Mooi en merkwaardig Kiespijn ASPRO IN ZUID-OOST UTRECHT HISTOR P. VAN DIJK R. Koppenberg volgt - als PvdA-wethouder - Joh. Hardeveld op ARAM neem Principe's in 't geding bij verkiezing wethouders in Scherpenzeel 1 Nfesïif TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 Nr. 71 Let op u saeck Naar de groene grotten De spiegel der historie De weinige monumenten Veenendaal, let op u saeck! Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! Waer groeien eicken Waar de wilde bij gonst... Naar de groene grotten De Heer der slangen 0 A, het meeste plezier? Bezoekt men oude steden als Amersfoort, Utrecht, Rhenen of Kempen en Hiils in Noord-Rijnland, waar wij onlangs vertoefden, dan leest men duidelijk haar geschiedenis af van de stadsmuren, water- en 1fyegpoortenpoorttorens, kerken, kloosters, kastelen, burgerhuizen en andere ge bouwen in middeleeuwse baksteenarchitecturen. Ge be hoeft maar ééns langs de singels van Amersfoort te wan delen, terwijl het carillon van de Lievevrouwentoren een confettiregen van parelende klanken over u uitstrooit, om dit te ervaren. Steden als Amersfoort, Kempen, Leiden, Franeker is het gelukt een moderne stad te worden zonder dat de schoonheid die vervlogen eeuwen nalieten, werd opgeofferd. Het boek der historie ligt er in elke straat, op elke gracht voor u open. Hoe geheel anders is het met ons Vee- nendaal gegaan. Hier heeft men in het verleden zonder schroom de karakteris tieke grachten en wijken gedempt, hoofd zakelijk om van het kwalijk riekende water verlost te worden en om de bouw valligheid van wallen en stoepen. Het eerst waren de Hoofdstraat en de Kerke- wijk aan de beurt. In 1929 volgden de Hoogstraat en Zandstraat en later de Zwaai, het Beneden- en Boveneind. In 1929 regende het ook reeds protesten, bijna alle van zakelijke aard: de water huishouding zou zonder de Grift niet meer mogelijk zijn, het regenwater niet meer afgevoerd kunnen worden e.d. Slechts enkelen wezen op het teloorgaan van het pittoreske karakter van onze plaats. Men leze er de notulenboeken van de gemeenteraadszittingen uit die jaren maar op na. Dat het noodzakelijk was om redenen van verkeer en hygiëne enige vaarten te dempen, kunnen wij aanvaarden, maar dat men niets spaarde, dat men de prach tige Zwaai en het schilderachtige Boven- en Benedeneind dicht wierp, valt zeer te te mooi! Wat zal het lot van Veenendaal in de toekomst zijn? Een plaats toe aan onbewoonbaarverklaring? Veenendaals historie weerspiegelt zich weinig in zijn monumenten, want die ontbreken zo goed als geheel. Alleen zijn plattegrond verraadt de veenkoloniale aanleg: lange wegen met aan weerszijden woningen, nog goed te zien aan de Val leistraat en het Boven- en Benedeneind. De meeste huizen en boerderijen staan er ietwat scheef op de wegas, gevolg van het feit, dat de sloten langs de langge rekte kavels ook schuin op de weg staan. Ook nieuwe woningen liggen zo, het geen de eenvormigheid breekt en be koorlijker aandoet dan een ligging langs een kadastrale strakke rooilijn. De oude of St. Salvatorkerk aan de Markt verhaalt wel iets van haar mar kante lotgevallen. Haar koor aan de oostzijde herinnert aan haar oorspronke- betreuren. Evenals thans trokken de te genstanders van de aantasting van zoveel mooit aan het kortste eind. Godfried Bo- mans schreef enige weken geleden zich te verbazen over het feit, dat op den duur de vandalen het altijd winnen. Als een groep burgers zich tot het uiterste inspant om een prachtige beuk te behou den, dan gaat die beuk tóch om. Er ont staat dan een iets bredere bocht, waar door een Duitse automobilist twee se conden eerder in Keulen terug is dan vroeger. Dat hierdoor een hele straat met mensen een uitzicht ontnomen wordt, dat van vader op zoon genoten is, schijnt van geen belang. Dat is een prijs, die terstond en vrijwel gedachteloos betaald wordt. Het idee, dat er tijd gewonnen wordt schijnt van een magische bekoring te zijn. Hiervoor wijkt elke andere be denking. De gedachte, dat er ook iets behoort te zijn wat in de aldus gewon nen tijd bekeken en genoten moet wor den, komt in die hoofden niet op. Tijd is een lege zak. Eerst als we hem met iets volstoppen, krijgt hij betekenis. Maar we halen er eerst alles uit en maken de zak dan groter. We doen dat voor de toe komst, want we kijken vooruit. Maar wat vindt ons nageslacht? Een zee van vrije tijd en een kat in de zak. Tot zover Bo- mans, die men toch niet van behoud zucht kan verdenken. Ook hij strijdt de strijd voor schoonheid, want de mens leeft niet van snelheid en gewin alleen. In 1929 droomden voorstanders van demping reeds van een druk verkeer in de brede Hoog- en Zandstraat. Wie nu echter de geasfalteerde Zandstraat bin nenkomt, herinnert zich de woorden: Wie hier binnentreedt, late alle hoop varen Men zie slechts de disharmo nie tussen breedte en huizenhoogte. Geen stukje groen rest meer om de rijbanen te scheiden. Alleen bij de fabriek, o ironie!, ritselen nog enige hoge popu lieren. In het ontworpen streekplan is onze plaats bestemd tot industrievestiging, maar steden als Amerongen en Rhenen niet, want die zijn daarvoor te goed en Volle zomer aan de Juffrouwendyk. Foto: D. Philips lijke bestemming voor de rooms-katho- lieke eredienst. Verschillende malen werd de kerk in de daarop volgende reforma torische tijd uitgebreid, wijzend op de groei van de kerkelijke gemeente, name lijk in 1753, 1835 en 1906. Nu zij geres taureerd wordt, valt het te betreuren dat de muren weer bepleisterd worden, zodat de warme kleur van de oude baksteen wordt weggenomen. Het pleisterwerk wordt wit geschilderd, maar Veenendaal is nu eenmaal geen Thorn, het witte stad je in Limburg. Erger is het, dat de trace ringen der vensters niet in bak- of na tuursteen hersteld worden, wat zowel in in- als exterieur een heel wat mooier effect zou geven. Er is nog maar één plekje in Veenen daal dat waarlijk aantrekkelijk is: het Gelderland met de bekoorlijke inkijk bij de Hoogstraat en verderop het schilder achtige straatje, afgesloten door een rijtje lindebomen, waar tussen helaas een ben zinepomp geplaatst is. Hier ligt de Gel derse Waag, waarvan de sierlijke num merankers vertellen dat zij uit 1789 da teert. In de geheimzinnige ruimte achter de grote poort hing tot vóór enige jaren een grote weegschaal. De boeren kwamen er hun wol, koren en vee wegen. Aan de zware evenaar hingen aan ijzeren ket tingen de reusachtige schalen. De waag- meester en de boeren tuurden bij het I atrtmoniumlaan 50 - Tel. 2777 eenendaal wegen omhoog of de lange ijzeren tong in het huisje stond. De Waag te Gouda uit 1688, die nog bestaat, droeg eertijds de spreuk: Gewicht, te ligt, te swaer, Is gruwel voor den Heer; En valsheid in de waar Quetst 's Menschen siel en eer. Een spreuk die de Gelderse Waag ook had kunnen dragen. De gevelletters „Gel- dersche Waag" zijn helaas verdwenen, want het wegen gebeurt nu elders. Naast de Waag liggen enige mooie hui zen achter de fraaie lindebomen, voor malige patriciërswoningen met een raam- verdeling van voornaam karakter, sober en zakelijk omlijst. Jammer dat enige bovenlichten geschilderde loodreepjes be zitten. De dubbele deuren doen mooi en deftig aan. Denkt men zich de Grift vóór de bomen, dan kan men zich voorstellen hoe aardig die statige woningen aan het water lagen. In het hoekje rechts van de poort be vindt zich een gedenksteen in de muur van de kleine huizen met de kleurrijke tuintjes, vermeldend: Hoogte van den vloed op den 10 Maart 1855 II. van Schoonhoven Jz. De Grebbedijk was toen bezweken en de watervloed teisterde Veenendaal. De hoogte van de streep is 9,25 m A.P. Bij hotel Het Raadhuis is in 1955 een zuil opgericht ter hoogte van het water al daar. Haar opschrift moest oorspronkelijk luiden: Ontembaar brak het water door [de dijken: Van huis en hof en have moest [men wijken, Verbijsterd door der golven dof [gegrom, Die klommen tot de hoogt' van [deez' kolom. Cp enige andere plaatsen o.a. bij een huis aan de Markt en bij het oude tol huis aan de Nieuweweg vindt men even eens gedenksteentjes met aanduiding van de waterhoogte. In de Slaperdijk ten noorden van de straatweg naar Renswou- de draagt de duiker van de Munniken- beek een sluitsteen met het jaartal van de watervloed 1855. De dijk bezweek daar namelijk. Waer groeien eicken 't Amsterdam? riep Vondel in 1660 uit in zijn Wiltzangk, verheerlijking van de natuur en het bui tenleven. Hij suggereerde met die woor den de armoede van de stad aan levende natuur. Vondel was zeer bevriend met de regentenfamilie Hinlopen, die hij te Naarden op de hofsteden Eickhof en Rus- tenbergh, rijk aan geboomte, vaak be zocht. Wij zouden Vondels vraag willen variëren in dier voege: Waar groeien eiken en platanen te Veenendaal? De rijkdom aan bomen is de laatste jaren hier sterk verminderd. Men is spoedig klaar met de opsomming van plekjes waar bomen groeien. Er zijn zelfs pla tanen, merkwaardige bomen, die in het voorjaar vlokjes van kleine, scherpe haartjes van de bladeren en twijgen la ten vallen, soms prikkelend werkend op het slijmvlies van ogen en luchtwegen. In het najaar schilferen de bovenste la gen van de schors in grote platen af, wat de stammen een mooie gevlekte huid verleent. Worden de platanen oud, dan dragen de stammen geen lichte plekken meer, maar wordt hun schors ruw. Men zegt dat bij Stamboul een overoude pla taan groeit met een stam van 50 m in om trek en het verhaal gaat, dat in zijn scha duw het hele kruisleger van Godfried van Bouillon moet hebben gelegerd. De platanen aan Het Verlaat en langs de Middelbuurtse weg zijn echter niet oud. De ingang van de Middelbuurt is dus erg bekoorlijk, evenals het verdere landelijke gedeelte waarlangs mooie oude boerderijtjes liggen, waaronder dat met de witte gevel een juweel is van schil derachtigheid en eenvoudige landelijke bouwwijze. Nu zoeken we echter een andere weg, de Dijkstraat. Ge moet daar eens de paden ingaan in de richting Prattenburg en Egelmeer. De weilanden maken wat hoger op plaats voor lange kavels akker land. Ge gaat dan langs het mooie blauw groene landhuis ,,Op 't zand" en moet ook eens zoeken naar een kleine wetering met de prettige naam Het Lekkere Wa tertje. Het landhuis ligt in een perceel bos, restant van de grote wouden die oorspronkelijk hier lagen. Het bosje is echter vrij jong. Bij een boerehoeve in de omgeving van de Slaperdijk vindt ge nog een echt eikenbosje. Toen wij er een namiddag weer eens dwaalden, vielen er balken zonnelicht uit de westelijke hemel door de groene gewelven en tussen de zuilen van stammen. Er is een oude overlevering - wij menen haar eens gelezen te hebben in het prachtige werk van de grote beeld houwer Rodin over de Franse kathe dralen - die verhaalt, dat de middel eeuwse kathedraalbouwers geïnspireerd zouden zijn door het licht, vallend in de wouden en zo ertoe kwamen de hoge ge welven te plaatsen op rijzige pijlers. Van de Dijkstraat af voeren alle paad jes naar bosjes en heideveldjes, waar nu de kamperfoelie en de liguster geuren, de lijsterbessen fel rctd kleuren tussen het groen en manshoge trossen van zacht- harige wilgeroosjes wiegen in de wind. Voorbij het Egelmeer in de richting Over- berg vouwt de heide, die door zaailingen van berken terrein verliest, zich wijd open. Ge behoeft om de heide te zien, die als ge dit leest in bloei staat, niet naar Ede te gaan. Hier is zij zeker zo mooi, meer golvend, zelfs tot 10 m hoog te en blinkende stuifkoppen vormend. 't Is in het algemeen een eigenaardig geval met de heide. Als ge zo'n golvende paarse vlakte ziet, meent ge met een na tuurlijke vegetatie te doen te hebben. Toch is zij dat niet. De archaeoloog prof. Giffen heeft indertijd geconstateerd, dat de grafheuvels uit de jongere steentijd (dat is ongeveer van 3000 - 1400 v. Chr.) uit geel zand, maar die uit de daarop volgende bronstijd 1400 - 800 v. Chr. uit heideplaggen bestaan. In die tijd moet de heide, die vroeger alleen op wat drogere plaatsen in het veen of in de ondergroei van het bos voorkwam, zich aanzienlijk hebben uitgebreid. De mens zei toen zijn nomadenbestaan vaarwel en koos zich vaste woonplaatsen, waar hij zijn vee liet weiden, dat niet alleen gras en kruiden, maar ook jonge struiken en bomen at. De mens kapte zich rdirnte in het bos voor zijn erf en hakte er hout, zodat de groei van heesters en jonge bomen nog meer belet werd met het gevolg, dat eindelijk het bos vernietigd was. Dr. Brouwer kon dan ook vaststellen dat het begin van alle graancultuur meestal met het begin van de heideontwikkeling sa- Voorjaar aan de Juffrouwendyk. Foto: D. Philips menvalt. De heide is daarom geen na tuurlijke vegetatie, maar ontstaan onder invloed van menselijke activiteit, al zul len ook klimaatveranderingen een zekere rol gespeeld hebben. De velden bij het Egelmeer veranderen heel langzaam weer in bos, omdat kie mende bomen niet meer door schapen gegeten worden, in tegenstelling tot de Ginkelse heide, die er blijven zal zolang er een kudde schapen graast, 't Is er mee als met grasland: alleen door beweiding en maaien kunnen de grassoorten zich handhaven. In het voorjaar voerde onze tocht naar de Juffer- en Slaperdijk en de Liniekade, waarvan wij u toen de geschiedenis ver telden. De begroeiing was nog doorzich tig en het prille lentelicht zwierf strelend langs de berkestammen. Maar nu heerst de zware weelde van de midzomer op dijken en kade. Een tocht erover is een in- en uitgaan van grotten van lover. We gaan zo'n groene grot binnen en don kerblauwe schaduwen omvangen ons, maar ginds lokt reeds een zonnepoort. Spoedig staan wij weer in het geweldige zomerlicht om weer een andere grot bin nen te gaan: het berceau sluit zich dra boven ons hoofd. De dijken zijn nu, in de volle zomer, een aaneenschakeling van groengouden spelonken. Bij de bocht in de Jufferdijk vormen de takken een ven ster, uitzicht gevend op graanakkers, die zich baden in een vloed van ziedend licht, begrensd door een stoet van ranke berken. Langs de Emmikhuizerberg die nu een gele mantel draagt en de Batterijen, waar, nu de avond valt, de teunisbloem bloeit, de moerasspirea's zoet geuren naast de heldergele wederiken en gulden roeden, keren wij huiswaarts, dankbaar voor het geluk van de zomer en voor alle moois en merkwaardigs in en rondom Veenen daal. D. Philips De totale leeftyd van het college van burgemeester en wethouders is in Veenen daal aanmerkelijk geslonken. In de plaats van de 72-jarige heer Joh. van Hardeveld werd gekozen de heer R. Koppenberg, die bijna de helft jonger in leeftijd is als zijn voorganger, namelijk 37 jaar. De drie grootste partijen hebben, zoals sinds de grenswijziging op 1 januari 1960 het geval is, ieder een wethouder. De heren Ant. de Ruiter (loco-burgemeester) C.H. en C. N. van Kuijk A.R. werden beiden met 13 stemmen en 1 stem blanco herkozen. Men zou dus kunnen zeggen, dat de drie groot ste politieke partijen in de Vcencndaalse raad, aan hun trekken zijn gekomen. Toch zat er voor de PvdA een naar kantje aan deze verkiezing. De heer Koppenberg kreeg bij de verkiezing van de laatste wethouder 11 stemmen, de heer van Har develd 5, mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) en de heren G. J. van Deelen en Joh. van de Haar (beiden SGP) ook beiden één stem. Dat de verkiezing voor de PvdA-frac- tie als geheel niet helemaal naar wens verlopen was bleek zowel uit de woor den van de scheidende wethouder, de heer van Hardeveld als uit de woorden van diens opvolger, de heer Koppenberg. De heer van Hardeveld zei o.a., dat hij zeker wist dat er een tijd kwam dat zijn wethouderschap zou aflopen. Bij zijn ver kiezing in 1960 was ook uitdrukkelijk ge steld dat zijn benoeming van tijdelijke aard zou zijn. Wat hem echter pijn deed, dat was de wijze waarop hij naar huis werd gestuurd. Had men gezegd: Van Hardeveld wordt te oud dan was hij de eerste geweest die zou hebben gezegd dat een andere fractiegenoot in zijn plaats tot wethouder zou moeten worden gekozen. Het had hem echter teleurgesteld, dat de andere fracties meenden te moeten bepa len wie uit de kring van de PvdA tot wethouder moest worden gekozen. Meer wilde hij er op dat moment niet van zeg gen, maar wel in een volgende vergade ring. Dan zal de heer van Hardeveld, naar hij mededeelde, een nadere verklaring over deze affaire afleggen. En de heer Koppenberg zei o.m., dat er (63) Met felle zweepslagen drijft El-Kazar zijn paard in de richting van Arams kasteel. Als hij de burcht reeds dicht genaderd is, ziet hij voor zich de kleine ronde gestalte van de nar, die verveeld over de landweg slentert. Snel houdt de fakir zijn paard in en krakend komt de kermiswagen tot stilstand. „Is Aram op de burcht," snauwt hij de nar toe, „ik moet hem dadelijk spreken!!" „Nee, hij is vanmorgen vertrokken naar Bari," vertelt Buflo, met zijn staf de weg aanwijzend. „Hij had Suleikah bij zich en verder een hele ruiterij krijgs lieden. Niemand snapt hier precies, wat er aan de hand is." „Maar ik des te beter," gromt El-Kazar. „Dat kan me een vrolijke bruiloft worden! Ik ga hen na!!" Zonder zich nader te verklaren, legt hij de zweep over zijn paard en met ratelende wielen boldert de kermiswagen de landweg af. Tezelfder tijd wordt in het kasteel van Crimo de deur van een kerker geopend. „Aram van Barranca, treed naar buiten," beveelt de schildwacht. „De Hertog wenst U te spreken." (wordt vervolgd) prettiger omstandigheden denkbaar wa ren waarin men tot wethouder werd ge kozen. Hij was er zich terdege van bewust dat hij de plaats van een partijgenoot en ge waardeerde wethouder innam. Verder verklaarde de heer Koppen berg nadrukkelijk, dat hij zijn benoeming uitsluitend uit zakelijke en politieke overwegingen aannam. Hierbij speelde niets tegen de persoon van de heer van Hardeveld. Laat dit aldus de heer Kop penberg voor de heer van Hardeveld een De heer R. Koppenberg is met zijn 37 jaar Veenendaals jongste wet houder, wellicht de jongste wet houder die Veenendaal ooit heeft gehad. Hij werd in Amsterdam ge boren en woont ruim 9 jaar in Veenendaal. Op 1 januari 1960 werd hij voor het eerst als raadslid gekozen en is dus nu nog geen drie jaar raads lidmaatschap wethouder. De nieuwe wethouder, die kan toorbediende is bij SKF, woont met zijn echtgenote, een dochter van 9 en een zoon van 4 jaar in de Van der Duyn van Maasdam straat. Op het ogenblik van zijn benoeming bekleedde hij niet meer maatschappelijke functies al is het een schrale troost zijn. Nadat de wethouders waren gekozen en deze hadden verklaard hun benoeming aan te nemen, richtte burgemeester mr. dr. J, Hazenberg zich in de eerste plaats tot de heer Van Hardeveld. Deze had, aldus de voorzitter, een aan tal jaren beschikbaar gesteld om de ge meentebelangen te behartigen en dit op een leeftijd waarop velen maatschappe lijk gezien allang rustende zijn of er over denken te gaan rusten. De heer van Hardeveld had in zijn zittingsperiode een groot aantal vergaderingen bijgewoond, van het college, van commissies en tal van andere bijeenkomsten. Hij had getoond zijn taak serieus op te vatten en de gemeente naar beste weten gediend en dat niet alleen in het offi ciële. Zijn waardering sprak de voorzitter uit voor de wijze waarop de scheidende wethouder aan de vergaderingen had deelgenomen en had meegewerkt in de richting naar een eensgezinde besluitvor ming. Hij had zich steeds goed vergewist van de inhoud en de strekking van de stukken en zich waarlijk niet met een Jantje van Leiden van de zaken afge maakt. De heer van Hardeveld was nimmer ter vergadering gekomen om alleen maar te zitten. Waardering en dank uitte burgemeester Hazenberg aan het adres van oud-wet houder van Hardeveld. Dank voor de goede samenwerking met de andere le den van het college. Zeer erkentelijk was de heer van Har develd voor de waarderende woorden van de voorzitter, die ook namens zijn vroegere collega-wethouders werden ge sproken. Ik heb, aldus spreker, mijn best kunnen doen met bescheiden krachten. De heer van Hardeveld dankte, na de korte verklaring over het onaangename verloop van de wethoudersverkiezing, burgemeester Hazenberg en de wethou ders De Ruiter en van Kuijk hartelijk voor de samenwerking. De drie „versgekozen" wethouders dankten allen de raad voor het in hen gestelde vertrouwen, hetgeen zij hoopten niet te beschamen. De herkozen wethou ders stelden hun hoop op dezelfde pret tige samenwerking in het college en met de raad als voorheen en de heer Koppen- bergberg hoopte als nieuweling in het college ook op deze samenwerking en hij stelde hierbij uitdrukkelijk: ook met zijn partijgenoten. E.V.P.V. DE LUCHTREIZIGER Uitslag vanaf Vilvoorde op 2-9-'62. In concours 200 duiven. Los 8.20 uur. Uit slag werd: R. J. v. Kooten 1-2-6-26-39; J. Heikamp 3; F. Spies 4-23; W. J. v. Dam 5-18-38; Bo- venkamp-Roseboom 7-10-16-20-22; A. v. Barneveld 8-34; H. Beyk 9-28-36; P. Tanis 11-27; G. Fasse 12-32; B. H. C. Schuur man 13-14-15; G. v. Rotterdam 17-33; C. Heikamp 19; H. v. Kooten 21-29-31-37; H. v. d. Dikkenberg 24; J. v. d. Sluis 25; G. Willemsen 30; J. A. v. Eden 35; H. G. Reede 40. Wijziging van Scherpenzeels gemeenteraad heeft er toe geleid, dat ook de wet houderszetels een verandering hebben ondergaan. Voor het eerst in de geschie denis heeft een lid van de PvdA een wethouderszetel veroverd. Nadat alle ge kozen raadsleden beëdigd waren en de voorzitter der raad speciaal mevr. Boer als eerste vrouwelijk gemeenteraadslid welkom heette, ging men over tot de verkiezing der wethouders. De heer Sterk (SGP) legde een ver klaring af, dat hij niet kon meewerken tot het kiezen van een lid der PvdA of VVD tot wethouder, aangezien deze partijen zich niet baseren op Gods Woord. De CHU en AR baseerden zich hier in theorie wel op, doch bij de uit voering der praktische politiek wijken zij hier zo vaak vanaf, dat hij ook aan deze fracties geen steun kon verlenen. De hierna gehouden stemming had tot gevolg dat de heer B. Valkenburg (9 stemmen) en dr. J. H. Renken (8 stemmen) in de toekomst mede met het dagelijks bestuur der gemeente belast zullen worden. Na zijn verkiezing memoreerde dr. Renken, dat het thans een mijlpaal voor zijn fractie was, die van 1 zetel voor de oorlog, thans uitgegroeid tot 4 zetels, voor het eerst eeri wethouderszetel heeft toegewezen gekregen. Voorts bestreed hij de gedachte, dat de PvdA ongods dienstig zou zijn. Door haar idealen, die zij in de praktische politiek ten uitvoer tracht te brengen, vervult zij toch zeer zeker een groot deel van hetgeen ook op de confessionele grondslag gebaseer de partijen ten uitvoer moeten brengen. Enerzijds betreurde hij het heengaan van de zo algemeen geachte wethouder Van Kampen, welke ook door burge meester Hoytema geprezen werd. In zijn antwoord wees de heer Van Kampen (AR) dr. Renken er op, dat men over het algemeen niet veel waar dering zal ontvangen voor het wethou dersschap. Al is hij dan geen wethouder meer, de belangen der gemeente zullen hem niettemin steeds ter harte gaan. SCHIETRESULTATEN Op de maandagavond door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel ge schoten onderlinge competitie werden de volgende resultaten behaald. Geweer: C. Valkenburg jr. 96; A. Valkenburg Tzn. 90; A. van Dusschoten en J. Overeem 88: M. Berends en E. v. d. Werk 87; G. van Spankeren en H. Berendse 85; A. Blanken 84; J. Koudijs 82; P. Engelenburg en A. Wittenberg 81. Buks: J. ten Broek 48; C. Valkenburg 47; M. Berendse 46; J. van Eist 44; A. Wittenberg en H. Pater 43 en J. Koudijs 42. De overige agendapunten werden op enige discussies na, conform het advies van b. en w. aangenomen. De voorzitter deelde nog mee, goede hoop te hebben dat de bejaardewoningen alsnog ge bouwd zullen mogen worden. Boven dien heeft men nog een extra contin gent woningen aangevraagd. In de woonruimtecommissie werd in de fakature dr. Renken benoemd mevr. Zwaan. Op voorstel van het raadslid Blan ken (VVD) werd door de voltallige raad het presentiegeld beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de ramp in Perzië. SCHIETWEDSTRIJD Zaterdagmiddag 8 september aanstaande om halfdrie wordt op de buitenbaan een wedstrijd met het geweer geschoten, af stand 100 meter, tussen de leden van de schietvereniging Scherpenzeel-Hoevela- ken. WEDVLUCHTEN De PDV ,,De Luchtpost" hield zondag 2 september met 195 duiven een wed vlucht vanaf Vilvoorde, welke om 8.20 u. werden gelost. De afstand bedroeg 148 km. en de eerste duif kwam aan om 10.28. 32. De uitslagen waren: A. J. Gersen 1-21; A. Marcus 2-4-18-28; Comb. V. en S. 3-7-19; J. A. Vink 5; T. den Hartog 6-9-10-26-27; P. ter Burg 8; P. Wagensveld 11; A. Voskuilen 12; C. ter Burg 13-39; Gebr. van Schaik 14-18; A. van Ginkel 15; G. Schipper 16; W. Wa gensveld 17; P. van Schaik 20-22-30-33-36; C. Gijsbertse 23; J. van Ooostrum 24; J. Hardeveld 25-37; W. van Ede 29-34; T. v. d. Broek 31; E. Blauwendraad 32; J. J. Voogt 35 en R. van Eist 38. NIET OPGELET BIJ ACHTERUITRIJDEN Bij het achteruit een zandweg uit rij den op de Kolfschoterweg. reed dinsdag middag de autobestuurder, de heer v. d. G. uit Leersum, tegen een aldaar juist passerende auto, bestuurd door de heer J. uit Scherpenzeel, tengevolge waarvan beide auto's behoorlijk werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vader, omdat de auto straks weer blinkt? De kinderen, omdat de waterspuiten) een waar feest is? Maar misschien heeft moeder wel het meeste plezier, als ze de gezichten ziet, waarmee haar koffie wordt verwelkomd. Lekkere koffie, dus Douwe Egberts Koftie. Het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand, en - door de grote vraag - altijd vers bij uw winkelier voorhanden Fijne Dessert Rood Merk De koffie voor fijnproevers, De kwaliteitskoffie werkelijk iets bijzonders. bij uitstek. Pak van 250 g 1.48

De Vallei | 1962 | | pagina 3