Banden tussen de familie Sweelinck en Veenendaalse geslachten Verandering in de tassenmode Nieuwe diamantvondsten in Afrika's bodem VROUWEN ONDER ELKAAR WAAROM BENT U RECHTS Amerikaanse toerist ook in Australië erg in trek Nieuwe schijfrem kostenbesparing KRUISWOORDPUZZEL DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Nr. 75 TWEEDE AANVULLING VOOR DE VROUW: PLASTIC EN LEER Mode-herkomst Herentassen Koffers Enige nuttige wenken Hoe te leven zonder vermoeidheid Waarom is hij links Veel fabeltjes doen de ronde De motels vliegen er uit de grond HOTELS BENEDEN STANDAARD OPGAVE NR. 81 In ons artikel over de verwantschap van de familie Sweelinck aan Veenen daalse geslachten vermeldden wij, dat Cornelis van Son op 18 maart 1731 Lydia Middelhoven tot vrouw nam. Hun dochter Neeltje van Son trad 28 september 1766 in het huwelijk met Gerrit van Burken, een wolkammer, zoon van Cornelis van Burken, uit diens tweede huwelijk met Jannigje van Dam (zijn eerste vrouw was Maria van de Poel). Ons vermoeden dat de familie van Burken ihdentiek zou zijn met de familie Van Borken, bleek waarheid. Onlangs werden wij door welioillendheid van de heer J. van Burken, makelaar te Amersfoort, in de gelegenheid gesteld de genealogie-Van Burken te raadplegen. Daaruit bleek de juistheid van onze ver onderstelling. Het feit dat wij Cornelis van Borken van 1753 tot 1763 als veenraad in de oude archiefstukken ontmoetten, deed ons nog iets vermoeden, namelijk dat Gerrit geen arbeider was, maar een „fabrikeur van wol", en zelfstandige om een nieuw woord te bezigen. Een in vloedrijk man als een veenraad liet zijn zoon toch geen gewoon arbeider wor den. Bovendien werkte deze wolkam mer zelfstandig in de periode van de huisnijverheid. Zijn bovendien enige wolkammers niet de grondleggers van de Veenendaalse textielindustrie? Gerrit, het achtste van de tien kinde ren van Cornelis van Burken, ontving zes kinderen: 1. Lydia 1769, 2. Cornelis 1774, 3. Jan 1777, 4. Aaltje 1780. 5. Cor nelis 1783, 6. Johannes 1784. Jan trouwde Sophia van Greenhuizen. Zij kregen vier kinderen: Neeltje, Jaco bus, Hendryetta en Jacobus (de eerste Jacobus stierf vroeg) Aaltje van Burken trouwde 23 november 1800 Jan Achter berg, zoon van Evert Achterberg en Cornelia de Kleuver. De dochter van Aaltje en Jan, Evertje geheten, nam Willem Turkesteen tot man. Enige Tur kesteens trokken later naar Bussum. Cornelis van Burken (no. 5) trad met Aaltje v. d. Meyden in het huwelijk, waaruit Willemijntje in 1803, Gerrit in 1805, Willemijntje in 1807 - het eerste kind van die naam stierf jong: de kin dersterfte was destijds aanzienlijk - en Cornelis in 1809 geboren werden. De laatste zoon Johannes (no. 6) huw de Cornelia de Gooyer. Uit deze verbin tenis kwamen voort: Gerrit in 1805, Hendrik in 1807 en Jacob in 1812. De laatste trouwde tweemaal, eerst me Maria van Wakeren, na wier dood hij met Cornelia van Veldhuizen huwde. Zijn kinderen waren: 1. Geertrui 1835, 2. Geurt 1837, in 1865 naar Westervoort verhuisd, 3. Cornelia 1841, gehuwd met Jan Gaasbeek, 4. Johannes 1843, ge huwd met Maria Arnolda Wisselo, 5. Rijkje 1847, gehuwd met Willem v. d. Heuvel, 6. Gerritje 1850, gehuwd met Johannes Smit. Johannes (no. 4) had drie kinderen: Jacob 1870, Jansje 1872 en Cornelia 1875. Jansje trouwde Jan van Binsbergen en Cornelia met Anthonie Hensen. De oudste, Jacob, huwde Wilhelmina Al- berti. Uit hun huwelijk sproten: 1. Jo hannes 2. Geurt, 3. Marinus, 4. Willem. Johannes van Burken (no. 1, de ma kelaar) trad in de echt met Maartje Ja- cobsen uit de reformatorische tak van die familie. Zijn kinderen zijn: 1. Jacob, 2. Sophia Harmina, 3. Wilhelmina, 4. Jacob, 5. Johannes Maarten, 6. Maartje Johanna. De eerste Jacob trouwde Helena Su- zanna Bantjés en kreeg twee kinderen: Maartje Jacoba en Helena Suzanna. no. 2 Sophia Harmina huwde Willem Pieter Bont, no. 3 Wilhelmina huwde Johannes Japin. De tweede Jacob (no. 4) trad in het huwelijk met Hendrina Steenhoff en ontving twee kinderen: Johannes en Gerrit Jan Willem. Maartje Johanna tenslotte (no. 6) trouwde Mattheus Jo hannes August van Doorn. Keren we tenslotte nog even terug naar Jacob van Burken, die Wilhelmina Alberti huwde. Behalve Johannes had hij nog drie kinderen: Geurt, Marinus en Willem. Geurt was eerst gehuwd met Anna Maria van Asfelt, later met Neeltje de Kruiff. Zij hebben vijf kin deren: Jacob, gehuwd met Fenna Isa bella Berveling. Dirk, Geurt, gehuwd met Dirkje Hermina van Lingen, Gerrit, gehuwd met Naartje v. d. Bos en Wil helmina. Marinus huwde Wilhelmina Jacoba Huberdina Spies en Willem trouwde Johanna Middelhoven. Het laatste echt paar heeft drie kinderen: Jacob Willem, Aagje Johanna en Willem Marinus Ar- noldus. Overzien wij de geslachtslijsten die uiteraard onvolledig zijn, aangezien vele takken niet nagezocht en uitgewerkt zijn, dan vinden wij de volgende Vee nendaalse families genoemd, op een of andere wijze vermaagschapt aan de be roemde familie Sweelinck: Van Broeckhuysen, Van Son, Middel hoven. Ros, De Leeuw, Van Burken, Van Dam, Achterberg. De Kleuver, Turkensteen, Diepeveen, Van der Pas, Slotboom, De Fluiter, Huibers, Van Barneveld, Van Vcenendaal, Verhoef. Van Groenhuizen. Van der Meyden, De Gooyer, Van Wakeren, Van Veldhuizen. Gaasbeek, Wisselo, Van den Heuvel, Smit. Alberti. Van Binsbergen, Hensen, Jacobsen, Van Asfelt, De Kruiff, Spies, Berveling, Van Lingen, Van den Bos, Bantjes, Bont. Japin, Steenhoff, Van Doorn. Tenslotte: de veenraad Cornelis van Burken was een zoon van Jan Roelofs- zoon van Burcken en Hendrika Janszn Clock. De grootvader was Roelof van Burcken, die omstreeks 1645 in Vcenen daal leefde. Volgens de heer J. van Bur ken te Amersfoort was hij afkomstig uit het plaatsje Borken (Westfalen). D. Philips. o De tassenmode heeft in de laatste jaren een aanzienlijke kente ring ondergaan. Daarvoor zijn enkele oorzaken aan te wijzen. Er is meer geld gekomen onder het grote publiek. Voor de oorlog had de grote groep die nu een der voornaamste kopers is van tassen en lederwaren, de teenagers en „twens" geen of weinig geld. Nu is dat geld er over het algemeen wel. Ook de smaak van het grote publiek is beter geworden, dank zij de invloed van film, televisie en de buitenlandse reizen, met name naar d.e zuidelijke landen, waar over het algemeen de vrouw modieuzer is. Als resultante van de twee vorige oorzaken, is de Nederlandse detaillist een veel beter assortiment gaan brengen dan voorheen. Een reeks bedrijven is langzaam uitgestegen boven „het tassenwinkeltje van voor de oorlog", waarbij nu een beter assortiment wordt gebracht. Er wordt tegenwoordig weer veel meer leer verkocht. Op zichzelf is dat wel een logische ontwikkeling. Kort na de oorlog kon men alle soorten plastic kopen in de prijsklasse van 4 tot 13 gulden, maar deze plastic-grondstoffen waren nog verre van volmaakt. Toen het, met name de Duitse industrie, gelukte om plasticsoorten te veredelen (SKAI), nog mooier en soepeler te maken, steeg de prijs der tassen van 13 tot 30 gulden. Dit prijsniveau lag weer gelijk met dat van de eenvoudigste leer soort, nappa (schaap) nl. van 22 tot 30 gulden. Toen de Nederlandse vrouw, die nu meer geld bezit om aan zichzelf te besteden, het nappatasje had versleten, kwam bijna vanzelf de vraag naar bij voorbeeld echte boxcalf. Want al zijn vele plasticsoorten vrijwel perfect en door allerlei bewerkingen nau welijks te onderscheiden van echt leer; leer heeft toch een grotere schoonheid en warmte. Plastic zal altijd blijven bestaan als grondstof voor het deugdelijk en zelfs duurzame gebruiksartikel, maar leer als grondstof van de „uitgaanstas" zal nim mer zijn te vervangen. Men kan wel duidelijk stellen, dat Italië op tassengebied tegenwoordig de mode aangeeft. Dat is een gevolg van de sterke artisane-invloed, van oudsher; de enorme naoorlogse industrialisatie en het feit dat de Italiaanse vrouw - nu ook beter bij kas - zich veel meer modieuze artikelen kan permitteren. Van Italië uit is de in vloed op heel Europa en zelfs de rest van de wereld gekomen. Hoewel - het zij nadrukkelijk opgemerkt - toch niet ieder land zich houdt aan de Italiaanse kleuren. Want ofschoon Italië al twee jaar lang eigenlijk geen lichte tassen (wit, gebroken wit) heeft gelanceerd, is bijvoorbeeld in Nederland en West-Duitsland de lichte tas al drie jaar en vogue. Pas dit najaar zal men Italië gaan navolgen in de mid den- en donkerbruine tinten. Ook wat de afwerking betreft volgt men Italië, bijvoorbeeld op het gebied van beugels, op de voet. Vroeger werd veel Uit Zuid-Afrika, dat reeds in het verleden zoveel diamanten vond en vooral in de Witwatersrand nog steeds vindt, komen berichten van nieuwe vondsten. In de eerste plaats ontdekte men in de buurt van Postmasburg in Noord-Kaapland een ryke vindplaats, die nog meer belooft te geven dan de tot dusver rijkste diamantmijn de Premiermijn by Pretoria. De moeilijkheid voor de reeds hard aan het werk zijnde delvers is het water, want de streek is zeer dor. Tevens is een tweede diamantvindplaats publiek geworden, nl. aan de westkust van Kaap land, dicht bü de mond van de Olifantsrivier. Het blijkt dat aan de mond van de Ornajerivier en de Olifantsrivier zich diamantvelden bevinden, die zich tot diep in zee uitstrekken. En de Zuidafrikaners gevoelen nu het dringende belang van een nieuwe internationale regeling van de zeegrens. Van oudsher geldt, dat het soevereini- teitsgebied van een rijk zich uitstrekt tot drie mijlen in zee. Om verschillende re denen werd dit beginsel in de laatste tijd aangetast. IJsland wilde de visvelden rondom IJsland onder zijn gezag brengen en sprak over 12 mijlen. De Russen heb ben in de Oostzee ook niet genoeg aan 3 mijl uit de kust. En Indonesië zou zelfs nog verder willen gaan. Zuid-Afrika voegt zich thans bij deze stemmen en spreekt over een internationale conferen tie om tot een 12-mijls zeegrens te komen. Zelfs werd de kwestie reeds acuut. Want grote Russische vissersschepen varen voor de w estkust van Kaapland en werken met grote zuigers, die zoals het blad De Landstem opmerkt thans de gedachte gaande maken, dat zij op de diamanten- jacht zijn. De Russen zullen dus hier de Zuidafrikaners wel liever binnen de 3- mijlsgrens willen houden, maar komen dan in strijd met hun politiek elders. De Russische vissers voor de westkust heb ben nooit iets laten merken van diamant vondsten, maar nu Afrikaners diamant velden hier ontdekten, zijn hun ogen voor de situatie, die gekenmerkt wordt door de grote ijver van de vreemde vissers, open gegaan. Tegelijk heeft de grillige natuur van Afrika, na de ene schaal van de weeg schaal met nieuwe rijkdommen te vullen, in de andere schaal armoede gelegd. Vooral Zuid-West-Afrika heeft van een uitermate droge zomer te lijden gehad (op het zuidelijk halfrond valt de zomer tijdens onze winter), met als gevolg, dat de kudden van de boeren tenslotte geen eten meer hadden. Bovendien brak mond en klauwzeer uit, zodat de uitvoer van vlees verboden moest worden. Honderd duizenden dieren zijn van honger omge komen, tal van boeren zijn arm geworden en faillissementen zijn aan de orde van de dag. Dat de zwaar getroffen boeren naar de nabij gelegen nieuwe diamant velden vluchten met hoop hier gelukkiger te zijn, kan men begrijpen. Zuid-West- Afrika. dat UNO-belangstelling geniet vanwege de noordelijker gelegen gebie den van Portugal enz., is voor de Zuid- afrikaanse Unie „een warm patat", trou wens ook voor de Zuidwestafrikaners zelf. van de fournituren uit Duitsland (Offen bach) betrokken, maar thans komt het grootste deel uit Noord-Italië. Deze beu gels zijn misschien niet zo sterk als de Duitse, maar qua vormgeving moeilijk te evenaren. Op het gebied van herentassen zijn geen grote verschuivingen te verwachten; ten zij het uit Zuid-Slavië afkomstige dossier koffertje, naast de clippertassen terrein blijft winnen. Een paar seizoenen lang heeft men hier de kleur groen gelanceerd, maar de verwachting is dat de volgende seizoenen zwart de modekleur zal zijn, naast het gebruikelijke naturel. De verkoop van koffers ondergaat nog altijd de grote invloed van het sociale toerisme, waarbij vlieg- en autoverkeer in vele opzichten eisen hebben gesteld met name aan formaat en gewicht van 't materiaal. Maar ook de publieke smaak is gewijzigd. Vroeger kocht men veelal (te) zware koffers, die wel zeer solide en duurzaam waren, maar soms onhandig en onhandelbaar. De reiziger van tegenwoor dig is praktischer ingesteld, terwijl hij ook wel prijs stelt op een wat sierlijker vormgeving, een aangenaam formaat en bijpassende kleuren. Bepaald opgang maken tegenwoordig de „travel-ags" en „car-bags", reistassen die een maximum aan ruimte bieden bij een minimum aan omvang en gewicht en waarin men zijn kleren op simpele wijze kan opbergen. In sommige gevallen waren de koffer tjes zo sierlijk, zoals bij de al jarenlange populaire „beauty-cases" dat deze vaak de plaats zijn gaan innemen van dames tassen. Goedkopere koffers betrekt Nederland voornamelijk uit Oost-Duitsland, dat sterk concurrerend in prijs ligt met de Neder landse produkten. EERSTE DEEL BRUG HARINGVLIET GEPLAATST. Het eerste, 10G meter lan ge, brugdeel van de brug over het Ha ringvliet bij Numansdorp is donderdag op zyn plaats gebracht. Het karwei zou eerst woensdag worden uitgevoerd, doch moest toen wegens het ruwe weer vier en twintig uur worden uitgesteld. Foto: Sleepboten brengen het brugdeel in de juiste positie, waarna het op de pijlers zal worden gelegd. (Luchtfoto A.N.P.) EVENALS mannen in hun werk over vakbekwaamheid moeten beschikken, dient de huisvrouw huishoudbekwaam te zijn. De man in zijn vak leert van oudere collega's fijne kneepjes, waardoor dit of dat vlugger of handiger gaat, waardoor moeilijkheden kunnen worden voorkomen enzovoort. Bij ons huis vrouwen is dit eigenlijk precies zo en wij moeten het wat die fijne kneepjes en nuttige wenken betreft hebben van andere huisvrouwen, van voorlichting en dergelijke. Want zoals een man voor een vak geschoold wordt, dat is bij ons eigenlijk niet het geval. Velen van ons komen er dikwijls zo maar voor te staan en moeten maar zien, dat ze er het beste van maken. Dergelijke jonge huis vrouwen moeten leren in de praktijk en wij weten, dat ze graag gebruik maken van nuttige wenken, die ze in de courant, het damesblad of op andere wijze krijgen aangeboden. Om de jonge huisvrouw van dienst te zijn - en misschien ook wel de meer ervaren huisvrouw, want een mens is nu eenmaal nooit te oud om te leren - brengen wij hier een paar nuttige huis- houdwenken. Het gehakt en het papiertje Het zal menige huisvrouw wel opgeval len zijn, dat wanneer zij gehakt heeft gekocht, het vlees bij het uitpakken niet los wil laten van het papier. Meest al nemen we dan een mes en krabben het papiertje schoon. Het is geen vrese lijk werk, maar toch onaangenaam ter wijl het vrijwel zeker is, dat we door het krabben papierdeeltjes in het vlees krijgen. Men doet er verstandig aan, voordat Veel mensen die over vermoeidheid klagen, zijn helemaal niet lichamelijk vermoeid, maar hun werk staat hun tegen. Dit schrijft Marguerite Clark in haar nieuwe boek over de achtergron den van de vermoeidheid. Maar chronische vermoeidheid, zegt zij, is een van de ernstigste bedreigin gen voor gezondheid en geluk. Mensen zijn vaak veel erger moe dan ze besef fen. Nog verrassend lang kan iemand die moe is een even goede prestatie verrichten als iemand die fit is, waar bij hij dan door louter wilskracht het reguleringsmechanisme van zijn ener- gie-produktie op ,.vol" houdt. Maar tenslotte, wanneer lichaam of brein, of beide, oververmoeid zijn ge raakt, worden zijn bewegingen klun gelig en mechanisch. Zijn denken wordt star, zijn fantasie verdort, zijn aan dacht verslapt telkens en zijn vermo gen te oordelen gaat achteruit. Zijn hele persoonlijkheid verandert. De ver moeide mens verliest zijn geestelijk evenwicht, zijn geschiktheid om met anderen te verkeren, en bovenal zijn goede humeur. Deze toestand lean worden voorko men, schrijft Marguerite Clark in „Het Beste", door maat te houden wat ver moeienis betreft, net zoals u uw maat houdt bij het drinken. Een merkwaar dig resultaat kwam te voorschijn uit proeven met slaaponthouding bij mili tairen. Als de soldaten precies wisten wanneer hun „slapeloze ruk" ten einde zou zijn, trad de uitputting pas kort voor het einde van de proef in. Tijdens een proef van 96 uur zeiden ze na 70 en zelfs nog na 80 uur dat ze helemaal fit waren, maar bij 94 moesten ze toegeven dat ze op hun laatste benen liepen. Tijdens een kor tere proef, zeg van 72 uur, waren ze bij 70 uur bekaf. Hier deed eerzucht wonderen. Deze jongens moesten en zouden de proef doorstaan - en dat deden ze. Het grootste deel van de mensen is rechtshandig, een klein deel linkshandig. Dit is een feit, dat de wetenschap reeds lang geleden opviel en- waarvoor men heeft ge tracht een verklaring te vinden, want tenslotte moet er toch een reden zijn voor het feit, dat het grootste deel der mensheid het meeste werk verricht met de rechter hand. Men heeft verschillende veronderstellingen geopperd die een verklaring zou den moeten geven voor het overwegend rechtshandig zijn. Zo meende men vroeger, dat de rechts- of linkshandigheid van een kind het gevolg zou zijn van het feit of de moeder het meestentijds op de rechter- of linkerkant zou hebben gedragen. Natuur lijk is dit een fabeltje. Ook meende men wel, dat het zuiver een kwestie van opvoeding was of dat de kinderen de ouders zouden nadoen. Doch ook dit bleek niet juist en houdbaar te zijn. Beter ontwikkeld? Een andere theorie was, dat vanaf de geboorte de spieren van de rechterarm bij de mens zich beter en sneller ontwikke len dan die van de linkerhand, waardoor de mens eerder geneigd zou zijn werk met de rechterhand te verrichten dan met de linker. Anderen meenden, dat de zenuwen van de linkerarm sneller moe werden en dat de rechtshandigheid van het merendeel hieruit verklaart kon worden. De ver klaring van dit sneller moe worden van de zenuwen van de linkerarm meende men te weten uit het feit, dat de linker arm zich dichter bij het hart bevindt. Zui ver instinctief zou de mens dus hoofdza kelijk zijn rechterarm gebruiken om zo doende zijn hart te ontzien. Ook deze theorie bleek niet houdbaar. Het zwaartepunt Geleerden menen nu de oplossing ge vonden te hebben. De oorzaak van de rechtshandigheid van de meeste mensen zou liggen in het feit, dat de rechterhelft van het menselijk lichaam het beweeg- lijkst is en wel als gevolg van een soort centrifugaalkracht. De rechterhelft van het menselijk li chaam is namelijk zwaarder dan de lin kerhelft, hetgeen veroorzaakt wordt door de lever, die zich in de rechterhelft be vindt. Weliswaar bevindt het hart zich in de linkerhelft, doch de lever is overwe gend zwaarder dan het hart en doet daar door de rechterhelft zwaarder zijn. Elk bewegend lichaam heeft de neiging om zijn lichtste kant te draaien. Hier door zou de linkerhelft van het mense lijk lichaam zich als een soort as gedra gen, waaromheen de rechterhelft wil cir kelen. Deze rechterhelft is dus beweeg lijker en hierdoor zou de mens meer ge neigd zijn met zijn rechterhand te werken dan met de linker, die bij de meeste men sen statischer is. Slaapt u op de linkerzijde? Bij een zuigeling kan men het reeds waarnemen. Aanvankelijk wordt het kind door de moeder dan eens op de linkerzij de en dan eens op de rechterzijde ge legd, zodat het kind wat dat betreft niet eenzijdig wordt grootgebracht en een voorkeur kan hebben. Wordt het echter later vrij gelaten in zijn keuze, dan zal het zich meestal op de rechterzijde ieg- gen, dus rusten op het zwaarste deel van het lichaam. Later begint het kind ook vrijwel alles met de rechterhand te doen en zo groeit het uit tot een rechtshandig mens Vertoont het kind neiging vrijwillig steeds op de linkerzijde te gaan slapen, dan is volgens bedoelde geleerden de kans zeer groot, dat het een linkshandig mens wordt. Deze mensen wijken af van het normale, doch wij mogen linkshandigheid niet als iets abnormaals beschouwen, tenslotte blijkt in de praktijk, dat deze mensen ze ker zo handig en goed werken als rechts- handigen. Verschillende grote kunste naars, mannen van de wetenschap en staatslieden zijn of waren linkshandig. Australië spant zich in om de Amerikaanse toerist aan te trekken, doch er zü meteen aan toegevoegd, dat tot nu toe die pogingen niet zo geweldig succesvol zijn gebleken. En toch ontwikkelt het Australische toerisme zich met enorme snelheid waarvan de - volgens raming - ruim 500 motels welke er de laatste 10 jaar zyn gebouwd, een gevolg zijn. Het heeft lang geduurd alvorens Australië de betekenis van het toerisme voor een land is gaan begrüpen. Men was tevre den om het hele land voor zichzelf te bezitten"; de „foreigners" en zeker de Ame rikanen, waren allerminst favouriet. Doch toen men geleidelijk ging ontdekken, dat het jongste werelddeel zichzelf niet van de overige werelddelen kon af sluiten, werd ook het oog geslagen op de toeristen die naar andere landen, by- zonderlijk naar Europa, maar ook naar andere landen in de Pacific trokken. Vooral de hoteleigenaren zagen daar wel iets in. Evenwel, er werd vaak en duidelijk ge constateerd, dat in het algemeen ge sproken de Australische hotels allerminst zich konden meten met de standaard van de hotels in andere landen en dus be slist niet konden voldoen aan de hoge eisen welke de toerist nu eenmaal stelt. In het algemeen verstond men in Au stralië onder „hotel" de gelegenheid, waarin bier kon worden gedronken. Aan zulk een vergunning was dan gewoonlijk de verplichting verbonden, om een be paald aantal kamers als „hotelruimte" beschikbaar te hebben, doch de eige naars van die „hotels", hier vertaald met „pubs", hadden weinig op met die toe risten, die wel veel zorg vereisten, doch waarvan de financiële opbrengst niet in verhouding stond tot de gemakkelijke en eenvoudige verkoop van het glas bier. Zo kwam het, dat het toerisme in Australië achter bleef, ondanks dan de zwakke pogingen die werden aangewend om toeristen te trekken. Australische toerist Overigens is de Australiër in de loop der jaren zelf wel een toerist geworden, aanvankelijk in het bijzonder in de rich ting van het moederland, Engeland en ook Europa, waarbij Holland beslist niet werd overgeslagen, doch daarna kwam ook Amerika steeds meer in trek. Onnodig te vermelden, dat de komst van meer dan een miljoen emigranten uit vele landen, de animo tot een bezoek aan andere landen heeft vergroot. Per jaar worden rond de 50.000 paspoor ten uitgegeven voor buitenlandse bezoe ken en het behoort tot een stuk der be schaving indien men „abroad" is ge weest. Verbetering hotels Bij het zien der betekenis van het toe risme kreeg men ook het inzicht, dat de hotels verbeterd moesten worden. Weliswaar telt Australië officieel tegen de 7.000 „hotels" doch dat zijn niet alle maal werkelijke hotels. Bijzonder door de Hilton hotels welke in de grote steden als Sydney en Mel bourne verrijzen, kan nu aan de eisen der .meest verwende toerist in Australië worden voldaan. Ook zijn vele hotels voor grote sommen gelds gemoderniseerd. Nu neemt ieder jaar het toerisme in Australië toe en per jaar komen nu ruim 100.000 toeristen kennismaken met dit land En ook hier vloeit het geld van de toerist breed uit. Australië is opgenomen in talrijke rond- de-wereld-reizen, waaraan ook de Ne derlandse schepen deelnemen. Motels doen het best In een land waar vrijwel het gehele jaar door buitenleven mogelijk is en de auto ook een zeer belangrijke rol speelt in het toerisme voor de bewoners van het land zelf, gaat het reizen en trekken welhaast ononderbroken door. Dat wil zeggen, op een enkele maand na. geven de lange weekeinden alle gelegenheid tot maken van grote tochten. De Australiërs, die in het algemeen „easy going" zijn en geen al te hoge eisen stellen, namen en nemen genoegen met eenvoudige logeergelegenheiden, waarbij de „road houses" een betekenende plaats innemen. Er zijn eenvoudige cabines in gericht voor nachtverblijf. De laatste 10 jaar hebben de motels echter een vlie gende start gehad en zijn deze door heel het land uit de grond gerezen. Er zijn thans ruim 500 van deze motels over Australië verspreid en meer dan 200 miljoen gulden in dit soort inrichtingen geïnvesteerd. Er zijn zeer luxe inrichtin gen bij, waar logies met ontbijt plm. 40 gulden kost en eenvoudiger voor plm. 10 gulden. De motels trekken enorm veel reizigers en het probleem der hotel accomodatie Een „radicaal nieuwe" schijfrem die het goedkoper zal maken om personen wagens hiermee uit te rusten, is door de Dunlop Rubber Company ontwikkeld. Integraal met de individuele rem is een zelfbekrachtigingsuitrusting aangebracht. Door de draaiing van de schijf wordt de remvoering vaster aangedrukt; daardoor wordt het rem-effect verhoogd. De pro- dukticT;Osten van de nieuwe schijfrem zijn lager dan van de bestaande typen. Ook het onderhoud is eenvoudiger. De nieuwe schijfrem zal volgende maand op de Motor Show in Londen te zien zijn. dat jaren heel nijpend is geweest, is thans vrijwel opgelost. Hoewel aanvankelijk de motels vooral in het achterland verrezen, ziet men er nu steeds meer rond de gro te steden als Sydney en Melbourne. De zaken gaan uitstekend en dat trekt ook vele particulieren aan om hun geluk in dit soort bedrijf te beproeven. Doch het zijn in de eerste plaats grote N.V.'s die de zaken hebben aangepakt. Eén N.V. die 35 motels exploiteert met totaal meer dan 1000 kamers, maakte in een jaar tijds bijna l'/a miljoen gulden winst. OPLOSSING PUZZEL NR. 78 Horizontaal: 1 Oder, 4 adder, 8 Alda, 12 Pan, 13 oneer, 14 Elden, 15 el, 16 Roden, 1 oei, 18 N.T., 19 neg, 21 rel, 22 enk, 24 mik. 26 Reest, 28 sap, 31 lap, 33 net, 34 slaap, 36 Ot, 38 pan, 40 Haarlo, 41 beo, 43 termiet, 44 set, 45 Bemmel, 47 tak, 49 te, 50 emmer, 51 vak, 53 nik, 55 sen, 56 Delos, 58 ton 61 wol, 62 tap, 64 pop, 66 Aa, 68 lak, 69 staar, 70 ba, 71 droes, 73 deels, 74 ten, 75 eens, 76 tinne, 77 geld. Verticaal: 1 open, 2 Dalem, 3 en, 4 an der, 5 Deelen. 6 den, 7 er, 8 Ali, 9 Ld, 10 den. 11 anti, 13 oor, 14 eek, 17 ont, 20 gril, 22 Est, 23 paars, 25 kap, 27 eenmaal, 28 sla, 29 palet, 30 tobbe, 32 pater, 34 satan, 35 poter, 37 teems, 39 Nel, 40 het, 42 Ommen, 46 men ,48 kit, 51 vel, 52 Kotten, 54 kop, 50 dok, 57 Saaie, 59 nobel, 60 kade, 61 was, 63 pas, 65 pand, 67 are, 68 les, 69 sen, 72 on, 73 d.i., 74 te. het gehakt zal worden uitgepakt, het gehele pakje even onder de kraan te houden. Het stromende water maakt, dat het vlees en papier los komen te zitten en zonder veel moeite verwijdert men het papier, zonder dat er vlees aan blijft plakken. Geef uw gereedschap een merk! Het gebeurt iedereen wel eens, dat hij of zij gereedschap uitleent. Maar wordt het altijd dadelijk teruggebracht? He laas neen! Daarom is het verstandig dergelijke stukken te merken, waardoor men weet dat dit of dat van uzelf is, bijvoorbeeld door er de eerste letter van uw naam op te zetten. Een handige manier om dit te doen is wel de vol gende, die bovendien het voordeel biedt, dat het merk er voorgoed op staat en bijna niet verwijderd kan worden. Op de steel van het houten gereedschap schildert men dik en nat met nagellak de betreffende letter. Men keert het ge reedschap om, zodat de letter naar on deren wijst en houdt er een lucifer onder. De natte lak zal dadelijk gaan branden en brandt de letter in het hout. Op deze manier graveert u netjes uw letter in uw gereedschap. Het leven van onze traploper rekken Het zal iedere huisvrouw ongetwijfeld wel eens opgevallen zijn, dat een trap loper het meest slijt op de scherpe kan ten van de treden van de trap. Het zijn deze plekken die het eerst kaal en lelijk worden, terwijl de rest van de loper dan veelal nog heel goed is. Natuurlijk is er tegen deze slijtage niets te doen, maar wij kunnen u wel een aardige tip geven om het leven van uw traploper aanmerkelijk te verlengen. Wanneer u een nieuwe traploper neem dan een halve meter lengte meer, dan u nodig hebt. Misschien is dat bij uw huidige traploper reeds het geval. Het voordeel hiervan is, dat u na het opnemen en uitkloppen van de loper deze zo kunt neerleggen dat de oude plek die eerst op de scherpe rand van de traptrede lag, nu een rustig plaatsje heeft gekregen, terwijl een vers loper- deel nu de scherpe kant dekt. Het is dus gewoon een kwestie van verschui ven bij het opnieuw opleggen van de loper. De plek die er eerst lag heeft in die periode iets geleden, maar nu is er een ander deel aan de beurt. Zo gaat uw traploper veel langer mee en blijft netjes. Een kleine tip Vooral wanneer men een groot gezin heeft met veel kleine kinderen, zal het bij nat weer dikwijls voorkomen dat de kinderen met natte kleding thuis ko men. Deze natte kleding moet gedroogd worden en hoe doen we dat nu handig en netjes? Dat gaat heel eenvoudig. Neem voor ieder kind een klerenhanger, waarin haakjes zijn gemaakt, zoals die wel in klerenhangers zitten om rokken op te hangen. Aan die haakjes kan men dan de kleertjes hangen, zoals broekjes, sok ken. handschoentjes enz. Alles blijft dan bij elkaar en is handig op te ber gen. Horizontaal: 1 buurtschap onder Brummen en Ruurlo (bestaat uit twee woorden), 6 zeehond, 8 deel van Gelderl., 13 zeemacht, 14 niet vergezeld, 15 muzieknoot, 17 huisdier, 18 voertuig, 20 zwemvogel, 21 bijvoorbeeld (afk.), 22 spoedig, 24 bergketen op de grens van Europa en Azië. 26 vlaktemaat, 27 zwemvogel, 28 dorp in Gelderl. onder Rheden, 30 plaats voor dieren. 31 doorweekt, 32 bid (Lat.), 33 visje, 35 eind, 36 kwalijk riekende lucht, 38 kattekruid, 40 vlakke zandbank, 42 stad aan 't Nauw van Calais, 44 dorp in Gelderl., onder Eist, 47 water in N. Brab., 48 draad van een spinneweb, 49 trage, 50 zangstem, 52 mannelijk dier, 54 de naam van de haas in Rei- naart de Vos, 56 gem. in Drente, 58 bereids, 60 familielid, 62 aardsoort, 64 rivier in Engeland, 65 gebod, 67 plaats in Zeeland, 68 buurtschap in Gelderl. onder Warns- veld, 71 klap, 72 groente, 74 inhoudsmaat, 76 spitse bek van een vogel, 77 meisjesnaam. 78 laag schoven op de dorsvloer, 80 zware zoete wijn, 81 telwoord (Duits), 83 scheik. element (afk.), 84 groente, 85 dorp in Gelderl. onder Deil, 87 plooi, 88 zuster, 89 aanleg. Verticaal: 1 buurtschap onder Vorden, 2 lengtemaat (afk.), 3 vaartuig, 4 rijstbran- de wijn, 5 kikkerkuit, 6 vlegel, 7 loods (Z.N.), 8 cirkelvormig baksel, 9 verdikking der opperhuid, 10 rivier in Nederl., 11 telwoord (Fr), 12 buurtschap onder Barneveld, 16 bepaalde oppervlakte bebouwd met landbouwgewassen, 19 palmboom, 21 drukte, bluf, 23 voorvoegsel, 24 Zweeds Oostzee-eiland, 25 soort sleutel, 26 onheilaanbrengen de godin, 28 tijdrekening, 29 grap, 32 dorp in Gelderl. onder Ede, 34 buurtschap in Gelderl. onder Ermelo, 36 wijnsoort, 37 de heilige schrift der Moslims, 38 zwarte, 39 profeet. 40 hoofddeksel, 41 voorzetsel, 43 vochtmaat, 45 kleinigheid, 46 bijb. figuur, 51 plaats in Gelderl., 52 grote forse man. 53 uitruster van schepen, 55 plaats in Gel derl., 57 biersoort, 59 telwoord, 60 schaaldier, 61 meisjesnaam, 63 stadje in Italië ten Z van Padua, 65 rechterbijrivier van de Weichsel. 66 vezelachtige, onbrandbare en warmte isolerende delfstof, 69 vorderen, 70 merk, 73 gekheid, 75 Surinaamse pad. 78 stuk stof, 79 bitter vocht, 81 Europeaan, 82 rivier in Egypte, 84 stapelmeter (afk.), 86 katholieke encyclopedie (afk.).

De Vallei | 1962 | | pagina 5