HEMA Alleen in de HEMA Morgenavond interessant U.S.O.-eoncert Koning in Juliana School - Juliana van Stolberg School 1-1 VRC onder indruk van omstreden doelpunt verslagen Zaterdag a.s.Achtste Panter Volleyball Tournooi V. A. B. KIRPESTEIN SCHOOLVOETBAL 52 VESTIGINGEN R.K. Unitas klopte HDS in stevig duel 4-1 UW FILM FINALES 20.00 UUR IN GEBOUW ELTHETO Advendo verpletterde SVMM met 8-1 KORFBAL Arena I won met 10-3 ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook Oodt 2iekenfonds62den,!f Het Utrechts Stedelijk Orkest geeft morgenavond (donderdag) een concert in het Verenigingsgebouw aan de Ei- j kcntaan. Dirigent is Paul Hupperts en solist Ank van de Weyer-Van Cam- pen (harp). Het programma begint met de eerste symfonie C.gr.t. opus 21 van Ludwig van Beethoven. Deze kunstenaar vol tooide zijn eerste symfonie in de jaren 1799-1800. Het werk is opgedragen aan Baron van Swieten, werd 2 april 1800 voor het eerst uitgevoerd te Wenen en einde 1801 door Beethovens vriend Hoffmesiter in Leipzig uitgegeven. Het tweede programma-onderdeel is een concert voor harp en orkest van Lex van Delden. Deze compositie bevat drie delen. Een inleiding (Allegro) gaat aan het eigenlijke eerste deel (Allegret to) vooraf. Het tweede deel (een Noc turne) is in een samengestelde liedvorm VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE Jeugdweek van Geref. Jeugdraad Deze week houdt de plaatselijke Ge reformeerde Jeugdraad een speciale jeugdweek, bedoeld als opening van het nieuwe verenigingsseizoen. Zondagmorgen hield ds. Van Enk in de Petrakerk een preek over „Wat be tekent de kerk voor de jeugd nu", die 's avonds in gebouw 't Trefpunt nader werd besproken. Maandagavond namen veel jongeren van de clubs deel aan de lampegieters- avond-optocht, terwijl gisteravond een bijeenkomst werd gehouden van club leiders en leidsters, alsmede besturen van verenigingen en evangelisatie-com missies. Ds. Overduin hield een rede over „leiding geven". Voor de nog resterende dagen is er (vanavond) een fietspuzzeltocht gepland, terwijl de donderdagavond is bestemd voor de jeugd van zestien jaar en ouder. Om kwart over zes begint op het terrein van de v.v. S.V.P. een wedstrijd tussen Veenendaal-noord en Veenen- daal-zuid waarna een dropping wordt gehouden. Op zaterdag worden veld spelen gehouden. De ouderen worden in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan het weekeinde te Heukelum. PRIJZEN VOOR POLITIE- SPORTVERENINGING De Politie Sportvereniging Veenen daal heeft vorige week deelgenomen aan de landelijke viswedstrijd in Heem stede. De Veenendalers wisten hier de 2e korpsprijs in de wacht te slepen. Bij de personele wedstrijden werd de heer J. Visser derde en vierde de heer D. v. Wieringen. Bij de in Bussum ge- j houden volleybal-wedstrijden legden dej politiemannen beslag op de 4e prijs. Geen voorrang verleend Op de hoek Larikslaan-Coniferen- laan is zaterdagmiddag de bromfietser v. d. C. uit Veenendaal in botsing ge komen met de automobilist de R. uit Velzen. Het ongeval ontstond doordat de bromfietser geen voorrang verleen de. De bromfiets werd zwaar bescha- digd. Een gelijksoortig ongeval deed zich voor op de Kerke wijk waar de be stuurder van een bestelauto v. S. uit Scherpenzeel, die bij garage de Haas wilde inrijden, geen voorrang verleen de aan de bromfietser A. v. H. uit Veenendaal. Ook hier alleen materiële schade. Om vijf uur werd de wielrijdster W. W. uit Wageningen op diezelfde plaats door een auto gegrepen. Zij stak de Kerkewijk over om de Parallelweg in te rijden en lette hierbij niet op het overige verkeer. De naderende perso nenauto, bestuurd door B. uit Apel doorn, remde nog krachtig, doch kon een aanrijding niet voorkomen. Mevr. W. is per ambulance naar het zieken huis overgebracht, doch kon later naar huis vervoerd worden. Diploma-uitreiking Hollandia Trico-bedrijfsschool B(j Hollandia-Trico werden maandag j.l. de diploma's uitgereikt aan 22 ge slaagden van de cursus tricotnaaister 1961-1962. Hiertoe was een feestelijke bijeenkomst gearrangeerd in de be drijfskantine. In zijn openingswoord feliciteerde de personeelschef, de heer A. C. M. van en overhandigde de diploma's, verge zeld van een persoonlijk presentje, aan de leerlingen. Bijzonder dank werd gebracht aan mevr. M. Cornelisse-Lasee, de leidster van de school, en haar assistente, mej. E. van Zanten, voor alles wat zij voor de meisjes gedaan hebben. Verder werd dank gebracht aan alle medewerkers aan de cursus van wie speciaal genoemd werd mej. H. van Maanen. De leidsters kregen van de leerlingen bloemen aan geboden. De namen van de geslaagden zijn: Leny Klop, Riekje van de Pol, Joke van Kooten, Elly van Leeuwen, Janny Moesbergen, Corrie van de Poel, Gerry Viegen, Rietje Willemsen en Truus Hoogendoorn uit Veenendaal; Jans van de Berg, Willy van Mourik, Willy Na gel en Nelly Wildeman uit Eist; Julie van Ravenswaay, Lies van Remmer den, Henny Swagers, Ria terv Haar, Corrie Pleyler, Janny Verwoert en Gerry van Laar uit Rhenen en Gerry Overeem uit Renswoude. MAN LIET VROUW IN V'JVER VALLEN VALlti VAN WSEpT. geschreven die wordt onderbroken door een Mars, waarin behalve het solo instrument uitsluitend blazers optreden. Het slotdeel is een lichtvoetige wals. Na de pauze volgt de Zesde Sympho- nie C.gr.t. van Frans Schubert. Deze symfonie staat wat tijdsduur en instru mentatie betreft geheel in de ban van de door Schubert zozeer vereerde mees ters Haydn en Mozart, wier werken hij tijdens zijn opleidingstijd als orkestlid had leren kennen. BOTSING IN MIDDELBUURT Op de Middelbuurtseweg ter hoogte van de Kampjesweg is zondagmiddag de bromfietser v. d. B. uit Rhenen in bot sing gekomen met een motor, bestuurd door V. S. uit Dodewaard. De bromfietser verkeerde in de veronderstelling dat er een bromfiets naderde inplaats van een motor en in dat geval zou hij voorrang hbben gehad. De motor werd zwaar be schadigd. DUIVEN-NIEUWS E.V.P.V. De Luchtreiziger. Uitslag van St. Ghislain H. op 16-9- 62. In concours 91 duiven. Los 8.10 uur. De uitslag werd: G. Fasse 1-2-14; H. Beyk 3-11-15; W. J. v. Dam 4; H. v. Kooten 5-6-17; F. Spies 7; H» de Vos 8-9-12; R. J. v. Kooten 10; A. v. Barneveld 16; A. Slotboom 18. De storm, die woensdag j.l. over Veenendaal woedde, bleek niet in staat de geestdrift van de beide ploegen, die in 't strijdperk traden voor de zozeer be geerde beker, teniet te doen. Van de zeven wedstrijden, die in deze serie ge speeld werden, was deze zeer zeker de meest aantrekkelijke. Het feit, dat deze laatste wedstrijd de beslissing moest brengen, droeg ertoe bij, dat de jeugdige spelers met veel vuur om kwart over vier de bal aan 't rollen brachten. De Juliana van Stolbergschool won de toss en verkoos de eerste helft met de wind in de rug te spelen. Deze eer ste helft speelde zich af voor het doel van de koningin Julana School. De aan vallen golfden telkens op de doelver- dediger af. De verdediging hield echter het hoofd koel en het doel schoon tot enkele minuten voor de rust een on houdbare kogel, voortgestuwd door de wind, in het doel verdween. De 1-0 achterstand, waarmee de ko ningin Juliana School na rust in 't veld verscheen, had aan hun vechtlust geen afbreuk gedaan. Ze trokken fris van leer en gesteund door felle rukwinden, wisten ze de Juliana van Stolberg-ver dedigers reeds vrij spoedig in 't nauw te brengen. Eén van deze aanvallen resulteerde in een doelpunt voor de koningin Juli- ane School en een geblesseerde keeper STEVIGE BORDEN die tegen een stootje kunnen, diepe, platte en dessert, per stuk van de tegenpartij. Wie uit het laatste mocht concluderen, dat het een ruwe wedstrijd geweest is, slaat de plank volkomen mis. Deze wedstrijd, die in een 1-1 gelijkspel eindigde, is in een zéér sportieve sfeer gespeeld. De heer Visser, hoofd der Juliana van Stolberg School, reikte de beker uit, die door dr. Thoomes, hoofd der koningin Juliana School, beschikbaar gesteld was. Hij dankte bij deze gele- geheid tevens de heren Riedstra en van Wendel de Joode, die de organisatie van dit sportieve evenement op zich namen. In een vooral door de gasten vrij fors gespeelde voetbalwedstrijd heeft RK Uni tas twee winstpunten behaald op de hek- kesluiter HDS uit Leersum via een 4-1 overwinning, die volkomen verdiend was. Hadden de Unitasspelers zuiverder ge richt met hun schoten dan was een de bacle de HDS ploeg niet bespaard geble ven. Door Selhorst via een kopbal kwam Unitas op 1-0 na een kwartier spelen. Een voorzet van links werd voorts' door rechtsbuiten Martina in het doel ge schoten. 2-0. Na rust wist midvoor H. van Leeuwen de stand naar 3-0 te schieten. HDS ging nu veel forser spelen en wilde persé ook een goal maken hetgeen niet gelukte. Midvoor van Leeuwen kwam nog drie maal in goede schietpositie, maar miste met zijn schot. De naar voren getrokken halfspeler Romeyn wist daarna Unitas op 4-0 te brengen. Kort voor tijd redde de Leer- sumse linksbinnen de eer voor HDS. VANDAAG GEBRACHT MORGEN KLAAR fCtO Hoofdstraat 84 Veenendaal VRC heeft zaterdag in de wedstrijd tegen Be Quick '28 uit Zwolle weer weinig geluk gehad. Het spel van VRC werd in hoge mate beïnvloed door een vreemde beslissing van de scheidsrech ter, waardoor VRC al na tien minuten tegen een achterstand opkeek. Men speelde toen te verward verder en kort voor tijd kreeg men de genadeslag door een tweede treffer "-'an Zivolse club. 0-2 voor Be Quick. Na wal schermutselingen voor beide doelen kwam na tien minuten dan het kritieke moment van de wedstrijd. Be Quick mocht een vrije trap nemen en VRC stelde een muurtje op. Rechtsbin nen Schippers schoot maar moest over nemen omdat de arbiter nog niet had gefloten. Weer een hard schot dat door Rebergen van richting werd veranderd en Cornelissen wierp zich in volle leng te op de doellijn om het schot te stop pen. Hij stopte de bal een paar centi meter voor de fatale doellijn, die sterk was getekend. Arbiter Boender wees echter naar het midden en gaf een doel punt, omdat hij meende dat Cornelissen de bal achter de lijn had gestopt. Men protesteerde, maar arbiter Boender wuifde de bezwaren af. Zelfs Be Quick was verwonderd over deze vreemde be slissing, in ieder geval 0-1. Be Quick speelde iets sneller dan VRC, maar kon geen echte doelpunten laten noteren. Direct na de rust wilde VRC stevig doorstoten. Vooral midvoor Hartog was bewegelijk. Hij had echter een zeer goede bewaker in spil Logt, die als linkshalf in het Nederlandse zaterdag elftal speelt. Toch was de manier waar op Logt de VRC-midvoor mangelde niet correct en terwijl ieder arbiter Boender aanzag of hij een strafschop zou geven, bleef deze ook uit. Tweemaal schoten Hartog en Rebergen nog tegen de lat. Het wilde niet lukken. Daarna zag de scheidsrechter echter ook een handsge- val van C. Rebergen over het hoofd en zo speelde deze wat verwarde wedstrijd verder. VRC kon zich niet meer uit de depx-essie werken van de ongelukkige gescoorde goal en Be Quick had in Logt een te bekwame verdediger. Vijf minu ten voor het einde schoot linksbinnen Wink (ex-PEC), die naar i-echts was af gezwenkt de bal tussen de VRC'ers door via de staander in de touwen en hier mede was het pleit voor de onfortuin lijke VRC-ploeg beslecht (0-2). tkzei ."Loop een5 een/aevtsrApje alhteax'AAilts Zaterdag 22 september zal de plaatselijke volleyballvereniging VC Veenendaal voor de achtste maal het „Panter Volleyball Tournooi" organiseren. Dit tournooi is de eerste activiteit van VCV en dient als propaganda voor de attractieve vol- leyballsport, als wapenschouw vlak voor de nieuwe competitie. De prijzen voor dit tournooi - zeer fraaie bekers - werden de vereniging aangeboden door de directie der Panter Sigarenfabrieken N.V. Dit tournooi heeft - ondanks haar betrekkelijke jeugd - al een goede re putatie. Ieder jaar weer kost het de organisatoren niet de geringste moeite uitstekende teams naar Veenendaal te krijgen. In de damesafdeling komen uit: twee hoofdklassers n.l. naast VC Veenendaal het sterke Organon uit Oss, en vier overgangsklassers te weten Spirit uit Amersfoort, Unitas uit Doorn en last but not least Professorenwijk uit Lei den. Hoewel uiteraard de beide hoofd klasseteams favoriet zijn voor de bei de finaleplaatsen, zijn de krachtsver schillen niet zo groot, dat verrassingen uitgesloten zijn. In de herenafdeling komt een zeer gemengd gezelschap binnen de witte lijnen. In de voorwedstrijden zullen de tweede klassers uit Doorn en de re serves van VC Veenendaal hun tech nisch manco niet kunnen compenseren. De kwaliteit van de andere deelnemers staat er echter borg voor, dat er van VC VEENENDAAL SPEELDE UITSTEKEND IN EINDHOVEN Lauweren waren voor de VCV-heren niet weggelegd in het tournooi, dat de Eindhovense vereniging Madjoe j.l. za terdag organiseerde. Van de vier ge speelde wedstrijden gingen er drie ver loren. De wijze waarop de VCV-ers zich echter teweerstelden tegen deze teams, die alle in de hoofdklasse uitkomen, was hartverwarmend. Steeds wisten de VCV-ers hun tegenstanders een set af te nemen, terwijl de organisatoren zelfs de volle winst aan de Veenendalers moesten laten. Winnaar werd tenslotte de kampioen van Noord-Brabant: PSV, terwijl de Arnhemse hoofdklasser EAVV als tweede eindigde. spel van hoge kwaliteit te genieten zal zijn. Het in de zuidelijke hoofdklasse spelende Organon uit Oss, de Amers- foortse overgangsklasser Spirit en de eersteklassers SVV uit Utrecht en VC Veenendaal ontlopen elkaar - ondanks het papieren klasseverschil - weinig in kracht. De kansen zijn derhalve groot, dat VC Veenendaal zowel bij de dames als de heren kans zal zien de finales te bereiken. In die finales welke om 8 uur in gebouw Eltheto beginnen, kun nen beide teams dan proberen de fraaie prestaties van vorig jaar te herhalen: beide Panter-trofeeën bleven toen in Veenendaal. Advendo te Ederv;een heeft het pas op gerichte elftal van JV-MM uit Maarn geen enkele illusie gelaten. Met 8-1 trokken de Ederveners aan het langste voetbaleind. Bijkans alle Ederveense aanvallers wa ren in het schuttersfeest betrokken. Bij de rust had de thuisclub reeds een 3-0 voorsprong. Dit ploegje van SVMM dat reeds nederlagen leed van 8-0, 7-1 en thans weer 8-1 zal nog de nodige routine moeten opdoen. Het was voor Advendo dat bovendien nog twee invallers telde een zeer gemakkelijke voetbalmiddag, want de tegenstand was te pover. Het eerste twaalftal van de Rhenense korfbalclub Arena heeft SKF 3 uit Vee nendaal een 10-3 nederlaag toegebracht. Ook enkele dames hadden ditmaal een aandeel in de vele doelpunten, die wer den gescoord door Dini ten Braak, San- nie Burlage, Joh. Baars, Nico ter Burg, E. Komduur, De Boer en Joop Moret. De adspiranten A speelden uit tegen Hemur Enge in Amerongen en verloren daar met 2-1. Zaterdag gaat Arena 1 op bezoek in Austerlitz. Eind deze maand komt ook het tweede twaalftal van Arena-Rhenen in de competitie, in dezelfde afdeling als het eerste. Op 29 september vindt een thuiswedstrijd plaats waarbij beide ploe gen tegen elkaar in het veld komen. KERKEWIJK 17 VEENENDAAL TEL.3313 Op het terrein van de heer H. Vermeu len in Renswoude is gisteren een fok- veedag gehouden, uitgaande van de plaatselijke Fok- eri Controlevereniging. In een aparte ring vond de keuring plaats van kalveren door leerlingen van de Chr. lagere Landbouwschool Scher penzeel (zie foto). t)e uitslagen van de fokveedag volgen in onze editie van a.s vrijdag. LEDEN DER STATEN GENERAAL, Aan het einde van het afgesloten parlemen taire jaar zijn met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea ingrijpende beslissingen ge nomen; ingrijpend voor ons Koninkrijk, ingrij pend ook voor de Papoea's, die een eigen plaats in onze belangstelling hebben verworven. In eer bied gedenken wij allen, die in de vervulling van hun plicht het offer van hun leven brachten. Met erkentelijkheid maakt de Regering melding van de plichtsbetrachting en toewijding van hen, die in Nieuw-Guinea onder moeilijke omstandigheden hun taak verricht hebben. De Regering hoopt, dat de toekomst der Papoea's waarvoor de Verenigde Naties verantwoordelijk heid hebben aanvaard, voorspoedig zal zijn. Niet naar het verleden maar naar de toekomst moet onze blik gericht zijn. Belangrijke internationale ontwikkelingen eisen onze aandacht op. De ster ke onderlinge afhankelijkheid der volken vindt uitdrukking in vele vormen van internationale sa menwerking, waarbij ook ons land in toenemende mate wordt betrokken. Grote waarde hecht de Regering aan de programma's van de Verenigde Naties voor gemeenschappelijke hulpverlening aan landen waar de welvaartsontwikkeling achterblijft. Zij wil naar vermogen bijdragen tot de economi sche en maatschappelijke ontwikkeling van deze gebieden. De noodzaak voor het Westen, om een krachtige staat van militaire verdediging te handhaven en zich daarvoor aanzienlijke offers te getroosten, blijft helaas onverminderd bestaan. De politieke en militaire samenwerking in het Atlantisch Bond genootschap acht de Regering daarom voor ons land van het grootste belang. Even belangrijk acht zij een uitbreiding en verdieping van deze samen werking op economisch gebieddaardoor zal een evenwichtige economische groei niet slechts in Europa, maar in de vrije wereld in haar geheel bevorderd worden. De uitvoering van de verdragen betreffende de Europese Gemeenschappen blijft alle inspanning vergen. De grondslagen van deze verdragen mo gen niet worden aangetast. Van groot belang acht de Regering het, dat vooral het Verenigd Konink rijk maar ook andere staten zullen toetreden tot deze gemeenschappen en dat met daarvoor in aanmerking komende landen, die niet een volledig lidmaatschap kunnen aangaan, associatie-overeen komsten worden gesloten. De politieke samenwer king zal naar de mening der Regering zoveel mo gelijk moeten aansluiten op de bestaande vormen van samenwerking. De resultaten van de onder handelingen over het toetreden van het Verenigd Koninkrijk tot de Europese Gemeenschappen zui len van grote invloed zijn op het bereiken van overeenstemming tussen alle betrokken Rege ringen over de hoofdlijnen van een toekomstige politieke unie. De samenwerking in de Benelux is op economisch en politiek gebied wederom zeer waardevol ge bleken. Met de meeste landen buiten Europa on derhoudt de Regering eveneens vriendschappelijke betrekkingen. Voor wat betreft de verhouding met Indonesië staat zij geheel open voor een verbe tering. De Regering vermeldt gaarne de vele goede be trekkingen tussen de drie landen van ons Konink rijk. Gezien de inspanning, die Suriname en de Nederlandse Antillen zich getroosten voor hun economische en sociale ontwikkeling, stemt het tot verheugenis, dat de associatie met de Europese Economische Gemeenschap voor Suriname tot stand kwam. Verwacht mag worden, dat ook de associatie van de Nederlandse Antillen binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. De economische bedrijvigheid in ons land hand haaft zich nog steeds op hoog niveau. Het groei tempo van de produktie is de laatste jaren even wel enigermate vertraagd door het bereiken van de capaciteitsgrenzen, waarbij de verkorting van de arbeidstijd een belangrijke rol heeft gespeeld. De toestand van volledige bezetting van het pro- duktie-apparaat, minimale werkloosheid en een geleidelijke toeneming van de welvaart zijn ver heugend, temeer daar overbesteding ditmaal kon worden vermeden. Waakzaamheid blijft echter vereist voor de hand having van het evenwicht tussen middelen en be stedingen. Het betalingsbalanssaldo op lopende rekening, hoewel nog steeds positief, zal dit jaar waarschijnlijk enigszins beneden het bedrag lig gen, dat structureel noodzakelijk wordt geacht. Het prijsniveau, dat tot nu toe een betrekkelijke stabiliteit heeft vertoond, staat onder een toene mende druk. De Rijksbegroting, die U heden wordt aangeboden, voldoet aan de richtlijnen, die de Regering enige jaren geleden heeft vast gesteld voor de begrotingsontwikkeling op lan gere termijn. Het tekort is groter dan voor 1962 was geraamd. Dit houdt verband met het feit dat de opbrengsten van de belastingen beneden de ramingen blijven. Voor de dekking van het tekort zullen naar verwachting voldoende langlopende financieringsmogelijkheden ter beschikking staan. Ook voor de particuliere bestedingen blijft be perking van de toeneming noodzakelijk. In dit verband moet de stijging van de arbeidskosten, die voortvloeit uit het verschil tussen loon- en produktiviteitsstijging, genoemd worden. De ont wikkeling heeft geleid tot een op zichzelf ver heugende verschuiving ten gunste van de inko mens der loontrekkenden. Een verdere stijging van de arbeidskosten zal echter onvermijdelijk prijs stijging en verzwakking van de Nederlandse con currentiepositie ten gevolge hebben; op den duur kan de werkgelegenheid hierdoor in gevaar ko men. De Regering heeft hierin aanleiding gevon den met de Stichting van de Arbeid in overleg te treden. Zij zal aan de Sociaal-Economische Raad advies vragen over de begrenzing van de stijging der loonkosten in 1962. De zorg voor de beheer sing van de conjunctuur mag de aandacht niet van de structurele problemen afleiden. Een krachtige groei van onze volkshuishouding alsmede de in ternationale concurrentie vereisen versterking van onze economische structuur. In de Achtste Indus- trialisatienota, die U in de loop van het zittings jaar zal bereiken, wordt hierop nader ingegaan. De resultaten van het kernenergie- en het ruimte- on- onderzoek, alsmede de aardgasvondsten in het Noorden des lands, zullen voor de genoemde ver sterking van onze economische structuur een wel kome bijdrage zijn. De Regering is verheugd, dat het met Uw medewerking mogelijk is gebleken in het afgelopen jaar een aantal sociale verbe teringen tot stand te brengen. Wanneer de ont- werp-interimregeling voor invaliditeitsrentetrek- kers, die ertoe strekt een belangrijke verbetering in de positie van deze groep te brengen, door U zal zijn aanvaard, zullen vele vraagstukken, waar voor de Regering zich in haar sociaal beleid op korte termijn gesteld zag, tot oplossing zijn gebracht. Intussen blijven ook, op langere termijn gezien belangrijke sociale vraagstukken de aandacht op eisen. De Regering denkt hierbij aan de definitie ve vorm der oudedagsverzekering, de definitieve sociale voorziening voor gehandicapten en een re geling voor de dekking van zware geneeskundige risico's. Zij heeft deze problemen in onderling verband voorgelegd aan de Sociaal-Economische Raaddaarbij is de vraag gesteld welke prioriteits bepaling wenselijk is, rekening houdende met wat overigens in onze economie verwezenlijkt moet worden. Tot de genoemde belangrijke vraagstuk ken behoort ook de wijze van loonvorming. De Regering heeft het desbetreffende advies van de Sociaal-Economische Raad in overweging geno men. Zij onderzoekt, in hoeverre het met hand having van haar eigen verantwoordelijkheid mo gelijk is, het georganiseerde bedrijfsleven een be ter passende verantwoordelijkheid bij de loon vorming te geven. Voor de landbouw is van grote betekenis, dat de gemeenschappelijke Europese markt op agrarisch gebied gestalte krijgt. Daardoor openen zich nieuwe vooruitzichten, al wordt ook de concur rentie verzwaard. Het agrarisch bedrijfsleven staat thans voor de taak, verhoging van produktiviteit en kwaliteit te brengen. De Regering zal dit stre ven krachtig steunen o.a. door verbetering van de produktie-omstandigiieden. Ook in de zeevis serij voltrekken zich veranderingen, die op lange re termijn gezien van betekenis zijn; o.a. nemen de mogelijkheden tot deelneming aan de verre- visserij toe. De woningvoorziening, die voor vele gezinnen nog grote problemen schept, blijft een on derwerp van voortdurende zorg. De snelle groei der bevolking en de noodzaak tot vervanging van krotwoningen doen de behoefte aan woonruimte groot blijven. Daarom moet ook voor 1963 reke ning worden gehouden met het in aanbouw nemen van 90.000 woningen. De verhouding van de bouwkosten tot het inkomen van de meeste wo ningzoekenden is zodanig, dat het Rijk in de mees te gevallen financiële steun zal moeten blijven verlenen. De woningbouw zal beslag leggen op meer dan de helft van de aanwezige bouwcapaci teit. Aangezien ook de behoefte aan andere ge bouwen onverminderd blijft bestaan, zal ook in 1963 een stringent goedkeuringsbeleid noodzake lijk blijven. Het beleid van de Regering blijft niet alleen gericht op het scheppen van betere moge lijkheden voor ieder materiële welzijn, maar ook op een evenwichtige sociale opbouw van de maat schappij en op de bevordering van een zo ruim mogelijke spreiding van verantwoordelijkheid. Zo hebben de bezitsvorming, de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie en het zelfstandige midden- en kleinbedrijf haar onverminderde aandacht, het geen mede in de wetgevende arbeid in het komen de zittingsjaar tot uiting zal worden gebracht. De Regering blijft de zorg voor onderwijs, we tenschap en cultuur als een der belangrijkste on derdelen zien van haar beleid. Zij stelt voor, dit jaar wederom een groter deel van de rijksbegro ting te bestemmen voor scholing en vorming van onze jonge generatie en voor deelneming van steeds breder lagen van de bevolking aan uitingen van cultuur. De Regering houdt het oog gericht op de mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding en denkt hierbij speciaal aan voorzieningen op het gebied van de openluchtrecreatie, waaraan in ons dichtbevolkte land zo'n grote behoefte bestaat. De snelle ontwikkeling op velerlei gebied brengt in onze samenleving ingrijpende veranderingen te weeg. De Regering tracht waar nodig aan passing in het persoonlijk en gemeenschapsleven te bevorderen. Een omvangrijk wetgevend programma zult U ook komend zittingsjaar te behandelen krijgen: in de eerste plaats de reeds ingediende ontwerpen, zo als die voor de herziening van de algemene delen van de Burgerlijk Wetboek, de wet beroep admi nistratieve beschikkingen, de algemene bijstands wet, de ziekenfondswet, de kernenergiewet, de regeling van het voortgezet onderwijs en de in stelling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond, en voorts enkele belangrijke ontwerpen van wet op het gebied der belastingen. Daarnaast zullen U nog enkele nieuwe wetsont werpen bereiken, waaronder die ter herziening der Grondwet, de goedkeuring van twee interna tionale conventies inzake ruimte-onderzoek, de al gemene premiespaarwet en de vreemdelingenwet. Enkele beleidsnota's zullen U eveneens tot een gedachtenwisseling met de Regering aanleiding kunnen geven. Reeds ontving U o.a. een nota over de reclametelevisie, over het in exploitatie nemen van de aardgasvondsten en over hulp aan minder ontwikkelde gebieden. Heden bereikt U een nota over het toerisme in Nederland. Van jaar op jaar vereist de behandeling der be groting meer tijd en aandacht van de Staten- Ge neraal- en de Regering. Daardoor dreigen andere werkzaamheden verdrongen te worden. De Re gering volgt daarom met veel belangstelling de gedachtenvorm en de experimenten in Uw mid den, om tot een verbetering van de werkzaamhe den der Kamers te komen. De Regering zal het initiatief nemen voor een nationale herdenking van de herrijzenis van onze Staat in 1813. Een comité zal worden opgericht, dat onder voorzitterschap van onze dochter Bea trix zal staan. De Regering verwacht, dat in plaat selijke en verenigingsverbanden daarbij aanslui tende initiatieven zullen worden ontwikkeld. In het komende zittingsjaar wordt van U weer veel werk en inspanning vereist. Moge het U ge geven zijn in onderling goede verstandhouding en in samenwerking met de Regering vruchtbaar werkzaam te wezen ten nutte van ons land en ons Koninkrijk. Met de bede, dat Gods zegen op U en Uw werk moge rusten, verklaar ik thans de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. 18 september 1962

De Vallei | 1962 | | pagina 2