Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken WELKOM AAN DE JEUGD bij de vierde leugdvierdaagse Burgemeester Hazenberg schreef „zijn" jongens in Nieuw-Guinea TABAK IS WEER GEZOND Koopcentrum Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Streek-evenement groeit langzaam maar zeker AMERONGEN EDERVEEN OPA HEEFT VERKERING SCHERPENZEEL 36e jaargang VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 Nr. 61 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg - De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Afleiding De tocht Veenendaals jongetje ernstig gewond Sergeant Huiberts: „Schrijf ons terug IN HET ZE WAREN VERHUISD DRINGEND BEROEP Gouden huwelijksfeest WAARDE 17,50 Zomeravondmarkt deed het goed Oranjefeesten in Amerongen Zondag 5 augustus a.s. hoopt H.K.H. Prinses Irene haar 23e verjaardag te vieren. ONS NIEUWE FEUILLETON Speeltuin in de Oranjewijk te Scherpenzeel Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lQnen) - Giro 563427 Redaktie: F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b|| de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De wandelsport in Zuid-Oost-Utrecht is echt niet stief moederlijk bedeeld. Integendeel er zit volop leven in en al laat hier en daar soms de onderlinge samen werking ietwat te wensen over, wandeltochten zijn er in het seizoen bij de vleet. Zo kent Rhenen zijn Grebbe- tocht, Eist zijn Stuyvenbergmars en voor Amerongen staat er half augustus weer een grote tocht op het pro gramma. Veenendaal met zyn intensief verenigingsleven blijft hierbij gelukkig niet ten achter. De tal van wandel sportverenigingen zorgen voor het nodige leven in de wandel-brouwerij en het eerstvolgende grote wandel evenement is de VEENENDAALSE JEUGDV1ERDAAGSE, die in de loop van de vier bestaande jaren langzaam maar zeker uitgroeit tot een streek-gebeurtenis. Deze Zoiets mag verheugend genoemd wor den, want ook op dit gebied bestaat er konkurrentie. Er zijn namelijk in ons land meerdere Jeugvierdaagsen, doch op één belangrijk punt wijkt Veenendaal af van alle andere tochten in den lande. Men spreekt hier van een „groot feest", omdat er naast de vier dagen dat er gewandeld wordt, ook nog een aantrekkelijk en gevarieerd ontspan ningsprogramma afgewerkt wordt. Wethouder C. N. v. Kuyk schreef te recht in het voorwoord van het keurig uitgevoerde programma-boekje: „Vier da gen wandelgenot met als aanvulling een verantwoord ontspanningsprogramma be tekent voor de jeugd een welkome aflei ding en een nuttige vrijetijdsbesteding gedurende de vakantietijd". Om even bij die ontspanning te blijven: cp de eerste dag van de Vierdaagse - dinsdag 7 augustus - worden alle deelne mers 's avonds in gebouw Eltheto ver wacht waar een prachtige jeugdfilm ver toond zal worden. De kinderen behoeven geen entree-geld te betalen en mogen er op vertoon van de wandelkaart in. De tweede dag (woensdag): 's morgens kunnen de jongens en meisjes meedoen met volksspelen i.n Veen endaal-zuid, ter wijl 's avonds het Hollandia-Meisjeskoor optreedt en misschien ook nog een goo chelaar. Op de derde dag (donderdag) kunnen de vierdaagse-lopertjes meedoen aan zwemwedstrijden in het Bergbad, waarby zelfs medailles te winnen zyn. In de avonduren komt de heer Ooster- welder uit Amsterdam, een meesterver teller die zijn gehoor wel weet te boeien. De laatste dag begint met een speur tocht en het hoogtepunt van ieder jaar is weer de intocht van de Vierdaagse. Er zullen dit jaar drie muziekkorpsen aan deelnemen. Men zou bij al die ontspanning de wan deltocht zelf bijna vergeten, maar er moet worden getippeld óók. Iedere middag tussen half twee en twee uur zullen de groepen en individuelen vanuit garage Schoonhoven aan de Indu strielaan van start gaan. Het hoofdkwartier van de vierdaagse is tocht onderscheidt zich van alle andere door het feit, dat het hier enkel en alleen de jeugd betreft. Een „tweede Nymcgen" dus voor de kinderen van 6 tot en 'met 18 jaar, waarvan er ongetwijfeld later zullen verhuizen naar de grote Vierdaagse. In eerste instantie is deze Jeugd- vierdaagse, die qua organisatie veel tijd en vakkundig heid vergt, opgezet voor de jeugd uit onze gehele om geving. Dit streek-karakter is inmiddels uitgegroeid tot op landelijk niveau - wel in bescheiden mate nog, maar dat er ook nu weer kinderen aan de start zullen ver schijnen uit Groningen, Amsterdam, Hilversum en tal van andere plaatsen, is een bewijs dat onze Jeugdvler- daagse steeds meer bekendheid gaat krijgen. Jeugdgebouw aan de Industrielaan. Bij aanmelding krijgen ze dan een startkaart. Het is voor de vierde keer dat de Jeugdvierdaagse van start gaat. Vorig jaar waren er 600 deelnemers. Bij goed weer zullen het er nu méér zyn, althans daarop wordt door de organi satoren van harte gehoopt! Het 9-jarig zoontje van de PUEM-em- ploye D. Bos uit Veenendaal is woens dagmiddag by een verkeersongeval te Ede zeer ernstig gewond en naar het zieken huis overgebracht. De heer E. was 's middags met vijf van zijn kinderen en een vriendinnetje uit Ammerstol een tochtje gaan maken. Op de Arnhemseweg te Ede, verzuimde hij voorrang te verlenen aan een van rechts komende militaire auto, bestuurd door de soldaat S. B. bleef ongedeerd doch zijn zoontje liep ernstige hoofdwonden op en werd in al lerijl naar het ziekenhuis overgebracht. De andere kinderen werden licht gewond. De personenauto werd aan de rechterzijde geheel vernield. NIEUWE CURSUS HANDELSAVONDSCHOOL Op 3 september a.s. begint de Handels avondschool te Veenendaal met de nieuwe cursus voor het Middenstandsdiploma. Aangifte kan geschieden bij P. Hey, In dustrielaan 10; Ant. de Ruiter, Hoogstraat 12 en A. W. Bos, Hoofdstraat 91. in het Jeugdgebouw gezeteld, zodat alles dicht bij de hand is. Hier worden o.a. startkaarten verstrekt en kan men alle inlichtingen verkrijgen die gewenst wor den. Er zyn drie afstanden t.w.: 10 km., 15 km. en 18 km. Het inschryfgeld is naar gelang van de leeftyd en vari eert van 1.25 tot 2. Omdat vrijwel alle kinderen met va kantie zijn, wordt ook een grote deelna me verwacht uit de plaatsen in onze omgeving. De kinderen kunnen zich mel den vanaf dinsdagmorgen 10 uur in het Alle Veenendaalse militairen die thans in Nieuw-Guinea hun dienst plicht vervullen, hebben begin vorige maand geheel onverwachts een brief gekregen van Mr. Dr. J. Hazenberg. De burgemeester heeft dit schrijven gericht als oud-lid zijnde van het Veteranenlegioen Neder land en het is door de Veenendaalse militairen bijzonder op prijs ge steld. Aangezien Mr. Dr. J. Hazenberg momenteel met vakantie in het buitenland verblijft, konden wij hieromtrent geen nadere bijzonder heden krijgen. Wat wij wél ontvingen, was een brief van Dpi. sgt. Huiberts van de Geerseweg, die vanuit Hollandia een groet richt aan alle ingezetenen. Wij laten deze brief hier in zijn geheel volgen: Hier even een berichtje uit Hollan- j wij leven is de post. Zeg, Veenehdalers dia, de hoofdstad van Nieuw-Guinea. (ook de meisjes) als u soms niet weet wat u doen moet, schrijft u dan eens een keertje naar de Veense jongens in Nieuw-Guinea. De adressen kunt u op het gemeentehuis krijgen, daar zullen zij u graag helpen, dat heb ik gelezen in de brief, die ik van de burgemeester heb ontvangen. Ze zullen u er erg dankbaar voor zijn. Ik wens u allen heel veel succes en tot ziens in Veenendaal. Dpi. sgt. Huiberts H., Rnr. 42 07 26 140 A-Cie., 1ste pel. 81 mm 17e Inf. Bataljon Napo 5500 Utrecht-Station. (Onvoorziene omstandigheden voor behouden ligt het in onze bedoe ling om binnenkort van alle in Nieuw-Guinea verblijvende mili tairen uit Zuid-Oost-Utrecht, groe ten via ons blad te laten overbren gen.) Red. Het komt van een oud-V eenendaler. Op tweede Pinksterdag ben ik met het wordt iedere DINSDAGMOR GEN en ZATERDAGS de ge hele dag een interessante wa renmarkt gehouden in het cen trum van het dorp. zijn de winkels op WOENS DAGMIDDAG na 13.00 uur ge sloten. trekt de koopavond op VRIJ DAG tot 21.00 uur altijd weer grote belangstelling. en zijn de winkels ZATERDAGS de gehele dag (tot 18.00 uur) geopend. schip de „Waterman" in Hollandia aan gekomen en ik zit hier dus ongeveer twee maanden. In die tijd heb ik al heel veel van de levensgewoonten van dit land gezien. Ik zit hier heel best in het mooie uitgestrekte stadje Hollandia aan de prachtige baai gelegen. Sommige bur gers denken er blijkbaar anders over, want vanavond vertrekt de „Zuider kruis" helemaal vol met burgers, die naar Biak of Nederland teruggaan. Wij arme militairen willen ook weg, maar wij moeten echter blijven. Er gaan hier heel veel mensen weg, die liever niet gingen, maar zij moeten van de maat schappij waarvoor zij werken. Het is hier nog seeds rustig en ik hoop, dat het voorlopig ook zo blijft in Nieuw-Guinea. Nu kunnen wij bijna iedere avond luisteren naar het ver- zoekplatenprogramma, wat zo belang rijk is voor ons. Het verstevigd im mers de band met ons vaderland en dal verhoogt het moreel van de jon gens. Een ander belangrijk ding waarop De 16-jarige G. uit Hilversum kwam zaterdagavond welgemoed in Veenendaal aan om by familie zyn vakantie te gaan doorbrengen. Groot was echter zyn schrik toen hy merkte dat zyn oom en tante niet meer op het bekende adres woonden. Geld om terug te gaan had hy niet meer, zodat hy zyn nood maar ging klagen by de politie-wacht. Daar boden ze de onfortuinlyke logé een gratis nachtverbiyf aan, terwyl Hermandad hem zelfs de volgende ochtend aan een nieuw adres van familie hielp. Erg dankbaar schynt de knaap hiervoor niet geweest te zyn, want een dag later zat hy weer op het zelfde bureau, maar nu omdat hy in de kraag gepakt was voor het plegen van baldadigheid in het cen trum van het dorp De organisatoren van de Veen endaalse Jeugdvierdaagse doen 'n dringend beroep op jongens en meisjes van 15-18 jaar om te komen helpen. Zy kunnen meelopen met een klein groepje kinderen; maar kun nen desgewenst ook ingezet worden als controlepost enz. Zy die behulpzaam willen zyn, worden verzocht maandagavond 6 augustus a.s. om half acht in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan te komen voor de taakverdeling. Vandaag herdenkt het echtpaar v. Ka- pelleveen-van Doorn aan de Achterkerk straat te Veenendaal het heugelijke feit vijftig jaar geleden in het huwelijksboot je te zijn gestapt. Uit dit huwelijk zijn 5 kinderen en 9 kleinkinderen geboren. Bruid (72) en bruidegom (73) genieten bei den nog een goede gezondheid. Zonder twijfel zal het dit echtpaar vandaag niet aan belangstelling ontbreken. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer P. v. Beek van de Emmalaan is geslaagd voor de Vakbekwaamheidsproef kleinhandel in Meubelen, die te Rotterdam werd afge legd. Hij genoot zijn opleiding bij de Stichting Vakopleiding Meubileringsbe- drijven. UIT HET POLITIERAPPORT Maandag ontstond er een aanrijding tussen twee bromfietsers op het fietspad nabij Eist. De ene bromfietser ging pas seren op het moment dat uit tegenover gestelde richting een andere bromfietser kwam aanrijden. Beide liepen enkele lichte verwondin gen op. Woensdagavond reed een dame met haar auto op de Bergweg, toen zij door niet geheel duidelijke omstandigheden van de weg in de heg raakte. De auto werd daarbij behoorlijk bekrast. De vraag is of de oorzaak gezocht moet worden bij een passerende automobilist, die de dame zo vlak zou hebben kunnen passeren dat ze gedwongen werd de weg te verlaten, of dat ze geschrokken is van de passe rende auto. AMERONGER IN VIERDAAGSE TE NIJMEGEN Onze bekende Amerongse wandelaar M. Harinck heeft verleden week weer met veel gemak voor de elfde maal de Vierdaagse te Nijmegen gelopen. In tussen heeft deze wandelaar er zo'n slordige 8000 kilometer opzitten sinds hij begonnen is met de wandelsport te beoefenen. Deze prestatie is een har telijke felicitatie waard. PUZZELRIT VOOR FIETSERS EN BROMFIETSERS Wij herinneren nog even aan de puz- zelrit voor fietsers en bromfietsers wel ke zaterdagmiddag wordt georganiseerd door Veilig Verkeer en de Oranjever eniging. Vanaf half één kan men zich inschrijven in hotel Buitenlust. Vorige week is de Valleiriks uit gegeven bij boekhandel Waiboer, Rhenen, en niet gevonden. De waarde is hierdoor gestegen tot zeventien gulden vyftig. De nieuw uit te geven riks is genummerd met 2 QE 059318 By inlevering op ons bureau voor a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. De zomeravondmarkt die op de Hof is gehouden heeft aan de verwachtingen voldaan. De Amerongse zakenlieden, van wie een vijftiental aan deze markt deel nam, zyn best tevreden. Vërschillende van hen willen het er elke week voor doen. Deze marktavond is hoofdzakelijk gehouden om als attrac tie voor inwoners en vakantiegasten te dienen. In deze opzet is men dan ook geslaagd. De grootste drukte concen treerde zich tussen 8 en 9 uur, tengevolge waarvan men in verschillende kramen handen tekort kwam. Overigens is deze markt ook een succes voor het WV, die het initiatief nam en de kraampjes gratis ter beschikking stelde van de deelnemers. Donderdagavond brandde voor het eerst de verlichting van de Sint Andriestoren, waardoor het geheel een feestelijk idee kreeg. Gisteren zyn in Amerongen de oranje feesten begonnen met een mars van „Ons Genoegen" door het dorp waarvoor grote belangstelling bestond. Voor vanavond staat om half acht een concert op het programma van de mu ziekvereniging „Prinses Juliana" uit Eek en Wiel. Na acht uur is er taptoe in de tuin Lievendael met vrije toegang. Zaterdag, tre laatste dag van de feesten, wordt s middags een puzzelrit voor fiet sers en bromfietsers gehouden met als start en finish hotel Buitenlust. Gedu rende deze dagen zijn er op de Laan ook diverse attracties. Wegens de geringe deelname is de aan gekondigde allegorische optocht afgelast. (Foto Max Koot) EXTRA LEERKRACHT AAN KON. JULIANASCHOOL In verband met een grote toevloed van nieuwe leerlingen aan de Herv. Kon. Juli- anaschool te Ederveen heeft de Min. van O. K. en W. gunstig beschikt op een des betreffend verzoek een extra leerkracht (de 7de) te mogen aanstellen voor het eerste leerjaar. De eerste klas kan nu gesplitst worden met ieder een onderwijzeres. Tevoren was de toestand zo dat soms meer dan 50 leerlingen in een klas het onderwijs moesten volgen. HERVORMDE JEUGD MAAKTE UITSTAPJE De meisjesver. .Kleine Kracht" en de knapenver. Samuel" van de Ned. Herv. Gem. maakten vrijdag een gezellig ui Theo de Haan, een fabrikant van souvenirs, maakt voor zijn gezond heid een vankantiereis over de Rijn per schip. Daarop leert hij een lerares aan een huishoudschool in Utrecht kennen, Cobie Verleun. Ze vinden elkander sympathiek en in Boppard komen ze beiden plotse ling tot de ontdekking, dat ze van elkaar houden. Maar Theo is 48 en Cobie 33. Bovendien heeft Theo drie getrouw de kinderen en is zelfs al twee keer opa. Hoe zullen de kinderen reage ren? Want kort na de vakantie komt men tot deze ontdekking: Lien, de dochter, is de eerste, die na de reis tot deze voor haar ont stellende conclusie komt. Natuurlijk weten de beide zoons het kort daar op. Wat gaan ze doen? Zullen ze hun vader dit late geluk gunnen? Of gaan ze proberen deze romance te verstoren? In ons nieuwe feuilleton, waarmede wij vandaag een aanvang maken, zult u de belevenissen van Theo de Haan, de achtenswaardige fabrikant uit Lochem, en de terughoudende Cobie Verleun, de huishoudschooljuf uit Utrecht, met belangstelling en spanning lezen. Krijgen Theo en Cobie het geluk, dat hen plotseling in de schoot is geworpen? Wij verklappen het niet. U zult dit zelf in de komende we ken kunnen lezen en de naam van de schrijster, Gré de Boer, is een garantie, dat u aan het slot geheel bevredigd zult zijn. We wensen u veel genoegen. DE REDAKTIE stapje naar Rotterdam en Den Haag. In de Maasstad werd een rondvaart gemaakt en de tunnel bezichtigd. In Delft bezocht men de Nieuwe Kerk. Voorts werden in Den Haag het Pano rama Mesdag en Madurodam bewonderd. Aan het strand in Scheveningen' werd verder verpozing gezocht. Op de terug reis werd in Leusden nog even gestopt bij een speeltuin, waarna men in goede stem- miing in Ederveen terugkeerde. 's Morgens bij het vertrek regende het flink, maar onderweg verbeterde 't weer aanzienlijk, zodat het een fijne dag werd. KALVERDIEFSTAL Door de politie werd vorige week aan gehouden V. uit Ederveen, die ervan ver dacht wordt drie kalveren te hebben ge stolen op de veemarkt te 's-Hertogen- bosch. Reeds lange tijd is de speeltuinvereni ging doende om in de „Oranjewijk" een speeltuin te doen komen. Hiervoor was reeds een ruimte bepaald. Nu is men dan begonnen met behulp van het gemeente bestuur. Het initiatief hiertoe is in hoofdzaak wel te danken aan de heer Mes van de Prinses Irenelaan. Voor een der Oranje feestdagen werd de Prinses Irenelaan ver sierd. Hiermee won men al direkt de eerste prijs voor de versiering en een derde prijs voor de verlichting. Toen werd er gedacht om een buurtvereniging op te richten, doch dit is later veranderd in speeltuinvereniging daar dit bij velen beter in de smaak viel. Zo werden er verdere plannen gemaakt met ten eerste de speelgelegenheid in de Oranjewijk. De vereniging heeft in eerste instantie toestemming gevraagd aan de gemeente, die akkoord ging met als voor waarde dat Gedeputeerde Staten eveneens hun goedkeuring zouden verlenen, het geen inmiddels is gebeurd. Door de ge meente is eveneens een bedrag beschik baar gesteld van 1800. Momenteel telt de vereniging 43 leden. Nu zal men speelattributen kopen zover de kas dit toelaat. Deze zomer komt er in ieder geval een klimrek en een zandbak. Volgend jaar hoopt men de speeltuin officieel te openen. Dank zij een intensieve bespui ting met een degelijk bestrij dingsmiddel, is de tabak dit jaar vrij gebleven van de gevreesde schimmelziekte. Op de meeste ta baksvelden is men al druk bezig met de pluk, terwijl de tabaks- schuren 'reeds in gereedheid ge bracht zijn om de bladeren te la ten drogen. De stemming in de tabakscentra Rhenen, Eist en Amerongen is van zelfsprekend goed. De nog overgeble ven telers, die na de verwoesting van de schimmelziekte, opnieuw het risico hebben gelopen, hebben de planten ie dere week intensief bespoten. xxx De tabak ontwikkelde zich prima en gelukkig viel nergens een spoor van de ziekte te ontdekken. Volgens de telers is er in geen jaren zulke mooie tabak verbouwd, terwijl het bespuiten geen nadelige gevolgen heeft voor wat be treft de kwaliteit. Vergeleken bij vier jaar geleden, vóór de komst van de schimmelziekte, is er thans de helft minder tabak ver bouwd. Doordat het er thans naar uit ziet dat men de ziekte onder de knie heeft, is het zeer wel mogelijk dat de tabakscultuur in deze plaatsen een op leving tegemoet gaat. Dit zal echter ook grotendeels afhankelijk zijn van de prijzen die de opkopers voor de tabak gaan betalen, alhoewel ook hierin wij zigingen op komst zijn. H0QFDSTP 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en tagateor 2 - Tel. 3 Veenendaal, Kana&lweg 2018

De Vallei | 1962 | | pagina 1