Wereldtelevisie over enkele jaren werkelijkheid I GESLOTEN I Fotogr. Nic. Bakker Artifoto DE KIBB0ETZ HET RUMOER ROND DE AARDAPPEL Het ruiteren van hooi Hr HISTOR ARAM Auf wiedersehn... VOOR VAKANTIE - WEEKENDS Service station „RENSWOUDE" Technische School - Wageningen P. VAN DIJK TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 Nr. 67 TELSTAR NOG MAAR BEGIN SPIEGEL Noodzaak Militair GEEF VOORKEUR AAN VAKLUI espresso! Voor de boer: De Heer der slangen Neem dit jaar eens in oktober vakantie WIJ ZIJN WEGENS VAKANTIE I Hoofdstraat 24 - Veenendaal Volkswagens de Luxe Volkswagens Samba busjes Taunus 17 M A. Avondcursus O.B.A.O./U.L.N.O. B. Avondcursus voor opleiding AMANUENSIS bij het Hoger Onderwijs(H-diploma). NNP Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft enthousiaste rapporten binnengekregen over de eerste uitzendin gen via de miniscule TELSTAR-satelliet, die nu kringetjes draait om de aarde. De 23ste juli van dit jaar heeft historie gemaakt. Om 19.58 uur, Europese tijd, en 14.58 Amerikaanse tijd. zagen honderden miljoe nen Amerikanen en Europeanen, aan beide zijden van de immense At lantische Oceaan, op hun beeldschermen precies dezelfde figuren ver schijnen. De in Amerika uitgezonden televisiesignalen bereikten feilloos, via de Telstar doorsnee 85 cm. de Europese hoofdsteden. De Britse antenne in Goonhilly Downs en de Franse antenne in Lannion gaven de beelden door aan het Eurovisie netwerk. Het was in alle opzichten een groots moment, ook toen in omgekeerde rich- tin* de Oceaan voor de tweede maal werd overwonnen door een Europees programma, dat naar de V.S. werd uitgezonden. Kg kers konden rustig in hun huiskamer van dit technische wonder genieten, terwyl in het duister van het heelal de met een snelheid van byna 23 duizend kilometer per uur voortrazende Telstar het werk deed. Twintig minuten duurde het grootse televisie spektakel. Toen was het moment gekomen, waarop de sateliet een punt had bereikt, waarop geen verdere doorzending meer mogelijk was. In de nabije toekomst zal een pro gramma echter niet meer gebonden zijn aan die 20 minuten-grens. Het uit eindelijke doel is via een stelsel van communicatiesatellieten, voor een vve- reldnet te zorgen, met behulp waarvan men ieder deel van de aarde kan be reiken. Technici van het NASA heb ben berekend, dat daarvoor honderd satellieten van het Telstar-type nodig zijn, als ze tenminste op dezelfde hoog te als haar eerste voorganger haar baan moeten beschrijven, dat wil zeg gen op een afstand tussen de achtdui zend en tienduizend kilometer. Voor ons een schrikbarend getal, in ruimte termen nog slechts een heel klein stuk je. Volgens berekeningen van de Ame rikaan Arthur C. Clarke, de man, die er aanspraak op maakt de eerste te zijn geweest, die plannen maakte voor een wereldcommunicatienet via aard- satellieten hij kwam er al mee voor de dag in 1945, direct na het beëindi gen van de oorlog kan men het ook doen met slechts drie satellieten, maar die zouden dan op een hoogte van maar liefst 35.000 kilometer moeten cirkelen, en dat zou te veel technische moeilijkheden geven om het tegen een redelijke prijs te kunnen doen. De functie van de Telstar-satellieten kan men het best omschrijven met die van een spiegel. Televisiesignalen en ook ultrakorte radiosignalen heb ben naast het voordeel dat zij weinig hinder ondervinden van de storende in vloeden, het nadeel, dat zij niet wor den teruggekaatst door de ionosfeer, een gordel van electriseh geladen deeltjes, die de gehele aarde omgeeft. Lange radio golven worden wèl door de ionenband teruggeworpen. Via een ingenieuze apparatuur kun nen nu de satellieten de televisie- en ultrakorte signalen opvangen en terug sturen naar de aarde op dezelfde ma nier, waarop de ionosfeer het met de lange radiogolven doet. De kosten van het Telstarnet de eerste satelliet, die nu om de aarde rondjes draait, vroeg het lieve somme tje van zes miljoen dollar en het ge hele net zal ongeveer vijfhonderd mil joen dollar (1,8 miljard gulden) opeisen moeten hun rendement opleveren. Er is niemand, die er aan twijfelt of dit het geval zal zijn. De niet-militaire sa tellieten zijn net op tijd gekomen. Men begint zo langzamerhand, als men de wereldcommunicatie op mogelijkheden onderzoekt en dan niet denken aan televisie maar aan telefoon met de handen in het haar te zitten. Amerika alleen al heeft 75 miljoen telefoonaan sluitingen en de rest van de wereld nog eens zestig miljoen. Ieder jaar komen er miljoenen aansluitingen bij. En steeds meer mensen aan de ene kant van de Oceaan willen met de andere kant praten. De enige mogelijkheid nu is nog langs kabels, die op de zeebo dem zijn uitgelegd, maar die hebben slechts een beperkte capaciteit. Communicatiesatellieten kunnen hier de uitkomst brengen. En de vijfhon derd miljoen dollar vormen nog niet eens zo'n groot bedrag als men deze vergelijkt met de honderden miljoe nen, die men zou moeten uitgeven voor het opbouwen van een nieuw wereld omvattend kabelnet. De grote mogelijkheden voor com mercieel gebruik maken het niet zo verwonderlijk, dat de eerste Telstar satelliet weliswaar onder auspiciën van NASA is gelanceerd voor rekening van een particuliere maatschappij, de Ame rican Telephon and Telegraph, die op haar beurt voor het ontwerp van de satelliet een beroep deed op Bell Te lephone. Het schijnt, dat president Ken nedy er persoonlijk op heeft aange drongen, dat particuliere maatschap pijen het communicatienet „op poten" zetten., De militairen zullen, zo heeft pre sident Kennedy laten bekendmaken, in dit geval wel hun boontjes doppen. Het Amerikaanse leger, dat minder op net geld en meer op net „privegebruik kan letten, is van plan het project van Clarke drie satellieten op een hoog te van 35.000 kilometer uit te voe ren. De eerste proelsatellieten zijn al gelanceerd. Door de enorme hoogte be schrijven de satellieten een dergelijke baan om de aarde, dat het lijkt alsof ze altijd op precies hetzelfde punt staan. Ze draaien namelijk precies met ons wereldje mee. De enorme afstan den minstens 75.000 kilometer die een radiosignaal via dit, militaire net moet afleggen, vragen een bijzondere ingewikkelde technische apparatuur. De satellieten zullen daardoor vrij aan zienlijke kapitalen kosten. Het voordeel is echter, dat, zo hebben de Amerika nen bij hun jongste kernexplosies be merkt, die soort verbindingen niet kun nen worden gestoord door een ontplof fing van een H-bom op grote hoogte. Een dergelijke explosie zou het nor male communicatienet van het Ame rikaanse verdedigingsstelsel voor min stens een uur uitschakelen, hetgeen be tekent, dat de V.S. in die periode vrij wel weerloos zijn. De communicatiesa tellieten spreken dus ook (letterlijk) op militair gebied haar woordje mee. (Nadruk verboden) RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN Er bestaan in Israël landbouwkolonies, die naar bestuur en organisatie veel over eenkomst vertonen met die van de kolchozy in Rusland. Zulk een agrarische neder zetting heet in het hebreeuws kibboetz (meervoud: kibboetzim), hetgeen groep of gemeenschap betekent. In officiële Israëlische publicaties wordt onder het woord kibboetz verstaan een coöperatieve landbouwkolonie, dorpsgemeenschap of neder zetting. De leden van een kibboetz noemt men kibboetzniks. In tegenstelling tot de Russische collectieve landbouwbedrijven behoort de grond van de kibboetz niet aan de staat en is er van enigerlei politieke dwang geen sprake. Reeds lang voor de eerste wereldoorlog leefde er bij vele Israëlieten het verlangen naar een eigen tehuis, een sterke drang naar het oude land aan de Jordaan. Dit streven werd gebundeld en gepropageerd door het „Nationale Joodse Fonds", dat in 1902 overging tot het aan liepen van grond in Palestina. Enige jaren later, in 1909, werd door een groepje jonge Joodse, uit Oost-Europa afkomstige immigranten aan de oever van het Tibériademeer de eerste kibboetz gesticht. oren heeft om te horen, die hore! Er wordt te pas en te onpas gesproken over „Jodenstreken", maar wat dan te denken van de streken, welke worden uitgehaald door aanhangers van andere godsdien sten? Waarom al die haat en verachting jegens de Joden? Omdat velen van hen misschien begaafder en intelligenter zijn dan sommige leden van andere volken of, vanuit christelijk standpunt bezien, omdat zij het evangelie niet hebben aanvaard? Wie zal het zeggen? Hoe het ook zij: de meeste Joden zijn buitengewoon energiek en beschikken over een opmerkelijke scheppingskracht. Het nieuwe Israël en de Kibboetzim bewijzen dit op overtuigende wijze. Er is de laatste maanden veel te doen geweest rond onze aardappel. Sinds mensenheugenis is het in ons land niet voorgekomen, dat de oude aardappelen op waren, voordat de nieuwe aan de markt kwamen. Een reeks van grote moei lijkheden voor vele mensen is hiervan het gevolg geweest. De aardappel heeft wekenlang in het brandpunt van de belangstelling gestaan en verschillende personen hebben hiertoe het hunne bijgedragen via pers, radio en televisie. De minister voelde zich op aandrang van bepaalde groeperingen genoodzaakt een prysstop in het leven te roepen. Wat men echter ook probeerde, de aardappelen bleven schaars en dus duur. „Konden we dit niet tydig voorzien?" is een vraag, die we tijdens de discussies over de aardappel herhaalde keren hebben vernomen. We zullen trachten een antwoord ophalf maart goeddeels door zijn voor BkkfnrVnSk in de p nieuwe kleuren i txmmmmtm v.a. 2.50 voor tieners en twens 1.95 FA. L. HET Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 deze vraag te vinden. Tot een goed be grip gaan we terug tot de zomer van 1960. Toen begon men in de Europese landen aan een oogst, die naar later bleek, tegen prijzen moest worden af gezet, die in vele gevallen niet lonend waren. Er was dus kennelijk een teveel aan aardappelen. In zo'n geval trek ken de boeren lering uit de opgedane ervaringen en planten zij wat minder uit. Dit gebeurde inderdaad in het voor jaar van 1961, niet alleen in Neder land, maar ook in Engeland, Dene marken, Duitsland en België. Alleen Frankrijk bleef wat zijn met aardappe len beteelde oppervlakte land betreft op het peil van het voorgaande jaar. Vanzelfsprekend werd enige tijd na de voorjaarsuitplant van 1961 bekend, dat er minder aardappelen waren uit- gepoot in West Europa en er moet bij worden gezegd, dat de bureau's voor de statistiek hieromtrent zeer nauwkeu rige gegevens bekend maakten. Oppervlakkig geredeneerd zou men zeggen, er moet dus een tekort optre den. Echter de natuur speelt een be langrijke rol bij de opbrengsten van het aardappelgewas en zo zagen we, dat de boeren een goede opbrengst had den, die uiteraard verkregen werd van een kleiner areaal. Er was dus geenszins aanleiding tot ongerustheid, noch voor de ministers, die verantwoordelijkheid dragen voor de voedselvoorziening van hun bevol king, noch voor het publiek, dat zeer lange tijd beslist matige prijzen betaal de in de winkel. Ook de groothandel werkte normaal. Er was een behoorlijk aanbod, terwijl zich ten aanzien van de vraag in bin nen- en buitenland ge«n bijzonderhe den voordeden. GESLOTEN Of was er toch wel een bijzonder heid? Engeland, dat normaliter in ja nuari aardappelen begint in te voeren, kwam niet aan de markt. De Britse minister van landbouw hield de grens angstvallig gesloten voor aardappelen uit de West Europese landen, daarbij geadviseerd door de organisaties van Britse aardappeltelers, die herhaalde lijk verzekerden, dat er voldoende aard appelen in Engeland waren. Deze toestand duurde voort tot half maart 1962 en toen bleek plotseling, dat er niet voldoende aardappelen in Engeland waren. De prijzen, die de Engelse consument voor zijn aardappelen moest betalen, begonnen angstwekkend te stijgen. De Britse minister van landbouw opende toen de grenzen voor import. In die dagen bleek, wat er aan de hand was. De organisatie van Britse aardappeltelers had de minister in strijd met de feiten bij herhaling ge rapporteerd, dat er aardappelen ge noeg waren. In feite was men echter raad heen en was er een sterke im portbehoefte, en de wetenschap, dat er een miljoenen bevolking een groot te kort aan aardappelen had, joeg de prijzen omhoog. Vervolgens droeg de slechte weersgesteldheid dit voorjaar er het hare toe bij om de prijzen in op waartse richting te stimuleren. De Britse Kanaaleilanden, leverancier van vroege aardappelen voor de Londense markt, kregen half maart een stevige nachtvorst, waardoor het te velde staande gewas ten dele afvroor. Een verlating van de oogst van enkele we ken was hiervan het gevolg. Ook de landen rond de Middellandse zee, van ouds leveranciers van vroege aardap pelen, hadden met slecht weer te kam pen. In de weken, die daarop volgden deed ook het slechte voorjaar zich bij ons gevoelen. Al deze tegenslag bij de uitplant en de groei hebben tot gevolg gehad, dat de nieuwe oogst 3 a 4 weken later zou komen dan normaal. Voor onze minister van landbouw was deze situatie aanleiding om de export stop te zetten en ook een prysstop, gevolgd door vaststelling van een maximumprijs in het le ven te roepen. De andere landen, waarheen uit Ne derland gewoonlijk na de winter aard appelen worden uitgevoerd, moesten zich nu zien te dekken op de interna tionale markt, waarvan Nederland, wat leveranties betreft, voorlopig is uitgeschakeld. Aangezien de overbrug gingsbehoefte vooral door het lange uitblijven van de nieuwe oogst groter was dan normaal en vele landen wat hun aardappelvoorziening betreft dus een beroep deden op de beschik baar komende aardappelen van de Ca- narische eilanden, Cyprus, Malta, Italië, Marokko en Portugal, om maar enkele landen te noemen, spreekt het vanzelf, dat deze prijzen voor de aardappelen uit deze landen tot ongekende hoogte stegen. Kochten we voorheen om deze tijd importaardappelen in de winkels voor 40 en 45 cent per kilogram, nu moest minstens het dubbele worden betaald. Het spreekt vanzelf, dat vooral de gezinnen met opgroeiende kinderen hiervan de dupe zijn gewor den. De discussies rond de aardappelpo sitie en heus niet alleen in Neder land zijn vaak zeer heftig geweest. Vaak zijn daarbij ernstige beschuldi gingen geuit tot personen en groepe ringen, die daar nauwelijks iets aan hadden kunnen doen. Nu de atmosfeer wat rustiger en daardoor overzichtelijker is geworden, kan worden vastgesteld, dat de natuur de grote boosdoener is geweest. Half maart was er in feite nog niets aan de Steeds meer boeren raken er van over tuigd dat een goede graslandexploitatie van groot belang is. Zowel door vroeg en ruim stikstof te strooien als in een jong stadium te maaien, kan men in veel ge vallen aanmerkelijk meer en beter ruw- voer winnen dan tot dusver. Daarmee is men er echter nog niet. Het heeft weinig zin veel en goed voer te verbouwen, wanneer men niet tevens zorgt dat het op de meest doelmatige wijze, dus met zo weinig mogelijk ver liezen, wordt geconserveerd. Eerst dan kan het vee en de boer er in de winter voldoende van profiteren. Dit geldt zowel voor kuilen als voor hooien. Wanneer het weer nog niet ge schikt is om te hooien kan worden ver wacht, dat reeds moet worden gemaaid. Voor een groot deel kan men dit onder vangen door in het voorjaar enkele per celen te kuilen en voorgeweid land te hooien. Men komt hierdoor wat later in het seizoen met meer kans op beter hooi- weer. Maar ook dan is het vaak moeilijk dit jonge eiwitrijke materiaal tijdig en voldoende droog te krijgen. Daar komt nog bij, dat door het in een jong stadium maaien, de zode gelukkig veel sneller weer uitloopt. Bovendien wil men graag zo gauw mogelijk het ge maaide land weer bemesten om zo snel mogelijk nagras te hebben. Dit wordt dik wijls belemmerd door het op het veld liggende hooi. Verder bedenke men, dat naarmate er meer voedingsstoffen in het gras aanwezig zijn, er ook meer verloren kan gaan! Al deze omstandigheden zijn oorzaak, dat er gezocht is naar een methode van hooien die deze bezwaren zoveel moge lijk ondervangt. Met het ruiteren van hooi is men hierin goed geslaagd. Vooral, wanneer naderhand de ruiters met een ruiterslee op een bepaald gedeelte van het perceel worden bijeen gebracht, is praktisch het gehele perceel weer vrij spoedig beschikbaar. Dat deze methode opgang maakte, is zeer begrijpelijk. In veel gevallen was het noodzakelijk hiervan gebruik te ma ken, wilde men niet verloren zien gaan wat men juist hoopt te winnen. Ondanks de voordelen van ruiteren nam toch de belangstelling ervoor weer af door voor namelijk het steeds groter wordende te kort aan arbeidskrachten. Op de grotere bedrijven tracht men nu door middel van ventileren van het hooi na het inschuren de bezwaren geheel of gedeeltelijk te ondervangen. Het venti leren biedt voor een voldoende hoeveel heid goede perspectieven. Bij deze metho de is het mogelijk gebleken het aantal hooidagen en dus het weerrisico, te ver kleinen. Voor bedrijven met een geringere op pervlakte en met vaak wat meer be schikbare arbeidskrachten verdient het gebruik van ruiters echter nog wel dege lijk aanbeveling. Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! I atrimoniumlaan 50 - Tel. eenendaal 2777 hand hoewel nu intussen ook uit En gelse discussies is gebleken, dat de verwerkei-s en consumenten van aard appelen aldaar zich genomen voelden door de verkeerde voorstelling van za ken, die werd gegeven door de organi satie van Britse aardappeltelers. Was de Engelse grens op grond van juistere gegevens eerder open ge gaan, dan was ongetwijfeld de ont wikkeling geleidelijker geweest. Vooral was er dan van de aardap pelen, die door de lage prijs in de herfst geen afzet vonden, minder aan de veestapel vervoederd. Het betere weer van juni heeft een regelmatige toename van de aanvoer van nieuwe aardappelen uit eigen land mogelijk gemaakt, wat de gehele situ atie geleidelijk tot een normale toe stand doet verkeren. 59 In gespannen afwachting staan Aram en de anderen tegen de rotswand. Waar is Agua," vraagt de ridder. „Ik zag hem in deze richting vluchten." Maar niemand heeft de hagedis gezien. Agua is weer eens verdwenen op een wijze, waarvan alleen hij het geheim schijnt te hebben. Dan, in een grote stofwolk, stormen de ruiters van Crimo het dal in, Met een driftig maar vastberaden gebaar trekt Aram zijn zwaard, grijpt een schild, dat naast hem op de grond ligt en doet enkele passen naar voren. Zwijgend komen zijn trouwe manschappen naast hem staan, de wapens in de vuist. In volle ren, de zwaarden en speren geheven, komen de ruiters op het kleine troepje af.. „Gij zult deze jonkvrouwe niet naderen dan over onze lichamen!!" roept Aram met luide stem. Maar hij merkt niet, hoe zich achter hem de magere gestalte van Agua uit de spleet in de rotsen wringt„Bah, wat een hoogdravende onzin," snuift de hagedis misnoegd en zonder een zweem van aarzeling heft hij de knoestige tak, die hij in de hand heeft en laat hem met een dreunen de slag op Arams hoofd neerkomen!! (Wordt vervolgd) Het terrein, voor een beschamend hoge prijs gekocht van een Perzisch landeige naar, bestond hoofdzakelijk uit stinkende moerassen. De pasgekochte grond lag in een streek, die algemeen bekend stond als „de hoek van de dood". Deze sinistere be naming was- geenszins overdreven, want het gebied wemelde van de malariamus kieten. De jeugdige pioniers waren echter vastbesloten op deze troosteloze plaats hun bestaan op te bouwen. Aan zware lichamelijke arbeid waren de jongelui, af komstig uit gegoede burgerfamilies, niet gewend. Ziekten en materiaalgebrek stel den aan hun moreel de hoogste eisen. De tegenslagen schenen in het begin schier onoverkomelijk, doch verbeten hielden zij vol en stichtten hun kibboetz, die zij De- gania (korenbloem) noemden. Door het ten üitvoer brengen van deze daad trad het kordate groepje kolonisten onbewust in de historie, want zij schiepen 'n nieuw soort samenleving, die later onmiskenbaar haar stempel zou'drukken op het nieuwe Israël. PURE DEMOCRATIE Het bestuur van een kibboetz handelt naar de wensen van de grote meerder heid. Alle belangrijke zaken worden eerst aan de leden voorgelegd en door het houden van een stemming wordt dan bepaald of het een en ander ten uitvoer gebracht zal worden of niet. De kibboetz- leider wort bijgestaan door een raad, die vervolgens weer advies ontvangt van di verse sub-raden. Het hoofd van een kib boetz kan steeds slechts voor één jaar zijn functie bekleden. Zich opnieuw kandidaat stellen is alleen mogelijk het jaar daar opvolgend. "fussentijdse ontheffing kan worden toegepast. Het financiële bestuur wisselt om het kwartaal, herplaatsing in deze functie kan plaatshebben - ook weer na stemming - na verloop van negen maanden. De kasboeken zijn voor een ieder ter inzage. In elke kibboetz zijn een klachten- en een ideeënbus. Deze bussen worden één maal per week in het openbaar geledigd en de inhoud wordt dan voorgelezen en besproken. De kibboetz is in wezen een agrarische onderneming, maar niet alle aangeslote nen ervan zijn landbouwers. Men streeft er zoveel mogelijk naar zichzelf te be druipen. Een kibboetz beschikt daarom ook over een schoenmakerij, bakkerij, kleermakerij en diverse andere nijver heidsinrichtingen. Kleine kibboetzge- meenschappen, die niet beschikken over genoemde vestigingen, worden in deze voorzien door de grotere ondernemingen. De agricultuur is echter de voornaamste bestaansbron en daaraan zijn alle andere werkzaamheden en diensten onderge schikt gemaakt. Al mocht de kibboetz- schoenlapper het nog zo druk hebben, nu en dan zal hij zijn leest in de steek moe ten laten om een handje te helpen bij de landbouwwerkzaamheden. Dit geldt te vens voor de hoofdarbeiders: boekhou ders, onderwijzers enz. De kibboetzniks eisen nimmer loons verhoging. En wel om de simpele reden, dat er geen lonen worden verstrekt. Di recte beloning in nature is gering, daar de vruchten des velds voor het meren deel gezamenlijk worden genuttigd. Men eet namelijk gemeenschappelijk in eet zalen en allen ontvangen hetzelfde voed sel. Het hoofd van de onderneming ver dient dus evenveel als de jongste mede werker. Productie-overschotten worden verkocht en het daarvoor ontvangen geld wordt ten nutte gemaakt aan bedrijf en gemeenschap. In de meeste kibboetzim worden kinderen vanaf drie jaar bezig gehouden door kinderverzorgsters. Ge huwde vrouwen werken op het land of in de diverse service-inrichtingen. De dag- arbeidsduur is niet strikt vastgesteld. Voor een agrarisch bedrijf blijkt dat ook vaak onmogelijk. Men kent geen pensi oengerechtigde leeftijd; iedereen werkt zolang zijn krachten hem daartoe in staat stellen. De kibboetzoudjes gevoelen zich zelf overigens niet als een sta-in-de-weg, want door het verrichten van diverse nuttige werkzaamheden, zoals kleding herstellen voor de vrijgezellen, het bin den van boeken en dergelijke, blijven zij min of meer aan het arbeidsproces deel nemen. GROTE INVLOED Heden ten dage telt men in Israël 224 kibboetzim met in totaal meer dan 112.000 inwoners. Voor een nationale bevolkings sterkte van circa 2,2 miljoen zielen is dat een aanzienlijk aantal. Gezien dit feit valt het licht te begrijpen, dat de kibboetzim voor het merendeel voorzien in 's lands landbouwproductie. De invloed van de kibboetz blijft even wel niet uitsluitend beperkt tot de agra rische sector, aangezien verscheidene le den, na jarenlang in zulk een samenleving te hebben vertoefd, later soms belangrijke posten bekleden bij de overheid of in het bedrijfsleven. Dat wil niet zeggen, dat zij de kibboetz voorgoed vaarwel hebben ge zegd, want velen van hen blijven de kib- boetzbevolking daadwerkelijk steunen door in hun vrije tijd aldaar te werken of te instrueren. Mordekhaf Bentov, mi nister van de nationale uitrusting, onder andere, is nog steeds lid van de kibboetz Michmar Héemek. Tevens zijn vele be kende Israëlische artisten lid van een kibboetzorganisatie. Elke kibboetz heeft een lagere school en twee, drie of meer kibboetzim be schikken over een voortgezette onderwijs inrichting. Een modern ingericht kib- boetzlyceum is gevestigd in de Houleh- Vallei. Een voornaam streefpunt van kib boetzniks is het vormen van een cultu reel hoogstaande agrarische samenleving. Zij zijn waarschijnlijk de meest ontwik kelde landbouwers ter wereld. Men be schikt over wetenschappelijke bibliothe ken, laboratoria, alsmede over een vrij groot aantal eminente leerkrachten, die voordien doceerden aan Europese en A- merikaanse universiteiten, doch nu, na overdag op het veld gewerkt te hebben, avondonderwijs geven aan de Kibboetz niks. Het spreekt vanzelf, dat niet iedereen zomaar geschikt is voor deze bijzondere samenleving. Er wordt daarom streng ge selecteerd. De kandidaten werken 'n jaar op proef, is het proefjaar verstreken, dan wordt bij stemming beslist of hij of zij kan blijven of verzocht wordt te vertrek ken. Nieuwe, officieel aangenomen leden zijn verplicht al hun financiële bezit - ook wat elders is gestort - aan de gemeen schappelijke kas af te staan. GEZONDE MAATSCHAPPIJ De kibboetzniks zijn ware idealisten, die hun levenswijze hebben gebaseerd op het immer sluimerende menselijke ver langen naar een vreedzaam samenwer kende gemeenschap. Zij leven en werken als één grote familie. Elk lid schenkt aan de gemeenschap zijn bekwaamheid, zijn talent en zijn energie. Anderzijds geeft de gemeenschap hem de nodige levensbe hoeften. Welvaart acht men noodzakelijk, rijkdom verderfelijk en nutteloos. Men leeft met elkaar zonder sociale, economi sche of politieke verschillen. Er is zo goed als geen geld. in omloop. Men heeft het ook niet nodig, want er is niets te koop. Iedereen, ongeacht ras of afkomst, Jood of niet-Jood, kan zich bij een kibboetzge- meenschap aansluiten. Dienaangaande zij opgemerkt, dat er ook Arabieren, die be kend staan om hun felle Jodenhaat, tot de kibboetzim zijn toegetreden. Maar dit zijn toch wel exeptionele gevallen! Deze vreedzame maatschappij, waarin noch haat noch nijd te bespeuren valt, doet voor de buitenstaander weldadig aan. Er is geen gejakker en getrap om boven zijn naaste uit te komen. Men heeft er geen zenuw- of geesteszieken en evenmin alcoholmisère of zedenmisdrijven. Een politiemacht is in de kibboetzim, waarvan sommige over de duizend inwoners heb ben, niet aanwezig. Gedurende de drie en vijftig jaren, dat deze nederzettingen reeds bestaan, is er één moord gepleegd. Motief: minnentijdHet aantal dief stallen bedroeg drie. Geen deur is daar om gegrendeld, geen raam gesloten. Kwa jongens ravotten en joelen, doch laffe no zemstreken halen zij niet uit. Men sluit geen verzekeringen en evenmin kent men er het werkloosheidsprobleem. Het is een vreedzame, harmonisch samenwerkende maatschappij, temidden van een haatdra gende en woelige wereld. De kinderen Israëls stammen van een particulier volk, dat, zoals zij zelf zeggen, door God uitverkoren is. Welke beden kingen men hierover ook moge hebben, het is een onbetwistbaar feit, dat de Is raëlieten, zowel in de oudere als in de jongste geschiedenis een bijzondere plaats onder de naties innemen. Heel hun histo rie is doordrenkt met bloed en tranen, blijkt één lange lijdensweg te zijn; het wegtrekken uit Egypte onder Mozes, de ballingschap in Babylonië, de verjaging uit Palestina na de val van Jeruzalem, het vernederend verblijf in ghetto's gedu rende de Middeleeuwen, de onmenselijke progroms in later tijd in Centraal- en Gost-Europa, de wrede uitroeiing door de nazi'sen nog is het niet zeker, dat deze eeuwendurende tragedie nu eindelijk ten einde is, daar het anti-semietisme nog geenszins tot het verleden behoort. Wie Bij de bromfietshandelaar Van W. te Veenendaal vervoegde zich deze week een onbekende jonge man, die zei graag een bromfiets te willen kopen. Zoals een goed zakenman dat be taamt liet de handelaar hem di verse modellen zien en adviseerde zelfs een proefrit te maken. De jongeman die blijkbaar „openstond" voor deze service vond dat een uitstekend idee. Wel gemoed beklom hij het vehicle, tufte er mee weg en kwam niet meer terug! De politie heeft hem later in zijn kraag gepakt. Het bleek de 19- jarige Edenaar R. te zyn. Hij had de proefritten-bromfiets reeds in Lunteren verkocht en een gedeelte van de centen was al op. Hebt u ook zo'n hekel aan vakantie met honderden andere toeristen om u heen? Wij wel en zeker als wij er eens een paar weken op uit trekken met als enig doel rust en zalig nietsdoen. Voor het geval dat u nog geen vakantieplan nen hebt gemaakt en u er weieens hele maal uit wilt zijn of alleen maar wat in de zon wilt luieren, kunnen wij u het volgende adviseren: In Italië, ongeveer 144 kilometer ten noorden van Rome, ligt vlak bij het stadje Orbetello een prachtig schiereiland, Monte Argentario genaamd. Daar kunt u uw zorgen en de Holland se zomer vergeten. Om even een paar voordelen van een verblijf op dit schier eiland op te noemen: Er komen bijna geen vakantiegangers, het schiereiland is nog geen pleisterplaats voor toeristen, die per autobus „even Italië doen", de plaat selijke bevolking is er buitengewoon vriendelijk en u kunt er in de stadjes Porto San Stéfano en Porto Ercole o.a. heerlijke pasgevangen vis eten. Indien u een liefhebber van wandelen, zwemmen of vissen bent, kunt u daar uw hart ophalen, want er zijn mogelijk heden voor deze sporten te over. Mocht er behoefte bestaan om eens een boot tochtje op de Middellandse Zee te maken, dan heeft u keuze uit tochten naar 4 eilanden, waaronder het bekende Elba. En tenslotte het belangrijkste: U kunt daar nog tot en met oktober - wanneer wij in Nederland al weer bij de warme kachel kruipen - van de zon genieten. Tenzij u dus ook dit jaar weer geen zon wilt zien. van maandag 3 september t.e.m dins dag 11 september a.s. van maandag 24 september t.e.m. dins dag 2 oktober a.s. Hoofdstraat 84 Veenendaal Verhuur zonder chauffeur: Onze wagens zijn all risk verzekerd en voorzien van pa pieren voor het buitenland. Voor lange trajecten gelden onze speciale kondities. Dorpsstraat 112 - Renswoude - Telefoon 08387-254. Filiaal Veenendaal: J. LOURENS J. P. C. Leinweberstraat 39 - Telefoon 3529 Inschrijving op MAANDAG 27 AUG. A.S. van 20.00-20.30 uur 1. 2-jarige cursus voor opleiding Bewijs Algemene Ontwikkeling (O.B.A.O.) en voor het toelatingsexamen U.T.S. en H.T.S. Lesavonden: 3 per week gedurende 12 maanden. Aangifte is mogelijk voor het le en 2e leerjaar. 2. 1-jarige vervolgcursus voor Uitgebreid Lager Nijverheids onderwijs, aansluitende aan bovengenoemde 2-jarige cursus O.B.A.O. voor opleiding tot de studie voor bouwkundig op zichter, constructeur, scheepswerktuigkundige, e.d. Lesa vonden: 3 per week gedurende 9 maanden. Eisen van toelating voor de onder 2 genoemde cursus: diploma O.B.A.O, U.L.O. of een daarmede gelijk te stellen opleiding. Cursusduur: 3 jaar gedurende 9 maanden per jaar; 3 avonden per week. Aansluitend een 1-jarige cursus voor amanuensis bij het Middelbaar Onderwijs (M-diploma). Inlichtingen worden op de inschrijvingsavond verstrekt. Aanmeldingsformulieren kunnen ook schriftelijk of telefonisch worden aangevraagd. HET BESTUUR.

De Vallei | 1962 | | pagina 3