MUZIEK EN LICHT LANGS HEUVELRUG BEJAARDEN GAAN NAAR DE VELUWE! RHENEN AUTO IN BOTSING MET LOCOMOTIEF o4rtijeto Officiële bekendmaking EDERVEEN AMERONGEN AMERONGEN VIERDE LAAT ORANJEFEEST Zien terwijl 11 spreekt Nederlandse politie geeft antwoord op moderne misdaad ★CR B YfêCMBT AMERONGEN LEERSUM grote ïiiuziek- en licht week fascinerend corso en illuminatie ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE MARKTBERICHTEN „Veluwetocht" rijk aan natuurschoon De reisroute voor de Autotocht ouden van dagen op woensdagmid dag 29 augustus a.s. is bekend. Dit jaar is de tocht uitzonderlijk rijk aan natuurschoon en omdat het grotendeels over de Veluwe gaat (o.a. door het Kroondomein) heb ben de organisatoren hem „Velu wetocht" gedoopt. In grote lijnen is de tocht als volgt uitgestippeld: Via Ede gaat het in de Stormachtige start van J eugd vierdaagse Vergezeld van hevige rukwinden en dito regenvlagen is gistermiddag de vierde Veenendaalse Jeugdvierdaagse van start gegaan. Ruim zevenhonderd jeugdige deelnemers hadden zich in geschreven, hetgeen een vergelijking met vorige jaren een verheugende stij ging betekent. Er werd gewandeld op de 10, 15 en 18 km, terwijl de route zich hoofd zakelijk in de richting van de Polder weg en Buurtlaan bewoog. Ondanks het slechte weer, ging het enthousias me niet verloren en werd er hier en daar zelfs lustig gezongen. 's Avonds zaten de kinderen ietwat behagelijker toen in gebouw Eltheto een prachtige jeugdfilm werd vertoond in het kader van het ontspannings programma. Vanmorgen werden kin derspelen gehouden in Veenendaal- Zuid, terwijl de kinderen vanavond worden vergast op het optreden van het Hollandia-Meisjeskoor. BROMFIETSER KEEK NIET UIT Op de kruising Vijgendam-Polder weg is gisteravond de bromfietser H. v. H. uit Ede, die zonder op te letten de kruising opreed, door een auto, bestuurd door v. S. uit Andelst aangereden. De bromfietser is naar het Julianazieken- huis overgebracht. VRC ingedeeld in derde klasse oost De voetbalver. VRC is voor het ko mende seizoen ingedeeld in de derde klas oost KNVB zaterdagcompetitie. VRC ontmoet dan de volgende te genstanders: Bennekom; Be Quick '28 (Zwolle); DOS '37 (Vriezenveen); El- burgse sportclub; Go Ahead (Kampen); Nunspeet; OWIOS (Oldebroek); Sparta (Enschede) en Voorwaarts (Vriezen veen). De indelingen van DOVO en GVW vermeldden wij reeds enige weken ge leden. Beiden zijn ingedeeld in sterke tweede klas afdelingen. WEDVLUCHT RHENEN De duiven uit Rhenen hebben drie coursen gevlogen, waarvan hier de uitslagen volgen: Bergen op Zoom: K. v. d. Vooren 1, 2, 4, 10, 29, 30; E. Boelhouwer 3, 14, 20; C. Mol 5, 15, 33; Terschegget 6, 21, 42, 44; P. v. Schoneveld 7, 19, 22, 23, 37; Vilvoorde: G. v. Veenendaal 1, 11, 15, 19; G. v. Estrik 2, 34; Dorl. Brouwers 3, 29; Gebr. Buitenhuis 4, 30; H. v. Ingen 5. St. Gislain: K. v. d. Vooren 1, 7, 14, 15, 22, 24; A. Quint 2, 3; A. v. Vee nendaal 4, 8, 11, 30; B. v. Ingen 5; J. Baars 6. 5,gewonnen met nr. 1 door K. v. d. Vooren. SCHOORSTEENBRAND De vrijwillige brandweer Rhenen moest zaterdag uitrukken met de nevel spuit voor het blussen van een schoor steenbrandje in de woning van de fa milie J. aan de Waalbuurt. Er was slechts geringe waterschade. RHENUS VOETBALT Zaterdag 11 augustus speelt „Rhenus" op Candia voetbal ten bate van de Ouden van Dagen. De veteranen van de groen-witten komen uit tegen Me rino's uit Veenendaal en het eerste speelt omstreeks half zeven tegen het Wageningse O.N.A I. De eerste wed strijd vangt aan om vijf uur. JEUGD HENGELT De jeugd van Rhenen wordt door de hengelaarsvereniging „De Voorn" in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan een speciaal voor haar te organiseren wedstrijd op zaterdag 11 augustus. De meisjes en jongens kunnen zich aan melden om 9 uur 's ochtends, waarna meteen vanaf vertrekplaats „Centrum" naar de Rijn wordt gemarcheerd. FIETSTOCHT VVV Aan de afgelopen zaterdag door de VW's georganiseerde fietstocht in deze streek hebben slechts weinig deelne mers plezier beleefd. Vanuit Rhenen waren dat er twee, uit Amerongen vier en uit Leersum tien. Zij die de tocht meereden, waren enthousiast over de omgeving en over de ontvangst in de verschillende plaatsen. GESLAAGD C. v. d. Pol, wonende Populierenlaan 4 te Rhenen, slaagde aan de academie voor lichamelijke opvoeding te Gronin gen voor het M.O.-examen. DONDERKOPPEN IN N.T.S.- JOURNAAL Dinsdagavond verschenen de reuzen- donderkoppen, die zyn aangetroffen in de vyver rond „De Duivetoren" te Rhe, nen, op het televisiescherm. Een cameraploeg heeft er een middag en een ochtend aan gewyd om filmopna men te maken. Dit was geen eenvoudige zaak, doch de resultaten waren verbluf fend goed. Duidelijk was ook te zien, hoe de enorme kikkervisscn afsteken b(j een normaal exemplaar, dat werd getoond. Bij Ouwehands Dierenpark staat de te lefoon rood gloeiend. Uit alle uithoeken van ons land en ook al van uit het buiten land informeert men naar de afwijkende donderkopjes. Zelfs hoogleraren en tal rijke biologische laboratoria hebben zich met bedrijfschef Radema in verbinding gesteld om er meer over te weten te ko men. Uit Wageningen zijn deskundigen ge komen om monsters van het water te ne men en enkele donderkoppen te onderzoe ken. Iedereen is thans erg benieuwd naar de oorzaak van de enorme groei van deze larven, die nimmer het stadium van kik ker zullen bereiken. richting Otterlo-Harskamp-Stroe. Van daar via de nieuwe toeristische weg naar Kootwijk en vervolgens naar Nieuw-Millingen. Via het Uddelermeer loopt de route door het Kroondomein naar de Koningin Julianatoren in Apeldoorn, wat de eerste aanlegplaats is. Na dit oponthoud worden wederom de bossen opgezocht. Via Hoenderlo en Deelen wordt de weg naar Arnhem ingeslagen met als tweede aanlegplaats Paviljoen Sonsbeek te Arnhem. Hier wordt de broodmaaltijd genuttigd. De terugtocht begint om ca 8 uur over Rijksweg 12. Men komt Veenen daal binnen via de Nieuweweg-Hoofd- straat en Kerke wijk naar de Rem- brandtlaan, alwaar via diverse straten in deze wijk de stoet ontbonden wordt. Gisteravond omstreeks half ze ven is op de onbewaakte overweg op de Slaperdijk (in de Haspel) een personenauto, bestuurd door de Veenendaalse brandstoffenhande- laar E. Hasselaar, door een pas serende locomitief gegrepen. Het schijnt dat de machinist fluit signalen heeft gegeven, doch de heer Hasselaar (56) heeft waarschijnlijk ten gevolge van de zware regen, de loco motief niet gezien. Door de botsing werd hij uit de auto geslingerd en ern stig gewond, evenals zijn zoontje dat een hersenschudding en snijwonden had gekregen. Mevrouw Hasselaar als derde inzittende kwam er met enkele schaafwonden af. Alle drie zijn zij per ambulance naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Dezelfde locomotief had enkele uren tevoren reeds een aanrijding gehad bij Amersfoort, ook op de goederen- lijn Amersfoort-Rhenen, waar slechts tweemaal per dag een trein passeert. Hierbij werden twee personen ernstig gewond. Dit was wat er overbleef van de auto na de botsing met de zware locomotief. Tentoonstelling kleurenfoto's Ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden, heeft een groep fotografen, werkende onder de naam „Pooi 25" een reeks kleurenopnamen ge maakt van de hoogtepunten der feeste lijkheden. Deze boeiende verzameling kleurenfo to's wordt geëxposeerd van 11 augustus tot 16 september1962. De opbrengst van deze tentoonstelling is bestemd als bijdra ge voor het nationaal geschenk. Het Cen traal Museum te Utrecht is op werkda gen geopend van 10-17 uur, op zondagen van 13 tot 17 uur en op dinsdagavond van 20 tot 22 uur. UW FILM VANDAAG GEBRACHT MORGEN KLAAR Hoofdstraat 84 Veenendaal HINDERWET Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie afde ling algemene zaken ter inzage ligt een verzoek met bijlagen om hinderwetsver gunning van Esso Nederland N.V., Be- noordenhoutseweg 7 te 's-Gravenhage tot het oprichten van een benzine- en auto- gasolie-installatie op het perceel plaatse lijk gemerkt Fred. v. d. Paltshof 2 te Rhe nen, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie F nrs. 1227 en 1398. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen der vergunning kan een ieder gedu rende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeen tebestuur. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op dinsdag 21 augustus 1962 om 11.00 uur v.m. in het gemeentehuis. Rhenen, 3 augustus 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, De burgemeester. Th. v. d. Willik. L. Bosch v. Rosenthal. Op het verkeerde pad Vijf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, zomede voorwaarde lijke ter beschikking stelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de Dr. Me(jerstichting en zonodig psychiatrische behandeling, eiste de Officier van Justitie tegen de 23- jarige student B.V. te Rhenen wegens het plegen van diverse winkeldiefstallen. In december 1960, in januari '62, op 5 maart '62 en op 4 april j.l. had de ver dachte diverse goederen gestolen in enige Utrechtse warenhuizen. De buit omvatte o.m.: een transistorradio, een autoradio, een aantal repen chocolade, een blik ci troenpasta, een blik chocolademelk, een pakje gemberkaas, een worst en enige pakjes boter. Naar uit een psychiatrisch rapport bleek moet de verdachte als sterk ver minderd toerekeningsvatbaar worden be schouwd. Toch heeft hij wel inzicht in het verkeerde van zijn handelingen en is hij voornemens een streep te zetten onder zijn verleden, waarin hij al eens meer met de Justitie kennis heeft gemaakt. Na af loop van zijn straftijd hoopt hij zijn stu dies aan de universiteit te Utrecht voor acte-Frans voort te zeten. De Utrechtse Rechtbank zal 21 augustus a.s. uitspraak doen. ZOMERAVONDCONCERT CUNERATOREN Vrijdag 10 augustus van 7 tot 8 uur geeft de beiaardier Joh van Rootselaar uit Nijkerk een zomeravondconcert op de beiaard in de Cuneratoren. Óp het programma staan de volgende werken: 1. Ille Preludium van M. v. d. Gheijn 2. Vaderlandse liederen 3. Concerto van A. Vivaldi 4. Vakantieliederen 5. Fuga v. beiaard van M. v. d. Gheijn 6. Geestelijke liederen 7. Suite Archanque van Clément 8 Koraal improvisatie R.M.C. In de enkele dagen tijds dat de R.M.C. de Rhenense Middenstands Centrale, is opgericht, zijn deze drie letters al een begrip geworden in de Grebbestad. De zakenmensen, die al bij de nieuwe overkoepelde organisatie zijn aangesloten, hebben een klein voorlopig embleem op hun winkeldeuren gekregen, met deze drie veelzeggende letters „RMC" erop. De oplettende koper zal hebben ge constateerd, dat langzaam maar zeker steeds meer van deze emblemen op win keldeuren verschijnen. Het voorlopig bestuur van de R.M.C. blijft goede hoop houden dat omstreeks het einde van deze maand het aantal leden de 100 zal zijn genaderd. Bij de R.M.C. kunnen ook aansluiten hotel-, café- en restaurantbedrijven. En kele zijn reeds ingeschakeld. OUDE TIJDEN GAAN HERLEVEN Kunt U zich nog die heerlijk romanti sche en sfeervolle sprookjes herinneren uit het Duitse bergland: 't Zwarte Woud, de Taunus en de Spessart, die heerlijke streken met zacht glooiende bergen, don kere wouden en grote weiden? Daar leef den nobele èn roofridders, kolenbranders en struikrovers, en daar vonden ver dwaalde jonkvrouwen een veilige be schutting bij oude schaapherders met wij ze ogen en doorgroefde gelaten Maar wie op vakantie door die streken ging, zal dikwijls teleurgesteld hebben be merkt, dat de ridders en jonkvrouwen schaars en de schaapherders zo goed als onvindbaar geworden zijn. Ach ja, die ridders en jonkvrouwen hebben zich al lang in het .Wirtschaftswunder" gestort en bevolken nu luxueuze bungalows na bij de grote steden Ook de schaapherders zijn verdwenen, omdat honderden jaren van verwaarlozing uitgestrekte gebieden, waar de schapen graasden, onherberg zaam hebben gemaakt. Verkeerde gras soorten, distels, onkruid en zelfs giftige planten groeien nu daar, waar vroeger oude, vertrouwde fluitmelodiën door de stille avondlucht klonken en zo het slaap lied van schapen en herders vormden. Geen nood, daar komt nu verandering in. Ook wetenschapsmensen kunnen zich wel eens sprookjes uit hun kinderjaren herinneren. En zo komt het, dat enkele knappe koppen zich bezig zijn gaan hou den met de vraag, of de schaapskudden niet weer met hun veelstemmig geblaat de hellingen en dalen van deze gebieden zouden kunnen bevolken. Met behulp van gemechaniseerde ploegen, goede bemes ting en het inzaaien van uitgezochte gras soorten zijn enkele grote terreinen voor schapen weer .hergraasbaar" gemaakt en, mede door de steeds toenemende wereld vraag naar wol, blijken nu grote kudden schapen uitstekend te kunnen renderen en de herders een goed inkomen te ver schaffen. Regelmatig verwisselen van weideplaats en bewerking van de gron den met kunstmest zorgt er voor, dat de nu grazige weiden niet weer in hun oude staat van verwildering vervallen. Het enige probleem dat nog overbleef was het aantrekken van herdersjongens in de sprookjestijd een heerlijk beroep met goede kansen op een huwelijk met verdwaalde prinsessen, maar nu dit uit zicht niet meer geboden kan worden iets minder in trek bij de jongelui. Om een kudde met enkele honderden schapen te bewaken zijn een paar honden niet vol doende; en de jongelui ontbraken. Daarom loopt de herder nu heel pro zaïsch met een grote rol schrikdraad, een draagbare elektrische installatie en een bos aluminium staken, met de' kudde mee, naar de weideplaats. Zodra de goede plek gevonden is, loopt hij met het draad om de kudde heen, hangt deze om de zoveel meter aan een staak die hij in de grond steekt en sluit daarna, als de kudde veilig omheind is, de elektrische installatie er op aan. Geen schaap zal er zich buiten wagen - en de herder kan zich verder aan zijn vakstudie wijden! Een voor-d® hand-liggende bezigheid, met al die goed verkopelljke wol zo vlak bij de hand. THE BLUE SHARKS ORGANISEREN TEENAGER-SHOW De pas twee jaar bestaande jeugd- band The Blue Sharks te Ederveen oogstte de laatste maanden successen op verschillende teenagershows en zal nu zelfstandig een dergelijke show or ganiseren. Op zaterdag 11 aug. organiseert The Blue Sharks een teenagershow in Lun- teren op een terrein achter Hotel Floor. Bij ongunstig weer in de Eier- hal. Behalve The Blue Sharks nemen deel The Last Boys, een Ambonezen- band van de Biezen uit Barneveld; The Cothiners uit Cothen en The Yolley Jesters uit Barneveld. Vooral de Ederveense jeugdband trad deze zomer op de voorgrond. Op Ko ninginnedag oogste men succes door in Ede een eerste prijs te winnen. Ook in Veenendaal was men present. Op de laatst gehouden teenagershow te Ame rongen waren The Blue Sharks weer eerste prijswinnaar. De band bestaat uit vijf jongens. Gert Hardeman verzorgt het drummen; Wout Sukkel is solo-gitarist; Cees La- gerwey bassist en het vocale gedeelte is in handen van Cees en Boy van Beek. Uit het politierapport In de afgelopen week hebben zich twee aanrijdingen voorgedaan. De eer ste was woensdag toen een personen auto vanuit de Overstraat de Imminck- straat wilde indraaien en een andere auto deze straat uit kwam. Bij het pas seren raakten zij elkaar, waardoor lichte materiële schade ontstond. De tweede aanrijding had zaterdag middag plaats toen een personenauto vanuit de Donkerstraat kwam (bij de Krommehoek) en een bromfietser van uit de Drostestraat de Lekdijk wilde oprijden. De bromfietser die bij deze manouevre voor langs de auto moest, raakte hierbij de auto. Ook hier alleen materiële schade. Optocht ging niet door! In de tweede helft van de vorige week heeft Amerongen op grootse wijze het uitgestelde oranjefeest gevierd. De festiviteiten, georganiseerd door de plaatse lijke oranjevereniging, werden allen zeer druk bezocht, niet alleen door de in gezetenen, doch ook door vele vakantiegangers uit de omgeving. Het Lunapark in de Laan vormde één van de grootste trekpleisters. Af en toe hadden zich hele rijen voor de kassa's gevormd. De organiserende vereniging kan dan ook terug zien op een succesvol feest. Zoals bekend heeft Amerongen in april van dit jaar geen feest gevierd. De plaatselijke Oranjevereniging vond het namelijk niet wenselijk om dat jaargetijde buiten-festiviteiten te or- ganisei-en. Men wachtte tot 3 augustus ên op die dag opende „Ons Genoegen" het feest met een rondgang door het dorp. Er waren honderden mensen op de been, die na de muzikale noten, verstrooiing zochten op het in de Laan opgestelde Lunapark. De miniatuur-autobaan trok wel de grootse belangstelling. Vooral de jeugd was flink vertegenwoor digd en voor in de Laan stond een heel park van bromfietsen en even veel fietsen. Muziek en puzzelen Voor de vrijdagavond stond een con cert op het programma van de muziek vereniging „Prinses Juliana" uit Eek en Wiel, met na afloop een taptoe. Zaterdagmiddag meldden zich talrij ke deelnemers v«or de puzzelrit voor bromfietsers en fietsers van Veilig Verkeer. De inschrijving was gratis, terwijl mooie prijzen beschikbaar ge steld waren. Bij de start wees de heer H. Sasburg er op dat het hier geen snelheidsrit betrof, doch zuiver een veiligverkeers- rit. Voor alle groepen was dan ook een ruime minimum- en maximumtijd aan gehouden, zodat er ruimschoots de tijd was om te puzzelen. Uit de einduitslag bleek wel dat het geen makkelijke rit geweest was, want slechts enkelen hadden kans gezien zonder strafpunten de finish te berei ken. De jeugd sloeg het beste figuur, terwijl de ouderen uitblonken door verkeersfouten De postcommandant van Politie, de heer Pakvis, behandelde na afloop nog tal van vragen, terwijl de heer v. d. Meide een uiteenzetting gaf over de route. De voorzitter van Veilig Ver keer dankte de Oranjevereniging en alle andere medewerkers voor hun vele werk. Op zijn beurt bracht de heer Eyfius dank aan Veilig Verkeer voor de zeer prettige samenwerking. „Helaas", aldus spreker, „wordt er in het Amerongse verenigingsleven nog veel te weinig samengewerkt. Zo vind ik het betreurenswaardig dat de allegorische optocht niet door kon gaan wegens te weinig belangstellingIk betreur dit en waarschijnlijk vele Amerongers met mij." Uitslag De uitslag van de puzzelrit was: FIETSERS: 3 eerste prijzen en 4 twee de prijzen. Eerste prijzen: B. v Barne veld, 0; mej. W. Berkhof, 0; mej. L. Vreugdehil uit Wateringen, 1 punt. Tweede prijzen: G. v. Ree, 2; A. Ei- mers, 2; G. de Kroon, 2; G. Moesber gen uit Maarsbergen, 2 punten. BROMFIETSEN: le B. J. v. d. Wolf, Veenendaal; 2e A. J. v. Hensbergen, Veenendaal; 3e J. W. Drost, Veenen daal; 4e A. Berkhof, Amerongen; 4e H. v. d. Veer Rhenen. Verder kwamen voor de 4 vijfde prijzen in aanmerking W. E. v. d. Grift, Amerongen; D. J. v. d. Berg, Veenendaal; G. M. Vonk, Eek en Wiel; A. Engelen, Veenendaal. The Blue Sharks in actie Het Britse Instituut van Radio technici heeft een „zie-terwijl-u-spreekt" systeem ontworpen dat het mensen mogelijk zal maken elkaar te zien terwijl ze met el kaar telefoneren. Iedere ontvanger zal worden gecombineerd met een klein tele visiescherm en een televisie-camera die automatisch in werking treedt zodra de telefoon van de haak wordt genomen. Het Instituut zegt dat het systeem kan werken via de speciale PTT lijnen in Groot Brit- tannië die een gezamenlijke lengte van 6,000 mijl hebben. Dit net zou tot een gro te landelijke gesloten kring worden uit gebreid. Een woordvoerder van het Insti tuut heeft de verzekering gegeven dat het beide „gesprekspartners" mogelijk is zijn eigen kleine televisiezender uit te scha kelen als hij niet. gezien wil worden. De politie in Nederland krijgt binnenkort de beschikking over een landelijke opleidingsschool voor rechercheurs. De opleiding is bedoeld voor de speurders van zowel rijks- als gemeentepolitie. Met de oprichting van deze school komt een einde aan de tijd, waarin de Nederlandse rechercheurs hun vak vrijwel in de praktijk moesten leren. Alleen de grote steden hebben een eigen opleidings cursus voor rechercheurs. Sinds lang werd er in politiekringen gewacht op een centrale opleiding, omdat men hierin het antwoord zag op de moderne misdaad, die over meer en modernere technische middelen beschikt dan vroeger. De nieuwe recherche-opleiding wordt gevestigd in Wolfheze en is bedoeld voor alle rijks- en gemeentepolitiekorpsen. Zo als het er nu naar uitziet zullen de cur sussen in februari 1963 kunnen starten. Het instituut krijgt de beschikking over een „praktijkhuisje". In dit „huisje" zal naar hartelust worden gemoord en zullen alle mogelijke andere misdrijven worden gepleegd. Het is aan de cursisten deze misdaden op te lossen en de daders aan de „justitie over te geven". Het gehele onderwijs aan de school staat in het teken van de praktijk. Aan de hand van films, maquettes, dia's en demonstratiemateriaal zal het accent komen te liggen op de wer kelijkheid en niet op het volstampen met kennis. Zwaartepunt van de lessen zal zijn het gebied van de criminc'e tactiek, dit is de practische opsporingsleer. Hierbij leert de cursist wat hij moet doen vanaf het mo ment, dat hij op de plaats van het mis drijf aankomt tot en met de arrestatie van de dader of daders. Men leert er wel ke maatregelen er moeten worden geno men op de plaats van het misdrijf, het waarnemen van sporen, de voorzieningen, welke men moet treffen om alles zo te laten, als het werd aangetroffen. Verder het observeren - in een drukke straat, op een landweg of in een café - van even tuele verdachten. Dan de aanhouding en de benadering van het gebouw, waarin zich de verdachte bevindt. Het fouilleren, het transport, huiszoekingen, ontsnap pingsmogelijkheden, verhoor en confron tatie met eventuele getuigen. Naast de tactiek zal ook de techniek 'n plaats krijgen in het lesrooster. De crimi nele techniek is tegenwoordig een veel omvattende wetenschap, die de recher cheur in zeer belangrijke mate kan hel pen bij het oplossen van zijn problemen. De docenten aan het opleidingsinstituut willen echter niet al te veel de nadruk KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Ook \todi Ziekenfondsêzden- leggen op dit punt van de opleiding,, want men kan nu eenmaal geen volbloed we tenschapsmensen van de rechercheur gaan maken. Zij moeten slechts een in zicht krijgen in de mogelijkheden, welke hun ten dienste staan. Zo zal de speurders worden verteld wat bijvoorbeeld een ge rechtelijk laboratorium in Den Haag voor hen kan doen; op het gebied van de ge rechtelijke geneeskunde, van vergiffen en alcohol, branden, vuurwapenen en ex- ploosies, vergelijkend schriftonderzoek, fotografie en onderzoek van vingeraf drukken. Het zal duidelijk zijn, dat de nieuwe opleiding van zeer groot nut zal zijn voor de in Nederland werkzame recher cheurs en toekomstige rechercheurs. Op het ogenblik zijn er in ons land zo'n 1700 rechercheurs bij de verschillende politie korpsen in dienst. Niet allen zullen zij de opleiding kunnen volgen, want dat zou jaren vergen. Men heeft het plan om de eerste drie jaren cursussen te geven van ongeveer vijf weken aan rechercheurs, die al langer practisch werken. Daarna komt er een opleiding voor leerlingspeur ders, die veel langer zal duren, n.l. vijf tot zes maanden. De bestrijders van de misdaad krijgen een nieuw wapen, dat zal moeten be wijzen een goed wapen te zijn. Politiedes kundigen zijn echter van mening, dat de resultaten van de nieuwe opleiding zeker gunstig zullen zijn. Zo bezien, moet de misdadigersgilde, voor wat Nederland be treft, de toekomst met zorg tegemoetzien. VEENENDAAL l VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 118.000 stuks. Prijzen van 9,50 tot 10,voor de grote eieren en van 5,tot 7,50 voor de kleine exemplaren. Handel ma tig. ZATERDAG 11 augustus, over twee dagen dus, gaan twee dorpen langs de Utrecht se Heuvelrug zich opmaken voor grote zomerfeesten. Weer of geen weer. AMERONGEN, dat nog maar net bekomen is van de oranjefeesten, gaat dan een week vol muziek en licht tegemoet. Men is nu al druk bezig met het aanbrengen van de duizenden lampjes en schijnwerpers door het gehele dorp met natuurlijk aan het hoofd de trotse St. Andriestoren. De plaatselijke winkeliersvereniging staat er borg voor dat alles in de puntjes geregeld wordt. Als de weergoden Amerongen gunstig gezind zijn, zal het ongetwijfeld talloze mensen uit het Sticht trekken om de verlichte tuinen, etalages en gevels te bewonderen. LEERSUM is deze week al volop verlicht, min of meer in afwachting van hét grote gebeuren: het elfde bloemencorso Midden-Nederland. Dank zij de financiële medewerking van de gehele Leersumse bevolking wordt het een groots cor so met medewerking van niet minder dan zeven muziekkorpsen w.o. de D.S. Harmonie uit Veenendaal. De St. Andriestoren in het licht - TRADITIE Wie nu al in Amerongen rondkijkt, ziet allerwege activiteiten die duiden op de nadering van de langzamerhand traditie geworden lichtweek. Achter de schermen wordt door de winkeliers hard gewerkt om aan de vraag naar verlichtingsmateriaal te voldoen. Naast de winkeliers zullen ook weer tal van particulieren hun tuinen en gevels gaan verlichten. Enkele mooie punten worden: de fontein bij de in gang van het dorp, de St. Andriestoren, de Donkerstraat en diverse punten aan de kant van Leersum. Rondom de illuminatie is een aan trekkelijk programma opgesteld. De spits wordt afgebeten door de muziek vereniging „Concordia" uit Culemborg dat in volgorde een rondgang, een concert en een taptoe zal verzorgen, de twee laatste in het park Lievendael. Maandagavond gaat de jury de ver lichte tuinen en gevels keuren. De vol gende avond (dinsdag) zorgt „Ons Ge noegen" voor de muziek. De teenagers komen ook volop aan hun trek. Voor hen is namely k de woensdagavond gereserveerd met een teenagercabaret door „The Valley Mixers" uit Veenendaal. De donderdagavond is weer gewijd aan eigen bodem met een zanguitvoe ring van „Asaf" m.m.v. „Ons Genoe gen". Het sluitstuk van de lichtweek vormt een grote wandeltocht op zaterdagmid dag 18 augustus, georganiseerd door de „Vrije Wandelaars". De afstanden zijn 6, 12, 18 en 25 km. 's Avonds treedt nogmaals „Concordia" op met een mu- ziekshow in het plantsoen. Als speciale attractie zal er een eta lagewedstrijd worden gehouden, waar bij door middel van formulieren die deze week gratis huis-aan-huis ver spreid worden, de mooiste etalage uit gezocht kan worden. Ook de belangstel lenden van buiten Amerongen kunnen hieraan meedoen en maken dan kans op één van de vele waardebonnen. Vijf mille in 14 dagen Zoals gezegd buurman LEERSUM is deze week al verlicht. Daar zit nu iedereen in spanning om het elfde Bloemencor so Midden-Neder land dat zaterdagmiddag 11 augustus wordt gehouden. Het organiserende Floralia-bestuur heeft er vorige week tijdens een pers conferentie iets over verteld. Hoeveel tijd, moeite en niet te vergeten geld het kost om ieder jaar dit bloemen- festijn door te kunnen laten gaan. Vorig jaar was het bijna gebeurd: er was geen geld meer. Dank zij een aan tal actieve personen werd het unieke corso (in eep streek waar helemaal geen bloemen geteeld worden) gered. De bevolking heeft enorm meegehol pen: in twee weken tijds werd meer dan 5000,bijeengebracht, hetgeen neerkomst op bijna 1,50 per inwoner!! Om deze kas-reserve te behouden - een feit waarmee het corso staat of valt wordt er dit jaar in gesloten parcours gereden enzal er en treegeld betaald moeten worden. De stoet zal o.a. bestaan uit 12 praal wagens, 7 luxe wagens en meer dan 10 reclamewagens, in totaal meer dan 1 km. lang. Zeven muziekkorpsen zullen ook mee trekken uit tal van plaatsen uit de omgeving. Vorig jaar trok het corso meer dan 30.000 toeschouwers. Dit jaar wordt op nóg meer gerekend, ook al omdat er in het gehele land reklame is gemaakt. De deelnemers aan het corso moeten zelf alle benodigde bloemen helemaal uit Aalsmeer of Noordwijk halen. De Commissaris van de Koningin is uitgenodigd het corso, bij te wonen, alsmede tal van andere autoriteiten. Een deskundige jury zal de keuring verrichten, terwijl de stoet om precies drie uur begint te rijden. Het par cours wordt tweemaal gereden! In de avonduren wordt er een mu zikale show gegeven. Alle evenementen zijn geba seerd op gunstig weer. Ho- penlijk laat Pluvius verstek gaan hij heeft zich al zo veel laten zien. Al was het al leen maar om alle moeite van de dames en heren organisa toren van alle feesten te be lonen.

De Vallei | 1962 | | pagina 2