Wanneer geldt de huurwet? GROETEN UIT NIEUW-GUINEA ARAM Waarop te letten bij het kopen van dekens TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Nr. 75 Knoflook-padden maken het goed De Heer der slangen VOOR DE VROUW: Sedert 1 april 1960 is de Huurwet slechts van toepassing op gebouwd onroerend goed. Voor woonschepen geldt alleen het huurbeschermingsrecht van de Huur wet, niet de huurprijsbeheersing. De huur prijsbeheer sing houdt in, dat de rechts geldige huurprijs niet door verhuurder en huurder, doch door de wet wordt be paald. Zodra een huurovereenkomst eindigt, ontstaat automatisch het huurbe schermingsrecht. Een huurder, die tijdens de huurovereenkomst krachtens huur recht een huis mocht bewonen, mag deze bewoning na het einde der overeen komst krachtens het huurbeschermingsrecht blijven voortzetten. Het huurrecht ontleende hij aan de overeenkomst, het huurbeschermingsrecht aan de Huurwet. Zijn nu de huurprijsbeheersing en het huurbeschermingsrecht steeds van kracht bij elke vorm van in gebruik- geving van een gebouwd onroerend goed? Op deze vraag zullen wij in dit artikel een antwoord trachten te geven. De huurovereenkomst kan meer om vatten dan enkel het gebruik van een gebouwd onroerend goed of een gedeel te daarvan. Bij de verhuur kunnen b.v. ook meubelen en stoffering in gebruik worden gegeven. Dikwijls is de levering van water, gas, elektriciteit of warmte in de huurovereenkomst begrepen. Ook kan overeengekomen zijn, dat de ver huurder de kamers schoon houdt en de bedden opmaakt. Het belangrijkste be standdeel van dergelijke huurovereen komsten blijft evenwel de ingebruik- geving van de kamers. Anders wordt het, wanneer de inge- bruikgeving van de kamers een meer ondergeschikte rol gaat spelen, zoals bij de pensionovereenkomst. De Hoge Raad heeft beslist, dat de pensionover- teenkomst een eigen karakter heeft. Typerend hiervoor is de verstrekking van roerende goederen en van diensten De beschikbaarstelling van een bepaaid gedeelte van een gebouwd onroerend goed doet aan de aard van deze over eenkomst niet af, aldus de Hoge Raad. Na deze uitspraak heeft men over het algemeen genomen, dat de pensiongast geen recht heeft op huurbescherming. De pensionprijs wordt evenmin door de Huurwet bepaald. Ook ten aanzien van andere gemengde overeenkomsten, waarbij het gebruik van een gebouwd onroerend goed niet het voornaamste element van de overeenkomst vormt, acht men de Huurwet meestal niet van toepassing. Ter illustratie laten wij hieronder enkele rechterlijke uitspra ken volgen. Verzorgingsovereenkomst Een alleenwonend heer, die wij verder A zullen noemen, had een echtpaar in huis genomen onder voorwaarde, dat de vrouw hem geheel zou verzorgen. Zij moest zijn woning schoon houden, zijn kleren herstellen en reinigen, zijn was doen, zijn beddegoed verzorgen en zijn maaltijden bereiden. Als loon genoot het echtpaar huisvesting en een bedrag in geld. Op een zekere dag zegde A de dienst betrekking aan het echtpaar op. Ver volgens vorderde hij ontruiming voor de kantonrechter te Leiden. Het echt paar verweerde zich door te stellen, dat van het hun toekomende loon een bepaald bedrag als huurprijs voor het genot van de woning werd ingehouden. A ontkende dit. De kantonrechter was van oordeel, dat de onderhavige overeenkomst de kenmerken van een arbeidsovereen komst vertoonde, te weten: arbeid, dienstverrichting en loon. Zelfs al zou hier sprake zijn van huur, dan is deze dusdanig verknocht met de dienstbe trekking, dat de door het echtpaar in roepen huurbescherming geen hulp kan bieden. Van huurbescherming kan eerst worden gesproken, wanneer het genot ener woning niet afhankelijk is van een dienstbetrekking, aldus de kanton rechter. Kostcontract De bewoner, tevens eigenaar van een huis zegde zijn huishoudster de dienst op, doch deze weigerde te vertrekken. De huiseigenaar maakte vervolgens tegen haar een ontruimingsproces aanhangig bij de rechtbank te Alkmaar, omdat zij zonder recht of titel in de woning ver bleef. De betreffende vrouw trachtte zich te verdedigen door zich op het standpunt te stellen, dat zij nimmer huishoudster was geweest. Zij had de onderhavige wo ning gehuurd van de eigenaar voor 6, per week. Tegelijkertijd was zij met de huiseigenaar overeengekomen, dat deze als kostganger bij haar zou inwonen eerst voor 10,en later voor 15,per week. De rechtbank was evenwel van oor deel, dat een overeenkomst, als door haar zelf gesteld, namelijk een huurovereen komst, die tevens voor de huurster de verplichting bevat om de verhuurder als kostganger in het gehuurde te doen in wonen, niet is een overeenkomst, waarop het huurbeschermingsrecht van toepas- De knoflook-padden waarover een maand geleden zoveel te doen geweest is in de pers en zelfs via de radio nieuwsdienst, bevinden zich thans in het insectenhuis van Ouwehands Die renpark en maken het uitstekend. Zoals bekend had men hier in de omtrek nog nooit eerder dergelijke we zens gezien en men hield ze aanvan kelijk voor afstammelingen van de Amerikaanse bruikikker. Er kwamen zelfs professoren aan te pas die nader hand tot de ontdekking kwamen dat het normale knoflook-padden waren die hier zelden voorkomen. Omdat de dier tjes de eigenschap hebben overdag in het zand te kruipen en 's nachts te voorschijn te komen, krijgen ze nu een goede verzorging in Ouwehand. sing is. In zodanige overeenkomst over heerst immers het element der persoon lijke dienstverrichting (het kostcontract) zo zeer, dat dit zich - evenals bij de nor male pensionovereenkomst - tegen de toepasselijkheid van het huurbescher mingsrecht verzet. Met deze overwegin gen wees de rechtbank de ontruimings vordering toe. Hotel-Cafébedrijf met goodwill Een fabrikant had een hotel-cafébe drijf met inbegrip van inventaris en good will verhuurd aan een caféhouder voor 60,per week. Na enkele jaren wend de de caféhouder zich tot de Huuradvies commissie, die tot een huurprijs van 34,per week adviseerde. Dit advies was voor de caféhouder aanleiding in het vervolg slechts 34.per week te betalen. De fabrikant ging hiermede niet ac- coord en vorderde tenslotte voor de rechtbank te Assen een bedrag van 858,— wegens te weinig betaalde huur. De rechtbank overwoog, dat de Huurwet slechts betrekking heeft op huur van on roerende goederen. Onder dat begrip val len niet gemengde overeenkomsten zoals die, waarbij yet onroerend goed ook een bedrijf wordt verhuurd. De prijs van 60,— per week was mede bepaald door de verwachting der partijen omtrent de winstmogelijkheid van het bedrijf. De overeenkomst bevatte dus meer dan het verhuren van het onroerend goed met een bepaalde bedrijfsbestemming, daar de fa brikant zijn aandeel in de affaire voor de duur der overeenkomst overgedaan had aan de caféhouder. In hoger beroep besliste ook het ge rechtshof te Leeuwarden, dat de onder havige overeenkomst niet onder de wer king van de Huurwet viel. De huurprijs beheersing van de Huurwet was dus niet op de overeenkomst van toepassing. Horlogeriebedrijf Iemand had als eigenaar een gedeelte van een perceel met een horlogeriebe drijf verhuurd. Op een gegeven ogenblik zegde hij de huur op. Maar de gewezen huurder deed een beroep op het huur beschermingsrecht en weigerde het per ceelsgedeelte te ontruimen. Hierop verzocht de eigenaar de presi dent van de rechtbank te Zutphen de ge wezen huurder tot ontruiming te ver oordelen, omdat deze het onderhavige perceelsgedeelte zonder recht of titel in beslag bleef nemen. De president van de rechtbank overwoog, dat het huurcon tract het gehuurde omschreef als: ,,het horlogeriebedrijf van de Wed. A en het gehele benedenpand met erf en op de eerste étage een achterslaapkamer". De verhuur betrof dus niet uitsluitend het betreffende onroerend goed of een deel daarvan, doch in de eerste plaats het horlogeriebedrijf, dat in dat perceel was gevestigd. Op een dergelijke gemengde huurovereenkomst achtte de president de Huurwet niet van toepassing. Mr. C. A. B. B. Aan een aantal militairen uit onze omgeving, die thans in Nieuw Guinea verblijven, hebben wij een brief geschreven met het verzoek voor onze lezers eens iets over hun ervaringen in dat verre land op papier te zetten. Het spreekt vanzelf dat de antwoorden onregelmatig binnenkomen, zodat wij na ontvangst van hun brieven tot publikatie zullen overgaan. De opzet is de brieven in hun geheel weer te geven. Zou dat om technische redenen niet mogelijk zijn, dan behouden wij ons het recht voor te bekorten. Vandaag "schreef ons: mmmsmm - Marinier II J. Roodbeen uit Veenendaal aan het prachtige strand van Nieuw-Guinea met op rots-massa. Sorong, 25 aug. 1962 Geachte redaktie, In de allereerste plaats wil ik u allen van harte bedanken voor de moeite die u heeft genomen om dit allemaal te organiseren. Het is gelukkig voor de jongens die op deze manier hun hart kunnen luchten, of opscheppen. Per soonlijk stel ik er geen belang in om via deze manier in het zonnetje gezet te worden. De meesten van onze jon gens hebben het moeilijk genoeg om dit ook nog eens aan het licht bloot te stellen. Want in de loop van de laatste paar maanden heb ik al zoveel waan- verhalen gehoord en gelezen, dat ik mij daar niet in wil mengen. Ieder die zich er op wil beroemen het zo erg slecht gehad te heoben, verklaar ik voor gek. Want iedere gezonde Hollandse jongen heeft zijn plicht gedaan om weer heel huids thuis te kunnen komen. Nogmaals mijn hartelijke dank voor de moeite die u allen zich getroost heb ben. Gegroet, GERARD SJOER, Marinier, Veenendaal. Misool, 2"9"'62 ||p kampong Fanfanlap Geachte redactie, Hierbij voldoe ik gaar ne aan uw verzoek "om een brief te schrijven met enige belevenissen en tevens groeten aan familie, vrienden en bekenden. Met dit laatste zou ik graag het eerst wil len beginnen, dan wil ik hier vanaf het ei land Misool eerst groeten mijn verloof de, verder mijn ou ders, broers zusters, grootouders, verdere familie en mijn a.s. schoonouders, verder wil ik groeten al mijn lilp vrienden en bekenden, ipt mijn sportvrienden en in het bijzonder het bestuur, de leden en supporters van de wandelsportvereniging Sport Staalt Spieren (S.S.S.). Ejj Na deze groeten zal ik nu voldoen aan het verzoek om wat van mijn belevenissen te vertellen, maar daar ik het grootste gedeel te van mijn tijd in Nieuw-Guinea in de bush-bush heb door gebracht, zou het te veel gevraagd zijn om alle bijzonderheden en voorvallen te vertel len, daarom zal ik in het kort het een en ander schrijven. Op 29 mrt. 1962 ver trok ik per DC 8 vanaf Schiphol naar Curagao waar ik een week verbleef en daarna weer per DC 8 doorvloog naar Biak in N.N.G. In Biak kreeg ik eerst een verkorte tro- penopleiding waarna ik begin mei door ging naar Sorong, toen ik 4 dagen in So rong was landden er bij Fak-Fak een aan tal para's, zodat ons peleton naar Fak- Fak vertrok, na twee weken gingen wij weer terug naar Sorong, gelukkig zonder doden of gewonden. Na weer enige tijd in Sorong geweest te zijn kwam er bericht van een ver moedelijke aanval op het eiland Misool, één van de eilanden van de Radja Ampat, op Misool verbleven wij een maand, zon der dat de verwachte aanval kwam. Toen wij echter weer enige tijd in So rong waren landden er echter 150 infil tranten bij de kampong Wey op Misool, dus ging ons peleton terug naar Misool om te trachten deze infiltranten onscha delijk te maken. Twee weken geleden gingen wij dus bij de kampong Wey aan land, wij sloegen ons bivak op in de kampong waarvan alle inwoners gevlucht waren. Reeds de eerste dag kregen wij vuurcontact met de in filtranten, hierbij waren wij minder for tuinlijk dan in Fak-Fak, want reeds die eerste dag sneuvelde er helaas één van onze jongens en werd de luitenant aan de arm gewond. Twee dagen later werd het „staakt het de achtergrond een vuren" afgekondigd, natuurlijk bleven wij nog wel waakzaam, maar iedere aktie was verboden. Enige dagen 'later kwamen de infil tranten, die na het vuurgevecht de bush ingevlucht waren, in de kampong Lelinta aan, waarna zij contact zochten met een post van onze compagnie in de nabij ge legen kampong Fanfanlap. Toen dit bericht binnenkwam zijn wij met ons peleton ter versterking naar Fan fanlap gegaan, daar er in die kampong slechts 10 mariniers waren. Wij liggen nu in bivak achter de kam pong Fanfanlap, hoelang wij hier blij ven is nog niet bekend. Dit waren in het kort mijn belevenissen gedurende de tijd dat ik in N.N.G. ge diend heb, ik hoop dat ik hiermee ieder tevreden gesteld heb. Ik wil eindigen met nogmaals een ie der te groeten en de redactie te danken voor deze unieke gelegenheid om groe ten over te brengen eindig ik met de beste wensen en een tot spoedig ziens in Veenendaal van Marn. 2e kl. zm J. ROODBEEN mar no. 116155 21 Inco Verpel 212 Marinepostkantoor Biak Ned. Nieuw Guinea p/a Amsterdam CS - Marine. Hollandia, 11-9-1962 Geachte redaktie, Ik heb uw brief ontvangen en ik vind het dus ook wel leuk. dat ik dankzij de Vallei een paar groeten kan overbrengen aan al ipijn liefhebbenden over zee. U schreef hoe ik het hier maakte en ik kan alleen maar zeggen, dat we hier heel weinig uitvoeren en zoaf en toe een keer wachtlopen bij het Gouvernement en bij een paar gewonde infiltranten die hier in Hollandia liggen. Verder doen we niet veel anders als een beetje bier drin ken en dat is volgens mij wel het voor naamste. Ik bekijk alles nogal optimistisch want de dienst is hier nog gemakkelij ker dan in Holland. Het ligt in de be doeling dat wij 24 oktober per boot weer naar Holland gaan en we zitten dus met spanning op die datum te wachten. Ik heb verder niet zoveel nieuws meer dus eindig ik maar met de groeten over te brengen aan mijn meisje Diny, mijn ou ders en mijn verdere familie en al mijn kennissen in Holland. Tot ziens in Hol land. Soldaat H. v. GESINK uit Rhenen Soldaat II. v. Gesink uit Rhenen zond ons een goed geslaagde pasfoto. UWWTOWI H'irmi >:M '.irijiiniMHi n 1. UlllWI MilTU'miNr.MVillM'WV1U MMM ll'll Sergeant G. L. v. Diggelen uit Veenen daal schreef by deze foto: „Het spijt my maar ik heb van mezelf geen foto maar hier vlakbij wonen we". Geachte redaktie, We zijn verheugd te horen, dat er in Nederland veel belangstelling is voor de jongens overzee en tevens dat er veel voor de jongens gedaan wordt. We hopen dat we binnen afzienbare tijd weer in Nederland terug keren. We zijn in ieder geval voor Kerstmis thuis. De jongens passen zich al aardig aan in dit tropisch gebied. Wat mezelf aangaat ik ben er al aan gewoon na zoveel jaren in de tropen gewoond te hebben. Ik zou gaarne zien, dat R.K. Unitas '48 een voorspoedig seizoen werd toegewenst in zijn nieuwe klasse. En tevens doe ik dan via deze weg de groeten aan alle bekenden van me. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Sgt. G. L. v. DIGGELEN uit V'daal. door Marga Lahaye Het komt vaak voor, dat de Nederlandse koper een onjuist begrip heeft van wol of halfwol voor zijn dekens. Deze verwarring wordt nog vergroot doordat bij de huis aan huis verkoop van dekens, etiketten worden vertoond waarop staat „100 Leidse deken" en „100 */o jacquard deken". Deze laatste etiketten die een bepaalde kwaliteitsaanduiding moeten suggereren hebben uiteraard niet de min ste waarde. Jacquard-deken betekent een deken waarin een patroon is geweven. Dit in tegenstelling dus tot de welbekende en moderne „effen" deken. Shake speare zou gezegd hebben „what's in a name?" Het begrip halfwollen dekens is erg rek baar. De meeste mensen denken, dat een halfwollen deken voor 50"/« uit wol be staat en voor de andere 50'/» uit Ja, dat weet men veelal niet en wij zul len dus maar voor U invullen: katoen, al dan niet gekombineerd m. kunstmatige vezels zoals b.v. rayon, kunstzijde. Het zal U dan ook wel verba'zen te horen, dat het wolgehalte in een halfwollen de ken kan variëren van 5 tot 95De naam „halfwol" is dus wel enigszins misleidend. Wat zijn nu de nadelen van een halfwol len deken t.o.v. een zuiver wollen? Allereerst wordt een halfwollen deken veel eerder vuil en smoezelig. Plantaar dige vezels, zoals katoen en rayon heb ben nu eenmaal de nare gewoonte, dat zij veel sneller vuil aannemen dan dier lijke vezels, zoals wol. Voorts is het iso latie-vermogen. van een zuiver wollen deken belangrijk hoger dan van een half wollen. Een wolvezel is poreus in tegen stelling tot een rayonvezel. Door de wol vezel circuleert lucht zodat het lichaam kan uitwasemen. Het gesloten haardek van een wollen deken houdt de warmte goed vast en dat geeft aan een zuiver wollen deken zijn bijzondere waarde. Het is ook een erkende ervaring, dat het haardek van een zuiver wollen deken veel langer meegaat dan van een half wollen Hei haardek van deze laatste slijt eerder en indien dit haardek is verdwe nen, is ook het isolatie-vermogen, dus ook de warmte weg en kan men zo'n deken het best door een andere vervangen. Als men de voor- en de nadelen van heel- of halfwollen dekens tegen elkaar afweegt moet men in het oog houden, dat de ene wol de andere niet is. Let U maar eens op het verschil tussen een gewone deken en een wieg- of kinderdekentje. Deze dekjes zijn wat je noemt „zo zacht als een lammetje". Ze worden gemaakt uit fijne lammetjes wol. die zijdezacht aanvoelt. Met opzet doen de dekenfabrikanten dat, om de nog overgevoelige huid van de baby niet te irriteren, wat de grovere wol, waaruit de gewone dekens worden gemaakt, wel zou doen. Deze grove wolsoorten afkomstig uit Nieuw-Zeeland, Argentinië en Uruguay bezitten de voortreffelijke eigenschap taai en ijzersterk van vezel te zijn waardoor een wollen deken prima tegen slijtage is bestand. Wanneer U een wollen deken wast, dient U er echter goed op te letten, dat Marinier III M. van Ginkel uit Veenendaal liet zich vereeuwigen met drie stoer- uitziende leden van het Fapoea-vrywilligerskorps. De foto ontvingen wij van zyn ouders. (67) Een ogenblik staan allen verlamd van schrik. Dan zet een soldaat het schreeuwend op een lopen. Anderen volgen en stuiven de binnenplaats over naar een veilig heenkomen. Op het schavot hebben Arams bewakers hun gevangene verschrikt losge laten. Als aan de grond genageld staren zij naar de horde reptielen, die door het traliewerk naar binnen kronkelt. Een leger van slangen, gewapend met dodelijke giftanden, krioelt over de keien van de binnenplaats. Dan hervindt een van de bewa kers zijn tegenwoordigheid van geest. „Vlucht, vlucht voor den drommel, hier is geen vechten te gen!!!" schreeuwt hij hoog, en in twee sprongen is hij van het schavot. Dan klinkt plotseling vanuit de poort een zware, luide stem: „Trek het valhek op, als je leven je lief is. Hier staat El-Kazzar, Heer der Slangen, de enige, die jullie redden kan. Trek het valhek op!! Open de poort!!!" Seroei, vrijdag 31-8-'62 Geachte redaktie, Ik kan u mededelen dat ik vandaag de brief van u ontvangen heb. Dan is de vraag aan mij gesteld hoe of ik het hier op N.N.G. maak. Nou dat gaat wel, nu en dan wel eens een zware dag maar daar komen we ook wel weer over heen. Wat het land aangaat is niet zo gek veel aan alleen een voordeel is dat het altijd warm is. Nadat het verdrag is getekend hebben we zondags weer vrij wat voorheen niet vaak voorkwam, want toen ik in Fak-Fak zat heb ik in de 6 weken dat ik daar ben geweest 1 zondag vrij gehad, maar goed dat is nu allemaal voorbij. Dan heb ik 2 weken op Kokas gezeten en toen ben ik voor 10 dagen weer naar Manokwari ge weest en toen ben ik hier naar toe gegaan voor hoe lang is niet bekend. Ik zit op Seroei op hete eiland Japen vlak voor Biak ligt dat. Daarom kan ik geen foto sturen want mijn legerplaats is Mano kwari en een foto neem ik nooit mee als ik weg moet. Het patrouilleren is nu ook afgelopen wat ik natuurlijk-iniet erg vind want dat is ook niet alles. Dit was dan een klein overzicht hoe het land is en hoe ik het maak. Dan doe ik nu de groe ten aan mijn ouders, broers en zusters, fam., bekenden en schoonouders en vooral mijn verloofde Nel. Ik doe jullie alle maal de hartelijke groeten van mij en tot ziens in Veenendaal. Daag. Afz. Marn. 3 t'm v. GINKEL Mar. no. 122027 MSK Manokwari 433 Inco N.N.G. p/a Amsterdam C.S. Marine. XXX Aan de redaktie van de Vallei, Ik heb uw brief ontvangen en vind het zeer prettig om langs deze weg rrijn naaste familie en vrienden en kennissen de beste groeten uit Nieuw-Guinea over te brengen. Allereerst enkele woorden over het le ven hier op Nieuw-Guinea. We zitten hier in Hollandia Haven, het leven is hier wel om uit te houden hoewel het bar warm is. 's Morgens draaien we hier dienst, 's middags is het te warm om dienst Ie draaien. Ook gaan we hier veel zwem men en de tochten door de rimboe zijn zeer indrukwekkend dat is weer een be levenis op zichzelf. 24 oktober vertrekken we uit Nieuw-Guinea dan zijn we begin december thuis. Nu wilde ik graag de groeten overbrengen. Allereerst gaan mijn beste wensen uit naar mijn ouders, zuster en broers, vervolgens al mijn vrienden, vriendinnen en kennissen, dan heb ik hier nog drie groeten allereerst naar de voetbalvereniging Rhenus, het bestuur en leden van de voetbalvereniging Rhenus en ik hoop dat ze de nieuwe competitie goed in zullen zetten, vervolgens het be stuur en leden van de muziekvereniging O.B.K., ook de hengelaarsvereniging De Voorn ben ik niet vergeten. Mijn laat ste wensen gaan uit naar de directie en al het personeel van de firma Koekoek en Zonen, Grebbeweg, Rhenen. Dit was het dan weer en ik hoop niet dat het al te laat is. Bij voorbaat hartelijk dank. Dpi. Sol. I H. W. ter BURG (uit Rhenen). Reg no. 420929032 A 17 Inf. Bat. Napo 5523 Utrecht-Station de wolvezels niet gaan vervilten als ge volg van het gebruik van te warm water. In plaats van een luchtige donzige de ken krijgt U dan een zware deken, die Uw lichaam te zwaar belast zodat U minder goed kunt uitrusten. Bovendien geeft hij dan nog maar weinig warmte. Door de vervilte niet meer poreuze wol vezels kan n.l. geen lucht meer circule ren. Zuiver wollen dekens zijn duurzamer dan halfwollen, maar zij eisen daaren tegen een zorgvuldiger behandeling. Wat het uiterlijk betreft, hebt U op het gebied van dekens een keuze uit 4 soor ten: De geheel effen dekens, de jacquard dekens met patronen, de double-face de kens, die aan elke kant een andere kleur hebben en ten slotte de moderne ruit- en blokdekens, die vooral bij de teenagers en de twennies geliefd zijn. De laatste jaren komen de geheel effen dekens er hoe langer hoe meer in, moge lijk in navolging van Amerika, waar vrij wel uitsluitend effen gekleurde dekens en dekens met ruitdessins worden vervaar digd. Bij de z.g. double-face-dekens heeft de bovenkant een andere kleur dan de on derkant. Zij worden gemaakt in een grote verscheidenheid van tinten en vervelen niet gauw, omdat U de onderkant eens een tijdje boven kunt leggen. Het getuigt van een goed huishoudelijk beleid wanneer U de bovendeken neemt van de prijzige double-face en de tweede deken van een goedkopere soort dus van een lichter gewicht. Veelal zijn er n.l. in iedere maat 3 gewichtsklassen verkrijg baar, net als bij boksers, een zwaar- een midden- en een licht-gewicht. Hoe zwaarder een wollen deken is, des te hoger natuurlijk de prijs, omdat er meer wol in is verwerkt. Soms komt het echter voor dat niet geheel vakkundige verkopers de hogere prijs van double- face-dekens aannemlijk trachten te maken door te wijzen op het z.g. dubbelweefsel. Dat is inderdaad het geval, maar de ge wone dekens in de zwaardere gewichten zijn eveneens dubbelweefsels! Meer dan 2 wollen dekens op een bed is in het algemeen niet hygiënisch. Te veel dekens vergen kracht van het li chaam, terwijl de lucht volledig wordt vastgelegd zodat er geen luchtcirculatie kan plaats hebben. Aangezien het lichaam dan niet meer kan uitwasemen en bij ge brek aan luchtcirculatie de temperatuur ook he .g zal worden, gaat men transpi reren.- Er bestaat in wollen dekens een zeer uitgebreide kwaliteitskeuze. Naast dekens met een merk worden de „naamloze" de kens aangeboden. Uiteraard geven „merk" dekens meer garantie, maar de dekens zonder „herkenningsteken" kunnen kwa litatief even goed zijn. De prijzen van wollen dekens kunnen van jaar tot jaar nog al eens variëren, omdat wol een sta pelartikel is, waarvan de prijs pleegt te schommelen vanw«ge de telkens nieuwe verhoudingen tussen wereldvraag en we reldaanbod. Veel Nederlandse huisvrouwen zijn voorstander van een verplichte etikette ring doodat er in ons land veel z.g. „half wollen" dekens aan de markt worden ge bracht, waarin inderdaad het wolpercen tage zeer laag kan liggen. Nederland kan in het kader van de Euromarkt niet veel langer achterblijven met etikettering ter bescherming van de konsument. Ons land staat in Europa echter niet alleen met zijn nog onver plichte etikettering. Italië, dat in toene mende mate dekens uitvoert o.a. naar ons land, brengt deze in de handel voor zien van de aanduiding „Pura Lana" (zuiver wol) terwijl na een zorgvuldige laboratoriumtest meermalen blijkt dat dergelijke dekens gefabriceerd zijn van herwonnen wol (kunstwol). Het is goed dat U zich van al deze za ken rekenschap geeft als U wollen dekens gaat kopen! Manokwari 12-9-'62 Geachte redaktie, Naar aanleiding van uw brief, leek het mij wel een goed idee om aan uw oproep tot het schrijven van een brief, gehoor te geven. Wat het dienstdoen in Nieuw-Guinea betreft, dat valt best mee. Hoewel je hier in een geheel ander klimaat en om geving bent. Het klimaat zorgde er in het begin nog al eens voor, dat je het behoorlijk slecht had. Manokwari is bij na geheel omgeven door gebergte, zwaar begroeid meestal. Er is ook een mooie natuurlijke baai. Waar heel wat kampongs gevestigd zijn. Je leert hier echt geheel zelfstandig worden. Je moet hier alles, en ook alles, geheel zelf doen. Wat je hier krijgt, dat is wel echt no dig een grote vriendenkring. Het lijkt wel ofdat je in een grote familiekring leeft. Nu ga ik sluiten met hartelijke groe ten aan vader, moeder, Toos m'n meisje, zusters en zwager. De familie v. d. Neut. Verder alle familie, kennissen en vrien den. afz. Mern. 3 z/m H. K. HAZELEGER Marno. 66349 Opl: 0004 MSK Manokwari N.N.G. Marine - Amsterdam C.S. Marinier III H. R. Hazeleger uit Veenen daal sloot deze foto by z(jn brief in.

De Vallei | 1962 | | pagina 3