Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hoe worden wethouders gekozen? De Wereld van WEEK-tot-WEEK EERSTE DINSDAG IN SEPTEMBER Ritmeester deelt feestvreugde met bevolking Agenda DE HUIDIGE WETHOUDERS ZIJN: WAAR IS DE^ VALLEI-RIKS? ELST Deskundigen inspecteren landbouw bedrijven in Rhenen Politie begon vanmorgen met groot verkeersonderzoek mu Koopcentrum Veenendaal 36e JAARGANG VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 Nr. 65 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede - Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Veenendaal Rhenen Amerongen Scherpenzeel Renswoude Eindelijk weer eens gevonden! 2 GA 019743 ZIEKTEN Groots vuurwerk op Lampegietersavond DAG VRIJ UIT RIJDENDE AUTO GEVALLEN -kr~ fêetzcruU&ale Vergadering Advies RENSWOTIDF. IN HET Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veencndaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïyncn) - Giro 563427 Redaktie: \V. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Dinsdag 4 september 1962 zal een belangrijke dag worden voor de gemeentebesturen. Op die dag zul len de wethouders worden gekozen. De wethou dersverkiezingen zijn voor ons aanleiding een zeer beknopte beschouwing te wijden aan de positie van de wethouders. De materie is in de gemeente wet geregeld. Deze wet geeft allereerst enkele regels aangaande het aantal wethouders. Dit aantal is niet voor al le gemeenten gelijk. Het inwonertal speelt daarbij een rol. Een gemeente van niet meer dan 20.000 inwoners heeft twee wethouders. Een gemeente van meer dan 20.000 doch niet meer dan 100.000 inwoners heeft afhankelijk van het inzicht van de gemeenteraad drie of vier wethouders. In gemeen ten van meer dan 100.000 inwoners zijn naar goed vinden van de gemeenteraad vier, vijf of zes wet houders. Van deze regelen mag de gemeente raad onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten afwijken met dien ver stande, dat er nooit minder dan twee wethouders mogen zijn. De vereiste goedkeuring van Gedeputeerde Staten vormt een zekere rem tegen afwijkin gen, waarvoor geen goede redenen aan wezig zijn. Zo weigerden Gedeputeerde Staten van Gelderland hun goedkeuring te hechten aan een door de gemeente raad van Bergh gewenste uitbreiding van het aantal wethouders tot drie. De gemeente Bergh telde 14.000 inwoners en zou dus normaliter twee wethouders moeten hebben. Voor de uitbreiding van het aantal wethouders had de ge meenteraad als motief aangevoerd, dat de gemeente Bergh in drie zeer geschei den belangengemeenschappen verdeeld was. Deze gemeenschappen verschilden in politiek en maatschappelijk opzicht zo zeer, dat de gemeenteraad het wen selijk achtte, dat elk van die groeperin gen vertegenwoordigd zou zijn in het college van burgemeester en wethou ders. Gedeputeerde Staten constateerden evenwel, dat hier geen sprake was van een uitbreiding van de werkzaamheden of van een verzwaring van de taak van de wethouders. Naar het oordeel van Ged. Staten kon het motief van de drie belangengemeenschappen op zichzelf bezwaarlijk een gegronde reden opleve ren om af te wijken van de normale bezetting van twee wethouders. Beperkte keuze De keuze van wethouders is beperkt tot de leden van de gemeenteraad. Een tot wethouder gekozene blijft lid van de gemeenteraad en brengt als zodanig ook zijn stem uit in de raadsvergade ring. De betrekkingen, die voor de raadsleden verboden zijn, mogen dus evenmin door de wethouders worden bekleed. Bovendien zijn er nog een aan tal betrekkingen, welke niet met het wethouderschap mogen worden gecom bineerd, t.w.: a. lid van de rechterlijke macht, voor het leven benoemd, met uitzonde ring van de betrekking van raads heer - en rechter-plaatsvervanger; Ant dc Ruiter (CHU) vanaf 1946 wethou der van Openbare Werken en Begraaf plaatsen. C. N. v. Kuyk (AR) vanaf 1956 wethou der van Financiën, Onderwijs en Maat schappelijke zorg. Joh. v. Hardeveld (PvdA) vanaf 1960 wethouder van Volkshuisvesting. W. Klaassen (CHU) vanaf 1953 wethou der van Publieke Werken., G. v. Gesink (PvdA) vanaf 1960 wethou der van Onderwijs en Sociale Zaken. BÉÉÉii T, K. de Bonte (CHU) vanaf 1945 wethou der. Geen taakver deling. G. J. v. Barneveld (AR) vanaf 1958 wet houder. Geen taak verdeling. G. v. Kampen (AR) vanaf 1946 wethou der. Geen taakver deling. B. Valkenburg (CHU) vanaf 1960 wethou der. Geen taakver deling. J. T. Wolleswinkel (CHU) vanaf 1958 wethouder. Geen taakverdeling. Joh. v. d. Brandhof (CHU) vanaf 1960 wethouder. Geen taakverdeling. M.u.v. wethouder K. de Bonté zijn allen herkiesbaar. b. ambtenaar van het openbaar mi nisterie; c. ambtenaar, door het provinciaal bestuur aangesteld. De wethouders worden gekozen door de gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling. In de maan den, gelegen tussen de verkiezingen van de gemeenteraad en die van de wethouders, plegen de raadsfracties te onderhandelen over de verdeling van de wethouderszetels. Dit overleg geschiedt uit de aard der zaak binnenskamers. Over het alge meen streeft men er naar de politieke samenstelling van de gemeenteraad te laten weerspiegelen in het college van b. en w. Daarbij speelt ook de politieke en godsdienstige instelling van de bur gemeester een rol. De burgemeester is lid van het college van b. en w. en heeft vooral in kleine gemeenten vaak een overwegende invloed. Een en ander krijgt extra betekenis, wanneer er tij dens de afgelopen zittingsperiode van de wethouders een nieuwe burgemees ter is benoemd, wiens politieke en gods dienstige gezindheid afwijkt van die van zijn ambtsvoorganger. Bekwaamheid De grootte der raadsfracties vormt echter niet de enige maatstaf voor de verdeling der wethouderszetels. De fracties zullen ook voldoende bekwame en geschikte leden moeten hebben, die bereid zijn hun tijd en werkkracht aan het wethouderschap te geven. Hieraan wordt niet altijd genoeg aandacht be steed bij 'de samenstelling der kandi datenlijsten voor het raadslidmaat schap. Zo moest enkele jaren geleden een nieuwe Haagse wethouder worden benoemd ter voorziening in een vaka- ture, ontstaan door het aftreden van één van de twee wethouders uit de Katholieke Volkspartij. De uit negen leden bestaande K.V.P.-fractie kon toen geen nieuwe aanvaardbare wethouder opleveren, die bereid en in staat was dc portefeuille over te nemen Het gevolg was, dat Ir. Van Lissa Nessel tot wet houder werd gekozen, ofschoon hij slechts een éénmansfractie vormde van de toenmalige Katholieke Nationale Partij. De bekwaamheid gaf bij deze benoeming de doorslag. Vooral in de grote steden, waar met een juiste vervulling van het wethou derschap een dagtaak gemoeid is, wordt het steeds moeilijker mensen te vinden, die de nodige bekwaamheid bezitten en tevens bereid zijn hun werkkring op te geven voor een wisselvallige wet houdersloopbaan. In de loop der jaren is herhaaldelijk de vraag gerezen, of de moeilijkheid niet opgelost zou kunnen worden, indien ook personen buiten de raad tot wethouder benoemd zouden mogen worden. Accent Het denkbeeld werd door een Eerste Kamerlid naar voren gebracht bij de herziening van de Gemeentewet, welke in 1931 tot stand kwam. Naar diens ge voelen was de bepaling, dat de wethou ders uit de raadsleden benoemd moes ten worden, niet meer van deze tijd. Hij was van mening, dat niet altijd in de raad de geschikte personen zijn te vinden voor de wethoudersfunctie, wel ke zo zeer in omvang en betekenis is toegenomen. Andere leden van de Eerste Kamer konden zich hiermede niet verenigen. Naar hun oordeel zou het karakter van het gemeentelijk be stuur door bedoelde wijziging in de be noeming van wethouders geheel ver anderen. De minister van Binnenlandse Zaken deelde deze laatste opvatting. In de praktijk is de noodzakelijkheid van bedoelde wijziging ook niet gebleken; steeds zijn in de raad personen te vin den geweest, bekwaam en geschikt om, met medewerking van de ambtenaren, het wethouderschap op zich te nemen, aldus de minister. <7'e verder pag. 2) Iletty van Hardeveld, Hoofdstraat GO in Veenendaal is de gelukkige vindster van de Valleiriks. Vrijdag avond was haar vader de winkel kas aan het opmaken en Hetty's gewoonte om alle rijksdaalders even te controleren met het num mer van de Valleiriks, werd dit maal rijkelijk beloond. Zy kreeg er namelijk twintig guldens voor te rug. De nieuw uit te geven riks met een waarde van VIJF GUL DEN' is genummerd met: Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. BROMFIETS GESTOLEN' Woensdag op klaarlichte dag is een bromfiets ontvreemd op het erf bij de heer K. aan de Rijksstraatweg. De po litie heeft de zaak in onderzoek. AUTO WAS VERDWENEN De geparkeerd staande personenau to van de heer K. aan de Veenendaal- sestraatweg, bleek woensdagavond laat plotseling verdwenen te zijn. De politie werd er van in kennis gesteld en die zelfde nacht nog werd de gestolen auto in Oosterbeek achterhaald. De dader(s) heeft men echter nog niet te pakken. Het produktie peil van de Nederlandse landbouw kan over het algemeen geno men de toets van een vergelijking met vrijwel ieder ander land ter wereld uitstekend doorstaan. Dit geldt vooral wanneer de voortbrenging van gewassen per hectare en de produktiviteit van ons vee worden beschouwd. Doch dit houdt geenszins in dat het gemiddelde produktieniveau van bepaalde takken van onze landbouw niet aanzienlijk op economisch verantwoorde wijze kan worden verhoogd. Im mers, hoeveel bedrijven zyn er niet die moeilijkheden met hun vee hebben? Deze moeilijkheden bestaan hoofdza kelijk uit een te lage melk produktie,een slechte vruchtbaarheid, onvoldoende groei van verschillende dieren en het In verband met het 75-jarig bestaan van de Ritmeester Sigarenfa brieken n.v. is een herdenkings-programma opgesteld waarbij niet al leen gedacht is aan het personeel van het jubilerende bedrijf, doch ook aan de bevolking van Veenendaal en omgeving. Deze „openbare fes tiviteiten bestaan uit een Ritmeester jubilcum-puzzelrit en een groots vuurwerk op Lampegietersavond. De grote herdenkingsdag is op vrijdag 31 augustus a.s. Het gehele personeel AMERONGEN De vakantiemaanden heb ben ook voor het die- renasyl „De Hazen berg" een top-drukte gebracht. Op een be paalde dag waren er welgeteld 132 honden en 40 katten in pen sion, afkomstig uit al le delen van ons land en zelfs uit het bui tenland (Frankrijk). Hieronder bevinden zich zeer kostbare exemplaren, zoals van de bekende schrijver A. den Dolaard. Op een enkele uitzonde ring na kunnen de dieren het prima met elkaar vinden en het is zelfs al voorgeko men dat honden hun baas, die enkele weken met vakantie was geweest, niet meer herkenden en niet eens terug wil den. Een van de leukste momenten is het voeren, dat meestal in de speelweide gebeurt. (Zie foto). VEENENDAAL Zaterdag: 3 uur ballonoptocht vanaf Eierhal. RENSWOUDE Zaterdag: Concert in muziektent bij kasteel 8 uur. AMERONGEN Zaterdag: Wandeltocht, start 2.30 uur. Muziekshow met rondgang. 745 u. 8 SEPTEMBER VEILIG-VERKEERSRIT In samenwerking met de afdeling Veenendaal van het Verbond voor Vei lig Verkeer en de gemeentepolitie, or ganiseert de MAC-Veenendaal op za terdag 8 september a s. de traditionele veilig-verkeersrit. De start is om half drie bij La Montagne. Aan deze rit kan deelgenomen worden door auto's, mo toren, scooters en bromfietsen. Op de twee grote invalswegen van Veenendaal is de politie vanmor gen begonnen met een verkeersonderzoek, dat tot morgenavond zal duren. Het onderzoek heeft uitsluitend betrekking op het auto-verkeer en staat onder leiding van de Korpschef, Inspecteur W. C. H. Dekker. Alle inkomende automobilisten wordt gevraagd vanwaar zij gekomen zijn en wat hun reisdoel is. Deze gegevens worden ingevuld op een groene kaart voor automobilisten met een locale bestemming en op een witte kaart voor het doorgaand verkeer. De bedoeling is om op deze wijze een globaal overzicht te krijgen van de hoe veelheid verkeer dat Veenendaal binnen Op de Veenendaalseweg nabij De Klomp is dinsdagavond de 69-jarige mevrouw E. uit Utrecht uit een rijden de personenauto gevallen die bestuurd werd door haar zoon. Door de val kreeg zij een hersen schudding en een gebroken arm. Per ambulance is zij overgebracht naar het Julianaziekenhuis en later naar een ziekenhuis in Utrecht Vermoedelijk heeft het slachtoffer met haar elleboog op de deurkruk gedrukt. komt en met welk doel. Het meest be langrijke is dat men weet of het een plaatselijk bezoek geldt of dat het door gaand verkeer betreft. Aan de hand van deze gegevens kan men later o.m. nagaan op welke tijden de grootste verkeersdrukte is en hoe dat verkeer zich beweegt. In dit verband worden de gegevens ook van groot belang geacht voor het bepalen van nieuwe parkeergelegenheden en in hoeverre een eventuele rondweg nood zakelijk of wenselijk is. Het verkeersonderzoek geschiedt op last van het gemeentebestuur van Veenendaal. BEDRIJFSONGEVAL Op een der plaatselijke bedrijven is de 14-jarige employe J. Helms tijdens zijn werkzaamheden zo ongelukkig ten val gekomen, dat hij een zware her senschudding opliep. Hij is naar het Julianaziekenhuis overgebracht. heeft die dag vrij af, terwijl de direktie in de morgenuren met een groot aantal genodigden bijeenkomt in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan voor de officiële herdenking. Tevens zullen op deze morgen tachtig medewerkers uit het bedrijf worden gehuldigd, die dit jaar 50, 40, 25 of 12Vt jaar in dienst zijn. Hierbij zullen ook aanwezig zijn de oudste gepensioneerden, werkne mers met meer dan 40 dienstjaren en de leden van de Ondernemings raad. De Mannenzangvereniging „Het Rit- mèesterkoor" zal een muzikale mede werking verlenen. In de middaguren wordt, ook in het Verenigingsgebouw, een receptie gehouden waarbij gelegen heid is de direktie te feliciteren. Ook Didam Het gehele personeel ontvangt naast de extra vrije dag, een enveloppe met in houd en een surprise. Voor het nevenbedrijf in Didam zal het accent van de herdenking vallen op zaterdagavond 1 september. De direktie van het jubilerende be drijf heeft namelijk de Scheepjes- wolharmonie (compleet met bok) bereid gevonden die avond in Didam een rondgang te maken met daarna een daverende taptoe. Het sluitstuk van de viering in Didam bestaat uit een groot vuurwerk. Openbare festiviteiten De openbare festiviteiten komen voor het eerst op zaterdag 15 september aan de orde. Dan wordt, in samenwerking met de MAC-Veenendaal, een Ritmees ter jubileum-puzzelrit gehouden voor auto's, motoren en bromfietsen. Op maandagavond 17 september wordt de traditionele Lampegietersavond in Veenendaal gehouden. Na afloop van de optocht biedt de direktie van de Ritmeester de bevolking een groots vuurwerk aan op het terrein aan de Sandbrinkstraat. voor betere uurwerken - H00F05TR 91 VEENENDAAL RECORD We hebben minder reden tot klagen dan de Fron sen, want hun land is record houder op het gebied van de stijging van kosten van levens onderhoud in de E.E.G.-landen. Italië is in het bezit van een eervoller record, dat van de productiviteitsstijging (25 pro cent in 18 maanden). Een derde record, dat van de grootste re serves aan goud en deviezen, is in handen van West-Duits- land. WATER Alle vooruitgang in onze wereld gaat gepaard met een groter waterverbruik. Men maakt zich dan ook zorgen: hoelang zullen we onze dorst nog kunnen lessen? Israël zal reeds in 1970 meer water nodig hebben dan het kan produceren en de Ver. Staten in 1975. SPROOKJE De Amerikaanse milliardaire Barbara Hutton (zes maal getrouwd) kan zich een zakgeld van 4000 gulden per dag permitteren zonder dat haar vermogen kleiner wordt. Een van haar kleinere bezittin gen is een huis van 32 verdie pingen in New-York. Zij houdt ervan grote feesten te geven en daarop belangrijke personen uit te nodigen, want, zegt zij, men sen die zichzelf belangrijk vin den maken me altijd onweer staanbaar aan 't lachen. Haar laatste feest gaf zij in Tanger ter ere van koning Hassan van Marokko, die van deze stad zijn zomerresidentie heeft gemaakt. Zij, die er een kijkje mochten nemen, zeggen dat de enscene ring alleen vergelijkbaar was met die van een sprookje uit Duizend en één nacht. BAND Volgens Amerikaanse en Zweedse statistieken is het aantal dodelijke ongelukken bij auto-ongevallen met de helft verminderd door het gebruik van veiligheidsbanden door de inzittenden. VERDUISTERING De rege ring van Mali (onlangs onafhan kelijk geworden Franse kolonie in Afrika) heeft in een toe spraak voor de radio gepro beerd de inwoners te overtui gen dat een op handen zijnde zonsverduistering niet werd veroorzaakt door een zwarte ka ter die de zon opeet. SPEEN De vooruitgang staat niet stil: In Chicago is een speen in de handel gebracht die door een ingebouwd ele ment automatisch de tempera tuur van de melk regelt. Wan neer de baby alle melk eruit heeft gezogen klinkt er uit de speen een slaapliedje. DETECTIVE Op het raam van een Parijse handelaar in 2e hands boeken, wiens stalle tje vlak naast een politiepost staat, staat te lezen: „Ik koop en ruil detectives in goede staat en tegen de hoogste prijs." BORSTEL In Amerika zijn nu tandenborstels in de handel die direct voor gebruik gereed zijn doordat er al tandpasta in poedervorm op is aangebracht. Het is de'bedoeling zo'n borstel slechts éénmaal te gebruiken. In hotels legt men ze ten ge rieve van de gasten op de bad kamers. De prijs is 6 dollar per honderd stuks. frequent optreden van ziekten, o.a. kopziekte en melkziekte. Door de Coöperatie „Landbouwbe lang" te Rhenen en de SOG-fabrieken te Utrecht werd dan ook besloten te proberen voorlichting op basis van een Bodem-, Plant- en Dieronderzoek te krijgen voor leden en verdere belang stellenden. Begin mei werd een ledenvergade ring gehouden, waarop een dergelijk onderzoek werd toegelicht door de he ren Dr. J. Grashuis, oud-direkteur van de Schothorst, Dr. K. F. Joling, direk- teur van de Prov. Gezondheidsdienst en Ir. Tj. Groendijk, rijkslandbouwcon- sulent. Een dertigtal personen heeft zich toen voor dit onderzoek opgegeven. In de maand juni zijn op de deelne mende bedrijven een groot aantal grondmonsters genomen voor het in te stellen bodemonderzoek. In de loop van deze week wordt op de bedrijven een zgn. vetrinaire in spectie gehouden dooi Dr. J. Grashuis en Dr. Joling. De conditie waarin kal veren. pinken en melkkoeien verkeren wordt nauwkeurig bekeken. De kleur glans en ligging van haren, afwijkingen aan het beenwerk en ook het gedrag van de dieren geven belangrijke aan wijzingen omtrent de voeding, voor ziening van bepaalde mineralen en pa rasitaire infecties. Op de bedrijven wordt onmiddellijk een voorlopig advies uitgebracht om te trachten zo spoedig mogelijk verbete ringen in de waargenomen afwijkingen te brengen. Op verschillende bedrijven zal een nader onderzoek worden ingesteld naar parasitaire infecties. Dit wordt verzorgd door de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren. Ook zal op enkele bedrijven nog gewasonder- zoek worden toegepast. Bij de foto: Dr. J. Grashuis (geheel rechts) inspec teert hier een koe van landbouwer E. J. v. d. Brink (links) aan de Cunera- weg. FOKVEEDAG BIJ VERMEULEN Op het erf van landbouwer D. Ver meulen zal dinsdag 18 september a.s. een Fokveedag worden gehouden. De officiële opening is gepland om tien uur 's morgens. De laatstgehouden fok veedag vond plaats in 1959 en ook toen bestond hiervoor grote interesse. UITSTAPJE BRANDWEER Eergisteren hebben de brandweer lieden hun jaarlijks uitstapje gemaakt. De reis ging o.a. naar Arnhem en Nij megen waar een bezoek werd gebracht aan het Openluchtmuseum en de Be driegertjes. In Nijmegen werd het diner gebruikt waarna men via de Postbank huiswaarts keerde. wordt iedere DINSDAGMOR GEN en ZATERDAGS de ge hele dag een interessante wa renmarkt gehouden in het cen trum van het dorp. zijn de winkels op WOENS DAGMIDDAG na 13.00 uur ge sloten. trekt de koopavond op VRIJ DAG tot 21.00 uur altijd weer grote belangstelling. en zijn de winkels ZATERDAGS de gehele dag (tot 18.00 uur) geopend. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1962 | | pagina 1