Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken PARALLELWEG WORDT RIJBAAN VAN 9 M. BREED r WAAR IS DE 1 VALLEI-RIKS? De Wereld van WEEK-tot-WEEK VEENENDAALS WEGENNET WORDT GRONDIG AANGEPAKT er mee? Wie raadt Agenda „Wachten op raadsvergadering!" Ds. v. d. Peut plaatste gedenksteen bij nieuwe School met de Bijbel Hoe men in Australië het parkeer probleem oploste EDERVEEN RENSWOUDE 36e JAARGANG VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Nr. 77 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Vèencndaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal - Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel H00FD5TP 91 VEENENDAAL Bij graafwerkzaamheden 14 handgranaten ontdekt COMMENTAAR EX-P.v.d.A.-LEDEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER „Christelijk onderwijs in Eist groeit" WAARDE f 20,— 1 SB 066034 De plaatsing ENGELSE MAJOOR VAN BEVRIJDINGSLEGER BEZOEKT VEENENDAAL Geparkeerde auto's worden weggesleept Vijftig gulden boete voor Gebr. van M. Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Vcenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprljzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 por kwartaal Losse nummers 15 cent Foto: Ds. Schipper, die de bazar officieel opende, staat hier bij een mand met eieren waarvan het juiste aantal geraden diende te worden. „Wie mijn juiste aantal raadt, mag mij hebben zoals ik hier sta", stond er op het bord. Hoeveel er nu precies inzaten, is ons jammer genoeg niet bekend. 3UM6UANS PRISMA PONT I AC jl I OM IC» A ▼oor betere uurwerken In diverse delen van Veenendaal is de Dienst Ge meentewerken al geruime tijd bezig met het laten verbeteren van een groot aantal wegen en straten die tot op heden tot de „minder-ontwikkelde" ge bieden van Veenendaal gerekend zouden kunnen worden. Dat deze algehele reconstructie een flinke bres in de gemeentelijke schatkist slaat, kan ieder een gevoegelijk aannemen doch daar tegenover staat het grote voordeel van prima verbindingen en nette straten. De bewoners van die straten en lanen, waar thans de bulldozers en draglines kind aan huis zijn, moeten deze rompslomp enige tijd voor lief nemen. Wanneer we een half jaar ver der zijn is het reconstructie-leed geleden en kun nen ook zij prat gaan op een gloednieuw wegdek of een mooi en veel breder trottoir. Om een al gemene indruk te krijgen wat er thans gaande is en welke plannen er zijn, volgt hier in grote lijnen een overzicht van de diverse wegverbeteringen. JULIANASTRAAT Met de reconstructie van de Juliana- straat is men enige tijd geleden al be gonnen. De oude situatie, bestaande uit een dubbele rijbaan met daartussen een groenstrook, vervalt geheel. Het wordt één rijweg van asfalt van 9 meter breed die dwars door het plant soen, halverwege de Julianastraat, loopt. Met de aanbrenging van de bovenste laag van het asfalt-wegdek wordt met op zet enige maanden gewacht, zoals ook bij de reconstructie van de Zandstraat is ge beurd. Dit wordt gedaan voor eventuele verzakkingen en om de grond tijd te geven „uit te werken". De trottoirs worden eveneens verbreed. Aan de ene kant wordt het voetpad 3.20 meter breed en aan de andere zijde ruim 2 meter. MOLENSTRAAT De Molenstraat is zo goed als gereed. Deze weg is gemaakt van klinkers in ver band met de bestaande saneringsplannen voor dit gebied. Zou men namelijk as falt gebruikt hebben en moet de weg volgens het saneringsplan in de toekomst verdwijnen of omgelegd worden, dan zou een en ander veel te kostbaar worden. Om diezelfde reden wordt gewacht met de reconstructie van de Achterkerkstraat en de omgeving van de v. d. Polstraat. SCHRIJVERSWIJK In de Schrijverswijk betreft het alle- By graafwerkzaamheden in het nieuwe wooncomplex 't Hoorntje zyn woensdag middag een aantal nog volkomen in tact zynde handgranaten gevonden, afkomstig uit de meidagen van 1940. Men heeft direct de politie van deze uiterst gevaarlijke vondst op de hoogte gesteld, die op haar beurt de Mijnoprui- mingsdienst inschakelde. Met behulp van een mijndetector werd de gehele omge ving afgezocht en werden er veertien van deze projectielen gevonden. Alhoe wel de granaten ruim twintig jaar in de grond hebben gelegen verkeerden zij nog in prima staat. De Mijnopruimingsdienst heeft het oorlogstuig onschadelijk ge maakt. maal aanleg van volkomen nieuwe stra ten en wegen. De grote aan- en afvoerwegen naar deze nieuwe woonwijk worden van asfalt gemaakt, de aftakkingen hiervan bestaan uit betonklinker-wegen. Voorts worden daar speelpleinen ont worpen met klimrekken en andere at tributen voor de spelende jeugd. DE KANAALWEG De Kanaalweg is een beetje het zorgen kind van de Dienst Gemeentewerken. Door het Omleidingskanaal is het hier bijzonder moeilijk werken, niet alleen door de beperkte ruimte, maar meer nog door de onstabiele ondergrond van de weg. Zo was het nodig om het invallen van het talud tegen te gaan, in het kanaal een speciale beton-schoeing aan te bren gen Daarby kwam dat de leverancier van de betonnen damwand de aannemer in de steek liet want de aflevering had ruim anderhalve maand later plaats dan was overeengekomen. Hier door stagneerden alle onderdelen van het werk. Als het werk klaar is, zal langs de wo ningen een trottoir liggen van ruim 2 me ter breed, terwijl de asfaltweg varieert van 5 tot 6 meter breed. Door de aanleg van zware riolering, mede bestemd voor de afvoer van Kerkewijk en Stationswijk, zal er vanuit de huizen geen vuil meer geloosd worden in de Grift. De Kastanjelaan die bij dit werk inbe grepen is, krijgt een nieuwe klinkerbe strating. NOG IN PETTO Dan heeft de Dienst Gemeentewerken nog diverse verbeteringen en nieuwe we gen in petto. De meest dringende hiervan is de re constructie van het wegennet in Gelders- De twee vroegere gemeenteraadsleden van de Partij van de Arbeid, de heren Joh. v. Hardeveld en T. Verkuyl, zijn op dit moment niet bereid een uitvoerige verklaring te geven van de door hen genomen stappen met betrekking tot de onlangs gehouden weth.verkiezing. Zoals bekend is het afdelingsbestuur van de PvdA van oordeel, dat, als ge noemde heren op het bedanken van hun lidmaatschap voor de PvdA niet zouden terugkomen, het politiek fatsoen eist dat zij hun gemeenteraadszetel ter beschik king stellen. De heer Joh. v. Hardeveld zei naar aanleiding van deze officiële verklaring: „Ik heb op dit moment geen enkel commentaar. In de komende raads vergadering op donderdag 4 oktober a.s. zal ik een volledige verklaring afleggen. Tot zolang zeg ik niets". De heer T. Verkuyl was het volledig eens met het afdelingsbestuur wanneer het zegt. dat andere fracties niet het recht kan worden toegekend voor een wethoudersplaats een candidaat van de PvdA aan te wijzen. „Wanneer men echter over politiek fatsoen gaat spreken dan mag het afde lingsbestuur de hand wel eens in eigen boezem steken. Men roert de kwestie Hardeveld steeds aan, doch daar draait de hele zaak niet om. Het ligt aan de po litieke ondeskundigheid van de fractie voorzitter van de PvdA en daardoor is alles misgelopen. In de komende raads vergadering legt de heer Van Hardeveld een verklaring af. mede namens mij". Veenendaal die men dit jaar nog hoopt te kunnen aanbesteden. De Parallelweg - de enige straat die nog steeds verstoken is van riole ring - wordt in de toekomst ook stukken beter. De bermsloot gaat dicht en hiervoor in de plaats komt een rijbaan van 9 meter breed met een trottoir van ca. 2Vz meter Wellicht is er dan ook nog ruimte voor een groenstrookje langs de weg. Hiermee samen hangt de doorbraak Bos- laan-Ambachtstraat, dus over het spoor. Halverwege de Parallelweg komt er dan een overweg bij. Deze rondweg sluit met een brug over de Grift aan op de Schrij verswijk en is hoofdzakelijk bedoeld om het verkeer over de Kerkewijk te ont lasten. Mayor Lockett was tijdens de tweede wereldoorlog commandant bij de Cana dese troepen en in '45 bevrijdde hij o.a. ook Veenendaal. Hij is woonachtig in Colchester (Engeland) en is thans met zijn echtgenote op een vakantiereis door ons land. Hij heeft enkele dagen in Roermond vertoefd en bezoekt vandaag een Veenen- daalse familie waar hij in de oorlogsda gen ingekwartierd was. Na zijn demobili satie werd majoor Lockett journalist wel ke functie hij thans nog heeft. BAZAR VAN LEGER DES HEILS Het Leger des Heils Veenendaal orga niseert vandaag en morgen een bazar met vele bijzondere attrakties. Zo wordt er o.m. een duivendropping gehouden waar aan iedereen kan deelnemen. Dit alles speeld zich af in de Gem. Eierhal aan de Achterkerkstraat. DE RAMP IN SPANJE Volgens de berichten van donderdagmid dag 12 uur was de balans van het aantal slachtoffers van de overstromingen in het gebied van Barcelona 341 doden, 464 vermisten en 536 gewonden. De foto geeft een beeld van de ontreddering in San Adrian de Besos Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd ais makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 „Het is een groot voorrecht en een die pe vreugde dat wq de ze eenvoudige plech tigheid mogen beleven. Het christeiyke onder- wys in Eist heeft ve le tegenslagen en te leurstellingen gekend, maar aan de andere kant was en is er de verrassende groei en bloei van de School met de Bybel. Wy mo gen thans zeggen dat zonneklaar is gebleken dat een christeiyke school haar bestaans recht in de gemeen schap van Eist heeft aewezen." Deze woorden sprak woensdagmiddag de voorzitter van df School met de Bybel tydens de plaatsing van een gedenksteen by de nog in aanbouw zijnde nieuwe school aan de Beatrixstraat in Eist. Deze plechtigheid die om even over vie ren begon, werd bij gewoond door tal van genodigden, o.w. de wethouder van Onder wijs namens het ge meentebestuur, kerke- raadsleden, architect en aannemer alsmede talrijke ouders. De voorzitter van de schoolvereniging, do minee Stekelenburg, las de eerste zeven „Doch boven alles past ons lankmoedige verzen van Psalm 78 en heette vervolgens dankbaarheid jegens God," zo zei de voor- De ere-voorzitter van de vereniging „School met de Bybel" in Eist, ds. L. w. d. Peut, bezig met het plaatsen van de gedenksteen by de in aanbouw zynde nieuwe school aan de Beatrixstraat. alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij verklaarde dat ook in dit stadium van de bouw (de nieuwe school hoopt men vol gend jaar in gebruik te nemen) een ogen blik van bezinning niet mag ontbreken. Grote erkentelijkheid zei hij te hebben voor degenen die enkele jaren geleden de eerste stappen zetten tot de oprichting van een School met de Bijbel in Eist. Ds. L. v. d. Peut, de vroegere predikant van Eist, heeft hierin een groot aandeel gehad en mét de medewerking van het gemeentebestuur en de trouw van de le den, kon dit nieuwe schoolgebouw ge realiseerd worden. WIEL LIEP VAN AUTO In de Hoofdstraat liep woensdagavond plotseling een wiel van een DAF-perso- nenauto af, bestuurd door mej. van B. uit Bennekom. Het wiel rolde bijna dertig meter door, doch richtte geen schade aan. Een garagebedrijf heeft de auto ter plaatse gerepareerd. De Valleiriks, vorige week uitge geven by Weyers' Schoenhandel Hoofdstraat - Veenendaal. is wederom niet gevonden. De pre mie is hierdoor gestegen tot 20,—. De nieuw uit te geven riks is ge nummerd met By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. zitter en hierbij attendeerde hij op het op schrift van de gedenksteen „Eben Haëzer" hetgeen vertaald luidt: tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen". Ds. L. v. d. Peut, thans predikant te Renswoude en ere-voorzitter van de El- sterse schoolvereniging, wilde gaarne, voordat hij tot de plaatsing overging, nog enkele woorden zeggen. Hij herinnerde er aan dat de wens van een christelijke school in Eist al jaren lang leefde. „Het heeft mij diep getrof fen dat u op de steen het opschrift Eben Haëzer heeft laten aanbrengen", zo zei ds. v. d. Peut. „Ik wens het bestuur, perso neel en ouders toe dat zij met elkaar voort mogen gaan op de ingeslagen weg." Met een kort dankwoord van ds. Ste kelenburg werd de plechtigheid besloten. HONDS De president van de republiek Gabon heeft politie en gendarmerie opdracht gegeven de 2000 loslopende honden in de stad Libreville dood te schieten. Hij wist geen andere oplossing voor het probleem van de verwildering van deze dieren. MOND Sophia Leren (34) heeft verklaard dat zij haar man niet naar Mexico kan ver gezellen omdat zij niet gemist kan wor den bij de opnamen van haar nieuwe film. Men kan geen „doublé" voor mij vinden, zei zij, want ik heb zo'n grote mond. Sinds de rechtbank in Mexico haar huwelijk met Carlo Ponti heeft geannu leerd, noemt zij hem (spottend) „mijn flancé" inplaats van „mijn man". Carlo gaat nu naar Mexico om te proberen aan deze ondraaglijke toestand een eind te maken. SCHOOL. Het nieuwe schooljaar in Frankrijk is be gonnen met: Rouaan: 28 leer lingen van een klas van 70 teruggestuurd, omdat de direc teur niet voorzien had dat het klaslokaal te klein was om alle leerlingen een plaats te geven. Bellebrun: Gemeentebestuur en ouders sturen hun kinderen naar een andere dan de open bare school omdat zij de on derwijzer daar hiet kapabel vinden. Alengon: Vijfenveertig van de vijftig leerlingen van een openbare school in staking, onder het motto: „wij willen onze vorige leraar terug". De ouders zeggen dat ze hun kin deren zullen laten doorstaken totdat zij hun zin zullen heb ben gekregen, want „de vele veranderingen in het leraren- tage, die zij noemden: man van geen belang". ,Een korps zijn schadelijk voor de studie der leerlingen." HOOFD. De kappers in het Loire-district, in vergadering bijeen, hebben overwogen maatregelen te nemen tegen klanten die zich komen laten knippen met ongewassen hoofd. Eén van hen stelde voor ze te rug te sturen met de bood schap: „Ga eerst uw hoofd wassen". De vergadering ging echter uiteen zonder dat men het hierover eens was gewor den. BELANG. De winnaars van de Italiaanse prijs voor de beste tv-reportage van het jaar, hebben besloten het prijs- bderag 5.000) uit te keren aan de man die hun de stof voor deze reportage leverde. Zij weten echter niet waar hij verblijft, want het was een bedelaar, die het portier van hun auto opende toen zij naar de studio gingen en vroeg: „Kunt u iets voor me doen?" Zij namen hem daarop mee en lieten hem zijn levensverhaal vertellen. De bandopnamen van dit gesprek vormden het uitgangspunt voor hun repor- SCHRIFT. In een Engels ziekenhuis is een dame die haar linkerheup had gebroken geopereerd aan haar rechter kuitbeen. Als oorzaak van de vergising wordt opgegeven: onduidelijk schrift van de arts. AUTO. Op het deze dagen te Hamburg gehouden congres van magiërs en illusionisten was een prijs uitgeloofd voor diegene onder de deelnemers die het magisch middel zou uitvinden om een auto spoor loos te laten verdwijnen. Het schijnt niet te zijn ge lukt want sinds het einde van het congres is er nog geen melding gemaakt van een der gelijke verdwijning. Majoor George Lockett, voor malig commandant van de Cana dese troepen die in 1945 Veenen daal bevrijdden, brengt vandaag met zijn echtgenote een bezoek aan Veenendaal. Men houdt er in Australië niet van om veel te reglementeren, doch indien het gebeurd, dan gebeurd het ook goed. Daar is b.v. het parkeerprobleem waarmee in het bijzonder miljoenensteden als Sydnye en Melbourne hebben te worstelen. De parkeermeters hebben geen voldoende oplossing van het probleem gebracht; een meer afdoende en radicale maatregel was, om geparkeerde auto's zonder meer weg te slepen. Met zoiets van één auto op de vier inwoners van Australië is het te begrijpen, dat dit voertuig een belangrijke rol speelt in het leven van de Australiërs, waarbij de afstanden het bezit van een auto temeer aantrekkelijk maken. De bazar ten bate van de Ned. Herv. Kerk die dinsdag en woens dag in het Marktge- bouw aan de Schras te Ederveen werd ge houden, trok weer een grcot aantal be langstellenden. Het drukst bezocht was de zgn. winkel van sinkel, waar inder daad van alles te koop was. Ook de spelen en de verlo tingen vonden aftrek evenals de oliebol- lenkraam, waar tus sen twee haakjes een heerlijke geur hing! De Ned. Herv. Vrou wenvereniging kan weer op een goed ge slaagde verkoping van de door haar ge maakte en verzamel de goederen terug zien. Neem een stad als Sydney, waar men met een straal van plm. 15 km uit het hart der stad nog steeds gerekend wordt in deze metropool te wonen, waardoor het aantal inwoners tot bijna twee mil joen moet worden gerekend. Weliswaar vormen de treinen, die in het hart der stad geheel ondergronds zijn, een be langrijke schakel in het verkeer, doch de auto is, vooral voor degenen die in een voorstad wonen welke geen trein verbinding heeft, welhaast onmisbaar om naar de binnenstad te komen. En dan gaat het parkeerprobleem een zeer belangrijke rol spelen. In het algemeen heeft degene die in het centrum der stad werkt in de loop der jaren meer dan genoeg van dat probleem gekregen, zodat hij de auto slechts gebruikt om naar een voorstad te rijden waar wel een treinverbinding aanwezig is, om daar zijn auto achter te laten en verder te reizen per trein. Doch er zijn ook mensen die even een boodschap in de stad moeten doen; de huismoeders die graag eens willen winkelen, de reizigers die van de ene hoek der stad naar de andere moeten, de vrachtauto die goederen af moeten leveren. Al die auto's hebben er voor gezorgd, dat de binnenstad van Sydney en Mel bourne „verstikten" in het verkeer, vooral op de spitsuren. OPGEVOERDE SNELHEID Men heeft aanvankelijk oplossingen gezocht o.m. door de maximum snelheid zo hoog mogelijk op te voeren, hier en daar tot 60 km, hetgeen in de drukke stad veel gevaren meebracht. Overigens bleek dit eigenlijk slechts een theoretische oplossing te brengen, omdat in een overvolle binnenstad het meestal niet mogelijk was een groter snelheid dan 10 km of zo te bereiken. Het is lang geen zeldzaamheid dat voor afleggen der afstand van b.v. Wynyard- station tot Townhalstation in Sydney, nauwelijks twee km, een half uur nodig is. De binnenstad van Sydney, met het systeem van vijf verticale straten waar op vele diagonale straten, geeft talrijke welhaast onontwarbare kruispunten met even zovele punten van oponthoud voor het verkeer. PARKEERMETERS Het systeem van parkeermeters kon in enkele diagonale straten worden toe gepast. Voor een shilling (plm. 40 cent) kan men een uur parkeren. Het behoeft geen betoog, dat die meters voortdurend bezet zijn en men soms alle straten heeft te doorkruisen om ergens een nog onbezette meter te vinden. Vaak wordt het systeem toegepast, dat men een uurtje gaat winkelen, zorgt tegen het einde van het uur weer terug te zijn, om dan weer een shilling in de meter te doen en opnieuw een uur weg te blijven. In erg drukke straten zijn meters, waarop men slechts een half uur kan parkeren. Er zijn echter ook lieden die er rustig een bekeuring voor over hebben om hun auto een hele dag te kunnen laten staan. Die bekeuringen behoren dan tot de „bedrijfsonkosten". „BROWN BOMBERS" De controle op het parkeren wordt in de meeste steden van Australië uitge- (zie verder pag. 4) VEENENDAAL Vrydag: Lunapark aan Bergweg. Bazar Leger des Heils in Eier hal: Zaterdag: Cefafilm in Eltheto, 8 u. Lunapark aan Bergweg. Jeugdappel Chr. Ger. Kerk, Hoofdstraat 7.30 uur. Bazar Leger des Heils in Eier hal 2-5 en 7-11 uur. Roode Kruisrit MAC-Veenen- daal. Start 2.30 uur La Montag- ne. AMERONGEN Vrydag: Afscheidsreceptie burg. W. Martens op gemeentehuis 8 uur. RENSWOUDE Maandag: Lezing in Rehoboth door ds. Krift 8 uur. RHENEN Dinsdag: Openbare raadsvergade ring 8 uur. Tegen de gebroeders M. en W. van M. uit Renswoude die zich hadden schuldig gemaakt aan dierenmishandeling heeft de officier van justitie een boete geeist van elk 75,De Utrechtse politierechter was blykbaar milder gestemd en vonniste met een geldboete van 50,voor elk van de broers. De beschuldiging luidde dat de broers te lang hadden gewacht met het vervoer van een zieke koe naar het slachthuis te Ede. De gebroeders M. kwamen pas hal verwege de behandeling de rechtszaal binnen omdat zij in het verkeerde ge bouw aan de Hamburgerstraat hadden zitten wachten. „Wij zijn hier niet zo goed thuis", zo verontschuldigde een van de broers zich. De politierechter repli ceerde met: „Misschien komt dat nog wel". Volgens een verklaring van de keu ringsambtenaar H. uit Ede had hij begin maart aangeraden het dier naar het slachthuis te brengen. De broers hadden dat echter niet gedaan en het dier nog een week gehouden om de koe in staat te stellen en kalf te werpen. Hun verweer luidde: „Wij waren erg aan het dier gehecht en hebben het ver troeteld als en kind". De officier van justitie was het daar helemaal niet mee eens. Een week na de waarschuwing van de veearts hadden zij het dier toch maar naar een slachthuis gebracht. Al geloofde de officier niet dat de verdachten doel bewust met wreedheid het opofferen van hun koe hadden uitgesteld, zei hij toch: „U heeft het dier een week langer laten lijden dan noodzakelijk was. U hoopte dat het geboren kalf het verlies zou ver- maar dat bleek achteraf niet het geval te zijn".

De Vallei | 1962 | | pagina 1