Vloerbedekking bestellen Algemene rekenkamer tikt op de vingers BANKSTELLEN V EBO T E X Flinke hulp voor expeditie-afdeling Smid - bankwerker Mulo- Leerlingen Enorme Opruiming meubels Een effen tapijt werkt ruimte vergrotend ARAM voor 385,- voor 590,- voor 595,- voor 475,- voor 470,- voor 490,— voor 465,— vanaf 89,- Drukwerk OVERHEID MOET ZUINIG ZIJN Dubbele administratie Militaire moeilijkheden Bedevaart De Heer der slangen Bankstel: Bankstel: Bankstel: Bankstel: Bankstel: Enkele BANKSTELLEN die 3/4 jaar in een toonzaal hebben gestaan Bankstel: Bankstel: Bankstel: MEUBELTOONZAAL VEENENDAAL CHEMISCHE FABRIEK „RHENUS" N.V. RHENEN opleiding tot vorkheftruck-chauffeur benevens een ervaren is het visitekaartje voor uw zaak Drukkerij „De Gelderse Vallei" Een ruime zithoek verdraagt een tapijt met een groot dessin. Op dit schetsje is sprake van een „langdradig(niet: harig) woltapijt, wit, met vrij grote partijen van zwarte „draden". In dit geval moeten de meubels juist van een gladde stof zijn (contrast met het „ruwe" tapijt). Hoe goed heeft indertijd de oude Diogenes het in zijn spaarzaam gemeubelde ton gehad. Dank zij zijn filosofe ren, behoefde hij zich noch om tapijten, noch om gordijnen, noch om een gemakkelijke zitbank te bekommeren. Anderzijds is het laten we eerlijk zijn prettiger te zitten op een couch, dan op een harde filosofie. En met die gedachte voorop, stappen we dan ook de meubelmagazijnen binnen, om er een „gezellig zithoekje" uit te zoeken. Maar een ogenblikje alstublieft', loopt u eventjes nog niet te hard van stapel! De eerste aankoop voor zo'n hoekje zou eigenlijk altijd het tapijt moeten zijn. KLEUREN EN FIGUREN trasten moeilijk af te krijgen en wilt u het er toch op wagen, houdt u dan de Het tapijt of vloerkleed is in ieder op zicht de „basis" van welke kamer en van welke zithoek dan ook. Vloerbedekking is in de meest letterlijke zin toonaange- volgende tip in gedachten: lichte kamers verdragen vrij goed „sprekende" blauwen en groenen, donderder kamers warmere en levendiger tinten, bijvoorbeeld naar het rode toe. Wenst u géén eenkleurige vend voor uw interieur: toonaangevend vloerbedekking en geeft u dus de voor voor de kleur en de stofdessins van uw fauteuiltjes, voor de kleur van uw gor dijnen en voor de kleur van uw behang. Het minste risico loopt u, wanneer u een éénkleurige vloerbedekking koopt, waar- keur aan vloerbedekking met dessins (figuren), bedenk dan, dat hoe kleiner de figuren zijn, des te groter uw kamer er door wordt. WOL De vraag „Van welk materiaal moet onze vloerbedekking zijn?" is van kar- - VOOR DE VROUW - bij alle kleuren van uw zithoek die van gordijnen en meubelbekleding het gemakkelijkst passen. Zo'n effen tapijt werkt bovendien ruimtevergrotend. Maar denkt u er wel om, dat zo'n één- kleurig tapijt niet vloekt met de vloer bedekking in de andere kamer(s). Hebt u eenmaal toch uw zinnen gezet op zo'n effen, maar met de overige vloerbedek king vloekende kleur, dan geen nood. Een derde tapijt, dat u tussen de beide andere inlegt, kan de kleurharmonie volledig herstellen! Wat nu de kleurenkeuze van uw nieuwe aanschaf aangaat en vooral voor een kleinere kamer zou u een hartstochte lijke voorliefde voor felle kleuren iets moeten beteugelen. De kleur zal u op den duur zo bewust worden, dat u veel te gauw „weer iets anders" zou willen heb ben. Bent u van sprekende kleurcon- Heel lief is dit zomerjurkje van Pierre Balmain, wiens materiaal voor dit mo del bestond uit een Italiaanse gebor duurde katoenen zéphyr. dinaal belang. Vloerbedekking moet lang meekunnen, zacht van tint zijn en zo min mogelijk reinigingsbeurten behoeven. En dan kan een ding zonder voorbehoud ge zegd worden: hieraan voldoet een wollen tapijt. Sterker: hoe meer wol het bevat, des te meer zal het in deze opzichten voldoen. Nu de tapijten van synthetisch materiaal met enkele andere voorde len hun opkomst achter de rug heb ben, ziet men dan ook allerwege weer een terugkeer naar wol. In Duitsland ver wacht de tapijtindustrie voor 1962-1963 zoals ze het daar noemen, een „Wolwelle" (wolgolf). Ook in Nederland wijzen de cijfers van het achter ons liggende jaar op een snelle stijging van het wolaandèel in onze vloerbedekking. Het leek ons goed daar toch even op te wijzen. Het kleine zithoekje, gezellig, en intiem krijgt zo wel meer „lucht", wanneer men hier een licht, éénkleurig tapijt neerlegt. De meubelbekleding kan in dit geval heel goed wèl gedessineerd zijn: verhoging van de levendigheid van dit hoekje. Kleurechte wollen gordijnen, die door hun materiaal in heel zachte tinten gefabriceerd kunnen worden (eventueel met glinstereffect, wat nu in zuiver wol mogelijk is geworden), dragen bij tot een warme en toch levendige woonruimte. Ambtenaren in Nederland moeten wel heel handig zijn als ze onder de reglementen van hun ministeries door een financiële transactie op eigen houtje willen opknappen. Nederland kent het instituut van de Algemene Rekenkamer. Een overheidsorgaan, dat nauwlettend toeziet op de ambtelijke gang van zaken in ons vaderlandje. De Rekenkamer heeft nu aan het parle ment het verslag aangeboden over de werkzaamheden in het jaar 1961. Uit het verslag blijkt, dat op het reilen en zeilen bij de overheid nog heel wat is aan te merken. De televisie-organisaties bijv. blijken over 1959 ruim een half miljoen gulden (om precies te zijn 491.350,55) te heb ben achtergehouden. Het waren over schotten op de begrotingen en het ter beschikking gestelde bedrag voor fi nanciering van de zenderkosten en de kosten van straalverbindingen. De om roeporganisaties stortten het geld - overigens met goedkeuring van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen - in hurt „reserve fonds studio-nieuwbouw". Niets nieuwbouw, zei echter de Re kenkamer. Er werd een artikel in het Televisiebesluit-1956 gevonden, waarin staat voorgeschreven, dat „voor zover de beschikbaar gestelde fondsen de uitgaven overtreffen, zij in 's Rijks kas moeten worden teruggestort". De staatssecretaris was de eerste, die op zijn vingers werd getikt. De bewinds man gaf zijn vergissing toe. Het halve miljoen zal nu worden afgetrokken van de uitgavenfinanciering over 1960. De Algemene Rekenkamer zorgde er ook voor, dat het rijk een schuld van ruim twee ton (212.000 gulden) kon innen op de Stichting voor Planten veredeling in Wageningen. Bij een con trole kwam de Rekenkamer er achter, dat deze Stichting per december 1959 een schuld had, doordat de door het rijk verleende voorschotten op later te geven subsidies hoger waren geweest dan wat er uiteindelijk aan subsidies uit de bus kwam. De Stichting zelf had een vordering van ruim twee ton op het zogenaamde „Bintjesfonds", een door het Neder landse bedrijfsleven in stand gehouden reservekas. Het fonds bestaat echter grotendeels uit beleggingen. Terugbe taling zou alleen kunnen plaatshebben na groot koersverlies. De Rekenkamer wees er in ieder ge val op, dat het fonds nu rente kon maken op kosten van het rijk. Afge sproken werd, dat het fonds naast de schuld ook een zekere rentevergoeding (ruim tien mille) zou geven. Laconiek staat nu in het verslag, dat de twee ton inmiddels aan de staat zijn be taald, maar dat op de rente nog altijd wordt gewacht. Dubbele administraties schijnen cok nog wel eens voor te komen in het overheidswereldje. Zo werd bij de op leidingsschool van de rijkspolitie in Arnhem een volledige administratie ge voerd, wat ook gebeurde - over het zelfde onderwerp - bij de Directie- politie in Den Haag. Op aandringen van de Rekenkamer heeft een reorga nisatie plaats gehad, waarmee de kos ten van vier personeelsleden konden worden bespaard. De strijdkrachten leveren in Neder land altijd stof op voor kritiek. Nu is in een miljoenenbedrijf altijd wel een foutje te ontdekken. Dat heeft de Alge mene Rekenkamer dan ook nu gedaan. Het merkwaardigst is wel de geschie denis met vier dure luchtcamera's (aan- schaffingskosten 220.000 gulden), die jaren geleden door de luchtmacht zijn gekocht. De vliegers hadden er opeens geen behoefte meer aan en gaven de came ra's maar door aan de marine. Ook daar verdwenen ze in een depot zon der dat iemand er verder naar om keek. Twee camera's zijn inmiddels verkocht voor 6.600 gulden. De waarde was bij aankoop 120.000 gulden, zodat het rijk een verlies leed van ongeveer 113.000 gulden. De derde camera is ge deeltelijk gesloopt, de vierde heeft het zelfde lot ondergaan. De luchtmacht zit met grote hoeveel heden overtollige voorraden met een totale waarde van vijftien miljoen gul den. Op een vraag van de Rekenkamer heeft minister Visser (defensie) erkend, dat te grote bestellingen zijn geplaatst. Volgens de bewindsman zal men nog wat van de onderdelen kunnen gebrui ken voor de Hunter-vliegtuigen op Nieuw-Guinea. Maar niet alleen militairen maken fouten. De meest vreemde zaak, welke wij in het verslag van de Rekenkamer zijn tegengekomen, gaat over een sub sidie, die het Commissariaat voor de Ambonezenzorg heeft gegeven op een bedevaart naar Mekka. De Rekenkamer kwam er aebter, dat in 1960 enige Ambonezen een bedevaart naar Mekka hadden gemaakt. Tijdens hun afwezigheid was aan hun familie hier in Nederland een uitkering ver strekt als tegemoetkoming in de kos ten van levensonderhoud. De Kamer vroeg daarop aan minis ter Klompé (maatschappelijk werk) hoe zoiets mogelijk kon zijn. De bedevaart naar Mekka was toch louter een par ticuliere aangelegenheid. Volgens het antwoord van de bewindsvrouwe is het een gevolg geweest van een niet verwachte ontwikkeling. Toen zich in 1960 twee Ambonezen meldden, meende het Commissariaat bij hoge uitzondering te moeten helpen. Het jaar daarop kwamen echter nog zeven Ambonezen, indachtig het spreekwoord, dat als één schaap over de dam is, de rest volgt, ook naar het Commissariaat om een bijdrage. De huisvaders wilden naar Mekka en wie moest dan voor de achterblij vende familieleden zorgen? Er is nu bepaald, dat dergelijke onderhoudsuit keringen niet meer voor rekening van het rijk kunnen worden gebracht. De Rekenkamer is er daarom mee accoord gegaan, dat wel de veertienduizend gulden, die voor de negen Ambonezen zijn uitgegeven, op de rijksbalans wor den gezet. Pijnlijk waren de ontdekkingen, die de Rekenkamer deed bij de Directie Overijssel van de Rijkswaterstaat. Daar zijn talrijke administratieve onregel matigheden voorgekomen. Door een aannemer van onderhoudswerk wer den, gedeeltelijk voor zijn rekening en gedeeltelijk voor rekening van het rijk, periodiek aan waterstaatspersoneel en hun echtgenoten uitstapjes aangebo den. STIMULERING VAN MUZIEKBEOEFENING Op de Britse scholen is de muziek beoefening als algemeen leervak inge voerd. Het resultaat er van is dat vele talentvolle instrumentalisten naar vo ren komen. Velen van hen zouden na het verlaten van de school hun studie als amateur willen voortzetten, maar de mogelijkheden hiervoor - in de vorm van colleges en beurzen e.d. - zijn in de eerste plaats bestemd voor de potentiële professionele muziekbe oefenaars. Om hier iets aan te doen is een nieuwe organisatie gesticht onder au spiciën van de National Council of Social Service. De nieuwe organisatie draagt de naam Young Instrumentalists Encouragement Fund; het engageert beroepsmusici met didactische gaven om de jonge amateurs te helpen. Musi ci zoals Isserlis, de Russische pianist en mejuffrouw Havas, de Hongaarse violiste, geven reeds les. STRIJD TEGEN TANDBEDERF Een experiment om het resultaat van fluorisering van het drinkwater op het kindergebit te onderzoeken heeft geleid tot een aanzienlijke verbetering van de tanden van jonge kinderen woonachtig in de gebieden waar het experiment werd ondernomen, aldus staat te lezen in een officieel rapport dat zojuist in Londen is gepubliceerd. Sinds 1955-56 is de fluoride-inhoud van het drinkwater te Watford, in de buurt van Londen, Anglesey in Wales en Kilmarnock in Schotland met een per miljoen verhoogd. Men heeft nu een opmerkelijke teruggang in het tandbederf geconstateerd: het aantal 3, 4 en 5 jaar oude kinderen dat vrij is van caries is gestegen terwijl het aan tal kinderen met tien of meer verval lende tanden is afgenomen. Een commissie van deskundigen die belast was met het toezicht op de vei ligheidsaspecten van het experiment constateerde geen nadelige gevolgen van de toevoeging van de fluor aan het drinkwater. In het rapport, dat door de Ministe ries van Gezondheid, Huisvesting en Plaatselijke Bestuur is gepubliceerd, wordt gezegd, dat de gevolgtrekkingen van de studie overeenstemmen met die van een deskundige commissie van de Wereldgezondheidsraad over fluoirse- ring van het water. Buitenissig en grappig tegelijk is dit strandensemble van Nina Ricci, die het vervaardigde uit een uit de Verenigde Staten afkomstig gestreepte katoen. Een donkerharige Parisienne in een door de Franse modekoning Jacques Griffe ontworpen zomerjurk uit een Nederlandse okerkleurige katoenen stof. F (50) Een ogenblik blijft Samson verlamd van ont zetting. Maar dat is genoeg voor Agua om met een behendige zwaai het net over de worstelaar heen te gooien. „Vlug, naar de boot, loop voor je leven!" schreeuwt Agua tot het meisje. Dan springt hij om laag. Zijn voeten treffen de machteloos spartelende Samson met volle kracht en de reus valt voorover als een blok. Snel is Agua weer op de been, grijpt Suleikah bij de arm en stormt het bospad af, de struiken door, het strand overHijgend naar adem bereikt de hagedis de boot, het meisje mee sleurend in zijn vaart. „In de boot", roept hij, „daar komt Samson!" En inderdaad, terwijl Agua de boot afduwt komt Samson, brullend als een getergde leeuw, aanstormen. (Wordt vervolgd) teak, gestoffeerd met wollen f 9^ii moquette, kleur antraciet-grijs "tl J e)JU9 Afroteak, gestoffeerd met wol len crimmer, kleur blauw-grijs van 435, Kuipmodel, gestoffeerd m. wol len moquette van 660, Kuipmodel, gestoffeerd m. wol len crimmer, kleur antraciet grijs van 680, Hoog model Afro-teak, gestoff. met moquette van 540, Deens model, gestoffeerd met zwaar mohair, kleur blauw grijs van 785 Deens model, gestoffeerd met zware crimmer, kleur fraise- grijs van 785, Hoog model, Afro-teak, gestoff. met prima platweefstof. Kleur blauw-grijs van 725, Ook een grote voorraad EET- HOEKEN, 40 stuks SLAAPKAMER- en KEUKENMEUBELS, SALONTAFELS enz. enz. vraagt: diverse toelagen op loon. reiskostenvergoeding. werkkleding vry. 5-daagse werkweek. AANMELDEN OP KANTOOR: ZWARTEWEG 3 - RHENEN (meisjes zowel als jongens) die reeds examen gedaan hebben of dit binnenkort hopen te doen en die prijs stellen op een interessante werkkring met een grondige verdere opleiding in een modern bedrijf, kunnen reeds nu een bij voorkeur schriftelijk verzoek om inlich tingen richten tot de N.V. Nederlandsche Maatschappij van Kogellagers te Veenendaal Na ontvangst van Uw verzoek krijgt U van ons een uitnodiging voor een onderhoud ter kennismaking op de afdeling Personeelszaken, waarbij over werkzaam heden, arbeidsvoorwaarden, enz. de nodige inlichtin gen zullen worden verstrekt. Daarna kunnen even tueel verdere afspraken worden gemaakt. Daarom juist moet u er verzekerd van kunnen zijn dat de uiterste zorg aan uw drukwerk wordt besteed. Gaarne zullen wij u met een des kundig advies terzijde staan. Mogen wij u eens offerte maken? PARALLELWEG 10 VEENENDAAL TELEFOON 2022*

De Vallei | 1962 | | pagina 4