Bij De Hanepol en Vacantie ASPRO kijken naar: Vakantie-puntjes in de buurt loketambtenaar Kastelen teerden boerderijen Ga eens VOOR VAKANTIE - WEEKENDS OP ZWERFTOCHT LANGS DE KADE Aan de kade mmnwEBm ARAM De Heer der slangen RHENEN AMERONGEN Oudere brommer, ga eerst naar uw huisarts Service station „RENSWOUDE" TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 20 JULI 1962 1922 1962 Houdt het natuurschoon REIN Behoedt het voor BOSBRAND Banketbakkerij A. Baars uitgebreid en gemoderniseerd Veel voorkomende ongevals oorzaken DE BROMFIETSER zonder hoofdpijn neem 4ASPRO' mee. Volkswagens de Luxe Volkswagens Samba busjes Taunus 17 M PTT Nr. 58 (Vervolg van vrijdag 13 juli 1962) Wij volgen de Kade verder. Spoedig bereiken wij een ander oud boerebedrijf. Het Pakhuis geheten, een naam die her innert aan de tijd dat de Veluwse wol naar de Kade werd gebracht en in Het Pakhuis opgeslagen om per schip door de wijk of vaart langs de Buursteeg naar de Grift vervoerd te worden om verder via de Rijn naar Holland te gaan. Voorbij Het Pakhuis wordt de Kade heel mdoi. Overal liggen verrassend aar dige oude en ook enkele geslaagde nieuwe boerderijen in het groen. Naar het oosten kijken we uit over het schilderachtige Maanderbroek met zijn boomsingels, bos jes, greppels en weteringen. Westwaarts openen zich de wijde verten over boom- arme weilanden, waardoor de Vijgendam of Spitsbergenweg naar Veenendaal voert. De strenge ruimten van het eindeloze weidelandschap wordt door de Dragon der- en Polderweg met hun stoeten van frisse peppels, wier decoratieve silhou etten zich fijn tegen de hemel aftekenen, verlevendigd. Jammer is het evenwel, dat die wegen kaarsrecht zijn, nooit eens buigen naar 'n terreinverheffing, of naar een bomen groep, om een lage plek heen gaan, naar een boerderij voeren, zodat het landschap door zijn monotoon karakter aan de Haarlemmermeer doet denken. Bij het sluisje verandert het landschap pelijk aspect We belanden in een meer bewoond ge bied bij de historische wegen Maanderdijk en Meentdijkje. Langs het oude Meent huis gaande, slaan wij bij de Hongerkam pen en de Eemwal de Kraatsweg in naar Harselo. Parkachtig wordt het landschap hier. Op de hoek van een fraaie dreef ligt Harselo, thans een betrekkelijk nieu we boerderij. Aan de oude schilderachtige schaapskooi met zware steunberen zien we iets opmerkelijks: de muren blijken opgetrokken uit grote oude bakstenen, kloostermoppen, afkomstig van het voor malige machtige slot Harselo. Een paar honderd meter verder vinden wij een tweede boerderij, De Poort, een stoer bakstenen rechthoekig blijkbaar 17de- eeuws gebouw, dat oorspronkelijk het poortgebouw van het kasteel was. In de lange zijmuren vinden we nog resten van die poort: de boog met blok ken natuursteen. Oude bakstenen zijn ook hier gebezigd om de poort te dichten. On der het dak lopen nog bakstenen zaagtan den. Binnen is een aardig oud opkamer dat het poortgebouw aan de korte zijden in een gracht heeft gestaan. Abraham de Haen heeft ook Harselo vereeuwigd in 'n grijs gewassen tekening in Oostindische inkt, daterend uit 1731, een betoverende prent die het kasteel op imposante wijze verbeeldt. Prachtig ligt het onneembare huis als een toonbeeld van kracht in zijn zware massa's van to rens en muren. In 1388 wordt Harselo het eerst ge noemd. Toen droegen Henrik van Brienen Engelbertsz. en diens vfouw jonkvrouwe Belye het kasteel over aan Rutger van Randwijk, die het op zijn beurt aan de Heer van Doorwerth overdroeg, van wie hij het in 1389 als leen weer terugontving. In hetzelfde jaar ging het over aan Ga- dert van Stramprode. Meer dan een eeuw niet meer bewoonde kasteel doen slopen in 1814. Wat er restte kwam aan de fami lie Van Pallandt, die in 1901 alles liet veilen, waarbij De Poort eigendom werd van de weduwe Rijkje Kroesbergen- van Roekei. Haar zoon Jan Kroesbergen volgde haar op. Dat Harselo een heel oude sterkte ge weest is, blijkt uit het Karolingisch aar dewerk dat er in de bodem gevonden is. Bij De Hanepol zijn eveneens bodem vondsten gedaan, evenals bij het Meent huis. DE TROMPETTER VAN HARSELO Harselo heeft in 1624 een kleine rol ge speeld in de 80-jarige oorlog. De winter was toen zeer streng, zodat de Spanjaar- hebben de Van Stramprode's het huis in bezit gehad. In 1506 kwam het in handen van het machtige geslacht Toe Boecop. De eerste van deze familie was Arndt toe Boecop, evenals zijn vader Udo in de kerk te Bennekom begraven. Henrick van Eek volgde in 1621. De Van Eck's behiel den het huis tot 1655, toen Theodora baro nesse van Wassenaar van Duivenvoor de, douairière van Gerhard van Arnhem, ermee beleend werd. Door haar kwam het in bezit van de Van Wassenaers van wie in 1732 Jacoba Maria baronesse van Wassenaer huwde met Lubbert Adolph baron Torek, die wij reeds kennen als leenman van De Hanepol. De Torcks tenslotte hebben het later tje bewaard met zware moerbalken. Aan de achterzijde op het intieme binnen plaatsje zien we oude ontlastingsbogen, eveneens met natuursteen. De in de mu ren verlopende contreforten tonen aan Overblijfsel van het poortgebouw van Harselo foto: D. Philips. VIJFHONDERD KINDEREN MAKEN BOOTREIS Een van de grootste kindercruises die ooit gehouden zijn begint het eind van deze maand in Rotterdam. Dan vertrekt daar nl. het passagiersschip de „Waterman" voor een tweedaagse zeereis met vijfhonderd „M-brigadiers" aan boord. Deze jongens en meisjes zijn de ge lukkige winnaars van een onlangs door het Nederlands Zuivelbureau uitge schreven prijsvraag. Een aantal „Ere- brigadiers", bekende Nederlanders op kunst- en sportgebied, maakt de reis mee als leiders en leidsters van de jeugdige passagiers. De „Waterman" zal op zijn route twee havenplaatsen aandoen, nl. Zee- brugge (België) en Dover (Engeland) waar respectievelijk 50 Belgische en 50 Engelse „M-briga>'iers" zich bij hun Hollandse „collega's" zullen voegen. Tijdens de reis zullen populaire teenagersterren de kinderen aange naam bezighouden. 40 JAAR IN GOUD, ZILVER EN UURWERKEN Naast enkele attractieve jubile um-aanbiedingen ontvangt iedere koper, die minstens voor 10 gul den besteedt, een originele en blijvende attentie. Goud - Zilver - Uurwerken Kasteel Harselo in 1731 tekening van A. de Haan. den de bevroren IJsel konden overtrek ken. Enige van hun compagnieën stieten door tot Bennekom en omgeving, waar zij op 18 februari van dat jaar hun kamp op sloegen. Maar laten wij de 17de-eeuwse geschiedschrijver L. van Aitzeqia aan het woord om smakelijk en levendig het ver haal van de trompetter te vertellen (Sa- ken van Staet en Oorlogh). ,Men stack het verckensvlees aen 't spit, men plucten de hoenderen om te braden, al het volck socht logement voor de koude, ende men maeckte groote vij- eren, (vuren) om te middernacht voorts op Barnefelt te rucken, ende soo een tocht rontsom de Veluwe te doen: daer en tusschen ghevielt dat de landsluyden de sluysen van de Reenense Veenen open den, (het Maander-, Velthuizer en Does- burgerschut bedoelt Aitzema waarschijn lijk) en het gewelt van het water het ijs met gedruys brack, als oock datter een trompetter op Harsloo het liedeken Wil helmus van Nassauwen by geval blies: het welck binnen Eede van (door) de Spaensche, en de ghevanghenen ghehoort zijnde, beelde haer in. te zijn een troup (troep) van zijn Excellentie met ruyters ende wagenen; als suley van een yeder geaffirmeert (bevestigd) wiert, spoeden sy alle te paert, weynich op de ghevang henen acht nemende, met soo grooten on- versicht, dat sy de spyse voor 't vyer, (vuur) den gedeckten taeffel, de hoende ren, hondert toornen, (teugels) eenige musquetten ende malen (tassen) daer leg gen lieten: sesthien of meer boerenhuys- kens, als oock eenige tot Velthuysesn, zijnde een kleene gebuyerte, (buurschap) verbrandende, waer door het vluchten soo groot wiert, dat sy een gantsche uyre lanck te post liepen, veel wapenen van haer werpende: de obersten courageerden haer wel, (spoorden de soldaten aan tot moed) maer konden de vlucht niet stut ten, tot dat sy tot Ginckel quaemen, al- waer sy al het volck weder vergaderden, en in slach-ordre stelden". Van Aitzema noemt hier de naam van de trompetter niet. Het was de boswach- De vakantie nadert met rasse schreden en speciaal voor de thuis blijvers doen wij ditmaal een willekeurige greep uit de diverse evene menten in onze directe en verdere omgeving. RHENEN: Tot 21 september a.s. wordt in het intieme Streekmuseum werk van een aantal vooraanstaande beeldende kunstenaars ge- exposeerd. De exposities zijn geopend: op werkdagen (behalve woensdag) van 10.30 - 12.00 uur en van 14 00 - 17.00 uur, alsmede op dinsdag- en donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Deze expo sities vormen een unieke kans om kennis te nemen van het veel zijdige kunstenaarsleven aan de Zuid-Veluwezoom. OCHTEN: Op 21 juli a.s. zal de 12e grote wiellerronde van Ochten worden gehouden. Deze wielerronde heeft zich in de loop der ja ren een goede naam verworven. Ook nu zullen weer vele bekende renners aan de start verschijnen. Het circuit is de dorpskern van Ochten. LICHTENVOORDE: Op zondag 29 juli a.s. wordt daar het wereld kampioenschap motorcross-1962 verreden. Dit grote gebeuren op het gebied van de terreinmotorsport zal een keur van renners uit vele West-Europese landen, alsmede uit de U.S.A., Canada en Ja pan naar de Achterhoekse keistad trekken. De wedstrijden wor den gehouden op het mooie „schanscircuit". NIJMEGEN: Op 22 juli as. wordt in de ruime veilinghallen aan de Marialaan een grote hondententoonstelling georganiseerd met als inzet het nationale en internationale kampioenschap voor honden van alle rassen. Men verwacht 1200 inschrijvingen uit binnen- en buitenland. De tentoonstelling is geopend van 10.00 - 17.30 uur. BARNEVELD: In Barneveld is een ponycentrum opgericht waar kin deren voor vele vormen van pony-vermaak terecht kunnen. Zij kunnen er les krijgen in pony rijden, zij kunnen er leren dres- suurrijden en zij kunnen er trektochten per pony maken. Tel. inlichtingen 03420-3175. UTRECHT: Dagelijkse boottocht naar Loosdrecht. Vertrek om 9.00 uur van het Paardenveld. Aankomst Loosdrecht 12.30 uur. Ver trek Loosdrecht 15.00 uur en aankomst Utrecht 18.00 uur. Retour 4,kinderen tot 10 jaar 2,50. Inl. V.V.V.-Utrecht. AMERSFOORT: Van 21 juli tot en met 28 juli (uitgezonderd op zon dag) LUNAPARK op het terreinbaan de Hellestraat. Voorts de volgende V.V.V.-excursies: iedere donderdagavond. 7 uur bustocht met onbekende bestemming door de mooiste delen van de pro vincie (met consumptie 4,25 p.p.); iedere vrijdagmiddag 2 uur 35-km fietstocht langs rustige wegen (met consumptie) 1,p.p. Alle groepen worden vergezeld van een gids. (51) Agua is snel op de roeibank gesprongen en met krachtige slagen roeit hij de boot door het on diepe kustwater. Maar zo makkelijk laat Samson zich zijn buit niet ontgaan. Zonder zich te beden ken rent hij de zee in, achter de boot aan. „Kom terug schurk, of ik rijg je aan mijn mes!!" brult de worstelaar, steeds dieper de zee inwadend. Reeds is het water hem tot de borst gestegen, als Agua hem toeroept: „Ga niet verder, als je leven je lief is. Er staat hier een sterke kuststroom!!" „Leugens," brult de ander terug, „ik krijg je wel schurk!!" Maar dan, als hij de boot tot slechts enkele meters genaderd is, uit Samson een verschrikte kreet. Snel wendt Agua de boot, maar het is reeds te laat. Voor hun ogen zien ze, hoe Samson, de rech terhand van Hertog Crimo, weggezogen wordt door de kracht van het water. Nog eenmaal komt hij boven, zijn gespierde arm wanhopig zwaaiend, de vingers gekromd in doodsangst „Help help genade gilt hij met verstikte stem. Dan sluit zich het wrede water voorgoed boven het hoofd van Samson, de worstelaar. (wordt vervolgd) Schilderachtig boerehuisje in de Middelbuurt foto: D. Philips. ter Johan Gerritsz., om zijn hoornblazen, de trompetter van Bennekom genoemd. Hij deed 's nachts de ronde als spion. Zijn verloofde Truydagen Gosensdochter te Ede wonende kon hij uiteraard niet bezoeken. Men zegt, dat hij haar een teken van zijn nabijheid wilde geven met het ge volg dat de Spanjaarden vluchtten! De trompetter van Harselo steekt zijn hoorn niet meer, op de Kade rijden geen koetsen meer met baronnen en jonkvrou wen van De Hanepol en Harselo, er wap peren geen banieren meer met de kleuren en emblemen van de adellijke families, 't Is stil aan de Kade. Alleen de geruchten van het boerebedrijf zweven aan, de vo gels zingen, de koekoek roept, de popu lieren zwatelen. Maar is het niet alsof met de wind de adem der eeuwen langs uw gelaat strijkt? D. Philips in de nieuwe rmmmmsfö ESPRESSO! kleuren mmmmm v.a. 2.50 1 w«wxv:(w>»:v:« voor tieners en twens 1.95 FA. L. HET Hoofdstraat 45, Telefoon 2163 Frans Halslaan 26. Telefoon 3044 STREEKMUSEUM IN ARTISTIEKE STAALKAART van spelrs een doelpunt niet meer kon De VARA heeft een reportage ge maakt over het Rhenense Streekmu seum aan de Molenstraat. Er zal een uitzending van worden gemaakt in het programma „Artistieke Staalkaart", vermoedelijk komende zaterdag om 7 uur nam. Vindt deze uitzending on verhoopt niet plaats dan wordt het in elk geval een week later. De heer A. Baars aan het Fred. v. d. Paltshof heeft zijn banketbakkerij aan zienlijk uitgebreid en gemoderniseerd. De uitbreiding bestaat uit het inge- bruik nemen van het onder de huidige bakkerij gelegen sousterrain. Zowel de vloer als de wanden zijn betegeld, er is een geheel nieuwe inventaris in ge plaatst en over enkele dagen wordt hier een Zwitserse deegkorst-, toer- en uitrolmachine gemonteerd, waardoor een groot gedeelte van de werkzaam heden volledig geautomatiseerd zijn. Een nieuwe elektrische oven van roestvrij staal is al ingebruik, gecom pleteerd met twee aanrechten, ver vaardigd uit hetzelfde materiaal. Ook de bakkerij op de begane grond is geheel opnieuw betegeld. Daar werd een nieuwe koelkast bijgeplaatst en nog enkele andere machines, waaron der een apparaat om automatisch amandelen te pellen Beide bakkerij afdelingen zijn voorzien van een uit gebreide T.L.-verlichting. Het geheel maakt een zeer heldere indruk. Rhenen mag zich gelukkig prijzen, dat de zakenlieden met hun tijd mee gaan. Naast dit bedrijf zijn er nog tal rijke andere bezig aan verbouwingen, die allen een uitbreiding tot doel heb ben. VEILING HUIZEN EN GROND Ten overstaan van de notaris D. S. Vink te Amerongen en A. Ten Oever de Brauw te Doorn zijn vrijdag J.l. geveild: Het woonhuis met grond enz. aan de Overstraat 65. Ingezet op 25.900,— door de heer C. van Swetselaar te Leersum en niet verhoogd. Drie woonhuizen aan de Molenstraat nrs. 9, 11 en 13. Ingezet door de heer C. Rijk- sen te de Bilt op 12.000,— koper de heer Th. W. den Hartog, Amerongen voor 15.000,— Een perceel grond, hoek Mo lenstraat-Burg. v. d. Boschstraat. Ingezet door de heer P. J. Koopman te Leersum voor 725,—,— koper de heer P. Knoop te Leersum voor /-1025,Het woon huis Burg. v. d. Boschstraat 98, ingezet door de heer P. J. Koopman te Leersum voor 10.500,— en niet verhoogd. Het woonhuis Burg. v. d. Boschstraat 96, ingezet door de heer G. J. Verseveld te Doorn voor 9500,en niet verhoogd. Combinatie percelen 4 en 5 ingezet totaal op 20.000,koper de heer W. Klaassen te Rhenen voor 21.100, VERBETERING WANDELPAD In de afgelopen weken heeft men het wandelpad langs de Kon. Wilhelminaweg belangrijk verbeterd. De talrijke gaten zijn gedicht en verder is een laag leem aangebracht. Een laagje asphalt en grind hebben het pad tenslotte weer goed be gaanbaar gemaakt. Ook heeft men op di verse plaatsen de witte scheidingslijnen op het wegdek opnieuw aangebracht. Vooral met het oog op het zomersei zoen, betekent één en ander een grote verbetering. Het Bureau voor de Statistiek van de gemeente Utrecht heeft de inleiding van z(jn 1ste halfjaarnummer 1961 van zijn uitgave „Statistieke Berichten" goeddeels gew\jd aan de bromfietser. In het kader van zijn kernthema-actie over hetzelfde onderwerp lichtte het Verbond voor Veilig Verkeer uit deze uitgave de volgende gegevens, welke alle betrekking hebben op het verkeer in de stad Utrecht. In de periode van 1 januari 1959 tot 1 juli 1961 - dus 2'/i jaar - waren de meest voorkomende ongevalsoorzaken bij bromfietsongelukken (in volgorde van belangrijkheid): geen voorrang ver lenen, verkeerd uitwijken, slippen, ver keerd om hoek of bocht rijden en op voorligger rijden. Nadere vergelijking leert, dat hier wel sprake is van ty pische bromfiets-„kwalen": het geen voorrang verlenen was een fout, die 829 bromfietsers tegenover 401 andere weg gebruikers maakten; verkeerd uitwijken werd 156 maal bij bromfietsers gesigna leerd en 74 maal bij andere; het ver keerd om hoek of bocht rijden bezorgde 85 bromfietsers een ongeval en slechts 45 andere weggebruikers; niet minder dan 97 brommers reden tegen voorlig gers, en maar 18 andere weggebruikers maakten dezelfde vergissing; aan slip pen van bromfietsen waren 127 onge lukken te wijten, aan het slippen van andere voertuigen 5. VERSCHILLEN IN LEEFTIJDS GROEPEN Uit het voorhanden zijnde materiaal heeft het Bureau Statistiek van de ge meente Utrecht ook kunnen nagaan op welke schaal bepaalde verkeersfouten door jongere of oudere bromfietsers worden begaan. Uit het cijfermateriaal blijkt dan, dat voor jongeren tot 20 jaar de voornaamste ongevalsoorzaken zijn: verkeerd om hoek of bocht rijden (49,4%) en niet voldoende rechts hou den (39,4%); het laagste percentage luidt 16,4% voor het slippen met de brommer. De cijfers voor de groep van 50 tot 59 jaar doen denken aan grotere be dachtzaamheid, maar ook aan sterk af genomen reactievermogen: de hoogste percentages ongevallen werden veroor zaakt door verkeerd uitwijken (13,4%>), geen voorrang verlenen (13,7%) en slip pen (13,3%). Door deze leeftijdsgroep werd 11,8% van de ongevallen veroor zaakt, door de jongeren tot 20 jaar 27,2%. ADVIES VAN HUISARTS Naar de mening van het Verbond voor Veilig Verkeer wettigen bovengenoem de cijfers, welke redelijk representatief voor het verkeer in een grote of mid delgrote stad genoemd kunnen worden, de conclusie dat verscheidene personen van middelbare leeftijd op de brommer „overstappen" zonder dat zij er zich voldoende van bewust zijn dat een der gelijk „overstapje" wellicht een tè grote stap is. Het Verbond adviseert dan ook alle oudere bromfietsers-in-spé met veel klem zich om advies te wenden tot hun eigen huisars, en zelfs als deze datar geen bezwaar egen heeft dan toch in het verkeer rekening te houden met de tekortkomingen welke inherent zijn aan de leeftijd: afnemend reactievermogen, minder scherpe zintuigelijke waarne mingen (horen en zien) en wellicht langzaam verstijvende gewrichten (om kijken, snel afstappen) enz. TENTOONSTELLING TECHNISCHE SCHOOL MAARSBERGEN Zoals gebruikelijk werd ook dit jaar weer een tentoonstelling gehouden, vervaardigd door de leerlingen van de Technische School te Maarn. Er- waren werkstukken te zien op veler lei gebied, zoals elektrotechniek, tim meren, metselen, kleermaken enz. Verhuur zonder chauffeur: Onze wagens zijn all risk verzekerd en voorzien van pa pieren voor het buitenland. Voor lange trajecten gelden onze speciale kondities. Dorpsstraat 112 - Renswoude - Telefoon 08387-254. Filiaal Veenendaal: J. LOURENS J. P. C. Leinweberstraat 39 - Telefoon 3529 bij de POST- EN TELEGRAAFDIENST In het DISTRICT UTRECHT De cursus voor opleiding tot dit Interessante en af wisselende werk begint omstreeks 1 september a.s. vereiste: diploma MULO (met Frans, Duits en Engels) of daarmede gelijkgesteld diploma of bewijs leeftijd: 16 tot ca 25 Jaar gedurende de opleiding, waarin theorie wordt afgewisseld met praktijk, ontvangt men het normale salaris eventuele vergoeding van reiskosten vijfdaagse werkweek verzekerde toekomst met goede vooruitzichten. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Post- dlstrict te Utrecht. Mondelinge aanmeldingdagelijks - behalve op zaterdag - tussen 9 en 12 of 14 en 17 uur bij de afdl Personeels zaken van het Postdistrict Utrecht, Laan van Punten burg 5 Utrecht. I

De Vallei | 1962 | | pagina 3