Toenemende belangstelling voor de Beroepskeuze-voorlichting De Erven kijk en naar: PASFOTO'S Ga eens AUTO'S ARAM Grote belangstelling voor bevestiging en intrede ds. B. Slingenberg te Renswoude In onze afd. Dames- en Kinderkleding, deze week weer speciale aanbiedingen: Suèdine Jasjes, nu 25,00 Vlotte 3/4 Jassen nu 19,95 - ƒ29,95 Stevige kwaliteit Mantels Kinderjasjes, ƒ9,95 - ƒ12,95 - ƒ14,95 Uit het jaarverslag van de GeldChrStichting voor School- en Beroepskeuze cArtilotc DE LEZER ACTIE VOOR NIEUW-GUINEA N.V. V. A. B. Kirpestein ZWEMWEDSTRIJDEN AFGELAST SCHERPENZEEL Een boottocht op de Rijn: Rhenen-Arnhem De Heer der slangen MARKTBERICHTEN Officiële bekendmaking diverse kleuren bruin, met en zonder leergar- nering, alle maten, ook voor uw dochters van 12 en 14 jaar in effen en fantasiestof, ook marine en blazers in grijs en marine, alle maten z.g. doordragers nu 49^ in alle mogelijke stoffen en kleuren, alle maten nu 7,95 9,95 14,95 19,95 Neemt U er even de tijd voor om te komen kijken DAMES- EN KINDERCONFECTIE Tel. 2032 „Iedereen weet wel, dat men tegenwoordig by het kiezen van een beroep die keuze kan maken uit een enorm aantal mogelijkheden. Het aantal gedifferentieerde en specifieke beroepen breidt zich verder nog steeds uit, naarmate de specialisatie in onze maatschappy toeneemt. Overigens is het aantal beroepen en de mogelijkheden by een beroepskeuze nog zeer vele malen groter dan een leek zich kan indenken. Momenteel zyn er in Nederland ongeveer 16.000 beroepsmogelykheden. Algemene voorlichting daaromtrent te geven is de doelstelling van de beroepcnvoorlichting." Deze woorden zyn te vinden in het zo juist verschenen jaarverslag van de Gelderse C'hr. Stichting voor School- en Beroepskeuze-voorlichting te Arnhem, onder voorzit terschap van de heer J. Hey. In een begeleidend schrijven spreekt het bestuur de hoop uit dat het aan dachtig doorlezen van dit jaarverslag de christelijke school en beroepskeuze voorlichting nog weer meer tot een levend begrip moge maken en dat de ouders hun hoge roeping t.o.v. de maat schappelijke toekomst hunner kinderen zullen herinneren. Voorts zou het bestuur graag zien dat de hoofden en besturen van scho len, voor zover nog nodig, het nut en het belang van de geboden adviezen doen erkennen en dat particulieren die met zichzelf in het ongerede zijn ge raakt, inzake de tot nu toe door hen gevolgde weg in het maatschappelijk bestel, ervan overtuigd raken, dat er ook voor hen raad en voorlichting te bekomen is. Gemeentebesturen die nog geen subsidie voor dit werk beschik baar stelden, wordt dringend ver zocht dit nu wél te doen en „ge meentebesturen die tot hiertoe aan de schriele kant bleven, mogen zich gedrongen voelen, hun jaarlijkse bijdrage belangrijk te verhogen". Ontwikkeling Zou men in eerste instantie uit al deze „wensen" kunnen concluderen, dat het de stichting in het verslagjaar niet heeft meegezeten, de cijfers spre ken een heel andere taal. Er bestaat wel degelijk een toene mende belangstelling voor beroeps keuzevoorlichting want nadat men in 1952 startte met 15 onderzoeken be droeg dit aantal in 1961 1512 onderzoe ken plus 491 klassikale onderzoeken. Aan het einde van dit verslagjaar wa ren er bovendien nog 445 onderzoeken in portefeuille. Genoemde aantallen maakten de Gel derse Stichting tot de grootste der Pro vinciale Stichtingen in ons land. Drie soorten Bij de voorlichting die de Stichting geeft, onderscheidt men drie soorten onderzoeken. Ten eerste de zgn. particuliere ad viezen die gegeven kunnen worden aan kinderen van de lagere school, leerlin gen van de middelbare school die bij voorbeeld niet goed mee kunnen en waar de ouders soms voor de vraag komen: is het te moeilijk voor mijn kind? Moet zij of hij maar liever een gemakkelijker school of direkt een baantje zoeken? - en vanzelfsprekend ook aan ouderen die zich maatschap pelijk moeten herorienteren. In dat laatste verband wordt byvoor- beeld sterk gedacht aan de zoons uit de boeren- en tuindersstand die geen emplooi meer kunnen vinden op hun vaders boerdery of elders in het agrarisch bedryf. Gedegen brocps- keuze-adviezen kunnen hier zeer goe de diensten bewyzen. Op de tweede plaats kent men de volledige schoolonderzoeken, oftewel individuele onderzoeken in groepsver band. Deze onderzoeken worden meest al verricht bij leerlingen in de hoogste klassen van de lagere scholen. Het derde soort behelst de schrifte lijke klassikale onderzoeken die voor namelijk in groepsverband bij leerlin gen in de hoogste klassen van de lagere school plaats hebben. Nieuw gebied Als een soort bijvoegsel van het jaar verslag heeft de psycholoog van de Stichting, Drs. J. Minnema, een inte ressant artikel geschreven onder de kop „Volwassenen in wording". Wij meenden dit niet aan onze lezers te mogen onthouden en laten het hier dan ook vrijwel woordelijk volgen: Volwassenen in wording „Een kind dat leert lopen heeft steun en opvang nodig. De eerste wankele schreden vragen om bijstand van de ouders Het gelukken van de eerste po gingen vindt zijn gestalte in het veilig aanlanden in de armen van pappa of mamma. Het leren lopen is een proces dat zich, in overdrachtelijke zin, op allerlei niveaus, en in allerlei vormen herhaalt. Of het nu ruimtelijk, emotioneel, maat schappelijk of geestelijk is, steeds is er weer de noodzaak te leren lopen; de noodzaak om op eigen benen te staan en te gaan. De eerste pasjes worden gedaan in 't tweede levensjaar (soms eerder, soms iets later). In het vijfde levensjaar be gint het kind zijn wil te oefenen. Hij zegt nee, waar anderen ja zeggen. Hij zet zich af, wil eigen wegen gaan, maar kan hier zelf nog geen richting aan geven. De schoolleeftijd is de periode van de ontdekking van de „logische" wereld, van de training, van het onderschei dingsvermogen, van de oefening in het zich uitdrukken. De puberteit brengt de ontsluiting van het sociale leven mee. De jonge mens gaat zich richten op de wereld buiten het eigen gezin. De beroepsopleiding is een voorbe reiding voor entree in de maatschappij. Daarna komt het kiezen van een eigen standpunt en richting t.a.v. het religi euze en geestelijke. Wij zien dus dat de belevingswereld steeds groter wordt. Het gezichtsveld krijgt een wijdere horizon. Daarachter liggen echter nog meer werelden, die ontdekt moeten worden. De ouders hebben bij het opgroeien van het kind een eerste taak. En ook de meest diepgaande en persoonlijke. De school en de beroepsopleiding vol gen daarna, de sportclub, de jeugd vereniging. Een zeer speciale plaats heeft hier de catechisatie. Dat de bete kenis hiervan wel eens onderschat wordt, vindt helaas niet in de laatste plaats zijn oorzaak in de zeer onvol ledige didactische vorming van de the ologische studenten. Doch dit terzijde. Het kind groeit dus op in een wereld, waarin het omringd wordt door verzor gers, die hem helpen, die hem weer op gang helpen waar hij struikelt, die hem tegenhouden waar hij gaat dwa len, die hem echter ook wel eens aan zijn lot overlaten waar hij opgevangen moest worden, en in de weg staan waar hy gezonde en vruchtbare eigen initia tieven ontwikkelt. Dat het merendeel der kinderen, zo als wij dit noemen, toch goed terecht komt, is niet altijd te danken aan de hulp en bijstand van de opvoeders, van de ouders, van de opvoeders in schooi en vereniginsverband. Het is de ge zonde, en in zijn groei welhaast on stuitbare levensdrift, het natuurlijk in casseringsvermogen, en de drang naar verovering van de wereld en het le ven. Het is de elastische vitaliteit van de jeugd die het uiteindelijk wint van de afnemende levenskracht der ouderen. De plaatsen der ouderen zullen een maal worden ingenomen door de jonge ren, die op hun beurt het veld weer zullen moeten ruimen voor de na hen komende generatie en generaties. Dit is de levensloop. Wat de mens ook ont dekt en uitvindt om de levenskracht te conserveren en te bewaren, de slij tage der ronde is te vertragen, maar niet te voorkomen. Dit is geen noodlotsgedachte. Wij prediken hier geen fatalisme. Wij heb ben Pasen gehad. Christus' opstanding is Gods heilige verzekering aan ons dat wij eeuwig leven hebben. Dit uit zicht is ons gegeven, hierin ligt de ruimte van ons leven. Ook van de op voeding, hoe onbeholpen wij die ook aan onze kinderen geven. Hierop moe ten wij ons kompas richten. Dit is de grondslag van de opvoeding, van onze bijstand aan en begeleiding van de kin deren die aan ons worden toever trouwd. Ook hier moeten wij waarschuwen voor fatalisme en passiviteit. Wij mo gen vertrouwen, maar wij moeten ook werken. De opvoeding van de kinderen vraagt bezinning, critisch nadenken, luisteren en desnoods hulp vragen aan deskundigen. Onze maatschappij krijgt een steeds complexer aanblik. Er moet met steeds meer factoren rekening worden ge houden, de mogelijkheden vermenig vuldigen zich eindeloos. Eigenlijk is het onjuist om te zeggen dat het maat schappelijk leven steeds ingewikkelder wordt. Door de eeuwen heen is de mensheid in haar geheel op een hoger bewustzijnsniveau gekomen. Door de technische ontwikkeling zijn de af standen, wat betreft de bereikbaarheid, steeds meer ingekrompen. Krant, radio en televisie brengen gebeurtenissen van het andere wereldeind in een paar uur tijds bij ons thuis. De onlusten in in 10 sekendon klaar! Hoofdstraat 84 Veenendaal Argentinië, de overstromingen in In dia en de droogte in Australië zien wij met eigen ogen. Onze kinderen hebben van jongs af aan al een groter blikveld dan wij vroeger ooit gehad hebben. Daarbij komt dat de massaproduktie heel wat artikelen binnen het financieel bereik van vrijwel iedereen gebracht heeft. Vlak voor de tweede wereldoorlog was er èèn op de 25 leerlingen van een middelbare school die een polshorloge had. Nu gaat het op de lagere school soms al naar het omgekeerde toe. „Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen", is een bekend gezeg de. Is het dan een wonder dat de kin deren langer dan vroeger onze aan dacht en steun nodig hebben? Het feit van de begeleiding vraagt daarom mo menteel dan ook veel meer aandacht dan voorheen. Zijn de ouders tot minder in staat? Er wordt vaak geopperd dat de jeugd van nu slechter zou zijn dan die van vroeger. Wij zouden het ook kunnen omkeren. Zouden wij ook als ouders hier niet te kort kunnen schieten? De vraag stellen is haar beantwoorden. Het probleem ligt in het andere samen spel tussen deze beide en van deze bei de samen met het maatschappelijk leven. Een andere situatie vraagt 'n andere aanpak, een bredere situatie een dieper inzicht. Onze tijd wordt gekenmerkt door legers van specialisten die heel veel weten van een klein gebied. Het aantal all-round vaklieden wordt steeds minder. Wij kunnen dit toejui chen, wij kunnen het betreuren, wij kunnen het ook nuchter als een feit accepteren. Ook op het terrein van de opvoeding, van de schoolkeuze en van de beroeps keuze hebben wij nu onze specialisten. Op hen kunnen zij een beroep doen. Wanneer de ontwikkeling van het kind tijdelijk dreigt vast te lopen. Dit is niet in strijd met wat wij eer der schreven n.l. dat het kind een haast onstuitbare veroveringsdrang heeft. Deze drang moet echter geleid worden. Van een onnodige weerstand kan ik mij moeilijk de zin voorstellen. Efficiency is een term die voor velen een specifieke bedrijfsbijsmaak heeft. Ten onrechte overigens. Het wil n.l. niets anders zeggen dan dat met over leg gestreefd wordt naar het bereiken van een bewust gekozen doel. Wij kun nen dus alleen van efficiency spreken, wanneer er naar gestreefd wordt. Dus bij een actieve inspanning, bij een wils- streven. Ook het wilsleven moet echter opgevoed, getraind en geleid worden. Hier komen wij op een gebied met heel veel angels en klemmen. Om het wilsleven te trainen stellen wij 't kind een doel. Wij plaatsen het voor eisen. Deze moeten aangepast zijn aan de per soonlijke vermogens van het kind. He laas wordt in de eisen nog al te vaak Geachte redaktie, Vrijdag j.l. rijdend over de Kerkewijk zag ik in het plantsoen om het monument voor de gevallenen bij het station een levensgrote reklame aan een boom ge spijkerd, voor een circus wat deze week in Veenendaal zijn tenten gaat opslaan. Dat men reklame maakt, akkoord maar ik vraag mij toch wel af, of voor een dergelijk iets geen andere plaats te vin den is. Als men meent om 6 meter van het monument kakelbonte reklame te moeten aanbrengen, voor een circus, is er toch ergens iets mis met de eerbied en dank voor hen die voor onze vrijheid vielen. Ziet men dit niet in, dan is ook het gevaar groot dat de dodenherdenking van de 4e mei een schijnvertoning is of gaat worden. J. H. J. Krocké Veenendaal. Zoals een ieder ongetwijfeld via de dagbladen heeft vernomen is er thans ten behoeve van onze strijdkrachten in Nieuw-Guinea een Nationaal Thuis front gevormd, bestaande uit: de Thuis fronten, Veteranen Legioen Nederland, Kon. Verg. Ons Leger, Onze Vloot en Onze Luchtmacht. Het Dagelijks Bestuur van het Vete ranen Legioen Nederland, Gewest Utrecht, is thans een actie begonnen gelden in te zamelen teneinde een groot bedrag van dit Gewest aan ge noemd Thuisfront te kunnen overhan digen. Ongetwijfeld zullen er onder de le zers zijn die hier ook hun steentje voor onze jongens overzee willen bij dragen. Zij kunnen dit doen door hun gift, hoe klein ook, over te maken naar het Hoofdkantoor der Nutsspaar- bank te Zeist onder vermelding van t/g boekje no. 30974, Militairen Nw- Guinea (Postgiro Nutsspaarbank 1325 70 en wel liefst voor 20 juli a.s. eens gestalte gegeven aan onvervulde verlangens van de ouders zelf. „Ik heb de kans niet gehad, en mijn kind enz." Dit argument doet nog altijd op geld. Het is waar. Ons kind heeft financi eel en maatschappelijk gezien veel meer mogelijkheden dan wij. Laten wij daar blij om zijn. De kans krijgen houdt echter geen noodzakelijk moeten in. De gegeven kansen kunnen alleen benut worden wanneer ons de overeen komstige vermogens ter beschikking staan. Te hoge eisen hebben vaak juist een heel ander gevolg dan beoogd was. Te hoge eisen prikkelen tot verzet, tot baldadigheid, tot luiheid en gemak zucht. Te hoge eisen kunnen een gevoel van eenzaamheid en verlatenheid ge ven. Van een zich miskend en verkeerd begrepen voelen. Hieruit kunnen heel gemakkelijk botsingen en wrijvingen ontstaan. Ouders en kinderen voelen zich verkeerd begrepen. Deze conflic ten \vorden heel vaak niet bewust be leefd. Vooral het kind kan uit.onbe wuste tegenstand reageren. Dit zijn de situaties waarop wij doel den, met onze opmerking dat specia listisch advies nodig is, wanneer de op voeding dreigt vast te lopen en te ont sporen. Soms kan een exact beroeps- of schoolkeuze-advies de partijen die van elkaar vervreemd waren wat bij elkaar brengen. Dit is dus in het ern stige geval. Heel vaak kan door een psychologisch advies een uitelkaar groeien vermeden worden. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. Ons bestek laat niet toe, datxwij hier de noodzaak van een schoolpsycholo gische dienst in extenso belichten. De noodzaak wordt trouwens allerwegen reeds gevoeld. Met alle respect en waardering voor onze onderwijsmen sen, aan wier toewijding, vakbekwaam heid en werkkracht wij beslist niet tekort willen doen, moeten wij toch constateren, dat leei'ling en school- èn Wij bieden te koop aan enige zeer goede gebruikte in prijzen van 2000,— tot 5500,— Onze naam staat u -borg voor kwaliteit. Industrielaan 12 Veenendaal Telefoon 08385-2450 onderwijs en maatschappij steeds ver der van elkaar afgroeien. Dat er iets moet gebeuren, daarvan ben ik overtuigd. Dat ook onze Gelder se Christelijke Stichting voor Schooi en Beroepskeuze-voorlichting hier een daad moet stellen, daarvan ben ik evenzeer zeker. De Schoolpsychologie is een nieuw gebied. Wat er op dit ge bied zal groeien kan nog niet voor zegd worden". Dc zwemwedstryden die hedenavond in Bergbad zouden worden gehouden en waaraan zouden deelnemen Woestduin (Doorn); Poseidon (Scherpenzeel) De Fo rellen (Rhenen) en de Veenendaalse Zwemclub, gaan in verband met de lage temperatuur van het water niet door. GESLAAGD Op het toelatingsexamen voor de mid delbare Handelsschool slaagden de leer lingen van de OLS-Dorpsstraat Jan Vlas- tuin en Hans van de Wetering met een gemiddelde van 8. Hiermee zijn alle kandidaten voor M.O. geslaagd. UITBREIDING ULO-SCHOOL Na het éénjarig bestaan van de Chr. Ulo-school heeft het leerlingenaantal zich zo uitgebreid dat vergroten der school noodzakelijk is gebleken. Momenteel be zoeken 90 leerlingen de school en voor het nieuwe cursusjaar zijn reeds ruim 50 leerlingen ingeschreven. Hieruit blijkt dat de school in een grote behoefte voor ziet. Uit het aantal aanwezige leerlingen en de binnen gekomen aanmeldingen blijkt dat er voldoende redenen zijn om de school met twee lokalen uit te brei den en twee leerkrachten aan te trekken. Met de grondwerkzaamheden is reeds be gonnen en een firma uit Hardinxveld- Giessendam zal voor het begin van het nieuwe cursusjaar de uitbreiding verzor gen. Tussen de monumentale kerken St. Eusebius te ARNHEM en de St. Cunera te RJiENEN stroomt de Rijn langs het prachtige en afwisselende landschap van de Zuid-Veluwezoom. Van dit stuk prachtige natuur kunt u deze zomer genieten aan boord van het dit jaar geheel nieuw opgebouwde passagiersschip .Jacqueline", dat vanaf 31 mei j.l. al in de vaart is, dat al honderden dankbare touristen heeft vervoerd. Het zijn vooral groepen uit het zuiden van ons land die van deze tocht gebruik maken, maar ook vele mensen uit onze omgeving ont breken niet op het appél. Twee maal per dag vertrekt deze boot, zowel vanuit Arnhem als vanuit Rhenen en ziet de passagier, gezeten in één van de comfortabel inge richte salons of vanaf één van de drie zonnedekken, Oosterbeek met de bekende Westerbouwing, het kasteel Doorwerth en de Noordberg bij Heelsum aan zich voorbijtrekken. Vervolgens komt Renkum, de Wageningse berg en de historische Grebbeberg in zicht, waarna Rhenen, beheerst door zijn fameuze Cunera- toren, het einde van deze prachtige boottocht aankondigt. Met uw gezin (en vooral de kinderen zullen het fantastisch vinden) of in groepsverband is dit Rijnreisje ideaal en zelfs in een halve dag te maken, want in V/s uur varen heen en 2 uur terug, of zo u wilt de heen- of terugreis per NBM-bus, geeft u alle mogelijkheden om in korte tijd veel te genieten. ENKELE GEGEVENS: Duur: 31 mei t.m. 1 september. Tijden: Van Arnhem naar Rhenen op dinsdag t.m. vrijdag, vertrek 9 00 en 14.30 uur. Zaterdags, vertrek 9.00 en 13.15 uur. Van Rhenen naar Arnhem op dinsdag t.m. vrijdag, vertrek 10.30 en 16.30 uur. Zaterdags, vertrek 10.30 en 15.00 uur. Tarieven: RETOUR, heen en terug per boot, volw. 3.50, kind 2. Heen per boot terug per bus: volw. 3.kind 1.65. ENKELE REIS: volw. 2.25, kind 1.25. Algemeen: De mogelijkheid bestaat ook kaarten te kopen, inclusief een bezoek aan „Ouwehands Dierenpark. Verder kunnen er vanuit Arnhem boottochten gemaakt worden (op maandag) naar Kleef en op zondag naar Rijn en Waal. Kaartverkoop: Bij hotel de „Stichtse Oever" (het voormalige veer), Tel. 08376-777 en bij de VVV-kantoren. (47) Waar was Agua gebleven? Terwijl Aram in machteloze woede zijn bedreigingen uitschreeuwde naar het verdwijnende bootje, verscheen boven de rand van een muurtje aan de waterkant een lange, magere figuur. „Veel te heethoofdig, vriend Aram, veel te luidruchtig," mompelde Agua hoofdschu- dend. „Deze zaak dient met list en omzichtigheid te worden aangepakt. Het wordt tijd, dat Agua, de hagedis zich ermee gaat bemoeien. Behendig springt hij van het muurtje op een der aanleg- palen en geruisloos laat Agua zich in het water zakken. De waterspiegel komt nauwelijks in be roering als de hagedis, na een snelle blik in de richting van de roeiboot, onderduikt. Dicht langs de bodem zwemt Agua, met een gemak en een snelheid, alsof het zijn natuurlijk element was. Als hij eindelijk weer bovenkomt is hij de boot reeds dicht genaderd Na een diepe adem haling verdwijnt de hagedis weer geruisloos in de golven. En zonder dat Samson er iets van bespeurt, duikt even later achter de boot een druipend hoofd op en Agua's lange vingers klemmen zich om de achterspiegel (wordt vervolgd) VEENENDAAL Eeierenmarkt: Aanvoer 122.000. Prijzen grote eieren 9,25 tot 10,kleine 6,tot 8,50. Alles per 100 stuks. Han del traag. Gemeente Rhenen GEVAAR HOOIBROEI De burgemeester van Rhenen, overwe gende dat gevaar voor hooibroei nimmer is uitgesloten, wijst belanghebbenden met nadruk op bovengenoemd gevaar onder opmerking, dat artikel 158 van het Wet boek van Strafrecht straf bedreigt tegen hem, aan wiens schuld brand is te wij ten. Rhenen, 3 juli 1962. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. In de morgendienst is Ds. B. Slingenberg beves tigd als dienaar des Woords te Renswoude. De bevestiging geschiedde door zijn broer Ds. Slin genberg van Oosterbeek. In de avonddienst deed Ds. B. Slingenberg zijn intrede. Onder de aanwe zigen bevonden zich vele Kerkelijke en Burgelijke autoriteiten o.m. Ds. v. Veen, consulent; Ds. v. d. Peppel uit Ede; Ds. v. Enk namens de classis en kerk van Veenendaal; Ds. v. d. Peut, Herv. predi kant te Renswoude; de heer Peereboom, bestuur Marnix-college; de heer Wijnands, bestuur Chris telijke Kweekschool van Ede. Het woord werd bediend uit Haggaï 1 de verzen 1 tot 11. Terwijl voor de tekst gekozen was Haggaï 1 vers 11 tot Haggaï 2 het eerste vers. Alvorens echter over te gaan tot de prediking sprak Ds. B. Slingenberg een woord van nagedachtenis aan zijn voorganger Ds. Molenaar met de woor den: „Een intrede is altijd een feeste lijk gebeuren, door de gunst van de Heiland. Toch hangt hierover enigszins een schaduw daar de plaats vrij kwam door het heengaan van Ds. Molenaar in de kracht van z'n leven. Vijftien jaar lang had Ds. Molenaar de ge meente gediend met woord en sacra ment. Ds. Molenaar was altijd geboeid door de Heilige Geest. Hij was dan ook overtuigd van het opnieuw leven in de Heere. Hiervan heeft deze ook getuigd door zijn boek de Doop in de Heilige Geest. Toch kunnen we ook dankbaar zijn door de gunst die we nu mogen ervaren. Want 3 jaar geleden werd ik vrijgesteld van arbeid in Ede. Nu vond ik hier naast m'n arbeid als leraar in de theologie aan de Chr. Kweekschool en Marnix-college nog 'n kleine gemeente die ik nu dienen mag. Ik mag wel zeggen m'n gebeden zijn verhoord. Na deze toespraak preekte Ds. Slingenberg over de „Reactie van de gemeente op de preek". Na de preek van Haggaï vreesde het volk den Heere en richtte men een altaar op. Hierdoor heeft het volk door Haggaï Gods stem gehoord. Zo moeten wij nu nog van de kansel Gods stem horen. Hierin ligt ook een ontzaggelijke taak van de die naar des Woords. Deze moeten de bood schap Gods doorgeven en de gemeente zal 'n dergelijk woord moeten aanvaar den. „Als er 's zondags wordt gepreekt laten wij samen dan zo luisteren dat we door de stem, de stem van God ho ren. Dan werkt de H. Geest in aller harten. Als dan de jongste dag komt kunnen we met onze arbeid verschij nen voor de Heere zonder bang te zijn en zal hij ons werk kronen en zullen we ingaan in heerlijkheid", aldus de prediker. Vervolgens richtte Ds. B. Slingenberg het woord tot de genodigden. Aller eerst dankte hij voor de aanwezigheid van z'n broer en z'n zwager die steeds de bevestigingen hebben verricht. Ten tweede richtte de predikant zich tot Ds. v. Veen uit Scherpenzeel. Na mens de kerkeraad en gem. dankte hij deze voor al de arbeid die Ds. v. Veen gedaan heeft als consulent. „U heeft zich ten volle gegeven voor deze arbeid en onze dank is dan ook zeer groot. Ik hoop dat we straks veel voor elkaar zullen betekenen". Tot de afgevaardigden uit Ede zei hij om. „Ik ben zeer verheugd over de sterke afvaardiging uit Ede, w.o. Ds. v. d. Peppel en enkele kerkeraadsle- den. U bent mijn opvolger in de noor derwij k. Ik heb hieraan beste herin neringen en hoop voor U Gods Zegen voor deze grote gemeente en U allen bekrachtigen in de wegen van het Hei lig Evangelie. En tot Ds. v. d. Peut en Herv. kerke raad: „Beseffende de verscheidenheid hoop ik dat we op bepaalde terreinen kunnen samenwerken en vrienden zul len worden. We mogen geen concur renten zijn maar samen dienaren van Jezus Christus. De vertegenwoordigers van het ge meentebestuur werden als volgt toege sproken: ,Hoge prijs stel ik op Uw aanwezigheid. Daar dit een kerkelijk gebeuren is heb ik gemeend eerst de kerk te moeten toespreken. Toch is de Ds. B. Slingenberg burgerlijke overheid Gods dienares. Mag ik U bij deze ambten, welke in de ze tijd vaak zeer gecompliceerd zijn Gods Zegen toewensen. Ook voor de overheid zullen onze beden worden opgezonden". Nadien sprak Ds. Slingenberg een speciaal woord tot de Kerkeraad: „Ons contact is altijd prettig geweest. Altijd was er een prettige verstandhouding. Plotseling stond U voor een zware taak en moest U een deel van de arbeid overnemen door huisbezoek enz., enz. Bijzondere dank voor de scriba, deze zorgde altijd prima voor een dienaar. Ik hoop dat wij samen sterk mogen worden en mogen werken als een zou tend zout en lichtend licht". Zijn slotwoord was gericht aan de gemeente: „De omstandigheden dwin gen me U voorlopig nog op afstand te moeten bedienen, wel zijn we van plan zo spoedig mogelijk met U kennis te maken, we willen ons gaarne aan Rens woude geven om' met de gemeente te bouwen aan het rijk van Christus. Mid den in de eredienst moet staan Jezus Christus gestorven en weer opgestaan. Hierna werd Ds. B. Slingenberg toe gesproken door Broeder van Leeuwen, welke namens kerkeraad en gemeente Ds. Slingenberg een hartelijk welkom heette en wenste dat de band der lief de onverbrekelijk mag zijn ook met Mevr. en kinderen en dat ze zich spoedig in Renswoude mogen vestigen. Hierna zong de gem. Ds. Slingenberg toe met de woorden van Ps. 115-le ged. vers 8 en 2e ged. vers 9. Ds. v. Enk vervolgde met de woorden van blijdschap, le als persoonlijke vreugde; 2e als naburige kerken en ten 3e namens classis. Deze was blij naast vriendschap hem in de classis te kun nen begroeten. Ds. v. d. Peppel memoreerde dat Ds. Slingenberg nu weer ten volle beide vleugels kan uitstrekken door weer volop Herder te zijn. Burg. Hosang zei, dat het voor de Ger. kerk een gedenkwaardige dag was. „Wij begroeten U en wensen U sterkte bij het brengen van de boodschap des Heeren". Ds. Slingenberg (Oosterbeek) uitte blijdschap, dat op de bevestiging de intrede mocht volgen waardoor U aan de gem. verbonden bent en zoals reeds gezegd is, Uw andere vleugel ook weer kunt uitstrekken. Ds. v. d. Peut (Herv.-kerk, R'woude) zei: „Zeer geachte collega, voor U gaat een nieuw tijdperk in. Een nieuw geluid in het Evangelie. Mogen wij overtuigd zijn tussen de schare en de andere groeperingen.. Moge er door de predi kanten een goede band zijn tussen de Herv. en Ger. kerk. Moge U een goede tijd gegeven zijn en met vreugde Uw weg gaan". ONDERLINGE HENGELCOMPETITIE Na de 2e serie van de onderlinge Hengel competitie is de tussenstand bekend geworden van zaterdag 30 juni. Als eerste staat geboekt dhr. W. v. Essen met 129 cm.; W. v. d. Broek 124 cm.; H. M. v. Beek 113 cm.; N. Schoon- derbeek 96 cm.; G. de Ruiter 53 cm.; A. Veldhuizen 35 cm.; J. Hardeveld 34 cm. DOOR AUTO GEGREPEN Zaterdagmiddag is in de Dorpsstraat mej. P. uit Leiderdorp bij het overste ken door een auto gegrepen, bestuurd door Chef v. Honders' garage uit Wou denberg. Mej. P. werd bij v. Kooten binnengebracht waar dokter Radema ker eerste hulp verleende. Voor Uw vakantie neemt U er beslist nog één of twee Jux-kjes bij als U onze prijzen hoort en ziet Grote verscheidenheid JAPONNEN en JAPONNEN MET JASJES, variërend van de maten 32-34 tot en met de grootste, nl. 54-56, ook in donkere dessins

De Vallei | 1962 | | pagina 2