mogen wij daarmee spelen AARDGAS Voorkom voedselvergiftiging Hitier goochelde met Engelse Ponden Seller Set HET PAARD IN DE WEIDE - WATER - ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 3 AUGUSTUS 19G2 Nr. 61 EEN AUTO VOL SPEELGOED VOOR DE KINDEREN IN BENNEKOM Verwelkomd Verrassing Toespraak Nagekomen giften BINNENKORT KAN NEDERLAND KOKEN OP VOOR DE VROUW 1922 1962 mmmnsms Puzzel vorige week OPLOSSING PUZZEL Nr. 64 PARADOX nylons in de nieuwe mmtmtrnsffi ESPRESSOi ZEER BELANGRIJK VOOR ALLES WAT LEEFT De Heer der slangen Onze taal kent helaas geen woorden om de blijd schap en de vreugde te beschrijven van de meer dan twintig gehandicapte kinderen in het Phila- delphia-vakantiehuis in Bennekom, toen daar even vóór de vakantie het eindresultaat van de actie „Heeft u nog wat speelgoed over?" werd aange boden. Dit resultaat van een actie op zeer korte termijn was in één woord formidabel Hetgeen gegeven was varieerde van kleine speelgoed-auto- tjes tot enorme poppenhuizen en grote beren en alles nog in prima staat. Geen wonder dat zowel de directrice als de kinderen met stomheid geslagen waren, toen er geen eind aan de stroom speelgoed scheen te komen. Wanneer er ooit een gift zo dank baar aanvaard werd en zo op zijn plaats is, dan was het wel hier Omdat vooral ook de neven en nich ten van Tante Jos zo hun best gedaan hadden om de actie te doen slagen, werden bij loting drie afgevaardigden aangewezen die bij de aanbieding aan wezig mochten zijn. Het waren Pleuntje van Laar uit Rhenen, Joke Jansen uit Eist en Ton- ny v. d. Weert uit Veenendaal, die met ons de reis naar het mooie vakan tiehuis in Bennekom maakten. We werden allerhartelijkst verwel komd door de directrice. Er moest nog even gewacht worden op de deputatie van Philadelphia uit Veenendaal die de eerste stoot tot de speelgoed-actie heeft gegeven en die al het ingezamel de speelgoed mee zou brengen. Even over achten arriveerde de de putatie en het leukste van alles was, dat zelfs de directrice niet wist wat wij nou allemaal precies kwamen doen. Het zou niet lang meer geheim blij ven. De meer dan twintig gehandicap te kinderen werden even stil toen er een groep vreemde mensen de recrea tiezaal binnen stapten. Een mooie zaal maar zonder speelgoed! De stilte duurde niet lang. Vlugge handen begonnen met het uitladen van het speelgoed, dat in de recreatiezaal werd opgestapeld. Die stapel werd steeds groter en groter. De kinderen, eenvoudig van geest, moesten het allemaal nog even verwerken. Toen „Oh Kijk nou eens Kijk nou eensl Mogen wij daar mee spelen „Nog méér nóg méér nóg méér ...!"- ze schreeuwden het uit van vreugde. Ze kwamen ogen en han den tekort. Eerst helemaal geen speel goed en nu, in tien minuten tijds, een grote berg poppen, poppenwagentjes, een wieg, een sjoelbak, fluiten, trom mels, ja en wat eigenlijk niet? Ontroerend - dat is het beste woord om de reacties van deze kinderen te beschrijven. Mijnheer Bulsink uit Veenendaal. promotor van de aktie, hield een korte toespraak, zo maar spontaan in het midden van de recreatiezaal en de ronddansende kinderen. Hij herinnerde aan de dag dat de afd. Veenendaal het tehuis bezichtigd Munnikenweg 23; Lenie v. d. Bis, Zand- had. „Het viel ons op dat er zo weinig speelgoed was en wij hebben toen ge zegd er moet iets komen. Dank zij de medewerking van „De Vallei" is het een grootse actie geworden en wij zijn dan ook blij dat het blad ons initia tief heeft overgenomen. Doch laten we vooral dank brengen aan alle gevers en geefsters, o.w. in het bijzonder de jeugd!", aldus de heer Bulsink. Vervolgens bood Joke Jansen uit Eist straat 77; Hennie Spies, Buurtlaan 26; Henk Scholten, Heemskerkstraat 47; Kees Donkelaar, Pr. Bernhardlaan 55; A. v. d. Kraats, Kerkewijk 66; Jan Croes. Eiken laan 4-bis; Pia Blom; Henneke v. d. Bosch, Kerkewijk 45; Gert Jan de Haas. Markt 16; Jeanet v. Hunnik, Hoofdstraat 35; Marja Hoogeboom, Populierenlaan 6; Hennie v. Dijk, Wilhelminastraat 25; Bos van Leeuwen, Kees Blom, Kees v. d. Haar, Jan vermeerstraat 15. Allen harte lijk dank! de directrice een present aan, waar op de directrice met haar kinderen 'n driewerf hoera aanhief. Nogmaals, zo er ooit grote dank is ge weest voor iets dat geschonken werd, dan was het hier in de recreatiezaal van het Philadelphia-tehuis in Bennekom. De drie kinderen van Tante Jos hebben het met eigen ogen gezien en zelfs zij werden er stil van. Daarom hulde aan alle gevers en geefsters. U kunt er van verzekerd zijn dat uw gift de juiste bestemming heeft gekregen! Na de sluiting van de aktie ontvingen wij nog speelgoed van: Willem Uitten- bogaard, Dr. Colijnstr. 19-1; Gerda Hen- driksen, Prunuslaan 6 (Rhenen); Bram Janssen, Groenelaan 7, Jan Schuilenburg, Onlangs werd in de provincie Groningen een grote hoeveelheid aardgas ontdekt. Naar schatting is het aardgasoppervlak zeker 150 miljard kubieke meter groot, doch het is geenszins uitgesloten, dat deze hoeveelheid nog groter is, omdat men binnen kort weer opnieuw gaat boren. Op basis van de thans bekende hoeveelheden aardgas in Nederland, kan men 20 jaar lang ongeveer 27 procent van de huidige totale ener giebehoefte dekken. Dit betekent een revolutionaire ontwikkeling in onze energie behoefte. De directrice hield een gezellig praatje met de drie afgevaardigden van de speel goedactie. Het zjjn v.l.n.r.: Tonny v. d. Weerd uit Veenendaal; Joke Jansen uit Eist en Pleuntje van Laar uit Rhenen. „Een beer een grote beer". De kleine peuter, op schoot bij de zuster, kon er alleen maar naar kijkenzo verbouwereerd was ze. Haar kollegaatje links kijkt gespannen toe. U hebt waarschijnlijk wel eens zomerdiarree gehad. En anders toch wel iemand in uw naaste omgeving: een familielid, uw buren, een medewerker op het werk. Veel mensen, misschien ook u, beschouwen het optreden van buikpijn, koorts en heftige diarree in het warme jaargetijde als iets onvermijdelijks. Dat is het niet. Onze „zomerdiarree" hebben we in 99 van de 100 gevallen te wijten aan onze zorgeloosheid wat betreft persoonlijke hygiëne en hygiëne bij de bereiding van ons voedsel. De onaangename verschijnselen worden veroorzaakt door be smetting met een bacterie, de salmonella. Deze bacterie kan vaak óp of in voe dingsmiddelen voorkomen, hetzij door besmetting van „buitenaf", hetzij doordat en dat komt vooral bij vlees voor het dier zelf besmet was. Wanneer de salmonella in kleine hoeveelheden aanwezig is, merken we er niets van. Alleen wanneer hij zich sterk vermeerderd heeft, is gevaar voor onze gezondheid te duchten. In een warme atmosfeer kan deze bacterie zich het beste vermenigvuldigen. Dit is de reden dat de ziekteverschijnselen vooral in de zomer optreden. Geef de bacteriën geen kans! Zorg, dat zij zich niet kunnen vermenigvul digen: bewaar het voedsel bij lage temperatuur; bereid het zo snel moge lijk. Van belang zijn de volgende punten: Gebruik vers vlees. Bedenk, dat de slager het vlees in zijn koelinrichting of gekoelde toonbank beter kan be- JUBILEUM-AANBIEDING Geheel stalen herenhorloge met centrale sekonde-wijzer. Schokvrij. Onbreekbare veer. Waterproof. Lichtgevende wijzers en cijfers 42,50 Goud - Zilver - Uurwerken Horizontaal: 1 ido, 4 nabob, 8 wel, 11 Ermelo, 13 ober, 16 ah, 18 keep, 19 kree, 20 pa, 21 pen, 23 er, 24 Nico, 25 ros, 26 eens, 28 bleu, 29 Eos, 30 orde, 31 te, 32 slinger, 35 Ede, 36 lade, 38 orde, 39 re, 40 do, 41 ent, 43 i.e., 44 li, 45 Erie, 47 soes, 49 non, 50 Engelen, 53 L. S., 54 Nice, 55 oei, 56 raak, 58 Lech, 59 pol, 60 klak, 61 Be, 62 oer, 64 Ir, 65 maar, 66 tree, 68 ma, 69 karn, 70 Voorst, 72 bot, 73 groen, 74 pal. Verticaal: 2 de, 3 ork, 4 Neer, 5 alp, 6 Bo, 7 Borculo, 8 wee, 9 er, 10 hap, 12 mees, 14 beo, 15 das, 17 Heerde, 19 kies, 20 pose, 22 Nede, 24 nl., 25 roge, 27 Ne, 28 bede, 29 ende, 30 Oerle, 31 Ta, 33 iris, 34 reine, 36 Loil, 37 Ens, 40 drei, 42 tolk, 44 Lochem, 45 egel, 46 eerlang, 48 es, 49 Nico, 51 Noor, 52 maar, 54 ne, 57 A.K., 58 leer, 59 pil, 60 kar, 61 bron, 63 ras, 65 mat, 66 toe, 67 esp, 69 k.o., 70 v.o., 71 Ta. Een van Nazi-Duitslands best bewaarde oorlogsgeheimen is nu aan de open baarheid prijs gegeven. Het is de „Aktion Krüger", de grootste valsmunterij uit de geschiedenis en een van Hitlers geheime economische wapens in de tweede wereldoorlog: de productie van valse Engelse ponden tot een waarde van 8,4 miljard gulden, die de Engelse geldmarkt volledig moest ontwrichten. Volgens Hitier zou er door deze infiltratie met valse ponden een chaos in Enge land ontstaan, die de weegschaal ten gunste van Duitsland zou doen doorslaan. De snelle opmars van de Amerikaanse troepen haalde een streep door de reke ning, maar door een toeval kwam een deel van de valse ponden toch nog in circulatie. Momenteel moet ons land 40°/» van de energiebehoefte importeren, maar door dit enorme aardgasveld zou Nederland in plaats van te importeren kunnen gaan exporteren en deze positie lange tijd kun nen blijven innemen. RESTEN VAN DIERTJES Aardgas kan alleen uit een petroleum- houdende en veenderige bodem opstijgen en is ontstaan uit de overblijfselen van ontelbare in zee levende microscopische diertjes, die vroeger, toen de streken waar nu aardgas wordt gevonden nog door de zee werden overspoeld, zijn ge storven. Indien de afgestorven resten van deze diertjes niet geheel verrotten door gebrek aan zuurstof, gaan zij onder de druk van de op hen stapelende aardlagen over in koolwaterstoffen. De grootte van die waterstofmoleculen maakt uit of er olie of gas tijdens het miljoenen jaren durende proces wordt gevormd. Reeds in 1904 is men begonnen met verkennings boringen. Dit geschiedde toen door de Dienst der Rijksopsporing. Later nam de Bataafse Petroleummaatschappij dit werk over, maar belangrijke resultaten werden niet geboekt. Na de oorlog werd door de Shell en de Standard Oil of New Jersey een N.V. in het leven geroepen, die de naam Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) kreeg en ons land ging aftasten en de bronnen ging exploiteren. GESCHIEDENIS Het gebruik van gas voor de industrie of huishouding is niet iets van de laatste jaren. Bekend is, dat de Maastrichtenaar Jan Pieter Munckelers al in 1774 doelbe wust gas uit steenkolen bereidde door kolen in een geweerloop te verhitten. Het aldus ontwikkelde gas gebruikte hij voor verlichting van zijn huis. Onafhankelijk van hem bestudeerde de Engelsman William Murdoch de bereiding van gas uit steenkool en in 1802 slaagde hij erin. Hierna volgden verschillende verbeteringen en werd het ook aange wend voor kook- en verwarmingsdoelein den. Vooral het gebruik van verwar- mingsgas nam een enorme vlucht toen in 1826 te Amsterdam de eerste gasfabriek werd opgericht. Het aardgas wordt steeds belangrijker omdat het veel goedkoper is dan fabrieks- gas. In Amerika bijvoorbeeld heeft de aardgas- industrie zich tot één der om vangrijkste takken van het bedrijfsleven ontwikkeld. Er zijn daar bronnen, die al meer dan 100 jaren worden geëxploiteerd en die 300.000 ms per etmaal leveren, zo wel voor fabrieken als huishoudelijke doeleinden. Butaangas of Butagas is een bijproduct van de petroleumindustrie en wordt op synthetische wijze bereid uit aard- en fa- brieksgas. Het is echter vergeleken met aard- en fabrieksgas aan de dure kant. Geen wonder daarom dat, nu er 'n steeds groeiende behoefte bestaat aan goedkope energiebronnen, het vinden van aardgas in de provincie Groningen voor Neder land zeer belangrijk is. De uitvoerder van het Duitse plan was de ex-rechercheur van de Ber- lijnse politie, Bernhard Krüger. Voor de oorlog was hij expert voor muntver valsingen van de recherche in de Duit se hoofdstad. Na de oorlog werd Krü ger gearresteerd en door de Engelsen als oorlogsmisdadiger veroordeeld. Vermoedelijk hebben de geallieerden zelf Hitier het idee aan de hand ge daan om door middel van vervalsin gen de oorlog te winnen. De Engelsen gooiden namelijk op gezette tijden bo ven Duitsland valse bonkaarten af, om de distributie van levensmiddelen te saboteren. Toen de Duitse geheime dienst zich eenmaal met het plan van geldvervalsing vertrouwd had gemaakt, werd in Berlijn een conferentie bij een geroepen van militaire leiders en alle deskundigen op het gebied van muntvervalsing. Aanvankelijk waren er bezwaren. Men dacht dat het onmo gelijk was om het geld zo perfect na te maken, dat er kans op succes zou bestaan. Op de een of andere manier kregen de Nazi's papier in handen, dat niets verschilde van het echte En gelse ponden-papier. Enkele proef drukken werden gemaakt en toen deze aan de experts werden getoond, moes ten zij toegeven, dat ze nauwelijks van echte biljetten waren te onderscheiden. De productie op grote schaal kon nu beginnen. Men koos voor de aanmaak van het valse geld de veiligste plaats: namelijk een concentratiekamp. Die waren er in Hitler-Duitsland voldoen de. Voordelen waren: er kwam nooit iemand levend uit, wie teveel wist werd geliquideerd en geallieerde agen ten konden er niet binnenkomen. Pa pier en machines werden aangevoerd en onder leiding van Krüger begon men met de bankbiljettendrukkerij. Begin 1945 was er voor totaal 8,4 miljard gul den van de persen gevloeid. De Ameri kanen begonnen toen echtér tot het hart van Duitsland door te stoten. De Duitsers moesten Sachsenhausen ont ruimen en verplaatsten de valsemun terij naar Linz in Oostenrijk. Maar voor Krüger de zaak hier weer kon opbouwen capituleerde Duitsland. Het laatste bevel voor de valsemunters was: gooi de kisten met bankbiljetten in de meren. Toch hebben enkele valse biljetten kans gezien om Engeland te bereiken. De kisten, die een tijdje op de bodem van een meer in de buurt van Linz hadden gelegen, barstten open en de bankbiljetten dreven naar de opper vlakte. De bewoners van de streek visten hen uit het water en dachten aan een geheime schat van Hitier. Nu bleek hoe goed de pondbiljetten waren nagemaakt, want de banken accep teerden hen aanvankelijk voor echt. Het heeft no^ geruime tijd geduurd voor men de vervalsing bemerkte, maar toen kwam ook aan dit geheime wapen - dat het langste heeft standge houden - een einde. Een vogel kwam door 't open raam gevlogen, Hij vloog beangst in 't rond en stootte 't kopje wond' aan een gesloten ruit, bij 't vruchtloos pogen, de weg te vinden, die naar 't zonnelicht zou leiden. Met een voorzicht'ge hand poogde ik het dier te vangen, ik voelde hoe het naar de vrijheid moest verlangen. Maar, bang, probeerd' hij steeds mijn hulp t' ontwijken, hoe angstig groot moest hem mijn hand ook lijken, hoewel toch slechts door medelij gedreven, ik hem mijn hulp en bijstand wilde geven, om uit gevangenschap hem te bevrijden. En met een schok bedacht 'k, hoe ook ons leven een staag ontwijken is van Hart en Hand, die ons tot levensheil zijn aangeboden. 't Is ook bij ons, weerbarstig tegenstreven, in plaats van een vertrouwend overgeven. Zo blijven wij, achter onze eigen muren, verlangend naar de vrijheid turen, verlangend naar het verre, zonnige land. Toch, hoe g' u weert, of als de vogel vertwijfeld met de vleugels slaat Gij kunt de vrijheid slechts verkrijgen, zo gij u vdngen laat! A. H. waren dan u thuis. Bak of braad het vlees zodra u het in huis hebt. Alleen als u over een koelkast of een andere zeer koele bewaarplaats beschikt, kunt u rauw vlees iets langer bewaren. Doe dat echter zo kort mogelijk; aan de buitenkant kunt u niet zien of het vlees besmet is. Bewaar ook de resten gebraden vlees op een koele plaats. Wees voorzichtig met gehakt, dat u onder alle omstandigheden het beste zo vlug mogelijk door en door gaar kunt maken. Kook ook soepballetjes extra door. Vermijd in het warme jaargetijde zoveel mogelijk het eten van rauw of half-rauw vlees. Proef nooit rauw gehakt. Pak vlees, dat u in doorzichtige ver pakking kocht, direct uit. De „hoes" maakt, dat de juiste omstandigheden worden geschapen voor een snelle ver menigvuldiging van eventueel aanwe zige salmonella-bacteriën: er kan geen lucht bij en er is geen verdamping mogelijk. Daarom is het fraaie uiter lijk, dat het vlees in deze verpakking houdt, zo verradelijk. Wees nog schoner dan anders op uw vaatwerk, hakbord, vorken en messen en óók op uw handen. Bedenk, dat uw handen besmet kunnen zijn en dat ze de besmetting van het ene voedings middel op het andere kunnen over brengen. Was ze dus duchtig met water en zeep vóór u met eetwaren in aan raking komt. Dit geldt nog sterker voor mensen die diarree hebben of ge had hebben. pak het voedsel zo min mogelijk met de handen aan, ook als het toe bereid is. Kunt u het niet vermijden, was dan vooraf goed uw handen. Dat er in de keuken een schone hand doek moet hangen, spreekt vanzelf. Weer huisgenoten die buikpijn en diarree hebben uit de keuken en druk ze extra op het hart hun handen veel en goed te wassen, zeker na gebruik van het toilet. Wees altijd voorzichtig met de res ten, maar vooral als het warm is. kleuren mmmmmè v.a. 2.50 voor tieners en twens 1.95 FA. L. HET Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26. Telefoon 3044 De gevaren, die het paard in de weide bedreigen, zyn talrijk, maar kunnen veelal worden voorkomen, als voldoende rekening wordt gehouden met de omstandigheden die deze gevaren kunnen beïnvloeden. Hierover zei onlangs voor de radio de heer Biesheuvel van de afdeling Veeteelt en Zuivel van het Ministerie van Landbouw en Visserij o.a. Zo kan het overmatig eten van veel jong en weelderig gras, als het paard in eens van de stal in de weide met over vloedig jong gras wordt gebracht, maag- en darmstoornissen tot gevolg hebben, die zich o.m. uiten in hevige koliekkrampen. Geleidelijke overgang van stalvoedering op die met gras is wenselijk. In het bijzonder bij merries, die pas ge- veulend hebbben, dient men vooral wat de hoeveelheid gras betreft, matigheid te betrachten, omdat kolieken als gevolg van ineens teveel gras eten, juist bij deze die ren meermalen een zeer ernstig verloop kunnen hebben. Deze verschijnselen kunnen ook optre den bij het verweiden van paarden van een afgegraasde weide naar jong etgroen. De verontreiniging van het Amsterdamse drinkwater door een fout van een monteur in een rioolwaterzuiveringsinrichting in deze stad heeft een aantal tyfuspatiënten veroorzaakt. Hierdoor werd de drinkwatervoorziening in ons land in een actueel daglicht geplaatst en kwam tevens naar voren, dat in de meeste gemeentelijke verordeningen betreffende het drinkwater een artikel voorkomt, waarin onder meer wordt gesteld, dat de gemeente niet verplicht is tot schade vergoeding aan de eigenaar van het perceel, de geabonneerde of de gebruiker, wanneer schade wordt veroorzaakt door een wyziging in de druk of door de kwaliteit van het water. Onlangs kwam de drinkwatervoor ziening weer in de publiciteit, doordat in de gemeente Amsterdam, spoortjes van roest in het water werden aange troffen. Water is belangrijker voor de mens heid dan in het algemeen wordt aan genomen. De mens zelf bestaat voor bijna 70% uit water en kan evenals de planten en de dieren niet zonder water leven. Niet alleen tot instandhouding van het lichaam is goed water onmis baar, ook de zindelijkheid en de volks gezondheid in algemene zin zijn on denkbaar zonder gebruik van zuiver water. Voor het verkrijgen van zuiver water is men in bijna geheel Nederland aan gewezen op een waterbedrijf. Een wa terbedrijf is echter niet iets van onze tegenwoordige tijd want reeds in de oudste tijden was men ervan overtuigd, dat alleen op die plaatsen waar goed (54) „Crimo, herhaalt Aram. „Dat is dus de man achter de schermen! Ik vermoedde het al." Dan vertelt het meisje haar triest verhaal. „Ik heet Syl via en ben de dochter van een rijk koopman uit Bari. Jonker Mario en ik kregen elkander lief, toen ik als hofdame op het kasteel van zijn vader ver toefde. Deze voelde echter niets voor een huwelijk tussen zijn adellijke zoon en de dochter van een gewoon burger. Crimo wenste, dat Mario met zijn zuster zou trouwen, opdat hij, als de hertogdommen van Barletta en Bari aldus verenigd waren, zijn macht óver de ganse kustlijn van Napels zou kun nen uitbreiden. Ik moest dus verdwijnen en nadat de oude hertog van Bari, vertoornd over mijn om gang met Mario, zijn goedkeuring had gegeven aan Crimo's boze plannen, liet deze mij op een kwade nacht uit mijn ouderlijk huis ontvoeren. Samson, de worstelaar, en El-Kazzar, twee kermisklanten van laag allooi, volvoerden deze schurkenstreek voor klinkende munt. Zij hadden met Crimo besloten om, nadat het huwelijk tussen Mario en Crimo's zuster gesloten was, mijn vader, die zeer rijk is, een los geld af te persen. Zodoende reisde ik, ongedeerd, maar een gevangene van die vreselijke slangen- meester, van de ene jaarmarkt naar de andere onder de naam Suleikah. En nu gaat Mario, die mij zeker dood waant en door legens om de tuin is geleid, trouwen met Metella!" Haar stem stokt en het meisje barst plotseling in snikken uit. Beschermend legt Aram zijn hand op haar schokkende schouders. „Het is nog niet te laat, Sylvia." zegt hij ontroerd, „Samson heeft zijn straf reeds gehad, maar de an deren zullen de hunne niet ontlopen, zowaar ik Aram heet!" (Wordt vervolgd) drinkwater aanwezig was, gezondheid en welvaart konden bestaan. Zo werd b.v. al in het jaar 5000 voor Christus in de stad Mokenjo-Daro in Brits-Indië iets gedaan aan een watervoorziening. Niet alleen echter in Brits-Indië zijn bewijzen van een oeroude waterbescha ving gevonden. Koning Salomo liet 1000 voor Christus een waterleiding voor Jeruzalem aanleggen. Zelfs werden daartoe toen reeds tunnels in de bergen gegraven, waarbij aan beide einden te gelijk werd begonnen. De Romeinen, die het baden als één van de hoogste levensgenietingen be schouwden, legden in hun eigen steden en in door hen veroverde gebieden wa terleidingen aan, waarbij soms hoge, kilometers lange aquoducten gebouwd moesten worden om een gelijkmatig verval in de leidingen te bevorderen. De toenmalige bevolking van 800.000 zielen van het Romeinse rijk had zelfs meer dan 800 openbare badhuizen en 11 zogenaamde badpaleizen. Van al het aanwezige water op onze aardbol is 97% zeewater. Van de over blijvende 3%, dat dus zoet water is, ligt Va gedeelte in de vorm van ijs vast. Er blijft in totaal dus maar 2 zoet water over, dat door de mens geschikt kan worden gemaakt voor velerlei ge bruik en daarvan bevindt zich nog de helft in de grote Amerikaanse en Cana dese meren. In ons land wordt het zoete water gewonnen op drie manieren. In de eer ste plaats het oppervlakte-water (rivier water uit meren en plassen), in de tweede plaats het diepe grondwater, dat vooral in het midden en oosten van ons land voorkomt en tenslotte het duin water. Omdat de Nederlandse watervoor raden langzamerhand opraken, worden door de verschillende waterleidingbe drijven acties gevoerd om de waterver spilling tegen te gaan. Dat dit nodig is, blijkt duidelijk uit de navolgende ge gevens. Een voortdurend druppelende kraan verspilt 60 ms water per jaar en als die druppels een fijn straaltje worden, zal het waterverlies tot 500 m3 per jaar oplopen, terwijl als de kraan flink Een reeds door rundvee afgegraasde wei de is bij de overgang van stalvoedering naar gras het meest geschikt en geleide lijk verweiden naar jong etgroen is aan bevelingswaardig. Speciale voorzichtigheid dient te wor den betracht met weiden van paarden in jonge klaverlanden. Geleidelijke overgang van gras naar klaverweiden is vereist. Ingeval het rundvee gedroogde pulp in de weide wordt bijgevoerd, dient men er voor te zorgen, dat de paarden en ook de veulens niets van de pulp kunnen eten. Gedroogde pulp blijft bij paarden in de slokdarm steken, waar het door 't speek sel gaat zwellen. De slokdarm wordt ver stopt en afgesloten. Dit betekent voor het paard de dood, die door verslikking op tredende longontsteking veelal nog wordt verhaast. Paarden, die na een lange stalperiode niet meer aan beweging gewend zijn en dan in de weide worden gebracht, geven uiting aan hun vrijheidsvreugde door uit bundig te gaan rennen en dartelen, met gevolg dat spierbevangenheid kan optre den. Dit kan ook het geval zijn bij paarden, die in een sloot zijn geraakt en zich lang durig tot het uiterste hebben ingespannen om op de kant te komen. Bij optreden van spierbevangenheid, ook ter voorko ming daarvan bij paarden die uit de sloot zijn gehaald, is stalrust geven en warm onderdekken van groot belang. Weide-afrasteringen leveren veelvuldig verwondingen bij paarden op. Met name zijn prikkeldraadafscheidingen er veelal oorzaak van, dat paarden met prikkel draadverwondingen, voorzover al geen afmaking tot gevolg hebbende, hun ver dere leven zodanige ontsierende litteke nen van verwondingen aan de benen eruit overhouden, dat deze belangrijk waarde- verminderend zijn bij verkoop. Electrische afrastering is over het al gemeen minder gevaarlijk voor paarden en toch wel doelmatig. Het laten aanhouden van halsters bij paarden in de weide kan tot gevolg heb ben, dat het paard hier met een achter been in blijft haken, vooral als het be slagen is. Heftig rukken om vrij te komen kan nekbreuk of spierverscheuring doen optreden, ook wel in de sloot raken met verdrinking als gevolg. Vergiftigingsverschijnselen kunnen op treden tijdens de weideperiode na het eten van gras, waarop spuitmiddelen zijn terecht gekomen. Bij sterke wind kunnen spuitstoffen ver overwaaien en bij lang durige droogte lang giftig blijven. Ook diverse heesters en andere planten, die giftige stoffen bevatten en tijdens de weideperiode voor het paard bereikbaar zijn, kunnen vergiftiging teweegbrengen, met dodelijk gevolg. Een lijst van deze giftplanten is gepubliceerd in de paarden- gezondheidskalender van september 1959. Ook over de gevaren, die het paard in de weide bedreigen verscheen trouwens een gezondheidskalender in mei 1962. Verzorging van de hoeven van de paar den en veulens is in de weideperiode noodzakelijk. Vooral als de wei in droge zomers hard wordt, ontstaat het gevaar van draagrand scheuren, waardoor kreu pelheid kan optreden. Het is gewenst de hoeven van de paarden en de veulens regelmatig te controleren en zonodig te bekappen. Evenals bij de stalperiode, dient tijdens de weideperiode aandacht geschonken te worden aan wormbestrijding. Worminfec tie komt veelvuldig voor in weiden, waar altijd paarden worden geweid. Speciaal veulens vallen hieraan ten offer. Controle door de dierenarts, die zonodig een af doende behandeling kan instellen, is ten zeerste aanbevelenswaardig. Ook 't voort- openstaat, er in één jaar tijd niet min der dan 11.000 ms drinkwater verloren I durend verspreiden van de paardenmest gaat, hetgeen gelijk staat met een be-| in hopen in de weide is verder een mid- drag van 3300,del om wormbesmetting tegen te gaan.

De Vallei | 1962 | | pagina 3