De wet op de geneesmiddelenvoorziening Verkoud heid 'ASPRO' K^Dampo Setter Set Nederlandse industrie in V.S. hoog genoteerd EEN „FIJNE" TIP Reiniging en ontsmetting van melkgereedsehap ARAM AMERONGEN Homo Lutens TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 Nr. 73 Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: STILTE, ALSTUBLIEFT nylons VOOR DE BOER: De Heer der slang en Nieuwe opgave van de voorlichtingswoningen wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware '«omgjSHAB half-zware «msism N.V.V. ORGANISEERDE KINDERFEEST Man liet vrouw in vijver vallen L. C. G. Uit de slechte ervaringen, welke men de laatste tijd met geneesmiddelen heeft op gedaan, blijkt wel de noodzaak van een wettelijke regeling. Toch zal de meest per fecte wetgeving nooit menselijke fouten kunnen voorkomen. Duitsland heeft een vrij nieuwe geneesmiddelenwetgeving, welke echter niet heeft kunnen beletten, dat aldaar het beruchte slaapmiddel „Softenon" werd bereid en in de handel gebracht. In Duitsland zijn vele mismaakte kinderen geboren, voordat men ontdekte, dat dit een gevolg was van het gebruik van „Softenon" door de moeder in de eerste maan den van haar zwangerschap. Ook van onze Wet op de Geneesmiddelenvoorziening kunnen wy niet verwachten, dat zij alle drama's met geneesmiddelen uitbannen. Maar de nieuwe wet zal de veiligheid zeer zeker verhogen, doordat geen genees middel op de markt gebracht zal mogen worden zonder voorafgaande overheids controle. De Wet op de Geneesmiddelenvoorziening is bijzonder ingewikkeld en moeilijk leesbaar. Wij zullen trachten een globaal beeld van deze wet te geven zon der vermelding van details en uitzonderingen. Daarbij zullen wjj ons in hoofdzaak beperken tot de verpakte geneesmiddelen. De wet op de Geneesmiddelenvoorzie ning zal in de plaats treden van de ver ouderde uit het jaar 1865 stammende Wet, regelende de uitoefening der artse- nijbereidkunst. Volgens deze oude, maar nog steeds van kracht zijnde wet is „uit oefening der artsenijbereidkunst": het be reiden en tot geneeskrachtig doel afleve ren van geneesmiddelen. Wij onderstrepen hier het woord ,en'. Alleen wanneer beide handelingen door éénzelfde persoon wor den .verricht, is volgens de thans gelden de regeling sprake van uitoefening der artsenijkunde. De Wet van 1865 verklaart in hoofdzaak alleen de apothekers bevoegd tot uitoe fening der artsenijbereidkunst. In 1865 was het verpakte geneesmiddel onbekend, zodat de wetgever daar toen geen reke ning mee kon houden. Verpakte genees middelen worden door de fabrikant be reid. Deze laat de aflevering tot genees kundig doel over aan anderen. Waar deze twee handelingen door verschillende per sonen worden verricht, vallen zij buiten de werking van de Wet van 1865. Hiervan hebben vooral de drogisten geprofiteerd, die thans op grote schaal verpakte ge neesmiddelen kunnen verkopen. NIEUWE DEFINITIE De Wet op de Geneesmiddelenvoorzie ning verstaat onder „uitoefening der art senijbereidkunst" zowel het bereiden als het afleveren van geneesmiddelen. Inge volge de nieuwe wet zijn tot uitoefening „Als onze dagelijkse omgeving zo ru moerig blijft als ze is, zouden wij wel eens een geslacht van schreeuwerige zenuwpatiënten kunnen worden." Dit is een uitspraak van de voormalige voorzitter van het Britse anti-lawaai- genootschap. Aan de hand van vele voordelen wordt in „Het Beste" aan getoond dat het snerpende lawaai van de moderne samenleving niet alleen hinderlijk is, maar dat het onze ge zondheid ernstig kan schaden. Vele artsen menen dat er recht- steeks verband bestaat tussen de door lawaai veroorzaakte onbewuste, maar bijna ononderbroken spanning waarin wij verkeren, en de toeneming van „spanningsziekten" zoals hartaandoe- ningen, hoge bloeddruk en andere af- takelingskwalen. In een aantal landen wordt drastisch tegen de geluidshinder opgetreden. Zo is in Parijs het gebrui ken van de claxon al lang verboden, en in 1963 moet elke Parijzenaar een vuilnisemmer hebben die geheel met rubber of plastic is bekleed. Veel lawaai is dan ook totaal onno dig, aldus het artikel in „Het Beste". Er is geen reden waarom een vracht wagen niet even rustig zou kunnen rij den als een Cadillac. Gemotoriseerde maaimachines en buitenboordmotoren kunnen van geluiddempende knalpot- ten worden voorzien. Zelfs een gewo ne huismuur, mits goed gebouwd, moet eigenlijk in staat zijn het binnendrin gende geluid van een zenuwslopende 70 tot een allerminst hinderlijke 40 de cibel te doen verminderen. Een halve eeuw geleden voorspelde de beroemde Duitse bacterioloog Ro bert Koch: „Er zal een dag komen waarop de mens het lawaai even on verbiddelijk zal moeten gaan bestrij den als de pest en de cholera." Het be gint er steeds meer naar uit te zien dat die dag thans is aangebroken. der artsenijbereidkunst bevoegd: apothe kers, apotheekhoudende geneeskundigen, apothekers-assistenten en personen (fa brikanten en groothandelaren), die daar toe een vergunning hebben van de Minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Aan personen, die niet bevoegd zijn tot uitoefening der artsenijbereidkunst, is het bereiden of het afleveren van ge neesmiddelen verboden. Het verbod geldt hier echter niet voor het anders dan op recept afleveren van verpakte genees middelen. Wanneer dus iemand met een recept van zijn dokter een bepaald ver pakt geneesmiddel wil kopen, zal hij zich tot een apotheek moeten wenden. Maar zijn buurman, die op zijn eigen houtje hetzelfde geneesmiddel wenst te gebrui ken, zal ook bij een drogist terecht kun nen, tenzij het een zogenaamd U.A. ge neesmiddel betreft. In een algemene maatregel van bestuur zullen namelijk de verpakte geneesmidde len worden vermeld, welke uitsluitend mogen worden afgeleverd door apothe kers en andere daartoe bevoegden (indus trie, groothandel, importeurs, dierenart sen en apotheekhoudende artsen). Daar naast zal de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bepalen, welke U.A. geneesmiddelen uitsluitend op recept af geleverd mogen worden. Dit is de zoge naamde U.R. .lijst. VERPAKTE GENEESMIDDELEN Blijkens de Memorie van Toelichting is het aantal verpakte geneesmiddelen zo zeer toegenomen, dat langzamerhand een toestand dreigt te ontstaan, welke nie mand meer kan overzien. De verwarring, welke hiervan het gevolg is, vormt stel lig een gevaar voor de geneesmiddelen voorziening in haar geheel en daarmede voor de volksgezondheid. Verscheidene landen, zoals Frankrijk, Zwitserland, De nemarken en Noorwegen, hebben regelin gen getroffen met betrekking tot de fa bricatie, de invoer en de verkoop van verpakte geneesmiddelen. Het ontbreken van een wettelijke regeling betekent, dat ons land gevaar loopt om geleidelijk over stroomd te geraken met elders niet toe gelaten verpakte geneesmiddelen, vooral zodra de handel zal zijn bevrijd van de belemmeringen, welke de ".;;-oorlog.se tijd met zich mee heeft gebracht. Al deze factoren maken het ten zeerste gewenst, dat in ons land een doelmatige regeling wordt geschapen voor het in omloop brengen van verpakte geneesmiddelen, al dus de memorie van Toelichting. De grondslag van de nieuwe regeling is, dat ieder verpakt geneesmiddel eerst wordt toegelaten, nadat het geregistreerd is. Het „College ter beoordeling van ver pakte geneesmiddelen" is belast met de registratie. Op verzoek van belanghebben den neemt dit College in het register de verpakte geneesmiddelen op. die - naar redelijkerwijze mag worden aangenomen - de aangeprezen werking bezitten en niet schadelijk zijn voor de gezondheid bij ge bruik overeenkomstig het voorschrift, dat op de verpakking staat of daarbij is ge voegd. In de Memorie van Toelichting wordt nog gezegd, dat waardeloze midde len en middelen, waarvan de aanprijzing vals, overdreven of misleidend is, ge weerd zullen worden. De inschrijving in het register zal moe ten worden aangevraagd door de impor teur, als het een buitenlands geneesmiddel betreft, en door de fabrikant, als het ge neesmiddel hier te lande wordt vervaar digd. In de wet is geen termijn opgeno men, waarbinnen het College zijn beslis sing zal moeten nemen, omdat hieraan in sommige gevallen een diepgaand onder zoek vooraf zal moeten gaan. Als ach teraf blijkt, dat een geregistreerd genees middel schadelijk is, kan de inschrijving worden doorgehaald met het gevolg, dat het geneesmiddel uit de markt genomen moet worden. Van de beslissingen van het College staat voor belanghebbenden beroep open op de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Alvorens te beslissen moet deze Minister overleg plegen met de Minister van Economische Zaken. WANNEER ZAL DE WET IN WERKING TREDEN? De Wet op de Geneesmiddelenvoorzie ning is zeer moeizaam tot stand gekomen. Reeds op 12 maart 1952 werd het betref fende wetsontwerp aan de Tweede Kamer aangeboden. Ruim zes jaren later, na melijk op 2 september 1958 verscheen de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening in het Staatsblad. De Wet heeft het bepalen van het tijdstip van haar inwerkingtre ding overgelaten aan de Kroon. Het heeft tot 14 februari 1961 geduurd, voordat een Koninklijk besluit verscheen, dat de daar op volgende de dag slechts één artikel van de Wet in werking deed treden. Dit artikel handelt over de Geneesmidde lencommissie. In deze Commissie zitten de kopstukken van geneeskunde en far macie zowel uit industrie als uit de we tenschappelijke wereld. De Commissie zal nog advies aan de regering moeten uitbrengen over tal van uitvoeringsvoor schriften Het is geen eenvoudige zaak deze uitermate moeilijke materie te re gelen. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid streeft er evenwel naar de Wet op de Geneesmiddelenvoorzie ning in de loop van 1963 in werking te laten treden. Mr. C. A. B. B. In de Verenigde Staten gebruikt men gaarne superlatieven als „de grootste", „de hoogste", de „oudste" en dergelijke. Men komt er daarom waarschynlyk eerder toe vergelijkingsmateriaal te verzamelen en dit te verwerken. Zo wordt ontdekt waar de langste brug ter wereld te vinden is, of welke wolkenkrabber de hoogste is en welke maatschappij de oudste is. Bekend zijn de jaarlijkse overzichten van het maandblad Fortune, dat een for mule heeft gevonden om de grootte van een bedrijf aan te geven. Omzet en winst zijn wel de belangrijkste factoren die de plaats bepalen welke een bedrijf in dit overzicht mag innemen. Vol trots heeft het Nederlandse be drijfsleven sedert jaren mogen consta teren, dat twee grotendeels Nederlandse ondernemingen de Koninklijke Ned. Pe troleum/Shell groep en Unilever de beide bovenste plaatsen bezetten van de lijst van maatschappijen buiten de V.S. en dat slechts twee Amerikaanse bedrijven nog groter zijn. Zoals u op onderstaande lijst van de 10 grootste niet-Amerikaanse bedrijven ziet, behoort ook Philips' Gloeilampen- fabrienen tot de top en laat dit bedrijf nog vele andere wereldconcerns achter zich. omzet >n 1961 in milj. US dollars 1 Koninklijke/Shell groep 5.619 2 Unilevei 4.044 3 British Petroleum 1.902 4 Nestlé 1.628 5 I.C.11.541 6 Philips' 1.364 7 Volkswagen 1.298 8 Siemens 1.195 9 Daimler-Benz 1.091 10 Krupp 1.054 „American Banker", het enige dagblad voor het bankbedrijf zoals het zichzelf noemt, maakt jaarlijks een lijst op van de 500 grootste banken in de vrije we reld Als maatstaf is hierbij genomen het totaal van de aan een bank toevertrouw de middelen. Van de Nederlandse banken komt er één op de lijst van de 100 groot sten voor: de Coöperatieve Centrale Raif- feisen-Bank. Op de lijst der 500 banken komen in totaal acht Nederlandse ban ken voor, in de hieronder aangegeven volgorde (achter de naam van elke bank is het bedrag aan toevertrouwde midde len in miljoenen U.S. dollars vermeld. 75 Coöp. Centr. Raiffeisen-Bank 989 117 Amsterdamsche Bank N.V681 121 Ned. Handel Maatschappij N.V. 661 133 Coöp. Centrale Boerenleenbank 587 178 Rotterdamsche Bank N.V452 196 De Twentsche Bank N.V398 294 Hollandsche Bank Unie N.V261 335 Neó. Middenstandsbank N.V. 229 voor tieners en twens 1.95 FA. L. HET Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26. Telefoon 3044 Haakmodel voor jong en oud. Haakpa- troon voor beginners en gevorderden. HAAKT U GRAAG? Dan zult u bij het zien van dit „vlotte" model zeker onmiddellijk naar de haakpen grijpen. Het patroon is gemakkelijk en zal zelfs voor beginners geen al te grote moeilijk heden opleveren. Wanneer u niet graag haakt zal dit mooie jasje voor u een aansporing zijn het weer eens te proberen. Het is een patroon dat vlug opschiet. De vele gaten geven geen enkele zorg, want zij worden niet gehaakt. Het model is licht, eenvoudig te maken en met wol: gezond in het dragen. Iedereen wil wel zo een jasje bezitten. Er is bij het maken, niets aan te bederven. Het is bovendien in alle jaargetijden te dragen, een groot voordeel. Vindt u dit ook geen „fijne" tip? Het uitgewerkte haakpa- troon is voor de lezers van dit blad gratis te verkrijgen bij: Internationaal Wol Secretariaat Rokin 9-15, Amsterdam Het reinigen en ontsmetten van melkgereedsehap in gebruik bij het handmelken laat op veel bedrijven nogal wat te wensen over ondanks de betrekkelijk een voudige constructie van het gereedschap. Nu steeds meer van handmelken wordt overgegaan op machinaal melken en de apparatuur ingewikkelder wordt, heeft de rykszuivelconsulent voor de melkwinning, de heer dr. ir. C. J. Schipper, ge wezen op de noodzakelijkheid van goed reinigen en ontsmetten. Vele zuivelfabrieken constateren dat een toename van het aantal door de leve rende veehouders gebruikte melkmachi nes gepaard gaat met een achteruitgang in kwaliteit van de geleverde melk. In dien eveneens het aantal melkleidingen toe gaat nemen, vreest hij dat dit ver schijnsel zich in versterkte mate zal voor doen. Vele veehouders hebben nog geen juist begrip van de noodzaak van goed reinigen en ontsmetten van het melkge reedsehap. Vaak denkt men dat afspoelen van het gereedschap met koud water en behande ling met een ontsmettingsmiddel voldoen de is om de groei van bacteriën tegen te houden. Ook geringe melkresten kunnen de werkzaamheid van veel ontsmettings middelen sterk verminderen. Als de kwa liteit van de afgeleverde melk als onvol doende wordt beoordeeld dan is men al gauw geneigd dit toe te schrijven aan een afwijking in de melk van één of meer koeien. Bij nader onderzoek blijkt dan vaak de reiniging van de melkmachine of het andere gereedschap onvoldoende te zijn. Melk en melkresten vormen een buiten gewoon goede voedingsbodem voor bac teriën. Blijven ook maar geringe hoeveel heden melkresten op het materiaal achter dan zullen de bacteriën zich - vooral als het materiaal vochtig is - zeer snel ver meerderen. Het is dan ook noodzaak di rect na het melken de melkresten zo goed mogelijk te verwijderen. Dit geschiedt het beste door direct na het melken met schoon water de melkresten grondig weg te spoelen en het materiaal uitwendig te borstelen. Daarna met een warme op lossing van een reinigingsmiddel het in wendige borstelen. Bij de uitwendige en de inwendige reiniging niet dezelfde bor stel gebruiken! In de praktijk gebeurt dit echter vaak. Bij gebruik van één borstel brengt men de bacteriën en het vuil, af komstig van de buitenkant van het mate riaal, op het inwendige daarvan. Ook de borstels moeten goed schoongehouden en ontsmet worden. Er zijn veel reinigingsmiddelen in de handel. Tegenwoordig wordt veel gebruik gemaakt van synthetische zepen waartoe o.a. vloeistoffen behoren van het type Teepol. Deze middelen weken het vuil goed los doordat zij de vuildeeltjes om hullen waardoor deze loslaten van het oppervlak van het melkgereedsehap en kunnen worden weggeborsteld. Ook het verwijderen van melkvet wordt er door vergemakkelijkt. Doch ook na een goede reiniging blijven er nog bacteriën achter. Deze kunnen alleen onwerkzaam gemaakt worden door hen te doden door chemi caliën maar ook door stoom. Een goed koop en goed ontsmettingsmiddel is chloorbleek loog. Niet alle rubbersoorten zijn daar echter tegen bestand. In plaats van chloorbleekloog beveelt de handel nogal wat andere preparaten aan. Over (65) In de nabijheid van het kasteel Barletta klimt een man moeizaam van de bok van zijn reiswagen. Uit de hoofdpoort komt juist een lange stoet rui ters, Hertog Crimo met zijn zuster Metella voorop. „Te laat", gromt El-Kazzar, „mijn paard is uitge put, mijn wond heeft mij verzwakt Ik zal er nooit in slagen, vóór hen in Bari te zijn om Mario te waarschuwen Maar misschien is er nog een kans Aram lag niet bij de doden, die ik in de vallei passeerde. Als hij hier gevangen zit, is wel licht nog niet alles verloren Hij wacht, tot de ruiters uit het gezicht verdwenen zijn en rijdt dan haastig zijn reiswagen naar de kasteelmuur. Onge zien bereikt hij zijn doel, op de torentransen is geen wachter te bekennen Behoedzaam sluipt El-Kazzar langs de muur naar de hoofdpoort. „Ver vloekt," sist hij dan gesmoord, „het valhek is neer gelaten!! Wat betekent dat?" Dan krijgt hij het grimmige bouwwerk, dat op de binnenplaats is op gesteld, in het oog. „Bij Allah, een galg", mompelt hij en zich tegen de muur aandrukkend, gluurt de Oosterling gespannen door het traliewerk. Na korte tijd klinken voetstappen en het gerinkel van kete nen. Aram, bleek, maar met opgeheven hoofd, komt de binnenplaats op, aan handen en voeten ge ketend (wordt vervolgd) het algemeen dient men voorzichtig te zijn met het gebruik daarvan. Lang niet plaats vinden, en er zullen scheurtjes ont staan, waarin melkresten achterblijven. Verder kan het niet goed verwijderen van melkvet bij de reiniging leiden tot aan tasting van de rubber. Afhankelijk van de kwaliteit van de rubber, de uitvoering van de tepelhouder en het al of niet goed reinigen en ontsmetten kan het materiaal meer of minder lang meegaan. Veel tepel voeringen moeten echter na drie a vier maanden reeds vervangen worden. Con trole op het voorkomen van afwijkingen, zoals een te ruime stootrand, haarscheur tjes. vervorming, kleverigheid en lekkage kunnen het best plaats hebben bij de wekelijkse schoonmaakbeurt waarbij de machine toch uit elkaar genomen wordt. De melkslangen kunnen over het alge meen wat langer mee. Zij moeten echter eveneens tijdig vervangen worden. Onder auspiciën van de Werkgroep Voorlichlingswoningen, ingesteld door het Ministerie van Landbouw en Visse rij, komen regelmatig z.g. voorlichtings woningen tot stand, waarbij de afde ling Wonen van het Instituut voor Landbouwhuishoudkundig Onderzoek te Wageningen als deskundige instan tie is ingeschakeld, teneinde de woning zoveel mogelijk op de behoeften en de omstandigheden van het betrokken ge zin af te stemmen. Deze woningen lenen zich uitstekend als excursie-object voor allen, die zich interesseren voor woningbouw en wo ninginrichting, in het bijzonder voor hen die een nieuwe woning laten bou wen of naar een goede verbouwing van een bestaande boerenwoning van een bepaald boerderij-type zoeken. De voorlichtings woningen, die ge woonlijk dinsdag en donderdag, des middags geopend zijn, zijn in onder staande plaatsen gevestigd. Voor het maken van een afspraak dient men zich te wenden tot de adressen: AANVRAAG VOOR BEZOEK TE RICHTEN AAN: Provincie Friesland - Joure (nieuw bouw) Mej. F. Draaisma, Vredeman de Vrieslaan 48, Leeuwarden. Telefoon 05100-21472. Provincie Overijssel - Kuinre (nieuw bouw) Mevr. A. ter Haar-Hoving, J. van Arkelstraat 34, Kampen. Telefoon 05292-2610. Dalfsen (nieuwbouw) Mej. H. N. Knol, Ruitenborghstraat 42, Dalf sen. Telefoon 05204-478. Provincie Gelderland - Oldebroek (verbouw) Mej. R. H. Lubberink, Sta tionslaan 19, Harderwijk. Telefoon 03410-3312. Azewijn (bij Zeddam, nieuwbouw) Mevr. J. G. B. Wester- veld-Lubbers, Terborgseweg 55, Aze wijn (Gld). Provincie Noord-Holland - Edam*) (nieuwbouw) Mej. C. van Zoelen, Se ringenstraat 11, Purmerend. Telefoon 02990-3265. Provincie Zeeland - Eede (Zeeuws Vlaanderen, nieuwbouw) Noordbrabant se Christelijke Boerenbond, Spoorlaan 50. Tilburg. Telefoon 04250-20080. Provincie Noord-Brabant - Megen (nieuwbouw) Mej. M. van Krey, Kapel straat 6, Megen. Telefoon 04122-285. Dussen (nieuwbouw) Mej. A. den Engel se, Wendelnesseweg 124, Sprang Ca- pelle. Telefoon 04168-585. Liempde (verbouw) Noordbrabantse Christelijke Boerenbond. Spoorlaan 50, Tilburg. Te lefoon 04250-20080. Provincie Limburg - Neer (nieuw bouw) Mej. J. G. Roefs, Landbouw- huis, Wilhelminasingel 25, Roermond. Telefoon 04750-4151. Wordt binnenkort gesloten. ROYAL I ROYAL I ROYAL hair Zware half gggg£ zware alle preparaten zijn even goed en meestal zijn zij duurder dan chloorbleekloog. Toch kan het voorkomen dat men door omstan digheden geen chloorbleekloog kan ge bruiken. In dergelijke gevallen is het het beste zich om advies tot de voorlichtings dienst te wenden. Een goed voorschrift waarin de handelingen omschreven staan die achteréénvolgens bij het reinigen en ontsmetten uitgevoerd dienen te worden wordt gegeven in de z.g. reinigingskaar- ten, uitgegeven door de melkmachine commissie van het Landbouwschap. Het materiaal waaruit het melkgereed sehap is gemaakt en de toestand waarin dit verkeert kunnen van grote invloed zijn op de resultaten. Het is vrijwel on mogelijk van niet gave, ruwe oppervlak ten de melkresten voldoende te verwijde ren. In naden en scheurtjes blijven ge makkelijk melkresten achter. Melkbussen, veelal vervaardigd van vertind ijzer, moeten goed vertind blijven. Op plaatsen waar 't vertinsel verdwenen is ontstaan roestplekken. Deze plekken zijn ruw en niet schoon te houden, derge lijke bussen moeten opnieuw vertind wor den. Soms worden aluminium bussen ge bruikt. Bij de reiniging daarvan moet het gebruik van soda en loog worden ver meden omdat aluminium er niet tegen bestand is. Ook melkemmers en teemsen zijn meestal van vertind ijzer gemaakt. Hiervoor geldt hetzelfde als voor melk bussen. Beter is het gebruik van roestvrij stalen melkemmers. Melkemmers moeten vervaardigd zijn van roestvrij staal en niet van ver chroomd koper. Hoewel er nog machines in de handel zijn die geheel of gedeelte lijk van verchroomd koper zijn vervaar digd neemt dit aantal gelukkig af. Meestal is het chroom al gauw verdwenen en komt het koper aan de oppervlakte, waar door de melk met koper besmet wordt. Dit is van veel invloed op de kwaliteit van de uit de melk bereide boter. Speciale aandacht verdienen de rubber onderdelen van de melkmachine. In de praktijk komt het veel voor dat deze te lang gebruikt worden. Het rubber van de tepelvoeringen wordt tijdens het melken door het zuigen van vacuum en het weer toelaten van buitenlucht (pulsaties) min of meer uitgerekt. Op de duur wordt het materiaal „moe" en minder elastisch. Er ontstaan dan blijven vervormingen. Op deze plaatsen is de structuur van het materiaal niet meer zo als bij nieuw ma teriaal. Aantasting van het materiaal bijv. door verkeerd gebruik van reinigings- en ontsmettingsmiddelen zal dan gemakkelijk De bestuurdersbond van het NVV in Amerongen had zaterdag 1 sept. j.i. een kinderfeest georganiseerd onder het mot to „Zelfs kinderen z\jn tevree, by het NVV". Prachtig weer zorgde die dag^ voor de goede sfeer en de organisatoren voor een goed en vlot verloop. Het hoogtepunt van de dag was wel de massale ballon- oplating. Zeer veel kinderen keerden aan het einde van deze voor hen zo mooie dag met een prijsje of prys naar huis toe. Een stralende zon en vele stralende kin dergezichtjes, dat was het begin zater dagmorgen van een leuke feestdag voor de ruim 300 kinderen die aan deze dag meededen. Het was dan ook een goed idee van de besturenbond om de kinde ren op deze manier te onthalen en hun de gelegenheid te bieden op een derge lijke manier hun vrije tijd te besteden Om half tien werd het programma geo pend met een puzzelrit, welke door de prachtige bossen van Amerongen liep. Velen dachten echter dat deze rit een snelheidsrit was en verspeelden daar door hun kansen op een prijs. Vijf prij zen waren voor deze deelnemers ter be schikking gesteld verder waren er nog di verse spelen georganiseerd, waaronder zaklopen, buslopen, ringsteken, houtjes rapen, wasophangen. Voor al deze wed strijden was een flinke belangstelling en werd door de kinderen hun uiterste best gedaan om een prijsje te bemachtigen. Het terrein was ook een goede keuze n.l. tussen Koenestraat en Holleweg, vooral ook daar hier prakisch nog geen verkeer is, zodat de kinderen zich zonder gevaar konden uitleven. Een vrolijk plaat je deed verder de rest. De puzzelrit trok 40 deelnemers. Als eerste eindigde hier M. Nagtegaal. Met de tweede prijs ging slepen Addie Maris en derde werd Jetty Maris. Verder waren de uitslagen: Houtjes ra pen: 1 A. Meersman, 2 T. v. d. Broek. Was ophangen: 1 Elli v. d. Brink, 2 Bep- pie Looyen. Zaklopen: 1 J. Hendriks, 2 A. v. d. Veer. Ringsteken: 1 H. de Haas, 2 P. Haast, 3 G. Brinkman. Buslopen: 1 Rita v. Dijk. 2 E. v. Brugge. 100 meter hardlopen: 1 J. de Sjechert, 2 G. Brinkman, 3 Chr. Roks (jongens). 100 meter hardlopen: 1 Kobie Wagensveld, 2 A. van Dijk, (meisjes). De uitslag van de ballon oplating zal waarschijnlijk bekend worden gemaakt in dit blad van vrijdag 5 okt. a.s. Vóór het restaurant van natuurbad Ouwehand ligt een grote vijver. Een jong paartje vond het een unieke ge legenheid bjj de grote, hoog opspuitende fonteinen, een plaatje te „schieten". Staande op de rand van de vijver muur, beurde de jongeman zijn geliefde op en terwijl hij haar in zijn armen droeg moest een bevriende relatie het fototoestel bedienen. Maar plotseling volgde er een hartverscheurende gil en plonsde de jongevrouw met kleren en al in het koude water. Ze ging finaal kopje onder. Haar geliefde was zijn evenwicht verloren en wist alleen nog maar zijn vege lijf te redden door zijn kostbare „vrachtje" los te laten. Toen de zondagse kleren in een centrifuge waren gedroogd en daarna opgestreken kon de jongedame haar uitstapje voort zetten Wij spelen 7 spel der ongekende krachten! Wij spelen met het leven en de dood! Wij weten zelfs niet eens hoe groot 't gevaar wel is dat ons nog staat te wachten. Een Fransman zegt: De rode streep komt nader! En men splitst verder in protonen en neutronen. En buigt zich neer voor goden en ikonen En vraagt zijn Cod, Heer help ons al te gader. i

De Vallei | 1962 | | pagina 3