Aardgas, nieuwe rijkdom ncjetand van cle rietdekker De Fijne Engelse Melange Eeuwenoud beroep wordt nog steeds uitgeoefend KIJK.....DIT IS PHILIPS TELEVISIE! Vis, ook als er geen R in de maand is HISTOR ARAM DE LANDBOUW ACHTER HET IJZEREN GORDIJN (I) TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 Nr. 65 TELEVISIE koopt u niet voor 1 of 2 jaar! Daarom is het zo'n verstandig besluit RADIO EN TELEVISIE DE SHEIK VAN DEN HAAG Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaaJ voor U gemaakt! P. VAN DIJK De Heer der slangen s Schaarste Bureaucratie Maatregelen Er is waarschijnlijk in Engeland geen betere blikvanger voor de mens en zijn camera, dan het knusse rieten dak van een eenvoudig landhuisje, of het nu in de vennen van East Anglia, of in een beboste vallei in Devon of Somerset staat. Riet is feitelijk, zover bekendde oudste vorm van dakbedekking en ook thans leven meer men sen onder een dak van de een of andere rietsoort, dan onder enige andere soort van dakbedekking. In Engeland wordt riet gebruikt in drie verschillende vormen, in on geveer drie bepaalde streken. In de drie graafschappen Essexe Suffolk en Norfolk - gewoonlijk East Anglia ge noemd - wordt meestal Norfolk riet gebruikt. Het riet wordt gezaaid in rivierbeddin gen en vele rietdekkers hebben reeds generaties langvhun eigen deel van de ri vier voor het verbouwen van riet. Zo op het oog heeft een dak van Norfolk riet een stijve, onbuigzame vorm, met een structuur als van een borstelige bezem. Aan deze droge, winderige kust gaat een rieten dag ongeveer zestig jaar mee. OOK STRO In Hampshire en Wiltshire en ook ver der naar het noorden, in de zuidelijke Midlands, wordt lang stro gebruikt. Het is hier minder winderig en het klimaat is zachter en het lange riet past uitstekend bij het vriendelijke, glooiende landschap. Maar in het uiterste westen van Engeland is bestendiger materiaal nodig, dat beter bestand is tegen een vochtige en mistige atmosfeer. Hier wordt dan ook tarweriet gebruikt - de stengel en het kaf van de tarwe worden speciaal bewerkt met een rietkam voor behoud van lengte en sterk te. De boeren in Devon en Somerset ver bouwen speciale tarwe voor de rietpro ductie, de tarwe is dan waardeloos, want als de productie op graan gericht is, is het riet waardeloos om als dakbedekking te dienen. Deze rietsoort is ongeveer dertig jaar houdbaar. Het riet wordt versterkt met pinnen van hazelnoot- of wilgenhout, gebogen in de vorm van een haarpin. Het maken van deze onderdelen is een kunst op zichzelf en is slechts een van de vele aspecten van het vak dat de toekomstige rietdekker moet worden bijgebracht gedurende zijn vijf leerjaren. TEKORT Zoals het gaat met vele beroepen waar voor een lange opleidingsperiode nodig is, is er een tekort. Een recent onderzoek bracht aan het licht dat ongeveer 60°/o van de werkende rietdekkers boven de leeftijd van veertig jaar was. Maar on danks dit cijfer behoeft men geen angst te hebben dat „riet" zal uitsterven. Er zijn nog altijd meer dan 40.000 daken in En geland voorzien van riet en op het gebied van moderne isolatie moet men de waarde van riet beslist niet onderschatten. Mijn echtgenoot, die leraar-rietdekker is aan de juniorenschool in Somerset, heeft wat proeven genomen en kwam tot de conclusie dat de temperatuur in onze slaapkamer het hele jaar varieerde van 58 tot 62 graden Fahrenheit en zeker is, dat zolang wij onder „riet" wonen het in de winter in ons huis nooit zo koud is als in een met pannen of leien bedekt huis. De rietdekker heeft van alle hand werkslieden in het land wel de minste wijzigingen aangebracht in zijn methode van werken of in zijn gereedschap. De NIXONS HACHELIJKE UREN IN ZUID-AMERIKA Het begon met vijandig gefluit in de straten van Lima; het ging verder met stenen gooien bij de San Marcos-univer- siteit in die stad; het eindigde met het inslaan van de autoraampjes en met een poging de auto omver te gooien in Cara cas. Dit waren enkele van de ervaringen die Richard Nixon in 1958 opdeed toen hij als vice-president der Verenigde Staten een rondreis door Zuid-Amerika maakte. In Het Beste beschrijft Nixon zijn bange ogenblikken in Caracas o.a. aldus: „Niet ver van de graftombe van Bolivar werd onze weg versperd door drie rijen autobussen, vrachtwagens en personen auto's. Even gebeurde er niets en toen zei Sherwood van de Geheime Dienst: „Daar komen ze," Uit een steeg en zijstraten stroomde een krijsende menigte van twee- a driehonderd mensen die stenen gooiden en met stokken en ijzeren staven zwaai den. Zij krioelden om onze auto heen. Een steen raakte een raampje, bleef erin steken en de glassplinters sloegen de mi nister van Buitenlandse Zaken in het ge zicht. „Mijn oog, mijn oog", kreunde hij. Zo zaten wij daar gedurende twaalf mi nuten die wel twaalf uren leken, terwijl de horde schreeuwde en met stangen en stokken tegen de raampjes en portieren van de auto sloeg. Zij die geen wapens hadden, gebruikten hun voeten en blote vuisten om tegen de wagen te beuken. Het spuwen nam een dusdanige omvang aan dat de chauffeur zijn ruitewisser moest aanzetten. De massa wilde bloed zien. Ik zat daar zo onverstoorbaar mogelijk en keek een paar maal naar de auto achter ons. Mijn vrouw zat met de echtgenote van de mi nister te praten, ogenschijnlijk even kalm alsof er niets ergers gaande was dan een verkeersopstopping tijdens het spitsuur op de Hollywood Freeway. Een van de oproerkraaiers begon met een ijzeren buis het raampje aan mijn kant in te slaan. De glassplinters vlogen door de auto. Een paar splinters schampten langs mijn ge zicht. Toén hoorden wij die aanvaller een be vel schreeuwen en onze wagen begon te schommelen. Ze gingen hem omvergooi en, misschien wel in brand steken. Even ging de gedachte door mij heen dat wij misschien vermoord zouden worden." De dagbladen van Caracas stonden de volgende dag vol advertenties en offi ciële verklaringen van vooraanstaande functionarissen en organisaties waarin uiting werd gegeven aan de verontwaar diging over het gebeurde, schrijft Nixon in Het Beste. Er stond ronduit in: „Hoe zou het Polen vergaan zijn als de be volking van dat land Chroesjtsjew behan delde zoals wij Nixon?" eigengemaakte haken waarmee hij zijn pennen snijdt of het dak handig zijn defi nitieve vorm geeft zijn bijna zo onveran derlijk als de heuvels. Zo is het ook het geval met zijn verdere uitrusting met vreemd klinkende namen zoals „drift" (om het riet en de pinnen mee te vervoe ren) en „biddle" (de bespijkerde plank, die op het dak als voetsteun dient). TROTS EN LIEFDE De rietdekker zelf is weinig veranderd sinds Richard Jefferies hem besschreef als „van grote betekenisde belang rijkste van de dorpshandwerkslieden". Zo is hij gebleven - deels kunstenaar, deels handwerksman - met trots en liefde voor zijn werk zoals die zelden geëvenaard wordt en met een onwankelbaar geloof dat er niets bestaat dat riet kan overtref fen. Ik vindt dat hij gelijk heeft, want wat is er mooier dan een dak van riet, dat als een waterval naar beneden golft vanaf de nok van het dak. Of wat is er mooier voor het oog dan een kunstig gelegd pa troon van riet, een patroon dat vaak te vens het handelsmerk is van een bepaal de rietdekkersfamilie, die dit beroep al generaties lang uitoefent? Menige riet dekker werkt aan eenzelfde dak waarop zijn grootvader ook al eens twee lagen heeft gelegd, maar dan zeventig jaar ge leden. Hij" schenkt niet alleen zijn aandacht aan oude daken; niets zal hem meer ple zier geven dan een rieten dak aan te leg gen cp een nieuw gebouw, waar hij dan in gedachten reeds zijn eigen kleinzoon op ziet, die dan over zeventig of honderd jaar een tweede of een derde dak aan legt. En het is bemoedigend te bemerken dat er in de laatste jaren een toename is in het aantal nieuwe woningen dat voorzien wordt van rieten daken en dat zowel jong als oud de schoonheid en het nut van riet inziet. No. 1 in betrouwbaarheid en lange levensduur. Het hier afgebeelde toestel is met 48 cm beeldbuis en voorzien van een 2e kanaalkiezer voor ontvangst van het 2e Duitse en in de toekomst het 2e Hollandse programma. Maar voor vele, vele jaren en wanneer het dan eens mocht gebeuren dat uw toestel gebreken gaat vertonen, roept u dan Radio Ballegoyen er bij: Binnen 1 dag is uw toestel weer geheel in orde. Uw Philips Televisie te laten plaatsen door Radio Ballegoyen. Ter plaatse de enige officieel door Philips Erkende Radio en televisie service werk plaats. MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN Er is veel vóór om ook 's zomers ge regeld vis te eten. En daarbij denken we niet alleen aan de onvolprezen haring in al zijn verscheidenheid, maar ook aan verse vis. Juist in de zomer- en herfst maanden kan de kwaliteit van de vis op zijn best zijn. Dan heeft de vis immers weer volop kunnen eten en is hij „lekker NNP Den Haag Minister De Pous (economische zaken), de man van het prijsbeleid, heeft er een nieuwe bijnaam bijgekregen: de sheik van Den Haag. Niet omdat Den Haag de hoofdkantoren bergt van 's werelds grootste oliemaat schappijen, maar omdat in de Nederlandse bodem grote schatten zijn verbor gen. In een zojuist aangeboden „aardgasnota" heeft de bewindsman een tip op gelicht van de sluier, die lange tijd heeft gehangen over de sensationele nieuwe aardgasvondsten in het Noorden van het land. De vondsten blijken verrassend groot. Aanvankelijk werd aangenomen, dat in Groningen een hoeveelheid van zestigmiljard kubieke meter aardgas kon worden geëxploiteerd, de bewindsman deelt nu mee, dat deze voorraad zeker tenminste 150 miljard kubieke meter be draagt. Het is zelfs niet uitgesloten, dat, als men verder gaat boren, men een op telsom tot 400 miljard kubieke meter kan maken. Nederland is hierdoor het rijkste aardgasgebied van Europa. Aardgas is een belangrijke bron van energie. Lange tijd is het een vrij onbe langrijk bijproduct van de oliewinning geweest, maar de techniek heeft er in de loop van de jaren gebruik van Weten te maken.Nu al wordt dertig procent van de behoefte van de openbare gasvoor- ziening in ons land gedekt door de hui dige exploitatie van aardgas. Een ex ploitatie, die in vergelijking met de aan wezige voorraden nog niet eens zo'n gro te omvang heeft gekregen. In totaal le vert het staatsgasbedrijf op het ogenblik jaarlijks één miljoen kubieke meter aard gas. In die getallen kan een drastische wij ziging komen. Minister De Pous deelt in zijn nota mee, dat men jaarlijks acht mil jard kubieke meter aardgas zal kunnen leveren uit de Nederlandse bronnen. Dat is genoeg om 27 (/o van het totale ener gieverbruik in Nederland te dekken. Geen wonder, dat de bewindsman zegt. dat de betekenis van het aardgas voor de Neder landse energievoorziening .radicaal zal worden gewijzigd." Voor de winning van het gas zal een nieuwe maatschappij worden opgericht, waarin staatsmijnen, Esso en Shell in een verhouding van 40-30-30 zullen deelne men. De maatschappij zal een royalty van tien pet. van de winst aan de staat moeten afdragen. Voor de verkoop van T atrimoniurolaan 50 - Tel. 2777 eenendaal het aardgas zal ook een aparte maat schappij worden opgericht met dezelfde partners, waarbij de staat zich dan aan sluit. Deze nieuwe maatschappij heeft een aandelenverhouding van Staatsmijnen 40Shell en Esso 25 °/o en de staat 10 °/o. Het bestaande transportnet van het Staatsgasbedrijf - leidingen in de pro vincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Zuid- Holland en Zeeland - zal aan deze ver koopmaatschappij worden overgedragen. De kapitaalsinvesteringen van de staat in dit net bedroegen tot op heden onge veer 112 miljoen gulden. Voor beide maatschappijen zijn dezelf de partners gekozen omdat, volgens de bewindsman, de ervaringen van de afge lopen jaren wel hebben geleerd, dat zon der een directe en nauwe coördinatie tussen winning en afzet van het aardgas een goede en verantwoorde afzet- en in vesteringspolitiek zeer moeilijk te voeren is. Nu het aanbod van aardgas zoveel groter is geworden, is die coördinatie dwingend vereist. Dat de staat in de ver koopmaatschappij een aandeel heeft, moet worden gezien als een controlemaatregel op de afzet van het gas. Minister De Pous zegt het onjuist te vinden als de open bare gasvoorziening, die in ons land in hoofdzaak een taak van de overheid is geweest, nu opeens in particuliere han den zou komen. Wat gaat Nederland met de grote rijk dom aan aardgas doen? Volgens de nota van de bewindsman zullen economische en commerciële maatstaven de doorslag geven. Allereerst zal worden gestreeft naar plaatsing op de markt van de open bare gasvoo::ziening. Honderden miljoe nen guldens zullen voor dit doel moeten worden geïnvesteerd door de nieuwe maatschappij in een sluitend transport net en door de gasbedrijven in de diverse gemeenten voor de ombouw van toestel len, verbetering van het stadsnet, uit breiding van de gashouders, enz. Toch verwachten de Staatsmijnen, de Shell en de Esso, dat het aardgas uiteindelijk toch nog zo goedkoop zal worden, dat het aan trekkelijk wordt de huizen met aardgas te verwarmen in plaats van met olie en kolon. De bestaande tarieven zouden aan merkelijk moeten worden verlaagd. Een aanlokkelijk vooruitzicht voor de gas- consumenten. Aardgas zal ook worden afgezet voor zogenaamde „Hoogwaardige Industriële doeleinden". Dit zijn die toepassingen, waar het aardgas door zijn bijzondere brandeigenschappen een hogere waarde heeft dan andere brandstoffen. Van toe passingen in de chemische industrie ver wacht de minister niet zo veel. Aardgas heeft een nogal e enzijdige chemische sa menstelling (voor het grootste deel methaan), hetgeen een achterstand ver oorzaakt op raffinaderijgas en cokesoven- gas. Het zou wel aan de chemische in dustrie kunnen worden verkocht, maar dan tegen een prijs, die ver beneden het prijspeil van de openbare gasvoorziening kan liggen. Zoiets zou, aldus de bewinds man, alleen gerechtvaardigd zijn als het gaat om de oprichting van een bepaalde chemische industrie, die voor de Neder landse economie grote voordelen biedt. De mogelijkheid van export van het gas - vooral voor hoogwaardige industri ële doeleinden - is ook aanwezig. Er wordt niet gedacht aan afzet aan de elek triciteitscentrales voor de opwekking van elektrische energie. Op de gang van za ken met het aardgas blijft minister De Pous toezicht uitoefenen. Hij heeft be paald, dat de staat het recht van goed keuring krijgt op de tarieven van de ver koopmaatschappij. Ook moet voor de aan leg van stransportleidingen goedkeuring worden aangevraagd. Het aardgas krijgt een bijzondere be stemming in het Noorden van het land. Minister De Pous heeft 25 miljard ku bieke meter gereserveerd voor een afzet tegen gemakkelijke voorwaarden aan nieuwe industrieprojecten in het Noorden van het land. Het gaat primair om vesti gingen in het kader van het regionale in dustrialisatiebeleid. Levering van het aardgas mag echter niet leiden tot onre delijke dicriminatie van andere, reeds ge vestigde bedrijven, zo zegt de minister. Deze industriesteun zal worden vastge legd in een overeenkomst tussen de staat en de verkoopmaatschappij van het aard gas. (Nadruk verboden) OLIFANTENMYSTERIE Voor velen schijnt het nog een duistere zaak te zijn hoe lang een olifant nu ei genlijk wel draagt voordat zij een baby ter wereld brengt. In de volksmond heet het negen jaar! Vorige week nog maakte een bezoeker in Ouwehands Dierenpark de opmerking: „Nou, nou, die (en hij be doelde ,Elma") is zeker al zeven jaar heen De oppasser, die dat hoorde, maakte aan dit misverstand spoedig een einde, door de opmerker en de andere bezoekers die er omheen stonden mede te delen, dat een olifant twee en twintig maanden draagt. Voor de meesten was dit een volslagen nieuwtje. 57 De hoofdman der boogschutters wenkt zijn manschappen voorwaarts te komen. Zwijgend, de pijlen gereed op de pezen der bogen, blikken de mannen neer op het groepje mensen onder hen. Een hunner doet nog enkele stappen voorwaarts en kijkt langs de rotswand omlaag om te zien of zich ook daar mannen van Aram bevinden. Driftig wijst de aanvoerder hem terug. „Terug, kerel, je staat in het volle gezicht! Wacht op het hoornsignaal sist hij woedend. Maar het is te laat. Een van Arams krijgers „die opdracht had, de bos sen nauwlettend }n het oog te houden, uit een waar schuwende kreet. „Daar, op de rotsen! Dekken, dekDan suist de eerste pijl omlaag en kreu nend stort de man ter aarde!" (Wordt vervolgd) dik enrond". Het is wel van belang dat u de vis tot aan de bereiding koel wegzet of indien dit niet mogelijk is dat u de vis meteen na thuiskomst vast gaar kookt, stooft of bakt. Wat denk u van onderstaande recep ten, voor 4 personen: Om te beginnen een wenk voor het ma ken van haring toostjes: Daarvoor hebt u haringfilets en knap pende toostjes of pas geroosterd brood. Smeert u de toost nu eens niet met ge- VOOR DE VROUW wone boter of margarine of mayonaise, maar met een geuriger mengseltje. Roer door de weke boter of margarine of door de mayonaise flink wat groene kruiden, zoals peterselie en selderij en een klein beetje zeer fijn gehakte ui of bieslook. (Op 50 g boter of margarine ongeveer IV2 eetlepel groen). Heerlijk in combinatie met de haring. Hebt u een rest gebakken of gekookte vis, och, dan zal ook die best op zo'n kruiden botertje smaken. Gegarneerde gebakken schol. 2 grote of 4 kleine schollen, zout, bloem of paneermeel, 2 tomaten, 1 groene pa prika, 1 appel, boter of margarine. De schollen (schoonmaken en) van bin nen en van buiten goed wassen. De vis laten uitlekken. De tomaten wassen, de appel wassen of schillen en van het klok huis ontdoen. De paprika wassen en de steel, zaadlijsten en zaden verwijderen. Tomaten, appel en paprika in smalle reepjes snijden. De vis zouten en laten uitlekken. Kort voor het gebruik de vis door bloem of paneermeel wentelen. Bo ter of margarine heet laten worden en de schollen eerst aan de lichte, daarna aan de donkere kant lichtbruin en gaar bak ken. Dikke schol niet te vlug bakken. De vis uit de pan nemen en warm hou den. De appel, tomaat en paprika in de hete boter of margarine bruin bakken en over de gebakken vis verdelen. De bruine boter of margarine erover schenken. Gevulde schelvis of makreel. 2 grote schelvissen of verse makrelen, 150 g doperwten, 2 tomaten, peterselie, zout, 50 a 75 g boter of margarine. De vissen (schoonmaken) wassen en langs de gehele buikzijde opensnijden. De vis wat plat drukken en de graten verwijderen. De vissen inwrijven met zout. Dc erwten doppen en 5 minuten in weinig water voorkoken. De tomaten in stukjes snijden, de peter selie fijnsnijden. Op de helft van iedere vis een deel van de erwtjes, de tomaten en de peterselie leggen en de vissen dicht slaan. Een stevig garen een paar maal om iedere vis wikkelen. In een pan of vuurvaste schotel boter of margarine smelten, maar niet bruin laten worden. Een scheutje water of kooknat van de erwtjes toevoegen en de vissen erin leg gen. De vis zachtjes gaarstoven in 15 minuten. Halverwege deze tijd de vissen voorzichtig keren. Op het laatst zeer fijn gesneden peterselie door de verkregen saus roeren. Vishapje, te gebruiken op de boterham, op toost, in kleine deegbakjes of als vulling van tomaten of gekoakt ei. Een wijting of klleine schelvis 200 g), zout, ongeveer 2 eetlepels mayonaise, 2 augurkjes, een half hardgekookt ei, een uitje (desgewenst een theelepel kapper tjes), peterselie, 2 eetlepels azijn en/of kooknat. De vis schoonmaken, wassen en in wei nig water met zout zachtjes gaarkoken. Kooktijd 5 10 minuten. Het visvlees van de graat nemen en zeer fijn snijden, hak ken of in een „mixer" fijnmaken. De au gurk, ui, peterselie (kappertjes) en ei eveneens fijn verdelen. Deze ingrediënten met de vis en de mayonaise vermengen. Azijn en/of kooknat naar smaak toevoe gen. „HET WONDER" NIET VERLENGD De Directie van het Aartsbisschoppelijk Museum, Agnietenstraat 1 te Utrecht deelt mede, dat de tentoonstelling „Het Wonder", ondanks de grote belangstel ling, niet verlengd zal worden na 27 au gustus. De reden hiervan is, dat de ge- exposeerde kunstwerken daarna naar Recklinghausen in Duitsland worden ge zonden, waar de tentoonstelling geduren de de maanden september en oktober in het Ikonenmuseum te bezichtigen zal zijn. Het gaat helemaal niet goed met de landbouw achter het IJzeren Gordijn. Uit alle hoofdsteden, van Moskou tot Budapest en van Tirana tot Peking, komen pessimis tische geluiden over de jongste resultaten op agrarisch terrein. Dit is voor de com munistische leiders bijzonder pijnlijk omdat zij allen van de landbouw hun stok paardje hebben gemaakt in navolging van Chrocstjovs voorbeeld. In Rusland is de situatie zo benard, dat de voedselvoorziening in sommige streken in gevaar is. In het „paradijs van het socialisme" moesten de prjjzen van belangrijke voedingsmidde len, zoals vlees en melk zelfs per 1 juni met drastische percentages worden ver hoogd: vlees met dertig en melk met vijfentwintig procent. In mei betaalde de Rus al voor een kilo vlees acht tot twaalf gulden en voor een pond boter zelfs zes gulden bij een salaris van gemiddeld zo'n 400 - 800 gulden per maand (als man en vrouw samen verdienen). De nieuwe prijsverhogingen zullen er voor zorgen, dat zuivelpro ducten en vlees op de Russische tafels nog zeldzamere delicatessen worden dan voorheen. Russische regeringsfunctionarissen heb ben de verantwoording voor de prijsver hogingen afgeschoven op de zwijgende schouders van de „zich op een oorlog voorbereidende imperialisten". Een ge- dachtenknoop, die zonder het slikken van de nodige propagandistische poeders moeilijk is te verteren. Want al eerder bleek duidelijk, hoe slecht de agrarische situatie a.chter het IJzeren Gordijn is en hoe ver de communistische machthebbers het hebben laten komen - in Oost-Berlijn brak onlangs massaal dysenterie uit. Een slechte voeding had de bevolking van de Oostduitse hoofdstad niet kunnen voor zien van de nodige vitaminen en de ver zwakte bewoners werden weerloos het slachtoffer van de snel om zich heen grijpende epidemie. De huidige situatie is des te merkwaar diger omdat het juist vijf jaren geleden is, dat Chroestsjov, eerste secretaris van het centrale comité van de communisti sche partij Rusland, met veel ophef een van zijn redevoeringen over de economi sche toekomst van de Sovjet-Unie hield. Hij kondigde daarbij aan, dat Rusland binnen enkele jaren Amerika bij de pro ductie van de verschillende agrarische producten zou inhalen en zelfs voorbij streven." Hij voegde er aan toe dat deze zege ,van meer belang zou zijn dan de waterstofbom." Die rede hield partijlei der Nikita Chroestsjov op 22 mei 1957 op het Congres van Werknemers in de Landbouw", dat was georganiseerd in Leningrad, de stad, die is genoemd naar de grondlegger van het communistische Rusland. ,In 1958 kunnen wij de Verenig de Staten bij de productie van melk in halen. In 1960 of 1961 zal het mogelijk zijn Amerika bij de vleesproductie te overtreffen", zei Chroestsjov letterlijk bij die gelegenheid. Sommige Russische economen vonden die woorden destijds wat al te voorbarig. Ze lieten waarschuwende geluiden horen over het te grote optimisme. Maar Chroestsjov wimpelde de bezwaren met een: „Wij zullen het kapitalisme overwin nen door de kracht van de collectivering, de vaderlandsliefde en de socialistische vooruitgang". De voorzichtige economen hebben ge lijk gekregen. Op de vergadering van het centrale comité in maart van dit jaar heeft Chroestsjov zijn holle leuzen van vijf jaren terug moeten intrekken. Vol gens een uitzending van Radio Moskou zei hij woordelijk: „In 1961 werd minder geproduceerd dan in het Zevenjarenplan werd voorzien: 1 miljard pud minder graan (de pud of poed is iets meer dan 16 kilo), drie miljoen ton minder vlees en 16 miljoen ton minder melk. Wij hebben moeilijkheden gehad bij de organisatie van de voedselvoorziening van de bevol king met vlees en andere producten. Uit verscheidene steden zijn berichten geko men, dat de bevolking geen vlees of bo ter kan krijgen. Duidelijk is, dat we ge woon geen vlees genoeg hebben Chroestsjov gaf ruiterlijk toe, dat er schaarste heerst in de Sovjet-Unie. De productiestijgingen in de landbouw heb ben geen gelijke tred gehouden met de bevolkingsgroei. De voornaamste oorza ken schijnen te liggen bij de mislukkin gen in de ontginningsgebieden in Cen traal Azië. Voor de Russische partijleider is dit des te pijnlijker omdat hij het Russische volk altijd heeft voorgehouden, dat in de pioniersstreken de toekomst van de Russische landbouw ligt. De toekomst schijnt steeds toekomst te moeten blijven. De oorzaak van het falen van de Rus sische landbouwplannen kan niet alleen worden gezocht in slechte weersomstan digheden. De Russische boeren zijn bij eengebracht in reusachtige staatscoöpe- raties. Deze gigantische bedrijven moe ten per jaar een bepaald kwantum aan producten afleveren. Dit „plancijfer" is meestal zo hoog, dat de kleine privé-op- brengsten, die eigenlijk voor de kolchos- boeren zelf bestemd zijn, bij de productie moeten worden geteld. En zelfs dan be reikt men het ideaal nog niet. Nu de boe ren zelfs hun eigen opbrengsten, waar van ze zelf in leven zouden moeten blij ven, moeten afstaan, is het begrijpelijk, dat zij al hun enthousiasme voor de zaak hebben verloren. De leuzen, die hun nieuwe moed moeten geven, gaan het ene oor in het andere uit. Met eigen ogen kunnen zij zien hoe het Sovjetsysteem werkt. Begin van dit jaar is in het Westen dikwijls de naam genoemd van een zekere Kyril T. Mazoe- rof, partijchef in Wit-Rusland, een van de vruchtbaarste streken van de Sovjet- Unie. In dit gebied is de afgelopen jaren een grote oppervlakte moeras in vrucht baar land veranderd. Op het land werden echter geen granen uitgezaaid, maar gras. En met gras kan men geen steden voeden. Mazoerof is van zijn functie ont heven. Het stroeve lopen van de Rus sische machine kan men echter niet be paalde leiders verwijten. Het is vooral de bureaucratie, die een remmende invloed heeft. Historisch is het voorbeeld van een grote tractorenfabriek, die opdracht kreeg enkele honderden landbouwwerk tuigen naar een coöperatie in een ontgin- ningsgebied te sturen. De honderden tractoren - van een nieuw type - kwa men aan, maar er was geen man in de kolchose, die ermee kon omgaan. Een or ganisatie had voor de technici moeten zorgen, maar die werden naar een andere coöperatie gestuurd. Daar werden ze vastgehouden omdat men de technici best kon gebruiken bij het herstel van oude landbouwmachines. De nieuwe tractoren verroestten bij de andere coöperatie. De bureaucratie is er eveneens oorzaak van, dat wel aanzienlijke aantallen land bouwmachines worden geproduceerd, maar dat er geen reserve-onderdelen zijn te krijgen. Chroestsjov is van plan in ieder geval hieraan iets te doen. Volgens een recente Russische mededeling zijn in Kazahkstan dertig machinefabrieken in geschakeld bij de productie van tractoren en reserve-onderdelen. In de gehele Sov jet-Unie is de productie van reserve-on derdelen, nog steeds volgens de officiële mededeling, 5l/-> maal vergroot. De voornaamste fout, de bureaucratie, schijnt de Russische partijleider echter met dezelfde kwaal te willen bestrijden. Er komen berichten over een nieuw staatsapparaat, dat alles wat Rusland tot nu toe aan bureaucratie heeft gekend - en dat is heel wat - verre in de schaduw stelt. De enige indruk, die men er uit kan destilleren is, dat Chroestsjov weer eens het paard achter de wagen gaat spannen. In plaats van de boeren meer vrijheid te geven, gaat hij hen nog strak ker binden. Er is een nieuw ministerie voor agrarische aankopen en productie opgericht. In alle deelstaten (provincies) van de Sovjet-republiek zijn productie- comité's gevormd, die verantwoordelijk zijn voor de plaatselijke landbouwop- brengsten. Dat is nog niet alles: voor de controle op de dagelijkse gang van zaken zijn inspecteurs benoemd met nauw om schreven opdrachten. Instructeurs en komsomol-functionarissen hebben instruc ties gekregen de jeugd op te warmen en tot werk op het land aan te zetten. Om het nog wat ingewikkelder te ma ken zijn, los van dit alles, liefst 328 .pro ductieraden" geïnstalleerd, die controle moeten uitoefenen op alles wat met de landbouw en de veeteelt te maken heeft. Boeren, arbeiders, technici, partijleiders, allen hebben zitting in deze raden. Om er zeker van te zijn, dat ze hun ,werk" goed doen, zijn „landbouwhuishoudkundige- comité's" opgericht, die de raden moeten controleren. Deze comité's staan recht streeks onder de plaatselijke secretaris van de communistische partij, die op zijn beurt verantwoording schuldig is aan de districtsraad van de partij. Iedereen con troleert iedereen. Er blijft nauwelijks tijd over om ook nog te werken. (wordt vervolgd) de thee met de geurlgste afschenk Douwe Egberts Pickwick TheeU proeft het zo: dat is een thee met een eigen karakter. De smaak is zo bijzonder fijn en verkwikkend, de geur zo zeldzaam krachtig. Een verrassing apart is wel de afschenkdiep van kleur, zeer rijk en royaal. Niet voor niets heeft deze fijne Engelse melange zich bij zo vele gezinnen als een echte tractatie ingeburgerd Woont u in een gebied met hard leidingwater? (Zwart op bovenstaands kaart) Laat dan het thee water even doorkoken In plaats van het direct op te gieten. Uw thee wordt hierdoor frisser en beter. Ceylon Melange (Geel etiket103 ct. Engelse Melange (Groen etiketJ 90 ct.

De Vallei | 1962 | | pagina 3