<~\Ücilclerveenóe molen in ere hersteld i HEER VERKEER DIJKSTRA Ie monteur 2e monteur Hulpmonteur chauffeur-besteller HISTOR VEENENDAAL RHENEN DE KLOMP RENSWOUDE Houd er rekening mee KRUISWOORDPUZZEL De Engelse hertogen zijn nog rijk gen°eg H. JONKER vloerbedekking en woningtextiel le verkoopster één of twee leerling verkoopsters GROTE BELANGSTELLING VOOR DE OFFICIËLE INGEBRUIKNAME wmm GLORIE HERSTELD Eerste bijeenkomst N.C.V.B. Ontspanningsavond voor bejaarden Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik p. VAN DIJK Mimi heeft een fanclub Bantuinschool en floralia AMERONGEN Grote fokveedag in Renswoude SCHERPENZEEL Valleivogels - Terschuurse Boys 4-1 Scherpenzeel - HDS 6-0 TOV - Scherpenzeel z.m.c. 2-3 OPGAVE NR. 78 V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE UIT ONZE TOONZAAL KINDERWAGENS Het Fijnste van het Fijnste W. BEEKHOF Komt U eens kijken Garage DE HAAS N.V. G. H. VAN BAREN N.V. Van Gend en Loos Onder zeer grote be langstelling is woens dagmiddag de geres taureerde Walder- veense windmolen officieel in gebruik genomen. Onder de genodigden bevonden zich leden van G.S. en verschillende raadsleden. De Com missaris der Konin gin en de Hoofdin specteur waren ver hinderd en zonden schriftelijke felicita ties. Allereerst werd het woord gevoerd door dr. Van Eek, die het verheugend vond de molen in gebruik te mogen en kunnen stellen. „Wij leven in een wereld die snel veranderd. Overal verrijzen nieuwe scholen, fabrieken en andere gebouwen en daarom is het zo'n verheugend feit dat sommige oude situa ties blijven bestaan." Voorts memoreerde hij dat op deze plaats al zeer lang molens hebben gestaan. In oude cahiers treft men het jaar 1600 aan. De Walderveen- se molen is uit de Zaanstreek gehaald en over water ver voerd tot Nijkerk. In de oorlog is de molen geregeld gebruikt, maar omdat ze nu niet meer rendabel zijn, raken de molens in verval. heel wat van vroeger vertellen. Hij wenste de familie Mulder namens alle clientèle veel geluk toe met de ver nieuwde molen. Dr. Van Eek trok hierna de vang los, waarmee de molen officieel geopend was. Van de gelegenheid om de molen te bezichtigen werd druk gebruik ge maakt. De gerestaureerde Walderveen molen op het „drie- landen-punt" Barneveld, Renswoude en Ede. Dank werd uitgebracht aan de res taurateur, de heer Koppers, terwijl de heer Stokhuizen later de wens uitsprak dat er spoedig een bliksemafleider op de molen aangebracht zou worden. De heer Wicheraad, lid van Ede's ge meenteraad zei o.a.: „De glorie is weer hersteld. Tijdens de voorbereidingen heeft ook niemand een voet dwars gezet en ieder was er vol lof over. Molens kunnen niet spreken, maar voor mij spreken ze een taal van schoonheid." De laatste spreker was de oudste klant van de fa. Mulder, de heer v. d. Horst. Deze is bijna 60 aar lang buur man van de molen en kon zodoende De bijna 250 leden tellende afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwen bond - een interkerkelijke bond met meer dan 90.000 leden - hoopt komende dinsdag 18 september weer met haar maandelijkse vergaderingen te begin nen. Alle leden worden 's avonds verwacht in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt, terwijl verdere belangstellenden deze avond ook als gast hartelijk welkom zijn. De heer Sondorp uit Apeldoorn zal dan een antwoord geven op de vraag: Is opvoeden een kunst of een gave? Na de pauze bestaat er gelegenheid tot vragen stellen en bespreking. RADIO-KERKDIENST Het Convent van Kerken zal a.s. zon dagmiddag om 5 uur een rechtstreekse uitzending verzorgen van de kerkdienst in de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrix- straat. Voorganger is ds. C. Langbroek. MET BROMFIETS OVER DE KOP De 55-jarige Veenendaalse slager B. sloeg in de Haspel met zijn bromfiets over de kop. De val kwam zo hard aan dat hij een hersenschudding en wonden opliep. De slager moest per ziekenauto naar het Veenendaalse Julianaziekenhuis wor den gebracht. De Stichting O.C.B. organiseert op vrijdag 21 september a.s. de eerste ont spanningsavond van dit seizoen voor de bejaarden. De toneelvereniging N.A.O. komt dan op de planken met het stuk „De ooie vaar heeft zich vergist". Zoals gebrui kelijk wordt de avond in gebouw „El- theto" gehouden en rijden de bussen op de bekende tijden vanaf de vastge stelde plaatsen. Het bestuur rekent weer op een grote belangstelling van de zijde van de bejaarden. NAJAARSSCHOUW VERVROEGD De aandacht wordt gevestigd op de advertentie in dit blad van het bestuur van waterschap Grebbe, waaruit blijkt dat de najaarsschouw is vervroegd en zal worden gehouden in district II Vee- nendaal op 26 september a.s. en in dis trict I Achterberg op 17 oktober a.s. speciaal voor U gemaakt! Patrimoniumlaan 50 - Tel. 2777 Veenendaal Mimi van Beek, een blondine van dui zend lentes, verzorgt nu al verschillende jaren de chimpansees in Ouwehands Die renpark. In talrijke bladen en tijdschrif ten werden hieraan reeds reportages ge wijd, met als gevolg dant enkele teen agers het initiatief namen tot oprichting van een fanclub. Deze bestaat nu uit een kleine vijf en twintig meisjes, die een dezer dagen een bezoek brachten aan Ouwehands Dierenpark en daar te gast waren bij Mimi en de chimpansees. De jongelui hebben zich de gehele dag opperbest vermaakt. Ze werden rijkelijk onthaald door de directie van het park en ze mochten - uiteraard onder het wa kend oog van Mimi - met de apen spe len. De meisjes zijn afkomstig uit alle windstreken van ons land en nog dage lijks breidt de fanmail die Mimi ontvangt zich uit. HOOFDEN BOTSTEN Op de Molenstraat werd de voetgan ger v. G. uit Rhenen aangereden door de motorrijder A., eveneens afkomstig uit Rhenen. De aanrijding vond zondag avond plaats, op een tijdstip dat het in deze straat erg druk is. Beiden botsten met de hoofden tegen elkaar, hetgeen nogal pijnlijke gevolgen had. De motor van A. sloeg tegen de grond. De politie maakte proces-verbaal op. In het voormalige gymnastieklokaal van de openbare school aan de Bantuin- weg, de „Bantuinschodl", werd woens dagavond een bloemententoonstelling gehouden. De vele planten en bloemen waren keurig gerangschikt dcor de heer W. Rongen, bloemist te Rhenen, die ook voor een beoordeling had gezorgd. Er bestond zeer veel belangstelling, uiter aard ook van de zijde van de ouders van de leerlingen. Dank zij de goede zorgen van het kind kon deze floralia 1962 worden verwezenlijkt. Het is de tweede maal dat de Bantuinschool een dergelijke tentoonstelling .in eigen huis' houdt. Voordien werd altijd samenge werkt met de Halschool, hoofd de heer Runge. Het hoofd van de Bantuinschool de heer J. Litz, was buitengewoon te vreden over de resultaten. Onder de belangstellenden troffen we de loco burgemeester en wethouder van onder wijs, de heer G. van Gesink. De uitslagen waren als volgt: scho lieren: Salvia's: 1. Ria van Leijden, 2. Lida ter Haar, 3. Johan Baars, 4. Reijer ter Burg. Fuchsia's: 1. Ali v. d. Brink, 2. Marjo Brouwer, 3. Corrie de Bree, 4. Jan Bos Pieters, 5. Loirts Opperman, 6. Aartje van Thuijl. Sterren: 1. Adrie Puijk, 2. Gerard Baars, 3. Arie van Veenendaal II, 4. Truus van Dam, 5. Ina van Oort, 6. Jan Verwoert. Begonia's: 1. Maarten Kok, 2. Jan Jaap Kok. Coleus: 1. Arikke Puijk, 2. Hennie Brouwer, 3. Rika Nellestijn, 4. Theo v. d. Brink, 5. Cora Wegh en 6. Dneke Schepers. Prijs voor de „moedigste" inzending: Hennie Opperman (troostprijs). Vrije inzending: 1. Ina v. d. Kroon. Eervolle vermelding: Iris Keijman en Bertie van Doorn. Ook van de ouders zelf waren er in zendingen te bewonderen. Ook daarvan vond een beoordeling plaats, die de vol gende uitslag liet zien: 1. mevr. Nab, 2. mevr. A. van Driel, 3. mevr. Ter Haar, 4. mevr. Van Vee nendaal, 5 en 6 mevr. Van Walsem. In een apart hoekje op deze tentoon stelling werd aan alle bezoekers een geurig kopje koffie aangeboden, welke geste zeer op prijs werd gesteld. AANRIJDING OP BERGWEG Woensdagmiddag werd de automobi list H. v. d. M. te Rhenen, die vanaf een erf langs de Bergweg de rijweg op draaide, aangereden door een hem ach teropkomende personenauto, bestuurd door D. v. L. uit Achterberg. Beide wagens liepen zware materiële schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KEURING VAN FJORDENPAARDEN BIJ HUPKES De jaarlijkse keuring van de in Ne derland geïmporteerde Noorse Fjorden- paarden zal a.s. dinsdag, weer plaats hebben op een terrein van de fam. Hup- kes aan de Klompersteeg. De loco-burgemeester van Ede, de heer Wiegeraad, zal een openingsrede uitspreken. HONDENCLUB GEEFT DEMONSTRATIEMIDDAG De pas opgerichte Amerongse Honden club is voornemens om morgenmiddag in samenwerking met de afdeling Rhenen een demonstratie-middag te houden. Voornamelijk zullen er honden uit Rhe nen demonstreren, doch voor de geïnte resseerden kan het een aantrekkelijke middag worden. De demonstraties vinden plaats op het voetbalterrein Burgwal. SCHIETVERENIGINGSNIEUWS Van de zijde van het bestuur van de schietvereniging verzocht men ons mede te delen, dat de schietoefenavond niet zo als gewoonlijk op maandagavond zal plaats vinden, maar door omstandigheden één avond opgeschoven zal worden, en dus voor aanstaande week zal plaats vin den op dinsdagavond 18 september a.s., op de normale uren. Uitgaande van de plaatselijke Fok- en Controlevereniging wordt er te Rens woude een grote fokveedag gehouden op dinsdag 18 september a.s. op het ter rein van de heer H. Vermeulen. De in gang zal aan de Barneveldsestraat zijn net tegenover de coöperatie. De organisatie van deze dag is in han den van de heren J. Lagerweij, G. Moes bergen, G. van Bennekom, J. T. Wolles- winkel Azn. en H. van Maanen Hzn., welke door het bestuur van de Fokver- eniging zijn aangewezen. Tevens zullen aanwezig zijn vier jury leden, een arbiter, een dierenarts en een ringmeester. Bovendien zal er in een aparte ring een keuring plaats vin den van de kalveren van leerlingen van de chr. lagere Landbouwschool Scher- penzeel. Deze dieren zijn door de leer lingen van genoemde school zelf opge fokt. Voor deze gelegenheid heeft het be stuur een mooi programmaboekje uit gegeven waarin alle dieren vermeld staan, in totaal 135 stuks, verdeeld in 21 rubrieken. De aanvangstijd is gesteld op half tien, maar de dieren moeten reeds om negen uur aanwezig zijn. Voor deze dag heeft men vele gasten uitgenodigd, terwijl alle belangstellen den van harte welkom zijn. SPIJKER IN ACHTERBAND Een motorrijder die zondagmiddag" op de Utrechtseweg ter hoogte van de melk fabriek reed, kreeg een spijker in zijn achterband. Door de leeglopende band be gon de bestuurder te slingeren en kwam uiteindelijk ten val. De motor werd licht beschadigd doch er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. KLOKKEN WORDEN NU ELECTRISCH GELUID Sinds mensenheugenis hebben de kos ters in Renswoude de klokken met de hand moeten luiden. In de Herv. kerk is hieraan een einde gekomen want j.l. zon dag is daar een electrische installatie in gebruik genomen. Dit is voor de huidige koster een hele werkbesparing want op zondag moest deze viermaal de toren be klimmen om te luiden. POSTDUIVEN-NIEUWS De postduivenverening ,De Luchtpost" hield op 9 september met 132 duiven een wedvlucht vanaf Mons. Afstand 208 km. De lossing had plaats om 8.10 uur en de eerste duif kwam aan om 10.24.49 uur. Uitslagen: G. Boshuizen 1-4; V. en S. 2- 6-15-20; J. J. Voogt 3-16-18; P. van Schaik 5-21; P. Wagensveld 7-22; C. Gijsbertsen 8; C. ter Burg 9; W. Wagensveld 10; A. Marcus 11; W. van Ede 12-13-19; A. Vos kuilen 14; A. van Ginkel 17; J. A. Vink 23-25; Gebr. van Schaik 24 en C. A. v. d. Wetering 26. Eerst in de tweede helft hebben de gastheren in deze sportieve maar door enkele ongelukjes ontsierde wedstrijd kans gezien de zege binnen te halen. De rust was met gelijke stand ingegaan en gezien het spelbeeld was toen nog alles mogelijk. Na de rust hadden de gastheren een groot overwicht en zij wisten dit in drie treffers uit te drukken. Al in de eerste minuut keken de gastheren tegen een 0-1 achterstand aan toen een effectvolle bal van de Boys-middenvoor langs keeper Ipren- burg zeilde. De aanvallen der gasten bleven gevaarlijk en zij hadden met pech te kampen doordat enige goede schoten door het houtwerk werden ge keerd. In de 7e minuut bracht J. Over- eem met een goed schot de partijen op gelijke voet. Vijf minuten na rust bracht C. Vink met een goed schot de stand op 2-1 en even later bracht rechtshalf P. v. d. Ham met een schitterend afstandsschot de stand op 3-1. In de 20e minuut werd de strijd beslecht, uit een afgeslagen Vogels-aanval kwam de bal bij de vrij staande C. van Maanen welke ineens inschoot (4-1). Even daarvoor hadden de Boys-kee per en R. Domselaar op onzachte wijze met elkaar kennis gemaakt en verlieten zij geblesseerd het veld. In de laatste vijf minuten raakten nog 2 Boys-spe lers geblesseerd en lieten zich vervan gen, in de stand kwam echter geen ver andering meer. Gedurende de eerste speelhelft zag het er niet naar uit dat de thuisclub zo'n ruime overwinning zou behalen, beide partijen wogen toen goed tegen elkaar op en kregen ook gelijke kansen, waarvan de thuisclub er een via A. Backer wist te benutten. Zelfs een strafschop werd onbenut gelaten, deze werd door spil Veldhui zen hoog over gekanjei*d. Ook na de rust deed Scherpenzeel geen daverende dingen, maar doordat de bezoekers zich niet konden hand haven kreeg de thuisclub de gelegen heid de score op te voeren. In de 30e minuut van de eerste helft namen de blauw-witten de leiding toen een goede voorzet van G. v. d. Broek door de snel naar binnen gekomen A. Becker in het doel werd geschoven. 10 minuten na rust maakte P. v. Em- pelen uit een goed aangegeven bal van G. Tins (2-0). In de 20e minuut strafte Tins een fout van de HDS-doelman af en scoorde (3-0). De thuisclub bleef de toon aangeven en scoorde met de regel maat van een klok. J. Renes brak door en schoot nummer vier in, P. van Em- pelen scoorde uit een voorzet van G. Tins 5-0 en drie minuten voor tijd bracht de goed debuterende invaller G. van de Broek met een prachtig schot de stand op 6-0. Ondanks de grote uitslag een teleur stellende wedstrijd welke door scheids rechter Boers uitstekend werd geleid. Het zaterdagmiddagteam van Scher penzeel heeft na een matige wedstrijd TOV uit Baarn aan haar zegekar ge bonden. Voor de rust was het een ge- lijkopgaande strijd welke met een 2-2 stand werd afgesloten, na de rust waren de gasten voortdurend in het offensief, zij wisten in deze periode slechts één doelpunt te maken. In de 10e minuut opende H. Inken- haag de score en bracht hij zijn ploeg op een 1-0 voorsprong. Deze stand bleef niet lang gehandhaafd, want drie minu ten later kwamen de gastheren via hun middenvoor gelijk (1-1). Kort hierop schoot G. Vlastuin Scherpenzeel op nieuw naar een voorsprong toen hij een goed aangegeven bal van lnkenhaag in eens tot een treffer omboog. 2 minuten later kreeg J. v. d. Boven- kamp een opgelegde kans de voorsprong te vergroten, doch alleen voor de keeper gekomen faalde hij jammerlijk. Een dubieuze strafschop kort voor rust aan de gastheren toegekend werd door de middenvoor benut om de par tijen op gelijke voet te brengen (2-2). Na de rust was het al Scherpenzeel wat de klok sloeg, maar dit overwicht leverde vooreerst geen treffers op. In de 30e minuut viel de beslissende tref fer. H. lnkenhaag had zich goed vrij gemaakt en gaf een goede pass aan de meegekomen A. Westerning welke in eens inschoot (2-3). In de resterende tijd kregen de gasten nog enige kansen om de voorsprong te vergroten, maar gedoelpunt werd er niet meer. Met een alleszins verdiende 3-2 overwinning van de gasten eindigde deze sportief ge speelde wedstrijd. SCHIETEN Door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel werden maandagavond op de buitenbaan tijdens een onderlinge wed strijd de volgende resultaten geschoten: Geweer: J. Overegm en A. Wittenberg 91, G. van Eist, H. Veldhuizen en P. van Engelenburg 88, G. van Spankeren, M. Berendse, J. Koudijs en J. van Eist 86 en H. Berendse 84. Buks: J. ten Broek 46. R. van Eist 45 en M. Berendse 42. ZWEMMEN Ter afsluiting van het zwemseizoen hield Poseidon '59 een vriendschappe lijke wedstrijd tegen DWK uit Barne veld. Er werden enige nummers tussen de dames en heren gezwommen waarbij geen uitzonderlijk goede tijden uit de bus kwamen. Tot slot speelde het herenzevental een wedstrijd tegen het DWK dames zevental. Na een aardige wedstrij won nen de heren met 2-0. Het rekeninghouden met de ander is niet alleen een van de peilers waarop wellevendheid jegens de medemens is gebouwd, het is ook een grondwet voor veiliger verkeer. De veiligheid op de weg staat of valt immers met onze bereidheid om altijd en overal rekening te houden met wat een medeweggebruiker doet of niet doet. gedaan heeft of zal gaan doen. Dat is geen gemakkelijke opgave. Goed weggebruiker zijn is niet alleen alles vóórzien en de ander dóórzien, maar bo venal de medemens ontzien Rekening houden met mogelijke fouten van anderen is niet alleen een morele maar ook een juridische plicht. Er zijn al heel wat weggebruikers in den lande die uit de mond van de rechter hebben moeten horen, dat weliswaar de „ander" fout was, maar dat een goed weggebrui ker met de mogelijkheid van een derge lijke fout rekening had behoren te hou den Op kruispunten doen zich herhaaldelijk situaties voor waarbij het goed is om a priori rekening te houden met de moge lijkheid dat een op de zijweg naderende automobilist een fout zal maken door b.v. geen voorrang te verlenen. Daarom is het zaak om bij nadering van een krui sing van gelijkwaardige wegen niet alle aandacht uitsluitend te concentreren op eventueel van rechts naderend verkeer met de gedachte: links moet mij toch voorrang geven. Dat kan afschuwelijke gevolgen hebben. Nog onlangs heeft een Hof overwogen „dat voorrang hebben niet impliceert dat men die onder alle omstandigheden mag nemen" en dat „de tot voorrang gerech tigde niet ontheven is van de plicht om rekening te houden met mogelijk van links komend verkeer, aan welke plicht allereerst moet worden voldaan door bij een kruising óók naar links te kijken." In dezelfde procedure noemde de Advocaat- Generaal van de Hoge Raad het „een voor de veiligheid van het verkeer zeer gewichtige plicht van iedere verkeers deelnemer" om tot op zekere hoogte re kening te houden met de mogelijkheid dat een ander geen voorrang verleent. Er zijn in het verkeer talloze omstan digheden waarbij wij moeten trachten andermans fouten te redresseren. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet daar om in het kader van zijn actie voor meer wellevendheid op de weg een beroep op alle weggebruikers om altijd rekening te houden met de ander, óók met zijn fou ten. Dat in zijn rijstijl te verdisconteren getuigt niet alleen van vakmanschap ach ter het stuur, maar is tevens de meest opvallende manier om „heer in het ver keer" te zijn èn te blijven. Met dit affiche - in fel geel en oranje - van Eppo Doeve richt het Verbond voor Veilig Verkeer zich in het derde kwar taal van dit jaar tot alle weggebruikers met het verzoek méér wellevendheid in het verkeer te demonstreren. HORIZONTAAL: 1 rivier in Duitsland, 4 giftslangetje, 8 meisjesnaam, 12 bosgod, 13 schande, 14 dorpje in Gelderl. onder Eist, 15 oude lengtemaat, 16 gem. in Drente, 17 uitroep, 18 deel v. d. bijbel (afk.), 19 zelfkant, 21 opstootje, 22 bouwland, 24 gaffelvormige stutpaal, 26 riviertje op de grens van Drente en Over., 28 le vensvocht in organische lichamen, 31 stuk stof, 33 keurig, 34 zijde van het voorhoofd, 36 jongensnaam, 38 kook- vat, 40 dorpje in Gelderl. onder Bor- culo, 41 Javaanse huisvogel, 43 witte mier, 44 sportterm, 45 plaats in Gel derl., 47 deel van een boom, 49 voor zetsel, 50 vat met een hengsel, 51 am bacht, 53 buiging, 55 vreemde munt, 56 een der middelste Cycladen, 58 hou ten vat, 61 komt van de schapen, 62 uitsteeksel aan een kanon, 64 speel goed, 66 water in N. Brab., 68 maling, 69 oogziekte, 70 foei, 71 bezinksel, 73 ten dele, 74 voorzetsel, 75 eenmaal, 76 tandvormig bovendeel van een kasteel muur, 77 algemeen ruilmiddel. VERTIKAAL: 1 niet gesloten, 2 dorpje in Gelderl. onder Vuren, 3 voegwoord, 4 niet de zelfde, 5 buurtschap onder Ede, 6 boom, 7' bijwoord, 8 meisjesnaam, 9 adellijke titel in Engeland (afk.), 10 boom, 11 tegen, 13 lichaamsdeel, 14 eikenschors, 17 voorvoegsel, 20 kreet, 22 Europeaan, 23 kleur, 25 hoofddeksel, 27 eens, 28 groente, 29 werktuig v. d. kunstschil der, 30 waskuip, 32 geestelijke, 34 dui vel, 35 verdwenen (bargoens), 37 fijne haren zeef, 39 meisjesnaam, 40 lid woord, 42 gem. in Overijsel, 46 onbep. voornaamw., 48 kolenemmer, 51 huid, 52 buurtschap onder Winterswijk, 54 kan men uit drinken, 56 ligplaats voor schepen, 57 zijtak Main, 59 edel, 60 wal, 61 komt van de bijen. 63 door gang in een gebergte, 65 huis, 67 vlak temaat, 68 onderricht, 69 vreemde munt, 72 voorvoegsel, 73 dat is (afk.), 74 voorzetsel. OPLOSSING PUZZEL NR. 20 HORIZONTAAL: 1 alk, 4 Angeren, 6 Noë, 7 ree, 9 ten, 11 vee, 13 Islam, 15 ode, 17 eek, 19 sop, 21 klant, 23 ego, 25 vaars, 28 aba, 29 Samaria, 30 abt, 31 ruïne, 33 sta, 34 armee, 36 ork, 38 ale, 39 gat, 40 aleer, 43 lak, 44 Epe, 45 ver, 47 nee. 49 Meteren, 50 ert. VERTIKAAL: 1 Agnes. 2 Leo. 3 Kreta, 4 aar, 5 non, 8 eik, 10 Ems, 11 Valburg, 12 een, 14 legatie, 15 opa, 16 Eerbeek, 18 etser. 20 ovaal, 21 kar, 22 aai, 23 Ems, 24 ora, 26 aam, 27 sté, 32 not, 35 rel. 37 kap, 38 are, 41 lente, 42 Evert, 44 Eem, 46 ren, 48 eer. Af en toe circuleren berichten over de verarming van de Britse adel en de moeiten, die de hoge heren hebben om hun landgoederen in stand te houden. Maar dat dit een fabeltje is blijkt uit het pas in Engeland verschenen boek over de adel van Anthony Sampson. We lezen in dit boek, dat van de 27 her togen, die niet tot de Britse koninklijke familie behoren, de helft minstens miljonair is. De hertogen van Westminster, Bed ford en Portland bezitten een zeer groot deel van Londen, wat een reusachtig en goed renderend vermogen is, de her tog van Beaufort bezit 21000 hectare goed bouwland en de hertog van Rut- land nog meer, kortom, zij zijn bijna allen schatrijk. Maar ze doen wel eens alsof de belastingen hen benauwen en kunnen excentriek zijn, met name de 13e hertog van Bedford, een van de rijkste hertogen „We kunnen niet de hele dag rondlummelen en fazanten schieten", verklaarde de 13e hertog, „we moeten wat doen". Hij trouwde een Franse televisiester, trad tegen betaling in reclame-uitzendingen van de televi sie op, verhuurde een deel van zijn uit gestrekte slotpark aan een nudisten- vereniging („nette lui met goede ma nieren", vond de hertog) en nodigde de Londense weekendtoeristen tot een be zoek aan zijn landgoed uit, tegen be taling natuurlijk. In 1960 kreeg zijn slot en slotpark 431.000 bezoekers, hetgeen een belas tingvrij extra-inkomen van 550.000 gul den betekende. De hertog zelf leidde zijn gasten rond langs de prachtige por selein- en schilderijenverzamelingen, nam plaats achter de toonbank van zijn souvenirskiosk en gaf de kopers van dure souvenirs gratis zijn hand tekening toe. Hij is een populaire zon derling, doch niet uit armoede. Overigens heerst in de kringen van deze 27 hertogelijke families de feudale levensstijl van honderden jaren geleden en sluiten zij hun deuren zorgvuldig voor moderne levensgewoonten. Zever- keren alleen in eigen kring en trekken zich zoveel mogelijk uit elk ander con tact terug. Ook de politiek, vroeger hun hobby, behoort in deze tijd tot de door hen principieel versmade bezigheden. Een uitzondering hierop vormt de her tog van Devonshire, neef van premier Harold Macmillan, die minister voor de dominions is in het ministerie van VEENENDAAL zijn oom. Deze hertog is ook nog door huwelijk met president Kennedy ver want. Het aantal Britse hertogen bleef sinds 1874 onveranderd (buiten de ko ninklijke familie althans). Slechts één maal werd in bijkans een eeuw de her- togstitel aan iemand toegedacht, name lijk aan de premier uit de tweede we reldoorlog: Winston Churchill (nakome ling van de hertog van Marlborough), maar Churchill wilde Churchill blijven en bedankte voor de eer, ook een uni cum in de adellijke historie van Enge land, waar de adelstraditie zo hoog in tel is. Het schijnt echter, dat binnen kort het aantal hertogen toch met één zal worden vermeerderd. Hardnekkige geruchten in Engeland zeggen, dat de Britse minister van buitenlandse zaken lord Home, wiens geslacht reeds 360 jaar de graventitel bezit, een hertogs- titel zeer op prijs zou stellen en dat Macmillan het voornemen heeft de ko ningin deze wens voor te leggen. De vloedgolven van de moderne ideeën slaan tegen de burchten van het oude foedalisme; maar in Engeland zijn deze burchten buitengewoon sterk en de doorsnee-Engelsman is trots hierop. Er is geen ander land in de wereld, waar de adel zo vast geworteld is in het volks leven. Treffer overhemden grote keuze in Nylon tricot, poplin, no iron en zelfstrijkende poplin vanaf 9,50. Weekenders moderne kleuren 6,45. Leuke kinderjasjes met teddy gevoerd vanaf 19,95. Herfst- en winterstoffen 5,45 p. m. (dubbelbreed) Eeka B.H.'s en step-ins prima van pasvorm en mooi van lijn vanaf 1,95. Voeringstoffen 3,45 per meter, 140 cm breed. Nog enkele paren nylonkousen voor de halve prijs. Wollen damestruitjes k.m. 5,95. Damesvesten. Damespullovers. Herenvesten. Herenpullovers. Kindertruien enz. Dames-, heren en kinderpyama's dessins en modellen 1963 uit de fabrieks- collectie van Treffer en Jansen Tilanus. Kindeledikantjes vanaf 39,50. Kinderbedjes in alle maten. Comodes (nieuwste uitvoeringen). Sluiers en pieken. Divanbedden 24,95. 2 pers. ledikanten met voetbord 49,50. Etagebedden. Wentelbedden. Dubbele divanbedden (te gebruiken als lits-jumeaux). Slaapkamer ameublementen zowel in één als twee pers. 2 pers. bedden 39, 2 pers. kapokbedden 89,-. Polyethermatrassen. Schuimrubber matr. Zuiver wollen 2 pers. dekens 29,95. 1 pers. dekens 14,95. Zwaar verchroomde kinderstoelen 39,95. Boxen 24,95. Wandelwagentjes vanaf 19,95. vanaf 129, Denkt U aan onze gratis spaarzegels? Koopt voordelig, koopt in het TEXTIELHUIS f Onze sortering luxe koekjes en gebakjes hebben wij uit gebreid met enkele zeer apar te soorten met zeer fijne vul lingen. Een succes voor iede re gastvrouw. DEZE WEEK: MOORKOPJES, zeer licht, 250 gram 1,35 NOUGATGLACE, een heerlijk chocolaadje, 250 gram 1, HOOFDSTRAAT 21 Telefoon 2136 Enthousiast roept Iedereen «a,gebak van RUIME SORTERING IN Klaas Katerstraat 5 - Veenendaal Ook Uw adres voor een grote keuze in BANKSTELLEN - EETKAMERS - BERGMEUBELS e.d. IN ONZE MODERNE GARAGE-AFDELING HEBBEN WIJ PLAATS VOOR: VOOR DIESELS OF v.w. Geboden wordt: B Zeer prettige werkkring B Goede beloning Vrije werkkleding en bewassing B Vrije opname pensioenfonds B Vrij vervoer op onze lijndiensten Kerkewflk 87-93 Telefoon 2845 Veenendaal GEVRAAGD: Geboden wordt: B prettige werkkring in moderne omgeving. B goed salaris. B eventuele reiskosten vergoeding. Banketbakkerij M. van der Spek Herenstraat 38 Rhenen - Telef. 374 Voor een nieuw te vestigen Wol- en Textiel winkel in Veenendaal vragen wij Schriftelijke of mondelinge sollicitaties: Buurtlaan 42 W. - Veenendaal - Telefoon 2420 VRAAGT: in bezit van rijbewijzen B. C. E. Aanmelden: N.V. VAN GEND EN LOOS, Stationsplein 2 VEENENDAAL

De Vallei | 1962 | | pagina 4