Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Scheuring in Partij van de Arbeid Voor de KANTONRECHTER mm ii ©mm Twee raadsleden gaan aparte groepering vormen Niet eens Nieuws uit de omgeving Veilig verkeersrit was lang niet gemakkelijk ELST SCHOT OP VENUS AMERONGEN EDERVEEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL Wat nu weer 36e JAARGANG WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Nr. 72 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Andere fracties Teleurgesteld Bedankt Geen commentaar BUSDIENSTEN BLIJVEN ONGEWIJZIGD Predikant maakte lelijke val BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND Eindelijk meer gegevens over planeet GEHEIMEN De nieuwe wethouders van Amerongen Pogingen MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W* F* te* Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De wethouders-verkiezing in de gemeente Vee nendaal heeft, voor wat de PvdA-raadsfractie be treft, een wrange nasmaak gekregen. De reeds voor de verkiezing bestaande wrijving binnen de Partij heeft na de verkiezing van de wethouders - vorige week dinsdag - zijn climax bereikt met de uittreding uit de PvdA van raadsleden Joh. v. Hardeveld en T. Verkuyl. Beiden hebben bij het afdelingsbestuur schriftelijk bedankt voor het lid maatschap van de Partij van de Arbeid en zijn voornemens een geheel eigen groepering te vor men. Als reden is opgegeven dat men op generlei wijze wil samenwerken met de nieuw benoemde wethouder R. Koppenberg, die tot voor kort frac tie-voorzitter van de PvdA was. Uit beide kam pen is men nog zeer schaars met gegevens. Het wachten is op een vergadering van het Geweste lijk Bestuur die vanavond gehouden wordt en op de eerstkomende raadsvergadering waar de twee uitgetreden raadsleden een volledige verklaring zullen afleggen van de door hen genomen beslis sing. Reeds weken vóór datum van de wet houdersverkiezing gingen geruchten, dat er in de gelederen van de PvdA geen volledige overeenstemming bestond over de persoon die de komende vier jaar de wethouderszetel zou innemen. Een groot deel in de partij was van mening dat de 72-jarige wethouder Joh. van Hardeveld zijn plaats diende af te staan aan een jongere collega, terwijl een andere stroming juist de heer Van Hardeveld in deze functie gehandhaafd wilde zien vanwege zijn ervaring op velerlei gebied. Kort voor de dinsdag waarop de nieuwe wethouders zouden worden ge kozen, zijn de fractie-voorzitters van de Veenendaalse partijen in vergadering bijeen geweest. Om tot nog toe onbekende redenen was de fractie-voorzitter van de Pv.d.A. niet op deze vergadering aan wezig. Na afloop werd hij wel in kennis ge steld van het besluit van de overige fracties, dat zij de heer Van Hardeveld als wethouder niet meer acceptabel achtten, met als hoofdargument zijn ouderdom. De PvdA stond toen voor de keus óf de wethouderszetel kwijt raken óf met een andere kandidaat komen. Aldus werd verklaard van de zijde van het Partijbestuur. Deze gang van zaken komt wel over een met de uitlatingen van de heer Van Hardeveld tijdens de laatstgehouden raadsvergadering. Hij zei toen o.m.: „Had men gezegd: Van Hardeveld wordt te oud, dan was hij de eerste geweest die zou hebben gezegd dat een andere fractiegenoot in zijn plaats tot wethouder zou moeten worden gekozen. Het heeft mij echter teleurgesteld dat de andere fracties meenden te Joh. van Hardeveld moeten bepalen wie uit de kring van de PvdA tot wethouder moest worden gekozen!" Naar de heer Van Hardeveld ons ZEIST: De per eind augustus ingevoer de broodsanering heeft tot gevolg ge had dat een aantal Zeistenaren klach ten heeft ingediend bij de Broodsa- neringscommissie. Alvorens maatre gelen te nemen acht de commissie het gewenst eerst een zestal weken erva ring op te doen om de bakkers vol doende tijd te geven zich op hun ra yon in te spelen. WAGENINGEN: Te zijnen huize is plotseling overleden notaris J. A. Sluis die in Wageningen en verre omtrek grote bekendheid genoot. No taris Sluis vervulde naast zijn ambt, ook tal van maatschappelijke functies. Hij bereikte de leeftijd van 55 jaar. DOORN: Enkele raadsleden hebben het college gevraagd in de toekomst 's avonds te vergaderen in plaats van in de middaguren, omdat dan wel licht ook de publieke belangstelling groter zal worden. Dit voorstel werd echter verworpen alhoewel in de zo mer de avondvergaderingen uitge breid zullen worden van twee tot vier. BARNEVELD: Op een vergadering van de Barneveldse winkeliersvereniging is gepleit voor een winkelsluiting op zaterdagmiddag om vier uur. Bij de stemming waren er 17 tegen en 15 voor, waarna besloten werd een on derzoek in te stellen bij naburige winkeliersverenigingen om eventu eel tot een gezamenlijk besluit te ko men. meedeelde zou, nadat door de overige fracties dit ultimatum was gesteld, in de Partij van de Arbeid de afspraak zijn gemaakt dat de meest serieuze wet houders-kandidaat (in dit geval de heer Koppenberg) een eventuele benoeming zou weigeren. „De heer Koppenberg heeft zich niet aan deze afspraak gehouden en daarom willen, zowel mijn kollega, de heer T. Verkuyl, als ikzelf geen enkel contact meer met de heer Koppenberg hebben", aldus de heer Van Hardeveld. Begin deze week hebben beide heren hun lidmaatschap van de Party van de Arbeid schriftelijk opgezegd en daar- T. Verkuyl by uitdrukkelijk gesteld dat zy wél zitting in de raad zullen houden met een toekomstige aparte groepering. Het Partijbestuur zei dat deze bedank brieven gekomen waren als een don derslag bij heldere hemel, doch wilde verder geen enkel commentaar geven. Ook de heren Verkuyl en Hardeveld wensten in dit stadium geen verdere uitlatingen te doen, zodat er op de ko mende raadsvergadering ongetwijfeld harde noten gekraakt zullen worden. De heer Van Hardeveld kreeg tijdens de laatstgehouden verkiezingen 459 voorkeurstemmen en de heer Verkuyl 77 stellen. In verband met het feit dat de Spoorwegen dit jaar geen winterdienst- regeling zullen invoeren hebben de N.B.M. en Fa. de Haas besloten dat de huidige (zomer) dienstregeling tot nadere aankondiging ongewijzigd van kracht blijft. De Veenendaalse predikant ds. de P. is vrijdagmiddag op de Vendelseweg van zijn fiets gevallen en liep hierdoor een lichte hersenschudding op. Ds. de P. fietste op de Vendelseweg en wilde toen een stilstaande bus voor bij rijden. Uit tegenovergestelde rich ting naderde een auto, bestuurd door V. uit Veenendaal, zodat ds. de P. in het nauw kwam. Hij viel van zijn fiets en moest zich onder doktersbehandeling De Veilig Verkeersrit, die jaarlijks in Veenendaal door het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de motor- en autoclub Veenendaal wordt georga niseerd, heeft een bijzondere reputatie, n.l. van een rit doorspekt met „gemene" kneepjes. Aan deze reputatie is door de Veilig-Verkeersrit, die j.l. zaterdagmiddag werd verreden, weer niet te kort gedaan. De uitzetter, de heer Ab. Boers, had gezorgd voor een parcours en een beschrijving, die er zijn mochten. De rit was 51 km lang en liep door Veenendaal, Rhenen en Achterberg. Het aantal deelnemers bedroeg ruim 70 en dit viel een beetje tegen. Waarschijnlijk moest dit worden toegeschreven aan de slechte weersomstandigheden. De moeilijkste puntjes in de rit wa ren ongetwijfeld het bord „inhaalver- bod", dat een rol speelde bij de be schrijving van het parcours. Men had hierop n.l. de beide autootjes een an dere kleur gegeven, het zwarte werd rood geverfd en het rode zwart, waar door het niet meer als een officieel bord kon worden aangemerkt. Dan was er een stopverbod met de aantekening „2 tot 5 uur" met onmid- Maandagochtend is vrywel de gehele Nederlandse Atletiek ploeg voor de Euro pese kampioenschappen in Belgrado van Schiphol vertrokken. Een paar atleten, onder wie Eef Kamerbeek, waren reeds zondag afgereisd. Foto: Van voor naar achter op de trap van het vliegtuig: Gerda Kraan, Tilly van der Zwaard, Nel Zwier, H. Snepvangers, Joke Byleveld, Cees Koch, mevrouw Fanny Blankers- Koen en achter haar Janny van Eyck-Vos. dellij k daarachter een controlepost. Ettelijke deelnemers fietsten er niet in en lieten de controle schieten, maar lieten niet tot zich doordringen dat de op het bord vermelde uren nachtelijke uren waren. Men houdt namelijk op de ze borden de dagindeling in vieren twintig uur aan. Aan het begin van de Munnikenweg was een berd geplaatst „maximum 70 km per uur toegestaan". Echter, dit bord was bij de zijwegen niet herhaald, hetgeen is voorgeschreven. Menige rij der reed de gehele Munnikenweg boven de 50 km en dit >.erd keurig geregi streerd met behulp van de gatsometer, die hier was opgesteld. Als klap op de vuurpijl moesten alle deelnemers in de brandweerkazerne het schriftelijk verkeersexamen voor het voortgezet onderwijs afleggen. De auto- en motorrijders brachten het er tame lijk goed af, maar de bromfietsers kwa men slecht uit de bus. Een bewijs te meer, dat deze categorie van wegge bruikers meer de verkeersregels moet bestuderen. Typisch was het wel, dat de verdekt opgestelde controleur geen van de deel nemers zag doorrijden bij het stopbord aan de Adr. van Ostadelaan, maar geen van de andere personen die dit punt passeerden zag stoppen. De uitslag was: Auto's: 1. Th. Jaeger, Utrecht 50 strafp. winnaar van de wis selbeker; 2. J. de Gooijer, Veenendaal 52 strafp.; 3. J. de Fluiter, Veenendaal, (52); 4. A. Lagerweij, Barneveld (55); 5. C. H. Schriel, De Bilt (57); 6. J. Roe- lofsen, Veenendaal (58). Motoren: 1. J. Behing, Woudenberg (63) voor de tweede achtereenvolgende keer winnaar van de wisselbeker; 2. v. d. Haar, Veenendaal (89); 3. J. van 't Veen, Veenendaal (97); 4. J. van Beek, Veenendaal (100). Bromfietsen: 1. P. J. v. d. Wolf, Vee nendaal (49) winnaar van de wissel beker; 2. J. W. Drost, Veenendaal (78); 3. B. A. van Ruiswijk, Ede (100); 4. C. Diepeveen, Veenendaal (104); 5. H. Ro- senboom, Ede (108); 6. E. H. J. Krocké, Veenendaal (100). De prijzen werden uitgereikt door de heer W. C. H. Dekker, inspecteur van politie te Veenendaal. TRACTORCHAUFFEUR BEKNELD Cp het terrein van de Vemiez is de 23-jarige H. uit Veenendaal zaterdagavond bekneld geraakt tussen een tractor en een aanhangwagen beladen met melk bussen. H. was bezig de aanhangwagen aan de tractor te koppelen. Hij werd met inwendige kneuzingen naar het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. AUTO GLEED DOOR .Toen de vrachtauto-bestuurder G. uit Rhenen vrijdagmiddag op het Zwaaiplein moest afremmen voor een voorganger gleed zijn auto door. De flinke materiële schade zou aanvankelijk onderling ge regeld worden, doch later is verzocht pro ces-verbaal op te maken. De 61-jarige bromfietser W. uit Leersum is vrijdagmiddag bij de Kerk in Eist tegen het half ge opende portier van een stilstaan de auto gereden. In zorgwekken de toestand is het slachtoffer naar het Juliana ziekenhuis overge bracht. De bestuurder van een Duitse volks wagen was ter plaatse gestopt op de rijbaan naast het rijwielpad. Nadat hij het achterop komende verkeer had la ten passeren, opende hij het portier om de auto te verlaten. Op hetzelfde mo ment naderde de bromfietser die in plaats van gewoon rechtdoor te rijden, links om de auto heen zwenkte. In volle vaart botste hij tegen het half geopende portier en smakte tegen het wegdek. Pas zes meter voorbij de auto kwam de bromfiets tot stilstand. De toestand van het slachtoffer was gisteren nog steeds niet verbeterd. De Verenigde Staten hebben een onbemand ruimtevaartuig gelan ceerd om wat meer gegevens te verkrijgen over de planeet Venus. Het heet „Mariner 2" en de honderden automatisch werkende in strumenten aan boord van het ruimtevaartuig zullen de geleerden moeten inlichten over de gesteldheid van de planeet tegen de tijd dat het Venus zal passeren. De hele operatie omvat tal van schake lingen, die tijdens de vlucht op radiocommando uitgevoerd moeten worden. Enkele daarvan zijn al met succes volbracht, zoals het her starten van Agena en 44 minuten na lancering het signaal waarop de zonnevlerken zich moesten ontvouwen. Deze bladen zijn bezet met zonnecellen, waarmee de batterijen van het systeem voortdurend worden opgeladen. De reis Aarde-Venus, zal, als alles volgens de plannen verloopt, 109 dagen duren, zodat de Mariner 2 op 14 december in de buurt van Venus moet zyn. In de buurt wil hier zeggen: op een afstand van ruim 16000 kilometer van de planeet die „naast" de onze in een baan om de zon draait. Venus heeft voor ons aardse bewo ners nog altijd een groot aantal gehei men en door het nu gelanceerde ruim tevaartuig zullen wij waarschijnlijk NORSTADT IN NEDERLAND Maandagochtend heeft generaal Lauris Norstadt, voormalig opperbevelhebber van de Navo-strydkrachten in Europa, in Den Haag o.m. een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van de fensie, ir. S. H. Visser. Deze foto toont de generaal tussen minister Visser (links) en staatssecretaris P. J. S. de Jong. GEVONDEN EN VERLOREN Bij de Rijkspolitie te Eist zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: gele gabardine jas, paar rubber handschoenen, wagentouw ca. 15 m. en een blauw jack. Verloren: lange blauwe jas met ca puchon, pakje inh. 2 lcinderpyama's, blauw nylon jack, fietstas met regen pijpen en groene tas inh. portemonnee. EXTRA BOUWVOLUME VOOR GEMEENTE AMERONGEN In het begin van het jaar kreeg de ge meente Amerongen een bouwvolume toe gewezen van 5 woningwetwoningen, wat een vrijwel niet te gebruiken kwantum was, in ieder geval zou de bouw daarvan te duur geworden zijn. Thans heeft het gemeentebestuur 3 extra woningen toege wezen gekregen, zodat nu 8 woningen kunnen worden gebouwd. Naar we verne men zal de bouw op korte termijn kun nen beginnen en wel aan de zuidkant van de Irenelaan, waar dan twee blokken van vier zullen verrijzen. GEWONDE BIJ AANRIJDING In de afgelopen week ontstond een aan rijding tussen een automobiliste en een motorrijder op de hoek Molenstraat-Bur gemeester van de Bosstraat. De motorrij der J. v. M. uit Amerongen kwam van uit de richting Eist de Burg. v. d. Bosch straat volgend, en verzuimde voorrang te verlenen aan de automobiliste mevr. H. eveneens uit Amerongen die de Molen straat uitkwam. De motorrijder bleef hier bij met zijn kofferrek aan de achterbum- ber van de auto haken en werd door de auto 15 meter meegesleurd. Bij deze aan rijding ontstond vrij veel materiële scha de aan beide voertuigen, terwijl de mo torrijder aan hoofd en been vrij ernstig verwond werd. Na behandeling werd J. v. M. naar huis vervoerd. K. G. van Tiel (57 jaar), adjunct-direc teur en hoofdbestuurslid van het Intern. Chr. Leadership Nederland. Werd in 1958 lid van de Wassenaarse gemeenteraad en maakt nu voor het eerst deel uit van de raad van Amerongen. In sedert 1955 officier in de Orde van Oranje Nassau. G. J. van Barnveveld AR (45 jaar), handelsemployé. Bestuurslid van diverse agrarische instellingen en voorzitter van de A.R.-kiesvereniging Amerongen. Is se dert 1946 raadslid en sinds 1958 wethouder van Amerongen. De 71-jarige Van L. uit Arnhem stond vrijdag voor het Wagenings kantonge recht terecht omdat hij zijn hospita ach ter op zijn bromfiets meegenomen had, zonder dat deze aan weerszijden haar voeten op steunen geplaatst had. De be wuste dame had trouwens niet eens schrij lings gezeten, zoals de wet dat duidelijk voorschrijft, maar met beide benen aan één kant. Ik had beloofd, dat ik mijn hospita even naar Wolfheze brengen zou, waar zij de stationschef spreken moest, zo ver telde verdachte. Terug zou ze dan met de trein gaan. De man bleek echter niet thuis te zijn en omdat het nogal een poosje duurde voor de eerstvolgende trein naar Arnhem kwam, heb ik haar ook maar weer mee terug genomen. En juist op die terugweg werden we aangehou den. Ik had eigenlijk nauwelijks gemerkt hoe ze was gaan zitten, want ik weet wel, dat het zo niet mocht, 't Bleek toen, dat haar rokken eigenlijk te nauw waren voor een schrijlingse zit en ze vond ge loof ik, dat je dan teveel van haar benen kon zien. Als uw hospita zo preuts is, moet ze niet achter op een bromfiets gaan zitten, vond rechter v. d. Brand. En hoe hebt u dat op de heenweg gedaan? Toen zat ze wel goed, antwoordde verdachte. 7,50 of 2 dagen, eiste de officier. Rechter v. d. Brand bewees toch be grip voor de problemen van verdachtes hospita te hebben en vonniste met 5,— of 1 dag. ■fr Van E., controleur van een rijwielbe waarplaats te Ede, had een oproep ge kregen om vrijdag voor het Wagenings kantongerecht te verschijnen omdat hij zonder achterlicht gefietst had. Ik reeds op een nieuwe fiets en was me er absoluut niet van bewust, dat dat lampje het niet deed. Ik had de agent al een 50 of 60 meter voor ik bij hem was zien staan en als ik het geweten had, had ik dus al lang tijd gehad om af te stappen, 't Was overigens een goed ver lichte weg, verdedigde verdachte zich. Conform de eis werd Van E. gestraft met een boete van 5,of 1 dag. -B- Vrijdag moest V. koopman te Veenen daal, voor de balie van het Wagenings kantongerecht komen omdat hij met zijn auto geen voorrang had verleend aan de op de voorrangsweg rijdende politieauto op het Stationsplein te Ede. V. was van de Parkweg gekomen, terwijl de politie wagen van links over de Stationsweg na derde. Het gebeurde op 17 juli, zo vertelde V., en toen was de Stationsweg nog maar pas voorrangsweg geworden. De borden waren duidelijk te zien, maar ik heb daar zeker wel honderdduizend keer gereden en dan let je daar niet meer zo op. 't Was bovendien erg druk, want de bomen wa ren gesloten geweest. Ik heb nog wel stil gestaan om verkeer van rechts voorrang te geven. Wegsituaties veranderen regelmatig en het is gevaarlijk om niet meer op de borden te letten als men een bepaalde weg dikwijls rijdt, zo betoogde mr. Pie- ters, die vervolgens 40,— of 8 dagen eiste. Rechter v. d. Brand wilde er iets meer rekening mee houden, dat de voorrangs borden nog maar kort tevoren geplaatst waren. Vonnis 15,— of 3 dagen. NIEUWE ONDERWIJSKRACHTEN Aan de Ned. Herv. Julianaschool te Ederveen werden als nieuwe onderwij zeres aangesteld de dames mej. N. J. Koogel uit Zeist en mej. K. Taverne uit Utrecht. BRAND IN WASHOK Maandagmorgen brak brand uit in een washok achter de woning van de farn. V. aan de Oudedijk te Ederveen. De ijlings uitgerukte Ederveense brandweer kon niet verhinderen dat het washok geheel uitbrandde. Een wasmachine, al het was goed en een fiets gingen verloren. De fam. V. was tegen brandschade verzekerd. BIJBELSTUDIEKRING MAAKTE UITSTAPJE Verleden week hebben de dames van de Ger. Bijbelstudiekring hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Door de weersom standigheden was dit al eerder voorge nomen reisje uitgesteld, doch nu ging het opgewekt in de richting Wijk bij Duurstede waar een bezoek gebracht werd aan de geweldige boerderij van de heer Ravenhorst, 's Avonds bezocht men het Klank en Lichtspel in Wijk bij Duurstede waarvan iedereen zeer ge noot. Ook het predikantenechtpaar Slingenberg maakte de reis mee. GER. JEUGDCLUB WEER BEGONNEN De Ger. Jeugdclub is maandag j.l. weer met haar werkzaamheden gestart. De vergaderingen worden iedere maan dagmiddag om half vijf gehouden in het verenigingsgebouw achter de kerk. KOLLEKTE PERZIE In vele kerken is j.l. zondag gekollek- teerd voor de slachtoffers in Perzië. Zondag a.s. zal zowel in de Herv. Kerk als in de Ger. Kerk de Diaconale kol- lekte hiervoor bestemd zijn. PERSONEELS-REIS Het personeel van de band- en halster- fabriek C. S. Valkenburg en Co. N.V. alhier maakten vrijdag hun jaarlijks uit stapje. Het vertrek om half acht werd enigszins vertraagd daar een der mede reizigers op een gegeven moment ontbrak. Via Arnhem, Nijmegen en Malden ging de tocht naar het door de oorlog meest getroffen plaatsje Overloon waar het oorlogsmuseum bezichtigd werd. Te Kaatsheuvel werd een bezoek ge bracht aan de Efteling. Op verschillende plaatsen werd gepleisterd voor een gra tis consumptie en diner. Deze extra vrije dag werd door het personeel zeer op prijs gesteld. ZWEMSEIZOEN GESLOTEN Het zwemseizoen werd zaterdagmiddag in het gemeentelijk zwembad aan de Wil- laerlaan besloten met een vriendschappe lijke wedstrijd tussen Poseidon uit Scher penzeel en DWK uit Barneveld. Tot slot konden de weinige supporters genieten van een polowedstrijd gespeeld tussen een damesteam van DWK, en Poseidon. GESLAAGD Op het te Utrecht gehouden examen slaagde C. Renes, wonende Oosteinde 105 alhier, voor het vakbekwaamheidsdiplo ma schilderen. SCHIETEN Zaterdagmiddag werd op de buiten baan een wedstrijd met het geweer ge schoten tussen een twaalftal leden van de schietvereniging Hoevelaken en een zelfde aantal leden van de schietvereni ging Scherpenzeel. Geschoten werd op een afstand van 100 meter en iedere schutter mocht tien patronen verschieten. De uitslag was als volgt: Scherpenzeel 1029 en Hoevelaken 1008 punten, zodat Scherpenzeel in het bezit kwam van de beschikbaar gestelde beker. meer aan de weet komen. De afstand tussen de aarde en Venus is op dit ogenblik ongeveer 100 kilo meter, doch die afstand wisselt voort durend, omdat beide planeten in be weging zijn. Zij lopen om de zon op af standen van gemiddeld 108 miljoen km (Venus) en bijna 150 miljoen km (Aarde). Hoe het op Venus is, weet niemand zeker. We kunnen nagaan, dat er op deze planeet een hogere temperatuur moet heersen dan op de aarde, want zij beweegt zich immers in een baan, die veel dichter bij de zon ligt. Venus krijgt van de zon ongeveer tweemaal zoveel warmte en licht als wij. Dit betekent niet, dat men van de Venus-oppervlakte af de zon kan zien. Zouden er Venus- bewoners bestaan, dan zullen die al thans langs optische weg geheel niets kunnen weten omtrent het bestaan van zon, sterren en andere planeten, want een dichte witte mist omhult voort durend hun planeet. Venus, de planeet die genoemd is naar de Romeinse godin van de liefde, is een planeet met een middellijn van de aarde. Zij loopt om de zon op een gemiddelde afstand van ongeveer 108 miljoen km. De straal van de aardbaan om de zon bedraagt bijna 150 miljoen km. Doordat Venus haar omloop om de zon sneller aflegt dan wij (225 dagen tegen 365 in het geval aarde) haalt Venus ons voortdurend in. De eerst volgende keer dat dat zal gebeuren is op 12 november a.s. Al eerder in het verleden zijn pogingen gedaan, de mysterieuze Venus te benade ren door middel van onbemande ruimte vaartuigen. Op 22 juli lanceerden de Amerikanen de Mariner 1, maar door een verkeerd signaal raakte de cabine uit de koers en zij moest kort na de start wor den vernietigd. De Russen lanceerden in februari 1961 eeri „Venusnik" maar ook dit schot leverde niets op. Het toestel pas seerde Venus tot op een afstand van min der dan 100. 000 kilometer, maar doordat achttien dagen na de lancering de radio installatie ervan uitviel, kon men geen gegevens verkrijgen. Met de Mariner 2 gaat tot op heden alles goed, zodat men kan aannemen, dat we spoedig was meer weten over de planeet Venus. ■B- In Nyassaland is een vrachtwagen een rivier ingereden die wemelt van krokodillen. Tien personen worden nog vermist. -B- De aanleg van de grootste verkeers weg dwars door Canada heeft twaalf jaar geduurd en 700 miljoen dollar gekost. In Noord-Zweden zijn overblijfselen gevonden van een nederzetting uit het stenen tijdperk. -B- Arbeiders in Hongarije die verplich te overuren moeten maken worden tijdens die periode gefilmd voor controle. -B- Met het oog op de verbouwing van een ziekenhuis komt de beroemde oerwouddokter Albert Schweizer dit jaar niet met vakantie naar Euro pa. ■B- Zeven Spaanse avonturiers zijn met een houten zeilschip bezig de tocht van Columbus na te volgen. •B- Een ruim 50 jarige Westduitse po litieman die gewed had twee meter worst te kunnen verorberen heeft deze weddenschap gewonnen. -B- Door de nieuwe verhoging van de jaarwedden van leden van Gedepu teerde Staten is de wedde van f 16.000,op 20.000,per jaar gebracht. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheld VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1962 | | pagina 1