Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Terreinverkenning in de wereld der beroepen Kunstkring N.V.V. ter ziele wegens gebrek aan belangstelling Ongevallen op de weg Uitslag puzzelritten van E.H.B.O. - Eist Lampegietersavond ERNSTIGE FOUTEN ONTDEKT BIJ RESTAURATIE CUNERATOREN ACHTERBERG AMERONGEN föetzcruuihale WEKKERS BER OEPENTEN TO ONS TELLING: OVERBERG 36e JAARGANG VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 Nr. 71 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Chr. boeren openen seizoen met vergadering U.S.O. CONCERT WAARDE 12,50 Nr. 6 PW 000701 H00FDSTR. 91 VEENENDAAL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER VEEL SUBLIEM FOTOWERK Maandag 17 september: Bidstond en extra kollekte voor noodlijdend Perzië Instortingsgevaar niet aanwezig Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W* F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Een deel van de ve le beroepen in beeld, zoals die zijn ten toongesteld op de be roepen tentoonstel ling. Het bestuur van de Kunstkring van het N.V.V.-Veenendaal heeft de strijd op gegeven en besloten de kring te liquideren. Deze week vergaderde het bestuur voor de laatste keer, maar het besluit tot opheffing was al eerder genomen. Eigenlijk werd aan het eind van het vorige seizoen de opheffing al overwogen, omdat de bestuursleden, ondanks alle moeite en activiteit, geen kans zagen de vereniging in leven te houden. Oorzaak: gebrek aan belangstelling en wat aan dit laatste schuldig is kan men slechts gissen. In ieder geval kan worden aangenomen dat de televisie een der grootste concurrenten was. De kunstkring-avonden moesten plaats vinden op zaterdagen wilde men ieder lid - en andere geïnteresseerden - de gelegenheid geven de uitvoeringen mee te maken. Door de ongeregelde werk tijden van vele leden was men hiertoe gedwongen, hoewel juist de televisie uitzendingen op de zaterdagavonden ook het meest in trek zijn. Mogelijk had men het nog even vol kunnen houden met een enkele geva rieerde avond. Dit strookte echter in de eerste plaats niet met de opzet van de kring en ten tweede werd de ledenlijst te mager om ook dit nog financieel vol te kunnen houden. Bij de opheffing waren er nog onge veer 150 leden over, terwijl de kring startte met een paar honderd leden en op haar hoogtepunt zelfs een 800 leden had genoteerd. Precies 10 jaar heeft de Kunstkring bestaan en, afgezien van alles, kan zij terugzien op een mooie staat van dienst. Het doel was om iedereen de gelegen heid te geven in contact te komen met kultureel hoogstaande uitvoeringen. Daartoe werd een spaarsysteem ont worpen voor de leden en hiervoor kon men verschillende malen in een winter seizoen iets goeds bieden. In het begin waren dat vier avonden Op dinsdag 11 september a.s. zal de eerste gecombineerde vergadering van de C.P.B. en de C.J.B.T.B. worden gehouden in hotel Vonk. Er zal een omvangrijke agenda worden afgewerkt. De voorzitter van de C.J.B.T.B. opent de avond en voorts zullen voor de pauze kleurendia's van de zomerreis naar Duitsland worden vertoond. Na de pauze wordt gedeclameerd door mej. D. van Ginkel en volgen mededelingen over de te houden wedstrijdavond op vrijdag 21 september a.s. en van de ontmoetings avond op zaterdag 6 oktober a.s. in ,,E1- theto". Voor de organisatie van deze activitei ten moeten verschillende commissies worden benoemd. Op het programma voor de wedstrijdavond staan o.m. een voetbal wedstrijd tussen de afdelingen Veenendaal en Ede, ringrijden, een trekkerpuzzelrit, een schiettent, bussen gooien en touw trekken. De vergadering zal worden gesloten door de presidente van de C.P.B., mevr. van Capelleveen-van Manen. per seizoen; toneel, ballet en cabaret of variété. Door de exploitante van het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan werden later enkele onderdelen van het vaste programma uit de zaal geweerd, zoals ballet en gevarieerde avonden. Men gaf toen drie - gecensureerde - toneelvoorstellingen per seizoen en na derhand kwam daar ook weer een ge varieerde avond bij. Toneel is altijd de sterkste kant van de organisatoren geweest. Men bracht vele vooraanstaande Nederlandse be roepsgezelschappen met uitstekende stukken bij de Veenendaalse bevolking. Het Veenendaalse muziekseizoen 1962/63 zal donderdagavond 20 september a.s. worden geopend met een concert van het Utrechts Stedelijk Orkest o:l:v: dirigent Paul Hupperts. De harpiste, Ank van de Weijer, zal aan dit eerste USO-concert, dat wordt gehou den in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan medewerken. Gespeeld zullen worden de' eerste sym- phonie van Beethoven, het harpconcert van Lex van Delden en de zesde sym- phonie van Schubert. GEREF. JEUGDCLUBS STARTEN WEER Met ingang van zondag 9 september as. zullen de jeugdclubs van de Geref. Kerk hun werk hervatten. Voorlopig zullen de verschillende clubs op dezelfde tijd en plaats bijeenkomen in „Pro Rege" of in ,,'t Trefpunt". Het ouderbestuur maakt verder nog bekend, dat in de week van 17 tot 22 september a.s. sportwedstrijden zullen worden gehouden. Vorige week is de Valleiriks uit gegeven by Automobielbedrijf De Rhoter te Rhenen. en niet gevonden. De waarde is hierdoor gestegen tot TWAALF GULDEN VIJFTIG. De nieuw uit te geven riks is genummerd met: By inlevering op ons bureau voor a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. NAJAARSSHOW VAN HEIN VAN SCHUPPEN Evenals andere jaren zal ook dit na jaar een modeshow worden georganiseerd door modemagazijnen Hein van Schup- pen. De show wordt gehouden op woens dag 19 september a.s. om drie uur 's middags en om acht uur 's avonds in El- theto. Gisteren omstreeks het middaguur werd het veertienjarige meisje Van D. bewusteloos op de Nieuweweg gevon den. Waarschijnlijk was zij het slacht offer geworden van een verkeersonge val, hoewel hieromtrent niets positiefs bekend is. Wel hadden getuigen twee meisjes op de weg gezien, van wie er één per fiets wegreed. Mogelijk is er een aanrijding tussen beiden geweest. Het bewusteloze meisje bleek geen ern stig letsel te hebben opgelopen, zij kon naar haar woning worden gebracht. Op de hoek Ho,4 draat-Hoogstraat wérd mej. B. gistermorgen aangereden door een personenauto, bestuurd door de Veenendaalse heer B. Mej. B. wilde met haar rijwiel vanaf de Nieuweweg de Hoogstraat inrijden en zij heeft waarschijnlijk de personen auto die van de Hoofdstraat rechtdoor naar de Nieuweweg reed, niet gezien. Er was alleen materiële schade. Toen de heer Van D. uit Utrecht met zijn auto de inrit van een koffiehuis bij de afrit van de Rijksweg 12 wilde indraaien en voorsorteerde, dacht de chauffeur van een achteropkomende vrachtwagen hem even rechts te pas seren. De beschikbare ruimte was niet genoeg voor de vrachtwagen en deze belandde tegen een lantaarnpaal. Op de Kerkewijk - in de bocht bij hotel „La Mdntagne" vloog een volks wagen, bestuurd door de 32-jarige heer W. uit Amerongen, uit de bocht. De auto werd zwaar beschadigd en de be stuurder ging met inwendige kneuzin gen en hoofdwonden naar het Veenen daalse Julianaziekenhuis. AUTO IN DE SLOOT. De tot nu toe on bekende bestuurder van een Volkswagen is gistermiddag blijkbaar door het natte wegdek in de bocht op de Nieuweweg te Veenendaal, nabjj De Klomp van de weg geslipt en in een droge sloot terecht ge komen. Met te hulp geschoten omstanders is de wagen, zonder veel schade te hebben opgelopen, weer op het rechte spoor ge bracht. BRAND IN BLOK WONINGEN Woensdagmiddag omstreeks half drie werd Achterberg opgeschrikt door het loeien van de sirene. Het bleek dat er brand was uitgebroken in een blok van negen woningen. De brand was ontstaan in het achterhuis van de fam. van Hat- tum, dat geheel gevuld was met hooi. Er ontwikkelde zich een dikke zwarte rook en het vuur tastte eveneens het met hooi gevulde achterhuis van de fam. v. d. Laan aan. De vrijwillige brandweer van Achterberg was spoedig ter plaatse en slaagde er in met assistentie van Rhenen de brand te beperken tot deze twee wo ningen, waarvan de achterhuizen uit branden. Zowel de woonvertrekken, als mede de aangrenzende panden liepen flinke waterschade op. Men was tot laat in de avond druk met nablussen en opruimen. De oorzaak van de brand staat nog niet vast. Men ver moed hooibroei als oorzaak. Op het ter rein van de brand waren burgemeester en wethouders van Rhenen aanwezig. BEJAARDENSOOS Nu het winterseizoen weer is begon nen, is ook de bejaardensoos haar samen komsten voor de Amerongse oudjes met haar winterprogramma gestart. Woensdag 5 sept. j.l. heeft men de deuren van het zaaltje achter huize Lievendaal weer ge opend, om de bejaarden weer vele aange name middagen te bezorgen. Een opname van de Cuneratoren in 1958 toen de res tauratie nog in volle gang was en de 2e omgang van de toren in stei gers stond. Op de voorgrond de ma quette van het Carillon. aanbrengen. Van nu af aan zal zéér omzichtig te werk moeten worden gegaan en zal men gevel voor gevel moeten gaan be handelen. De restauratieleiding durft het niet meer aan de sloopwerkzaam heden op alle vlakken van het onderste lid tegelijk uit te voeren, omdat dan nieuwe scheuringen niet denkbeeldig zijn. Op tal van plaatsen namenlijk zijn grote scheuren en afwijkingen van het oude metselwerk te voorschijn geko men. Over de gehele hoogte loopt aan de westkant van de toren een scheur van zeker anderhalve centimeter breed, die blijkens een ingesteld onderzoek al zéér oud moet zijn. Aan de noordkant wordt een toog Vorige week zaterdagmiddag stond Eist in het teken van de E.H.B.O.-Zuid-Oost- Utrecht puzzelrit voor bromfietsers en wielrijders. Het was ideaal zomerweer; toch was de deelname niet bijzonder groot, andere sportgebeurtenissen (de zaterdagmid dagcompetitie is inmiddels begonnen) zullen daarop ook wel van invloed zijn geweest. Jammer, want de organisatoren hadden alles in het werk gesteld om, evenals vorig jaar de tochten zo aantrekkelijk mogelijk te maken en vooral de rijwiel- tocht bood diverse originele verrassingen. Beide ritten werden grotendeels door de bossen die thans, nu de heide bloeit heerlijker dan ooit zijn. Gemakkelijk was het de puzzela.ars niet gemaakt en het regende in beide ritten dan ook strafpunten. Maar het enthousiasme bleef er in en het waren opgewekte en voldane gezichten die de finish bereikten. Bij de bromfietsen ging de Veenenda- ler dhr. J. Kroeshe met de eerste prijs, een uitgebreide kampeeruitrusting, strij ken. Bij de wielrijders was het dhr. H. Slok te Eist die de eerste prijs (kampeeruitrus ting) benevens de J.D. wisselbeker in ontvangst mo cht nemen. De winnaar VA. ▼oor betere uurwerken GEMIDDELDE De gemid delde Fransman verdient 700 NF (ruim 500) per maand, heeft 3 kinderen (2 jongens en 1 meisje) en rookt tien si garetten per dag. GEEN MISDAAD „Liefde is geen misdaad", heeft de rechter te Caen gezegd, toen hij de jongeman vrijsprak, die in het huis van Audrey Hep burn had ingebroken. Hij had de filmster zelf willen zien, maar had haar niet thuisge- troffen GELUK Eindelijk is er tus sen de tienduizenden onbe kende schilders iemand, die, dankzij een gelukje beroemd gaat worden. Het is de schil der Tyko, die op een terrasje te St. Tropez het portret te- kende van Picasso, die een paar tafeltjes verderop zat. Daarop nam ook Picasso pot lood en papier en maakte een tekening van Tyko, waarna beide kunstbroeders hun kunstwerken uitwisselden. Pi casso was zo tevreden met zijn portret, dat hij later de schilder opzocht om zijn werk te bekijken en naar aanlei ding daarvan besloot samen met Tyko een tentoonstelling van beider werk te houden. Die tentoonstelling is nu ge opend en sinds de belangstel ling van Picasso zijn de prij zen van Tyko's schilderijen gestegen van 5.000 tot 800.000 francs. DAS Met vakantie te Bou- logna wilde de clown Achille Zavata wat verstrooiing zoe ken in het casino. Maar men liet hem niet binnen, omdat hij geen das droeg. Tien mi nuten later keerde Zavata te rug met een rood en geel ge streepte clownsdas om van 2x!i meter lang. BEKEURING In een Fran se badplaats parkeerde een badgast zijn auto bij de ha ven, maar omdat hij vergat de remmen erop te zetten, reed de wagen het water in met de lampen aan. De eige naar kreeg daarop twee be keuringen wegens verkeerd parkeren en wegens vissen met schijnwerpers, wat daar verboden is. KOE Te Lyon is een koe van 600 kilo verdronken in 2 liter water. Bij het drinken uit de zich automatisch vul lende waterbak is ze met haar hoorn vastgehaakt, zodat ze haar kop niet kon terugtrek ken, terwijl het water door stroomde. van vorig jaar dhr. G. v. Engelenburg kon wegens vervulling van dienstplicht ditmaal niet meerijden. Verdere uitsla gen zijn: Bromfietsen: 2 J. Henzen; 3 Boogaard; 4 Breeschoten; 5 R. Veenhof; 6 v. Surk- sum; 7 v. d. Scheur; 8 R. Henzen; 9 J. Heikamp; 10 P. H. Veenendaal. Fietsen: 2 J. P. Henzen; 3 H. Hulsebos; 4 F. v. d. Klift; 5 D. J. v. d. Berg; 6 J. Wildeman; 7 Mevr. Wildeman; 8 E. Mid delhoven. DE RAMP IN PERZIE Een beeld uit het door aardbevingen ge troffen gebied in Perzië. Overlevenden zoeken nog iets bruikbaars tussen de puinhopen van hun huizen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Wie de beroepententoonstelling, die op het ogenblik nog „draait" in het jeugd- gebouw aan de Industrielaan heeft bezocht met de idee, dat hy zou kennismaken met een attractie, is bedrogen uitgekomen. En toch kan het z(jn dat er mensen met deze verwachting naar het jeugdgebouw getogen zyn. Daar heeft in feite de naam een beetje schuld aan; men zou niet moeten spreken van een beroepententoonstel ling, maar van beroepsvoorlichting met visuele hulpmiddelen. Hieraan moet dan wel onmiddellijk worden toegevoegd, dat deze expositie kennelijk door de organi satrice het Rijksarbeidsbureau ook niet is bedoeld als een attractie. Men be schouwt deze als een terreinverkenning, die de bezoekers in de omvangrijke we reld der beroepen kunnen ondernemen. Daarom zijn in het gebouw permanent voorlichters aanwezig. Deskundige per sonen, die onmogelijk bij ieder „tentoon gestelde" beroep een toelichting kunnen geven, maar wel de interesse in een of meer bepaalde beroepen kunnen aanwak keren. Over gebrek aan belangstelling heeft men niet te klagen. Tenminste niet van de zijde van de scholen. Nagenoeg alle Veenendaalse scholen hebben de tentoon stelling reeds bezocht in de morgen- en ir middaguren. De avond is dan bestemd voor de individuele bezoekers en hun aantal is niet groot. Men rekent op onge veer 50 mensen per avond, maar het wer kelijke aantal kan hier nog wel beneden liggen. Dat valt een beetje tegen. Men had zo graag in de avonduren meer ouders gezien van kinderen, die de tentoonstel ling overdag hebben bezocht. Als een kind speciale belangstelling voor één of meer bepaalde beroepen tijdens de ex positie heeft gekregen dan zou het juist zijn dat de ouders hierover ook hun licht eens kwamen opsteken, aldus één der voorlichters. Zij zouden zich dan zelf rondom over alle aspecten van een be roep kunnen laten voorlichten. Men heeft op deze manier door mid del van de expositie meermalen mooie resultaten geboekt. Er zijn jongens en meisjes die een beroep hebben gekozen waarin ze zonder een bezoek aan de tentoonstelling misschien nooit ver zeild waren geraakt. Een groot aantal segmenten met voor namelijk foto's van een nog groter aan tal beroepen is eigenlijk de gehele ten toonstelling. Maar deze foto's zijn dan ook alle zonder uitzondering het aan dachtig bekijken ten volle waard. Het is klassewerk van in het vak doorknede fotografen, die de mensen op meesterlijke wijze in hun beroep hebben gepakt. Al is het dan missiën niet helemaal volgens opzet van de tentoonstelling: lief hebbers van goed fotomateriaal kunnen hier hun hart ophalen. Voor hen en anderen is de ten toonstelling a.s. vrijdagavond en maan dagavond van half acht tot half tien nog te bezichtigen. Degenen, die in de avond uren onmogelijk kunnen zijn overdag welkom, hoewel deze uren in de eerste plaats zijn gereserveerd voor scholen en verenigingen. O.a. zal een vrouwenvereniging met 250 personen een bezoek aan de tentoonstel ling brengen. Men kan de expositie gratis bezoeken. KINDEREN KRIJGEN WEER HUN OPTOCHT Het is, buiten de oorlogsjaren nooit ge beurt, dat er op de Veenendaalse lam pegietersavond helem.ial niets te doen was. Er is altyd nog een optocht gehou den en ook dit jaar kunnen alle Veenen daalse kinderen hieraan deelnemen. Zij kunnen zich individueel en in groepsverband opgeven op de Lampegie tersavond in het jeugdgebouw aan de In dustrielaan. Vóór-inschrijving is dus niet nodig, men kan zich aanmelden tot even vóór de start van de stoet. Deze zal plaats vinden om half acht van af het jeugdgebouw. Twee muziekkorpsen zeer waarschijnlijk het Chr. Tam boers en Pijperscorps en de Harmonie van de Kon. Scheepjeswol fabrieken zullen de stoet muzikaal opluisteren. Er zijn prijzen voor deelnemers, zowel voor de individuelen als voor de groepen. Nadere mededelingen over deze Lam- pegietersavofid zullen volgende week worden gedaan. In de beide gereformeerde kerken wordt a.s. zondag een bidstond en een extra diakonale kollekte gehouden ten behoeve van de noodlijdende bevolking in de rampgebieden van Perzië. Deputaten van het Algemeen Diakonaal bureau van de Gereformeerde kerken hebben dit voor alle gereformeerde ker ken in Nederland uitgeschreven. AUTO IN ELKAAR GEDRUKT BESTUURDER NIET GEWOND Woensdagmiddag was de heer B.D. uit Overberg met zijn volkswagen in Vianen. Bij het verkeerslicht dat op rood stond, stond de heer D. te wachten toen tot zijn grote schrik een grote vrachtwagen beladen met fruit par does op zijn wagen reed, de volkswa gen die van achter geheel ingedrukt werd is een eind weggesleurd, maar de bestuurder kwam er zonder verwon dingen af. De wagen die onherstelbaar ver nield werd is weggesleept, de aanrij ding ontstond doordat de remmen van de vrachtwagen weigerden, de weg lag bezaaid met kisten fruit. TIMMERMAN VIEL VAN ZOLDER Dinsdagmiddag viel de timmerman J. D. van de zolder, van de werkplaats van zijn vader, hij kwam tussen twee machines op de vloer terecht. Een arts die eerste hulp verleende achtte overbrenging naar het zieken huis in Utrecht nodig, met de zieken wagen van de Fa. de Haas werd hij vervoerd, bij nader onderzoek bleek dat hij een enkel gebroken had. Tijdens restauratiewerken aan het onderste lid van de Cuneratoren te Rhenen zyn ernstige fouten ontdekt, die vermoedelijk zijn gemaakt tijdens restauratieperioden in 1930 of misschien wel in 1890. Het meest ernstige en niet van gevaar ontbloot is wel het feit, dat alle ijzeren ankerverbindingen in deze geleding zijn verbroken en dat de toentertijd gerestaureerde ommanteling geheel los staat van dit torenlid. Overal waar nu deze ommanteling, die moet worden vervangen vanwege verval en oorlogsschade, wordt weggesloopt komen de uiteinden van de afgezaagde verbindingen bloot. Direct instortingsgevaar is niet aanwe zig, omdat het onderste torenlichaam rondom muren heeft van maar liefst vier meter dik. Opzichter Tommei van monumenten zorg, die hier de dagelijkse leiding heeft, is er echter wel zo van geschrok ken, dat hij ingrijpende wijzigingen in zijn restauratieschema heeft moeten zeker vijftien centimeter naar buiten gedrukt. Het is duidelijk te zien dat de boog overhelt. Hier zijn inmiddels al maatregelen genomen om verder uit zakken te voorkomen. Men zal nu in eerste instantie de westgevel verster ken en helemaal in orde maken voor dat het andere werk wordt voortgezet. Uiteraard zullen op de kortst mogelijke termijn de afgezaagde ankerverbindin gen moeten worden hersteld. De heer Tommei moet er niet aan denken, dat de grote steiger, dat tot voor een jaar nog om het hoger gele gen gedeelte (de tweede geleding) stond, was gesteld op de stenen ommanteling van het onderste lid, zonder dat dit door middel van ankers was verbonden aan het goede deel van het torenli chaam. Dat de steigers niet zijn onder uit gezakt schrijft hij voornamelijk toe aan het feit dat zij horizontaal op de muren drukten. Afgezien van de omstandigheid dat door het restauratieplan een lelijke streep is gehaald voor wat betreft de tijd waarop men met het monument geheel gereed dacht te zijn, is men voor zulke grote financiële tegenvallers ko men te staan, dat op het eerste gezicht de totale restauratiekosten met zeker een half miljoen gulden zullen stijgen, waardoor het gehele werk twee en een half miljoen zal gaan kosten. Het Rijk draagt hierin 90% bij, terwijl 10% voor rekening blijft van de gemeente Rhe nen. Bij benadering is niet te zeggen wanneer men met de restauratie ge reed zal zijn. Men vreest dat men bij het slopen van de grote natuurstenen bogen voor nieuwe verrassingen zal komen te staan.

De Vallei | 1962 | | pagina 1