BETONARBEIDERS m Spaart Vergaai Simon de Wit m f. 10.- extra Iipsss S&sfö&S blikopener Plastic deksel smis Koffie SIMON DE WIT NAP0LITAINS r« 30. loketambtenaar „Wat doen we met MOEDER Gevraagd MACHIEL VAN DIJK - GORINCHEM magazijnbediende Openbare aanbesteding WERKLIEDEN Adverteren doet verkopen! begrafenis Magazijnruimte te huur gevraagd Gevraagd MONTEURS 10.. ©i ©IÜUYT DE GRUYTER ©I ©HUYTI DE,GRUYTER ©E 0G1UYT! DE GRUYTER post- en telegraafdienst district utrecht PTT Aanmelden: Werk Stuwcomplex, Lekdijk - Amerongen N.V. AANN. BEDR. Tel. 03435 - 226, na 17.00 uur 03434 - 928 P. DE GRUYTER EN ZOON N.V. te Veenendaal GEMEENTE RHENEN m m Voor een spaarboekje a 500 zegels f. 50, sparen) ontvangt u bij Simon de Wit niet 1, 2 nf 3 maar js f. 60.- contant Goudse kruidkaas 500 gram van 155 voor 149 Wille boonljesintomtenrbaukvan55voor Varkensvlees Theeworsf Soepballetjes 49 79 grote collectie kant-en-klaar maaltijden Tomatensoep SdW 49 Brasilia Espresso 168 Palmar koffie 168 Santos koffie 144 Radio y£Ro nica In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hootdstraat 93 Voor een A. W. de Haas door Textiel-importeur Auto- of dieselmonteurs liefst bekend met draglines en bulldozers. Eerste Utrechtse Handelsonderneming N.V. Rhenen Altijd 'n kassabon voor 10°/o korting op De Gruytermerk-artikelen. Oók bij de weekreclames I GOUDREEP bij de in het De cursus voor opleiding tot dit interessante en af wisselende werk begint omstreeks 1 september a.s. vereiste: diploma MULO (met Frans, Duits en Engels) of daarmede gelijkgesteld diploma of bewijs leeftijd16 tot ca 25 jaar gedurende de opleiding, waarin theorie wordt afgewisseld met praktijk, ontvangt men het normale salaris eventuele vergoeding van reiskosten vijfdaagse werkweek verzekerde toekomst met goede vooruitzichten. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Post- district te Utrecht. ^o; Mondelinge aanmelding: dagelijks- behalveop zaterdag - tussen 9 en 12 of 14 en 17 uur bij de afdl Personeels zaken van het Postdistrict Utrecht, Laan van Punten burg 5 Utrecht. VRAAGT: Zijn taak zal bestaan uit het beheer van het magazijn in ons filiaal te Vee nendaal. Naast goed loon premie, verkorte werkweek en uitstekende spaarrege ling, bieden wij nog tal van andere voordelen. AANMELDEN: Dagelijks aan onze winkel te Veenendaal. Namens hun opdrachtgeefster, Patrimoniums Bouw vereniging te Veenendaal, zal door ondergetekenden in het openbaar worden aanbesteed onder erkende aan nemers, overeenkomstig het Aanbestedings Reglement W.B. het bouwen van 28 woningen aan de Zonnebloem straat te Veenendaal. De aanbesteding vindt plaats voor de massa van het gehele werk. Bestek en twee tekeningen no. 535 zijn vanaf heden, a. ter lezing op het kantoor van het architecten bureau De Geit en Van Ede, Kerkewijk 41 te Veenendaal; b. verkrijgbaar bij ondergetekende gedurende de normale kantooruren tegen betaling van 12,50 per stel. Restitutie op de dag van aanbesteding 2,50 per stel, inschrijvers moeten bestekhouders zijn. De aanbesteding vindt plaats op maandag 16 juli 1962 des namiddags vier uur in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal. Het Architectenbureau, DE GEIT EN VAN EDE. De Gemeente Rhenen vraagt: voor enige functies bij de reiniging van plantsoenen en wegen. Geboden wordt aan salaris enz.: een bruto salaris van 376,34 per maand voor 24-jarige en ouder; vakantie-uitkering van 4 van de jaar wedde; kindertoelage van tenminste 25,64 per kind per maand; een verdienste-beloning waarvan het ge middelde over het 1ste kwartaal 1962 kwam op 93,91. Gunstige arbeidsvoorwaarden t.w.: 5-daagse werkweek; verlof 15 dagen per jaar; goede pensioenregeling; ziekte- en ongevallenregeling; jaarlijkse verstrekking van werkkleding; een uitkering voor het gebruik van eigen rijwiel; een gepremieerde spaarregeling; tegemoetkoming in studiekosten. Sollicitaties kunnen schriftelijk worden ingediend voor 7 juli a.s., dan wel mondeling tijdens de kantooruren of vrijdagavond 6 juli a.s. tussen 7 en 8 uur, dan wel zaterdagmorgen 7 juli a.s. tussen 9-10 uur bij de af deling Personeelszaken van het gemeentehuis. pj-i'jj pn 'Ik heb m'n mart een pracht aanstekervoor z'n verjaardag gege ven, zonder dat 't me een cent heeft ge kost! M'n vriendin wilde het niet gelo ven en zei:of je werkt nog, of je hebt een geheim spaarpotje!' 'Ja, dat spaarpotje heb ik', zei ik,'maar niet van het huishoudgeld. Ik koop bij elke gulden boodschappen van Simon de Wit een 10-cents spaarzegel. Dat gaat haast ongemerkt en 't loopt gauw op. Een vol boekje met 500 zegels, dat zijn dus 50 zelfgespaarde guldens, geeft recht op 60 gulden contant terug, dus 10 gulden extra'. S1mtt0p/evan e!ke bus SdW-va- cuumkoffie (Santos, Palmar en Brt s'lia Espresso): een handige in zakformaat een Simon de Wit is bijna honderd jaar kaasspecialist! blik a 200 gram van 67 voor per stuk per blik Voor de vakantietijd: Handige spray-bussen: ook voor op reis: •Zonnebrandolie per bus 250 Haarlak per bus 275 'Insect-ex' voor insektenverdelging, per bus 250 per blik De 'grote drie' uit Simon de Wit's unieke collectie in blik: PALMAR, koffie IRASILIA espresso Koel gemalen 'Aerotherm' geroosterd vacuum verpakt! Geldig van 5 tfm 11 juli met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Ferkewqk 87, Veenendaal Telefoon 2845 Brieven met uitvoerige inlichtingen worden gaarne ingewacht onder nr. 2197 aan het bur. van dit blad. Telefoon 08377-324-329 Deze aanbiedingen zijn geldig van 4 t/m 10 juli 1962. In melk, puur, melk/mokka en noisette pakje van 4#ct. Bij aankoop van f5,- De Gruytermerk-artikelen, waaronder thee. Bij elk pak Garta 'i v-7uiiu jj. 10. Bij elke 3 pakjes Super- of Tafelmargarine Is) no. 620704 door MAARTJE ZELDENRIJK. (33) „Een bromfiets gekocht", antwoordde Wim. „Een leren jas en de rest in de zaak". „Maar luister nu eens, jongens", ging Gerard verder, „ik snap dat niet goed. Vanmorgen nog zei hij tegen mij, dat hij practisch geen cent in kas had. Waarom gaf hij dan die tweehonderd gulden aan Aal?" Er heerste meteen een pijnlijk stil zwijgen. Op ditzelfde ogenblik begreep Aaltje alles. In een flits herinnerde ze zich, dat ze met Arie gesproken had over het pakje, dat ze zo graag wilde kopen. Meteen kreeg ze van Dirk twee honderd gulden. Toen wilde ze de elec- trische naaimachine hebben en Dirk toverde ineens driehonderd en vijftig gulden te voorschijn. Die donderdag avondwat had Arie gezegd? Je werkt je vingers maar blauw aan die nieuwe electrische naaimachine.Hoe wist hij dat? Ze had met geen woord tegen hem gesproken over de nieuwe machineEn gistermiddag had ze tegen hem gezegd, dat haar uitzet wel minstens een paar honderd gulden zou kosten. Prompt kwam Dirk vanmorgen met tweehonderd gulden op de prop pen Ze werd bleek en greep de tafelrand vast met haar handen. Alles draaiden voor haar ogen. Tonnie zag het en sprong op. „Wat is er met Aal? Voel je je niet goed?" Het meisje keek haar aan en haar lippen begonnen te trillen. „Nu be grijp ik het allemaalbegon ze zacht met toonloze stem. „Dat geld voor dat pakje.voor die nieuwe ma chineen vanmorgen, die tweehon derd guldendat is allemaal van ArieArie is aan het foezelen ge weest met Dirk en Arie heeft Dirk het geld gegevenom het door te geven aan mijzogenaamd als afbetaling.. wat een gemene streekhet is alle maal Arie's geld en Dirk heeft me nog geen cent terugbetaaldAllemaal bedrogallemaal doorgestoken kaart. En die stomme Aal slikte het alle maal en zei nog netjes: dank je wel, Dirk, kun je het echt wel missen jullie allemaaldat je dat voor me verzwegen hebto, ik vind het zo gemeen, zo verschrikkelijk gemeen Er welde een snik in haar op en meteen verliet ze de kamer. De anderen hoorden haar de trap oplopen en naar haar kamer gaan. De deur viel in het slot en het was weer stil in de kamer. Tonnie slaakte een lange zucht. „Dat het vandaag of morgen spaak zou lo pen heb ik Arie al voorspeld. Als jul lie je mond maar houdt, zei hij. Ja, die Aal is daar achterlijkGoeie als Arie dit hoort xxx De schulden van de firma Dinkla werden betaald. Daarmee was tevens een einde gekomen aan het kruide- niersbedrijf van broer Dirk: Binnen twee dagen was de boekhouder klaar met zijn werk en het resultaat was niet bemoedigend. Maar Gerard was naar Bodegraven gereisd, zulks op uit drukkelijk verlangen van Arie Schil ders, en de beide mannen besloten samen de schulden te betalen en Dirk als zetbaas in zijn eigen zaak te laten. Arie gaf een aannemer opdracht een kostenberekening te maken voor de verbouwing van de winkel en toen dit bedrag bekend was, overlegden Ge rard en Arie nog eens. Ze besloten door te zetten en de aannnemer kreeg opdracht in de kortst mogelijke tijd aan het werk te gaan. De zaak werd aangesloten bij een in koopcombinatie en een lichtreclame vertelde de ingezetenen van de Voor stad, dat ze bij de fa Dinkla voortaan zegeltjes kregen bij de boodschappen. Er werd een contrakt opgemaakt en Dirk tekende het, waarbij hij een zucht slaakte. Want hij zag wel in, dat er niet aan te ontkomen was. Op de nieuwe leest geschoeid, zou de zaak spoedig een behoorlijke winst kunnen maken en dan zouden de geldschieters, waaronder ook Aaltje met haar lening, althans wat rente kunnen trekken. Na een half doorwaakte nacht had Aaltje haar besluit genomen. Geheel rustig schreef ze een korte brief naar Bodegraven, waarin ze meedeelde, dat ze nu van alles op de hoogte was. Dat ze het bedrog vond en niet wenste te accepteren. Ze had intussen met de tweehonderd gulden van Dirk een kleine driehonderdvijftig gulden op de spaarbank. Ze haalde het eraf en stuur de het per postwissel naar Woerden. „Doe me één genoegen en kom niet meer naar hier. Ik heb me in je ver gist. Je had kunnen begrijpen, dat ik dit nooit gewild zou hebben. Dat je met het geld gaf via slinkse wegen, vind ik heel erg. Ik stuur je vandaag een eerste afbetaling. Het restant van de zevenhonderd en vijftig gulden, die je me via Dirk gaf, zal ik zo spoedig mogelijk op dezelfde wijze toezenden. Met een behoorlijke rente. Voor de rest wens ik je het allerbeste. En schrijf me niet, want je brieven gaan ongeopend terug. Mijn besluit staat vast." Daarna ging ze over tot de orde van de dag. Ze deed het huiswerk, waarna ze de machine voor de dag haalde en dagelijks tientallen mouwen zoomde. Tweemaal in de week leverde ze haar werk af en ontving vrijdags het ver diende geld. Nu werkte ze niet meer voor haar huwelijk, maar om haar schulden aan Arie Schilders te beta len. Reeds donderdag was er een brief. Aangetekend. Maar tot grote verba zing van de postbode, weigerde ze de brief te ontvangen. Nog eens kwam er een schrijven uit Bodegraven en nogmaals weigerde ze. Toen bleven de brieven weg. Wat Aaltje niet wist was, dat Arie vrij dasavonds naar Purmerend reed en Wim en Tonnie opzocht. Het echtpaar drukte hem hartelijk de hand. „Kom binnen, Arie, en neem een stoel. Ja jong, dat meisje van je is niet zo achterlijk als jij misschien gedacht hebt. Ze is gekrenkt in haar trots. Ze is een Dinkla," lachte Tonnie, „en ik ben er met een getrouwd. De Dinkla's kunnen op z'n tijd verduveld koppig zijn. Ik weet er van mee te praten." Arie zat sip voor zich uit te kijken. „Ja maar wat doen we er aan? Ze heeft mijn brieven ongeopend te ruggestuurd. Ik durf niet naar haar toe." Wim knikte. „Dat zou ook geen zin hebben Arie. Heb jij maar een poosje geduld, dat is het enige, wat ik je kan aanraden. Ik begrijp best, dat dit be roerd voor je is, maar laat het een poosje betijen. Je moet maar rekenen: de soep wordt nooit zo heet gegeten, als ze wordt opgediend." En Tonnie zei op hartelijke toon: Dit zal best weer in orde komen. Ze is veel te gek op je. Als dat er een maal in zit, blijft het er in. Ze voelt zich beledigd, maar dat is natuurlijk dwaasheid. Heb geduld. We houden je wel op de hoogte en zullen het warm houden." Intussen ging het leven verder. In de winkel van voorheen Dirk Dinkla werd getimmerd en gebroken. Zelf reed hij prompt iedere woensdagmid dag naar Alkmaar en legde de boeken open voor zwager Gerard. Deze con stateerde de eerste geringe omzetver- hoging en knikte tevreden. Eens per maand controleerde Ge rard's boekhouder in de Beemster de zaak en bracht dan een gunstig rap port uit. De onkosten werden minder, nu Dirk en Catrien het niet meer voor het grijpen hadden, want elk pakje sigaretten ging nu geld kosten en elk pak havermout eveneens. De reclame deed zijn werk en stuw de nieuwe klanten naar de zaak, die binnen drie weken gemetamorfoseerd werd tot een moderne zelfbedienings winkel. Fientje, de oudste dochter van Dirk, zetelde nu aan de kassa en bleek al spoedig geheel berekend voor haar taak. Catrien hielp alleen nog als het erg druk was en had nu meer tijd voor haar huishouden. Op het Zuiderpad snorde de naai machine. Aaltje werkte verbeten tot 's avonds laat om haar schuld, zoals ze dat noemde, terug te betalen. Na een maand had ze weer honderd gulden bij elkaar, dat ze per postwissel naar Woerden stuurde. Zonder verder com mentaar. De zomer spoedde ten einde en het werk in Bodegraven was gereed. Arie Schilders kwam weer in Purmerend, zetelde in de salonwagen aan de Ka naalkade, op nog geen twee kilomoter afstand van het huisje aan het Zuider pad. Zijn verlangen gingen uit naar het meisje, van wie hij bijna iedere nacht droomde, maar hij zag haar niet meer. Soms zocht hij 's avonds troost op het Caveljéplein bij Tonnie en Wim, waar hij steeds hartelijk werd ontvan gen. Een enkele maal wipte Tonnie een uurtje aan bij Aaltje en haar moeder. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1962 | | pagina 4