onze ouclere iezeró bcflAtyfit BROM SPORTIEF Medewerking van varkenshouders nog onvoldoende ZIJ BEHAALDEN HET DIPLOMA De OUDEREN" op de brommer... ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962 Nr. 60 Aardappelhandelaars en masse veroordeeld Mond- en Klauwzeer loopt verder terug KUNST IN UTRECHT ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ookvo&2ieketf&nds&d&if! BROOD EN SPELEN Vissen zonder akte RHENEN Geslaagden ,Wilhelminaschool' „Japie" nam een snipperdag De Heer der slangen „Bergschool" leverde veel geslaagden af Het recht van de sterkste Meisje gedroeg zich niet als dame DE LEZER Dichter bij trottoir De prinsessen Irene en Margriet, ge fotografeerd tijdens hun bezoek aan 't historische fort „Oranje" op St. Eusta- tius. DE VLIEGTUIGEN VAN DE INDONESISCHE LUCHTMACHT De Ankatan Udara Republik Indone sia, de Indonesische luchtmacht, telt een respectabel aantal vliegtuigen van Ame rikaanse, Canadese, Britse en Russische makelij. Het julinummer van het maandblad A VIA voor lucht- en ruimte vaart publiceert een grote plaat waarop alle 27 typen van de AURI voorkomen, variërend van de kleine eenmotorige tweezitter Piper Cub tot de grote Rus sische straalbommenwerper Toepolef Tu-16. Dezelfde plaat wordt thans uit gereikt aan onze strijdkrachten in Ne derlands Nieuw-Guinea, opdat zij in de lucht vriend van vijand zullen kunnen onderscheiden. AVIA's militair redacteur schrijft in een begeleidend artikel dat de Indone sische republiek in de laatste jaren be langrijke aantallen moderne vliegtuigen uit de Sovjet Unie ontving. Vele tien tallen MiG-17's en MiG-15 UTI's, een of meer squadrons Iljoesjin IL-28 straalbommenwerpers, een dertigtal Il joesjin IL-14 transportvliegtuigen en een aantal strategische bommenwerpers van het type Toepolef T-16 Badger, naar schatting ongeveer 20. Onlangs ar riveerden ook de eerste supersone MiG-19 jagers, waarvan er al vijf aan de luchtparade boven Bandoeng deel namen, terwijl ook Russische MI-1 en MI-4 helikopters - zeker 30 in getal - naar Djakarta werden verscheept. De vlieggereedheid der moderne toe stellen schijnt echter - zoals al eerder werd verondersteld - bijzonder gering te zijn. Volgens buitenlandse waar nemers is bijv. van de MiG-17 jagers slechts een kwart gedeelte „serviceable", terwijl van de helikopters, mede door het ontbreken van reserve-onderdelen, slechts 3 van de 33 vliegklaar zijn. Boetes variëren van 3,tot 10, Wegens het overschrijden van de ma ximumprijs voor aardappelen moesten dinsdagmorgen een vijfendertig gedag- vaarden voor de Utrechtse Economi sche Politierechter verschijnen. Deze groep, die voor het grootste gedeelte bestond uit groentehandelaren en en kele groothandelaren in aardappelen, was voor een gedeelte aanwezig, name lijk hoofdzakelijk diegenen, die in Utrecht of de direkte omgeving van Utrecht woonachtig waren. De andere helft, afkomstig uit diverse plaatsen in de provincie, vond het kennelijk de moeite niet waard om acte de précen- ce te geven. In het vroege voorjaar werd i v.m. de schaarse aanvoer van aardappelen door de regering een prijzenstop voor aard appelen ingevoerd. D.w.z. dat de maxi mum prijs per Kg. niet meer dan 40 cent mocht bedragen. Een aantal groentehandelaren, wien het geval erg hoog zat, kregen de kans hun gal terzitting van de Politierechter "it de spuwen. „Het is een schande", zo zei één van hen, onder instemmend knikken van zijn collega's op de tri bune, „dat wij door een dergelijke maatregel de dupe worden". U had de aardappelen, die u wel goedkoop had ingekocht extra duur kunnen verkopen, zodat u op die ma nier de zaak in evenwicht hield, opper de de Politierechter. „Dat zou bedrog zijn", vond de groentehandelaar. „Ik ga er voor zitten", zei een ander, die 10.- of twee dagen hechtenis kreeg. „Het is voor een eerlijke zaak. Als je voor 42 cent inkoopt, ga je toch niet voor 40 cent verkopen". Nadat hij het vonnis had aangehoord verliet hij de zaal onder het mompelen van enige opwekkende woorden tot ;zijn wachtende collega's. De verscherpte controle cp de naleving van de bepalingen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer onder varkens in het zuidelijk deel van de Gelderse Vallei, welke onlangs is ingezet, heeft reeds goede resultaten opgeleverd. In één week tijds werden door zestien controleurs'ruim 900 bedrijven bezocht. Daarbij troffen zij 19 bedrijven aan, die besmet bleken te zijn. Van deze 19 gevallen waren er 5, die door de controleurs werden ontdekt, terwijl de overige 14 geval len reeds door de varkenshouders zelf waren aangegeven. Opvallend was wel, dat deze vrijwillige aangiften in sommige gevallen eerst plaats vonden als de controleurs reeds vlak in de buurt gesignaleerd waren Uit dit laatste kan men afleiden hoe noodzakelijk deze controle is, want het schijnt nog steeds niet tot alle varkens houders te zijn doorgedrongen, dat het weinig minder dan misdadig is om deze ziekte te verzwijgen. Men bena deelt daarmee niet alleen zichzelf, maar ook de buren tot in de verre omtrek. Een sprekend voorbeeld van deze verregaande zorgeloosheid en onver schilligheid troffen ambtenaren van de vee-artsenijkundige dienst maandag middag in Barneveld aan. Daar ont dekten zij bij een berenhouder drie beren, die al verscheidene dagen door mond- en klauwzeer waren aangetast. De man had geen aangifte gedaan en rustig toegestaan, dat zijn besmette dieren contact hadden met allerlei zeu gen uit de omgeving. Het controleren van alle bedrijven in de omgeving van de besmettings haarden blijkt in de practijk een moei lijke bezigheid te zijn. Sommige var kenshouders weigerden aanvankelijk alle medewerking en in 6 gevallen hebben de controleurs zelfs de assi stentie van de politie moeten inroepen, welke natuurlijk vlot werd verleend. In elk geval is met deze verscherpte controle thans wel bereikt, dat de meeste aangiften van nieuwe gevallen sneller binnen komen. Dat is een be langrijk winstpunt, want hoe vlugger de varkens van besmette bedrijven worden afgevoerd, hoe geringer de kans is op besmetting van andere be drijven. Ook de wegcontrole is in deze streek verscherpt, teneinde het clandestiene vervoer van varkens te verminderen. In enkele gevallen zijn deze clande stiene vervoerders er nog in geslaagd in het nachtelijk duister met gedoofde lichten in de bossen te verdwijnen, maar het is wel opmerkelijk, dat de aanvragen om vervoervergunningen bij de plaatselijke bureauhouder te Lunteren plotseling sterk in aantal zijn toegenomen Bij deze grootscheepse controle is ook gebleken, dat de meeste varkens houders hun bedrijven nog steeds te weinig isoleren. De kans op besmetting zou al veel geringer worden indien de varkenshouders hun meelleveran- cier niet toestonden op het bedrijf te komen, doch het voer aan de weg op hun eigen vervoermiddel overlaadden. Ook zouden bij elk bedrijf een aantal in 'n 2% natronloogoplossing gedrenk te zakken moeten liggen waarop de gaande en komende man zijn schoeisel ontsmet. Eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat de meelhandelaren hun producten uit sluitend in papieren of plastic zakken afleveren in plaats van in jute zakken, die worden teruggenomen om later weer gevuld naar een ander bedrijf te verhuizen. Landelijk bezien neemt het aantal nieuwe gevallen van mond- en klauw zeer gelukkig nog steeds af. Van don derdag 5 tot donderdag 12 juli werden in Nederland 28 nieuwe gevallen aan gegeven tegen 43 in de daaraan voor afgaande week. Van deze 28 gevallen kwamen er 13 uit de omgeving van Lunteren en Ederveen. De verscherpte controle in deze streek blijft van kracht totdat men de epidemie heeft bedwongen. Als alle belanghebbenden hieraan medewerken kan dit tijdstip spoedig aanbreken. Doet men dit niet, dan is het einde voorlopig, nog niet in zicht. Naar wij vernemen is binnenkort - hoogstwaarschijnlijk per 1 oktober a.s. - de verschijning te verwachten van een nieuw periodiek, dat niet alleen voor de ingezetenen van Utrecht, maar ook voor de inwoners van gemeenten in deze provincie, die artistiek of cul tureel bij het kunstleven in de Domstad geïnteresseerd zijn, van belang moet worden geacht. Het tweemaal per maand verschij nend orgaan, dat de titel „Kunst in Utrecht" gaat voeren, zal een algemeen oriënterend karakter dragen Het zal derhalve niet uitsluitend beschouwin gen bevatten over kunst, die in Utrecht „gemaakt" wordt, maar ook over kunst, die van buiten naar Utrecht komt in schouwburg en concertzaal, op tentoon stellingen of in de boekhandel, in mu sea of langs de openbare weg. De in houd krijgt eensdeels een vaste struc tuur door rubrieken, gewijd aan mu ziek, toneel, film, architectuur, lite ratuur, ballet en opera, anderdeels zullen er schetsen in worden opgeno men van figuren uit het Utrechtse kunstleven, die met bovengenoemde gebieden in relatie staan. Voorts biedt het gelegenheid tot plaatsing van korte verhalen en poëzie van Utrechtse literatoren uit stad en provincie. Het blad, dat tweemaal ver schijnt, beurtelings in grote en kleiner omvang, en dat ook de agenda's van alle artistieke evenementen in de Dom stad zal bevatten, staat onder de redac tionele leiding van de bekende Utrecht se journalist-kunstcriticus H. Schaafs- ma. Het wordt uitgegeven door de Stichting voor Culturele Publiciteit onder voorzitterschap van mr. J. H. des Tombes, secretaris van de Utrechtse Universiteit. De abonnementsprijs bedraagt 10.- 's jaars. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Bovenstaande uit de Romeinse tijd Schijnt hier soms ook nog werkelijk heid Twee uitersten, moeilijk te begrijpen Juist, nu het koren weer gaat rijpen Vergelijk ik korenvelden, ruw ver treden Met dat gezegde uit 't verleden Dan blijven mijn gedachten staan Bij brood, en spelen in het graan Want wat brood moet worden, ligt terneer Zo is het telkenjare weer Stel nu daartegenover 't leed (Wat men maar al te vaak vergeet) Van millioenen, die nog hongeren Denk daar meer aan, gij jongeren Denk nooit, 't is'heel ver van m'n deur Of 't zijn kinders van 'n andere kleur 't Is beschamend, dat vernielde graan Waar haalt men de euvele moed van daan Wat eetbaar is, maar te vertrappen 't Is voor heel velen niet te snappen Slaat de rogge soms door regen neer Dan heeft men daarvoor geen tegen weer Maar de vernieling is te erg In Rhenen, zowel als Achterberg Wie e.v. korenbloemen wil plukken Hoeft echter 't graan niet te ver drukken Genoeg staan er overal in 't land Korenbloemen langs de kant Daarom, verniel nooit aanstaand brood Waar zovelen nog leven in grote nood. J.M. Boven Ouwehands Dierenpark cirke len steeds in het wild levende reigers, belust op een lekker hapje. Eén dezer dagen haalden zij een wel héél sterk staaltje uit. Toen in de nieuwe vijver ongeveer honderd goudvissen werden „gepoot", stonden de volgende ochtend in alle vroegte drie reigers op de rand van het bassin te vissen. Toen één van de dierenverzorgers de vogels zag staan, stelde hij zich verdekt op om eens te zien wat er eigenlijk gebeurde. Al gauw zag hij hoe een pijlsnelle sna vel in het water verdween en er even later een blinkende goudvis naar bin nen werd gewerkt. Men piekert zich op het park nu suf hoe men de reigers aan het verstand moet brengen dat zij niet mogen vissen zonder in het bezit te zijn van een akte! HET NEERLEGGEN VAN HET WERK Of men het neerleggen van het werk op 65-jarige of andere leeftijd, het „met pensioen gaan", al of niet waardeert, hangt gewoonlijk nauw samen met de geestelijke en, lichamelijke toestand. Iemand, die zich al jaren lang buiten gewoon vermoeid gevoelt, voor wie het gaan naar en het verrichten van het werk iedere dag weer opnieuw een zware opgave is, zal zich gewoonlijk op de dag van zijn pensioen verheugen en er tevoren met verlangen naar uitzien. Anders staat het met degene, die zich nog volkomen fit gevoelt, met iemand, die van zijn werk houdt, er volkomen in opgaat, voor wie er naast dat werk eigenlijk maar weinig bestaat. Voor hem is het met pensioen gaan een zware opgave. Hij zal zich tegenover een „niets" geplaatst zien, zich met lege handen voelen staan en van hem zal heel veel aanpassing gevergd worden om met de nieuwe situatie vrede te krijgen. Iets is er, dat alle gepensioneerden gemeen hebben: zij zullen hun leven moeten inrichten naar een andere le vensstandaard. Het pensioen bedraagt altijd maar een gedeelte van het loon of salaris en het gehele leven moet daardoor anders worden ingesteld. Maar het gaat om meer dan het zich moeten instellen op een lager inkomen. Onze maatschappij is steeds meer ingesteld geraakt op de prestatie van de mens en het geld, dat hij verdient. De vraag „wat doet hij?" is in onze maatschappij een zeer belangrijke, ook al wordt ze niet altijd hardop uitgesproken. Iemand, die niet meer werkt, ondergaat in zekere zin een devaluatie. Niet meer werken betekent ook de geregelde dagindeling kwijt zijn. Door die dagindeling kregen inspanning en ontspanning elk haar beurt. Iemand, die pas met pensioen is, kan het ge voel hebben, dat de innerlijke klok niet meer regelmatig tikt; het leven is min of meer in de war* Maar bovenal betekent werk: deel uitmaken van de samenleving, ergens bij behoren. De mens heeft meer nodig dan alleen het voedsel en het dak boven zijn hoofd, dat hij door zijn werk ver dient. Ieder mens heeft behoefte aan contact met de mede-mens en bovenal aan een erkenning als mede-mens. De omgang met collega's, met relaties heeft naast het werk inhoud aan het leven gegeven. Ook dit alles is bij de pen sionering weggevallen. Maar bovenal is er het gemis van het werk zelf als men daarvan gehouden heeft, het gemis van alle vertrouwde dingen, die tot onze eigen sfeer hebben behoord. In de moderne psychologie ge bruikt men het woord „landschap". Ieder mens schept zich door zijn leven, zijn werk een eigen „landschap". Wie van zijn werk houdt, vindt ook in alles, wat daarmee samenhangt, een gesprekspartner. De huisvrouw vindt die in het huis, dat zij te onderhouden heeft, in de keuken, waar zij kookt en waar alles haar vertrouwd is, de man vindt als het ware een gesprekspartner in zijn schrijfmachine, in de boeken, die hij voor zijn boekhouding nodig heeft, in de machines, waarmee hij te maken heeft. Dat alles behoort tot hun „land schap", zoals zij het hebben opgebouwd. Bij het neerleggen van het werk gaat veel hiervan verloren en wee degene, die niet in staat is zich een nieuw „landschap" op te bouwen. In de voor gaande artikelen hebben we gezien hoe dr. Lillien Martin daarbij hielp. Ook om iets te vinden, dat bij de persoon in kwestie past. Daarom, als u met pen sioen gaat en u weet met uw vele vrije tijd geen raad, ga eens bij uzelf na, wat u vroeger altijd graag hebt willen doen, maar waartoe u nooit gekomen bent. Pak dat dan nu aan! Op die manier kunt u zich een nieuw „landschap" vormen, op die manier kunt u de leegte ontgaan, die zonder zo'n nieuw „land schap" onherroepelijk uw deel wordt. Tot uw eigen nadeel, geestelijk en licha melijk, tot nadeel van uw vrouw en uw verdere huisgenoten. Want mensen, die zich vervelen, mensen, die geen nieuw „landschap" kunnen opbouwen, zijn ge woonlijk lastig voor zichzelf en voor anderen. Bespaar dat anderen en uzelf. Ook omdat het lichaam en geest zijn, die er het nadeel van ondervinden. E. Rubbens-Franken. LICHAAMSOEFENINGEN De televisie gaat aan één kant lijn recht in tegen onze lichamelijke op voeding, doordat zij ons urenlang stil laat zitten. Aan de andere kant laat de televisie ons herhaaldelijk zien tot wel ke bekoorlijke, gevaarlijke en voor ons onmogelijke prestaties het menselijk lichaam in staat is. Voor ons blijft het daarbij, bij het kijken naar al dat schoons, want we zitten, uren en dagen lang. AU! Als we opstaan, dan is het, wat word ik oud, ik ben zo stijf, wat doet dat zeer allemaal. Hè bah, is daar nou niks aan te doen? Kan ik nu niks meer, wat mankeert mij toch! Nu, eigenlijk niets. Alleen heeft de voorkant van de stoel, samen met het lichaamsgewicht de grote bloedtoevoer in de bovenbenen gestremd en als dan door het staan de circulatie weer een kans krijgt, gaat dit gepaard met moeite en pijn. Die t.v. toch! Sta af en toe eens even op en schudt een been vanaf het heupgewricht. Dit is heel gemakkelijk gezegd, maar bij de eerste poging is het alsof alles vast zit. Gemakkelijker is om even om de stoel heen te lopen en dan weer te gaan zitten. Oefenen is beter. Oefening 1 Staande: zet één been zijwaarts en sluit dan de andere voet aan. Zet nu het aangesloten been weer terug en sluit de andere voet aan. Om het moei lijker te maken kan men tegelijkertijd de armen zijwaarts doen en daarna op de heup zetten. Oefening 2 Beide knieën een eindje van de grond heffen, als men goed achter in de stoel zit. Zacht neerzetten en opnieuw heffen. Albertine Vellenga. Van bovengenoemde school, hoofd de heer J. J. Altena, slaagden voor het mulo-diploma: Uit Leersum: Jan de Vries, Bertus van Maanen; uit Ochten: Stef Buis, Jaap van de Berg, Yvonne Mosab; uit Kesteren: Henk van de Berg, Gert Jan van Kleef, Marinus v. d. Scheur, Teu- nis van Ingen, Teunis van Kleef, Dirk van Neerbos, Jan van Blijderveen; uit Rhenen: Wouter Klootwijk, Janke Run- ge, Jannie Kuipers, Dientje van Daa- len, Willie Hartman, Jannine Stam, Hennie Engelaar, Ank Landman, Jan nie Rijkse, Joke van Kerkwijk, Lia Baars, Tjamkje van Doorn, Gerda Key- man, Ans Dirkse; uit Eist: Joke Pitlo, Dinie Kouwijzer, Gert Jan Struycken, Jan van Ommeren, Tjeerd Westerhof en Johanna van Blitterswijk; uit Ingen: Cornelis Vonk, Jan v Verseveld, Henk van Heteren; uit Veenendaal: Jos Ver- durmen, Ronald Janse; uit Lienden: Riet de Koek. Van de 42 kandidaten werden er 4 afgewezen, terwijl er 38 slaagden. Voor het Middenstandsdipl. slaag den bovendien: Willie Hartman, Jos Verdurmen, Jan van Verseveld, Henk van Heteren, Jannine Stam, Ank Land man, Jannie Rijkse, Joke van Kerkwijk, Teunis van Ingen, Ronald Janse, Teu nis van Kleef, Dirk van Neerbos, Jan „Japie", de nog jonge Laponder - een intelligent apenras - heeft een snipperdag genomen. Zo betitelen zijn oppassers in Ouwehands Dierenpark althans het verblijf van „Japie" gedu rende een dag en een nacht in de vrije natuur. Want de kleine aap had kans gezien tijdens het schoonmaken van zijn ren langs zijn oppassers heen de benen te nemen. Zijn eerste toevluchts oord waren de hoge bomen in het die renpark. De talrijke bezoekers dachten dat het zo hoorde en maakten de op merking: „wat een leuk dierenpark, de apen leven hier zo maar vrij en blij in de bomen!" Let wel „apen", maar de bezoekers zagen steeds de één en de zelfde „Japie". Doordat hij telkens weer op een andere plaats in een andere boom opdook - de Laponder is snel en beweeglijk - dacht men dat er méér a- pen in de bomen woonden. Sommige dierenparkbezoekers vertelden er wel vijftig te hebben gezien. De oppassers wisten dus wel beter en hun enige en grootste zorg was: hoe krijgen we „Japie" weer zo gauw mo gelijk te pakken. Er werd van alles ge probeerd. Zelfs de lekkerste hapjes werden verlokkelijk bij zijn ren ge legd, maar hij liet zich niet verschal ken. Tenslotte was de aap nergens meer te zien. Alle hoop was toen ge richt op de volgende ochtend. Maar ook toen was „Japie" niet komen opdagen. In het middaguur echter kwam er een telefoontje op het park binnen, dat op een boerderij in de buurt van de Grebbeberg een aap was gevonden. Het dier had bewusteloos in een weiland gelegen, nadat het in aanraking was geweest met een bovengrondse elek triciteitskabel en geheel buiten westen naar beneden in het zachte gras ge vallen. De boer, die alles had zien ge beuren, was er heen gegaan, had de aap meegenomen en bij wijze van voor zorg in een kist gestopt. Toen de op passers bij de vluchteling waren aan gekomen, bleek het inderdaad „Japie" te zijn, die echter op dat moment al weer volledig bij zijn positieven was. Maar zijn vrijheid was hij kwijt en dat was maar goed ook, want hij geniet nu weer een prima verzorging en heeft 's nachts weer een lekker warm nestje bij zijn soortgenoten. Van de schok heeft hij geen nadelige gevolgen over gehouden. V*rb.Vti!igVpfkMr - Wie van de fiets op de bromfiets overgaat, doet méér dan alleen maar een „overstapje" met de bedoeling om het voortaan wat gemakkelijker te hebben. Helaas zijn er nog altijd weggebruikers, die de consequenties van een dergelijk „overstapje" niet ten volle doorgronden. Zij realiseren zich niet voldoende dat om meer dan één reden de overgang van fiets op brommer - en zelfs de overgang van het oeroude voetganger-zijn naar het rijwiel met hulpmotor - een belangrijke gebeurtenis is. (53) „Crimo en Mario vertrokken?" valt Aram drif tig uit. „Maar begrijpen jullie dan niet, dat ook zij onder verdenking staan van de moord op Miguello, de schildwacht? Niemand had dit kasteel mogen verlaten!" „Maar heer", verontschuldigt Presto zich, „zij zeiden te moeten vertrekken om de bruiloft van Mario en de zuster van Crimo voor te bereiden. Wij, knechten, kpnden deze edelen toch niet dwingen hier te blijven?" Met een wrevelig schouderophalen verlaat Aram de zaal. In gedachten verzonken slen tert hij langs de muren van het slot. Talloze vragen dwarrelen door zijn brein. Waar zou Samson Sulei- kah hebben heengevoerd? Waarom waagde de wor stelaar alles, om te voorkomen dat hij, Aram, het meisje zou spreken? Het was duidelijk, dat Samson in opdracht van iemand anders handelde. Maar wie? Mario, Crimo? En waar was Agua, de hagedis, plot seling gebleven? Het antwoord op deze laatste vraag liet niet lang op zich wachten, want plotseling hoort Aram achter zich een stem, die vrolijk roept: „Ge groet, dolende ridder." En tot zijn stomme verbazing ziet Aram zijn oude vriend Agua met het ontvoerde meisje tussen de bomen naderen. „Heer Aram", roept Suleikah opgewonden: „indien het in uw ver mogen ligt, geef deze man dan de ridderslag! Hij heeft me gered uit de handen van die schurk Sam son!" „Poeh, ridder Agua", snuift de hagedis, die met zoveel lof geen weg weet. „Dan ga ik nog liever beurzen snijden en zakken rollen zoals vroeger!" Nadat Suleikah het verhaal van haar redding in geuren en kleuren verteld heeft, stelt Aram de vraag, die hem al die tijd al op de lippen brandde: „Maar wie is de aanstichter van al deze wandaden?" Het gezicht van het meisje betrekt. „De naam van die man, die mij tot een kwelgeest geworden is", zegt zij, „luidt Crimo". (wordt vervolgd) In de eerste plaats is duidelijk dat iemand, die sneller is, ook sneller zal moeten reageren. En vooral ouderen, die om der wille van het gemak willen gaan „brommen", zullen hier ernstig rekening mee moeten houden. Voor die ouderen geldt dan nog het volgende. Met het voortschrijden van de leeftijd worden tal van bewegingen wat moeilijker. De gewrichten willen in het algemeen niet zo goed meer mee als een twintig jaar geleden. Hetzelfde geldt eveneens voor de zintuigelij ke waarnemingen; de bromfietser-in-spé, die Abraham heeft mogen aanschouwen en die op een bromfiets wil klimmen, zal moeten bedenken dat het motortje van een brommer lawaai maakt en dat hij dientengevolge een achteropkomende weggebruiker minder goed hoort aan komen dan wanneer hij op een gewone fiets zit. Samenvattend geeft het Verbond voor Veilig Verkeer tot slot van zijn kern thema „de bromfietser" aan oudere weggebruikers, die willen gaan brom men, in hun eigen belang dan ook het advies: praat even met uw huisarts en vraag hem om advies. „Kan ik nog vol doende scherp zien en afstanden schat ten? Kan ik genoeg horen om boven het lawaai van mijn brommer een auto te horen naderen? Is mijn nek niet te stijf om bij het inhalen van een andere weggebruiker éven achterom te kijken of de weg achter mij veilig is? Kan ik met de verminderde soepelheid van mijn gewrichten in geval van nood snel van de brommer afspringen zonder te vallen? Zijn mijn armen niet te stijf om tijdig en duidelijk verandering van richting aan te geven? Zal ik in een ge vaarlijke situatie niet zodanig beven dat ik de macht over mijn stuur ver lies? Is mijn reactiesnelheid wel vol doende?" Uw huisdokter zal u het ant woord geven. De kennis van de verkeersregels is gemakkelijk op te frissen. Tal van af delingen van het Verbond voor Veilig Verkeer organiseren veilig-verkeers- cursussen voor bromfietsers. Die kosten haast niets, en die geringe kosten zijn uw veiligheid wel waard. Ook de keuze van uw brommer is be langrijk. Het spreekt vanzelf dat u niet op zo'n felgekleurde snelbrommer moet gaan zitten; er zijn voldoende wat lang zamer bromfietsen in de handel. Laat de snelheid aan de jeugd, en kies een vervoermiddel dat meer past bij uw waardige status van Ommeren, Tjeerd Westerhof, Lia Baars, Johanna van Blitterswijk, Jan van Blijderveen. Van de nog jonge christelijke ulo, „De Bergschool" te Rhenen, hoofd de heer H. Moret, namen talrijke leerlin gen deel aan de eindexamens, waarvan de uitslagen als volgt zijn: A-diploma met middenstandsdiplo ma: A. J. Achterberg, H. v. d. Berg, C. A H. B. Berendsen, D.'J. de Jong en B. de Vries, allen uit Rhenen; M. Lind ner uit Lienden; J. P. v. Leerden en J. A. de Weijer uit Ochent; P. van Har- tigh uit Amerongen. A-diploma met wiskunde: A. C. Baars, W. H. G. Bovenschen, C. van Ingen, H. M. Klaassen allen uit Rhenen; N. J. Spaan uit Kesteren; J. H. A. M. Steke lenburg uit Eist; W. H. Verwoert en J. C. Roelof sen uit Opheusden; J. den Hartigh en W. C. Schouten uit Ame rongen. A-diploma zonder middenstandsdi- ma: D .C. Simon uit Rhenen; L. J. de Haas uit Lienden. Afgewezen werden 5 kandidaten voor het A-diploma. Voor het B-diploma slaagden. A. Ha- gedoorn. R. Moret en R. H. Wildekamp allen uit Rhenen. Voor het B-diploma werden geen kandidaten afgewezen. In Ouwehands Dierenpark heeft een kangoeroe een rat doodgebeten. De op passers vonden het dode beest bij de kangoeroe in de voederbak. Beide die ren zijn knaagdieren, maar hier geld dus het recht van de sterkste. Onge wild hielp de kangoeroe hier een handje bij de rattenverdelging. HET 40-JARIG JUBILEUM SCHOOL ACHTERB.STRAATVVEG De voorbereidingen voor het te vie ren jubileumfeest vorderen gestaag. De feestcommissie, bestaande uit enkele ouders van schoolgaande kinderen, hebben één en ander uitgewerkt en dit aan het bestuur van de school voorge legd. Het is de bedoeling dat er dinsdag middag 4 september een receptie zal worden gehouden in het gebouw van de V.G.L O.-school aan de Prins Bern- hardstraat. Deze receptie zal een wat besloten karakter dragen en meer be doeld zijn voor autoriteiten en geno digden. Daarnaast zal op dezelfde datum, dus 4 september, 's avonds een feeste lijke bijeenkomst gehouden worden in het gebouw Irene. Het programma van deze avond zal o.m. vermelden: Geschiedenis van de school, voordracht, muziek en zang. Hieraan wordt medegewerkt door: de- clamatrice, leerkrachten, ouders, kin deren. Deze avond is toegankelijk voor: ouders van leerlingen, oud-leerlingen en oud-leerkrachten. Wel moeten deze zich van te voren opgeven aan het adres: Koningshof 8. Men krijgt dan een programma toe gezonden, dat tevens dient als toe gangsbewijs. Dit moet zo wel, daar de commissie anders niet kan bekijken, wat er die avond verwacht kan worden. Giften voor het jubileum-geschenk kunnen ook aan dit adres worden af gedragen, of overgemaakt worden op giro 625113 t.n.v. G. A. Verbaas, Ko ningshof 8. Voor de schooljeugd zal er woensdag middag een feestmiddag gehouden wor den eveneens in het gebouw Irene. „U heeft zich niet bepaald als een dame gedragen. Doodschamen moest u zich", zo drukte de Politierechter zijn verontwaardiging uit over de diefach tige en gemene gedragingen van de 22-jarige inpakster M.C. D. uit Putten In een café had zij op 3 juni kennis gemaakt met een zekere v.d.H., die zij zo aardig vond dat deze haar met de brommer naar huis mocht brengen. Zij vond hem echter toch ook weer niet zó aardig dat zij hem helemaal vertrouwde en daarom vroeg ze hem om een 'onderpand, waarop de door liefde verblinde metgezel haar zijn welgevulde portefeuille in beheer gaf. Zij had al een blik in de portefeuille geslagen toen haar chauffeur onderweg even naar toilet moest en had daarbij tevens opgemerkt dat hij wel wat zou kunnen missen. Als u het gezelschap waarmee u zich iinlaat niet vertrouwt, waarom laat u zich dan door zo'n iemand naar huis brengen?, wilde de Politierechter we ten. De stukken doornemend vond hij ook nog zoiets, dat duidde op vertoe ven in het struikgewas, hetgeen de in pakster ten stelligste ontkende. Al met al kon zij geen motivering aanvoeren waarom zij twee biljetten van 100.- uit de portefeuille van haar reisgezel had weggenomen. „Misschien was het een wraakneming of was het om hem te plagen?", veronderstelde de Politie rechter. Volgens haar was dit echter niet het geval. „Ik vond het rot toen het eenmaal gebeurd was", bekende zij. De officier van Justitie achtte de diefstal niet bewezen. Hij eiste op grond van de gepleegde verduistering tegen verdachte twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd en een boete van 75.- of vijftien dagen hechtenis. Geachte redakteur, Naar aanleiding van 't artikel „Voor de oudere lezers", waarin voorkomt, dat de opstap bij treinen, bussen enz. dikwijls te hoog zijn voor ons ouderen, wilde ik opmerken dat het, voor het in- en uitstappen der bussen, zeer veel zou schelen, indien de bussen zoveel mogelijkdicht bij de trottoir-band stop ten. Dit zou het in- en uitstappen der ouderen zeer veel vergemakkelijken. Hoogachtend, M. v. Schuppen Pr. Bernhardlaan 7, V'daal

De Vallei | 1962 | | pagina 3