 ree, 14 Beta, 16 Netterden, 17 hand, 19 Valburg, 21 Randwijk, 23 stang, 25 deler, 26 hes, 27 ert, 28 leg, 29 els, 32 teen, 34 Isar, 36 Alida, 37 adder, 39 noot, 40 sla, 41 een, 43 Peel, 45 gas, 46 nog, 48 ra, 50 Se. In Oost-China is de langste Chinese roman ontdekt van 4.830.000 met de hand geschreven woorden. OPGAVE NO. 3 HORIZONTAAL: 1 bijwoord, 5 ham (Z.N.), 9 niet gesloten, 11 kleur, 12 gem. in Geld., 13 zeehond, 15 ellendig vertrek, 16 boom, 20 vreemde munt, 22 stok bij 't kaart spel, 26 meer op de grens van de VS en Canada, 27 zoorz., 29 deel van een auto, 31 touw (Ind.), 32 spijstafel, 33 opnieuw beginnen, 35 gaffelvormike stutpaal, 36 spil van een wiel, 37 wijnsoort, 38 bijnaam van Ezau, 39 boom, 40 taaie aard soort, 41 bijwoord, 43 oude bena ming van liter, 44 tweemaal (Lat.), 45 uitroep, 46 praalziek, 48 gewicht (afk.), 50 rekening, 52 nobel, 53 trustee (afk.), 55 vaartuig, 57 be kend filmster, 60 gesloten, 61 lichte bedwelming 63 ontkenning spreek taal, 64 telwoord, 65 hoofddeksel. 66 gewas, 68 vreemde munt, 70 be kend It. dichter, 71 tijdrekening, 73 nachtgewaad, 74 cilindervormig voorwerp, 75 verdikking der op perhuid, 77 artikel v.e. wet, 78 vrucht, 79 Surinaamse pad. VERTICAAL: 1 vermoeid, 2 schermbloemige plant, 3 rivier in Engeland, 4 voegwoord, 5 inhouds maat (afk.), 6 boom, 7 kasteel, 8 aardappel, 10 woedend, 14 jongens naam, 16 myth, figuur, 17 bloem, 18 holte in een muur, 19 viervoetig dier, 21 wrok, 23 jong schaap, 24 vette vloeistof, 25 niets (spreekt.), 27 witte mieren, 28 naamloze ven nootschap (afk.), 30 deernis hebben, 33 bijwoord, 34 gevangenis, 37 pun tig voorwerp, 40 tussenzetsel, 42 pl. v. duiven, 44 schel, 45 tuin, 47 duin vallei, 48 muziekinst., 49 knorrepot, 51 oorlogsgod, 52 lusthof, 53 papie ren puntzakje, (gewest.), 54 ver stand, 56 papegaai in N.-Zeeland, 58 kneep, 59 scheik. element (afk.), 60 houten vat, 62 riviervis, 65 zeker bordspel m. pions, 67 stap, 69 bij woord, 70 tegenst. v. stad, 72 bier soort, 74 koor v. zangers, 76 trustee (afk.), 77 munt in Turkije (afk.) T.V. 59 cm, compleet met an tenne voor Lopik en Langeberg. Thans te huur voor 10,p. w. Compleet geplaatst en zon der aanbetaling met recht van koop. DOE HET NU! Patrimoniumlaan 39 - Telefoon 2196 Veenendaal In diverse afdelingen z\jn functies vacant voor: Diegene, die interesse heeft om te werken in een modern ingericht be drijf, tegen een hoog loon, en bovendien wil profiteren van onze winst- delingsregeling verzoeken wij te solliciteren. Ter informatie diene het volgende: In de jaren 1959, 1960 en 1961 werd als winstdeel jaarlijks 3Vt weekloon extra uitgekeerd. Dit winstdeel is echter geheel afhankelijk van het vastgestelde dividend. Bovendien ontvangt men als vakantietoelage en kersttoe lage in totaal 4 van het jaarloon, volgens de C.A.O. der Textielindustrie. Voorts is er een pensioenregeling, die. behoudens een klei ne bijdrage, premie-vrij is. Een tegemoetkoming in de reiskosten wordt verleend aan werknemers, die van verre komen. Er is een regeling voor werkkleding. In het bijdrijf is de 5-daagse werkweek van toepassing. Aan vakantiedagen worden 13 werkdagen toegekend; voor werknemers beneden 18 jaar bedraagt dit 15 werkdagen. Het bedrijf is aangesloten bij de Bedrijfsgeneeskundige Dienst, te Veenendaal, waardoor de behandeling van me dische problemen een goede aandacht geniet. Behalve in dagdienst, wordt ook in 2-ploegendienst ge werkt. In de rusttijd wordt kosteloos een goede kop koffie verstrekt. Sollicitaties, ook door ouders voor hun binnenkort van school komende kinderen, kunnen plaatsvinden bij: LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V., VEENENDAAL Spoorlaan 2, Telefoon 03385-2541 en 2542, dagelijks van 8.00 - 20.00 uur. Zaterdags van 8.00-11.00 uur. bij Uw opticien kunt U een zonnebril met glazen op sterkte verkrijgen HOOFDSTRAAT 51 - TELÉÉOON 3184 - VEENENDAAL Bungalow's - Slaapzakken Luchtbedden - Primus toestellen Verhuur en verkoop: VAN BREDA ZN. - OCHTEN Telefoon 03444-282 Schoonheidsspecialiste Dennenweg 3 Rhenen - Tel. 08376-967 Voor algehele huidverzor ging. Massage, - ontharing (ook elektr.) - acné behan deling enz. 2 min. van bushalte Vallei- weg (lijn 60). Agentschap voor Veenendaal en omstreken: Munnikenweg 97 VEENENDAAL Telefoon 08385-3573 vraagt vrouwelijk en mannelijk personeel voor opleiding tot waarvoor de cursus in september a.s. begint. EEN INTERESSANTE EN PRETTIGE WERKKRING. Indiensttreding vóór september is mogelijk. Leeftijd: niet boven 25 jaar. Vereiste: diploma MULO-A of B (met Frans, Duits en Engels), HBS 3-j. cursus, dan wel een gelijkwaardige c.q. hogere opleiding. Salaris t/m 20 jaar afhankelijk van leeftijd. Voor 21-jarigen en ouderen aanvangssalaris f291,46 bruto per maand, ook reeds tijdens de opleiding. Aan personeel, wonende buiten 's-Gravenhage, dat dage lijks heen en weer kan reizen worden de reiskosten vergoed. Zij, die verplicht zijn zich van elders in 's-Gravenhage te vestigen, ontvangen een pensiontoelage. Ook zij, die dit jaar examen afleggen, kunnen zich nu reeds aanmelden en zich zonder enige verplichting omtrent de voorwaarden en vooruitzichten uitvoerig laten inlichten. Schriftelijke sollicitatie met vermel ding van geboortedatum en -plaats bij de directeur van het Telegraafkantoor 's-Gravenhage, Prinsestraat 2 te 's-Gra venhage. Mondeling op maandag t/m vrijdag tussen 9-12 en 14.30-17.00 uur. Telefonisch (070) 61 40 61 toestel 1301. tn Verhuur zonder chauffeur: Onze wagens zijn all risk verzekerd en voorzien van pa pieren voor het buitenland. Voor lange trajecten gelden onze speciale kondities. Dorpsstraat 112 - Renswoude - Telefoon 08387-254. Filiaal Veenendaal: J. LOURENS J. P. C. Leinweberstraat 39 - Telefoon 3529

De Vallei | 1962 | | pagina 4