Zorg voor morgen bcfiAij$t Pu Kol brengt Hel verhaal van het geval-Lindbergh Bronchi letten WINKELS BOUWEN KUNST APART Jalouzieën-bril maakt einde aan verblinding ARAM De Heer der slangen RENSWOUDE SCHERPENZEEL GENEVER MDZ DE LEZER Kinderen van Josephine Baker op gordijn van Piet Worm wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware Uitkomst voor automobilisten TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Nr. 77 Meer onderwijs NNP Europa zal meer aan het onderwijs moeten gaan doen wil de Oude Wereld blUven meetellen in de wedloop tussen Amerika en Rusland. In de Europese landen van OESO moet men zorgen voor de faciliteiten voor zeker 63 miljoen leerlingen tussen de 5 en 24 jaar. die onderwijs wil len volgen. Vooral het middelbare en het hoge onderwijs moet enbyzondere aandacht krijgen. Er zullen dus vooral middelbare scholen en universiteiten moeten worden ge bouwd. De twee miljoen leraren, die West-Europa telt, zul len niet voldoende zijn om de toevloed van leerlingen op te vangen. Er zullen minstens 700.000 leraren bij moeten komen. Dit toekomstbeeld, bedoeld voor het jaar 1970, ontvouwt de OESO in een rapport over het wereldonderwijs, dat is opgesteld ter gelegenheid van een congres in Washington. Onderwijs en economie gaan nauw sa men. Hierop wordt in het rapport voort durend de nadruk gelegd. Er zal meer aandacht moeten worden besteed aan natuurwetenschappen en technologie. Meer deskundigen op deze terreinen zijn vereist om een verdere economische groei te kunnen waarborgen. In het rapport maakt de OESO een Westelijke orga nisatie een vergelijking tussen het on derwijs in het Westen en dat in Rusland. Daarbij blijkt, dat, over het geheel ge nomen, het Westen nog wel een voor sprong heeft, maar dat ook de tekenen erop wijzen, dat dit niet lang meer zal duren. Europa is al teruggevallen op een plaats ver achter de Verenigde Staten en Rusland. De Sovjet Unie werkt hard aan een expansie van het onderwijs. Zelfs wordt verwacht, dat in 1970 ruim zestig procent van de Russische bevolking zal bestaan uit schoolgaande leerlingen te gen 58,7 procent voor de OESO-landen. De percentages zijn op het ogenblik nog: OESO (met inbegrip van de VS) 54,2°/«, Rusland 49,l°/o. MF.F.R GELD Nieuwe scholen moeten uit de grond worden gestampt om aan de behoefte naar meer kennis tegemoet te kunnen komen. In vele landen zullen de onder wijssystemen op hun waarde moeten wor den getoetst en eventueel herzien. Dit alles om de verdere economische groei te waarborgen. „Economische expansie is een kenmerk geworden voor het vermo gen van een politiek systeem om de eco nomische en sociale vraagstukken op te lossen", aldus de OESO. Hier zitten we dan weer midden in de wedijver tussen Oost en West, want juist op dit punt heeft de Sovjet Unie het Westen uitge daagd. De OESO-landen zullen grote sommen moeten uitgeven voor hun onderwijs wil len zij in 1970 nog meetellen, zo waar schuwt de internationale organisatie. De jaarlijkse lopende uitgaven voor het on derwijs zullen in Europa, zo verwacht de OESO. moeten stijgen van 25 miljard tot Biak, 23 sept 1962 Geachte Redaktie, Ik heb het exemplaar van „De Vallei" ontvangen, waar mijn brief in afgedrukt stond en dank U hiervoor ten zeerste. Het deed me echt goed, om weer eens het wel en wee te kunnen lezen, van Veenendaal en omstreken. Maar over enige dagen hoop ik weer in Veenendaal te zijn om dit weer van dichtbij te kun nen meemaken. Alles is hier gereed voor vertrek. De wagens staan al in een dik ke laag vet klaar voor verzending naar Holland. Deze week zijn er al enige aan boord van een vrachtschip naar Holland ver zonden, samen met onze kanonnen en enige grote kisten met ander materiaal. Het wachten is nu alleen nog maar op de dag van het vertrek van mijzelf, ik tel de dagen al af en als U deze brief ontvangt zijn het er nog maar 10 onge veer. Deze week is bekend geworden dat ik donderdagavond 4 oktober om 11 uur zal vertrekken en zaterdagmiddag om 10 over één zal landen. Ik ben dus net voor het week-end in Holland en denk dat het dat week-end wel feesten zal worden. Het wordt nu tijd dat ik ga sluiten want over een half uur zal het vliegtuig landen en moet ik dus weer post uit zoeken. Nogmaals mijn hartelijke dank en tot ziens in ,,'t Veen", uw plaatsgenoot, J. J. J. HOLLANDER. Westersingel 1092, Veenendaal voor tieners en twens 1.95 FA. L. HET Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26. Telefoon 3044 50 miljard. (50.000.000.000) gulden. En daar in zijn de kapitaalsinvesteringen nog niet verrekend. Als men deze toekomstprognoses leest, krijgt minister Cals in Den Haag wel een pluim. De Nederlandse bewindsman heeft dit jaar een grote reorganisatie van ons middelbaar onderwijs, de Mammoetwet, rondgekregen. De onderwijsbegroting overtreft sinds vorig jaar die van defen sie. STATISTIEKEN De Benelux-landen komen er met Frankrijk overigens helemaal niet gek van af in het overzicht, dat de OESO heeft samengesteld. Het zijn vooral de heeft samengesteld. Het zijn vooral de andere Europese landen, die voor een achterstand op Amerika en Rusland zor gen. De statistieken geven, wat dit be treft, een duidelijk voorbeeld. Als maat staf kan men nemen de aanmeldingen voor onderwijs in verhouding tot het aan tal kinderen in de schoolgaande leeftijd. De OESO heeft daarvoor als basisjaar 1958 uitgezocht. In de jongste leeftijds groep (5-14 jaar) had Rusland met 71,5 het laagste percentage, dan volgden de Eu ropese OESO-landen met 78,5, Frankrijk- Benelux met 89,7 procent, terwijl ook de V.S. en Canada dit laatste percentage bereikten. In de leeftijdsgroep 15-19 jaar (middelbaar onderwijs) behaalden de Eu ropese OESO-landen slechts 17,6 procent, Frankrijk-Benelux 31,3, Rusland 48.6 en de V.S. en Canada 64,3 procent. In de oudste leeftijdsgroep (20-24 jaar), waarbij het vooral gaat om studenten aan uni versiteiten, leidden opnieuw de V.S. en Canada met 11,7 procent van de totale bevolking, daarna volgde Rusland (8,2®/o), Frankrijk-Benelux (4,2°/o) en de andere Europese landen met 3,8»/o. In de toekomst verwachten de meeste landen toch wel een aanzienlijke stijging van het aantal studenten. Het onderwijs in de wiskunde, natuurwetenschappen en de technische vakken zal meer en meer voorop worden gesteld om de nodige werkkrachten te kunnen leveren voor de groeiende wetenschap en techniek. Al len in de Verenigde Staten en Canada moeten voor 1970 opvangmogelijkheden worden geopend voor 16 miljoen studen ten extra; het totaal komt dan op 60 miljoen. De uitgaven zullen evenredig stijgen: liefst honderd miljard gulden zul len de Ver. Staten moeten spenderen aan hun onderwijs van 1970. Tegen die tijd zullen er in Amerika 2,6 miljoen leer krachten zijn (Nadruk verboden) KINDERROOF: Op de avond van 1 maart 1932 vond het kindermeisje in het gezin van de oceaanvlieger Charles Lindbergh het bedje van de 20 maanden oude Charles jr. leeg. Het ventje was ontvoerd. De ontvoerder had in de kinderkamer een brief achtergelaten, waarin hij 50.000 dollar losgeld eiste. Het verhaal van het zoeken naar het kind, de onderhandelingen met de ontvoerder, en de arrestatie, be rechting en terechtstelling van de dader, Bruno Hauptmann, is voor het eerst volledig beschreven door de journalist George Waller in een boek dat binnen kort ook in het Nederlands zal verschijnen. Daaraan ontlenen wij een episode die de ontmoeting beschrijft tussen de eiser van het losgeld, „John", en dr. Con don, die met instemming van Lindbergh als bemiddelaar optrad. Op 12 maart, 's avonds om half negen werd er bij Condon gebeld. Een taxi chauffeur gaf hem een lange witte en velop en ging weer weg. Condon kende het grote, lompe handschrift nu al even goed als zijn eigen hand. De brief verwees hem naar een ver laten worstkraampje, waar hij onder een steen een tweede brief zou vinden. De laatste regel luidde: „breng geld mee." Het was een naargeestige avond. Een gure wind joeg de bladeren voor zich uit door de straten. De sombere huizen blokken vlogen voorbij, tot de auto ein delijk stopte bij het verlaten kraampje, dat in een vervallen portiek stond. Dr. Condon stapte uit, klom de stoep van de portiek op en vond daar onder een platte steen een briefje: Steek de straat over en volg het hek van het kerkhof richting 233ste Straat. Daar ontmoet ik u. Dr. Condon stapte weer in de auto en reed verder naar de 233ste Straat tot hij bij de koude, desolate steenmassa's van het Woodlawn-kerkhof kwam, dat voor de nacht stevig afgesloten achter een ijzeren hek van bijna drie meter hoog lag. Dr. Condon stapte uit en liep langs de stille straat naar de poort van het kerkhof. Het was kwart over negen. Hij kon niets zien, maar voelde dat hij be spied werd. Het werd halftienEr gebeurde nog niets, en hij begon onge duldig heen en weer te stappen. Eensklaps zag hij in de kille nacht lucht iets wits bewegen. Dr. Condon bleef ernaar staan kijken. Op het kerk hof stak iemand zijn hand tussen twee ijzeren spijlen van het hek door en wuifde. Toen dr. Condon naderbij kwam werd de hand teruggetrokken. Tegen de achtergrond van bomen en grafzer ken doemde een schimmige gestalte op. Onder de neergetrokken rand van de hoed waren alleen de ogen te zien. „Hebt u het geld bij u?" Het was de stem met het sterke accent, die dr. Con don door de telefoon had gehoord. „Nee", zei Condon. „Ik kon het geld niet meekrijgen voor ik de koopwaar gezien had." Hij bedoelde natuurlijk het kind. Op dat ogenblik hoorden ze op het kerkhof voetstappen. De stem riep: „Een smeris!" De man greep een van de spijlen beet, hees zich op, sprong over het hek en kwam lenig naast dr. Condon terecht. Toen draaide hij zich om en zette het op een lopen. Dra- Con don rende hem achterna, luid roepend: „Kom terug! Kom terug!" Hij had in de haast wel gezien dat de man die hij achtervolgde veel jonger was dan hij, maar desondanks hield hij hem zo goed bij dat hij hem kon blijven beroepen. Hij was niet al te ver achter, toen de vluchteling het Van Gortlandt-park in- holde en in een bosje verdween. Dr. Condon botste bijna tegen hem op. „Dat moet u niet deen!" zei hij, terwijl hij de man, die ners zwijgend bleef staan, bij zijn arm greep. Condon trok hem mee naar een bank. De jongere man bleef enkele minuten zwijgend zitten en hield de opgezette kraeg van zijn overjas stijf om zijn kin vast. Eindelijk zei hij: „Het is te ge vaarlijk. Het kan wel 20 jaar worden. Of de stoel. Zou ik de elektrische stoel krijgen als de baby dood is?" Dr. Condon keek hem onthutst aan. Dood? Maar hij werd gauw gerustge steld. Het kind was in leven en maakte het goed, zei de man. „Hoe weet ik of ik de juiste persoon voor heb?" vroeg Condon. Omdat hij de brieven met de cirkel signatuur had ontvangen, zei de ander. Toen stak dr. Condon zijn hand in zijn zak en haalde de twee veiligheidsspel den te voorschijn die aan het kinder bedje hadden gezeten. Hij had ze met toestemming van Lindbergh meege nomen en vroeg nu of zijn metgezel ze kende. „De baby zat met veiligheidsspelden aan zijn bed vast", zei de man. Hierdoor overtuigd vroeg dr. Condon hem of hij zijn naam mocht weten. „John" „Hou ermee op, John", zei dr. Condon spontaan. „Ga met mij mee. Ik bezit zelf 1000 dollar, die kun jij krijgen." „We willen uw geld niet", zei John. Daar haakte dr. Condon op in. Wie waren „we"? Hij was maar een tussen persoon, zei John. De groep telde nog vijf leden. „Laat ze schieten, John", smeekte de oude man weer. „Als de wet het niet verbiedt, zal ik zorgen dat kolonel Lindbergh een goed woordje voor je doet. Anders wordt je opgepakt." „Nee", zei John koppig. „We hebben dit een heel jaar voorbereid." Het leek kouder geworden. John werd onrustig. Hij kon niet langer blijven, zei hij. Dr. Condon had het geld moeten meebrengen. Toen hij op het punt stond weg te gaan, beloofde John nog dat hij dr. Condon een bewijs zou sturen dat hij de juiste man voor had. „Ik zal u het slaapzak van de babij sturen", zei hij. De beide mannen stonden op en gaven elkaar een hand. John draaide zich om, bijna onverschillig, en verdween in het donker. in de huid gezondheid en zuiverheid Tegen lantaarnpaal gereden Op de Holleweg is zondagnacht om drie uur een personenauto in volle vaart tegen een lichtmast gereden. Toen de politie arriveerde waren de in zittenden spoorloos verdwenen, zodat er niets anders op zat dan de zwaarbescha- digde auto per takelwagen naar het po litiebureau over te brengen. Bij onder zoek bleek dat de bestuurder een zekere v. d. P. uit Ederveen was die kennissen naar huis had gebracht. Van de botsing had hij een gebroken arm overgehouden met welke verwonding hij al in een zie kenhuis in Ede was opgenomen. Ook een inzittende dame had verwondingen opge lopen. Omdat v. d. P. alcohol had ge bruikt is hem een bloedproef afgenomen „AUTOMOBILIST" AANGEHOUDEN De 19-jarige K. uit Veenendaal reed vrijdagavond met een auto op gedurfde wijze door het centrum van zijn woon plaats. Bij de oversteekplaats voor voet gangers reed hij zonder meer door en later op de avond presteerde hij het zelfs om zonder achterverlichting door het dorp te rijden. De politie pakte hem ten slotte in zijn kraag zodat een proces-ver- baal tegen hem opgemaakt zal worden. POSTDUIVENNIEUWS De uitslag van de wedvlucht Essen B is voor leden van de postduivenvereni ging „De Snelpost" te Veenendaal: C. van de Weerd 1, 5; C. van Ginkel 2, 4, 7; G. Heikamp 3; E. Sukkel 6, 8. Hoestdrank in+abletvorm.95ct UITSLAG DE LUCHTREIZIGER De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" be sloot het vliegseizoen met een wed vlucht vanaf Essen. In concours waren 68 duiven. De uitslag werd: A. van Barneveld 1, 2, 3; F. Spies 4, 6, 10, 11; G. Fasse 5, 14; W. J. van Dam 7, 8, 12; H. van Kcoten 9; G. van Rotter dam 13. SCHAAKNIEUWS Maandag 24 sept. j.l. werd in de Rit meesterkantine de 4e ronde voor de on derlinge competitie van de Veenendaal- se schaakvereniging gespeeld. De uit slagen waren: Chr. Baars J. N. Elenbaas01 E. v. Ravenswaay H. Kruithof 01 H. Heikamp Tj. Schuurmans afg. J. Diepeveen J. W. Boelens 01 G. A. Blankestijn W. v. Dam Vs-Vt E. J. Kalter H. van Doorn10 D. Anbeek G. Achterberg01 F. Luchsinger G. R. Kets10 Chr. ter Hogt D. J. Kruithof 01 M. de Kleuver C. Beyer01 Wijnberger A. v.d. Bovenkamp 10 A. Blankespoor Dr. M. v. Dam 10 De groothandelaren in woningtextiel houden mo menteel in vele plaatsen in den lande hun z.g. ,uit- pakkerijen" voor de wo ninginrichters. Een be zoek aan een aantal van deze shows leert dat er bij de meubelkledingstof fen meer en meer vraag ontstaat naar grovere platweefsels; dit als ge volg van de kubistische vorm van het hedendaag se zitmeubel en de gevoe ligheid die het stofferen met schuimplastic en schuimrubber met zich medebrengt. een fragment uit *t, Regen- boog'-kinderkamergordyn Een bijzondere noviteit! is de meubelstof BaldoneJ een combinatie van zeerl fijne krimmer en uni-mo-| hair, welke stof in eenl bijzonder streepdessin ge-l lanceerd wordt Gezien de| zeer grote vraag naai mohair- en krimmer-meu-J belstoffen is dit een zeer| welkome noviteit. In gordijn-stoffen lan ceert Dehnert Jansenl een bedrukte, zo fraai ge-j weven stof, dat men aanl handweefsel moet den-I ken. De gordijnen geven] naar binnen de fraaiheidl van het dessin en naarj buiten een sfeervolle, rus-| tige gevelafsluiting. In de „Prentedoek"-se- Irie kindergordijnen zagen [wij naast een nieuwe [Pippeloentje het „Regen- iog"-gordijn, door de [bekende schrijver-illu- jstrator Piet Worm ge dessineerd naar de 11 |door Josephine Baker ge adopteerde kinderen. Alle elf kregen zij een [plaatsje op dit kleurige [en gezellige gordijn, dat [het in de Nederlandse [kinderkamer stellig uit- Istekend zal doen. In de collecties woning textiel speelt ook draion [weer een toonaangevende |rol, niet alleen bij de [meubelkledingstoffen, [maar ook als decoratie- |stof in een linnenachtige |structuur, die bij uitstek geschikt is als separatie- [gordijn in combinatie met Ivenetian blinds. AMERONGEN Ruim 60 deelnemers Veilig' Verkeersrit Afgelopen zaterdagmiddag is in Ame- rongen de Veiligvcrkeersrit gereden door automobilisten en motoren. Er bestond een behoorlijke belangstelling voor deze rit, al werden er nog heel wat fouten gemaakt. Toch zal iedere deelne mer weer wat op het gebied van Veilig Verkeer hebben opgestoken en daar was het uiteindelijk om begonnen. Over de rit mocht niet langer dan twee en een half uur worden gedaan, maar men mocht niet binnen de anderhalf uur binnen z(jn. De deelnemers kwamen uit heel de om trek o.a. uit Utrecht, Scherpenzeel, Eder veen en een groot aantal was afkomstig uit Veenendaal. Dat de rit zelfs voor de geroutineerde puzzelaars niet meeviel, bleek uit het grote aantal fouten dat ge maakt werd. De tocht liep over Overberg via Maars- bergen en Leersum naar het clubhuis. Cp de verkeersvragen struikelden di verse deelnemers. Totaal hadden 49 auto mobilisten en 13 motoren ingeschreven. Voor de automobilisten waren er drie eerste prijzen beschikbaar, 2 tweede, 2 derde en 2 vierde prijzen. Voor de Moto ren waren er 2 eerst en 1 tweede prijs ter beschikking. De uitslag was: Auto's: le G. v. Ee uit Ederveen met 12 str.pnt.; le G. v. 't Voort uit Veenendaal met 13 str.pnt; le H. v. Dijk uit Veenen daal met 14 strafpunten; 2e W. Meier uit Driebergen; 2e R. Geytenbeek uit Ame- rongen; 3e T. Bergsma uit Scherpenzeel; 3e G. Lakerveld uit Bennekom; 4e R. Klashorst uit Doorn; 4e Drost uit Vee nendaal. Motoren: le M. W. Vos uit Utrecht met 9 strafpunten; le de Gooyer uit Veenen daal; 2e Mandersloot uit Scherpenzeel. Nog veel fouten in Nederland Het bouwen van een winkel is niet zomaar het neerzetten van vier muren, een dak, een toonbank en een flink brede deur, opdat maar veel klanten tegelijk naar binnen kunnen komen. Te weinig wordt nog in Nederland gedaan aan een serieu ze bestudering van alle aspecten, welke bij de bouw van een winkel hun woordje mee willen praten. Het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf, een overkoepe lend orgaan van de verenigingen van middenstand, grootbedrijf en coöperatie, heeft nu een boekje open gedaan over wat er alzo komt kijken vóór de dag van de feestelijke opening met de glazen sherry en de bloembakken. De raadgevingen, welke in de brochure zijn verzameld, slaan niet alleen op levensmiddelenwinkels. De gehele middenstand kan er wat van leren, want dat er nog veel ontbreekt aan de winkelbouw in Nederland, daarvan is het Centraal Bureau overtuigd. Het begint al bij de allereerste voor bereidingen, de planning. Een zaak, welke meestal niet in de handen van de middenstand zelf ligt, maar een zorg moet zijn van de gemeentelijke planolo gische diensten en de stedebouwkun- dige ontwerpers, die met hun tekenin gen voor gehele nieuwbouwwijken al bij voorbaat het karakter van de latere middenstand bepalen. Bij de planning heeft men, aldus het Centraal Bureau, nog altijd een onvoldoende inzicht in de eisen, welke de moderne distributie - het technische woord vcor de relatie winkelier-klant - stelt. Men houdt wel rekening met de wensen van de indu strie (goede aan- en afvoerwegen), maar men is er op de gemeentehuizen dik wijls nog niet aan toe ook te denken aan de verlangens van de middenstand. Tussen planning en uitvoering ligt bovendien dikwijls nog een brede kloof, welke de aansluiting dikwijls erg moei lijk maakt. Nauw overleg tussen de uit voerende instanties van het gemeente- ROYAL I ROYAL I ROYAL Na 15 jaar van onderzoekingen en expe rimenteren is de heer H. R. Doorenbos uit Rijswijk erin geslaagd een bril te con strueren, waarmede automobilisten zich kunnen beschermen tegen de verblinden de lichten van tegenliggers. Men kan de vernuftige vinding het beste aanduiden als een jalouzieën-bril. Aan een metalen montuur, ontwerp van een vooraanstaande brillen-industrie, zijn emaille dofzwarte jalouzieën van ve- renbandstaal bevestigd, gevat in een plas- tic-houder die in alle kleuren leverbaar I is. De neussteunen zijn verstelbaar, waar- door de bril voor een ieder passend te maken is. Het totale gewicht bedraagt slechts 29 gram. De belangrijkste werking van de bril is de straalbreking en absorptie van licht waardoor het oog als het ware in de schaduw komt te liggen. Het op deze vinding rustende octrooi is verleend op het optische verschijnsel dat men langs strips kijkt zonder deze waar te nemen. In het verkeer zal de bril overdag grote diensten kunnen bewijzen als bescherming tegen de laagstaande zon, en 's avonds tegen schijnwerpers van tegemoetkomend verkeer en door de achteruitkijk-spiegel weerkaatst licht. Behalve in het verkeer is de bril ook heel goed te gebruiken bij die gelegenheden waar men langdurig aan het licht is blootgesteld, zoals bij sportevenementen, Televisie-repetities, e.d. De nieuwe bril heft een aantal nadelen van de traditionele zonnebril op; zo blijven b.v. kleuren volkomen natuurlijk. In Nederland zal de bril verkrijgbaar zijn bij de opticiëns en autodealers. De uitvin ding is behalve in ons land gepatenteerd in België, Frankrijk, Italië, Engeland, Zuid- Afrika, Amerika en Canada. (69) Minutenlang is de bezwerende galmende stem van El-Kazzar het enige geluid, dat op de binnen plaats te horen is. Aram, ofschoon de ketenen nog steeds zijn bewegingsvrijheid belemmeren, is zijn benarde toestand geheel vergeten en kijkt adem loos vanaf het schavot naar het bizarre toneel on der hem. Eindelijk, als alle slangen doodstil aan zijn voeten liggen, staakt de fakir zijn magisch ge zang. „Besef wel, dat één handgebaar van mij vol doende is om dit leger reptielen op U te doen toe schieten," zegt hij luid. „Ik, El-Kazzar, ben thans meester over deze burcht!! Ontdoe Messire Aram van zijn ketenen!!" „Breng een tang! We hebben geen keus!!" schreeuwt Arams bewaker met een angstige blik naar de slangen. Met knikkende knie- en komt een knecht even later met een tang aan gelopen. Twee forse rukken en de klinknagels val len uit de boeien. Aram is vrij! „Ik dank U mijn leven, maar toch kunnen wij geen vrienden zijn, El-Kazzar," zegt de jonge ridder ernstig. „Daar voor hebt gij Sylvia, of Suleikah, zoals ge haar noemt, te veel leed berokkend." „Ik verlang vriend schap, noch dank, Aram", is het koele antwoord, „ik wens slechts Uw hulp om mij te wreken op de schurken, die het waagden de Heer der Slangen met een dolksteek te belonen: Crimo van Barletta en Samson(wordt vervolgd) N.C.V.B. houdt verkoping De Nederlands Christelijke Vrouwen bond afd. Renswoude zal op 9 oktober a.s. in gebouw „Rehoboth" een grote verko ping organiseren. De presidente mevr. Ilosang zal deze verkoping 's middags om 3 uur officieel openen. Al de te verkopen artikelen zijn door de dames zelf bijeengebracht. Hieronder bevinden zich baby- en kinderkleding en gebruiksartikelen. Tevens wordt er ook gezorgd voor verkoop van koffie en thee met cake en warme hapjes. Naast de verscheidenheid van de artikelen is er verder een tombola zonder nieten, een roosjesboom die eveneens mooie prijzen verbergt, touwtje trekken en speciaal voor de jeugd een grabbelton. Schietcompctitie besloten Met prachtig herfstweer werd maandag middag door de leden van de schietver eniging Scherpenzeel de zomercompetitie besloten met een onderlinge wedstrijd op de buitenbaan. Na een inleidend woord door de voor zitter, de heer A. Valkenburg, werd aan alle organisatoren dank gebracht voor hun werk gedurende de gehouden kring wedstrijden. Besloten werd gedurende het winterseizoen wederom aan de postwed- strijden deel te nemen, 's Avonds werden in de Sociëteit de prijzen uitgereikt. De uitslagen waren als volgt: Geweer A: A. Valkenburg 95; J. Koud- ijs 93; A. van Dusschoten 92; M. Berend- se, P. Engelenburg en H. Veldhuizen 91; G. van Spankeren en H. Berendse 88; C. Valkenburg 87; A. Wittenberg 86: J. Over- eem 85; E. v. d. Werk en G. van Eist 84; A. Blanken 80; J. ten Broek 77; J. van Eist 76 en H. Methorst 67. Geweer B: H. Pater 82; R. v. d. Burgt 78; Br. Valkenburg en C. Valkenburg 74; Dr. van Vulpen 73; G. Methorst 71; J. Vermeulen 68; A. van Eist 59 en P. Bro- nius 48. Personeel Buks: E. v. d. Werk 93; M. Berendse en A. van Eist 92; P. Engelen burg 91; J. Overeem 88; J. ten Broek en A. Wittenberg 86; A. Valkenburg en J. Koudijs 85; H. Berendse 84; J. van Eist 83; B. Valkenburg 82; G. van Spankeren 80; A. van Dusschoten 78; G. van Eist, H. Pater en A. van Eist 77; B. v. d. Burgt 75; A. Blanken en P. Bronius 71 en H. Methorst 68. Vrije baan Buks: C. Valkenburg 146; M. Berendse 144; E. v. d. Werk 142; P. Enge lenburg en R. van Eist 140; J. Koudijs 135; J. ten Broek en A. Wittenberg 132; J. Overeem 131; J. van Eist en H. Berendse 130; C. Valkenburg 127; A. van Dusscho ten 121; G. van Spankeren 117; T. Bro nius 115; H. Pater en R. v. d. Burgt 114; B. Valkenburg 112; G. van Eist en A. van Eist 111; A. Blanken 99 en H. Methorst 92. Hoogste korpsschutter geweer: A. Val kenburg met 469 punten en Hoogste korpsschutter Buks: M. Berendse met 469 punten. FLORYN lijk beleid en de exploitanten is nood zakelijk. Voor iedere sigaar een toonbank Hetzelfde intensieve overleg is nood zakelijk tussen architect en winkelier. Er schort wat dit betreft nog veel aan het systeem, dat in Nederland gebrui kelijk is. Gegadigden voor een winkel moeten dikwijls genoegen nemen met een winkel zoals die er staat. Met alle nadelen van dien. Vrijwel in alle Ne derlandse nieuwbouwwijken kan men hetzelfde beeld vinden: een winkelcen trum, waarin de kruidenierswinkel, de textielzaak, de sigarenzaak en de uit leenbibliotheek precies hetzelfde uiter lijk hebben. En uniformiteit is één van de grootste vijanden van de midden stand. Nog veel te weinig houdt men er rekening mede, dat iedere branche haar eigen behoeften heeft. Een steen fabriek richt men ook niet op in een hoogoven. Wel stopt men de sigaren- verkoper in een zaak, welke net zo goed door de kruidenier kon zijn opge kocht. De sigarenman had geen keus. Hij moest die nieuwe winkel wel nemen omdat ér geen ander was, maar de ar chitect, de stedebouwer of de gemeen telijke planoloog had toch beter moeten weten. Nu zit de sigarenman met zoveel ruimte, dat hij, als hij wil, bij wijze van spreken voor elke sigaar die hij bezit, een aparte toonbank kan neerzetten. De gekozen grootte van de winkel is veelal een gemiddelde, met nu eenmaal het onvermijdelijke gevolg, dat het meren deel van de winkels óf te klein óf te groot is. Het voorbeeld van de sigaren man is niet zo uitzonderlijk als het lijkt. Geen bovenbuurvrouw Het Centraal Bureau Levensmiddelen- bedrijf is het ook niet eens met de ge woonte om boven nieuwe winkels maar gelijk een aantal woonlagen te bouwen, een systeem, dat veel wordt toegepast als het om een wijk met flatwoningen gaat. Hoewel de architect nog veel kan redden als de beslissing van de stede- bouwkundige eenmaal is genomen, blij ven er altijd vaste bouwtechnische be zwaren, zoals de steunkolommen, welke de ruimte in de winkel wegnemen, de leidingen voor vuilafvoer en het te smal en ondiep worden van de winkel. Fi nancieel zit er nog het stekelige staartje aan vast, dat de prijs van deze winkels om onbegrijpelijke redenen dikwijls veel hoger is dan van alleenstaande panden. Wil men toch woningen bou wen, aldus het rapport, zet die dan neer aan de achterkant van de winkels. De bovenbuurvrouw ziet de commissie lie ver niet. Ruimte Veel aandacht besteedt de brochure aan het probleem van de winkelgrootte. Ruimte is een eerste vereiste om het ideaal - een efficiënte en gemakkelijke bedrijfsvoering - mogelijk te maken. Een minimale frontbreedte van acht meter is wel het minste dat men mag vragen, terwijl de verhouding tussen breedte en diepte ongeveer twee bij drie moet zijn. Alle obstakels, zoals meter kasten, trappen, steunmuren enz. moet worden vermeden. Meterkasten zijn een kwelling voor het oog; toch worden ze veelal voorin in de winkel aangelegd; waarom niet achter in het magazijn? Naast winkel en magazijnruimte moet men ook denken aan ruimte voor het kantoor, dagverblijf, verpakking, koel- apparaten en toiletten. Kelders vormen meestal een grotere last, dan een gemak. Ze zijn alleen aan te raden als de grond prijzen extreem hoog zijn. Een winkel is een centrum van ver keer. Niet alleen de koper, ook de le verancier moet er gemakkelijk kunnen komen. Er zijn enkele kneepjes waardoor het afleveren van goederen gemakkelijker kan verlopen: de vloer van het maga zijn moet op perronhoogte liggen t.a.v. de aanvoerweg, als er lage of geen drem pels zijn en brede doorgangen kan men gebruik maken van transportwagentjes bij kelders moet men zorgen voor een trap waarlangs een transportband kan worden aangelegd. Voornaamste eis is, dat aan- en afvoer niet via de eigenlijke winkel plaats hebben. De brochure geeft een reeks praktische adviezen waaraan iedere winkelier of aanstaande winkelier iets heeft. Zij zou nergens mogen ontbreken. POSTDUIVENNIEUWS Door de postduivenvereniging „De Luchtpost" werd zondag met 27 duiven vanaf Essen de laatste wedvlucht van dit seizoen gehouden. De duiven werden gelost om 9.50 uur en de eerste duif kwam aan om 11.06.52. De uitslagen waren: W. Wagensveld 1; comb. V. en S. 2; C. Gijsbertse 3; P. van Schaik 4, 8, 9. 12; C. ter Burg 5, 7; W. van Ede 6, 11; A. Voskuilen 10 en A. J. Gersen 13.

De Vallei | 1962 | | pagina 3