WËMMM Bezoekt v.w.v WOUT JANSEN: een Nederlands motorkampioen van 17 jaar Jubileumnummer Ritmeester-nieuws Officiële bekendmaking GROETEN UIT NIEUW-GUINEA RHENEN EDE RVEEN Voor de kantonrechter VEENENDAAL - UW KOOPCENTRUM Als straks tijdens óe jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Motor rijdersvereniging in Utrecht de kampioenen van de motorsport worden gehuldigd dan zal tussen die groten van het wereldje van Nederlandse motorrenners wellicht een beetje bedeesd een jongen van zeventien jaar staan. Op zijn teener-leeftyd zeer zeker de jongste kampioen en dat is op zichzelf al iets cm verlegen van te worden, als je al niet bescheiden van jezelf bent. Wij weten dit allemaal van nabij omdat we de kampioen in kwestie, om zo te zeggen, dicht bij de hand hebben. Hij is de Veenendaalse Wout Jansen. Jansen, een bekende naam als men in Veenen- daal over motoren en motorsport praat. De voornaam Wout misschien nog niet, maar om het u duidelijk te maken: hij is een zoon en broer van de beide Vee nendaalse .Motor-Jannen". Het is ook allemaal zo vlug gegaan, dat de publiciteit wel in eens uit de luent moet komen vallen. Wout Jansen begon dit seizoen uit te komen in de 50 cc-junior-klasse cross van de KNMV. Acht keer stuurde hij deze zomer zijn 50 cc Rond-special over ver schillende circuits, die liepen over bos, heide en zandverstuiving. Vier van de acht keer joeg hij zijn „terreinbrommer" als eerst door de finish en de overige ke ren plaatste hij zich zo goed, dat het kampioenschap voor hem was. Maar het heeft er in de laatste race nog wel even om gespannen. Dat was j.l. zon dag in Apeldoorn. Aan het wiel van Wout's racertje beet zich de negentien jarige Rademaker uit Hattem vast en hij had daar een goede reden toe, want deze laatste rit moest de beslissing brengen: Rademaker of Jansen kampioen. De twee joegen elkaar zo op, dat zij na acht ronden wiel aan wiel te hebben gereden een ronde waren uitgelopen op de ande re 33 deelnemers Wout Jansen ging als eerste over de streep en het kampioenschap was voor hem in een briljante totaaltijd. Het bleek, dat deze slechts twee seconden boven de totaaltijd van de beste senior lag. Overi gens was Wout Jansen ook al officieel KIES niet alleen Uw Radio of Televisie toestel, maar ook Uw handelaar zorg vuldig! Ook na vele ja ren kunt U zich steeds op ons beroepen. RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN VETTE TROUW-BUIT VOOR BLINDEN-GELEIDEHONDEN In de trouwzaal van het Veenendaalse gemeentehuis werd in de maanden juni, juli en augustus j.l. 274,18 ingezameld voor het Kon. Ned. geleidehondenfonds. Dit bedrag is meer dan het dubbele van wat na de eerste drie maanden van plaatsing uit de „spaarpot" voor de ge leidehonden kwam. In totaal werd vanaf 1 maart 1962, in een half jaar dus, 407,52 bijeengebracht dor bruidsparen en andere bezoekers van de trouwzaal. Dolle koe in de huiskamer van slager Een dolgeworden koe heeft maandag morgen bij de Veenendaalse slager van H. in de Hoofdstraat letterlijk de hele boel op stelten gezet. De koe rende uit het slachthuis via de binnenplaats en serre de huiskamer van de slager binnen, waar zij op een gege ven moment met de voorpoten boven op de tafel stond. Het meubilair was niet tegen de koeiekracht bestand en links en rechts sneuvelde het één en ander, voor dat het koebeest zelf de geest gaf Dat moment kwam toen de gepensioneerde keurmeester/scherpschutter C. van Ame- rongen was gemobiliseerd. De koe werd naar de binnenplaats geloodst en met één gericht schot van achter een ligusterheg legde keurmeester Van Amerongen het dier neer. WINKELDIEVEGGE GESNAPT Op heterdaad werd de 54-jarige Rhe- nense mevr. D. P. maandagmorgen be trapt tijdens diefstal in een Veenendaalse winkel. Zij had goederen ter waarde van 12,— weggenomen. Nadat de politie pro- ces-verbaal had opgemaakt kon zij huis waarts keren. ATLETIEK-„PLAKKEN" Zo zien de medailles eruit, welke door de beste atleten in Belgrado tijdens de Europese Atletiek Kampioenschappen verworven kunnen worden. De ene zij de van de medaille toont een discus- werper, de andere zijde een lauwertak met het randschrift „Beograd 1962" en in het Slavisch „VII Europese Atle- tiekkampioenschappen". naar de senioren overgegaan, maar hij verzocht als junior te mogen blijven rij den om zijn kansen op het Nederlandse kampioenschap ten volle uit te buiten. Geen wonder, dat de Jansens en motor minnend Veenendaal er een beetje over rompeld waren. Vader Jan Jansen sr., die vroeger voor geen circuit uit de weg ging en broer Jan Jansen jr., de laatste Wielingsheuvelritten van de partij, lieten de motoren de motoren en de scooters de scooters om even de kansen van Wout als senior breed uit te meten. De kan sen om ook in het buitenland te starten zitten er in. De kampioen zelf zat in de garage aan de Nieuweweg onopvallend aan een scooter te sleutelen, alsof het helemaal niet om hem ging (vervolg van pag. 1) Rechter v. d. Brand liet het bij 100,— of 25 dagen en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. XXX A. B. te Wageningen had al elf maan den een televisietoestel in huis zonder kijkgeld betaald te hebben. Ik heb het achteraf toch voldaan, verweerde verdachte zich vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Ja, zei rechter v. d. Brand, dat zou er ook nog bij moeten komen. Voor men sen zoals u moet de P.T.T. een aparte dienst in stand houden om ontduikers van kijk- en luistergelden op te sporen. De officier, mr. Pieters eiste 30,— of 6 dagen, doch dat vond de rechter heel wat te laag. Het werd 100,of 20 da gen. 164 zwemdiploma's uitgereikt in Bergbad Onder grote belangstelling werden zaterdagmiddag j.l. in „Bergbad" te Veenendaal examens afgenomen voor de zwemdiploma's A tot en met F van de Kon. Ned. Zwembond. Deze belang stelling ging voornamelijk uit van ouders van de kinderen, maar het wa ren niet alleen kinderen die afzwom men. Als eersten gingen enkele huis vaders van start, die onder luidruchtige aanmoedigingen met ratels en derge lijke van „bewonderaars" hun verplich te baantjes zwommen. De deelneming was wel bijzonder groot deze keer: 166 kandidaten, van wie 103 voor het A-diploma (voorbe reidend zwemdiploma), 32 voor de zwemproef (diploma B), 20 voor diplo ma C, 6 voor D, 4 voor E en één kandi daat voor het diploma F. Aan de exa mens voor laatstgenoemde vier diplo ma's kan alleen door gevorderden wor den deelgenomen en de eisen zijn wel bijzonder zwaar. De examencommissie onder leiding van de zwem-instructeur van Bergbad, de heer J. W. Rompes, moest twee kan didaten afwijzen, één voor het diploma A en één voor B. De jongste deelnemer was de zevenjarige Frits van Dam en de oudste de heer Slijderink, die tege lijk met zijn zoon examen deed. De diploma's werden uitgereikt door de heer J. van Offeren, voorzitter van de Veenendaalse Zwemclub. Alles bij elkaar genomen was het een feestelijke middag, waaraan het prach tige weer veel heeft bijgedragen. KLEUR De Franse mevrouw Martini vond dat het trottoir voor haar huis 's avonds te veel door dames van lichte zeden werd bewandeld. Na enig peinzen gaf zij op dracht het rode Neonlicht boven haar stoep te veranderen in groen. Sindsdien kan zij gerust zijn: het groene licht geeft de gezichten een lijkkleur die de „dames" direct doet afdeinzen. Ned. Cross-kampioen 1962 in de 50 ce- klasse, de Veenendaalse Wout Jansen, nadat hy de race heeft gewonnen. Het kampioenschap van Nederland hing op dat moment nog in de lucht, maar de ex clusieve huldiging van de „motormiss" heeft hy in ieder geval te pakken Afgaande op hetgeen de redaktie zelf schryft zou men de jubileumuitgave van Ritmeester-nieuws ook het aUereerste nummer van het personeelsorgaan van de Ritmeester Sigarenfabrieken kunnen noe men. Een uitgave, die 63 jaar bestrykt. In het „ten geleide" tot dit nummer speelt een zucht van de redaktie tussen de regels door, dat het niet gemakkelijk is geweest om de Ritmeester-historie on der de ogen van het personeel te bren gen. Men kon slechts voor de laatste 12 jaar putten uit de voorgaande personeels- krantjes en de 63 jaar daarvoor moesten uit andere bronnen worden opgeduikeld. Nu, de redaktie kan ook een zucht van van verlichting slaken. Het is een num mer geworden, dat typografisch en re- daktioneel ver boven de normale per soneelsorganen en zelfs boven hoogtij nummers van bedrijven van dezelfde im portantie als Ritmeester uitsteekt. Een boekwerkje op voornaam papier met sappige artikelen, waarvoor veel in de oude doos moet zijn gescharreld en gelardeerd met zoveel goede foto's dat men hier en daar zelfs van een illustra tie kan spreken. Het is niet de bedoeling om uit het blad te gaan overnemen, al konden we soms de lust hiertoe niet bedwingen. Toch zal moeten worden volstaan met een korte beschouwing in vogelvlucht. In een jubileumnummer horén voor woorden thuis. Deze zijn er: van de di- rektie, van de Veenendaalse burgemees ter en van Didams oud-burgemeester. Cnder de kop „75 jaar Ritmeester" schuift als uit een ouderwetse toverlan taarn de hele Ritmeestergeschiedenis voorbij. Een beschouwend stuk, dat hier endaar nog eens wordt aangedikt door de verhaalde belevenissen van de oude gar de. De tegenstelling tussen de apatische mannen achter de „steunkarren" buiten en de vaderlandse liederen galmende si garenmakers binnen de fabrieksmuren lijkt een beetje te kras, maar wie let er op dat men bij zo'n jubileum een beetje in extase raakt in zo'n jubileumblad. Het geblader van de redaktie in kran ten van 1887 had niet beter het jaar waarin het bedrijf geboren werd kunnen Gemeente Rhenen DRANKWET Burgemeester en wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 31 augustus 1962 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Jacob Fles, van beroep kap per, wonende te Rhenen, om een verlof B voor de verkoop van alcoholvrije drank voor gebruik ter plaatse van de verkoop voor de volgende lokaliteit: de kapsalon en het sousterrain van het pand Herenstraat 14 te Rhenen, met een vloeroppervlakte van resp. 70 en 60 m2. Binnen twee weken na dagtekening de zer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Rhenen, 3 september 1962. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal De secretaris Th. v. d. Willik. (Ingez. med.) NEEM GEEN RISICO Als U een Radio of T.V. toestel gaat kopen, verlangt U zekerheid. Zekerheid voor een goed advies en vakkundige installatie. En als het ooit eens nodig mocht zijn, de zekerheid voor snelle vaardige hulp. Ga daarom rustig Uw keuze maken bij Radio Ballegoyen, uit de prachtige collectie Philips appa raten. Het toestel van Uw keuze staat er beslist bij. De kwaliteit achter de naam Philips en de zekerheid achter de naam Radio Ballegoyen zijn beslis send voor wie het goed overweegt. typeren En de bekendheid van Veenen daal al in die jaren, getuigde een nering doende Amsterdamse weduwe die per ad vertentie Veenendaalsche Sajet minzaam aanbeveeld. Jammer voor de redaktie, dat het geen sigaren waren! Er werd op bezoek gegaan bij een ge zin waarvan man en vrouw elkaar op de Ritmeester gevonden hebben Leuk is de reactie van dit echtpaar, dat men voor het plaatsen van een Ritmeester-huwe lijk de halve Ritmeester wel kan nemen. Reclame en export komen tenslotte, nog steeds goed verzorgd, aan hun trekken en één van de laatste foto's was voor ons wel de aardigste: zo te zien een Ameri kaanse bestelwagen, geparkeerd voor een Amerikaanse winkel, beschilderd met een enorme reclame-slogan: „Ritmeester King of Holland cigars". Kortom, een prachtig blad van bijna 50 pagina's dat ook voor een buitenstaander hoogst interessant is. Ziet u, dat u een exemplaar in handen krijgt. Dit moet geen karwei zijn: alleen in Veenendaal al zijn er meer dan duizend „in omloop". Aan meer dan dertig militairen uit onze omgeving, die thans in Nw.- Guinca verblijven, hebben wij een brief geschreven met het verzoek voor onze lezers eens iets over hun ervaringen in dat verre land op papier te zetten. Het spreekt vanzelf dat de antwoorden onregelmatig binnenkomen, zodat wij na ontvangst van hun brieven tot publikatie zullen overgaan. De opzet is de brieven in hun geheel weer te geven. Zou dat om technische redenen niet mogelijk zijn, dan behouden wij ons het recht voor te bekorten. Vandaag schreef ons: &.SS s Mr. J. Deen in C.I.O.R.- delegatie Te Rome is op 26 augustus 1962 door de Italiaanse, Minister van Defensie G. An- dreotti het jaarlijkse C.I.O.R. (Confédé- ration Interallié des Afficiers de Réser ves) geopend. C.I.O.R. is een organisatie van de reserve officieren van de landen die bij de Noord Atlantische Verdrags Organisatie zijn aangesloten, vertegen woordigende ruim 500.000 reserve officie ren. De Nederlandse Delegatie bestaat o.a. uit: 1 Mr P Slavenburg, reserve majoor der artillerie, lid van het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reserve Officieren (A.N.V.R.O.), bankier te Rotterdam, die bij de opening een per soonlijke boodschap aan het Congres van Prins Bernard der Nederlanden voorlas, en 2 de reserve luitenant-kolonel van de militair juridische dienst, Mr. J. Deen te Rhenen. De studie-onderwerpen van het congres zijn: a de taak van de reserve officier in de psychologische oorlogvoering; b de opleiding van reserve officieren in de verschillende landen. Op maandag 26 augustus 1962 waren en kele leden van de delegaties de gast van de Admiraal Hogle van de zesde vloot der Verenigde Staten van Noord Amerika op diens vlaggeschip het 78.000 tons nieuwe vliegdekschip Forrestal (beman ning 4200), waarmede met de gasten een dagrondvaart in de .Middellandse Zee werd gemaakt, terwijl onderwijl oefe ningen werden gehouden met de aanboord zijnde vliegtuigen (vele tientallen straal jagers en schrief- en hefschroefvliegtui- gen van uiteenlopend type). Tot voorzitter van het C.I.O.R. voor de komende twee jaar werd Prins Peter van Griekenland gekozen. Tegelijk met het Congres werden door equipes uit reserve officieren wedstrij den gehouden in schieten, handgranaat werpen, kaartoefeningen, hindernisbaan. Nederland heeft twee eguipes afgevaar digd onder leiding van de reserve ma joor J D. Kooijman. MODINETTES EN COSTUMIèRES Bij de gehouden examens der Ensaid- scholen te Utrecht slaagden de dames N. Drost en J. ter Maten, beiden te Achter berg, respectievelijk voor het diploma van medinette en costumière. Mej. A. v. Wely, wonende te Veenendaal, slaagde voor costumière. Zij genoten hun oplei ding bij mevrouw Spies-Venneman, N. Veenendaalse weg 179 te Rhenen. NIEUWE ONDERWIJZERES BIJ KLEUTERSCHOOL Het hoofd van de Chr. Kleuterschool, mej. P. E. W. Groenewegen uit Arnhem, die zes jaren in Ederveen werkzaam was aanvaardde eenzelfde betrekking bij het kleuteronderwijs in haar woonplaats Arn hem. Als haar tijdelijke opvolgster werd benoemd mej. A. Mann uit Barneveld. UW FILM VANDAAG GEBRACHT MORGEN KLAAR H jhofdstraat 84 oQrtilcto Veenendaal W.&- m *Biak, 28 augustus 1962 Geachte Redaktie, Allereerst mijn waardering voor uw idee om een brief te publiceren van de militairen die in Nieuw-Guinea ver toeven en die woonachtig zijn in de Gelderse Vallei. Ik hoop dat velen gehoor hebben ge geven aan uw oproep. Momenteel ben ik gelegerd op Biak, waar ik op 22 juli 1962 aankwam met het laatste troepentransport. Ik ben werkzaam op de administratie van het bataljon, dus u kunt geen span nende wapenfeiten van mij verwachten. Ik kan niet zeggen dat me dat erg spijt, want één van de gevolgen van een spannend wapenfeit is het risico het leven er bij te verliezen. En hierbij denk ik aan de jongens die hun leven hebben moeten geven in dit land. Het klimaat is werkelijk tropisch hier. Wanneer de zon schijnt loopt de temperatuur op tot boven de 40° C. Men zou kunnen zeggen: dan smelt je bijna, maar als je eenmaal aan die hitte ge wend bent, valt dat ook wel weer mee. 's Nachts koelt het gelukkig wel af. Soms zo erg dat een deken geen over bodige luxe is. Wanneer het hier regent en dat gebeurt nog wel eens, is dat meestal in de vorm van die echte tro pische stortregens. Het is er echter niet koud bij, zoals dat in Nederland meestal het geval is. Toen wij in het begin nog in tenten lagen stond de hele tent blank na zo'n bui. Gelukkig kan mij dat nu niet meer overkomen, omdat ik gelegerd ben in een soort bungalow. Werkelijk een heel aardig huisje. Ik moe^ toegeven dat ik wat de legering betreet geluk heb ge had. Ik beklaag de jongens van het ba taljon in Kaimana die steeds in tenten hebben gelegen. Een typisch voorbeeld in dit vochtige klimaat is wel, dat op onze burgerpakken, die we mee hebben moeten nemen, na een paar dagen al dik de schimmel stond. Ook je lichaam eist bijzondere zorg en aandacht. Door het vele transpireren heb je heel gauw last van uitslag of één of andere voetschimmel. Nog maar niet gesproken van de vele insecten. Gelukkig hebben we onze kleren kun nen afgeven, die nu bewaard worden in een droogkamer. De natuur is hier prachtig met al die bossen en heuvels. Er bestaat hier ruimschoots gelegenheid in zee te gaan zwemmen. Het water heeft altijd een heel aangename temperatuur, al is het ontzettend zout. Het strand is heel an ders dan in Nederland, want branding is er bijna niet en zand is er nergens te bekennen. Het bestaat uit oen rotsach tige grondsoort. Over het eten heb ik heel niet te kla gen hier op Biak. Om de andere dag krijgen we Hollands eten en voor de rest is het rijst wat de klok slaat. De prijzen van de verschillende goe deren liggen belangrijk hoger dan in Nederland. Het is daarom behoorlijk uitkijken dat je uitgaven niet te groot zijn anders zit je aan het eind van de maand zonder. Veel ontspanning is er niet. Daarom zijn we blij met de radio's en de sport artikelen die uit Nederland gekomen zijn. Ook luisteren we elke avond naar de verzoekplaten-programma's voor de militairen. En dan niet te vergeten de groeten die via de radio overgebracht kunnen worden. De uittocht van de burgers is nu in volle gang. Bijna elke dag vertrekt er een vliegtuig naar Nederland. Als alle burgers weg zijn, kunnen de militairen Sergeant N. J. Sagel ook gaan vertrekken. Want we zijn eigenlijk hier om de burgers te be schermen. We waren allemaal ontzettend blij toen de overeenkomst getekend werd. Of de Papoea's dit ook zijn betwijfel ik sterk, maar tot nog toe hebben zij zich hier in Biak rustig gehouden en laten we hopen dat het zo blijft. We hebben goede hoop dat we allen dit jaar nog thuis zijn. Als dat zo mocht zijn ben ik ondanks alle nare dingen die het vertrek met zich meegebracht heeft, blij dat ik in Nieuw-Guinea ge weest ben. Ik heb veel van de wereld Dpi. Korporaal J. v. d. Scheur gezien waar ik anders nooit de gelegen heid toe zou hebben gekregen. Van deze gelegenheid wil ik tegelijk gebruik maken om mijn hartelijke groe ten en beste wensen over te brengen aan mijn ouders, broer, zus, mijn meisje en aan mijn verdere familie, vrienden en bekenden te Rhenen en elders. Ik hoop dat ik weer spoedig in goede gezondheid bij hen zal zijn. De dpi. Korporaal, J. v. d. SCHEUR, Reg. 41-06-28-341 Staf Vng - Cie 41 Inf. Bat. Napo 5500 Utrecht-Station. Kaimana, 27-8-1962 Geachte Redaktie, Naar aanleiding van Uw uitnodiging, om eens een berichtje te sturen, neem ik de vrijheid U iets te vertellen van 't leven hier op Kaimana. De tijd die wij in 't actie gebied hebben doorgebracht is voor onze compagnie, vrij rustig verlo pen. Onze dagelijkse arbeid hier, bestond uit het bouwen en betrekken van stellingen hier langs de kust. Deze stellingen wa ren om een eventuele aanval uit zee af te slaan gelukkig hebben we er geen gebruik van hoeven te maken. Verder zorgden we tevens voor de be veiliging van ons bivak. We hebben hier wel enige nachten in spanning doorgebracht. Dit was wanneer een van de buitenposten de vijand in de nabijheid had waargenomen. Dus hier uit blijkt wel, dat het wacht lopen hier echt niet het soldaatje spelen was, zoals in Holland geschiedt. Nu de overeenkomst is getekent, be treur ik het dat hier een volk achter blijft, met een onzekere toekomst. De ontspanning die wij hier hebben is zeer gering. Hetgeen wat hier op het mo ment is, daar hebben we zelf zoveel mo gelijk voor gezorgd. Alleen radio's en bandrecorders kregen wij aangeboden door een paar Nederlandse dagbladen. Wat wij zeer op prijs stelden want het was onze eerste ontspanning. Verder hebben wij hier een cantine gebouwd waarin we 's avonds rustig kun nen kaarten, of een ander spel doen. Vanzelfsprekend is hier nog wel 't natte en droge op z'n tijd te verkrijgen. Verder is hier weinig over ons verblijf te vertellen. Wij allen kijken nu uit naar 't repatriëren, ondanks het feit dat wij ons nu weer aan het voorbereiden zijn op onze NATO taak in Nederland. Dit is voor ons een grote verandering. Verder bedank ik U, dat U mij de gelegenheid hebt gegeven om langs deze weg mijn familie en kennissen in Rhenen te groe ten. In 't bijzonder mijn pleegvader en moeder, Wilma en Harry. Mijn aanstaan de schoonouders, de firma J. A. v. d. Grift en verdere kennissen. Maar vooral mijn lieve schat Henny. Nogmaals bedank ik u voor de uitnodi ging. Met hartelijke groeten van de Dpi. sld 1 SMITHJES H. J. Reg. 41-08-10-348. E cie. Mitr. Pel. 41 Bat. St. Napo 5545. Utrecht-Station. Manokwari, 29-8-1962 Mijne Heren, Naar aanleiding van uw brief wil ik het volgende schrijven. Om te beginnen vindt ik het een prach tig idee om dit te doen voor militairen uit onze omgeving. U vroeg of ik iets wilde schrijven uit N.N.G. over mijn diensttijd hier. Om dan te beginnen toen ik vanuit de Ned. An tillen naar hier kwam zijn we van Biak bijna meteen doorgegaan naar Manokwari en vandaar uit door naar Kaimana, in Kaimana heb ik ongeveer vijf maanden gezeten. Vandaar uit hebben we geope reerd, door middel van patrouilles kon den we met een compagnie de bossen behoorlijk zuiver houden van para's, al ging dat dan niet altijd zonder zweet druppels. Over het algemeen heb ik hier een prima tijd gehad, al zou ik het nu niet over willen doen maar ik had het toch ook niet willen missen. Maar nu zit ik weer in Manokwari en dat is weer een heel verschil je kunt je er tenminste weer eens lekker vol eten en niet zo als bij een van de patrouilles toen de jongens boombladeren en rauwe Papaja's aten omdat ze 3 dagen niets meer te eten hadden gehad. Maar hier in Manokwari begin je je weer wat mens te voelen al kregen de mindere militairen om het zo te noemen tijdens een cabaret voorstelling van Rudi Carrel niet zulke beste plaatsen als de burgers, officieren en onderofficieren. Maar ik zal hier verder over stoppen. U vroeg me of ik er een foto bij in wilde doen helaas heb -ik niets anders dan deze foto van mij en ik wilde vragen als u de foto niet meer nodig hebt, wilt U dan zo vriendelijk zijn deze foto op te sturen naar mijn huisadres in Rhenen. G. Reijne, Reumersweg 7 die ik ook de groeten wil doen en verder alle familie in Rhenen. Buren en alle andere kennis sen verder de groeten aan vader, moeder, Jannie en Henk, Truus. en Gert, Roel, Gijs, Beppie en Geertje. Hoogachtend, Marn. 1 K. v. WIJK. Mar. no. 08444. Com Staf 22 Inco. Manokwari N.G. p/a Marine postkantoor. A'dam CS Hollandia, 30 augustus 1962 Zeer geachte redaktie, Met heel veel genoegen heb ik uw brief en groeten vanuit Veenendaal ge lezen, voor beiden betuig ik u mijn op rechte dank. Het was een prettige ver rassing voor mij te lezen dat er in Veenendaal mensen - die buitenstaan der zijn - zich interesseren voor de Veense jongens overzee. Ik zal dan bij deze ook dankbaar gebruik maken van de mij geboden kans, door middel van uw nieuwsblad, familie en bekenden te groeten. Eerst zal ik echter nog iets van de toestand in Hollandia vertellen. Veel nieuws zal het voor u en de lezers niet zijn want ik weet n.l. dat u voor enige maanden terug een uitgebreid artikel aan Hollandia gewijd hebt. Ik ben sinds januari van dit jaar in Ned. Nieuw Guinea en heb tot en met mei op Biak gewerkt en tot nu toe in Hol landia. Hollandia is een stad waar weinig of liever gezegd niets te bele ven is. Er zijn twee bioscopen en het militair tehuis, voor de rest zijn wij op de kazerne aangewezen om de avonduren te vullen. Er is hier een prachtig strand en daar maak ik veelvuldig gebruik van om aan mijn „kleurenschema" (dat is een gebruikelijke uitdrukking voor zon nebaden) te werken, er wordt dus na tuurlijk ook veel gezwommen. Ik voet bal ook, maar dat valt ook tegen, want het is geen lolletje om met 40° of meer te voetballen. Het is echter goed voor Marinier I K. van Wyk je lichaam en na een wedstrijd smaakt een „pilsje" prima. Ik heb hier in Hollandia regelmatig contact met andere Veenendalers, sol daat A. Budding, de sergeants Huiberts, Van Diggelen en Van de Bovenkamp. Ook zij waren allen enthousiast over uw idee. Zij zullen inmiddels ook al wel in de pen geklommen zijn. Ik zal een foto insluiten die genomen is op een heuvel, buiten Hollandia. Ik zal nu even het rijtje namen neer pennen die ik graag mijn groeten doe toekomen. Op de eerste plaats: Harte lijke groeten en een spoedig tot ziens aan mijn ouders, broer en familie. Bu ren en bekenden aan het Verlaat en voor alle spelers van de v.v. GVW. Veel succes in de nieue competitie. Met nogmaals heel veel dank ga ik dit schrijven besluiten. Sergt. N. J. SAGEL Rnr. 41.07.25.332 Marinekazerne Hollandia Via Amsterdam C.S. Marine Biak, 29 augustus 1962 Geachte Redaktie, Hartelijk dank voor uw brief, waarin uw plannen omtrent het brengen van groeten aan familie en kennissen ver meld stond. Dit vind ik een leuke sug gestie, ik wist het al, daar mijn echt genote mij trouw elke week uw blad „De Vallei" opstuurd en door mij gretig gelezen wordt en ik ze al verschillende malen heb doorgegeven aan andere Veenendalers. Om terug te komen op uw plannen deel ik u mede alsdat dit door mij zeer gewaardeerd wordt, maar dat ik hier zelf geen gebruik van maak. Het is na melijk voor mij een normale zaak dat ik mijn plicht hier te lande vervul als beroeps-onderofficier van het korps Mariniers. Maar wel kunt u namens mij de jon gens, die zo uit de burgermaatschappij geroepen worden hier hun plicht als militair 'p vervullen een pluim op hun hoed steken wegens hun voorbeeldig Dpi. Sold. I H. J. Smithjes gedrag, t.a.v. hun doorzettingsvermo gen, hun dienstijver en plichtsvervul ling, somstijds onder zeer moeilijke om standigheden, in het bijzonder het per soneel van het Korps Mariniers, daar ik dit natuurlijk van zeer nabij heb meegemaakt. En spreek ik met eerbied mijn respect uit voor hen die hun hoog ste goed moesten geven voor een ver loren zaak. Maar dit past mij niet mij hier over uit te laten, ondanks dat zou ik graag mijn mening via uw blad aan onze plaatsgenoten bekend willen stel len, als waarschuwing voor het wel eens klakkeloos en ondoordach stem men voor een regering, gezien via het oog van een militair. Maar met wat ik al eerder opmerkte, mij past slechts een eerbiedig stilzwijgen. Mogen de ouders, echtgenoten en verloofden maar veel schrijven, dit is gelijk aan wat olie is voor een machine. Want wordt een machine niet goed ge smeerd dan- gaat hij stroef lopen, of hij loopt helemaal niet meer. Zo is het met ons ook, wanneer de jongens geen post ontvangen. Als u toch een groet voor mij plaatsen dan graag het volgende: Sergeant der Mariniers H. v. d. Bovenkamp groet hierbij zijn echtgenote en kinderen Jacob en Rita en overige familie en kennissen, en spreekt daarbij de hoop uit dat, zo het de Heere behaagt, hij spoedig weer in gezondheid bij zijn ge zin hoopt terug te keren. Hartelijk dank voor uw plan. Met de meeste hoogachting, Sgt.marns H. v. d. BOVENKAMP, 44909 Verpel 423 Afd. Marns Biak, Nw Guinea. A'dam CS, Marine.

De Vallei | 1962 | | pagina 2