„Ritmeester,, Hoofdpijn ASPRO Voetbalvereniging „Rhenus" optimistisch naar de nieuwe competitie HISTOR HIELD GEANIMEERDE PERSKONFERENTIE Caecilia uit Scherpenzeel viert haar zeventigste verjaardag P. VAN DIJK Voor hen die groenten en vruchten willen inmaken neem TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 Nr. 69 SIGAREN WORDEN HOOGSTWAARSCHIJNLIJK EEN PAAR CENTEN DUURDER Het merk Ritmeester Mechanisatiewet De oorlog Produktie Export Verdere gegevens Zwem vierkamp - gewonnen door Forellen - had gunstige invloed op tijden van de deelnemers EDE Afscheid, bevestiging en intree ds. W. de Joode Hoop op aanzienlijke verbetering „Candia" espresso! ANWB telt thans half miljoen leden Goede resultaten Slijtageslag Bedroevend Goede hoop Schoolhoofd neemt afscheid Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik VOOR DE VROUW Nieuw soort knippatroon In de deftige ontvangkamer van de Ritmeester Sigarenfabriek „over 't spoor" heeft de Ritmeester-direktie dinsdag morgen de landelijke- en streekpers ontvangen. De journalisten werden verwelkomd door de direkteuren, de heren F. H. van Schuppen en H. G. van Schuppen en kregen vervolgens uitvoerige gegevens over het bedrijfsjubileum. later op de dag werden de persvertegenwoordigers uitgenodigd voor een excursie door het bedrijf, waarna gelegenheid bestond tot het stellen van vragen waarvan natuurlijk druk gebruik gemaakt werd. Een van de meest belangrijke me dedelingen van de direktie was wel dat de sigaren zeer waarschijnlijk binnenkort één a twee cent per stuk duurder zullen worden. Dit is mede een gevolg van het feit dat de inkoop van de tabak in één jaar tyds 40"/o duurder is ge worden, hoewel de prijzen van de sigaren sinds 1956 niet verhoogd zijn. Omtrent de eventuele prijsverhoging drukte men zich zeer voorzichtig uit, zodat op dit punt nog niets met zekerheid valt te zeggen. Uit de mededelingen van de heer F. H. van Schuppen bleek, dat het maat schappelijk kapitaal van de N.V. 2 mil joen gulden bedraagt waarvan geplaatst en volgestort 1.860.000,—. Commissaris sen zijn J. A. Struijk te Apeldoorn, Drs. H. Th. Mijnhardt te Zeist, N. W. van Meg- gelen te Den Haag en J. C. v. d. Bosch te Bilthoven. Over het merk Ritmeester werd ge zegd dat in de mobilisatietijd 1914-1918 het merk „Peter van het 11e Regiment" bij de soldaten in korte tijd populair werd. Peter werd Ritmeester en gesto ken in de uniform van die dagen. Na de oorlog is deze Ritmeester ver vangen door de in veel fleuriger kledij gestoken Ritmeester Buat, de vurige Oranje-aanhanger uit de 17e eeuw. Het jubilerende bedrijf was de eerste in Nederland die met de machinale fa bricage van de bosjes begon. Dat was in 1926. In zeven jaar tijds - juist in die perio de heerste een algemene malaise - steeg het aantal werknemers van 350 personen 1933 tot bijna 1700 personen in 1939. In de dertiger jaren was verdere me chanisatie niet meer mogelijk door de afkondiging van de Mechanisatiewet van 5 november 1936. Vóór 15 mei 1936 ge plaatste machines mochten in bedrijf blij ven, maar uitbreiding was toen niet meer toegestaan. Deze wet is van kracht ge bleven tot 17 januari 1951. i Een groepsfoto uit het jaar 1900 naast de fabriek tegen over het oude post kantoor aan de Kerkewijk. Op de voorgrond de jong ste personeelsleden, eigenlijk kinderen nog. Tijdens de tweede wereldoorlog liep de personeelsbezetting tei-ug van 1700 man tot 170 man. Onder het merk Ritmeester werd niet meer gefabriceerd. Afgezien van wat schade aan inventaris fcfij en gebouwen door inkwartiering van Duitse en Canadese troepen, is het be drijf de oorlogsjaren wat betreft gebou wen en machines goed doorgekomen. Drie maanden na de bevrijding kon de produktie weer hervat worden. Vóór 1940 was Ritmeester specifiek de fabriek van de grote sigaren. Na 1945 bleek de belangstelling van het rokend publiek voor de senoritas stijgende te zijn. In deze jaren is ook de cigarito op de markt gebracht, een sprietje dat alleen uit binnengoed en dekblad bestaat. Voor de produktie hiervan worden speciale machines gebruikt. Dat de mechanisatie in het bedrijf in de laatste jaren snel is verlopen, blijkt wel uit het feit dat in 1961 tweederde gedeelte van de produktie machinaal op gedekt werd tegen 8 in 1955. In de zelfde tijd is de totale produktie verdub beld. Vergeleken met 1939 is de produktie bijna 2Va maal zo groot geworden bij een daling van de personeelsbezetting met ruim 25 °/i. De export is vooral in de na-oorlogse jaren belangrijk toegenomen. Thans ex porteert de Ritmeester ongeveer 25 van de produktie tegen 1 °/o in 1939. Se dert 1950 is de export vertwaalfvoudigd. De gehele Nederlandse Sigarenindus- trie exporteert bijna 20 °/o van haar pro- Dit was het voltallige personeel in 1916, gefoto- jrafeerd vóór de fabriek. De mannen droegen in iie tijd allemaal een vest. duktie. Sedert 1950 heeft de landelijke sigarenindustrie de export weten te ver zesvoudigen en neemt Nederland onder de sigaren-exporterende landen verreweg de eerste plaats in. In 1958 was de uitvoer van het tweede exporterende land, België, nog niet de helft van de Nederlandse uitvoer. De Ritmeester is op één na de grootste sigarenfabriek van Nederland. Het be drijf heeft een assortiment van dertig modellen. De kosten van één sigaar zijn: 41 °/o ta bak, 10 °/o verpakking, 25 °/o lonen en sa larissen en 5 voor soc. voorzieningen. Het verbruik per hoofd bedraagt thans in Denemarken 220 sigaren, Nederland 125 st., West-Duitsland 92 en België 84. Volgens de statistieken rookten de Ne derlanders in 1950 78 sigaren per hoofd. Vijf jaren later bedroeg dat 98 en in 1960 was dat gestegen tot 120. Volgens een telling van dit jaar zijn we toe aan de 125 stuks. In het Veenendaalse Bergbad werd dinsdagavond de laatste wedstrijd gehouden van een zwemvierkamp welke zich in de afgelopen zomermaanden heeft afgespeeld tussen De Forellen (Rhenen), Poseidon (Scherpenzeel), VZC (Veenendaal) en Woest- duin (Doorn). In deze vier plaatsen werden zwemwedstrijden gehouden en door middel van het totaal aantal behaalde punten werd de einduitslag vastgesteld. Ge zwommen werd door grote- en kleine adspiranten en door dames en heren van de deelnemende verenigingen. De kleine adspiranten, zowel meisjes als jongens, zwommen op de vijfentwin tig meter school, borst en rugslag, de grote adspiranten idem op de vijftig me ter en de dames en heren dito op de honderd meter. Als extra, meetellende nummers, waren er de 3 x '50 m wissel slag dames en de 5 x 50 m wisselslag heren Deze zwemvierkamp is ontstaan uit een idee, dat verder is uitgewerkt door trai ners en technische commissies van de vier deelnemende clubs en zij zijn in hun opzet - het verbeteren van het zwemmen en meer speciaal de tijden van hun pu pillen - zeer zeker een eind in de goede richting gekomen. De tijden die werden genoteerd bij de laatste ontmoeting in Veenendaal waren voor alle deelnemers aanmerkelijk beter dan de tijden van de eerste wedstrijden in Rhenen. Als onbetwiste winnaar van de vier kamp kwamen de Rhenense Forellen zwemsters en zwemmers uit de bus. Zij wisten als jonge vereniging iedere wed strijd te winnen en hadden aan het eind een voorsprong van ongeveer 11 minuten op het Veenendaalse VZC, dat op de tweede plaats eindigde en bij iedere wedstrijd ook de tweede plaats innam, behalve dinsdagavond in Veenendaal, toen Woestduin uit Doorn - zij het met een miniem verschil van een aantal se conden - Veenendaal de loef afstak. Ds. W. de Joode heeft zondagavond 26 augustus 1.1. afscheid genomen van de Christelijke Gereformeerde Kerk van 's- Gravenhage-Zuid en zal donderdagavond 6 september a.s. om zeven uur, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. G. J, Buijs uit Murmerwoude, intree doen als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Zwaagwesteinde iiï Friesland, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. W. de Bruin, die in juni 1959 naar Zaandam is vertrokken. Ds. De Joode werd op 12 december 1916 te Delft geboren en was eerst vele jaren werkzaam in het burger leven. Naderhand studeerde hij nog aan de theologische school van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn, waar hij op 7 juli 1953 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer De Joode toen ook door het college van curatoren van de theologische school beroepbaar ver klaard was in de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland werd hij op 9 december van datzelfde jaar (1953) door prof. J. J. van der Schuit, toen nog hoog leraar aan de theologische school te Apeldoorn en thans wonende te Utrecht, bevestigd als predikant van de Christe lijke Gereformeerde Kerk van Ede. Op 17 september 1957 verwisselde ds. De Joode deze Kerk met die van 's- Gravenhage-Zuid, waar hij werd beves tigd door prof. L. H. van der Meiden uit 's-Gravenhage. Ds. De Joode was de eerste predikant van de op 12 februari 1953 zelfstandig geïnstitueerde Christelij ke Gereformeerde Kerk van 's-Graven- hage-Zuid. Tijdens zijn ambtsbediening als predi kant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage-Zuid was ds. De Joode o.a. in de clasis 's-Gravenhage exa- minatoir poimeniek en correspondent Woestduin plaatste zich als derde en Po seidon (Scherpenzeel) werd vierde en laatste. VZC lag in het eindklassement ruim 6 minuten voor op Woestduin, dat op zijn beurt Poseidon met 8'/a minuut overtrof. De gehele vierkamp heeft zich voltrok ken in een sportieve en gezellige sfeer en de laatste avond in Veenendaal werd een waardig slot. Het bad was enigszins verlicht en de laatste nummers werden bij kunstlicht verzwommen. VZC-voorzitter J. van Offeren, die de prijzen uitreikte, noemde als grootste winstpunt van deze wedstrijden voor alle verenigingen het aanhalen van de banden tussen de deelnemende clubs. Hij reikte daarna de prijzen uit. Aan De Forellen een grote beker voor de eerste plaats en aan de Veenendaalse Zwem- club als tweede in het klassement een wat kleinere beker. Woestduin en Po seidon kregen een medaille. Uit het feit, dat de beide bekers wissel- prijzen zijn is reeds af te leiden dat deze vierkampen in volgende jaren weer zul len worden gehouden. Dit is een echt ge- noegelijke opname van enkele sorteer ders in het jaar 1915. Let vooral cp de wit geschuurde tripklom pen. Aan de vooravond van de nieuwe voetbalcompetitie hadden we een gesprek met de heren Wilbrink en Hovestad, voorzitter en secretaris van Rhenen's grootste voetbal vereniging de R.VV. Rhenus. Be.ide bestuursleden waren nog in een prima stemming vanwege de goede resultaten behaald in het afgelopen jaar. Het eerste elftal werd kampioen van de 2e klas afdeling Utrecht K.N.V.B. en promoveerde automatisch naar de le klas afdeling B. Het laatste kampioenschap van het eerste elftal dateert van 1947. Helaas viel de ploeg al in 1951 terug naar de tweede klas. Het heeft elf jaar geduurd voordat de groenwitten zich opnieuw uit de lagere regionen hadden „gevochten". Eigenlijk moest dit woord niet tussen aanhalingstekens staan, want het is hard voetbal wat er in de laagste afdelingen wordt bedreven. KtIiBB WKKIYIwii in de nieuwe kleuren mammmw% v.a. 2.50 wmmmm voor tieners en twens 1.95 FA. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 Sinds vorige week telt de Koninklijke' Nederlandsche Toeristenbond ANWB 500.000 leden. De mijlpaal van een half miljoen leden verwachtte de Bond eerst begin november, doch juist in de afgelo pen maanden steeg de ledenaanwas tot een ongekende hoogte. In slechts vier jaar tijd groeide deze grootste toeristen en verkeersorganisatie met honderddui zend leden. De ANWB meent zijn huidige zeer snelle groei te kunnen danken aan de voortdurende toeneming van zijn diens ten, vooral die ten behoeve van de week end-recreatie in eigen land, waarvan vele niet-gemotoriseerden gebruik maken. Ook de uitgebreide hulp die de Bond verleent aan leden die in het buitenland in moeilijkheden komen te verkeren - hulp die varieert van het verstrekken van kredieten om autoreparaties te betalen tot het repatriëren van verongelukte voertuigen en complete gezinnen - de onderhouds- en aankoopkeuringen van auto's voor leden en de hulp die men verwachten kan van de Wegenwacht, voor de evangelieverkondiging onder Is- brengen velen er toe een lidmaatschap raël. I aan te gaan. Bij Rhenus heeft men nu maar één doel voor ogen, zich te handhaven in die eerste klas. Voorzitter Wilbrink zegt dat het een moeilijke opgave zal wor den. Het elftal bestaat namelijk nogal uit veel jeugdige spelers en toevallig moeten er tegelijkertijd veel in de mili taire dienst. Maar er is reserve genoeg en men blijft optimistisch. Het is goed dat men de zaak niet onderschat. Dat kan hoop geven voor de toekomst. De lagere elftallen van de vereniging zijn ook zeer behoorlijk uit de compe titie gekomen. Het tweede eindigde op een tweede plaats, het derde ook al op een tweede plaats en het vierde stond op de ranglijst als vierde geklasseerd. De aspiranten A kwamen op de derde plaats terecht, de aspiranten B op de tweede plaats. Het pupillenelftal, waar van geen standen worden gepubliceerd, heeft heel aardig meegedraaid. In de nieuwe competitie zal het vier de niet meer op de grasmat verschijnen. Dat wordt teruggenomen en daarvoor in de plaats komt een junioren-elftal. In het verleden stapten de junioren té vlug in de hogere elftallen en behoor lijke voetballertjes waren dan letterlijk nergens meer. Men wil deze jeugd nu eerst nog een paar jaar in de junioren afdeling laten meedraaien, opdat ze langzamerhand acclimatiseren en een paar jaartjes ouder worden, alvorens zij de ouderen moeten gaan vervangen. Dit is een zeer verstandige maatregel van de „Rhenus"-bestuurders. De heer Hovestad noemde het afge lopen seizoen voor Rhenus zeer zwaar. Er is een slijtageslag geleverd. Alles is gedaan om de tweede klas de rug te kunnen toedraaien, en dat is gelukt, maar niet zonder brokken. Verschillen de spelers hebben er de gevolgen van ondervonden. Onder andere Jan Nel- lestijn (gebroken been) en doelman Meeuwisz (langdurige ziekte). Er is be sloten de vereniging gedurende de langst mogelijke tijd geheel „stil" te leggen, opdat alle blessures behoorlijk kunnen genezen en opdat straks bij de aanvang van de nieuwe competitie iedereen weer geheel fit zal zijn om de verenigingskleuren met succes te kun nen gaan verdedigen. Zeer ontevreden toonden zich de bei de Rhenus-bestuurders over de accom modatie op het gemeentelijk sportpark „Candia". „Overal waar wij komen op gemeentelijke velden loopt ons het wa ter uit de mond", zei voorzitter Wil brink. „Toestanden als op Candia tref fen we alleen aan op een particulier veld en dan nog maar sporadisch. In Rhenen is er letterlijk niet veel meer wat goed genoemd mag worden. De kleedruimten kunnen beter gesloopt worden en opnieuw worden opgebouwd, met bijvoorbeeld tussen de vertrekken voor de spelers een (desnoods kleine) restauratie voor het publiek. Rond de velden ontbreken de afzettingen en wanneer een scheidsrechter de puntjes op de „i" zet, dan kan er geen compe titiewedstrijd meer worden gespeeld. Een jaar geleden besloot de gemeente raad al het gehele complex te gaan be schermen door er een afzetting omheen te laten zetten. Tot op heden is er nog niets van gekomen, ondanks het feit dat de gemeenteraad er een flink bedrag voor uittrok. Verschillende gemeente raadsleden zijn door het bestuur van Rhenus benaderd. Het gevolg is geweest dat er ook in de raad klachten zijn ge uit. Ook met burgemeester en wethou ders zijn al verschillende besprekingen gevoerd. Er bestaat goede hoop, dat er nu toch wel spoedig verbetering zal komen. De gemeenteraad zag in dat de huur onder de huidige omstandigheden niet hoger mocht zijn dan 600,Het dagelijks bestuur der gemeente heeft erkend dat het terrein er schandalig bij ligt. Wij wachten nu niet meer op woorden maar op daden", aldus de voorzitter van Rhenus. De heer Wilbrink herinnert dan dat de vereniging heeft voorgesteld het sportcomplex in huurkoop over te ne men en hij voegt er aan toe, dat het er dan veel beter bij zou hebben gelegen dan nu het geval is. Maar het gemeen tebestuur wilde niet van verkoop weten en ergens is dat ook begrijpelijk, omdat ook andere sportvex-enigingen belangen hebben bij deze terreinen. De voorzitter van Rhenus is van mening, dat nu aan zijn vereniging niet mag worden ver weten dat zij eisen stelt. Rhenus heeft het complex niet laten verwaarlozen. Hij vraagt zich af waarom in andere plaatsen wel een behoorlijke accom modatie voor de sport kan bestaan en in Rhenen niet. Ten gerieve van de spelers plaatste de vereniging zelf al - dus op eigen rekening - warmwater douches in de kleedruimten terwijl voor de avondtraining een veldverlichting werd aangebracht. Wie denkt dat Rhe nus rijk is, heeft het bij het verkeerde eind. Men kan rondkomen maar meer ook niet. Beide heren bevestigden nogmaals dat zij thans goede hoop hebben op een betere toekomst met betrekking tot de tei*reinen. Inderdaad hebben burge meester en wethouders gehoor getoond voor de tekortkomingen en uit de ge houden besprekingen was hen gebleken dat er nu toch wel serieus wordt ge werkt om Candia uit het moeras te halen. Ergens is er een goede wil. Dat is ook gebleken uit het feit dat de ge meenteraad een aanzienlijk terrein naast Candia heeft aangekocht voor een tot stand te brengen uitbreiding. Het gesprek eindigde met een sug gestie om in Rhenen een comité op te richten van voorzitters van de plaatse lijke sportverenigingen, die gezamenlijk alle sportbelangen - dus niet alleen op voetbalgebied - zouden kunnen behar tigen en waar men eventuele wensen ter tafel zou kunnen brengen. Ook de oprichting van en sportcommissie, maar dan mnt bepaalde bevoegdheden, wordt toegejuicht. Wanneer zo'n commissie uitsluitend een adviserende stem zou hebben, hecht men er in sportkringen weinig waarde aan. In dit verband gre pen de beide bestuurders terug op de soortgelijke commissie van vroeger ja ren, die geen bestaansrecht bleek te hebben omdat er geen taak was. Hoe het ook zij, Rhenus zal ondanks alles trachten zijn heroverde positie in de eerste klasse te handhaven. Daarbij voegen wij van onze kant gaarne de wens dat een behoorlijke accommodatie dat mogelijk zal maken. Ergens is het toch ook een gemeentebelang op een gezonde sportbeoefening te kunnen bogen. Scherpenzeel mag zich verheugen in het bezit van een groot aantal populaire verenigingen op allerlei gebied. Onder al deze is het de muziekvereniging „Caecilia", opgericht 2 oktober 1892, Koninklijk goedgekeurd 18 september 1952, die over een paar weken haar 70-jarig bestaan gaat vieren. Zeventig jaar is een hele tijd. Als een mens die leeftijd bereikt, deelt men hem in onder de bejaarden en worden de gebreken van de oude dag merk baar. Dat wil echter niet zeggen dat de gebreken van de „bejaarden" bij Cae cilia merkbaar zijn. Door alle dieptepunten heen leeft zij nog en mag zich in een goede gezond heid verheugen. Voor- en tegenspoed zijn elke vereniging beschoren en gin gen ook Caecilia niet voorbij. Droeve en blijde gebeurtenissen wisselden el kander af. De een werd benoemd tot erelid en de ander kwam te overlijden. Caecilia heeft echter niet stil gezeten of zich opgesloten in het repetitielokaal. Er werd geoefend en geconcerteerd en in de vele jaren van haar bestaan naar alle zijden medewerking verleend en gehoor gegevgn als er om medewerking op het gebied van muziek gevraagd werd. Overal en op elk gebied kan men Caecilia vinden, wanneer het om mu ziek ging. Bij het begin van de eerste oorlog, al bleef Nederland hiervoor gespaard, deden de gevolgen voor Caecilia zich ook gelden. Volgens mobilisatiebesluit werden vele leden in werkelijke dienst opgeroepen en konden zodoende niet aan de repetities deelnemen. Door wis seling van het bestuur en door over lijden is het moeilijk te omschrijven wat er in al die jaren, liggende tusen Na achtentwintig jaar als hoofd van de School met de Bijbel aan de Glas- horsterdijk te Scherpenzeel verbonden te zijn geweest, gaat de heer N. Klei op 1 september a.s., wegens de pensioen gerechtigde leeftijd, deze thans ver laten. De heer Klei die op 27 maart 1897 te UIrum in Friesland werd geboren, be gon zijn loopbaan bij het onderwijs te Musselkanaal. Vandaar vertrok hij naar Nieuw-Buinen en vervolgens naar Stadskanaal. In november -1921 nam hij een benoeming aan als onderwijzer te Apeldoorn waar hij in 1950 vertrok naar Willige Langerak, waar hij werd geïnstalleerd door wijlen ds. A. J. Wes- tra Hoeksema, destijds px-edikant te Mijnsherenland en later Ned. Herv. predikant te Scherpenzeel. Op 1 september 1934 volgde de be noeming van de heer Klei tot hoofd van de School met de Bijbel te Scher penzeel. Ter gelegenheid van dit feit zal op vrijdag 31 augustus a.s. in de ge meentelijke eierhal een afscheidsavond worden gehouden, die verzorgd zal worden door een comité van oud-leer lingen met medewerking van de ouders van oud-leerlingen. speciaal YoorU gemaakt! I atrimoniumlaan 50 - Tel.| 2777 eenendaal Nu de groenten dit voorjaar ongewoon duur zijn geweest, zullen de huisvrouwen die nog „weck", zoute inmaak of diep vries achter de hand hadden fcich zeker bevoorrecht gevoeld hebben. Misschien hebben zij zich meteen voorgenomen weer een flinke voorraad groente en fruit in te maken. Natuurlijk is het niet te voor zien hoe de prijzen van land- en tuin- bouwprodukten volgend jaar zullen zijn, niemand weet dus of we volgend jaar blij zullen zijn. met een grote voorraad eigen inmaak. Wie weet zullen en kun nen we dan veel eerder aan het verse groen beginnen. Ook nu geldt: maak een inmaakbegro- ting. Bereken hoeveel ingemaakte groen te u nodig zult hebben als u in de win ter- en vroege voox-jaarsmaanden bij voorbeeld twee maal per week „weck" of diepvries eet; hoeveel fruit wanneer u geregeld voor de zondagen een glas of pak zomerfruit wilt openmaken, Houdt er rekening mee dat diepvries 3/4 a 1 jaar goed te bewaren is, „weck" langer. Zorg zo mogelijk voor verschillende soorten inmaak zodat u niet alleen maar een boontje- of alleen maar een andijvie- voorraad hebt; maak daarvoor van te voren een lijstje, hoeveel u van diverse groenten en/of vi'uchten wilt inmaken. U komt dan niet voor het feit te staan, dat al uw kleine glazen met kersen ge vuld zijn, terwijl u eigenlijk ook nog peren en appelmoes wilt wecken. U zit niet vast aan zo'n begroting. Als u van een voordelige aanbieding gebruik wilt maken (kijk dan wel goed uit) of als de begrote produkten in prijs en kwaliteit tegenvallen kunt u hem best wijzigen. Een zeker houvast is echter wel prettig. Neem voor het inmaken, volgens welke methode ook, produkten van goede kwa liteit. Ga niet op koopjes in, wanneer de kwaliteit van de groente of vruchten u niet aanstaat. Overrijpe vruchten, groen te die al enige dagen onderweg is of pro dukten waarvan veel lelijke plekken weg gesneden moeten worden, zijn voor het inmaken weinig geschikt. DIEPVRIEZEN Kook of stoom groente behalve toma ten en komkommers enkele minuten voor, laat ze vlug afkoelen. Verwerk vruchten rauw met suiker of een suikerstroop. Neem een doelmatige vei-pakking. Volg de gebruiksaanwijzingen op die te vinden zijn in het boekje ;,Zelf diepvriezen" (a 0,60 te bestellen bij het Voorlichtings bureau voor de Voeding, Koninginne gracht 42, 's-Gravenhage). „Wecken" Gebruik voor het inmaken van groen ten (resten en vlees) geen inmaakpompje. Zorg voor gaaf inmaakmateriaal. Kook groente enkele minuten voor. Doe ze met de oprichting en dit jaar, is voorgeval len en wat de vereniging zoal heeft dooi-gemaakt. Eén ding is zeker, dat de heer Rooyaards van Scherpenzeel vanaf de oprichting tot zijn overlijden, 42 jaar ere-voorzitter en beschermheer van de vereniging is geweest en dat de heer T(eus) Valkenburg vanaf de oprichting tot 1942 (50 jaar) na een verschil van mening bedankte. Het ligt in de bedoeling om ter ge legenheid van dit jubileum op zaterdag 22 september a.s. een jubileumavond te organiseren in de gemeentelijke eier hal. Aan deze avond zal onder meer medewerking woi'den verleend door het Hilversumse Radio Cabaret. FORELLEN NOG AAN DE LEIDING In Scherpenzeel werd zaterdagavond de derde serie verzwommen van de ge organiseerde vierkamp tussen de zwem- ver. Forellen (Rhenen); VZC (Vee nendaal); Poseidon (Scherpenzeel) en Woestduin (Doorn). De Rhenense équipe, die vanaf het begin de leiding nam, hand haafde zich ook nu weer. De laatste ont moeting vindt plaats in het Bergbad, waar de definitieve uitslag bekend wordt. Er staat een prachtige beker als prijs klaar. De Forellen zal - mits de sterkste krachten worden opgesteld - een goede gooi maken naar de bocaal. ZO WERD GESCHOTEN Op de maandagavond door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel ge houden onderlinge competitie werden de volgende resultaten geschoten: Geweer: A. Valkenburg Tzn. 94; H. Berendse 91; H. Veldhuizen en C. Valkenburg jr. 90; M. Berendse en J. van Eist 89; G. van Eist 87; J. ten Broek 86; G. van Spanke ren, J. Koudijs, P. Engelenburg en E. van de Werk 84; J. Overeem 83 en H. Methorst 81 punten. Buks: C. Valken burg, R. van Eist en E. van de Werk 47; H. Berendse en J. Koudijs 46; M. Be rendse en H. Veldhuizen 45; A. van Dusschoten en P. Engelenburg 44; J. ten Broek 43 en J. van Eist 42 punten. Een Nederlandse fabriek zal binnen kort een nieuw lichtdrukmateriaal le veren, dat door de dames, die graag zelf kledingstukken thuis vervaardigen, met enthousiasme zal worden begroet. Dit lichtdrukmateriaal - „Ozalid-pa- tronenpapier" genoemd - voi-mt de ba sis van een volkomen nieuw soort knippatroon, dat terecht een revolu tionaire ontwikkeling op het terrein van patronen kan worden genoemd. Aan de ontwikkeling van dit nieuwe knippatroon is geruime tijd gewerkt. Vele ontwerpen zijn gemaakt en de re sultaten vergeleken. Aan het eind van de onderzoekingsperiode is komen vast te staan, dat het lichtdrukpatroon uit stekend hanteerbaar is en vele voor delen biedt t.o.v. het conventionele lijnen-knippatroon. Het lichtdrukpatroon is, in tegen stelling tot de huidige knippatronen, geen verzameling losse delen, waar voor men zelf de ligging moet samen stellen, doch bestaat uit een vel „Oza- lid-patronenpapier" even gx-oot als de te knippen stof - hetzij 90 cm, hetzij 140 cm breed - en kan zonder meer worden gebruikt (variaties op elke voorkomende stofbreedte zijn eveneens mogelijk). De ligging van alle onderdelen is in kleurvakken op het patroon aangege ven en zo voordelig mogelijk gerang schikt. Daar de stof niet dubbel be hoeft te worden geknipt is o.a. het zo genaamde „doorslaan" niet langer no dig en zijn vele vroeger vaak voor komende onnauwkeurigheden tot de onmogelijkheden gaan behoren. zoveel vers gekookt water in de glazen, dat er enkele cm kopruimte is. Reken zeker U/2 uur „wecktijd", te bepalen vanaf het ogenblik dat het water in de ketel inderdaad kookt. Zorg dat het water steeds zachtjes blijft koken. Neem de glazen meteen nadat deze tijd verstreken is uit de ketel en laat ze vlug afkoelen. Overgiet stevige vruchten met een sui kerstroop, meng zachte vruchten met suiker. Of verwerk het fruit tot moes. Reken als „wecktijd" van zacht fruit 20 a 30 minuten, van stevig fruit 30 a 40 minuten. Bederf van „weck" is niet altijd te voorkomen. Hygiënisch werken is wel zeer belangrijk. Controleer de inmaak geregeld. Gooi „weck" die niet fris ruikt meteen weg. Dateer alle inmaak, zodat u het eerst ingemaakte het eerst kunt gebruiken. Be waar de inmaak op een koele droge plaats.

De Vallei | 1962 | | pagina 3