paar en Verg aar bij simon de wit keuze uit 38 m'o Blostic vomn, \w» 95 toor JSS SIMON DE WIT KLEINE VAKANTIEGIDS 1962 (V) BLOEDTRANSFUSIE KRUISWOORDPUZZEL Rein Veenendaal net meisje 5ÜP vS® BANKWERKER Bezitter van een boekhouddiploma flinke arbeiders DRUKWERK AEG Melrose thee ORH Fa. PULL ENIGE CHAUFFEURS met volledig rijbewijs ENIGE EXPEDITIEBEDIENDEN RIJWIELEN BROMFIETSEN KINDERFIETSEN DRIEWIELERS AUTOPEDS ONDERDELEN REPARATIES „De Gelderse Vallei" waardevolle gebruiksartikelen Gestoomd gehakt van 99 voor Ontbijtspek 150 gram van 68 voor 4 baiien Gebraden gehakt per biik Lunchworst blik a 200 gram Gevraagd Gesteriliseerde melkliterfles 50 1/4 Edammer kaas belegen Bassein rijst heel en Pils Oud Bruin In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 Bergen en rivieren met Bratwurst NNP Tienduizenden Duitsers mogen in de vakantiemaanden het „Kase und Butter"-landje, Holland, binnenkomen, de trek naar de andere kant wordt met min stens evenveel nullen aangegeven. Duitsland is lange tijd het voornaamste doel van Nederlandse reisbureaux geweest. Langzamerhand is het van de top verdrongen door Italië, maar dat maakt de Hare, de Rijn of het Zwarte Woud niet minder aan trekkelijk. Nog altijd trekken in he hoogseizoen lange rijen Nederlandse autobussen over de autobanen, vooral in de richting van de driehoek Rjjn-Ahr-Eifel, het hart van een van de mooiste streken van Europa. In dit gebied is Europa geboren. Rijk is het land, rijk de natuur en minstens even rijk de geschiedenis. Rond de dikwijls nog robuuste ruïnes van de oude kastelen proeft men de sfeer van middeleeuwse pracht en ridderlijk heldendom. En in de kleine kapelletjes, die in de Eifel verloren tegen de bergwand lijken geplakt, vindt men het ideaal, dat achter deze historie staat. De Eifel, met vriendelijke stadjes, zo als Daun, Geroldstein of het op het toe risme gerichte Monschau, heeft een ei gen karakter. Het landschap vormt de enige achtergrond, die past bij de oude sagen en mythen van de Germanen, die hier leefden voor en nadat de Romeinen er de uitlopers van hun .Wereldrijk ves tigden. De Eifel is afwisselend vriendelijk en vijandig. Het land golft vredig tot aan de horizon om dan plotseling te verande ren in een ruw en ongenaakbaar fort van grillige rotsen en beboste heuvels. De meren liggen tussen de heuvels ver scholen. In hun rimpelloze, geheimzinni ge waterspiegel glimlacht sinister de zon. Ieder meer heeft een eigen verhaal. Een oude man, het gezicht verweerd door wind en zon, zal U het verhaal vertel len van de visser, die de Dondergod ont moette en achteraf tot de ontdekking kwam, dat het de dood was. Een onwaar schijnlijk verhaal, omdat vissers in de Eifel zeldzame verschijningen zijn, maar onder invloed van de omgeving zult U het allicht geloven Zo is de Eifel nu eenmaal. Niet ver van de Eifel ligt het Ahr-tal. De Ahr is een van die kronkelende ri viertjes, die uit het niets schijnen te ont staan en later uit pittoreske overwegingen langs de berghellingen lijken voort te glijden. De Ahr komt tenslotte uit in de Rijn, niet ver Zuidelijk van Bonn en het Zevengebergte, dus juist daar, waar de meeste toeristen zijn te vinden. Sommige Nederlanders hebben in de stadjes langs de Ahr (Altenahr, Bad Neuenahr) een bij zondere naam gekregen: „Ahrschrecken". Het zijn die rondborstige, joviale, gezel lige vaderlanders, die na twee bokale/. koppige rode Arhwijn uit volle borst met schone tophits, zoals „ach was ik maar", ,we gaan nog niet naar huis" en ,de blanke top der duinen" de uil tussen de bomen laten roepen. De meeste Duitsers en Nederlanders moeten weinig van dit soort uitbundigheid hebben. Dicht langs het IJzeren Gordijn ligt de Harz. Een tocht door dit bergachtige gebied is een ervaring, zoals men maar zelden beleeft. Vooral als men ook de zuidelijke uitloper „neemt" met bijvoor beeld het Wesertal. Hier kronkelt de weg zich dicht langs de bruine berghel lingen om plotseling weer een wijds uit zicht te geven over het heuvelland met kleine rode huisjes en warme bossen van ranke, hoge sparren Veel moet bij Duits land ongenoemd blijven. De Rijn met steden, zoals Koblenz, Mainz, Bingen en de grote huizenzeeën van het Ruhrbek- ken, is bij iedere Nederlander overbe kend. De donkergekleurde bossen, de watervallen en de meren van het Schwarzwald mogen niet onvermeld blij ven. De natuur is het stamland van de Germanen goed gezind geweest. OOSTENRIJK Wie de bratwurst liever met rust wil laten en in plaats van middelmatige^ ber gen toch maar liever het echte bergland opzoekt kan Oostenrijk verkiezen. Wenen is voor de stadsmens natuurlijk een grote naam. Een bonte stad met barokke hui zen, met levenslustige parken, stad van de wals en de wijn. Wie heeft niet ge hoord van het monumentale stadhuis, de imposante Stefansdom, de Opera, het Prater, de Spanische Reitschule? Voor wie liever weinig huizen ziet naast Tirol is Karintië, aan de grens met Joe goslavië een van de aantrekkelijkste streken van Oostenrijk. Bergen en me ren in overvloed, met eenvoudige plaats jes aan de oevers en een vriendelijke be- volkng. De Wörtersee, met in de nabij heid bekende toeristische plaatsen, zoals Klagenfurt en Maria Wörth, is het grote meer in Karinthië, dat heel wat toeristen aantrekt. Het klimaat in deze Oostenrijkse landstreek is bijzonder goed. In mei breekt de zon in volle kracht door om pas eind september wat van zijn warmte te verliezen. Tirol is niet alleen ideaal voor de win tersport. Ook in de zomer is het er goed toeven. De ongenaakbare bergen, zoals de Zugspitze en de Gross-glockner (Oost- Tirol), steken hun met sneeuw bedekte hellingen tot ver achter de nevelgrijze wolken. Bij bergtochten moet men nooit ondoordacht te werk gaan. Stippel van tevoren zorgvuldig de route uit en in formeer naar gevaarlijke punten. Sneeuw is bijzonder bedrieglijk. Ieder jaar komen vakantiegangers om door lawines. Een mens wordt niet als klipgeit geboren. Wie wil klimmen doet er goed aan een er varen berggids te nemen. Hij zal U naar de plekjes met het beste uitzicht voeren op de veiligste manier. Voor mensen zon der hoogtevrees is bergbeklimmen een enerverende sport. Alle moeite wordt bo ven ruimschoots beloond door het schit terende uitzicht, dat voor Uw ogen wordt ontrold. (Nadr. verb.) Volgens een onderzoek van een groot Engels weekblad worden de slimste mensen geboren tussen september en december. Op doktersadvies Haast iedereen heeft in onze tijd wel gehoord van bloedtransfusie. Het is een van de medische ingrependie zeer tot de verbeelding spre ken; het leven redden door bloed toe te voeren. En een niet gering aan tal films en romans bevat dan ook een verbeelding of een bespreking van een bloedtransfusie. Dat neemt echter niet weg, dat het merendeel van het publiek toch weinig idee heeft van wat een bloedtransfusie in houd en weinig weet van de historische ontwikkeling. Daarom wil ik deze keer eens met U stilstaan bij deze ingreep. De bloedtransfusie wordt allang toegepast; langer dan U zoudt denken. Maar vroeger, ik spreek nu van voor het begin van deze eeuw, was een bloedtransfusie een zaak van grote risico's. Men wist toen nog weinig over de onderlinge verschillen, die het bloed van de ene mens en de andere kan vertonen. In gevallen van groot levensgevaar werd er bloed gegeven en soms had dat dan zeer ernstige gevolgen. De patiënt ver droeg de bloedtransfusie niet en stierf. Tegenwoordig weten we, waar om dit in bepaalde gevallen zo was. Wij weten nu iets meer van de onverenigbaarheid van verschillende bloedsoorten. De man, die de eerste stoot gaf tot een veilige bloedtrans fusie, was Landsteiner, de geleerde, die in 1900 verkondigde, dat er drie verschillende bloedvariaties waren, welke hij bloedgroepen noemde. A, B en O onderscheidde Landsteiner. Later werd dit schema uitgebreid tot vier groepen, te weten; A, B, AB en O. Dit is nu nog de internatio nale Massificatie. Maar, zult u vragen, wat betekenen die bloedgroepen voor de bloedtransfusie? Allereerst moet ik U om deze vraag te kunnen beantwoorden iets meer vertellen over het bloed zelf. Bloed bestaat uit twee grote hoofd substanties: de bloedlichaampjes en de bloedvloeistof, het serum. Bij de bloedgroepbepaling zijn vooral de rode bloedlichaampjes van het desbetreffende bloed van belang en het serum. In het bloed van de mens liggen de eiwitverhoudingen zo, dat er binnen het vaatstelsel geen stolling optreedt: serum en bloedlichaampjes zijn aan elkaar aangepast. Gaat men echter vreemd bloed brengen binnen het vaatstelsel van een mens, dan moet dat ingebrachte bloed van dezelfde soort zijn als dat van de „ontvanger". Is dit niet het geval, dan treedt onherroepelijk stolling op. U begrijpt nu, dat er in het verleden wel ongelukken moesten ge beuren toen men nog in den blinde werkte. Tegenwoordig wordt dus al het bloed, dat wordt afgenomen voor de bloedtransfusie, gegroepeerd volgens de genoemde Massificatie en ook de patiënt, die het bloed ont vangt, wordt eerst wat bloed afgenomen om zijn bloedgroep te bepalen. Men gaat zelfs nog verder. Het bloed van de patiënt en van de donor zijn dus van dezelfde groep. Als we nu dit bloed willen gaan inbrengen dan doen we eerst nog een kruising. Dat wil zeggen, dat we van beide, het donorbloed en het patiëntenbloed een monstertje bij elkaar brengen, dat een speciale bewerking heeft gehad, hetgeen we onder de micro scoop bekijken. We gaan hierbij na of er stollingsverschijnselen op treden. Want zelfs bij een transfusie met bloed van dezelfde bloedgroep als die van de patiënt is dat nog mogelijk. Er zijn namelijk nog veel fijnere onderscheidingen te maken. Tegenwoordig wordt ook altijd de zg. rhesusfactor bepaald. Vooral bij vrouwen, die nog kinderen kunnen krijgen en bij meisjes is dit van groot belang. In een volgend praatje zullen we op deze rhesusfactor wat nader ingaan. U ziet, er gaat nog heel wat aan een bloedtransfusie vooraf voor het zo ver is. Alleen als we in grote tijdnood zitten en een onmiddellijke bloedtransfusie levensreddend is, kunnen we één bepaalde bloedsoort geven, die bij elke bloedgroep van de patiënt kan worden ingebracht, zonder dat er stolling optreedt; dat is bloed van de bloedgroep O. Men sen, die deze bloedgroep bezitten, zijn, wat wij noemen, ideale donors. Iedereen, die een succesvolle bloedtransfusie heeft gezien, is er van overtuigd hoe belangrijk het werk van de bloedtransfusiedienst is. Ge lukkig zijn er hier in ons land heel wat mensen, die bereid zijn op hun tijd een kolfje bloed af te staanmaar nooit is hun aantal teveel. Over weeg U eens of U niet ook zo Uw naaste in een moeilijk uur kan helpen. We hebben in verscheiden ziekenhuizen bloedbanken, waar het donor- bloed wordt bewaard. Een maand lang kan dit bloed gekoeld goed blij ven en nog worden gebruikt. Er zijn heel wat ziektetoestanden, waarbij bloed levensreddend is en geen ander middel dan bloed kan helpen. Zoals bij de erythroblastosis, de bloedziekte bij pasgeborenen uit rhesusantagonistische huwelijken. In een volgend artikel zal ik deze, wat moeilijk klinkende namen wel uitleggen. Erythroblastosis treedt gelukkig lang niet altijd op wanneer de vader en de moeder rhesusantagonisme hebben, maar als het op treedt, of liever nog, als we van te voren hebben berekend, dat het kind het in de eerste levensdagen zal ontwikkelen, passen we wisseltrans fusie toe. Wie zou zo'n jong leven niet willen redden. Verder is bloed van het allergrootste belang bij een acute en chroni sche bloeding, bij bloedziekten en andere interne ziekten en dan spreek ik nog niet over de hoeveelheden bloed, die nodig zijn op de chirurgi sche afdeling van een ziekenhuis. We kunnen ons de moderne operatie kamer zonder het bloedtransfusiesysteem haast niet voor stellen. Het zou heerlijk zijn als er naar aanleiding van dit kleine praatje weer iemand was, die dacht: „waarom zou ik niet een beetje afstaan?" Door Uw bloed kan een ander mens weer verder. ARTS PRAKTISCHE GEGEVENS VOOR BEZOEKEN AAN DUITSLAND Munteenheid: Duitse Mark (DM) 100 pfenning) 100 DM 90,51 Voor één gulden ontvangt men 1,11 DM. Reisdocumenten: pas (ev. 5 jaren verlopen) of toeristenkaart. Voor auto groene kaart. Verblijfkosten: Kamer zonder pension 6-12 mark per persoon per nacht. Maaltijden: 4-6 mark. Si garetten 2 DM per 20 sigaretten, meestal verkrijgb. in pakjes van 12 stuks. OOSTENRIJK Munteenheid: Schilling 100 Groschen). 100 Schilling 13,92 Voor één gulden ontvangt men 7,18 Schilling. Reisdocumenten: pas of toeristenkaart. Voor auto groene kaart. Voor caravan trip tiek. Verblijfkosten: Kamer zonder pension: 25-50 Schilling per per soon per nacht. Maaltijden 15-30 Schilling. Benzine: 3,29 Schilling per liter. PRINSES ANNE LOGEERT IN FRANK RIJK. Prinses Anne van Engeland logeert op het ogenblik als gaste van de Markies van Saint Genys in het kasteel „La Loire" in het Franse departement Maine en Loire. Foto: Op een wandeling door Cha- pelle sur Audon, een plaatsje in de buurt van het kasteel, bezocht prinses Anne ook het gemeentehuisje, dat we haar hier zien verlaten (midden). Horizontaal: 1 plaats in Gelderl, 5 inwendig lichaamsdeel, 9 gem. in Gelderl., 11 bloedhuis, 12 voorzetsel, 14 taaie aardsoort, 16 ik (Lat.), 17 landbouwwerktuig, 19 oningewijde, 21 oriënt expres se (afk.), 22 plaats in Belg. Limb., 24 beest, 26 plaats in Gelderland., 28 plaats in Gel derl., 30 teken, 32 uitgedorste halmen, 33 scheik. element (afk.) 35 scheik. element, 37 son ordre (afk.), 38 voorzetsel, 40 middag, 42 welaan, 44 bijnaam van Ezau, 46 hoepel, 48 water in Limb., 49 jongensnaam. Verticaal: 1 javaanse huisvogel, 2 rijkstelefoon (afk.), 3 kreet, 4 ongeschonden, 5 muzieknoot, 6 lied, 7 ik ontken (Lat.), 8 plaats in Gelderl., 10 verdriet, 13 re publiek in Z.-Amer., 15 dienst bode. 18 berggeit, 20 vrucht, 22 plaats in Gelderl., 23 dorp in Z. Limb., 25 inkrassing, inz. merk op een vat, 27 telwoord, 29 god der liefde, 31 Euro peaan. 34 plaats in Gelderl., 36 kneep, 39 gesloten, 41 ontkenning (spreekt.), 43 bloei- wijze, 45 titel (afk.), 47 oude inhoudsmaat (afk.), OPLOSSING PUZZEL NR. 21 Horizontaal: 1 non, 3 nog, 5 dam, 6 Fin, 7 ree, 9 Eist, 10 rap, 13, oer, 14 Ede, 15 onder, 17 de, 18 in, 20 enter, 23 wenk, 25 kan, 27 Haaften, 29 A.K., 31 Angerlo, 33 staar, 35 deens, 36 Hummelo, 39 r.o., 40 Kerkwijk, 44 ach, 46 naar, 48 Meddo, 51 hé, 52 N.T., 53 Dalem, 55 ora, 57 ver, 58 rem, 59 ende, 60 Ulm 61 por, 62 lor, 63 lijn, 64 ton. Verticaal: 1 nader, 2 Nijmegen, 3 Nif- trik, 4 genre, 7 roe, 8 eer, 11 adé, 12 pen, 15 och, 16 dra, 17 den, 19 naar, 21 tor, 22 rio, 23 we, 24 kater, 26 nn, 28 ferm, 30 kanon. 32 edik, 33 Se, 34 as, 35 doch, 36 ham, 37 mud, 38 la, 40 kat, 41 er, 42 wal, 43 kam, 45 Heteren, 47 Andelst, 49 dor, 50 ore, 53 del, 54 arm, 56 ampel, 57 Vuren. ELEGANTE GUANACO'S Dieren kunnen soms eleganter zijn dan mensen. Dat hebben ook de guanaco's in Ouwehand Dierenpark weer bewezen. Een kip met zes kuikentjes wandelde zo maar hun buitenren binnen, zonder te blikken of te blozen en als maar graantjes pikkend tussen de stenen. De guanaco's, die met drie tot vijf exemplaren bij el kaar lopen, en in hun dolle levenslust de gekste capriolen en sprongen maken, na men zich plotseling in acht voor hun vreemde gasten. Voorzichtig stapten ze om de kip met kuikens heen en ze ge droegen zich plotseling rustig alsof ze hun gevederde vrienden geen angst wil den aanjagen. In verband met de uitbreiding van onze werkzaamheden in Zeist bestaan binnenkort plaatsingsmogelijkheden voor voor laad- en loswerkzaamheden Geboden wordt: Een vaste betrekking met goede sociale voorzieningen Nieuwe loonregeling Vrije dienstkleding Een loonweek van 45 uur Ruime vergoedingen voor overwerk, avond- of nachtarbeid Aan trekkelijke mogelijkheden voor binnenlandse reizen Vrije zaterdag. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt op ons kantoor station goederenloods) Slotlaan 305 te Zeist op donderdag 24 mei en vrijdag 25 mei van 19 tot 21 uur. Ukunt ook schriftelijk solliciteren bij N.V. Algemene Transport- en Expeditie Onderneming VAN GEND A LOOS MineurslaanUtrecht, waarna U voor een nader gesprek wordt opgeroepen. Reiskosten wor den vergoed IRLLE BONDEN NAAR T VERTROUWDE ADRES RIJWIELHANDEL Gortstraat/Zandstraat VEENENDAAL □aar drukkerij 120 liter 250.- sparen een koelkast van wereldmerk die bewézen heeft prima te zijn (volledige fabrieksgaran tie) d.w.z. werkelijk 120 liter inhoud met vriesvak van 12 liter inhoud (-15°); compressor systeem dit is 5 volle boekjes a 500 zegels van 10 ct of minimaal 1 vol boekje en bijbetaling van 4 x f 60-. Bij inlevering van spaarboekjes a 500 zegels f 50.- sparen) Simon de Wit aank°°P van een potJe Sd\N. Ous Sdw. poederkofF,e blik a 400 gram hoofdzakelijk als hulp in de keuken. Hotel VONK Kerkewijk 13 - Veenendaal - Tel. 2832 GEVRAAGD: blik a 1200 gram 149 150 gram 49 15 glazen appelsap zonder suiker uit 1 fles 175 In ieder van onze filialen; I-literfles 69 fles 95 - maar voor 'jonge' prijs: van 119 voor droogkokend, zak a 500 gram van 42 voor 2 pullen samen 2 pullen samen Uit unieke SdW collectie in blik 200 gram L-\J\J Geldig van 12 t(m 18 juli voor onderhoud- en montagewerk. C.V. Isoleermaterialen Fa. PULL Utrechtsestraatweg 222, Rhenen. Telefoon 08377-333. Aanmelden op kantoor. Na kantoortijd Valleiweg 97, Rhenen. Contact gezocht met een te Veenendaal wonende die een goede ontwikkeling bezit, thuis telefoon heeft en in staat is te Veenendaal 1 X per week 's avonds of zaterdags middags 2 uur mondelinge toe lichting te geven bij studie voor een vakdiploma. Volledige brieven met opgaaf van leeftijd, onderwijs, beroep, enz. onder nr. 2204 aan het bur. van dit blad. GEVRAAGD ENIGE voor verschillende afdelingen C.V. ISOLEERMATERIALEN INDUSTRIE Utrechtsestraatweg 222 RHENEN Tel. 08377-333. Aanmelden op kantoor. Na kantoortijd: Vallei- weg 97 Rhenen.

De Vallei | 1962 | | pagina 6