Ant. de Ruiter Ontwikkelingsgebieden dicht bij huis PASFOTO'S Veenendaal betaalt meer dan helft Stationsplein aan De Klomp „Forellen" zorgde voor zwemsport op internationaal niveau SCHERPENZEEL ELST AMERONGEN ACHTERBERG Nederlaagwedstrijden Seherpenzeel II ★C KÊVfcOLEY Onze ZOmer-OprUiming begint tfeze week ANBEEK RUIMT!! Korsetten B.H.'s - Step-in's Baby artikelen Sprookjes kleuterkleding Let op het juiste adres MARKTBERICHTEN V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE rV Let op de advertentie van vrijdag V.J Textiel: Hoogstraat 12 Telefoon 2627 Compl. Woninginrichting: Hoogstraat 20 - Telefoon 2830 - VEENENDAAL Reeds driekwart eeuw tevreden klanten. HEDENAVOND RAADSVERGADERING Met een nieuw station Veenendaal-De Klomp zal er ook een nieuw stationsplein komen. Hierdoor komt het nieuwe station heter tot zijn recht en zal er hetere parkeerruimte komen. De kosten zullen door de gemeenten Ede en Veenendaal en de Ned. Spoorwegen gezamenlijk worden gedragen. Deze drie partijen zijn het eens geworden over de volgende omslag van kosten: Spoorwegen 30 °/o, Ede 15 °/o en Veenendaal als meest belanghebbende 55 °/o. De totale kosten zijn ge raamd op 57 duizend gulden, waarvan ruim 31 duizend voor rekening van Veenendaal komt. Het jaarlijks onderhoud zal worden afgekocht en dit vraagt voor de ge meente Veenendaal nog een uitgaaf van ruim zeven duizend gulden. Ede begrootte hierin ook een bedrag voor kosten van gebruik van de kolken- zuiger en straatvegen. Veenendaal is echter van mening dat zij hierin niet behoeft te betalen, aangezien alleen maar extra kosten van onderhoud be hoeven te worden meebetaald en niet die van het thans reeds gebruikelijke onderhoud. Ook ging Veenendaal niet akkoord met een bepaling die de spoorwegen in de ontwerp-overeenkomst hadden opgenomen,n.l. dat Ede een vergoeding kon heffen voor standplaatsen voor autobussen. 125 woningen vanaf januari De belofte getrouw hebben b. en w. van Veenendaal de gemeenteraad de halfjaarlijkse nota omtrent de stand van de woningbouw aangeboden en de besteding van het toegewezen woning contingent. Tachtig woningwetwoningen kreeg Veenendaal voor 1962 toegewezen Begonnen werd inmiddels met de bouw van drie blokken van elk vijf tien etagewoningen in de Schrijvers- wijk, terwijl binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met een complex van 12 eengezinshuizen aan de Nijver heidslaan en een complex van 14 be neden en 14 bovenwoningen aan de Zonnebloemstraat. De 14 benedenwo ningen zijn bestemd voor de huisves ting van bejaarden. De bouw van deze 28 woningen zal 16 juli a.s. worden aanbesteed. Vanaf 1 januari tot en met heden kwamen 125 woningen gereed, waar onder o.m. twee blokken van veertig huizen in de Schrijverswijk en elf par ticuliere woningen aan de Anjerstraat. In aanbouw zijn thans de volgende weningen: restanten voor HALVE PRIJZEN iets vuil SPOTPRIJZEN o.a. JASJES, JURKJES, PAKJES, de nieuwste modellen en dessins MET 20 #/o KORTING. KORSETTENHUIS Hoofdstraat 66 a Telefoon 2976 WONING WETBOUW SchryverswUk 16 etagewoningen (onderdeel Jan Luykenflat) 48 etagewoningen (Reviusflat) 48 etagewoningen (Jacob Catsflat) 15 etagewoningen (Roemer Visscherflat) 15 etagewoningen (Tesselschadeflat) 15 etagewoningen (Jacob van Lennepflat) Vermoedelijke maand van gereedkomen: juli 1962 augustus/september 1962 september 1962 mei 1963 mei 1963 mei 1963 157 PARTICULIERE WONINGBOUW (MET PREMIE): 15 etagewoningen (Potgieterflat) fa. 40 etagewoningen (Erasmusflat) Fennis 40 etagewoningen (Multatuliflat) Bussum 48 etagewoningen (Coornhertflat) Patr Bouwver. 4 woningen Sparrenlaan 19 t.e.m. 25 28 woningen Kerkewijk (rusthuis) 4 woningen Adriaan van Ostadelaan 37 t.e.m. 43 6 woningen Munnikenweg 39a, b, c, d, 41 en 43 2 woningen Jan Steenlaan 67 en 69 augustus 1962 september/oktober 1962 september/oktober 1962 januari/februari 1963 augustus 1962 november 1963 oktober 1962 oktober 1962 november 1962 187 Zwembond bracht hulde voor strakke en onberispelijke organisatie De officiële landenontmoeting Nederland-West Duitsland, het afgelopen weekeinde door de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen" georganiseerd in het natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg, in samenwerking met de directie van genoemd bad en de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond, heeft twee rechtstreekse televisieuitzen dingen, een rechtstreekse radiouitzending via Keulen en acht radiouitzendingen via eigen land tot gevolg gehad. Naast genoemde in aanbouw zijnde woningen zijn nog 31 woningen in de vrije sector - zonder premie - onder handen. Aan de N.V. Bouwfonds Ned. Ge- meenten is een premie toegekend voor elf eengezinshuizen aan de Rozenstraat en aan de fa. Fennis te Bussum voor 32 etagewoningen in de Schrijverswijk. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 120.000 eieren. Prij zen van 11,tot 12,voor de grote eieren en van 6,50 tot 19,50 voor de kleine. Alles per 100 stuks. Handel re delijk. Bovendien heeft de Duitse televisie een reportage via een cameraploeg verzorgd. Daarnaast was de hele Nederlandse sportpers en een deel van de Duitse pers aanwezig om dit gebeuren wereldkundig te maken. Ook een staf van de Wereldom roep Nederland maakte een reportage. De organisatoren hebben goed werk verricht. Menig blad en bovendien ook de bestuurders van de zwembond, heb ben hun grote waardering uitgesproken over het feit dat de organisatie langs zeer strakke lijnen liep en onberispelijk was. Dat is te danken aan de vele medewerkers die zich met inzet van hun gehele persoon voor dit sportge beuren hebben opgeofferd. Opnieuw is het bewijs geleverd dat er in Rhenen wel degelijk iets gepresteerd kan wor den dat allerwege de aandacht trekt. Zowel de'Nederlandse deelnemers als de Duitse ploeg waren uitermate te vreden. In het bijzonder werd de goede sfeer en de prettige verstandhouding geroemd. Voorzitter Jan de Vries van de KNZB en voorzitter dr. Leijerzapf van de Duitse Zwembond hebben in officiële toespraken hun dank niet onder stoelen of banken gestoken. Dat deze jonge Rhenense vereniging allerwege sympathie heeft verworven is naar wij menen wel gebleken uit de garanties die van diverse kanten bin nenkwamen. De opzet is volledig geslaagd. Na af gelopen zondag zullen er nog maar Enkele opnamen van de zweminterland Nederland-West Duitsland op de Grebbe berg. Op de bovenste foto zyn de dames bezig met het onderdeel schoonspringen, terwjjl de onderste foto een moment toont van de 4 x 100 m. estafette heren. weinigen zijn in ons land die nu nóg niet weten waar Rhenen en de Grebbe berg zijn gelegen. Over het verloop van de strijd, die door Nederland met een klein verschil in punten werd verloren, zullen we het hier niet meer hebben. Daarvan heeft de sportpers van afgelopen maandag al vol gestaan en heeft men volop kunnen zien en horen via televisie en radio. DE LUCHTPOST Wedvlucht op 7 juli 1962 vanaf Ruffec. Afstand 776 km. In concours 48 duiven. 6.15 uur. Aankomst le duif 19.18.38. Uit slagen: W. van Ede 1-9; C. Gijsbertse 2-4- 6; P. Wagensveld 3; W. Wagensveld 5; P. ter Burg 7; P. van Schaik 8-10; Comb. V. en S. 11 en T. van Kooten 12. Uitslagen: NederlandWest Duitsland Organisatie „De Forellen"-Rhenen 200 meter vlinderslag heren: 1 Herz G. 2.28,4; 2 H. Lotter 2.30,2; 3 G. Sitters 2.34; 4 G. Korteweg 2.35,7. 400 meter vrye slag dames: 1 A. Lasterie 5.02,3; 2 I. Tigelaar 5.03,9; 3 U. Brunner 5.08.4; 4 M. Rutten 5.40,9. 100 meter vrye slag heren: 1 H. Klein 56.8; 2 H. Haverkamp 57.8; 3 R. Kroon 58.2; 4 P. Vroegop 59.9. 200 meter schoolslag dames: 1 W. Ursel- man 2.54.3; 2 B. Heukels 2.55.-; 3 I. Feuer- stack 2.56.s/«; 4 R. Kroon 2.59.9. 4 X 100 meter wisselslag pers. dames: 1 M. Heemskerk 5.38.4; 2 J. de Nijs 5.38.4; 3 T. Beierlein 6.04.4; 4 J. Olbrisch 6.05.3. Uitslag waterpolowedstrijd 33. 4 X 100 meter wisselslag persoonlijk: 1 G. Hetz 5.24.7; 2 J. Jiskoot 5.29.4; 3 J. Kunkel 5.31.6; 4 H. van Osch 5.34.0. 100 meter vrijeslag dames: 1 I. Tigelaar 1.04.8; 2 A. Lasterie 1.06.1; 3 U. Brunner 1.06.4; 4 M. Hettling 1.09.3; 5 J. Tróóst 1.04.9. 400 meter vryslag heren: 1 G. Herz 4.34.5; 2 J. Bontekoe 4.36.4; 3 T. Jansen 4.46.2; 4. H. Klein 4.48.4. Schoonspringen dames: 1 I. Hellwig 130,76 pnt.; 2 I. Bosch 112,71 pnt; 3 A. Smith 95,31 pnt; 5 Lita Kuiler 86,70. punten. 100 meter rugslag dames: 1 R. Velsen 1.11.6; 2 K. Winkel 1.13.- 3 H. Schmidt 1.15.2; 4 Tr. Schulz 1.16.8. 200 meter rugslag heren: 1 E. Küppers 2.24.1; 2 W. Freitag 2.27.2; 3 J. Weeteling 2.28.6; 4 H. van Osch 2.31.7. 100 meter vlinderslag dames: 1.12,-; 2 M. Heemskerk 1.12.8; 3 de 1.14.7; 4 C. Streidle 1.21.-. 200 meter schoolslag heren: 2.43.5; 2 H. Mrazek 2.44.5; 3 R. van Empel 2.48.-; 4 W. Mensonides 2.48.6; 5 J. Engau 2.47.4. Schoonspringen heren: 1 H. Franken 128,- pnt; 2 K. Bielke 119.69 pnt; 3 Frits Avis 96.49; 4 L. van Oudheusden 90.9(5 punten. 4 X 100 meter wisselslag est. heren: 1 West Duitsland 3.50.6; 2 Nederland 3.54.3. Eindstand Nederland 119 punten West Duitsland 126. OUDERWETSE HEIMACHINE verwarmde zwembasiVi m RHenen. l A. Kok H. Huste- 1 J. Roos noG een Klein schepje Jan. oLan is hei lekker! Geen flats aan de Zonnebloemstraat B. en w. stellen de gemeenteraad voor het uitbreidingsplan voor de Zonnebloem straat te laten varen. Hierin werd n.l. ge sproken over de bouw van etagewonin gen, maar dit plan is niet gerealiseerd. In plaats daarvan zullen nu 14 beneden/ bejaarden-woningen en de 14 bovenwo ningen aan de Zonnebloemstraat ver schijnen. Naar de mening van b. en w. sluiten deze woningen ook beter aan bij de bebouwing die er nu reeds is en bo vendien krijgen dan de panden die er achter liggen meer zon. POSTDUIVENNIEUWS De E.V.P.V. De Luchtreiziger te Vee nendaal nam met 19 duiven deel aan de Nationale vlucht vanaf Ruffee (Frank rijk) 774 km de eerste duif meldde zich bij de heren Bovenkamp-Roseboom om 18.53 uur. Losgelaten 6,15 uur de uitslag is Bovenkamp-Roseboom 1-2-3; H. de Vos 4; B. H. C. Schuurman 5. Winkeliersvereniging in moeilijkheden De Elsterse Middenstands Vereniging (EMV), waarbij zich sinds de oprichting in 1960 bijna vijftig middenstanders had den aangesloten, schijnt momenteel in grote moeilijkheden te verkeren. Twee bestuursleden, o.w. de voorzitter zijn afgetreden. Deze gang van zaken wordt toegeschreven aan het feit, dat er vrijwel geen animo meer onder de le den bestond. De laatste tijd werden her haaldelijk convocaties verzonden, doch geen der leden nam de moeite meer de vergadering te bezoeken. Toen de E.M.V. in 1960 werd opgericht, werden al vrij spoedig grote acties in Eist gehouden, w. o. de ballon-tocht van Boesman. Grote Muziek- en Lichtvveek Van 11 t/m 18 augustus a.s. wordt in Amerongen een grote muziek- en lichtweek gehouden. De organisatie hiervan berust bij de Winkeliersver eniging Amerongen. Het volledige pro gramma volgt in onze editie van a.s. vrijdag. in 10 sekonden klaar! Hoofdstraat 84 Veenendaal Ernstig ongeval op Zuidelijke Meentsteeg Op de Zuidelijke Meentsteeg in de ge meente Rhenen is vrijdagavond omstreeks zeven uur een motorryder in botsing ge komen met een bromfietser en zyn duo passagier. Alle drie werden ernstig ge wond en zyn per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. De bromfietser S. uit Veenendaal was met zijn collega B. uit Rhenen bezig met het kranten bezorgen. Zonder voldoende op te letten reden zij het erf van de land bouwer v. W. af, net op het moment dat de motorrijder H. uit Veenendaal nader de. Deze kon het tweetal niet meer ont wijken. De nederlaagwedstrijden van de jeugdelftallen van de voetbalvereni ging Seherpenzeel werden zaterdag be sloten met de wedstrijden tegen de jeugd van de voetbalvereniging Barne- veld De pupillen van Seherpenzeel zijn in deze wedstrijden zeer goed voor de dag gekomen, /.ij wisten ook deze wed strijd te winnen en wel met 3-0. Toch gaf deze uitslag de krachtsver houding niet weer want de pupillen van Barneveld hadden de gehele wed strijd een veldmeerderheid welke zij echter niet in doelpunten wisten uit te drukken. De Seherpenzeel aanval met Jan Cozijnsen en Henk Schoonhoven als uitblinkers liet zien hoe het wel moest. Voor de rust nam Seherpenzeel de leiding toen Jan Cozijnsen de Barne veld achterhoede omspeelde en a la Lenstra de bal in het doel deponeer de. 1-0. Kort na de rust maakte hij op de zelfde wijze het tweede doelpunt, en even later scoorde Henk Schoonhoven met een mooie schuiver nummer drie, waardoor de winst voor Seherpenzeel was verzekerd. Doordat de pupillen hun wedstrijden alle wonnen bleef de uitgeloofde beker in het bezit van de organiserende vereniging. De adspiranten wisten ook hun twee de wedstrijd te winnen en wel met de zelfde cijfers als tegen S.D.V.B., 7-2. Het is een aardige wedstrijd geweest waarin Joop Becker en Frans Reber- gen alle treffers voor hun rekening namen. De enige ploeg welke het tegen de Scherpenzeelse adspiranten tot winst wist te brengen was G.V.V.V. uit Vee nendaal. Door hun 6-2 overwinning kwamen zij in het bezit van de beker. De junioren verloren ook hun derde wedstrijd, nu met 2-0. Het opvallende hierbij was dat de wedstrijden tussen de junioren elftallen de minst aan trekkelijke waren. Ook in deze afdeling was G.V.V.V. de winnaar, zij behaalden de grootste overwinning, 7-0 en wonnen daarmede de beker. Aan het einde van dit goed georga niseerde en sportief verlopen toernooi werden door de voorzitter van de jeugd-commissie, de heer G. Cozijnsen, de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt. DAMMEN Voor de zomercompetitie van de Scherpenzeelse damvereniging werden de volgende partijen gespeeld: A-groep: J. Visser - M. Inkenhaag. 2-0; D. J. Iprenburg - J. Visser, 0-2. B-groep: W. van Schaik - J. Brand, 1-1. C-groep: L. Veenendaal - N. Wal let, 0-2. VEENENDAAL Een jong Joegoslaafje, te vroeg geboren, die dank zij de samen werking van de Joegoslavische re gering met UNICEF er het leven afbrengt en een goede kans heeft op te groeien tot een gezond kind. De mensen aten nooit anders dan aardappelen en bonen. En wat brood natuurlijk. Vlees kwam er niet zo vaak op tafel. Wie zijn de eerste slacht offers van eenzijdige voe ding, van slechte hygiëne, van gebrek aan medische zorg? De kinderen na tuurlijk. Wanneer je je jonge jaren overleefd hebt, kan een mens soms onder bar slechte om standigheden blijven voortleven. Maar dat is nu juist de kunst: de kin derjaren door te komen UNICEF KOMT TE HULP Aan het eind van de 2de wereldoorlog stond Joegoslavië voor gewel- zich denken kan. En daar kwam een pomp. Afgesloofde moeders hoefden niet meer honderden meters te lopen om zware blikken water de heuvel op te torsen. En het water was zuiver. De buik klachten verminderde. Maar er gebeurde meer. De twee onderwijzers volgden en kele speciale cursussen. Ze leerden over andere, betere voeding. En zij op hun beurt vertelden daarvan aan de kin deren. Het bleef ook niet bij praten. Er kwam een groot pak ket tuingereedschappen van UNICEF en er kwamen zaden. Een landbouwdeskundige kwam vertellen hoe zij een tuin moes ten aanleggen en hoe die moest worden onderhouden. Er lag een groot stuk grond vlak bij de school. De kinderen togen denkt U zich eens in hoe het vroeger was. Ziet U dat stenen hokje daar onderaan het veld met drie deurtjes? Drie kleine kamertjes, kamertjes, zoals wij die alle maal in huis hebben. Ja, na tuurlijk, het is primitief en U zou er niet graag gebruik van maken. „Latrines zijn als het ware ons natinonale probleem", zei een van de Joegoslaven. Zelfs de volwassenen moeten op het gebied van de hygiëne nog veel leren. Ziet U hoe bij deze kinder-w.c.tjes weer een bakje met een kraantje er aan aan een paal getimmerd is? Ja. probeert U het maar, het is altijd vol water. En geen kind zal de hokjes verlaten zonder zijn handen te wassen. Doen prijzen moeten. Wat zou er van dit alles terecht zijn gekomen als de Joegoslaven zelf niet al les op alles hadden gezet om voor hun kinderen een betere wereld te maken. Zij hebben er heel wat voor over. UNICEF heeft geholpen, UNICEF heeft een begin helpen maken, UNICEF is de organisa tie geweest en is dat nog die hun moed en vertrouwen heeft gegeven. O, er zijn nog meer UNICEF- programma's in Joegoslavië. Daar is de zorg voor licha melijk en geestelijk misdeelde kinderen, daar is de beroepsop leiding, daar is de bestrijding van geslachtsziekten en van Joegoslavië is een prachtig land, maar het moet vechten voor de toekomst van zijn kinderen. BELGRADO, de hoofdstad van Joegoslavië, is geen mooie stad. Maar het heeft brede straten en goede winkels. De straten zijn druk. Niet door veel auto's, want die rijden er niet zoveel, al zouden de hevig gebarende en druk doende ver keersagenten U een andere in druk geven. Maar er zijn altijd veel mensen op straat, vooral 's avonds tussen zeven en acht uur. De mensen maken een pret tige, tevreden indruk. Ze zijn goed gekleed. Tien kilometer buiten Belgra do kunt U dorpjes vinden, waal mensen in de meest primitieve omstandigheden leven. Goed, er is elektrisch licht. Maar de huisvesting is erbarmelijk, sa nitaire voorzieningen zijn ver te zoeken, water moet uit een stroompje komen. De Nationale UNICEF-Comi- té's uit vrijwel alle Europese landen komen elk jaar bijeen om te horen over het beleid van het Kinderfonds in de komende tijd, om ervaringen uit te wis selen en plannen te bespreken. Dit jaar had het Joegoslavische Comité de Europese Comité's uitgenodigd naar Joegoslavië te komen. De Joegoslaven wilden laten zien wat UNICEF voor hun land betekend heeft en nog betekent; hoe de programma's, die met hulp van het Kinder fonds zijn opgezet, zich in de praktijk hebben ontwikkeld. HET OUDE DORPJE Gaat U mee op de tocht? Ik heb U al gezegd, dat tien ki lometer buiten Belgrado de achterlijkste toestanden bestaan. Wel, we rijden nog wat verder. Deze weg is al niet best, maar de zijweg, die wij nu inslaan, zou bij ons onberijdbaar heten. Daar links van ons ligt een dorpje. Neen, het is niet per auto bereikbaar. Hier moet U lopen over een soort karrepad, dat eerst steil naar beneden gaat en dan weer omhoog leidt. De grond is hard en gebarsten; overal hangt stof. Wel, hier is dan ons dorpje. Een kerkje, een school met twee lokalen, waarin vier klassen huizen. Wat woningen, bijeen gegroept en verder één- of tweekamer-boerderijtjes in de wijde omtrek. Zo lag dit dorp hier ook hon derd jaar en langer geleden. Het lag hier ook nog zo bij het ein de van de oorlog in 1945. Vrien delijke, maar geharde mensen. Vroeg oud. Kindersterfte twin tig procent. Twintig van de honderd kinderen, die geboren werden stierven voor hun eer ste verjaardag. Oorzaak? Veel ingewandsziekten en vooral ook ondervoeding. Melk was er on bekend. Het water kwam uit een beekje, dat op bijna een kilometer afstand door het dal stroomt. Dat water is niet al te zuiver. En als je er zover mee lopen moet, gebruik je niet zo veel water. dige problemen. Niet minder dan 1.700.000 mensen hadden het leven gelaten; 822.000 huizen en gebouwen waren verwoest, 3.500.000 mensen waren dakloos. Achttien miljoen fruitbomen waren vernietigd. Van de spoorwegen was weinig over; de wegen waren grotendeels on bruikbaar. Ook dergelijke omstandighe den hebben hun ongunstige weerslag op het leven van kin deren het was geen leven. De regering van Joegoslavië vroeg hulp en kreeg die. Voor de kinderen natuurlijk van UNICEF. De eerste overeen komst tussen UNICEF en de Joegoslavische regering dateert van 20 november 1947; 11 maan den nadat het Kinderfonds was opgericht. In totaal heeft UNI CEF nu ƒ70.000.000,— besteed voor het welzijn van kinderen en moeders in dit toch al weinig ontwikkelde en zo zwaar ge troffen land. Zeventig miljoen gulden. Een hele som. Maar een druppel op een gloeiende plaat in het licht van deze noden. Is dat wel zo? Wat kan er met weinig toch ontzaglijk veel gebeuren. Laten we tot ons dorpje terugkeren. Misschien denkt U, dat UNICEF hier een dokter en verpleegsters heeft neergezet, voedselvoorraden heeft gestuurd, huizen is gaan verbeteren. Neen, toch niet. Als het Kinderfonds dat had wil len doen, zou het veelvouden van de zeventig miljoen gul den nodig hebben gehad. Want er zijn onnoemelijk veel van deze dorpjes in Joegoslavië. En dan zijn er de steden. ZUIVER WATER Neen, het begin van alle ver anderingen in dit dorp waren een boox-machine, grote leng ten naadloze pijp en een pomp. Midden in het dorp. vlak bij de school, werd water aangeboord, het zuiverste water dat men Het kan maanden en maanden du ren, maar de zaak komt weer in orde. Dank zij de goede zorgen van het Revalidatiecentrum in Banja Luka zal deze knaap straks gezond en wel door het leven gaan. Vroeger zou hij gedoemd geweest zijn tot invaliditeit voor zijn hele leven. aan het werk. Er was voldoende wa ter voor bevloeiing. En al gauw begon nen de gewassen op te komen. Uien, wortelen, kool, bladgroente. Onbe kende dingen in dit dorp. WAT DE BOER NIET KENT De ouders er varen boeren die alles van bonen, aardappelen en graan afwisten bekeken de zaak met alle argwaan van mensen, die in hun oude, ver trouwde omgeving iets nieuws en on bekends zien bin nensluipen. Maar de groen ten groeiden. En toen gebeurde er weer wat. In een daarvoor speciaal ingericht ka mertje van de school kwam een door UNICEF geléverde kook- installatie. En toen de eerste groenten geoogst waren, kwam er een vrouw uit een naburige plaats die de moeders bijeen riep.. Ze begon hun te vertel len over het voedsel, dat ons lichaam nodig heeft. Ze kookte intussen de eerste groenten, maakte er een goede soep van en de moeders mochten proe ven. Laten wij het verhaal niet te lang maken. Als wij een van de onderwijzers vragen hoe de ou ders nu tegenover deze school tuin staan, wijst hij lachend op twee boeren, die bezig zijn een stuk van de tuin om te ploegen. O, 't is waar, die door een os getrokken houten ploegen zijn nog erg primitief. Maar daar hebben we 't nu niet over. Twee vaders hebben zich vrij willig aangeboden om dit werk te doen en al zijn de ploegen primitief, 't gaat toch vlugger dan waneer de kinderen het met hun patjols doen. De onderwijzer vertelt ons ook hoe verscheidene boeren om groentezaden gekomen zijn en zelf groentetuinen bij hun huis hebben aangelegd. De kinderen krijgen nu een warme maaltijd op school. Vóórdat zij aan tafel gaan wordt er bui ten een stoel neergezet met een grote drum erop. waaraan onderaan een klein kraantje bevestigd is. De kinderen gaan in de rij staan en dan is het één voor één: handen wassen. Goed, goed, U hebt gelijk, dat ene dunne handdoekje, waaraan ze allemaal hun handen af drogen, is niet het top punt van frisheid. Maar Dit is het Centrale Instituut voor zorg voor Moeder en Kind in Belgrado. Of liever: dit is het plan. Het lage gedeelte staat er grotendeels en er wordt druk gebruik van gemaakt. Het hoge gebouw moet een kinderziekenhuis worden maar dat is nog toekomstmuziek. Uw kinderen dat thuis altijd? HET GROTE WERK Wel onze Joegoslavische gast vrouwen en gastheren zullen ons nog veel laten zien. Dingen die veel meer spectaculaire zijn dan de kleine eenvoudige, maar toch van zo ingrijpende beteke nis zijnde verbeteringen in dat kleine dorpje. Er kwamen met hulp van UNICEF acht grote consultatiebureaus voor moe der en kind tot stand, die te vens demonstratiecentrum, op leidingscentrum en kinderzie kenhuis zijn. Drie van deze centra vindt U in Servië en ver der één in Kroatië, in Slovenië, in Bosnië en in Macedonië. Verder verzorgde de UNICEF de inrichting van 42 opleidingsscholen voor ver pleegsters en vroedvrouwen; 221 kleinere consultatiebureaus in steden; 493 dorpsconsultatiebureaus; 180 polikliniekjes voor school- gezondheidszorg. Wij gaan de zuivelfabriek en het Melkinstituut bij Belgra do bekijken, waar wij zullen ho ren hoe met hulp van het Kin derfonds veertien fabrieken voor het pasteuriseren en steri liseren van melk tot stand kwa men en bovendien nog vier fa brieken voor het vervaardigen van melkpoeder. SAMENWERKING Vergeet U bij dit alles niet, dat wij niet alleen UNICEF mycosis bij ons vroeger bekend onder de naam „kletskop"). Nog één ding moeten we sa men bekijken, of liever, één man moet U nog ontmoeten. Hij werkt in Banja Luka en heeft de leiding van de tra- choombestrijding. Trachoom is een oogontsteking, die vaak tot blindheid leidt wanneer niet tijdig wordt ingegrepen. Aan het eind van de oorlog had Joegoslavië ongeveer 100.000 lijders aan trachoom. Van hen hebben nog geen vierduizend het gezichtsvermogen verloren. De man, die de strijd heeft gevoerd is Doctor Stamenkovic. P Hij wilde de ziekte en de mo gelijkheden grondig leren ken nen. Daarom liet hij zijn lin keroog zelf besmetten en volgde het verloop van de ziekte in de letterlijke zin van het woord van heel dichtbij. Onder zijn leiding werden twee miljoen onderzoekingen verricht. Het aantal trachoom- lijders daalde tot 87.000 geval len in 1949, 36.900 in 1954, 17.400 in 1959, terwijl nu nog een kleine 12.000 gevallen geregis treerd zijn. Joegoslavië is een prachtig land. Het is ook een prachtig voorbeeld van wat bereikt kan worden, wanneer volk en re gering van een land samenwer ken met internationale organi saties om voor hun kinderen een toekomst te verzekeren, die wel heel gunstig afsteekt bij het leven, dat hun ouders en grootouders hebben moeten le-

De Vallei | 1962 | | pagina 2