Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Knopenfabriek door felle brand totaal verwoest D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Schade wordt geschat op 1 miljoen! ALARM Museum in Eist'* 0VER een afrastering gesproken: lengte 5000 km Australië beschermt zich tegen de wilde hond Gewestelijk Arbeidsbureau organiseert beroepententoonstelling voor de jeugd lil'MihiilHB'lhilSnj r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Vanavond opening Trekkersronde in Eist Walderveense windgraanmolen gerestaureerd EDERVEEN Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Afgrijselijke moordenaar Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER MARKTBERICHTEN 36c JAARGANG VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 Nr. 67 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI 0 i ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprys 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent In de nacht van woensdag op donderdag heeft een felle brand de „N.V. Knopenfabriek Rhenen" aan de Radboudweg te Rhenen volkomen in de as gelegd. Toen de brandweren van Rhenen en later ook die van Achterberg op de plaats van de ramp verschenen, stonden zij vrijwel machteloos tegen de enorme vuurhaard, waarvan de vlammen metershoog de lucht inschoten. Slechts een zeer klein gedeelte van de administratieve bescheiden kon worden gered, doch de gehele verdere inven taris, waaronder een aantal gloednieuwe machines, werd een willoze prooi der vlammen. Mede door dat het bedrijf op een der hoogste punten van de Grebbestad is gelegen, was de brand tot ver in de omtrek te zien en had de politie handen vol werk om de grote schare nieuwsgierigen op een afstand te houden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De schade die wordt ge schat op ca. 1 miljoen gulden, wordt door verze kering gedekt. Omstreeks één uur werd de brand door overburen ontdekt. Deze alarmeer den onmiddellijk de brandweer, doch de brand die aanvankelijk in het hoge gedeelte van de fabriek woedde, plantte zich in zeer korte tijd voort door het lage gedeelte met als gevolg dat het hele pand in enkele seconden tijds brandde als een fakkel. Het vuur dat naar men vermoedt bij de polijst-trommels is ontstaan, vond gretig voedsel in de zeer brandbare grondstoffen. De vlammen sloegen huizenhoog door het zeer brandbare gedeelte van het middendak, zodat de Rhenense brand weer voor een schier machteloze taak stond. Assistentie Met inzet van al het beschikbare mate rieel en met de ingeroepen assistentie van het brandweerkorps van de buurt schap Achterberg werd tenslotte met niet minder dan twaalf stralen water gegeven, doch het gehele complex bleek reddeloos verloren. Inmiddels waren ook tal van perso neelsleden op de plaats van de brand verschenen, waarvan sommigen zelfs nog in nachtgewaad, die onmiddellijk begonnen met te trachten nog iets van de inboedel te redden. Die pogingen moesten echter al gauw opgegeven wor den omdat de vlammenzee zich als een razende roland van de ene kant naar de andere kant van het enorme ge bouw een alles vernietigende weg baan de. Explosie-gevaar In verband met de aanwezigheid van een aantal gasflessen in één van de uit hoeken van de fabriek moest omzichtig tewerk worden gegaan, teneinde explo sies te voorkomen. Door voortdurend nathouden van deze hoek slaagde men erin het ontploffingsgevaar te bezweren. Toen omstreeks drie uur met de na- blussingswerkzaamheden kon worden aangevangen, stonden nog slechts de zwartgeblakerde muren overeind. Al leen op het hoge gedeelte van de fa briek was het dak nog min of meer in- takt, daar dit met pannen was gedekt en veel minder brandbaar was dan het koepelvormige dak op het middenge deelte. Oorzaak? De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Op het moment dat de brand uitbrak werd er in het bedrijf niet ge werkt. Kortsluiting wordt uitgesloten ge acht omdat de stoppen niet doorgesla gen bleken te zijn. De schade bedraagt waarschijnlijk meer dan een miljoen gulden, te meer daar het kostbare machine park verloren is ^gegaan, alsmede een serie zeer belangrijke monster boeken, die normaliter altijd in de kluis verbleven, doch juist dit keer niet opgeborgen waren. Een kleine honderd man personeel is door de brand uitgeschakeld en ook economisch gezien betekent deze brand voor de werkgelegenheid in Rhenen een ernstige slag. Nieuwbouw Een der directieleden, de heer E. Büch- ler uit Amersfoort, die ook 's nachts op de plaats van de brand aanwezig was, verklaarde dat men over enkele dagen in de nog intact gebleven polyester afdeling hoopt te beginnen met de ma- teriaal-produktie. Voorts zal men een pand in Rhenen huren, terwijl een gedeelte van de pro- duktie tijdelijk overgebracht zal wor den naar het bestaande filiaal in Bar- neveld. De bedoeling is natuurlijk om zo spoedig mogelijk tot nieuwbouw op de zelfde plaats over te gaan. Het kantoor is tijdelijk gevestigd ten huize van de procuratiehouder, de heer G. Ariesen. LEDEN-AKTIE VAN SPARTA Met de ingebruikname van het sport- lokaal in de Ichthusschool aan de Wes tersingel, is de gymnastiekvereniging Sparta begonnen met de oprichting van een neven-afdeling in Veenendaal-Zuid. Bijna tweeduizend circulaires zijn huis- aan-huis verspreid met de bedoeling om zoveel mogelijk (vooral jeugdige) nieuwe leden aan te trekken. Voor deze neven afdeling is ook een nieuwe leidster be noemd, afkomstig uit Utrecht. BURGEMEESTER KREEG DANKBARE REACTIES Mr. Dr. J. Hazenberg die enkele weken geleden de Veenendaalse militairen in Nieuw-Guinea een persoonlijke brief schreef als oud-lid zijnde van het Ve- teranenlegioen Nederland, heeft tal van dankbare reacties van de militairen ontvangen. Desgevraagd verklaarde Mr. Dr. Ha zenberg dat de jongens het zeer op prijs hebben gesteld dat aan hen gedacht is en in vrijwel alle brieven lieten de mi litairen doorschemeren dat lectuur, vooral in het oerwoud, een heel belang rijke factor is en dientengevolge altijd welkom is. BEVORDERD Met ingang van 1 juli 1.1. is de heer G. Baars bevorderd tot plaatsvervangend Districtshoofd van de B.B. Kring Utrecht C. 3. Naar wij vernemen bestaan er in Eist plannen tot oprichting van een plaatselijk museum. Van par ticuliere zijde is een oude boeren woning aan de Vissersteeg aange kocht, met de bedoeling hierin het museum te vestigen. De Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost-Utrecht" is voornemens om in dit gebouw een grote tentoonstelling in te rich ten onder de naam „Oud Eist". Hiervoor zou al medewerking zijn toegezegd door kasteel Amerongen en tal van andere particulieren die een verzameling oudheden be zitten. Binnenkort hopen wij hier op uitvoeriger terug te komen. (Van onze correspondent in Australië) Nog plm. 2 maanden, dan zal in Australië een afrastering met een lengte van rond de 5.000 km. gereed komen; één der langsten in de wereld. Zij dient ter bescherming van de schapen in de staat Queensland, die bedreigd worden door wilde honden, welke uit andere staten komen overgelopen. Men zou kunnen zeggen dat de land bouw en veeteelt in Australië drie pla gen kent; die van de konijnen, van de kangoeroe's en de wilde honden. Wie van de drie de ergste plaag moet worden genoemd, is moeilijk uit te ma ken; ze zijn allen even erg. Mogelijk die van de konijnen nog wel iets meer in tensief, omdat deze diertjes niet zozeer de bewoonde gebieden mijden als kan- Dit bleef er van de fabriek over nadat de brand was uitgewoed. goeroe's en wilde honden doen. Vooral laatstgenoemde groep kan, indien hon ger en dorst hen drijft, wel tot dichtbij de bewoonde gebieden komen en men is weieens plotseling tussen een heel stel wilde honden terechtgekomen, op nauwelijks 25 km afstand van een dorp je in het achterland van Australië. Soms komen de wilde honden zo dichtbij de boerderijen, dat zij 's nachts op het erf rondzwerven. Doch meestal zoeken en vinden zij hun prooi gemakkelijker in het achter land, waar de kangoeroe's, maar vooral de schapen slachtoffer worden. Er werden ook koeien aangevallen, doch meestal dan door een koppel hon den. die het dier dan op afschuwelijke wijze afmaken. Trouwens, de wilde hond staat be kend als een afgrijselijke moordenaar, die de schapen b.v. het liefst de tong uit de bek rukt en van een aangevallen koe zich een weg door het lichaam vreet. Indien door honger gedreven, is de wilde hond ook een gevaar voor de mens die hij dan aanvalt. Geen wonder dat de strijd tegen dit roofdier met meer felheid wordt gevoerd dan tegen konijn of kangoeroe. Het is bekend, dat de wilde hond soms uit louter genoegen op moord uit gaat, waarbij een jacht wordt geopend op schapen of kangoeroe's, die eerst tot uitputting toe worden opgejaagd, waar bij de honden elkaar afwisselen in het opjagen, om daarna het dier ruw te doden. Vermoed wordt, dat de wilde hond indertijd door de inboorlingen naar Australië is meegenomen, waarna het dier is gaan verwilderen. In dc komende weken - juister omschreven van 28 augustus tot Jen met 13 septem ber - zal in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan te Veencndaai door het Geweste lijk Arbeidsbureau Veenendaal een Beroepententoonstelling worden georganiseerd. In overleg met de verschillende schoolhoofden uit Veenendaal en Renswoude zullen de kinderen van de hoogste klassen in de gelegenheid worden gesteld om deze zeer interessante tentoonstelling te bezoeken. Vanzelfsprekend zijn ook ouders en andere belangstellenden van harte welkom. ZEKERE ORDENING Naar wij van de direkteur van het Gew. Arbeidsbureau vernamen, wil deze ex positie het kind, dat voor de keuze komt te staan een beroep te moeten kiezen, enigermate vertrouwd maken met de be- roepenwereld, een wereld die op het eerste gezicht verre van overzichtelijk lijkt. Op de beroepententoonstelling nu, is J ubileum-Reportage Op pag. 2 van het Tweede blad van deze editie is een speciale jubileum-reportage afgedrukt over de Ritmeester Sigarenfa brieken n.v. Dit in verband met het 75-jarig bestaan van dit be- dryf. fceitauulaie DAMES voor betere uurwerken 3UNGHANS PRISMA PONTIAC OlMEöA Alie verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 CORRECTIE In de Burgerlijke Stand Veenendaal is vorige week een klein zetfoutje geslopen. Er stond: Geboren Catharina Margaretha, d.v. C. C. Dijs en C. H. Burgstede. Dit moet zijn: Catharina Margaretha Christi na, d. v. C. C. Dijs en C. H. Burgstede. Op deze wijze z-Ü» tal van beroepen in beeld gebracht op dc bin nenkort in Veenendaal te houden Beroepen tentoonstelling van het Gew. Arbeidsbu reau. TENUE Een Franse onderofficier heeft zich in het blad voor militairen als volgt be klaagd over zijn tenue: „Onze regen jassen vormen het toppunt van lelijk heid. een zekere ordening in de veelheid van beroepen en opleidingen aangebracht. 7.o zyn uit een aantal belangrijke be roepssectoren van het maatschappe lijk leven, bepaalde „kernberoepen" gekozen en fotografisch in beeld ge bracht. Hierbij is getracht de werkende mens zo goed mogelijk in zijn arbeid en werk omgeving uit te beelden. Men zal er ongetwijfeld vele bekende beroepen aantreffen, maar vrij zeker ook een aantal waarvan de meesten nog nim mer hebben gehoord. Toch kunnen deze beroepen, wanneer men let op de rich ting waarin het economisch leven zich ontwikkelt, voor tal van jongeren in de toekomst een interessante werkkring vor men. Beslissing Een van de belangrijkste beslissingen in het leven is wel het kiezen van een beroep. Er zijn weinig dingen te noemen die deze beslissing in belangrijkheid overtreffen. Met een variant op het bekende ge il. B. Scholtens zegde zou men kunnen stellen: onbeken de beroepen - onbeminde beroepen! De beroepententoonstelling zoals die nu ook in Veenendaal gehouden wordt, wil trachten iets van deze onbekendheid weg te nemen en de bezoekers in staat stel len hun blik te laten gaan over het uit gestrekte veld van opleidingen en be roepen. Burgemeester J. Hazenberg zal op 28 aug. a.s. de officiële opening verrichten. De Valleiriks, vorige week uitge geven by: Opticiën Bos Herenstraat 10 - Rhenen is niet gevonden. De premie wordt zedoende weer tweeguldenvijftig heger, zodat de nieuw uit te geven riks met het nummer: 6 PJ 084910 ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur werdt de premie a contant uitbe taald. Het komende weekend zal in de Jeugdherberg „De Eikelkamp" te Etst de 12e nationale Trekkersronde worden gehouden, ter afsluiting van het trekkersseizoen 1962. Dit jaar staat de ronde in het teken van de zee vaart. De jeugherberg is speciaal voor deze gelegenheid omgedoopt tot Kabbeldam naar het boek van Jules Verne „20.000 mijlen onder zee". De poort is weer schitterend versierd, terwijl op het ter rein verlichting is aangebracht en vrij wel alles in de sfeer van Kabbeldam is gebracht. Zo heet een kraampje waar patate verkocht wordt „patate-fregat", noemt men de keuken „kombuis', kortom al les is in scheepstermen aangegeven. Neptunes ontbreekt natuurlijk ook niet, evenmin als een enorme vuurto- Aan de Renswoudseweg even buiten Renswoude staat de Walderveense molen, daterende uit het jaar 1895. Op enige meters afstand heeft voordien een stan daardmolen gestaan. Sinds 1700 won^n er op deze plaats molenaars. De hui dige bezitters zijn de derde generatie in het geslacht MULDER. Twee broers be heren momenteel het bedrijf. Op tweede Pinksterdag in 1911 werd de molen door de bliksem getroffen en brandde totaal uit. Reeds in 1912 werd begonnen met de herbouw waarvan de molen thans nog het jaartal draagt. Deze heeft het volgehouden'tot 1962. Sinds enige weken is de restauratie van deze prachtige molen voltooid. De achtkantige molen heeft een vlucht van 23 meter en bij de restauratie zijn de wieken en kan en romp geheel ver nieuwd. Zodoende is de Walderveense molen weer in ere hersteld en wederom een prachtig cultuur bezit, want nog altijd is voor de vreemdeling ons Nederland het molenland. Het aantal molens ten lande is de laatste jaren sterk gedaald ook al door de hoge kosten van res tauratie. Doch de subsidies van ver schillende instanties Rijk, Gem., en pro vincie is het mogelijk geweest te res taureren. Totaal was deze restauratie op 30.000 gulden geschat waarvan 90% voor rekening van Rijk, Prov. en Gem. kwam. Het overige was voor rekening van de eigenaars. Naast deze subsidie ontvangt de eigenaar ook nog een on- derhoudssubsidie van 60% tot een be drag van maximaal 1000,Buiten dat de wind-graanmolen een sieraad is wordt deze ook nog gebruikt voor op slag van granen en af en toe ook voor het malen van graan. Hiermede is dus weer een van de ongeveer honderd molens die Gelderland bezit, gered. SCHERPENZEEL Op de woensdag gehouden weekmarkt werden 960.000 stuks eieren aangevoerd. De prijzen van kippeëieren varieerden van 12.25 tot 13,25 en die van henne- eieren van 7,50 tot 10,50. Allen per 100 stuks. jDe handel was redelijk. Vanmiddag om precies vijf uur zal met een speciale ceremonie (wélke moet nog geheim blijven) de trekkers ronde officieel geopend worden. Voorts staan er voor de zaterdag en zondag diverse evenementen op het program ma, zoals een toneelstuk, en een opera. ERNSTIGE VAL UIT KABELLIF.R Ten behoeve van de reconstructie van de Hoofdweg vanaf De Klomp naar Eder veen staan er een aantal wegenbouwma- chines en hijskranen nabij De Klomp. Zondagavond klom de 17-jarige jongen Sch. in een kabellier en viel naar bene den. Met een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen bleef de knaap lig gen. Hij werd per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. Fietsendieven op pad In de nacht van maandag op dinsdag hebben onbekenden een ongenood bezoek gebracht b(j de rywielzaak van de fa. van II. aan de Brinklanderweg te Eder veen. ,s Morgens bleek dat men een zo goed als nieuw rijwiel, persoonlijk eigendom van de heer van H. dat in een schuur was gezet, verdwenen was evenals een regenjas. Een paar oude bromfietsen had den de dieven wel geprobeerd maar weer van zich af gegooid. De politie uit Lunteren stelde een on derzoek in. Woensdag kwam er bericht dat de dieven in Dieren waren gepakt en ook in het bezit waren van gestolen hor loges en chocolade. De twee mannen, af komstig uit Amsterdam en Haarlem wer den in Dieren ingesloten. BRUIN Vanaf vandaag kan de Russische vrouw met kle ren aan bruin worden. Dit - volgens radio Moscou - dank zij de uitvinding van een kunstzijden stof in een fa briek in Litauen die ultra-vio lette stralen doorlaat. De da mes van Moscou en St. Pe tersburg behoeven nu niet de verre reis naar de kusten van de Zwarte Zee te maken om lekker bruin te worden, ze worden dat al wandelend door de straten van de eigen stad. Voor Nederland heeft deze uitvinding voor een zomer als deze weinig nut. HELP Help onze politie agenten beschermen, luidt een oproep in de Russische pers, zy worden voortdurend op straat uitgelachen, gemoles teerd en naar het leven ge staan! Degenen die de volks- politie zo in het nauw bren- gen worden „nozems" ge noemd (maar dan op z'n Rus sisch). KROM In Frankrijk, waar eindeloos rechte wegen zijn, heeft men ontdekt dat er op het vlakke land meer onge lukken gebeuren dan op bochtige bergwegen. Men denkt nu dat dit komt door dat de eentonigheid van weg en landschap de autorijders slaperig maakt. De nieuw aan te leggen wegen maakt men nu extra „bochtig" en last zelfs omwegen in wanneer dat nodig blijkt om het landschap afwisselend te doen zijn. DESKUNDIGE. De voet balspeler Del Sol is door de Spaanse club Real Madrid verkocht aan de Italiaanse club Juventus voor 2 of 3 miljoen gulden (het ene be richt spreekt van 2, het andere van 3, maar wie kijkt hier op een miljoen?) De man die dergelijke trans acties voor de Madrilenen af sluit heet Raimunda Saporta. Sinds tien jaar beheerst hij de kas en in die tien jaren is de club tot een van de grootste, rijkste en succesvolste van Europa geworden. Iedereen in Spanje weet dat dat voor een groot deel te danken is aan het financiële en organisato rische genie van Saporta. Real gaat hem nu missen, want Sa porta is door ex-minister Ar- dura benoemd tot adjunct directeur van de Bank van Spanje, met de speciale op dracht de financiële zaken in verband met de toetreding van Spanje tot de Euromarkt te regelen. Men heeft juist in deze man vertrouwen dat hij deze moeilijke materie op ge niale wijze op een voor Span je gunstige wijze zal weten te dirigeren. ZUUR. Het moet eendwaas gezicht zijn geweest toen in de herberg „Provengale" te La Pauline tijdens een bruiloft na de bruidegom alle 73 gasten door een flauwte languit naast elkaar op de vloer kwamen te liggen. Ze werden allen naar 't ziekenhuis gebracht, waar uit ze echter 's avonds reeds weer als genezen ontslagen konden worden. Het onder zoek wees uit dat de slag roomgebakjes te lang in de zon hadden gestaan waardoor ze zuur waren gewoi"den. De Walderveense molen

De Vallei | 1962 | | pagina 1