PAUK pit £*AArST0H Spectaculair treffen tussen Dovo en Quik Boys verwacht Dovo - Quick Boys PIET STAM Binnenkort praten en zien tegelijk Burgerlijke stand KERKDIENSTEN 0 DE RIVIER SPORTPBOGBAMMA: Is opvoeden een kunst of een gave? autorijden is niet moeilijk DINSDAGKOOPJES VULPEN 0.79 NEST PLASTIC SCHALEN KOP EN SCHOTEL RENSWOUDE MARKTBERICHTEN VIA VISIEFOON P.T.T. speelt toekomstmuziek Ingekomen en vertrokken ZONDAGDIENST V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Een mins is op z'n eige veurdeel uit. Da's heelegaar niks onbehoorliks, want iedereen reekent van neture op z'n eige an. Ik bedoel niet, dat iedereen een egewist zou zijn. Nee, dat gelukkig niet. Mar ik zie et meer in et eekenoomische vlak. D'r mag dur es hier en daar ééntjie tusse deur loope, die om de een of an dere reede een bepaalde persoon wat wil gunne en dan niet meteen op de prijs let. Dat gebeurt wel es. Dat ken in een femilierelasie zijn geleege of weet ik wat. Mar de deursnee-mins geeft gien stuiver meer uit dan nodig is veur een bepaald iets om et te krijge. Ik heb dit veurwoordjie effe gehauwe om wat te vertelle. Driek kwam van de week een bietjie angebrand thuis bij de Jop-den-Droprol vandaan, 't Was rustig gewist in de winkel en ze had een poossie mit de vrouw van Jop staan te prate. Af fijn van et een komt et an der en ze ware over kleere begonne. Daarop had de vrouw van Jop Driek dur nijje wintermantel late zien, die ze in Aarem gekocht had. Een prachtige mantel, daar niet van, kwam Driek thuis, mar waar hale zukke minse in vreedesnaam et lef vandaan om buite et Veen te koope? Daar was Driek zwaar gebelgd over. Ze zouwe je kwaad an kijke, as ie bij een ander een bussie peeper ging koope, aldus Driek, en zelfDriek zag dur een groot kwaad in. En ik niet. Ik zee al teuge dur dat iedereen toch vrij is te gaan en te staan waar die wil, mar ze wou daar in et geval van Jop z'n vrouw dur mantel niet van weete. Ik begreep uit dur rid- deneering, dat die heevigst over de schreef gegaan was. En as dat mins nou hier gien keus heb gehad? vroeg ik an Driek. Mar daar wou ze heelegaar niet van weete. Keus genogt, zee ze en dan durbij, dan hoeft ze nog niet weg te loope. Alleenig mar omdat zij et ok hier mot verdiene. Ik vin dat veur mijn een auwerwets standpunt. Et wurdt hier en daar in et Veen nog wel meer an gehonge, mar je mot de minse vrij late in die dinge. Da's één van de rechte van de Mins. Wat anderst is et as we as gemeen- schup wat koope. Netuurlik, dan kom- me dur ok allerlei bijzake om de hoek kijke. Je ken bevurbeld moeilijk ver- lange, dat alle huize persé deur een Veense anneemer gezet wurde. Daar speule veul meer zake een rol bij. Mar ik bedoel de gevalle as et etzelfde blijft. En dan mot ik in eene weer denke an die broodjies veur de auwe van dage. Die ware, zoas ik geleeze heb, niet dur de Veense bakkers geleeverd. Een tik- kie vremd, mar ik onthauw me van kommetaar omdat ik dur et fijne niet van weet. Ik weet niet van et hoe en et waarom. Mar ik zou toch wel wille zegge: loop in de eerste plaats onze plaatsgenoote niet veurbij. Affijn, de bakkers hebbe dur eige van de kant van de gesneeje koek late zien. Ze bin niet mit ingezonde stukke an komme drave, mar ze gave alle oudjies een stuk of wat beschuite. Niet om rik- klame te make zoas dur geschreeve wier, heb ik later gehoord, mar zuiver om de zaak effies op een fijne menier an de man te brenge. Ok een bewijs, dat die Veense bak kers et op dat punt goed eens ware. Misschien komt de seneering nou ok wel gauw. Wout Blauwkous. P.S. Ik lees in De Vallei, dat de Mopavi (an die naam mot ik effe wenne; ik denk elkes keer dat dur één of ander wild beest in een dierentuin mee be doeld wurdt), mar dat daargelaate, ik lees, dat die febriek mit de preduktie begonne is in een gebouw mit onder andere geluidloze piefons. Nou, ok namens Driek ken ik berichte, dat wij die al jare hebbe en dat bij de meeste minse, waar wij zoo in de loop van de jare in huis gewist bin, de piefons nogal weinig geluid make. Wout. Steeds verder schrijdt deze alweer spannende voetbalcompetitie. Voor enkele clubs in ons rayon openen zich fraaie perspectieven, voor anderen was het begin stroef en moeilijk. In 't komende weekend staan er weer topduels te wachten. Van zeer groot belang is zaterdag de wedstrijd Dovo tegen landskampioen Quick Boys uit Katwijk. Voorts zijn de wedstrijden van DVSA, Musketiers, Kulan, en NSVS van belang omdat al deze clubs nog geen enkel puntje kwijtraakten. De grote supportersaanhang van DOVO heeft deze week maar een gedachte. Zou DOVO, dat zo fraai in opmars is, er za terdag a.s. ook in slagen de topploeg uit het Nederlandse zaterdagvoetbal het Kat- wijkse Quick Boys aan de zegekar te binden? De tegenstander van DOVO slaagde er zelfs deze zomer in om Ere divisieclubs als Fortuna '54 en Blauw Wit kansloos te verslaan. Samen met DOVO behoort ook Quick Boys tot het leiders- peleton in de prille competitie. DOVO met haar jonge en kundige voorhoede, waarin fel geschoten wordt en haar defensie waarin zeer weinig gaten vallen, kan za terdag ervoor zorgen geheel alleen de lei ding te nemen in die sterke 2e klas DOVO weet dat Quick Boys geen zacht eintje zal zijn, de club speelt technisch zeer knap, maar we vernamen dat ook de Katwijkers er niet geheel gerust op zijn, getuige de goede overwinningen van DOVO de laatste weken. In ieder geval staat zaterdag op het DOVO veld de wedstrijd van het seizoen op de toe schouwers te wachten. Als Veenendalers hopen we natuurlijk dat DOVO ook de ze goede club in het Panhuisgras zal la ten sneuvelen. Veenendaal speelt zondag ook thuis te gen het elftal van Woerden. Van harte hopen wij dat bij Woerden de victorie begint. Dat de geel-blauwen zich gron dig herstellen van het falen in de twee eerste wedstrijden. Als de defensie in de beginfase van de strijd gesloten blijft is er al een winstpunt. Men hoede zich voor overrompeling. Kalm de aanvallen van de tegenstander benaderen en afwimpelen is eerste eis. Veenendaal kon het vorig seizoen toch ook, waarom dan nu die in zinking. Het moet weer mogelijk zijn om door volhouden de winstpunten, die zo nodig zijn te behalen. Toe Veenendaal zet zondag uw supporters weer als vanouds in vuur en vlam en laat Woerden met een nederlaag huiswaarts gaan. ■B- GVVV heeft zaterdag een vrije voetbal dag en kan de krachten sparen voor de volgende moeilijke duels die nog komen. VRC gaat in Oldebroek Owios bekam pen. VRC kampt met pech en tegenslagen. Owios gaat het ook niet voor de wind dus is de strijd geheel open. Ook VRC veel succes toegewenst in Oldebroek want dat ene puntje dat VRC tot nu toe vergaarde moet met meerdere worden aangevuld. RK Unitas, dat zondag de eerste winst binnenhaalde kan zondag op eigen ter rein weer een kleine overwinning boeken op Achterveld, maar de Unitasmannen moeten beseffen dat Achterveld beslist meer kwaliteiten bezit dan de tegenstan der van zondag j.l. Merino's dat er goed inkomt, gaat za terdag naar NSC in Nijkerk. Een stevige A.S. ZATERDAG TERREIN PANHUIS AANVANG 4.15 UUR ploeg met fors spel. Merino's in haar nor male vorm start als favoriet. Sportver. Panter is nog geheel punt loos en nog lang niet in vorm. Of Panter zaterdag op eigen veld de weg naar herstel zal zetten nu het leidende SDVB uit Barneveld op bezoek komt valt te betwijfelen. Winst voor de gasten vrijwel zeker of zorgt Panter voor een verrassing? Kulan moet in Scherpenzeel tegen Val leivogels in het veld. Dit karweitje is door Kulan nog niet direct gefikst. Val leivogels heeft een snel, jong team en heeft evenals Kulan bepaalde plannen. Een gelijk spel is niet uitgesloten. NSVS loopt vrij gemakkelijk naar een grote zege in Maarn tegen SVMM dat in drie wedstrijden 23 tegengoals kreeg toe gemeten. ■8- Advendo uit Ederveen kan, mits men de zaak niet onderschat, winst boeken tegen Valkenheide in Maarsbergen. En dan Rhenus, dat zondag de draad weer kwijt was gaat nu naar de Dom stad om tegen het aloude Voorwaarts al daar te spelen. Een oude vereniging, ge baseerd op technisch voetbal. Het wordt weer moeilijk voor Rhenus, maar wie weet halen de groenwitten de punten verrassend binnen. Sportclub Rhenen, ook zonder verlies tot nu toe, speelt thuis tegen DVSA dat slechts eenmaal verloor. De winnaar doet voorlopig mee in de kop. We tippen de sportclub als thuisspelend elftal. DVSA van de zondagafdeling, krijgt aan de Burgwal Dorestad op bezoek Het moet mogelijk zijn om de vierde overwinning te behalen, waarmee DVSA zich dan als serieuse kandidaat zal opwerpen. Scherpenzeel wint waarschijnlijk van Oranje Wit, waardoor de toestand van de Elsterse ploeg er niet rooskleurig uitziet. Renswoude achten we niet veel kans te hébben tegen Maluka Muda, zeker niet nu men in De Biezen moet spelen. De Ambonezen wonnen zondag reeds met 5-0. We zien de Barnevelders weer winst be halen. ■fr Scherpenzeel (zaterdag) staat er zeer gunstig voor en kan in Doorn tegen DEV weer twee punten bij voegen waardoor men in de kop van de ranglijst blijft. Muskietiers, ook al voorbeeldig gestart, moet naar Amersfoort. Sova is lang niet meer de ploeg van vroeger, dus een nor maal spelend Musketiers wint de vierde wedstrijd. Voor een groot aantal leden van de N.C.V.B. afdeling Veenendaal sprak dinsdagavond de heer Sondorp uit Apeldoorn over bovenstaand onderwerp Spreker refereerde op eenvoudige en duidelijke wijze, zonder vak-technische woorden, zodat ieder het volgen kon. De voorbeelden, waarmee hij zijn be toog illustreerde, waren uit het dage lijks leven genomen en spraken voor zich. Door eerst de voeding van de kinde ren vroeger en nu (met al de consul tatiebureaus enz.) te vergelijken en daarna de opvoeding vroeger en nu (met de voorlichting in tijdschriften en boeken) kwam de spreker tot de con clusie: Opvoeden is een kunst EN een gave! (die in 't bijzonder de moeders hebben meegekregen). Na dit algemene gedeelte waar spre ker o.m. zei: „Opvoeden is het dragen van verantwoordelijkheid! We zijn ver antwoording verschuldigd, want onze kinderen zijn maar geleend", behan delde de heer Sondorp twee aspecten in de opvoeding. Eerst de leeftijd van 3, 4 en 5 jaar. (Deze kinderen zijn geen mensen in zakformaat, maar mensjes met een ge heel eigen leven en gedachtenwereld). Als wij deze kleuters niet begrijpen, niet met hen meeleven en meevoelen, richten we grote schade aan in de kin derziel. Dan de leeftijd van 13-14 jaar. (Een moeilijke leeftijd, maar we mogen nooit vergeten, dat juist deze groep onze steun en hulp zo dringend behoeft!) Dan juist doet ons voorbeeld zoveel. We moeten hen voorleven en zelf leesbare brieven zijn! Na de pauze kwamen tal van vragen waarop een goede bespreking volgde. Deze mooie en leerzame avond werd maar node, i.v.m. de tijd, gesloten. woord ió aan „ER ZIJN DRIE SOORTEN MEN SEN" zegt Piet Stam in zijn leuk ingerichte woning aan Zandvoort 7 in Amerongen, terwijl hij zijn thee roert. Hij merkt dat we hem een beetje vreemd aankijkendrie soorten, dat is iets nieuws, want tot nog toe leert iedereen dat er maar twee soorten mensen zijn In de branche van Piet Stam ech ter, onderscheidt men wel degelijk drie soorten. Oh pardon! we hebben u nog niet verteld wélke branche dat is. Nu Piet Stam is rijschool houder, één van de velen uit deze omgeving. Eenendertig jaar geleden werd hij in Alblasserdam geboren en zijn pleegouders die een enorme kwekerij bezitten, hadden hem op latere leeftijd voorbestemd als stu dent om daarna zijn carrière in de tuinbouwwereld op te bouwen. Dat Pieter Gerard, want zo heet hij officieel, helemaal niet tussen de druiven en bloemkool is terecht ge komen, vindt hij zelf vrij logisch. „Ik heb de tuinbouwschool door lopen, maar ik zat veel en veel liever op de vrachtwagen. Als ik maar auto's om me heen had, dan was er geen vuiltje aan de lucht Na zijn studenten tijd werd hij or donnans in het leger, leerde in Ame rongen de knappe mejuffrouw Re- bergen kennen, trouwde en woont nu al 17 jaar in het rustieke plaatsje aan de Rijn. Een jaar of zes geleden - voordien is hij ook nog vrachtwagenchauffeur geweest - begon hij met een Rij school. Een heel oud wagentje - „als ik een keer hard remde viel de pla muur er af" - was zijn eerste be- drijfsuitrusting, maar ondanks dat wist hij in de loop der jaren een steeds grotere klantenkring op te bouwen. Nu lest hij in een Mercedes en er moet er binnenkort een bij komen. XXX Maar om op dat oneven aantal soorten terug te komen: Piet Stam spreekt uit ervaring als hij zegt: „Ja, Prima school vul pen met eenvoudig pompsysteem voor jaren lang gebruik, nu slechts Nest van 3 verschillende plastic schalen in diverse keiuren, handig en onbreekbaar. Speciale prijs Moderne flinke kop en schotel in 6 verschillende pastelkleuren. Fraai glanzend glazuur, uitstekende kwaliteit. "1 OQ Extra koopje, 3 voor Alleen dinsdag 25 sept. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 SPECIAALZAAK SEDERT 35 JAAR RENSWOUDE AU8TERLITZ 1-1 Zondag J.l. epeelde Renswouda a«n thuiswedstrijd tegen Austerlitz. Direkt na de aftrap nam Renswoude de leiding door een hard schot van E. van Deelen. Mede dank zij uitstekend werk van doelman v. d. Kaa wist de thuisclub deze stand tot aan de rust toe te handhaven. Een kwar tier na de rust slaagde Austerlitz er in de gelijkmaker in het doel te deponeren. In het verdere verloop van de wedstrijd stelde Renswoud alle pogingen in het werk om een winstpunt te forceren, doch ze kwamen niet verder dan paal en lat. Wel gaf deze wedstrijd een aardige puntenverdeling voor beide partijen. SCHERPENZEEL Op de woensdag gehouden weekmarkt werden 975.000 stuks eieren aangevoerd. De prijs van kippeeieren varieerde van 10,25 tot 10,75 en die van henneeieren van 6,50 tot 9,50. Allen per 100 stuks. De handel was redelijk. Op de varkensmarkt werden 200 biggen aangevoerd waarvan de prijs varieerde van 46,tot 55,— per stuk. Handel vlot. NNP De PTT heeft onlangs wat tipjes van een sluier opgelicht en iets laten horen over de toekomstplannen, die binnen niet al te lange tijd moeten worden ge realiseerd. Als men dc PTT-ingenicurs mag geloven gaan er grootste dingen ge beuren. Dat cp twee plaatsen in Nederland proefnemingen z(jn begonnen met sto rings- en antennevrije draadtelevisie is wel bekend. Een ander vers uit de toekomst muziek van de PTT bezingt de „televisiefoon", de combinatie van televisie en te lefoon, waarbij men met elkaar kan praten terwijl men de partner bovendien kan zien. De verwezenlijking van dit oude droom beeld is technisch geen vraagstuk meer. In Amerika heeft men al op verschillende plaatsen dergelijke apparaten in werking gesteld. Het toverwoord, dat de deuren voor de „visiefoon" opent, is de coaxiaal- kabel. Een ontwikkeling van de laatste jaren in de kabeltechniek, waarbij het mogelijk wordt één en dezelfde kabel voor verschillende doeleinden te gebrui ken. Het klinkt allemaal erg technisch, maar het komt er op neer, dat men een zesbaanssnelweg heeft geconstrueerd, ter wijl men het vroeger met zandpaadjes moest doen. De PTT heeft van een groot Nederlands bedrijf al een aanvrage binnen gekregen voor een particuliere „visiefoon"-verbin- ding. Eigenlijk zou de naam „televisie foon" moeten zijn, wat dan in slecht Ne derlands vertaald zoiets als verzienspre- ker kan worden. Het lange woord ligt nogal ongemakkelijk op de tong, men spreekt daarom bij de PTT maar visie foon. Een woord, dat binnenkort net zo ingeburgerd zal geraken als bijvoorbeeld de telefoon. Naast particuliere verbin dingen wil de PTT in postkantoren open bare visiefooncellen opstellen. Zoiets zou natuurlijk pas echt zin krij gen als men een net kan aanleggen, zo als ook bij de telefoon het geval is. Maar de nodige investeringen kan de PTT niet opbrengen. Nu al kijkt men bij het ge wone men zou haast zeggen ouderwet se telefoonnet tegen een achterstand aan van 65 duizend aanvragen om een verbinding. De PTT heeft 120 miljoen gulden nodig om deze achterstand in te lopen. Zou het geld er zijn dan zit men nog met een tekort aan werkkrachten, dat een grootscheepse aanpak onmogelijk maakt. Daarbij groeit de vraag naar te lefoon steeds meer. Veranderde levensge woonten en maatschappelijke omstandig heden doen de vraag naar telefoonver bindingen sterk toenemen. In 1975 moet de PTT, zo verwacht dit bedrijf, alle zaken- percelen en de helft van alle particuliere woningen op het telefoonnet hebben aan gesloten. Nu al worden tweemaal zoveel telefoongesprekken gevoerd als brieven verzonden, in 1975 zal het driemaal zo veel zijn. Tegen die tijd moet het aantal centrales worden verdubbeld. De vraag is in hoeverre men bij de visiefoon gebruik kan maken van het telefoonnnet. Zoals bekend onderzoekt de PTT wegen om via straalverbindingen en coaxiaalkabels een drastische vernieuwing en uitbreiding tot stand te brengen. Maar de visiefoon is niet de enige klant, die wacht om van het telefoonverbindingsnet gebruik te maken. De PTT denkt ook aan andere toepassingsmogelijkheden van de coaxiale kabels, die immers door hun bre de frequentieband meer .verkeersvormen' kunnen verwerken. Dat het snel tot een visiefoonnet in Nederland zal komen wordt ook afge remd door de hoge kosten, die de ge bruikers zelf zullen moeten maken. De en Amsterdamse filialen een gesloten grote firma, die voor de Rotterdamse visiefooncirquit laat aanleggen zal de apparatuur zelf moeten betalen; de PTT zorgt alleen voor de verbindings kabel. De kabels van het telefoonnet kan de PTT, mits zij van het nieuwe coaxiale model zijn, ook gebruiken voor de draadtelevisie. Men kan er ook voor speciale groepen bijzondere pro gramma's langs verzorgen, zoals mu ziek voor fabrieken en werkplaatsen, plaatselijke sportuitzendingen en ge meenteraadsdiscussies. De mogelijkhe den zijn theoretisch eindeloos. Iets, waarin de PTT wel brood ziet, is het „meten op afstand" van de gas-, water- en electriciteitstellers. Alle meetapparaten in een gemeente kan men via de coaxiale kabels verbinden met een tamelijk eenvoudige registreer - centrale op het kantoor van de water leiding of het energiebedrijf. Deze re- gistreercentrale kan dan zodanig wor den geautomatiseerd, dat als een be paalde grens wordt overschreden auto matisch - via ponskaarten - rekeningen worden uitgeschreven. Dit zou een enorme arbeidsbesparing betekenen. In ziekenhuizen kan men op afstand tem peratuur en bloeddruk meten. Bij het huidige verpleegsterstekort een welko me hulp van de techniek. Vóór dergelijke ontwikkelingen in de praktijk worden gebracht moeten eerst heel wat jaren voorbereidend werk worden verricht. Niemand bij de PTT-directie zal durven zeggen, wan neer bepaalde mogelijkheden worden gerealiseerd. Veel hangt af van de vraag, die naar een vinding ontstaan. Zeker is, dat over een tiental jaren het begrip visiefoon even gewoon zal zijn als nu de telefoon. eerlijk, wij als rij-instructeurs ken nen drie soorten mensen. Ten eerste degenen die thuis al zo'n beetje ge prutst hebben. Ze hebben wel eens met een koppeling gemanoeuvreerd, ze hebben eens een keer een stuur vastgehouden en dat soort moet je eerst alles gaan afleren. De tweede categorie, dat zijn de mensen die helemaal nooit gereden hebben. Die kun je volgens de ver keerswet naar je hand stellen en van de grond af alles leren. Die zijn voor ons het gemakkelijkst. Soort nummero drie die komen niet zo heel veel voor hoormaar dat zijn de mensen die wel eens een ander voertuig hebben bereden, zo als een tractor of zo. En die moet je eerst goed öan hun verstand brengen dat een personenauto geen bulldozer is Instructeur Stam heeft met dit sing, staat als een paal boven water. Vooral als een instructeur te maken krijgt met rijbewijs-kandidaten die óf hypernerveus zijn óf bijvoorbeeld zeer traag van begrip. Piet Stam is ervan overtuigd dat autorijden niet moeilijk is. Als meest geschikte leeftijd noemt hij van 18 tot 35 jaar. „Zowel mannen als vrouwen", vragen we belangstellend. „Man en vrouw? Ach needat zijn fabeltjes nee, dat maakt geen enkel verschil. Vrouwen kunnen net zo goed of misschien nog wel beter rijden als mannen." Dat er steeds meer mensen een rijbewijs willen halen schrijft hij voornamelijk toe aan het streven om de weekeinden en vakanties goed koper te maken. „De mensen willen niet meer zo afhankelijk zijn. Ze willen zelf een auto huren en dan kunnen ze gaan en staan waar ze willen. Het percentage dat zelf een auto koopt is nog vrij gering." „Tja, autorijden is niet moeilijk", zegt Piet Stam, maar we hebben zo'n idee dat degenen die bezig zijn om werk enorm veel mensenkennis op gedaan. Hij weet de mensen op hun gemak te stellen, uitgaande van het principe: „Hoe je zelf behandeld wil worden, moet je de mensen behan delen." Dat zoiets voor een groot •deel te maken heeft met zelfbeheer- dat driedelige documentje te halen, er heel anders over denken Slechts tijdelijk, want als ze het rij bewijs eenmaal hebben en ze krijgen wat ervaring, dan kunnen ze zich het gestumper in het begin bijna niet meer voorstellen. De instructeur moet er om te be ginnen voor zorgen dat de cursist niet in paniek raakt. „Ze moeten zich op hun gemak voelen en dan is het ergste voorbij. Weet je wat zo vaak een foutieve gedachte is van de cursisten? - Ze zijn bang dat ik zal zeggen: hé denk eens een beetje om m'n auto. Maar dat is toch dom? Dan had ik geen rijschool moeten beginnen, waar of nieteen auto is voor mij hetzelfde als voor een timmerman een zaag't Is een stuk gereedschap." Het schakelen is voor de meeste mensen het moeilijkst en dan die zenuwen. „Za'k je eens een voor beeld geven?" vraagt Piet. „Ik heb een leerling gehad, nou die reed zo prima dat ik hem wel alleen naar Amsterdam had durven sturen. Komt'ie bij het examen en wat denk je? Man, hij kon niet eens meqr pra ten, zó zenuwachtig was hij. Hij reed maar zo tegen een vluchtheuvel Dat zijn natuurlijk omstandighe den die de instructeur zoveel moge lijk tracht te voorkomen, maar waaraan hij uiteindelijk niets kan doen. Overigens is het niet alleen de rijtechniek die de instructeur er moet „inpompen". Er wordt ook veel aandacht besteed aan de mentaliteit van de toekomstige weggebruiker. Tegen iemand die graag met gas-op- de-plank rijdt wordt gezegd: slechte chauffeurs hebben we genoeg maar we komen goeie tekort. Verder: blijf van de drank af als er gereden moet worden, rijdt nooit door na een on geluk en raak nooit in paniek. Maar zenuwen - ja, dat ligt aan de mensen zelf. „Zeventig procent van de mensen die zakken, komt al lemaal door de zenuwen. En waar om ze zo bang zijn? Ik weet het nietzegt Piet. „De examinato ren mogen niet soepel zijn, want dan wordt dat geen auto maar een wa pen waarmee de bestuurder zelf of andere mensen gedood kunnen wor den." Piet Stam krijgt het, zoals zoveel van zijn collega's, steeds drukker. Steeds meer mensen willen een rij bewijs hebben en het is al heel nor maal in het gezin Stam als vader 's morgens om acht uur de deur uit gaat en pas 's avonds om elf uur te rug komt. Alleen op zondag is het gezin samen, maar ja, geld verzoent de arbeid en tenslotte heeft Piet zelf de auto's boven de druiven verkozen! VEENENDAAL Geboren: Alln» Wilma d. v. K. S. de Vries en E. Vollema; Agnleta Aartje d. v. G. van Kooten en M. H. Nellestijn; Mar cel z. v. M. J. H. Verdilrmen en E. S. W. Frixen; Lubertus Marinus z. v. J. E. van Roekei en A. van Ginkel; René Johannes Henricus z. v. J. G. Radt en A. Veld huizen; Erik z. v. A. van Bruinessen en A. Hilgers; Ebba Christina d. v. W. S. van Eenennaam en J. Bults; Cornelia Martha d. v. J. van de Hoef en G. Peterman; Hendrik Johan z. v. D. van Manen en M. Rebergen; André z. v. A. Gerritsen en J. Albers (geboren te Rhenen). Ondertrouwd: D. de Rooi en E. van Nieuwamerongen; C. Scholten en J. G. van Manen; A. van de Weerdhof en M. Voorzee. Gehuwd: W. A. Reeling en A. J. van Kruistum; J. Vaarkamp en H. Hardeman; F. P. Heidingsfeld en W. R. de Gooijer Chr. J. Baars en J. Anbeek. Overleden: J. van den Berg, 76 jaar, weduwn. van: ,T. van Dijk; Willem Ro- sendaal, 68 jaar, echtg. van: J. Bruin (overl. te Utrecht). RIIENEN Geboren André z. v. A. Gerritsen en J. Albers, Veenendaal; Charles Evert z. v. W. J. Ruimveld en S. Schroder; Aal tje Arendina d. v. H. van Dijk en J. L. Verwoert; Huiberdina Alida Christina d. v. J. U. van den Brink en R. H. Ker seboom; Willem Lambertus z. v. K. Rui nemans en E. van de Scl^ur. Ondertrouwd: C. Fokker en T. van Hunnik; A. J. Eijkelboom en N. A. Run- ge. Gehuwd: J. Budding en T. van Omme ren; M. A. Haffmans en G. A. den Har- tigh. Overleden: Klaas Crum, 57 jaar echtg. van L. M. Sanders. DE KLOMP-EDERVEEN Geboren: Agnes A., d. v. E. A. van de Meene en J. G. F. Addink; Evert z. v. B. v. d. Kraats en G. G. v. d. Dikkenberg; Antonius z. v. J. A. Degenaar en D. Top. Ondertrouwd: Veenendaal: F. F. Ger- ritsz en H. Breeschoten. Getrouwd: K. Veenendaal en H. van Voorthuizen. AMERONGEN Geboren: Elisabeth d. v. M. J. van Prat- tenburg en L. Mac Gillavry; Geertruida d. v. H. van Garderen en C. S. Blom. Ondertrouwd: G. B. Scalzotto en P. C. Ravenhorst. Getrouwd: J. Barten en H. J. van den Dikkenberg; H. Kas en T. J. Bos. RENSWOUDE Geboren: Adrianus Theodorus z. v. J. A. Verdam en H. A. A. Kok; Theodorus Adrianus z. v. J. A. Verdam en H. A. A. Kok; Douwe Broer z. v. B. Dijkman en J. Roorda. SCHERPENZEEL Geboren: Everdina Berendina Johanna d. v. J. C. Methorst en T. van den Berg; Cornelia d. v. D. van Dijk en M. van San ten. Ondertrouwd: S. Blaauwendraad en C. M. van Setten. Gehuwd: J. v. d. Bovenkamp en R. H. Schoonhoven. Overleden: H. van den Broek. RHENEN Ingekomen personen: J. G. Vleer van 's-Gravenhage; J. P. Stokman gez. van Haarlemmerliede; H. A. C. Haaring van Ede; H. W. B. Heineman van Blaricum; G. van der Lippe van Kesteren; F. H. Kluvers gez. van Utrecht; C. van Wan- rooij g.m. Nouris van Heerlen. Vertrokken personen: B. C. H. Flem- ming naar Hilversum; S. W. A. Vogelaar naar Hekelingen; C. J. M. Bedijs naar Driebergen-Rijsenburg; A. Knol naar Lienden; W. A. Reeling naar Veenendaal. AMERONGEN Ingekomen personen: J. Meijer van Ned. Nieuw-Guinea; G. J. S. Meijer van Eind hoven; W. S. C. Jasperse van Wageningen. Vertrokken personen: A. C. van Leur- Jacobs gez. naar Veenendaal; J. von Söhsten-Krijgsman naar Hilversum; W. H. E. Schüsler-Tielman naar Apeldoorn; T. J. Kas-Bos naar Veenendaal; C. Th. H. M. Voermans naar Utrecht. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. E. A. C. Reydon, tel. 2134. Apotheker vanaf zaterdagmiddag 6 uur Zuider Apotheek, Dr. Slot. de Bruine- plein 7, tel. 3714. RHENEN: Dr. B. Stegeman, Herenstraat 69, tel. 315. Apotheek Deys is zondags geopend van 11.30-12 uur. Buiten deze uren uitslui tend spoedrecepten. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. ter Velde in Renswoude, tel. 08387- 450. ELST AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, Kars en v. Ommeren: Dr. A. C. Kars te Amerongen tel 03434- 273. Praktijken Rijnten en Buining: Dr. W. M. Rijnten te Amerongen tel. 03434- 678. SCHERPENZEEL: Dr. II. J. Renken, tel. 03497-250. VEENENDAAL Eltheto: 9 ®n 10.30 uur ds. C. van dan Boogert van Harderwijk, 5 uur ds. W. Wijnberger van Amersfoort. Julianakerk: 9.30 uur ds. D. v. d. Berg, 5 uur ds. A. Wisgerhof. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. A. Wis gerhof, 5 uur ds. A. Gooijer v. Wezep. Sionskerk: 9.30 uur ds. A. Baas van Leersum, 5 uur ds. D. v. d. Berg. Veeneind: 3 uur ds. D. v. d. Berg, woensdag 26 sept. 7.30 uur ds. Mid delkoop van Zwolle. Dijkstraat: 2.45 uur ds. P. M. Breugem van Achterberg. „Elim" Kade: donderdag 27 sept. 7.30 uur ds. J. Bos van Lunteren. Ger. Kerk Petrakerk: 9.30 uur ds. Over- duin, 5 uur ds. Sirrink van Ede, za terdagavond 7.30 uur avondstilte. Ger. Kerk Vaartbrug: 9.30 uur ds. Sir rink van Ede, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk geb. OCB: 9 en 3 uur ds. Wielenga. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat: 9.30 uur leesdienst, 5 uur ds. Keuning. Ger. Gem. syn. geb. OCB: 10.40 en 5 uur leesdienst, donderdag 27 sept. geb. Eltheto, 7.30 uur dhr Hakkenberg van Veenendaal. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Padt van Lunteren. Leger des Heils: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk, Patrimonium laan: 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 u. Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg: 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide": 10 uur dr. Thoomes, 7 uur ds. Goedhart. RHENEN Herv. Kerk: 10 uur ds. Kooreman, 6.30 uur ds. Dijkstra. Ned. Herv. (Ger.) Evang.: 10 uur ds. Monster van Barneveld, 5 uur ds. Eysenga van Barneveld. Prot. Bond: 7 uur ds. Beukman van Bennekom. Ger. Kerk: 10 en 5 uur Prof. dr. Dijk van Driebergen. Ger. Gem. syn.: 10 en 5.30 uur lees dienst, donderdag 27 sept. 7.30 uur ds. Zweeres van Nunspeet. Ger. Gem. Plantsoen: 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 25 sept. 7.30 uur ds. Lichtenberg van Utrecht. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst, maandag 24 sept. 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. R.K. Kerk: 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Van Breugem. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst, donderdag 27 sept. 7 uur ds. Van Dijk van Rijssen. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Rhu van Rotterdam, 10.30 uur Jeugdkapel- dienst, 6.30 uur ds. Abbelsma van Ingen. Ger. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Bruins- ma van Zaltbommel. R.K. Kerk: 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Peut, 6.30 uur dhr Meyer van Veenendaal. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Slingen- berg. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. Schipper. Ger. Gem.: 9.30 en 6.45 uur leesdienst, donderdag 27 sept. 7.30 uur ds. Mallan van Veenendaal. Oud Ger. Gem.: 9.30 en 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Ver. Vrijz. Herv.: 7 uur Boszicht, ds. Van Loenen. Vrije Evang. Gem.: maandag 8 uur, dhr Raven van Zaandam. VEENENDAAL Groen omlijst door uiterwaarden, met de wilgen op een rij, en de glanzend bonte koeien, rustig grazend in de wei, glijdt de Rijn met zachte golfjes, kabbelend langs de groene zoom. Langzaam glijden stille schepen, deinend mede met de stroom. Langs de hoge, zware dijken, sterk gewapend met basalt - waar de dorpen liggen dromen, als de stille avond valt - Daar slaat de Lek met sterke slag zijn golven langs de voet. Het rust'loos water klotst en klotst, gestuwd door wind en vloed. Waar de trotse zeekastelen, laden, lossen, vlag in top, en op grote scheepsbouwwerven, luid weerklinkt de hamerklop. Daar leeft de Maas en beukt en kolkt en schuimt en bruist maar door en vormt met stoomfluit en geklop één groots en machtig koor. Altijd wiss'lend, altijd boeiend, 'k Heb haar lief bij zomerdagen, altijd mooi is de rivier. najaarsvlagen, stormgetier. A. H.

De Vallei | 1962 | | pagina 2