STENEN SPREKEN DE VALLEI [3BQO0Q en zijn radio D. lllllll Circus Boltini brengt wervelend programma van topnummers IETS OVER JEUK Voor de Jeugd VOOR DE JEUGD NOODAKTIE KERKBOUW TANGANYIKA herschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten tan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Figuur a. WELK PAKJE IS HET ZWAARST? Hier zie je een weegschaal en zes pak- CL jes alle precies even groot zijn en er het zelfde uit zien. Vijf ervan hebben het zelfde gewicht, maar het zesde is zwaar der dan de andere vijf. Hoe kun je nu het zwaarste pakje vinden, als je de weegschaal maar twee keer mag gebrui ken en als je ook niets anders mag be nutten? De oplossing: Leg eerst drie pakjes op elke schaal. Het zwaarste pakje zal er de oorzaak van zijn, dat de weegschaal aan een kant doorslaat. De drie pakjes op de andere schaal moeten dus gelijk van gewicht zijn en kunnen terzijde worden gelegd. Leg nu één van de ande re pakjes in elke schaal van de weeg schaal. Als zij hetzelfde gewicht hebben, moet het derde dus het zwaarste pakje zijn. Maar als je het zwaarste pakje op een van de schalen hebt gelegd, dan slaat de schaal aan die kant door en heb je de oplossing dus ook gevonden. Figuur b. HET MAKEN VAN EEN GROOT NET Het is wel handig om een groot net te hebben, waarin je, als je met vakantie gaat, zowel grote als kleine ballen of pakjes kunt vervoeren. Dat net kun je dan over je schouder hangen omdat het te zwaar zal zijn om het in de hand te dragen. Voor het vervaardigen gebruik je ongebleekte katoen en een bijpassende haaknaald. Je behoeft alleen maar ket tingsteken en gewone dubbele vaste ste ken te maken. Begin met tien kettingsteken, waarvan je een cirkeltje maakt. Haak dan nog eens tien kettingsteken en maak een dubbele steek rond de cirkel,haak weer tien kettingsteken en weer een dubbele steek rond de cirkel en ga zo voort tot dat je tien lussen hebt gemaakt van elk WIE ZIJN ER DEZE WEEK JARIG? 29 juni Corrie v. Eden Coot je Pater Rijk v. d. Kuyt Hans v. d. Weerd 2 juli Bert v. d. Horst 3 juli Eefk Henzen Van harte gefeliciteerd jarigen, en een prettige dag toegewenst door alle neven en nichten en Tante Jos. ZILVERPAPIER We hebben de laatste dagen weer heel wat capsules en zilverpapier ge kregen. Dat was van: Maud Visser, Margriet v. d. Heuvel, Hans en Willie v. d. Weerd, Wim, Beppie en Gerda v. d. Heerdt, en van mevr. Van Baaren uit het Kostverloren, die samen met haar buren en kennissen met ons mee- spaart. Allemaal heel hartelijk bedankt. Tante Jos. tien steken, in elk van de tiensteken, waaruit de cirkel bestaat. Voor de vol gende ronde en alle daarop volgende maak je steeds weer tien kettingsteken. De eerste haak je in de eerste lus van re voorgaande" ronde, dan haak je er twee in de volgende lus, een in de derde lus, twee in de vierde, enzovoort, hele- L eter kijkt met nieuwsgierige ogen rond of hij iets leuks ziet liggen tussen de massa goede ren in het kraampje op de markt. De man, die de goederen verkoopt, laat hem rustig zijn gang gaan. Plotseling ziet Peter een radio'tje staan. „Werkt die radio nog?" „Jawel, jongeman, hij kost maar twee knaken." „Hoeveel is dat, meneer?" „Vijf harde gulden Dat is nu precies wat Peter op zak heeft en een radio heeft hij altijd al willen hebben. Hij reikt de man het geld toe. „Zo, zo, je bent rijk zeg." „Heb ik zelf verdiend met kranten rondbren gen." De koopman knikt hem goedkeurend toe en overhandigt hem het radio'tje, waarmee de jon gen dan vol trots huiswaarts keert. Ongeduldig springt hij bij de voordeur van het ene been op het andere, want hij wil dolgraag weten of de radio inderdaad nog werkt. Als de deur open springt, doet hij zijn moeder gelijk het gehele verhaal. Lachend zegt zij tegen haar druk snaterend zoontje: „Geweldig, Peter, dan heb je een eigen radio." Zodra hij in de kamer is, sluit hij de radio aan en kijkt vol spanning naar het lichtje, dat steeds feller gaat branden, een zacht gezoem en ja, hij hoort muziek. „Mam, hij doet het!", roept hij juichend. Voorzichtig probeert hij nog andere zenders en ook daarop hoort hij muziek en gepraat. Tot etenstijd is hij bezig me zijn nieuwe aanwinst en natuurlijk moet iedereen, die thuiskomt, zijn eigen radio bewonderen, vader, Bert en Anne ke „Breng hem nu maar boven op je kamer en ga je handen wassen Peet, want we gaan eten", zegt zijn moeder. Met een zucht neemt hij zijn radio'tje op en brengt het naar boven. Hij zet het op het nacht kastje naast zijn bed en draait het nog even aan. „Peter", zegt opeens een stemmetje. Verwon dert draait de jongen zich om. „Neen, hier in het radio'tje. Hoor je mij? Ik ben een wonderradio". „Kun je dan echt met mij praten?" Het radio'tje lacht zachtjes. „Dat hoor je toch, en ik kan nog toveren ook. Maar ga nu eerst eten, vanavond om half acht, als jij naar bed moet, zullen we wel verder praten. En, eh, ver geet niet je handen te wassen." Daarna hoort Peter niets meer. Hij wast zijn handen en gaat naar beneden. Terwijl hij de trap af loopt, denkt hij, als ik het de anderen vertel, geloven ze mij toch niet. Dus vertelt hij het niet, maar hij is wel erg stil aan tafel, want hij moet er steeds aan denken. Wat en hoe zou een radio nu kunnen toveren? „Je bent toch niet ziek", vraagt moeder be zorgd. Hij schudt zijn hoofd en neemt een paar flinke happen van zijn eten. Als zij hebben gegeten kijkt hij ongeduldig naar de klok. Het is pas half zeven. Hij moet nog huiswerk maken en vraagt of Bert hem helpt met zijn sommen. Terwijl zij samen bezig zijn, vraagt hij zijn grote broer: „Heb jij wel eens gehoord, dat een radio praat, Bert?" Bert lacht en zegt: „Natuurlijk! Je hoort toch het nieuws en ook nog andere mensen, die iets vertellen." „Jawel, maar dat hij speciaal tegen jou spreekt?" Zijn broer kijkt hem vriendelijk lachend aan en vraagt: „Deed jouw radio dat?" Peter krijgt een kleur en knikt. Hij begrijpt wel, dat Bert hem niet gelooft en zwijgt er ver de maar over. Anders zouden ze hem allemaal nog gaan uitlachen ook. JL-/indelijk is het half acht. Nog nooit is Peter zo vlug naar bed gegaan. „Niet te lang met je radio spelen, hoor", zegt moeder, „een half uurtje mag wel." Hij wenst iedereen welterusten en rent de trap op. Direct zet hij het toestel aan en hij hoort een zacht gegichel. „Zo, ben je daar al?" Peter knikt en trekt snel zijn pyama aan. Als dat is gebeurd stelt de radio hem de vraag: „Zou je iets willen zien, bijvoorbeeld uit ver halen, die je kent?" „Nou", zegt Peter nadenkend, „ik zou wel eens een echt kaperschip willen zieri." „Goed, kijk dan maar eens naar buiten." Peter loopt naar het raam en kijk, daar drijft tussen de wolken een prachtig fregat. Het komt steeds dichter bij. Hij kan de mensen aan boord al onderscheiden. Het is een trots schip en aan boord lopen matrozen met kleurige kleren aan en naast de roerganger staat de trotse kapitein. Hij heeft een grote steek op zijn rode hoofddoek en gouden oorringen aan. „Dag", wuift de jongen. Langzaam steekt de kapitein zijn hand op en groet terug. Stralend zeg Peter in de richting van de radio: „Ze zien mij, ze zien mij echt!" Het radio'tje lacht zachtjes. Eeven later is het schip weer verdwenen ach ter de wolken. Peter zucht ervan. „Machtig was dat". „Wil je nog wat zien?" vraagt de radio. „Ja", zegt Peter, „ik zou graag willen weten of de sproókjesmensen echt bestaan." Nauwelijks heeft hij de woorden uitgespro ken of de kamer is vol van geluiden en gerit sel. Hij hoort zachtjes praten en lachen. Het lijkt wel of er honderd mensen in de kamen zijn. Als hij goed kijkt, ziet hij voor zich een paar mooie prinsessen, die zich keurig aan hem voorstellen: „Ik ben Sneeuwwitje" - „Ik ben Assepoester" - „En ik ben Doornroosje." Ook ziet hij nog een heel mooi meisje met droevige ogen, die hem vriendelijk aankijken. Hij vraagt haar: „Ben jij de kleine zeemeermin?" Ze knikt en glimlacht. Dan springt er een kat tevoorschijn met mooie glimmende laarzen, die een diepe buiging maakt. Peter hurkt bij de kat en aait hem even. Door dat hij in die houding dichter bij de grond is dan wanneer hij staat, ziet hij opeens overal in de kamer het kleinere sprookjes volk. De dwer gen, elfen, gedrochtjes, waarover in bijna alle sprookjes wordt verteld. Plotseling trekt iemand hem aan zijn haar. Hij kijkt om en ziet een klein mannetje, dat hem begroet. „Hallo, Peter! Zullen wij samen spelen? Ik ben Steep of wel Stepel-reeltje, de broer van Repel-steeltje." Iedereen deinst achteruit en Peter hoort een gemompel. Moet die lastpost hier nu ook bij zijn? Het mannetje grijnst en trekt aan de lange lokken van Doornroosje. „Laat dat, vervelen- derd", zegt zij, terwijl ze hem een tik met haar waaier geeft. Het mannetje grijnst weer. Dan bukt hij zich, pakt de trotse haan van de Bre mer Stadsmuzikanten en duwt hem op de rug van de Gelaarsde Kat, die nijdig blaast. De haan kraait verschrikt en binnen enkele secon den is het een heidens kabaal. Steep trekt zich nergens iets van aan en springt van de een naar de ander terwijl hij rare gezichten trekt en het uitschatert. Peter is te verbouwereerd om iets te zeggen of om ook maar iets te doen. Plotseling hoort hij boven het lawaai uit de zware stem van zijn vader. „Peter, draai de radio uit en ga slapen! Anders kom ik hem weg halen, hoor!" Peter schrikt ervan en probeert zo snel mogelijk bij zijn radio te komen. Dat wordt me een gedrang van jewelste. Hij wordt geduwd en gestoten en iedereen loopt hem in de weg. Eindelijk heeft hij dan de knop te pak ken en draait hem om. Onmiddellijk is het dood stil en de kamer is weer leeg. Nog verbaasd over al wat hij heeft gezien kruipt hij in bed. Hij kan niet nalaten nog even het toestel zacht jes aan te zetten. Weer hoort hij, maar nu heel zachtes, het stemmetje van de radio. „Heb je het leuk gevonden, Peter?" Ja, hoor!", knikt Peter. „Mijn toverkracht is nu afgelopen", zegt de radio, „maar je zult nog lang naar me kunnen luisteren, maar dan gewoon. Dag, Peter." Het geluid sterft weg en een andere stem komt er doorheen. „Hier is de radio-nieuws dienst met de belangrijkste punten van het nieuws. De toestand in Algerije Peter draait de knop weer om. Hij zucht nog eens diep en denkt aan al het wonderlijke, dat hij heeft be leefd. Als ik morgen met moeder alleen ben zal ik het haar vertellen, denkt hij nog. Hij draait zich om en valt bijna terstond in slaap. "e volgende dag, als hij wakker wordt, luis tert hij naar de schetterende ochtendmuziek. Meezingend kleedt hij zich aan en gaat naar beneden, waar hij zijn moeder alleen aan de ontbijttafel aantreft. Hij vertelt haar alles. Glim lachend luistert zijn moeder toe, terwijl zij hem over zijn bol streelt. „Het is allemaal wel erg wonderlijk, hè, Peter? Maar nu moet je weer gaan leven zoals iedere dag. Zorg maar, dat je niet te laat op school komt." Verrukt omdat zijn moeder hem niet heeft uitgelachen, haast hij zich naar school. Moeder wuift hem na. Onderweg denkt hij erover na hoe hij de jongens op school zal vertellen, dat hij échte radio heeft! een maal in het rond. In de tekening zie je de bodem van het net vlak neergelegd. De derde toer wordt op dezelfde manier ge maakt en voor het vervolg, net zo lang tot het net lang genoeg is, haak je steeds weer één lus in elke lus van de voor gaande toer. Het koord wordt gemaakt van enkele kettingsteken en zo lang als je denkt dat nodig is. Dan haak je terug met een dub bele steek in elke kettingsteek. Tenslotte vlecht je het koord vast tussen de eer ste tien lussen, die je hebt gehaakt. Trek het koord aan, zodat beide einden van gelijke lengte worden. Breng dan die bei de einden door dezelfde lus van de bo venste toer van het net, vlecht hen door de lussen aan één kant, dat wil zeggen, een van de einden van het koord, en vlecht het andere eind door een gelijk aantal lussen aan de andere kant, waar na je tenslotte de twee eindjes aan el kaar naait. Dit is een fantastisch net om voor allerlei doeleinden te gebruiken. Figuur c. WEET JE DAT: Kikkers behoren tot de oudste dieren die er bestaan, bezien van het standpunt, dat hun familie reeds miljoenen jaren over de aarde heeft rondgesprongen? HET POST VLIEGTUIG 3 Het was bijna donker toen John de weg naar huis insloeg. In een zijstraat werd hij door een vreemdeling ingehaald. „Hé, John," riep deze, „dat was een mooi staaltje vlieg kunst, dat je ons vandaag gaf. Ga met me mee en laten we daar eens gezellig over babbelen onder een borrel!" Toen John beleefd weigerde, zei de vreemdeling, die klaarblijke lijk gehoord had over het onderhoud in het kantoor van de chef: „kunnen wij samen niet een zaakje opzetten? Zou je morgen op weg hierheen niet een vliegtuigongeluk kunnen laten plaatshebben; voor de schijn dan natuurlijk? Men re kent er niet erg op, dat jouw oude toestelletje in staat zal zijn een vracht goud te vervoeren, zodat dus niemand arg waan zal hebben. Als je met mij wilt samenwerken, zul de drieduizend dollar rijker worden." Johns antwoord was een goedgeplaatste vuistslag in het gezicht van de spreker. Er zijn ongeveer tweeduizend verschil lende soorten kikkers in de wereld, die verspreid leven van de tropen tot in de koudste landen en van de woestijnen tot in het hooggebergte. De grootste kikker, die wij kennen, is de dertig centimeter hoge Afrikaanse reuzenkikker. De klein ste is de Cubaanse boomkikker, die onge veer zo groot is als een koffieboon. Stichting noodaktie kerkbouw Tanganyika Van 1 tot en met 14 juli 1962 wordt landelijk een originele en attractieve steentjesaktie gehouden. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een kerk in Tanganyika, van welke kerk pro testanten en rooms-katholieken ge bruik zullen maken. De aktie wordt gevoerd door de Stichting Noodaktie Kerkbouw Tan ganyika onder het motto: „Stenen Spreken". Ook de zendingsraad heeft instemming betuigd met deze aktie. Steentjes a ƒ1,per stuk zullen wor den verkocht door middel van verkoop adressen, die kenbaar zijn aan het Tan- ganyika-affiche. Aan sommige steentjes zijn afwijkin gen aangebracht welke afwijkingen be kend zullen worden gemaakt tijdens speciale t.v.- efi radiouitzendingen door NCRV en KRO op zaterdag 14 juli. De steentjes dient men koel en droog te bewaren en ze mogen niet worden blootgesteld aan overmatig zon- of kunstlicht. Bij afname van tenminste 10 steentjes kan men deze ook bestel len bij het kantoor van de aktie door middel van rembours, postwissel, aan getekende brief of giro. Het gironum mer luidt: 51-51-51 ten name van Tan ganyika Rotterdam, Heemraadsingel 303. Blijkt men op zaterdag 14 juli geen steentjes met een afwijking te bezitten, dan kan men op gemakkelijke wijze zelf een herinneringskruis van de steentjes vervaardigen. Een tekening wordt bij de 10 steentjes gevoegd. AUSTRALISCHE ONDERWIJZER WON HET-WEEKEND-VAN-ZIJN-LEVEN Egbert Schreuder een Australische onderwijzer van Nederlandse afkomst zal volgende week het-weekend-van-zijn- leven gaan beleven, als hij voor enkele dagen naar Amsterdam komt. De heer Schreuder is winnaar van een door Het Nederlands Zuivelbureau in Engeland uit geschreven wedstrijd met als inzet „Win a millionaire's week-end in Holland for two". Het echtpaar Schreuder arriveert vrij dagavond om tien uur op Schiphol en zal na aankomst zijn intrek nemen in het Amstel Hotel. Op het programma staan onder meer een boottocht door de grach ten van Amsterdam, lunch in de Vijff Vlieghen, bezoeken aan typisch Hollandse steden, zoals Gouda, Alkmaar en Volen- dam en bijwoning van een concert. Maandagochtend 2 juli vertrekken de heer en mevrouw Schreuder weer naar Engeland, waar zij momenteel in het kader van een uitwisselingsprogramma voor leraren vertoeven; mevrouw Schreu der is óók lerares. ■ft Russische chemici zijn er in geslaagd rubber rechtstreeks uit gas te ma ken. KERMISDAG VOOR SCHOOLKINDEREN De kinderen van de R.K. Salvator- school hebben woensdag een leuke „kermisdag" gehad op het speelveld van de school. Er stonden een aantal kraampjes opgesteld waar ze naar har telust konden ballen gooien, flessen hengelen en tal van andere spelen. De inwendige mens werd eveneens niet vergeten want naast de limonade, lieten de oliebollen zich ook heerlijk smaken. Het hoogtepunt van de dag was on getwijfeld de film die 's middags in een der lokalen vertoond werd Een en ander was op touw gezet als een soort compensatie voor de klassen die dit jaar niet met schoolreisje gingen. 4 Op dat ogenblik viel er een schot en voelde John een stekende pijn in zijn arm. Hij ging er onmiddellijk van door, van dichtbij gevolgd door drie mannen, en hij slaagde er in hen kwijt te raken voordat hij het politiebureau bereikte, waar hij binnenging om verslag van het ongeval uit te brengen. De sherrif twijfelde er niet aan of het ging hier om rode Bill en zijn troep, maar hij kon er niets aan doen want hij was er ook wel zeker van, dat deze lieden op dat ogenblik te paard al een heel eind weg waren gereden. Ge lukkig had de kogel Johns arm slechts geschampt en nadat de wond was verbonden kon hij, onder geleide van een po litieagent, naar het vliegveld vertrekken om er zeker van te zijn, dat er een gewapende post bij zijn vliegtuig was, zodat de bandieten geen kans zouden hebben het gedurende de nacht te beschadigen. (Wordt vervolgd) Het Nederlandse circus Toni Boltini, dat volgende week woensdag en donder dag naar Veenendaal komt, brengt in de grootste achtmastentent van Europa een wervelend programma van topnummers. Vele befaamde Italiaanse artiesten zor gen voor het nodige zuidelijke temperament, doch dacCmaast heeft men ook beslag weten te leggen op diverse nummers uit Amerika, Duitsland, Spanje en België. Het programma wordt geopend door Miranda, een meisje uit Den Haag, die een baan in de lederbranche verruilde voor het afwisselender bestaan van dompteuse met een tiental woeste ber berleeuwen. Onder de felle schijnwerpers ver- Dressuurwedstrijden op „SCHAAPSKOOI" in Rhenen Op een terrein bij de „Schaapskooi" werden zondag dressuurwedstrijden ge houden voor Duitse herders, georgani seerd door de groep van „De Gelderse Vallei". Er waren talrijke deelnemers voor naar Rhenen gekomen, zodat ge sproken kan worden van een landelijk evenement. Twee keurmeesters hadden de handen vol bij de beoordeling van de prachtige honden, die zeer intelligent bleken te zijn en een goede opleiding hadden gekregen. De uitslag was tenslotte: 1 De Haar lemmermeer (A'dam) 509 pnt. 2. Rotter dam 474 pnt; 3 De Veluwezoom (Arnhem) 394 pnt; 4 De Gelderse Vallei (Rhenen) 350 pnt. De heer de Waard uit Amsterdam bracht de beste hond naar voren van de dag, waarmee hij 181 punten verzamelde. De heer van Heusden uit Wageningen haalde met zijn hond „Lido" het hoogst aantal punten met het manschapwerk, namelijk 97 van de 100. Onder de tal rijke prijzen bevond zich een lauwertak van de burgemeester. Op doktersadvies: Vandaag zullen we eens praten over de jeuk, een verschijnsel, dat, zoals we zullen zien, bij heel wat verschillende ziekten en toestanden voor komt. Jeuk is vaak heel moeilijk te verdragen, vooral als ze niet van korte duur is; jeuk leidt dan tot slaapgebrek en dit tot grote vermoeid heid, waardoor een grote nervositeit zich van de patiënt meester kan maken. Van de jeuk kunnen mensen „buiten zichzelf" geraken. De jeuk is dan ook zeker niet iets, waaraan we lachend voorbijgaan als die ande ren treft; we lachen vast niet als we zelf ervaren wat een aanhoudende jeuk betekent. Er wordt wel eens gezegd, dat jeuk moeilijker is te verdragen dan pijn. Nu is het nooit doenlijk om dit soort vergelijkingen te maken. De ene mens is gevoeliger dan de andere mens en maar al te vaak zijn we ge neigd het eigen lijden als het ergste te beschouwen. Dat echter de irri tatie van de jeuk niet te onderschatten kan zijn, zal elke deskundige toe geven. Een zeer uiteenlopend aantal ziekten kan jeuk veroorzaken. Om met een in ons land veel voorkomende aandoening te beginnen, bespreken we eerst de oxyuriasis - een worminfectie. De wormen leven in een deel van de dunne darm, het coecum, de blinde darm en de appendix, het worm vormig aanhangsel. De wormen leven in het slijmvlies van de darm, maar de vrouwtjeswormen met eieren begeven zich naar de holte van de darm en komen met de darminhoud naar de buitenwereld toe. Dit ge beurt als de patiënt slaapt. De kleine witte wormpjes komen zo rond de anusopening te zitten en de patiënt krijgt hierdoor een flinke jeuk. Hij gaat krabben, vaak nog in zijn halfslaap en krijgt het infestieuze mate riaal onder zijn nagels: van de nagels naar de mond en naar andere mensen is maar één stap verder. De irritatie, die jeuk in de anogenitale streek geeft, is groot. Deze infectie komt nogal eens voor in grote ge zinnen en in kindertehuizen. De behandeling bestaat uit een aantal hy- gënische maatregelen: nagels kort knippen, slapen met een nauwsluitend broekje aan (bijv. een zwembroek) en handschoenen aan. De worm infectie proberen we 'zo te beperken door het verspreiden naar de mond tegen te gaan en zo dus geen nieuwe besmetting in het darmkanaal te laten ontstaan. Verder worden ze aanwezige wormen bestreden door ge neesmiddelen, zoals bijv. gentiaanvioletpillen. Als de infectie verschei dene leden van één gezin heeft getroffen, worden allen tegelijk behan deld, dat geeft de grootste kans om de infectie ineens uit te roeien. Jeuk in de anogenitale streek kan nog door andere aandoeningen worden veroorzaakt, aandoeningen, die we hier verder niet zullen behan delen. Alleen hierover dit nog: indien iemand last heeft van jeuk in de anogenitale streek, laat hij of zij dan vooral naar de huisarts gaan. Vaak heel eenvoudige middelen kunnen u hiervan af helpen. Een heel andere ziekte, die algemene jeuk kan geven, maar vaker nog jeuk in de anogenitale streek, is de suikerziekte. Het staat nog niet vast of de algemene jeuk, de jeuk, welke dus over de gehele huid voorkomt, haar oorzaak heeft in het hogere suikergehalte van de huid. Het zou een aardige speculatie zijn, maar vast staat dit geenszins. Anders is dit met de „jeuk van onderen". Daar komt bij deze ziekte urine langs met een verhoogd suikergehalte en daardoor kan weer een infectie optreden, namelijk met monilla albicanis. Als de suikerzieke pa tiënt gereguleerd wordt met insuline, dan daalt het bloedsuikergehalte en daardoor verdwijnt de suiker uit de urine en komt aan de jexik ook een einde. U ziet, jeuk kan meer consequenties hebben dan dat u zo op het eerste gezicht dacht. Contactdermatitis is een jeukende, eczemateuze aandoening. Het woord zegt het al: het is een ontsteking van de huid, doordat zij in aanraking komt met een voor haar prikkelende stof. Stoffen, welke deze aandoening ten gevolge hebben, zijn vaak plantenoliën. Deze oliën lossen op in de huid. De huid zelve is namelijk uit o.a. olie-achtige stoffen opgebouwd en oliën lossen daarin op. Het langdurige, herhaalde contact maakt de huid dan overgevoelig. Hoe dit precies gebeurt, staat niet vast, maar wel dat het gebeurt. Men sen, die werken in schoonheidssalons, tuinlui, apothekers, schilders, drukkers, verpleegsters, lopen de kans op deze aandoening. De gehele huid wordt hierbij branderig en rood, wat later treden bulten op, die blaasjes worden. Als men dan gaat krabben krijgt de secudaire infectie weer haar kans. De patiënt geneest als de stof, waarvoor hij of zij over gevoelig is, uit de omgeving van de patiënt verdwijnt. Er zijn nog vele aandoeningen, waarbij jeuk voorkomt, zoals galstenen (deze jeuk is moeilijk te bestrijden), serumziekten en verschillende kwaadaardige aandoeningen. Een andere keer komen we hierop mis schien nog eens terug. ARTS. schijnen voorts voortreffelijke dres- suurnummers, acrobaten, slangenmen sen, rijwielartiesten en Italiaanse jong leurs. Exotische dieren, natuurlijk clowns en luchtsensaties beheersen het tweede gedeelte van het programma. Wat het laatste betreft: het trapeze nummer dat door de Italiaanse Troup Ferdinando Jartz wordt gepresenteerd, is werkelijk adembenemend. Hoog in de nok van de tent worden de dubbele salto's en zelfs een drievoudige pirouet te feilloos uitgevoerd. Deze artiesten zijn slechts één seizoen bij Boltini, doch ze hebben al contrac ten voor buitenlandse circussen in hun zak tot 1965. Cursus handmelken met examen afgesloten Gisterenmorgen in alle vroegte zyn op de bedrijven van J. A. Henken te Rhe nen en A. v. Veldhuizen in Renswoude examens in de cursus handmelken ge houden. Deze cursus waaraan door een negental jonge boeren en boerinnen werd deelgenomen, werd georganiseerd door de Commissie Streekbelangen „Zuid- Oost-Utrecht". De jury bestond uit de heren H. v. d. Kamp (Bunnik), C. A. Roeleveld (Ben schop) en arbiter dhr. Idzerda uit Utrecht. De in het district Rhenen gehouden cur sus stond onder leiding van dhr Henken, terwijl mej. R. v. Dijk, eveneens uit Rhe nen, de candidaten in Renswoude de no dige vakbekwaamheid bijbracht. In to taal waren er 200 punten te behalen. De einduitslag was: 1 T. v. Deelen, Overberg 189 pnt; 2 J. v. Beijnum, Ach terberg 1841/® pnt; 3 mej. G. v. Laar, Ach terberg 184Vï pnt; 4 mej. G. v. Beijnum. Achterberg 184 pnt; 5 A. v. Veldhuisen, Renswoude 181pnt; 6 G. v. Deelen, Overberg 1791/® pnt; 7 J. v. Lienden, Ach terberg 162'/2 pnt.. Twee candidaten moesten worden afge wezen. CEFA HIELD FILMSHOW In gebouw Eltheto is woensdag en donderdag een filmshow gehouden die werd bijgewoond door ruim twintig Cefa-bestuurders uit het district Mid den-Nederland. Na afloop konden zij dan een keus maken uit het nieuwe programma. De show werd geopend door de heer Griffioen uit Veenendaal, die verklaar de dat de Cefa in deze niet alleen een taak heeft voor het prot. chr. deel van ons land, doch in al zijn geledingen. „Wij moeten slagen om al die films te vinden, die aan alle eisen kunnen vol doen", aldus de heer Griffioen. Hij bracht ook nog even naar voren dat de Cefa helaas nog maar een mini male eigen produktie heeft. „We heb ben pas één film gemaakt, maar alle begin is moeilijk." Tot slot zei hij ervan overtuigd te zijn dat er, wat de Cefa betreft, een zeer goede toekomst in kan zitten. „Nina", een spannend liefdesverhaal tussen een jonge Amerikaanse journa list en een Russisch meisje in Wenen, was de eerste film die vertoond werd. Dank zij een uitstekende verbetering aan de Cefa-apparatuur in gebouw Eltheto, hetgeen eigendom is van de afdeling Veenendaal, waren de beelden bijzonder duidelijk. Vlot en toch gekleed voor jonge dames is dit, door Bessie Becker ontworpen, driedelige bikini-ensemble met Bermuda shirt en los, luchtig hangend jasje Het praktische, gemakkelijk te onderhouden materiaal is blauw-witte-dralon-cuprama.

De Vallei | 1962 | | pagina 6