Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Mysterie rond Amerongse naald is opgelost De Wereld van WEEK-tot-WEEK Agenda Ouderwetse heimachine (8 ton) in dienst van de sport (BURGER)-OORLOG OM CHINA WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Opruiming ELST EDERVEEN 36e jaargang VRIJDAG 6 JULI 1962 Nr. 54 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Spoorloos verdwenen gedenkteken werd 's nachts opgespoord en „ontvoerd"! 29 AUGUSTUS TOCHT BEJAARDEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER DAMES NIET TEVERGEEFS CIRCUS BEGON LATER „Kinderen op tijd naar bed" HISTORIE KAN ZICH HERHALEN UITGEHOLD F 7,50 WAARD 1 QB 093457 REVANCHE Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ltf nen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Wie heeft ooit durven beweren dat ze in Amerongen nergens voor te porren zijn? Wie heeft ooit durven vertellen dat ze het in Amerongen allemaal zo mooi weten te zeggen, maar als het op daden aankomt, dat er dan niemand thuis is? 't Is wel eens beweerden wel vaker dan eens zelfs in kringen van rasechte Amerongers! Maar neem maar rustig aan dat het allemaal schijn is. Zo aan de oppervlakte zijn de Amerongers een volkje dat zich alleen maar interesseert voor dingen in hun eigen kringetje, doch als het aankomt op de dorps-eer of dorps-trots, dan wordt er achter de schermen wel degelijk met vereende krachten aan gewerkt. Dit is pertinent geen holle frase. Nee, deze stelling is wel degelijk gebaseerd op de feiten; feiten, die betrekking hebben op de mysterieuze verdwijning van de Naald op de Amerongse berg. Het heeft wel dertien jaar geduurd, maar de Naald is terug! En hoe „STEEN DES AANSTOOTS" Laten we eerst even de „voorgeschie denis" in het kort memoreren. Het mo nument werd 1813 op het landgoed „De Amerongse Berg" door de familie Graaf van Aldenburg Bentinck opgericht, omdat een familie in de slag bij Waterloo had meegevochten. De ouderen uit onze streek zullen de Naald nog best kunnen herrinneren. Het monument, dan vanuit Veenendaal gere kend in de buurt stond van de laatste „hucht" van het fietspad, vormde op de boswandeling altijd een aangename on derbreking. Honderd jaar na de oprichting werd bij het monument nog een samenkomst gehouden en volgens oude kronieken was de Naald het middelpunt van het feest. Toen in 1938 graaf van Aldenburg Ben tinck door omstandigheden een deel van zijn bosbezit moest verkopen, betekende dat de ondergang van het historische bouwwerk. Er was overeen gekomen dat de nieuwe eigenaar de beleggingsmaat schappij „Unitas" de Naald zou on derhouden en handhaven, maar in de praktijk kwam daar niets van terecht. Het was zelfs zo erg dat de Com missaris van de Koningin, de heer M. A. Reinalda, die in 1948 een bezoek aan Amerongen bracht, zon der meer kwaad werd. ,,'t Is be treurenswaardig," zei hij, „zoals dit in verval geraakt is!" EEN RAADSEL Dat zat het gemeentebestuur natuur lijk niet lekker en al gauw kwam dan ook het verzoek aan „Unitas" om de ge meente de Naald te schenken, zodat deze voor het onderhoud zou kunnen zorg dragen. Het duurde bijna een jaar, vóórdat er antwoord kwam. Uit de brief bleek dat „Unitas" een veel radicaler oplossing had gevonden die kortgezegd neerkwam op: afbreken! Als de gemeente er prijs op stelde, mocht ze natuurlijk de stuk ken hebben, desnoods om het monument elders weer op te bouwen. Theoretisch geen speld tussen te krij gen, doch de praktijk leerde dat in juli 1949 de Naald totaal onverwachts en zonder voorafgaand bericht, verdwenen was! Officieel wist niemand iets. Het leek wel of de Naald in rook was opge gaan, maar de geruchten (die later waar bleken te zijn!) spraken heel an dere taal. DE STRIJD BEGON Twaalf jaar gingen voorbij. Het scheen dat de Amerongers zich er bij hadden neergelegd, maar binnenskamers werd nog wel degelijk aan de terugkeer van de Naald gedacht. De Vrijwillige Brand weer bijvoorbeeld, die in deze zaak de meeste eer toekomt, bleef naar middelen zoeken om het gedenkteken weer opge richt te krijgen. Dat was ook mede de aanleiding dat begin dit jaar de kranten zich met het mysterie begonnen te be moeien. Met grote koppen werd dit raadsel aan de orde gesteld. „Unitas" verklaarde openlijk: wij weten niet waar het monu ment is, maar als het terecht komt dan willen we altijd meebetalen aan de her oprichting! De boswachter achter wiens woning volgens de geruchten de brokstukken zouden zijn begraven zei: ik heb dat ding nog nooit gezienOfficieel wist nie mand iets, maar gepraat en veronder steld werd er des te meer! De meesten waren er van overtuigd, dat er nooit meer iets van terecht zou komen. Een dagblad schreef zelfs: Unitas wil ook nu nog niets zeggen zodat het monument niet meer zal kunnen worden herbouwd. Maar we zeiden het al in de aanhef van dit artikel: zó zijn de Amerongers niet! DE ONTVOERING Men wist welhaast zeker dat de naald nog intact was en achter de woning van de boswachter begraven lag. Toen kwam de Vrijwillige Brandweer ter ore dat de boswachter met pensioen ging. De spionnen deden hun werk voortreffelijk: ze wisten precies op welke datum het boswachtershuis voor korte tijd onbewoonbaar zou zijn. Meer dan tien mannen en vrouwen gingen die nacht het regende dat het goot! de berg op. De lange ijzeren priemen hielden ze op de rug en om niet op te vallen, werden de straatwegen zo veel mogelijk gemeden. Er werd geen woord gesproken, ook niet toen men doornat achter het lege huis verzamelde. De taken waren van met inscriptie bleven onvindbaar. Bijna twee meter diep lag de Naald in de grond. Ze werkten als paarden, af en toe bijgelicht door een klein zaklampje. Nogmaals de organisatie was perfect, want bijna gelijktijdig met de blootleg ging van de betonnen kolom, naderde er een tractor met gedoofde lichten. Zo snel mogelijk werden de kettingen om de ko los gespannen en werd de Naald uit zijn graf getrokken. Een takelwagen zorgde voor het laatste deel van het zware en inspannende karwei: het vervoer naar een veilige plek ergens in Amerongen. Om twee uur in de nacht was het gebeurd: na dertien jaar was het mysterie opge lost! MOOIE PLAATS Gravin Illsemann met wie we op het kasteel over de terugkeer van de Naald spraken zei: „Ik vind het een fantastisch stuk werk. Volgend jaar is het 150 jaar geleden dat de Naald uerd opgericht en dan moet hij in volle eer hersteld wor den!" Men heeft al een mooie plek uitgeko zen, langs de Hoofdweg aan de oostzijde van het oude kerkhof. Daar, tussen het eikenhakhout, met wandelpad annex rustbanken en een schitterend uitzicht op de Betuwe zal hopenlijk de Naald zijn definitieve plaats vinden. Alleen: de Gravin voelt er weinig tevoren al verdeeld. Enkele vrouwen en een man gingen op de uitkijk staan, ter wijl de rest in de volslagen duisternis de grote open ruimte begon af te priemen. Hoelang het geduurd heeft, weten ze nu niet meer, maar op een gegeven moment stootte er één op iets hards. Koortsachtig werd het gevondene afgetast. Zou het zo maar een steen zijn of Het was de Naald! Wel in vier ge deelten, maar verder ongeschonden! Het voetstuk en de twee platen zó zag de Naald er uit voordat het monument onder slopershanden viel Op woensdag 29 augustus a.s. wordt de jaarlijkse tocht voor de Veenendaal- se bejaarden gehouden. Het Comité Autotocht Ouden van Dagen is bezig een reisprogramma op te stellen. Op dit moment konden hieromtrent ech ter nog geen mededelingen worden ge daan. EERSTE STEEN LEGGING Zaterdag 14 juli a.s. zal bij het in aanbouw zijnde bejaardencentrum van de Stichting Hervormd Bejaardencen trum aan de Kerkewijk, hoek Indus trielaan te Veenendaal, de eerste steen gelegd worden. Deze plechtigheid be gint 's morgens om tien uur. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 3UN6HAN5 PRISMA PONTIAC OMEGft voor betere uurwerken ZATERDAG BEGINT UITVERKOOP Naar de Kamer van Koophandel ons meedeelde begint de jaarlijkse uitver koop op zaterdag 14 juli a.s. 's mor gens om 9 uur. VRC SPEELT TEGEN JONATHAN In het kader van de nederlaag-wed strijden speelt VRC a.s. zaterdagmid dag om vier uur een wedstrijd tegen Jonathan uit Zeist op het terrein aan de Brinkersteeg. De koopjesdagen staan weer voor de deur. Zaterdag 14 juli a.s. om 9 uur begint de oprui ming. In verband hiermede wil len wij onze adverteerders ver zoeken de kopie voor de uitgave van woensdag 11 resp. vrijdag 13 juli voor dinsdag 9 uur resp. woensdagavond voor 5.30 uur in ons bezit te stellen. De uitgever, Nieuwsblad „De Vallei" en NIEUW zó ziet de Naald er uit na de nachtelijke opgraving achter het boswachtershuis. De brokstukken lig gen ergens in Amerongen en wachten nu op de heroprichting voor om al deze kosten alleen op zich te nemen. Zij vindt dat er geza menlijk betaald moet worden. En dat kan! In de eerste plaats is „Uni tas" nu nog bereid om de heroprichting financieel te steunen. Ten tweede heeft het gemeentebestuur te kennen gegeven dat het eveneens wil meedoen, mits de Naald op een algemeen punt komt, zodat iedereen er wat aan heeft. De strijd is dus nog niet helemaal ge streden. Er moeten nu spijkers met kop pen geslagen worden en het zal velen benieuwen wie de laatste loodjes durft optillen. Misschien is het wel wéér de Vrijwillige Brandweer „De naald is terug!" Het ging als een lopend vuurtje door Amerongen. Geen wonder want iedereen lag de plotselinge en geruisloze verdwijning van dit gedenkteken boven op de Ame rongse berg nog vers in het ge heugen. Temeer doordat het be gin van dit jaar in de publici teit kwam. Nu de naald terug is en onge twijfeld weer opgericht zal wor den, zijn wij er na veel passen en meten ingeslaagd de (clan destiene) terugkeer van de naald te reconstrueren. Er mogen geen namen ge noemd worden, doch dat neemt niet weg dat het spannend was - van begin tot het einde. Overigens: al die moeite is niet tevergeefs geweest, want binnen niet al te lange tijd zal de naald weer in volle glorie hersteld worden. Woensdagmiddag zijn vele ouders die met hun kroost de kindervoorstelling van Tony Boltini wilden bijwonen tot de minder prettige ontdekking gekomen, dat aanvangsuur zonder nadere mededeling een uur later gesteld was. Volgens de aanplakbiljetten zou de voorstelling om drie uur beginnen. Waar schijnlijk is men er pas later achter ge komen dat de scholen in Veenendaal 's woensdagsmiddags niet vrij zijn. Ove rigens bestond er grote belangstelling voor het circus. Het leeuwennummer, waarover de laatste tijd zoveel te doen is, verliep vrij normaal, alhoewel het de eerste keer was dat een dompteur ge bruik moest maken van een stoel. Hoogte punt van het gehele programma was zon der twijfel het trapeze-nummer dat op hoog peil stond. De avond-voorstelling van woensdag werd ook bijgewoond door de drie Veenendaalse wethouders. Goed bezocht en zeer geslaagd was de ouderavond van de Openbare Kleu terschool „De Koolmees" te Eist, die j.l. maandag werd gehouden. Het veel zijdige programma begon met een le zing van dokter Van Ommeren over de kleuterleeftijd. Hij wees er op dat deze leeftijd van groot belang is voor de opvoeding. Dan wordt goeddeels bepaald of de kleuter later een „behoorlijk mens" zal wor den. Het kind moet regelmaat leren b.v. bij het naar bed gaan. Dit tijdstip is veelal veel te laat. Het moet ook leren maat te houden zoals bij het snoepen. Als men een redelijke hoeveelheid heeft bepaald, moet het daar bij blijven. Spreker wees er ook op, dat kinderen zelf bezig moe ten zijn. Daarom is te veel televisie kijken en te mooi speelgoed verkeerd. In de pauze werden de werkstukjes van de kinderen bewonderd en ver kocht. De verkoping, gehouden ten ba te van het schoolfonds, bracht f 45,20 op! Tenslotte vertoonde de hoofdleid ster Mej. Vink dia's van de kleuters, die door de ouders enthousiast werden bekeken. De voorzitster van de oudercommis sie, mevr. Zachte, dankte mej. Vink en haar medewerkster, mej. Maste, voor het vele werk voor deze avond verricht. De Rhenense zwem- en poloclub „De Forellen" zit met de handen in het haar. De winterse zomer van de laatste dagen is er de oorzaak van dat het water in Natuurbad Ouwehand, waar het komende week einde de officiële landenontmoeting zwemmen, schoonspringen en wa terpolo Nederland - West Duitsland wordt gehouden, van een zeer lage temperatuur is. Samen met enkele kopstukken van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd geprobeerd de gasbrander in het wedstrijdbasin te deponeren, die onlangs in Rotterdam is ontworpen en beproefd voor open baden, doch daarvoor moest zo'n lange pijpleiding worden aan gelegd, dat dit niet uitvoerbaar bleek. Men kwam op het idee het dan te proberen met propaangas, waarvoor alleen maar tanks behoefden te worden aangevoerd. Ook dit bleek echter op technische moeilijkheden te stuiten. In derde instantie zijn de organisatoren er nu in geslaagd een grote, ouderwetse heimachine te bemachtigen van niet minder dan 8 ton, die enorme hoeveelheden stoom produceert. Deze machine is nu op de rand van het bad geplaatst met de stoomuitlaat in het water. Vanaf vanochtend 6 uur staat dit produkt uit de tijd dat alles nog op stoom liep nu al moeizaam te puffen om het zwemwater voor de Nederlandse en Duitse zwemsters en zwemmers in het komende week einde wat dragelijker van temperatuur te maken. Je moet maar op het idee komen TE MOOI. Rose-Mary Smits is niet toegelaten tot de 24-uurs- rit van Le Mans, waarvoor zij had ingeschreven met een Sun beam van de Rootes-groep. De roodharige dochter van een be kende Engelse amateur-cou reur is met haar 25 jaren fa- briekgcoureur die al enige ral ly's won. De officials van Le Mans zeiden echter: „En als u eens een ongeluk kreeg en mismaakt werd?" Vrouwen zfjn te mooi om deze race te riskeren, was het offi ciële commentaar. DE GAULLE. Volgens oud minister Michelet, in zijn boek over de 13de mei (de dag dat De Gaulle aan de macht kwam,' volgens de schrijver zonder zijn eigen toedoen), is de gouden regel van het gaullisme, die de generaal niet moe wordt te her halen: „Vergis je niet in de eeuw". Een Frans politicus adviseerde de Gaulle eens zich meer met het parlement te bemoeien en zei: „U zou een goed parlemen tariër kunnen zyn als u wilde". Waarop de generaal antwoordde: „Kunt u zich mij voorstellen in hemdsmouwen?" Op het Elysee wordt geen whisky geschonken, zelfs niet als De Gaulle Amerikanen ont vangt. Maar er is altijd sherry en port, zelfs als er geen Portu gezen zijn. Door toedoen van minister Malraux, die onlangs Washing ton bezocht, zijn mevr. Kennedy en generaal De Gaulle een briefwisseling begonnen. „Van particuliere aard", volgens de woordvoerders van het Witte Huis, Salinger. De Kennedy's zijn erg gelukkig met de vrien delijke toon van de brieven van De Gaulle, die o.a. schreef: „Ik hecht er veel betekenis aan te weten dat ik de vriend schap geniet van de eerste da me en de eerste heer van mOn geliefde Verenigde Staten." MEER CHAMPAGNE. De Franse minister van landbouw heeft vergunningen afgegeven voor de aanplant van nieuwe wijngaarden in Cognac, Marne en omgeving omdat de vraag naar cognac en champagne het aanbod verre overtreft. TECHNIEK EN NATUUR. Het eerste televisienet in Frank rijk is voltooid. Men is begon nen met het tweede, maar men stuit steeds vaker op verboden van de luchtvaartdiensten en op bezwaren van allerlei in stanties die de Franse monu menten en het natuurschoon beschermen. In de Camarque bijvoorbeeld kon geen vergunning voor een televisietoren worden verkregen omdat hij de trekvogels zou af schrikken en met name de be roemde rose flamingo's zou ver ontrusten. Bij de lancering van de vijfde, Amerikaanse kunstmaan voor meteorologische waarnemingen is meegedeeld dat deze robots, die foto's van de wolkenforma ties doorgeven, al de dood van tientallen mensen voorkomen hebben, en voor miljoenen schade, omdat zij het mogelijk maken waarschuwingen voor cyclonen eerder te geven. NNP De situatie in de Straat van Formosa is de laatste tijd onverwacht tot een hoogtepunt gekomen. Communistisch China heeft tegenover de nationalistische steunpunten Quemoy en Matsoe omvangryke strydkrachten samengetrokken. Een ieger, dat sterker, beter getraind en uitgerust is dan de strydmacht, die in 1958, toen het tot botsingen kwam, aan de rood-Chinese kuststrook was verzameld. Volgens re cente rapporten staan op het ogenblik tegenover de twee nationalistische eilanden nog geen acht kilometer verwijderd van het communistische vasteland acht tien tot twintig extra infanterie divisies van elk tienduizend man, meer dan driehon derd gevechtsvliegtuigen en ruim achthonderd kanonnen opgesteld. Daarnaast is er de „normal" regionale bezetting van ongeveer 350.000 man in de kustprovincie Toe- kien. De Verenigde Staten, verontrust door de plotselinge militaire bewegingen en gebonden aan Formosa door ver gaande beloften, hebben Peking direct gewaarschuwd tegen „onbezonnen stap pen". Rood-China reageerde met de bekendmaking, dat de strijdkrachten niet zijn bedoeld om Formosa aan te vallen (het ontbreken van schepen om hen over de Straat te brengen zou daarop wijzen), maar juist ter verdedi ging zijn samengetrokken tegen een binnenkort te verwachten aanval op het vasteland door de nationalisten. Het gesprek VS-China had plaats in de Poolse hoofdstad Warschau tussen am bassadeur John M. Cabot en de Chi nese vertegenwoordiger Wang Ping- nan. Andere diplomatieke contacten tussen Amerika en communistisch Chi na zijn niet mogelijk doordat de VS het Pekingregime niet erkennen. Tijdens dit gesprek moet de Amerikaanse am bassadeur duidelijk hebben gemaakt, dat de Ver. Staten niet van plan zijn een aanval van de nationalisten op Rood-China te ondersteunen, maar wel het nationalistische Formosa zullen be schermen met alle middelen, die ze hebben als de communisten een aanval ondernemen. Deze duidelijke Amerikaanse uit spraak maakt de situatie echter niet eenvoudiger. Zouden de nationalisten incferdaad een aanval overwegen en slaat Rood-China onder het motto, dat de aanval de beste verdediging is, of fensief terug, dan zouden de Amerika nen voor de moeilijke beslissing staan of zij wel, en zo ja wanneer, moeten ingrijpen. Is een aanval van het toch betrekkelijk kleine nationalistische rijkje van premier Tsjang Kai Chek op het immense, 600 miljoen zielen tellende vijandige vasteland mogelijk? De vraag is moeilijk te beantwoorden. Voor de Westeuropese mens is de Chi- De vorige week by Wassery De Jong te Rhenen uitgegeven Y'allei- riks is niet gevonden. De waarde is hierdoor gestegen tot zeven gul den vyftig, terwyl de nieuw uit te geven riks genummerd is met By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Voor de kinderen, geboren in het twee de halfjaar van 1961 zal gelegenheid wor den gegeven tot het ontvangen van de derde inenting tegen kinderverlamming en wel te EDERVEEN op dinsdag 10 juli 1962 om 2 uur in de Consistoriekamer, N.H. Kerk. BENNEKOM: op woensdag 11 juli 1962 van 2 tot 2.30 uur in het Oranje-Groene Kruisgebouw; EDE: op donderdag 12 juli 1962 van 2 tot 4 uur in het gebouw van de G.G.D., Brouwerstraat 3; LUNTEREN: op dinsdag 17 juli 1962 van 2.30 tot 3 uur in het Groene Kruisgebouw. Aan de ouders of verzorgers van de betrokken kinderen zal een oproepkaart worden verzonden. Zij, die enkele dagen vóór de inenting nog niet in het bezit zijn van een oproep, dienen zich hier voor te vervoegen op de afdeling bevol king (loket 5) van het gemeentehuis. Men dient bij de inenting de oproeping en het oranje inentingsboekje over te leggen. SOUVENIR, SOUVENIR De altyd nUvere Duitse industrie heeft een nieuw handelsgebied geopend: kleine kopjes, vervaardigd van plastisch materiaal, wel ke een verbluffende gelykenis vertonen met mevrouw Kennedy, gaan met grote partyen, keurig beschilderd de oceaan over om in de Verenigde Staten als sou venir verkocht te worden. nese geest moeilijk te doorgronden. Meer dan eens heeft Europa versteld gestaan van de gebeurtenissen in het rijk van de eeuwige glimlach. In 1949, toen de communist Mao Tse Tung met een handjevol mannen de handschoen opnam tegen de oppermachtige rege ringstroepen van Tsjang Kai Chek, be greep in Europa niemand hoe hij deze aanvankelijk enorme overmacht de baas kon worden. De oorzaak was, dat zijn aanval, of beter zijn revolutie, op het juiste mo ment kwam China had genoeg van de regering van Tsjang Kai Chek, die aangetast was door de kwaal, die het privébezit van het Chinese staatsbestel schijnt te zijn, de corruptie. Het volk ging gebukt onder de tirannie van cor rupte plaatselijke ambtenaren, die al leen maar dachten aan het spekken van de eigen beurs en zich min of meer onafhankelijk hadden gemaakt. De be volking zag Mao als de redder, die hen van de onderdrukkers zou bevrijden en er een betere machtsregeling voor in de plaats zou stellen. De plaatselijke heersers zagen ook wel wat in de com munistische revolutie omdat zij ver wachtten de onervaren communistische voormannen na verloop van tijd om hun vingers te kunnen winden, zodat voor hen geen verandering in de situ atie, hoogstens een verbetering zou ontstaan. Op deze manier, van binnen uitgehold, had de regering geen enkele kans. Steeds meer troepen liepen over. Zal deze historie zich gaan herhalen? Als de tijd gunstig is, dan is het wel nu. Rood-China maakt een ernstige economische crisis door. Hongersnood heerst en de industrie verkeert in een staat van entbinding. De bevolking leeft onder de druk, die zwaarder is dan in de tijd van Tsjang Kai Chek. De oude plaatselijke bonzen hebben niets in te brengen. Corruptie schijnt weer welig te tieren. Een vastberaden invasietroep zou militair gezien geringe kansen hebben, maar als de vonk van het verzet inslaat en een felle brand veroorzaakt komt Mao's regime onge twijfeld op de helling te staan. Tsjang Kai Chek, de bejaarde nationalistische leider, zint nog steeds op een revanche voor zijn nederlaag van dertien jaren geleden. Zijn leeftijd dwingt hem haast te maken. Op Formosa verbergt nie mand. dat men een invasie wenst. De laatste tijd zijn uitgebreide oefeningen gehouden en speciale eenheden samen gesteld. Er zijn voorraden aangelegd, welke niet alleen voor defensieve doel einde bestemd kunnen zijn. De natio nalisten kunnen, als de tijd daar is, een leger van enkele honderdduizenden manschappen op de been brengen. Hun militaire uitrusting, moreel en training zijn uitstekend. Alleen de luchtmacht kan zorgen geven. De Sabres van de nationalisten zijn te langzaam om het op te nemen tegen de moderne Mig-19, die Rood-China van Rusland heeft ontvangen (naar men zegt 120 stuks). In de nabijheid van de Straat van For mosa stoomt echter steeds de Ameri kaanse Zevende Vloot, de sterkste mari tieme strijdmacht, die de wereld ooit heeft gezien. De situatie is gespannen, dat wordt in Washington, Londen, Moskou en Peking erkend. Er staat heel wat op het spel. Een omwenteling in China be tekent een ommekeer in de wereldver houding. Rusland zpu geïsoleerd komen te staan. De vraag is hoever de Chinese partijen willen gaan. VEENENDAAL Woensdag 11 juli: Raadsvergade ring 7.30 uur. RHENEN Zaterdag 7 juli: Zwemontmoeting Nederl.-W. Duitsland in bad Ouwehand 15.30 uur. Zondag 8 juli: Zwemontmoeting Ned.-W. Duitsl. in bad Ouwe hand 14.30 uur. ELST Woensdag 11 juli: Autotocht be jaarden.

De Vallei | 1962 | | pagina 1