PAUK Amateurvoetbal gaat nu ook van start 1.49 3.98 0.99 Burgemeester Hazenberg opende beroepententoonstelling G.V.V.V.-Apeldoorn Burgerlijke stand GROETEN UIT NIEUW-GUINEA Boekhandel Davelaar KERKDIENSTEN Met een weinig overleg: een smakelijke picknick SPORTPROGRAMMA Al direkt duels van formaat DINSDAGKOOPJES Plantenl^ruk AMERONGEN „GROENE KRUIS" GEEFT KLEUTERCURSUS MARKTBERICHTEN Gevonden en verloren Ingekomen en vertrokken UW FILM cArti%cto Modernisering slagerij Ariesen GEEF VOORKEUR AAN VAKLUI VOOR DE SCHOOL Schriftelijke cursus Hebreeuws ZONDAGDIENST VOOR DE VROUW: TerwUI het betaalde voetbal reeds vorige week startte met het echte competitievoetbal, het spel om de knikkers, en dat reeds direct duizenden naar de velden trok, zullen nu ook de meeste amateurs In het komende weekend in actie komen. Voor wat betreft ons rayon zyn er al direct krachtmetingen die in het oog springen. Zo zullen DOVO en GVVV in hun nieuwe milieu starten. Rhenus en R.K. Unitas eveneens en is er de streckwedstrijd Renswoude-Scherpenzecl. GVVV krijgt aan de Buurtlaan be zoek van het gepromoveerde Apeldoorn, een club die behoorlijk gehalte bezit. Vooral de voorhoede is snel en leven dig. Toch zal GVW met haar sluitende defensie weinig kansen weggeven en waarschijnlijk de eerste punten binnen halen. Je zou zoo op et eerste gezicht zegge, dat de minse die elkes jaar de auto tocht veur auwere van dage (van oud mag ie teugeswoordig niet meer spreke as ie nog gien zeuventig bint) ik wou dus mar zeege, dat de urganisetoore al genogt hooi op de vurk hebbe genoome. Et is waarlik gien kleinigheid om dur mit een zeuvenhonderd minse op uit te trekke. Bedenk es wat daar allemaal bij te pas komt as ie es mit je eige fe- milie een halve dag dur op uit zou gaan. Dat is mar niet één-twee-drie veur me- kander. En dat mit zeuvenhonderd minse, waarvan dur genogt niet zoo best meer op de been zijn. Mar toch schijnt, dat de minse die dur eige veur een hoop dinge inspanne dur altijd nog meer bij kenne hebbe. Dezelfde urganisasie gaat nou ok mit de plaatselike invelide uit toere. Ik neem me pet dur diep veur af. Niet dat ik et zoo iets bezonders vin, dat de in valide zoo iets wurdt angebooie. In deuze zin dan dat deuze minse - naar mijn smaak - op veul meer recht hebbe dan ze in feite krijge. Wij schiete stuk veur stuk zooveul tekurt. Hebbe jelui dur wel es an gedacht om één dag van je vekansie af te neeme veur iemand die in de weereld niet zoo veuruit ken as jezelf? Ik mot van me eige bekenne dat ik daar bitter in te kurt schiet. En as ie et zou doen wat zou ie dan nog weggeeve? Nog te weinig. Ik heb onderlest een persoon ge- sproke, die drie dage van ze vekansie gewoonweg met een invelide had zitte te prate. Ik bin niet in de geleegenheid om dur mit die man op uit te gaan, zee die persoon teuge me, mar ik doe em dur al een bezonder plezier mee as ik gewoon mar kom prate over koetjies en kalfies. Dezelfde gevoeles motte de minse be zield hebbe die naast die eene auto tocht dur nou nog een bij veur dur ree- kening neeme. Et sting zoo lakeniek in de krant: et comitee van de auwe van dage-tocht heb besloote ok de invelide- tocht mar veur dur reekening te neeme. Jewel, zoo lakeniek, mar vraag niet wat dur weer veur verzet mot wurde. Mar, beste vrinde, nog zijn we in de geleegenheid om dur allemaal an mee te warke. D'r is wel es gezeid, dat de makkelikste menier van meewarke is, je eige erges mit geld vanaf make. Dat ken wel zijn, as ie dur dan niet bij na denkt wat je geeft. Mijn is niks bekend van een inzame ling veur die invelide-tocht. Mar ik ken toch wel op m'n tien vingers uitreekene dat zooiets veul geld kost. En as dur dan niet speciaal om geld gevraagd mocht wurde - wat ik me niet veur ken stelle, want et mot toch arges vandaan komme - ik zeg, ok as dur niet speciaal omgevraagd wordt, geef dur dan toch es wat veur. Neem dur desnoods zelf es een doos segare of een halve liter mindfr om. Och, misschien hebt u er et uwe al wel an gedaan. U hebt zelf gerij en u neemt al ieder jaar een invelide-mins mee uit. En as ze dat nou allemaal es deeje dan was dur ok gien tocht noodig, denkt u misschien. Mar weet u dan wel dat die invelide astie mit u meegaat niet mee ken as uzelf. Dat die z'n eige et beste thuis- veult onder ze kemuite. Ik zeg et mis schien een bietjie krom, mar et is dur toch niet minder waar om. Kurtom, minse, late wij dit pracht idee mit alle meugelike middele onder- steune. En late diegeene die nog tijd over hebbe deeze tijd dur an geeve. Dan komt niet alles op de schauwers van dezelfde persoone. Wout Blauwkous P.S. Vijfenzeuventig jarige Ritmees ter, m'n hartelike gelukwense en ik hoop dur nog veul van jelui op te steeke. Ik heb dur één op et jubileum van jelui genoome. Om gien scheele ooge te make, een Pantertie. Wout. VRC speelt ook thuis. Aan de Brin- kersteeg wordt de oude rivaal Nunspeet verwacht. Hoe zal VRC overzomerd hebben? De ploeg is nogal gewijzigd. Van de gasten kan doortastend spel worden verwacht. De Racing zal haar huid echter zo duur mogelijk verkopen en we zien er echt wel een lichtpuntje in. Een gelijk spel minstens voor VRC. Dan de verre reis van DOVO naar de badplaats Noord wijk, om daar tegen de club van diezelfde naam in het strijdperk te treden. Een onbekende tegenstander, die echter in vorige jaren toonde een plaats te willen bezetten in de bovenste helft van de rangorde. De jeugdige DOVO-ploeg komt daar in Noordwijk voor een heet vuurtje te staan, maar als de voorhoede goed draait, zien we er wel een klein succes je in. Veenendaal speelt zondag nog geen competitievoetbal. De geel-blauwen spelen in Arnhem de laatste oefenwed strijd tegen SML. Dit is dus de generale repetitie en wordt waarschijnlijk de uiteindelijke formatie van het elftal beproefd, dat dan volgende week aan de ongetwijfeld interessante westelijke competitie moet deelnemen. De clubs uit de afdeling komen allen aan de start. Merino's krijgt zaterdag thuis de nieuweling YFC uit Ysselstein. Men heeft goede hoop in het Merino's kamp en dat zal dan blijken uit de re sultaten. Winst voor de DS-ploeg is zeer waarschijnlijk. In Eist komen Musketiers en Sport vereniging Panter binnen de krijtlijnen. Het spande altijd tussen beide clubs en ook nu zal dit wel zo zijn. Een punten verdeling is lang niet onmogelijk. Kulan ontvangt Maluku Muda, het zaterdagelftal van de bekende Ambo- nezenploeg uit Barneveld. Dit zaterdag team is geen schaduw van de zondag voetballers uit de Biezen en stond vorig jaar onderaan. Kulan zal dus de eerste klap in deze competitie uitdelen, waar van Maluku Muda dan de dupe wordt. In Amerongen zal DVSA voor het eerst als derde klasser spelen. Tegenstander is NSVS uit Veenendaal, dat met grote plannen bezield is. We zien hoogst be nieuwd naar de uitslag en bekennen dat een prognose moeilijk is omdat beiden een gewijzigd elftal op de been brengen. De NSVS ploeg lijkt ons iets sterker. Dan zal Rhenus dus voor het eerst op treden in de eerste klas. Men moet naar De Meern, ook een gepromoveerde club. Alle energie en voetbalkunde zal nodig zijn cm de eerste punten mee naar de Grebbestad te brengen. Succes voor Rhe nus zal al een stevige duw in de rug be tekenen naar de weg hogerop, waarop Rhenus zich ongetwijfeld prepareert. In Renswoude gaat de première van deze prille competitie tegen buurtgenoot Scherpenzeel. Al direct een „thriller", omdat beide teams echte rivalen zijn. Hopelijk zal de burenverhouding bijdra gen tot een levendige wedstrijd en tippen we de gasten als lichtelijk favoriet. De zaterdagvoetballers van Scherpen zeel zullen in de thuiswedstrijd tegen het sterke Veslaco alle zeilen moeten bijzet ten. We zien winst voor Veslaco in het verschiet. Sportclub Rhenen kan zaterdag al di rect met flink verschil winnen nu de heropgerichte voetbalclub Valkenheide op bezoek komt. Spannend wordt het zondag op Rem merden achter de sparren als daar het echte Maluku Muda aantreed. De Barne- veldse Ambonezen zijn weer grote kans hebbers en met hun snel en technisch spel kunnen zij het de Oranje Wit man nen zeer lastig maken. Misschien kan Eist er toch een gelijk spel aan overhouden. R.K. Unitas maakt haar debuut in de tweede klas met de uitwedstrijd tegen Austerlitzi een ontmoeting waar wel enig perspectief inzit voor de enthousiaste Unitasploeg. Tenslotte treedt DVSA zondag op de Burgwal in Amerongen aan tegen buur HDS uit Leersum, dat in de tweede klas mocht blijven omdat er geen degradatie werd toegepast. Een gelukje voor HDS, maar ook nu zal het wel weer moeilijk worden. We voorspellen flinke winst voor de DVSA formatie. Valleivogels uit Scherpenzeel zien we winnen in de uitwedstrijd tegen Huls horst; terwijl Advendo in Ederveen een moeilijk duel met het Driebergse Rubo moet uitvechten, waar een gelijke stand niet is uitgesloten. model melkkruk in oer- solide beukenhout uitvoe ring, ook geschikt voor kinderzitje bij de T.V. prima glad afgewerkt nu slechts Keukenkruk metalen kruk, geplastifi ceerd, dus geen beschadi gingen. Met solide dekje in diverse kleuren, ook zeer geschikt voor de badcel extra koopje Broodplank plank met opschrift, beukenhout, keurig glad afgewerkt, flinke maat bijzonder koopje Alleen dinsdag 4 sept. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 SPECIAALZAAK SEDERT 35 JAAR FRANSE MODE VOOR HERFST EN WINTER In aansluiting op de reeds langer bestaande Moedercursus, heeft het Groene Kruis in Amerongen nu ook een Kleutercursus op touw gezet. Dit voor Amerongen verheugende be sluit is genomen, omdat kleuters nóg meer aandacht vergen, zowel lichame lijk als geestelijk. Men gaat er van uit dat iedere moeder die haar kleuter wil geven waar hij of zij recht op heeft, een dergelijke cursus dient te volgen, wil zij geheel gereed zijn voor deze gewichtige taak. Temeer daar in de kleuter-periode fouten gemaakt kunnen ^vorden die ge durende het hele leven nawerken. De kleutertursus die beoogt zulke fou ten te voorkomen, zal worden gegeven door Zuster Brouwer uit Utrecht. De cursus omvat in totaal 8 avonden, waarvan de eerste-op maandag 17 sept. a.s. begint. Het inschrijfgeld is zo laag mogelijk gesteld 2,50), terwijl men zich voor de deelneming kan opgeven bij de wijkzusters van het Groene Kruis. Het bestuur hoopt dat vele kleu termoeders interesse voor deze cursus zullen hebben. „Gcorgina", een avondjapon met mantel, ontworpen door J. F. Crahay voor Nina Rieci. De japon is van goudkleurige, de mantel van Middellandse Zee blauwe sa tijn. Het lijfje is hooggesloten, de rug is diep uitgesneden. HEMUR ENGE GAAT WEER VAN START Nog één week en de korfbal-kompetitie gaat weer beginnen. Doordat er inten sief getraind is de laatste maanden, is het spelpeil er zeker niet slechter op ge worden en de Hemur-Engers zullen trach ten dit zaterdag al in praktijk te bren gen. Een combinatie-twaalftal gaat dan meedoen aan serie-wedstrijden te Nij- kerk, georganiseerd door de korfbalver eniging Sparta. Een aspiranten-twaalftal gaat zijn geluk beproeven in Amersfoort. De jaarvergadering van Hemur-Enge wordt op 27 september a.s. gehouden in hotel De Kroon. Nadere mededelingen hieromtrent zullen nog volgen. „Ik acht een dergelijke tentoonstelling vooral voor Veenendaal met zjjn vele industrieën van groot belang." Deze woorden sprak burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg woensdagmorgen in de kantine van de Brandweer kazerne tjjdens de officiële opening van de Beroepententoonstelling in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan. A.S. ZATERDAG 4.15 UUR COMPETITIE WEDSTRIJD Terrein Buurtlaan. Entree 0,75 Jeugd 0,25 Aanwezig bij de opening waren o.m. de waarnemend hoofdinspecteur-direc teur van de Arbeidsvoorziening in de pro vincie Utrecht Mr. J. Snijders, de burge meester van Renswoude en de gemeente secretarissen van Renswoude en Veenen daal, resp. de heren van 't Woud en Blan- kespoor. Bovendien waren talrijke ver tegenwoordigers van het georganiseerde bedrijfsleven, geestelijkheid en onderwijs bij de opening aanwezig. De direkteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, de heer H. B. Scholtens, onder wiens auspiciën deze interessante tentoonstelling wordt georganiseerd, kon zelf niet aanwezig zijn, omdat hij door een verkeersongeval in het ziekenhuis verblijft. Zowel de burgemeester als de wethouder van Onderwijs, de heer C. N. v. Kuyk, wensten hem een spoedig her stel toe. De plv. directeur, de heer J. van Gies- sen, bracht dank aan de gemeentebestu ren voor hun medewerking. in groepsverband de tentoonstelling gaan bezichtigen, doch ook voor ouders is deze tentoonstelling van groot belang en men kan er waardevolle inlichtingen krijgen over de verschillende beroepen. Speciaal voor ouders en verdere belangstellenden is de tentoonstelling geopend op maan dag- en vrijdagavond van half acht tot half tien. De expositie blijft tot en met 13 september in Veenendaal. SCHERPENZEEL Op de woensdag te Scherpenzeel ge houden weekmarkt werden 960.000 stuks eieren aangevoerd. De handel was vlug en de prijs van kippeëieren varieerde van 12,40 tot 12,75 en die van henneëieren In de komende dagen zullen de scholen van 7,tot 11,Allen per 100 stuks. VEENENDAAL Gevonden: Witte linker damesschoen; wit linker kinderschoentje; rode bood schappentas met lang hengsel; zilveren hanger; wit kinderschoentje; bruine para plu; 4 volgeplakte spaarkaarten van „De Spar"; zwart horloge bandje; klein hand tasje, inh. 1 aardappelschilmesje; lederen (Marokkaans) portemonnaie met inh.; zil veren bedelarmbandje 1 broche (3 parels); klein wit hondje met rode halsband; paar witte kindersokjes; ring met 4 sleu tels; blauwe overall; paar bruine heren glacé's; militaire camouflagejas; wit kin dervestje; plastic zakje, inh. witte draion draden, ongeveer 100 gram; 8 witte wol len sjaals; rol zeildoek. Verloren: bruin lederen herenporte- monnaie, inh. ongeveer 60,en regu van P.T.T.; bont konijn; zwart vierkleu ren vulpotlood, merk Parker, met gou den dop; blauw meisjes jasje met geruite voering; rood lederen damesportemon- naie, inh. ongeveer 40,en foto's; zwarte vaars; klein wit-zwart hondje; rode vulpen; wit linker kinderschoentje met gesp; bos sleutels; zilveren ketting met zilveren bal en bloedsteentjes; be delarmbandje; paar voetbalkousen; rood bruin koffertje, inh. trui, ondergoed en overhemden; lichte damesschoen met bruine hak; zilveren bedelketting met 3 bedeltjes; beige damestas, inh. zilveren poederdoos, bril, huissleutel en porte monnaie met inh.; wit kinderschoentje (linker) merk „Blenzo". AMERONGEN Gevonden: zwarte bril met stalen po ten; blauw-grijs geblokt overhemd; pad vindersmes; jongensjasje; bril met don kerbruin montuur; beige plastic etui; beige heren regenjas. Verloren: portemonnaie inh. 13,—; wit damesvest; bruin-groene trui; porte feuille inh. 25,zilveren damesarm band; horloge met zwart bandje; arm band (goud of zilver); Messerschmidt wieldop; roodhuidkleurig portemonnaie- tje, inh. 10,—. VEENENDAAL Geboren: Gerritdina, d.v. W. H. Bres en G. Schonewille; Anna Maria, d.v. P. Karsten en M. F. A. Breukelaar; Yvonne Henriëtte, d.v. D. G. Hardeman en H. Kampert; Arie, z.v. A. Sterkenburg en R. van Gelder; Wilhelmina, d.v. K. C. van Nieuwamerongen en D. van Aggelen; Gerrit Jan Willem, z.v. K. C. van Nieuw amerongen en D. van Aggelen; Wilma, d.v. W. van Mourik en J. B. Heukels; Johannes Rudolf, z.v. J. H. Schouten en T. Meijer; Molle, z.v. E. Bosma en E. Brand; Willem, z.v. H. van Geerenstein en E. Boers; Aalbertus, z.v. J. van Es sen en C. van Surksum; Petrus Antonius Joseph, z.v. A. E. L. Ruhe en E. J. P. Brom; Jan, z.v. J. Kiefte en J. de Beer. Ondertrouwd: P. D. Reemst en J. Bou- man; G. J. van Beek en A. Roseboom; J. Achterberg en W. A. van Doorn; J. van de Bovenkamp en J. C. M. Middel hoven. Gehuwd: C. van Ginkel en A. Beumer; M. ter Horst en A. van Ingen; W. J. C. Rcmijn en C. van Hardeveld; C. Gerrit sen en J. B. van Kooten; D. van de Craats en T. H. van den Bosch; F. van Roekei en G. A. van Essen. Overleden: A. Bouman, oud 76 jaar, e.v. A. Roordink; J. G. Weijers, oud 54 jaar, wed. van# J. Gaasbeek (overl. te Arnhem); D. den Bleker, oud 67 jaar, e.v. C. C. Farber (overl. te Rhenen); S. Cra mer, oud 65 jaar, wed.naar van C. van de Kraats (overl. te Wageningen); J. W Sieck, oud 7 jaar (overl. te Rhenen). RHENEN Geboren: Jannetje Johanna, d.v. E. A. van Harn en J. J. Nellestijn; Gerrit Gijs- bert, z.v. C. Ruisch en T. Willemsen; Gijsbert, z.v. G. van Verseveld en J. Veer; Lena, d.v. W. E. van Laar en R. Drost; Miranda Johanna Margaretha, d.v. J. Kiesling en J. M. Murkens; Leendert Jan, z.v. A. van Hattum en A. Boshuis. Ondertrouwd: M. van Manen en J. M. Geurtsen. Gehuwd: G. van der Lippe en C. A. M. Spijk; H. van de Lustgraaf en G. C. M. Otting; H. J. Bels en Y. C. H. Wiege- rinck. Overleden: D. den Bleker, oud 67 jaar, e.v. C. C. Farber; J. ter Burg, oud 68 jaar, e.v. G. K. Lelyveld; J. W. Sieck, oud 7 jaar. AMERONGEN Geboren: Johanna Geertruida, d.v. van Doorn en H. J. Kwint. E. AMERONGEN Ingekomen: J. Franssen, van Laren; F. C. d'Audretsch, van Ned. Nieuw Guinea; H. Riepma, van Vianen. Vertrokken: R. van Eist, naar Arnhme; T. Blokhuis, naar Driebergen. VANDAAG GEBRACHT MORGEN KLAAR Hoofdstraat 84 Veenendaal De reeds meer dan dertig jaar be staande slagerij F. H. Ariesen aak de Middellaan is onlangs overgegaan tot een complete modernisering van de winkel. Qua oppervlakte is het pand hetzelfde gebleven, doch het interieur voldoet thans volledig aan de eisen des tijds. Zo heeft de ouderwetse toonbank plaats moeten maken voor een open-gekoelde toonbank van ruim drie meter breed, terwijl ook de indeling van de winkel veel efficiënter is. Bij de heropening mocht de eigenaar talrijke felicitaties in ontvangst nemen, veelal vergezeld gaande van een prachtig bloemstuk. Aan meer dan dertig militairen uit onze omgeving die thans in Nieuw-Guinea verblijven, hebben wij een brief geschreven met het verzoek voor onze lezers eens iets over hun ervaringen in dat verre land op papier te zetten. Het spreekt vanzelf dat de ant woorden onregelmatig binnenkomen, zodat wij na ontvangst van hun brieven tot publikatie zullen overgaan. De opzet is de brieven in hun geheel weer te geven. Zou dat om technische redenen niet mogelijk zijn, dan behouden wij ons het recht voor te bekorten. Vandaag schreef ons: Dpi. Soldaat A. BUDDING uit Veenendaal: RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN Geachte redaktie, Ik heb uw brief in goede gezondheid ontvangen. Ik zit hier bij het 17e inf. bat., de alfa comp. Onze opdracht is om Hollandia te verdedigen. We zit ten niet achter de para's, maar zor gen er alleen maar voor dat ze niet in Hollandia komen. Het is hier over het algemeen nog wel rustig. Ik zit hier nu bijna 2 maanden, en het be valt mij best. Ik ben eerst van Hol land naar Curagao gevlogen en toen per schip naar Nieuw-Guinea. Ik heb wel een mooie reis gehad, vooral die warmte bevalt me best. Wat Hollandia betreft, daar is nog min der te beleven dan in Veenendaal, maar het is wel ontzettend uitge breid. De laatste paar weken zijn de meeste Hollanders vertrokken, dat is wel jammer want daar gingen we vaak mee uit. We moeten hier het meest wachtlopen bij de gouverneur en bij de Schout bij Nacht. Zo af en toe gaan we op patrouille, dat is.hier nogal zwaar tegen die bergen op. Vooral in die warmte, als je dan te rugkomt dan kun je je kleding uit wringen van het zweet en je moet je dan ook vaak douchen anders kom je onder allerlei ongedierte te zitten. We moeten ook al de schepen lossen die hier binnenkomen. Het hele kamp waar we in zitten hebben we zelf moeten bouwen. Verleden week hebben de papoea's een grote demonstratie gehouden, dat was wel leuk, al stonden we met het geweer in de hand langs de weg. In het be gin hadden we nog wel eens last van de bevolking. Ik stond een keer op wacht toen ze onverwacht met stenen begonnen te gooien. Toen knalde ik een keer in de lucht en weg waren ze. We hebben kort ge leden wat radio's gekregen van een dagblad, nu weten we tenminste wat er alzo gebeurd in Holland. Wat de dienst betreft zit ik hier liever als in Holland, je bent hier veel vrijer. Tot slot wil ik de hartelijke groeten doen aan mijn ouders, broers, zusters, zwagers, vrienden en ver dere bekenden. Tot ziens. Dpi. Sold. A. BUDDING. XXX Dpi. Soldaat C. VAN ESSEVELD uit Veenendaal: Mijne heren, Hier is dan een brief uit Biak van Kees van Esseveld. U had mij ge vraagd eens wat te vertellen van mijn bevindingen in Biak. Wij zijn hier aangekomen met de Zuider kruis. De eerste 14 dagen waren wij gelegerd in tenten wat niet zo pret tig was, daar er helemaal niet voor licht gezorgd was moesten wij des avonds alles in het donker doen, er is hier helemaal geen ontspanning voor ons, zodat wij 's avonds heel vroeg in bed liggen. In het begin gingen wij op patrouille wat niet zo prettig was daar wij helemaal geen tropenervaring gehad hebben. Wij hebben hier helemaal geen tropen- kleding, wij tuinen hier rond in onze uitrusting die wij in Holland ook droegen, dit was ons in het begin heel anders voorgespiegeld, maar we hebben er tot op heden noch niets van gemerkt. Aan boord kregen we steeds films over hygiëne, daar had men het niets anders dan over pro perheid en netheid, maar daar man keert nogal eens wat aan. In het begin van de eerste 14 dagen moes ten we ons eten opeten op de grond, wat heus niet zo lekker is met al die vliegen om je heen. Dit alles was de eerste drie weken, daar is nu gelukkig verandering in geko men, we slapen nu in barakken en hebben eindelijk een fatsoenlijk bed. Elektrisch licht hebben we nu, maar het eten is nog een en dezelfde pot nat. Voor de rest heb ik het hier wel naar mijn zin, van beroep ben ik timmerman en heb een baantje ge kregen om de barakken af te maken, want de papoea's steken hier haast geen hand meer uit. Alles bij elkaar hebben wij hier wel een goed leven. Nu alles zo vlot verlopen is met de ondertekeningen gaan we gelukkig weer gauw naar huis. Voor 1963 zijn wij wel weer allemaal in ons kik kerlandje terug. Wij zijn hier alleen maar voor versterking en doen niets anders dan wachtlopen, b.v. bij het Shell-complex, waar het wel plezie rig is, daar lopen wij 2 uur op en 6 uur af, dan kunnen we lekker wat uitslapen, als de wacht er opzit mo gen we nog 3 uurtjes slapen, dat nog maar een gunst is. Want dienst is dienst hier. Er wordt nu de laatste dagen wel wat voor ons gedaan, ze hebben een bibliotheek opgericht en er zouden ook nog een paar films voor ons gedraaid worden. Er komt eindelijk eens wat schot in, nu het op zijn laatste eindje loopt. Wat mij hier sterk opvalt is, dat toen wij in Curagao waren de Nederlanders heel veel voor ons deden en ons meena men op tochtjes over heel het eiland, maar hier hebben de Nederlanders nog geen knikje voor je over. Ik ge loof niet dat die mensen hier snap pen dat wij hier voor hen zitten en niet voor ons plezier, wij moesten ook plotseling van ons meisje en verloofde en van onze ouders schei den. Dit zijn dan op Nieuw-Guinea zo al mijn bevindingen, het zijn goede en slechte, maar over het algemeen gaat het hier wel. Ik eindig hierbij en doe de hartelijke groeten aan mijn ouders en aan mijn familie leden. En vond het heel fijn om mijn standpunt eens aan u uit te leggen. Mijn hartelijke dank hiervoor en ik hoop dat mijn brief bij u in het blad komt. Vele groeten van Dpi. Sold., K. VAN ESSEVELD. HOOFDSTRAAT 41 - VEENENDAAL TEL. 2557 Sinds september 1961 verzorgt de Stichting voor Hebreeuwse Taal- en Let terkunde en Judaica, naast haar monde linge cursus te Rotterdam, ook een schriftelijke cursus voor belangstellenden in het gehele land. Dat een dergelijke studiemogelijkheid voor hen die uit interesse voor Israël en voor de oorspronkelijke tekst van Tenach (O.T.) Hebreeuws willen leren, in een be hoefte voorziet, moge blijken uit het feit dat de cursus in het afgelopen jaar reeds meer dan 350 leerlingen telde. Thans ver schijnt naast de lessen van het eerste studiejaar ook een serie lessen voor enigszins gevorderden. Studieleider is Dr. M. Reisel. De gedo ceerde vakken zijn: Modern-Hebreeuws, Tenach, Joods leven. Voor nadere in lichtingen kan men zich wenden tot: Mej. H. Aardoom, Vredenoordlaan 52, Rotter- dam-16. VEENENDAAL Eltheto 9.30 uur ds. A. de Zeeuw van Doorn, 5 uur ds. P. de Jong. Julianakerk 9.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. D. van den Berg. Vredeskerk 9.30 uur ds. A. Vroeginde- weij, 5 uur kand. v. d. Bank. Sionskerk 9.30 uur ds. D. van den Berg, 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Veeneind 3 uur ds. A. Vroegindeweij, Dijkstraat 2.45 uur ds. D. van den Berg. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Over duin, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 uur ds. Klamer van Tanah-Merah (Nw-Guinea), 3 uur ds. Wielenga. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Golter- man van Amsterdam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk, Patrimonium laan 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 uur Lof Willibrordberk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, 5.30 uur ds. Bos. RHENEN Ned. Herv. Gem. 10 uur ds. Dijkstra (H.D.), 6.30 uur ds. Kooreman. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur dhr. Jansen van Andelst, 5 uur ds. Har- kema van Zeist. Prot. Bond 10.30 uur ds. Dufour. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 4 sept. 7 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, vrijdag 7 sept. 7 uur ds. Mieras. R.K. Kerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis en 7 uur Lof. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Breugem. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur lees dienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, woensdag 5 sept. 7.15 u. ds. Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur lees dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur lees dienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Pauwe van Voorburg, 10.30 uur in Buitenlust Jeugdkapeldienst, 6.30 uur ds. Visser van Rijswijk. Ger. Ker. 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. mej. Thomsen van Utrecht. R.K. Kerk 8 uur Vroegmis en 10.15 uur Hoogmis. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Slingen- berg. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, donderdag 6 sept. 7.30 u. ds. Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk (H.D.) Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Ver. Vrijz. Herv. 10.15 uur de Schans, ds. Boele van Utrecht. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. C. P. Engel, telefoon 2529. Apotheker vanaf zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, telefoon 2123. RHENEN: Dr. B. Stegeman, Herenstraat 69, telefoon 315. Apotheek Deijs zondags geopend van 1130 tot 12.00 uur. Buiten deze uren uitsluitend spoed-recepten. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. Ter Velde te Renswoude, telefoon 08387-450. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, Kars en Van Ommeren: Dr. A. C. Kars te Amerongen, telefoon 03434-273. Praktijken Buining en Rijn ten: Dr. D. C. Endert te Doorn, telefoon 03430-2397. SCHERPENZEEL: Dr. Van Vulpen, tele foon 03497-220. Volgens de kalender zitten we nog mid den in de zomer, al lijkt het soms meer op een zacht wintertje. Maar er zijn toch ook nog wel dagen, waarop wij er op uit kunnen trekken, al moeten wij dan onzé regenjassen maar liever niet thuis laten. Vooral na de invoering van de vrije zaterdag is het aantal personen, dat gedurende het weekeinde van de vrije natuur gaat genieten, toegenomen en is het z.g. picknicken - of het gebruik van een maaltijd in de open lucht - ook in ons land populair geworden. Het is im mers veel aardiger en ook goedkoper om wat brood, boter en beleg van huis mee te nemen en dit ergens op een rustig plekje met een kop koffie of een glas melk op te eten dan onderweg een maal tijd kant en klaar te kopen. Wellicht zal reeds bij velen van u de vraag gerezen zijn: Hoe maak ik nu zo'n picknick-maaltijd zo goed mogelijk klaar? Er zijn mensen, die dit de dag tevoren reeds doen, er zijn er ook, die er de voorkeur aan geven de boterhammen op de dag van het uitstapje te smeren en te beleggen. In beide gevallen is het echter zaak, dat de broodmaaltijd zo smakelijk mogelijk wordt, want vooral op een va kantiedag willen we toch wel eens wat lekkers eten. Over het algemeen kunt u wat het broodbeleg betreft, beter hartige dan zoete artikelen kiezen. Zo is het b.v. erg handig om reeds de dag voor de picknick wat ballen gehakt te braden en deze de volgende dag mee te nemen om er de broodjes en boterham men mee te beleggen. Vindt u dit teveel werk, loopt u dan even bij uw slager binnen, die u gebra den gehaktballen of gehaktbroden (zo handig omdat u er flinke plakken van kunt snijden) uit voorraad kan leveren. Speciaal op warme dagen - en wij ho pen, dat dtze toch ook nog zullen ko men - verdient het aanbeveling enige goed houdbare worstsoorten mee te ne men. De bekende boerenmetworst en plock- worst zijn er twee van met daarnaast de z.g. theeworst of saksische smeerworst. Vooral de laatste twee soorten zijn bij zonder voordelig om er grote aantallen broodjes en boterhammen mee te be smeren. Andere goede worstsoorten, zoals de boterham- en gekookte worst, zullen bij uw hongerige gezinsleden eveneens een goed onthaal vinden. U ziet dus, dat een smakelijke en hartige „Picknick maaltijd" lang niet zoveel hoofdbrekens behoeft te kosten als heel veel mensen wel eens denken. Tenslotte nog een laatste suggestie. Wanneer u het te druk hebt om het picknick-pakket reeds vooraf klaar te maken vraag dan uw slager de benodig de worstsoorten een dag te voren zo goed mogelijk (en apart) voor u in te pakken en u bent klaar voor de reis. Als vader dan een rustig plekje heeft ge vonden, kan moeder, eventueel geholpen door de overige gezinsleden, een maal tijd gaan klaarmakene die minstens even goed is als thuis. En nu maar het weer bericht in de gaten houden!

De Vallei | 1962 | | pagina 2